500 300 25 ijst® re DINSDAG MEI No. lOS 72e Jaargang i 1934: Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen eerste blad STADS- EN FR0VINCIENIEUW S BUITENLAND VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk /2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. Uitgave: Firma F. VIH DF VELOE Ir., Halstraat 58-60, ïlissingen. lelef. 10. Postrekening 06281 ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels r 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels 11.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIÜING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" 11 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Wegens sterfgeval zijn de Bureaux en de Drukkerij der „Vlissingsche Courant" morgen van 12 tot 3 uur gesloten. Zeeuwsche Vereeniging voor Luchtvaart. Naar de „Midd. Crt." verneemt heeft de Commissaris der Koningin in onze provin cie, de heer jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, het beschermheerschap van de Zeeuwsche Vereeniging voor Luchtvaart aanvaard. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der ar beidsbemiddeling alhier staan als werkzoe kenden ingeschreven 1 behanger, 34 grondwerkers, 3 loodgieters, 1 mandenma ker, 1 mastieker, 7 metselaars, 13 opperlie den, 17 schilders, 3 stucadoors, 53 timmer lieden, 6 ververs, 1 betonwerker, 2 vlech- ters, 1 wagenmaker, 2 bouwkundige op zichters, 1 mach.-houtbewerker, 7 meubel makers, 4 politoerders, 2 stoffeerders, 3 kleermakers, 1 wasscher, 2 schoenmakers, 442 metaalbewerkers, 11 brood/banketbak kers, 1 aide, 2 slagers, 1 tuinman, 8 maga zijnbedienden, 2 reizigers/agenten, 5 win kelbedienden, 1 besteller, 6 chauffeurs, 11 kelners, 23 loopers, 4 portiers, 4 sleepers, 40 transportarbeiders, 20 kantoorbedienden (w.o. 2 vrouwelijke), 4 teekenaars, 2 musi ci, 3 onderwijzers (w.o.'l vrouwelijke), 3 winkeljuffrouwen, 2 huishoudsters, 8 dienstboden, 2 werksters, 42 varensgezellen (w.o. stuurlui, machinisten, matrozen, sto kers, enz.) en 101 losse arbeiders. Totaal 913 ingeschrevenen, waarvan 146 in de werkverschaffing. Vorige week 918 personen. Alzoo een vermindering van 5 werkzoe kenden. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Te Katwijk werd 'n nieuwe motorstrand- reddingboot in dienst gesteld de nieuwe reddingboot gereed om een proeftocht te houden. Receptie ter gelegenheid van den 75en jaardag van Willem Kloos. Een heidebrand te Lussum. De blusschers in actie. Draverijen, op Woudestein. Over zicht van de baan tijdens de handicap-dra verij, Een propagandatocht door de Rot- terdamsche havens van de Rotterdamsche kano-vereeniging „de Piasracers"* L. J. Kits van Waveren f Te Hilversum is op 69-jarigen leeftijd overleden de heer L. J. Kits van Waveren, oud-hoofdingenieur der N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde" alhier, officier in de Orde van Oranje-Nassau. De- heer Kits van Waveren is oorspron kelijk ingenieur bij de marine geweest en Werd op 1 Januari 1905 benoemd tot in genieur bij „de Schelde" en werd 1 Januari 1917 bevorderd tot hoofd-ingenieur. Op 31 December 1925 werd hem op verzoek eer vol ontslag verleend en werd hij toen be noemd tot ingenieur-consulent bij „de Schelde". De heer Kits van Waveren had bij „de Schelde de leiding bij den scheepsbouw zoowel voor handels- al marinewerk. De regeering erkende de verdiensten van den overledene door zijn benoeming op 8 October 1925 tot officier in de orde vau Oranje-Nassau. De begrafenis zal plaats hebben op de begraafplaats Westerveld. Uitzending kinderen naar Westhove. Wij vestigen de aandacht op de in dit hummer voorkomende advertentie betref fende de uitzending van kinderen naar VVesthove, waarvoor men zich op 9 en 11 Jafei tusschen 35 uur moet aanmelden bij den schoolarts, Badhuisstraat 64. In de Westerhaven gevallen. Hedenmiddag is een jongen, wonende te ouburg, bij het Beursplein in de Wester- aven gevallen. De jongen werd spoedig &ered, doch