tweede blad Het Spellingsvraagstuk. „Ik heb altijd zoo'» zakdoosje met "Akkertjes" in mijn faschje" „Die siot® Hosfdpigu is dadelijk weg en dan winnen wij!" Hoofdpijn, Kiespijn, Zeswwpijn, Spierpijn sm!iiCTj3i§ (AKKER-CACHETS) BINNENLAND De Nederlandsche Radio-Omroep. van de Dinsdag 8 Mei 1934. No. 108. De minister van onderwijs, mr. M. P. Marchant, heeft gisteravond van kwart over zeven tot acht uur over beide zenders de nieuwe spellingsmethode besproken. Hij heeft het goed recht der vereenvoudi ging verdedigd. Voor uitstel bestaat geen enkele redelij ke grond. Nu eindelijk is er kans dat wij uit de verwarring raken, want feit is toch, dat er tot heden toe geen enkele sanctie op welken regel dan ook bestond. Enkel gold Fout is, hetgeen volgens eiken regel on juist is. Zelfs de verstandigste menschen raakten de kluts kwijt en proefondervindelijk is be wezen, dat de verwarring steeg met den dag. Ook de economische bezwaren, welke zijn aangevoerd, voornamelijk van uitge verszijde, kan de minister niet onder schrijven. Voor een overgangstermijn acht hij geen termijn aanwezig, want een langer voort duren van het kwaad zou ook de uitgevers schaden. Dat het geld zou kosten, moet mr. Mar chant betwisten. Gesproken is van vijf mil lioen, later van acht, nog later van twintig. In antwoord daarop wilde Z.Exc. enkel dit zeggen Kosten hoeft het niets de schade kan tot een minimum worden be perkt. Op de scholen is het al heel gemakke lijk daar kunnen de leerlingen de boekjes van de oude spelling in de nieuwe over brengen, waardoor zij daar tevens 'mee ver trouwd raken. Elke razzia onder boeken kan achterwege blijven, want zij is overbodig. De minister constateert dat de tegen stand gebleken is zwak te zijn van omvang en gehalte. Reeds zijn wij op verkenning uit geweest in Vlaanderen, waar men ook zucht onder I dezelfde anarchie en, het streven is erop ge richt het compromis in denzelfden tijd aan vaard te krijgen. Dit zal vermoedelijk nog deze maand worden beslist. Aan alle weifelaars wil spreker dit toe roepen Vast staat dat de spelling hier op 1 September op alle scholen zal worden in gevoerd. Dit moet, opdat niet mogelijk blijke, dat het gesukkel langer blijft voortduren. Degene, die nog tegenstand voelt zal moeten meegaan en zij, die zeggen blijft „Na u" zal het land een slechten dienst be wijzen. De Vereeniging Nederlandsche Uitgevers bond heeft een adres aan den raad van mi nisters gezonden, waarin adressanten ver klaren „dat zij zich veroorloven uwen raad in herinnering te brengen hun adres van 17 Februari jl., aansluitende aan dat van 20 December jl., gericht tot den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, be nevens den brief van 31 Maart jl. aan Z.Exc. dr. Colijn, voorzitter van uwen raad, in alle welke stukken zij hun ernstige be zwaren kenbaar gemaakt hebben tegen een oplossing van het spellingvraagstuk in dien geest, dat een gewijzigde speling op korten termijn zou voorgeschreven worden, dat de Nederandsche Uitgeversbond op- niuew met klem meent te moeten wijzen op de groote geldelijke offers, welke bij verplichte invoering op korten termijn zou den geëischt worden van welhaast de ge- heele Nederlandsche bevolkingvan het rijk en de gemeenten, welke zwaar zouden belast worden door de hooge kosten, ver bonden aan het aanschaffen van nieuwe schooluitgaven van de gezinnen, die even eens hun budget zouden zien verhoogd ten gevolge van het aankoopen van de benoo- digde nieuwe schoolboeken van de uitge vers, die honderdduizenden leer- en leesboe ken aan vernietiging moeten prijsgeven, dat in bovengenoemden brief zy hebben voorgesteld, met cijfers aan te toonen, dat biet onruikbaarmaking van de waardeloos geworden boeken en het samenstellen van nieuwe uitgaven kapitalen gemoeid zijn, welke op tonnen gouds geschat worden