bleek het dat hij een lichte her senschudding en enkele wonden b ikomen ad. De jongen werd naar de ouderlijke woning te Souburg overgebracht, MIDDELBURG Het derde lustum van Wilhelmina. Gisterenavond heeft het bestuur van de Middelburgsche turnvereeniging „Wilhel mina" juist op den dag van haar 15-jarig bestaan gereceptieerd in het gebouw der C.J.M.V. Van vele zijden waren bloemen toegezon den o.a. van de Knapen en Jongelieden- vereeniging Emanuel, van de Chr. Padvin- dersvereeniging, van de zusterturnvereeni- gingen Achilles en Ons Huis te Middelburg, L.O. en V.T.V. te Vlissingen, Volharding te Souburg en Volharding te Goes. Van onbekende vrienden van Wilhelmina was een voorzittershamer toegezonden en voor de op Zaterdag 16 Juni te houden wedstrijden schonk de C.J.M.V. een zilve ren lauwerkrans en zegden de burgemees ter, die ook bericht van verhindering met een schriftelijk gelukwensch zond, en ook mr. Adriaanse een medaille toe. Van vele corporaties kwamen een of meer afgevaardigden hun opwachting ma ken en dan noemen wij de Zebra, Achilles, E.M.M., V.T.V., Medioburgum, Handels belang. Meer in het bijzonder willen wij op turn- gebied noemen den heer W. de Graaf, tweeden voorzitter van het K.N.G.V., die wees op de voorname plaats, die Achilles in het verbond inneemt, nu het ook zoo ten volle haar aandacht wijdt aan de adspiran- ten-afdeeling en daarbij begrijpt, dat wie de jeugd heeft, ook de toekomst heeft. Daarnaast zij de komst gemeld van de volledige commissie van bijstand van het C.J.M.V., wier voorzitter, mr. R. M. van Dusseldorp, er op wees, dat Wilhelmina de sport beoefent ontdaan van alle uitwassen en daarnaast ook zorgt voor het geestelijk welzijn harer leden. De heer J. F. Vermeulen voerde het woord namens de Chr. Padvinders, waarna ds. J. W. Dippel, zjjn groote waardeering en ook die van den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente voor het werk van de ju- bilaresse naar voren bracht. Als laatste gast en spreker noemen wij majoor G. Berghuijs, die met zijn adjudant, den luite nant W. K. de Ferjter, aanwezig was en die schetste hoe de goede opleiding in een vereeniging als Wilhelmina, voor de toe komstige militairen van beteekenis is maar hoe hij ook reeds in den naam van Ie vereeniging als militair voelde niet afwe zig te mogen blijven. GOES Kolenvereenigingen Zuid- en Noord- Beveland. Zaterdgmiddag vergaderde te Goes de vereeniging van coöp. en kolenvereenigin- gen op Zuid- en Noord-Beveland. Op twee nu waren alle aangesloten vereenigingen vertegenwoordigd. Ook was aanwezig de heer Stok, vertegenwoordiger van de coöp. groothandelsvereeniging de Handelskamer. De voorzitter, de heer C. Philipse van 's- Heer Arendskerke, besprak de gevoerde actie tegen de kolenconventie. Het verslag van den secretaris, den heer J. S. Visscher te Goes werd goedgekeurd. Als blijk van waardeering werd hem een bloemstuk aangeboden, daar hij alle gelde lijke vergoeding weigerde. Een drukke bespreking volgde over den toestand van het oogenblik en over den gezamenlijken koleninkoop in het groot. Het bestuur ontving machtiging de mogelijk heid daarvan te onderzoeken. De heer Van Oorschot uit Vlissingen sprak namens de federatie Zeeland de ver gadering toe en deelde mede dat op 23 Juni te Goes een groote vergadering zal worden gehouden voor geheel Zeeland over de ko len-conventie. OOSTBURG Loop der bevolking. Over de maand April 1934. Ingekomen: J. Wondergem van Serooskerke (W.) J. C. Tiberius van Steenbergen J. S. Ie Grand van 's-Graven- hage J. M. A. C van Dongen en gezin van VughtE. Enzlin van Goes J. A. Corré van Vlissingen C. S. Nortier van Alphen a/d Rijn A. E. Ghijs van IJzendijke M. A. CoensWille van Eede E. T. de Smet en gezin en P. M. van der HooftBeerens, beiden van Waterlandkerkje M. Ekkebus van DriebergenRijsenberg L. M. de Sut terWaatjes van Bier liet. V e r t V o k k e n E. M. BrilVerhage naar Schoondijke I. M. S. L. Mabesoone naar Roosendaal W. I. A. Leenhouts en gezin naar Aardenburg J. C. Suurmond naar Vlissingen E. Devos naar Aarden- burg S. C. Risseeuw naar Ede, ZIERIKZEE Gouden huwelijksfeest. Het echtpaar Abr. Flikweert en Wilha. Koppens te Zierikzee heeft op 30 April jl. zijn gouden bruiloft gevierd. Naar aanlei ding daarvan heeft de bnurgemeester van Zierikzee dezer dagen een bijdrage van Prinses Juliana met Haar gelukwenschen aan het gouden echtpaar overhandigd. Verhooging tarieven N.V. Waterleiding- Maatschappij Tholen. De Kroon heeft een beslissing genomen in een eigenaardige kwestie inzake ver hooging der tarieven van de N.V. Water leiding-Maatschappij Tholen. De gemeente raad van Poortvliet besloot namelijk in zijn vergadering van 15 Augustus 1933 de be grooting der gemeente voor 1933 te wijzi gen door aan de uitgaven een post toe te voegen ad 747.80 inzake de voorziening van drinkwater (betaling; aan voornoemde naamlooze vennootschap van verhooging van de drinkwatertarieven), zulks als ge volg van een raadsbesluit van 16 Mei 1933, om de verhooging dier tarieven voor 1933 ten laste der gemeentekas te brengen. Ged. Staten van Zeeland weigerden bij besluit van 25 Augustus 1933 bedoelde be grotingswijziging goed te keuren, aange zien Ged. Staten er overwegend bezwaar tegen hadden dat in dezen tijd, nu de grootst mogelijke zuinigheid den gemeen tebesturen geboden is, de onderhavige uit gaaf zonder dat daarvoor gegronde rede nen aanwezig waren, ten laste van de ge meente werd gebracht. De gemeenteraad ging van deze beslissing in beroep bij de Kroon. Dit beroep is thans ongegrond ver klaard o.m. uit overweging, dat de ge meenteraad, door de verhooging van de waterleidingtarieven ten laste van de ge meente te brengen, een bepaalde groep in gezetenen, te weten de bij de waterleiding aangeslotenen, zou bevoordeelen ten koste van de andere belastingbetalers en dat niet voldoende aannemelijk is gemaakt, dat 'het om redenen van billijkheid, in verband met den gang van zaken met betrekking tot de drinkwatervoorziening te Poortvliet, op den weg van de gemeente zoude liggen, tot dezen maatregel over te gaan, en aldus de gemeente in de tegenwoordige tijdsomstan digheden zonder noodzaak tot het doen van een voor haar onbelangrijke uitgave te nopen. Ontvangers der directe belastingen, enz. Bij beschikking van den minister van fi nanciën is de ontvanger der directe belas tingen, enz., R. Koen verplaatst van het kantoor der directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen te Middelburg naar het kantoor der directe belastingen te 's-Gra- venhage, buitengemeenten, en de ontvanger der directe belastingen, enz. F. M. Egger- mont van het kantoor der directe belastin gen, enz. te Hellevoetsluis naar het kantoor dier middelen te Hansweert. KERK- EN SCHOQLNIEUWS Jubileum dr. P. J. Kromsigt. Zondagmorgen heeft dr. P. J. Kromsigt naar aanleiding van zijn zilveren jubileum als Ned. Herv. predikant te Amsterdam, in de Westerkerk een gedachtenisrede uit gesproken. Na enkele inleidende woorden volgde een predikatie over 2 Cor. 4:7: „Maar wij hebben dezen schat in aarden vaten, opdat de uitnemendheid der kracht Godes zij en niet uit ons", waarna dr. G. Oorthuijs den jubilaris eenige woorden heeft gesproken De gemeente zong dr. Kromsigt Psalm 32 4 toe, terwijl de dienst werd besloten met het zingen van Psalm 72 11. Commentaar overbodig. Het Zendingsbureau te Oegstgeest ver zoekt ons plaats voor het volgende Het is vandaag 7 Mei. Zes dagen van deze maand zijn voorbij. Noodig was dus 6 x 2700 16.200. Ontvangen 5400. In zes dagen ontvangen, wat noodig is voor twee dagen. Commentaar overbodig. Vóór het midden dezer maand is er nog minstens 25.000 noodi;; om het geld voor de eerstvolgende zes weken naar Indië te kunnen zenden. Dat kan niet wachten op Pinksteren. Wij hopen op eei goede Pinkstercollecte. Het aantal aangevraagde boekjes heeft on geveer de 180.000 bereikt. Als