dat zij op deze bereidverklaring een beslist antwoord nog tegemoet zien en gereed blij- Ven> indien uw raad hun dit wil toestaan, U toet den grootst mogelijken spoed die gege vens te verstrekken, dat inmiddels reeds in een driestar in „de Standaard" van 27 April een becijfering §egeven wordt, waaruit blijkt, dat voor 'agere en uloscholen alleen al uit dien hoof de een bedrag van ongeveer 6/2 millioen gemoeid is dat een andere berekening het edrag ten laste van de gemeenten stelt bp 8 millioen dat in de School met den een berekening van 15 millioen niet e hoog wordt geacht en zelfs in een inge bonden bijdrage in de „Haagsche Courant" 2 Mei jl. dat bedrag, aan de hand van gespecificeerde berekening, op 20 mil- wordt geschat, dat in een opstel in het Brusselsche blad Laatste Nieuws" van 30 April jl. oveiieens gewaarschuwd wordt tegen invoe- ^tog op korten termijn, dat dit blad spreekt n een „noodtoestand waarin overijlde in- oering de uitgeverij zou dompelen" en op- tegen deze „gedwongen onteigening aUe bestaande school- en leesboeken, doen i.Het Waar Ge ook zijl, als ge zoo'n zakdoosje mei 3 "AKKERTJES" bij U hebt, kunt Ge Uzelf dadelijk alhelpen van kwaaltjes, die steeds ongelegen Uw genoegen versloren. Daarom zijn die handige metalen zakdoosjes verkrijgbaar met 3 "AKKERTJES", die telkens te pas komen en zoo verrassend snel werken bij Glazen buis met 12 stuks slechts 52 cent (Omzetbelasting) Zakdoosje on Ge kunt hieruit 4 x Uw zakdoosje vullen, (is inbegrepen.) met 3 st.«v CjL« ens recept van Apotheker Dumont welke toch plotseling onbruikbaar zouden worden", dat de Nederlandsche Uitgeversbond de waarde van de bekend gemaakte voorstel len buiten beschouwing laat, omdat hij steeds in alle genoemde adressen zich daaromtrent niet heeft partij gesteld, doch slechts heeft gewezen op de onnoemelijke kosten, verbonden aan een schielijke invoe ring, en op de kapitaalsvernietiging, waar tegen in deze moeilijke tijden met den meesten nadruk moet gewaarschuwd wor den, dat ook na het bekend maken van de voorstellen alle bezwaren, uitvoerig uiteen gezet in bovengenoemd adres van 17 Fe bruari, onverminderd, blijven gelden en dat de heerschende onzekerheid reeds nu haar nadeeligen invloed doet gelden, dat adressanten herhalen, dat de meest gewenschte oplossing, welke de Nederland sche Uitgevers** ad, met het oog op de be langen van hen, die door een gewijzigde spelling zouden getroffen worden, in deze ziet, moet gevonden worden in een invoe ring op langen termijn, verscheidene jaren na vaststélling daarvan, dat de Nederlandsche bevolking dan de gelegenheid verkrijgt, zich aan den nieuwen toestand te gewennen en de zware lasten o-.-sr een aantal jaren kunnen verdeeld worden, dat adressanten alsnog bereid blijven, uwen raad cijfers te verstrekken omtrent de door de uitgevers te lijden schade, ge waarmerkt door rijksaceonntants en dat zij te allen tijde. U gaarne mondeling de inlich tingen zullen geven, welke U mocht ver langen. Redenen waarom zij uwen raad met ge- pasten aandrang bij herhaling verzoeken, hun bezwaren, welke door zoovelen worden gedeeld, wel in ernstige overweging te wil len nemen en de oplossing, welke zy voor staan, wel de noodige aandacht te willen schenken." De „Standaard" ontving van enkele, hoof den van scholen een opmerking over het verband van spelling en bezuiniging, die het blad de aandacht waard acht. Hoofdzaak van de regeering is thans de publieke huishouding in goed financieel evenwicht te brengen en te houden. Daar toe is bezuiniging noodig en, naar wij we ten, moet daarvan ook ons onderwijs zijn deel dragen. De minister van Onderwijs is stellig druk bezig met dezen bezuinigingsarbeid. Alleen ziet men ook het verschijnsel van maatregelen, die stellig het tegendeel kun nen brengen. Het blad noemt het ontwerp