elk een gul den opbrengt Maar ook vóór Pinksteren zijn er nog vele dingen noodig. Het Zendingsbureau heeft postrekening No. 6074. Chr. Lat ionaal Zendingsfeest. Op het Zendingsfeest, Woensdag 4 Juli op Middachten bij De Steeg, zal de ope ningsrede worden gehouden door dr. J. F. Beerens, predikant te Utrecht en voorzitter van de Utrechtsche Zending svereeniging, en de slotrede door ds. R. Dijkstra, predi kant te Amsterdam en voorzitter van het Java-comité. Ger. Kerken. Beroepen te IJmuiden-Oost ds. W. F. M. Lindeboom te Serooskerke (Walcheren). De H. Bloedprocessie te Brugge. Te Brugge heeft gisteren de eeuwen oude H. Bloedprocessie haar jaarlijkschen ommegang gedaan. Evenals andere jaren was ook nu de be langstelling van het publiek, waaronder zich ook veel Nederlanders bevonden, zeer groot. Examens. Voor het exai.ien als machinist diploma A zijn geslaagd de heeren W. R. Burgmeijer alhier en S. de Vos te Nieuw- en St. Joos- land. MARINE EN LEGER De luitenant ter zee 2e klasse G. A. Con, onlangs uit Oost-Indië teruggekeerd, is ge plaatst bij de marinekazerne te Amsterdam. De luitenant ter zee 2e klasse H. V. Qul- spel, werkzaam bij den marinestaf aan het departement van defensie, is aangewezen voor den dienst in Oost-Indië en zal in Juni daarheen vertrekken. De officier van den marinestoomvaart dienst 2e klasse J. van Sandwijk is ge plaatst te Amsterdam als hoofd van onder- vijs bij de opleiding tot monteur. Bij Kon. besluit is op verzoek eervol ont slag verleend uit den militairen dienst aan den reserve-kapitein J. J. Nuyten, van het 14e reg. inf. LUCHTVAART De jongste Nederlanasche piloot. Dick van Wijk te Geldermalsen meldde zich op zijn 18en verjaardag, op 1 Januari 1934, als leerling bij de N.L.S. aan. Hij wilde dien dag niet thuis vieren, doch toog met zijn vader naar Waalhaven en ont ving het mooiste verjaringsgeschenk, dat hij zich kon denken Een opleiding tot sportvlieger. Ja, makkelijk was het niet voor hem, hij woonde zoo ver in de Betuwe, was nog op de H.B.S. en kon dus alleen 's Zondags overkomen voor de vliegles. Hoevele malen is hij niet voor niets geko men, als 't mistiger bleek te zijn dan hij bij vertrek van huis vermoedde. Maar geen teleurstellingen konden hem in zijn ambitie tegenhouden. Hij was 's Zondags bijna al tijd de eerste leerling, die de lucht inging en hij vorderde, het winterweer ten spijt, wondersnel. Denk nu niet, dat zijn studie op de H.B.S. er onder leed Juist was het een aanspoYing om geducht aan te pakken, want hij moest het eindexamen halen om in aanmerking te komen voor off icier-vlie ger te Soesterberg. Als wij nu even uit ds school klappen, is het zelfs wonderlijk dat zijn vorderingen op school aanmerkelijk verbeterden, nadat hij tevens vliegleerling was geworden. Het heilige vuur van den vlieger, het willen en het kunnen was in hem gevaren. Hij zette de tanden op elkaar voor zijn thema's en vervelende meetkun de vraagstukken, het moet en het lukte. En op Zondag 6 dezer was het zoover, dat hij de brevetvluchten zou voltooien. Heerlijk zonneweer begunstigde zijn hoog te-vlucht en hij klom door tot 2500 M. hoogte. Het kleine vliegtuigje was als een bromvlieg boog in de lucht. Je kon den motor wel hooren, maar het toestel zelf met het bloote oog niet zien. Toen de exa- minant neer planeerde, was hij verrukt over zijn belevenissen, daar hoog in de lentelucht tijdens zijn examenvlucht. Maar het ergste voor hem moest nog komen, hij moest Zondagsmiddags het theoretisch examen doen. Twee strenge examinatoren gingen er speciaal voor zit ten om hem aan den tand te voelen maar ook hierin bleef hij de baas en het was om drie uur een hartelijk gedoe van geluk- wenschen, waarmede heel de school en alle aanwezigen in het clubhuis van harte instemden, want hij was nu de jongste ge brevetteerde vlieger van geheel Neder land Een trotsch gevoel doorstroomde hem toen hij even later zijn vader hielp instijgen in de voorste cockpit en dezen als een worden gestild door S^SPIBIN- TABLETTEN Uitsluitend verkrijgboarindeoranje-bondbuisjesvon 20 tobl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ct». vorst ten hemel deed varen. Het weidsche uitzicht boven was voor dezen een open baring en toen hij beneden kwam was het hem duidelijk van het gezicht te lezen, dat hij zijn zoon in hooge mate benijdde. Voor ons omstanders staat het dan ook wel vast, dat wij nog dezen zomer den vader van den jongsten Nederlandschen vlieger als vliegleerling bij de N.L.S. zullen zien. Op het terras van het clubhuis heeft het gedaverd, vooral na het theeuurtje. Een dag om nooit te vergeten voor den nieuw- gebrevetteerde. HET ONTWAPENINGS-VRAAGSTUK. De „Petit Parisien" schrijft, dat te vree zen is, dat de bespreking tusschen Hender son en Barthou ondanks den hartelijken toon de ontwapeningskwestie weinig zal verbeteren. De Fransche regeering heeft bij de jongste kabinetszitting tijd gehad, zich met ontwapenïngsproblemen te bemoeien. Onder deze omstandigheden zal Henderson waarschijnlijk uit Parijs een even onbestemden indruk meenemen als hij uit zijn besprekingen te Londen met sir John Simon en Eden heeft gekregen. Te Londen zou men hoopvol hebben gestemd, dat Frankrijk het kabinet-Macdonald een nieuw initiatief in de ontwapeningskwestïe zou vergemakkelijken. In werkelijkheid echter handhaaft Frankrijk zijn onbeperkte weigeringen, om buiten de hoofdcommissie der ontwapeningsconferentie eenigerlei her bewapening van Duitschland te legalisee- ren. Welke taktiek Barthou te Genève zal volgen, kan dan ook niemand zeggen. De „Morning Post" schrijft, dat, wat het ontwapeningsvraagstuk betreft. Macdonald sedert hij vijf jaar geleden de functie van ministerpresident aanvaardde, altijd wel willend tegenover het Duitsche standpunt heeft gestaan. Een groote groep in het ka« binet steunt echter de opvattingen, die men in bepaalde kring-en van het Foreign Office heeft, n.l., dat het belang van Engeland is zoo nauw mogelijk samen te werken met Frankrijk. Het blad schrijft, dat, toen de pogingen, om sir John Simon te bewegen een andere functie te aanvaarden, in Februari j.l. op hielden, een wijziging van het kabinet in het komende jaar onvermijdelijk werd ge acht. Men twijfelt thans echter zelfs er aan, of de regeering in haar tegenwoordi- gen vorm tot den herfst zal kunnen blijven voortbestaan. De Romeinsche correspondent van de „Petit Parisien" had een onderhoud met den te Rome vertoevenden Franschen sena tor Bérenger. over zijn politieke reisindruk ken. Bérenger gelooft, dat de Midden-Eu- ropeesche kwestie tot 'n zekere solidariteit tusschen Frankrijk, Italië en Engeland hebben geleid en dat ook ten aanzien van de ontwapeningskwestie toenadering tot stand zal komen. Frankrijk wil niet ont wapenen en evenmin wil het een herbewa pening van Duitschland. Ook Italië wil niet ontwapenen. Bérenger vroeg zich af in hoe verre in het verdrag van Locarno garan tiemogelijkheden gevonden konden worden, waardoor het pact diplomatiek, economisch en militair versterkt zou kunnen worden. Naar zijn meening was daartoe in de eerste plaats de toetreding van Duitschland tot den Volkenbond noodzakelijk. HET LEVEN VAN DE DUITSCHE KUNSTENAARS. Voor den bond van West-Duitsche kun- r Lenaars heeft Alfre» Rosenberg te Dussel- dorf een rede gehouden over de wederge boorte van de kunstopvattingen en het le ven der kunstenaars. De Germaansche en Duitsche kunst, aldus steker, is steeds ge leid door een sterk gevoel voor de natuur, de tentoonstellingen van de afgeloopen jaren zijn echter het product van ziekelijke h rsens geweest. Spreker noemde het karakteristiek, dat thans de plastische kunst meer en betere prestaties levert da:* de schilderskunst. Er groeit thans in millioenen haften 'n nieuw levensgevoel, dat de dingen van het verle den een andere waarde geeftf hetgeen jia-

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1