tot het in stellen van het zeer speciaal medisch toezicht inzake tuberculose, waaraan de onderwijzers zullen worden onderworpen. Het beoordeelt dezen voorgestelden maat regel op zichzelf thans niet. Het consta teert alleen, dat hij geld zal kosten. Verder noemt het blad het ontwerp met betrekking tot de kweekscholen, de invoe ring der regeling, die wel reeds in de Lager Onderwijswet staat, maar indertijd uit vrees voor de hoog-" kosten niet werd aangedurfd. En nu in de derde plaats de nieuwe spel ling. Een der schoolhoofden, die aan de „Standaard" schreven, merkt op, dat, wil men straks alle verwarring voorkomen, op elke school alle boekjes in de oude spelling door nieuwe zullen moeten worden vervan gen. Dat zou naar zijn berekening gemiddeld 700 a 800 per school kosten. Een ander schoolhoofd berekent, de kos ten op acht millioen, ten laste der ge meentebesturen. Laat dit te hoog geraamd zijn, thans, nu alle zeilen behooren te worden bijgezet om de noodige bezuiniging te verkrijgen, moet de vraag natuurlijk o der de oogen worden gezien, of het ru de tijd wel is voor zulke op zich zelf misschien zeer uitnemende dingen. Het blad kan zulke opmerkingen moei lijk weerspreken. Nog merkt etn der schrijvers op, dat, wilde men een goede bezuiniging verwerke lijken, men behoorde over te gaantot het laten vervalen van denachtjarigen leer plicht. Eerste Kamer. De Eerste Kamer is bijeengeroepen te gen Dinsdagavond 15 Mei om halfnegen; Behandeld zullen dan worden het wets ontwerp tot wijziging van het Burgerlijk Wetboek inzake de alimentatie-uitkeerin- gen, verschillende naturalisatie-ontwerpen, de wijziging der bepalingen op den loods- dienst voor zeeschepen, de beschikbaarstel ling van een renteloos voorschot ten be hoeve van de N.V. Waterleiding Mij. „eZeuwsch-Vlaanderen" en het wetsont werp tot regeling van verrichten van ar beid door vreemdelingen. Daarna is er een comité-generaal ter be handeling van de huishoudelijke begrootirg der Kamer voor 1935. Voorts zal de voorzitter aan de Centrale Af deeling voorstellen des Woensdags 16 Mei om elf uur in de afdeelingen een aan tal wetsontwerpen te doen onderzoeken, onder welke die tot nadere voorzieningeu ter bescherming van de openbare orde, tot credietverleening aan den middenstand en het ontwerp houdende crediet voor werk verruiming. Koffie-contingenteering door Duitschland Naar Vaz Dias verneemt, zou Duitsch land overwegen, den invoer van koffie ver der te contingenteeren. Omtrent deze aan gelegenheid worden echter nog besprekin gen gevoerd. De kans schijnt echter zeer groot, dat de invoer van koffie door Duitschland verder zal worden beperkt. Wanneer Duitschland inderdaad minder koffie zou gaan invoeren, dan zouden hier aan voor den Nederlandschen koffiehandel consequenties kunnen zijn verbonden. Wijziging in de Pensioenwet. Volgens het afdeelingsonderzoek door de Eerste Kamer betoogden sommige leden, dat het ontwerp wijziging Pensioenwet op een drietal punten wijziging aanbrengt, waarte gen zij bezwaar moesten maken, n.l. Ie de aanvaarding van de verplichting tot ver haal van de pensioenbijdragen op de ambte naren door het Rij?: 2e de oplegging van deze verplichting tot verhaal op lage cor poraties, waarin leden hier aan het woord, weder een aantasting van het zelfbeschik kingsrecht dier corporaties zagen en 3e het verlies van het recht op pensioen door weduwen, die in concubinaat leven. Deze leden waren van oordeel, dat weduwen, die huishoudster worden bij een ongehuwden man, of pensionhoudster, daardoor moei lijkheden kunnen ondervinden. Andere leden achtten het minder juist, dat het huwelijk van een pensioengenie- tende weduwe gelijk wordt gesteld met het leven in concubinaat. En toch moet men dit, volgens hen, uit het wetsontwerp af leiden. Immers, bij het aangaan van een huwelijk verliest de weduwe haar pensioen, en hetzelfde geldt, wanneer zij in concubi naat gaat leven. Wordt het huwelijk ont bonden, dan herleeft het pensioen, hetgeen eveneens het geval is, wanneer aan het le ven in concubinaat een einde komt. De leden, hier aan het woord, konden zich hiermede bezwaarlijk vereenigen. Eenige leden, die geen bezwaar hadden tegen het behandelen van gehuwden en in concubinaat levenden op denzelfden voet, spraken, met betrekking tot het weduwen- pensioen, den wensch uit, dat de regeering na het in werking treden der thans voor gestelde wetswijziging de noodige omzich tigheid en soepelheid in de toepassing zal betrachten en daardoor zal voorkomen, dat een aantal menschen plotseling van alle inkomsten zal worden beroofd. L IJ N-UITZENDING. Wanneer er een uitzending vanuit een zaal plaats vindt, dan worden er een paar microfoons in de zaal gezet enwij, luisteraars, kunnen in onze huiskamers medeluisteren. Hoewel deze door velen gedachte mee ning geen onwaarheid bevat, is zij toch wel heel erg onvolledig. Dit is ons gebleken, toen wij ons de vorige week in de gemeen telijke Concertzaal te Haarlem bevonden, waar een uitvoering plaats had van de •H-moll Messe van Joh. Seb. Bach, uitge voerd door het Bachkoor, het Utrechtsch Stedelijk orkest, orgel en solisten. Deze uitvoering werd, zooals onze lezers zich zullen herinneren, uitgezonden over Kootwijk door de N.C.R.V. In een betrekkelijk klein hokje, naast de solistenkamer, troffen wij den heer P. C. Tolk, omroepleider der N.C.R.V., twee technici der N.S.F. en een ambtenaar van de rijkstelefoon. Om klokslag half acht rinkelde de tele foon. Lijnen in orde, dank u De telefoon-ambtenaar nam nu afscheid. Het is zijn werk aanwezig te zijn tot de lijnen met Hilversum gereed en vrij zijn. Is de verbinding tot stand gekomen, dan draagt hij de twee aangevraagde lijnen over aan de radio-technici. In deze kleine ruimte nu, bevindt zich de zoogenaamde voorposthier wordt de sterkte van het geluid geregeld. De microfoons zijn in de zaal opgesteld. Bij deze uitzending werden drie microfoons wij in deze te mogen volstaan met het weergeven van de „definitie", die hij aan het slot heeft verteld over deze inrichting eenvoudiger gezegd, laten wij het maar het mengkastje noemen, want dat is het eigenlijk toch Zooals den lezer in het begin van dit artiJ:el al gebleken is, zijn er bij een lijn- uitzending twee telefoonlijnen noodig, nl. één voor de muzikale uitzending, terwijl een tweede een rechtstreeksche verbinding- vormt met de studio, waardoor er regelma tig spreek-contact is tusschen studio en zaal, waar de uitzending plaats vindt. Hoewel alles vrij ingewikkeld is, wan neer we zoo eens om ons heen kijken, is het voor de technici zelf alles heel gewoon tjes, en draaien zij aan hun knopjes, zooals wij dit zelf aan ons radio-ontvangtoestel doen. Heeft men veel tijd noodig voor de voorbereidingen?, vroegen wij den heer Tolk, toen wij op ons gemak in de solisten kamer zaten, en de uitzending „gesmeerd liep". Nee, dat gaat vrij snel het is voor de menschen, die met de verzorging- van dezen tak van dienst zijn belust, zuiver een kwestie van routine. Zooals u ziet, heeft alles hier het aanzien van een tijdelijk ka rakter. Opvallend is het bijvoorbeeld, al dus de heer Tolk, dat in bijna iedere groote zaal of kerk in de meeste plaatsen in ons land overal spijkertjes en haakjes reeds zitten, waarlangs de snoeren van micro foons enz, gelegd worden. Deze blijven in Interieur N. C. R. V.-studio te Hilversum. gebruikt éénin het midden voor het po dium, voor het geheele orkest, koor en or gel één voor de solisten, links van het po dium, en ten slotte werd de derde rechts van het podium geplaatst, bij de cembalo, dat in het algemeen te zacht klinkt, waar door dit instrument bij een uitzending niet of zeer gering door de luidspreker te hoo- ren zou zijn. Deze microfoons correspondeeren, om het nu eens zoo eenvoudig mogelijk te zeg gen, met de knoppen aan het toestel van den heer R. Visser, de chef van den tech- nischen buitendienst der N.S.F. De heer Visser kan dus met zijn toestelletje voor zich, buiten de zaal, de microfoons bedie nen. Is een solist te zwak, waardoor deze door de radio bijna niet is te hooren, omdat het orkest hem overstemd, dan wordt er slechts even aan de knop gedraaid, corres- pondeerend met de microfoon waarvoor de solist zingt en men hoort hem dan helder en duidelijk boven het orkest uitkomen. Ja lezer, uw gedachte is juistop deze "wijze is het mogelijk, dat een radiouitzen ding mooier kan zijn dan de oorspronke lijke uitvoering voor de toehoorders in de zaal. Wanneer een koor wordt uitgezon den, waar bijvoorbeeld de alten erg zwak zouden zijn, dan is men in staat deze door bijvoeging van een microfoon als 't ware te voeren, sterker te doen zijn. Een koptelefoon stelt den heer Visser in staat de uitzending direct van uit de zaal te beluisteren, terwijl een luidspreker en ontvangtoestel hem eveneens ten dienste staat de ontvangst via den zender te beoor- deelen. Harde passages die te veel van den zender vergen, weet hij iets te temperen, terwijl heele zachte deelen eenigszins door hera worden versterkt, waardoor hij den luiste raar van dienst is, door te voorkomen, dat deze bij wijze van spreken in zijn luidspre ker moet kruipen om nog iets te kunnen hooren. Dat kastje, waaraan zich die „wonder"- knoppen bevinden is nog een vrij ingewik kelde inrichting, doch het lijkt ons niet noodzakelijk tot in de finesses te gaan op sommen, waaruit alle onderdeeJen bestaan. Hoewel wij den heer Tolk dank*baar zyn voor zijn volledige uiteenzetting, meenen de muren bevestigd wanneer een uitzen ding heeft plaats gehad een volgende maal worden dan wederom snel de draden langs deze zelfde haakjes gelegd. Zoo is men in staat de heele inrichting voor een dergelijke uitzending gereed te maken bin nen het half uur. Nog vlugger gaat het af breken en het gebeurt al te vaak, dat de mannen van den teehnischen dienst alles al weer in den auto hebben en wegrijden binnen de tien minuten Meneer Tolk, er wordt gevraagd, of het personeel van den Huizer-zender nog in dienst moet blijven, kwam de assistent van den heer Visser vragen. Ja zeker, tot het einde van deze uit zending. We keken onzen zegsman waarschijnlijk wel iets onbeholpen aan, want Die vraag klonk u als abracadabra in de ooren? We knikten bevestigendimmers, er werd toch over Kootwijk uitgezonden. De kwestie is deze de Kootwijk- zender is in den vooravond eenige malen uitgevallen. En dit risico mag ik met een dergelijke uitzending als deze nu niet loo- pen, daarom heb ik ook beslag gelegd op den Huizer-zender. Zooals u weet, is dit de zender, waar van wij overdag gebruik maken, tegen den avond schakelen wij dan over op Kootwijk. Voor het geval echter, dat Kootwijk van avond weer zoo'n kuur krijgt, laat ik direct overschakelen op den Huizer-zender, zoo- dat de uitzending een niet al te groote schade ondervindt. Dus dat is een extra onkostenpost van avond? Ja zeker, maar een omroepvereenl- ging zou haar taak al heel slecht verstaan, wanneer zij zich deze maatregelen niet zou veroorloven. Zoo hebben wij dus thans ook een idee gekregen van een lijnuitzending en zullen we het allen wel eens zijn, dat er nog wel een heel klein beetje meer komt kijken, dan alleen maar een paar microfoons in een zaal te plaatsen. De N.C.R.V. en in het bijzonder haar omroepleider, de heer P. C. Tolk, zijn wij erkentelijk, dat zij ons in staat heeft ge steld onzen lezers in deze een kleine uit eenzetting te hebben kunnen geven..

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 5