500 300 25 MAANDAG 7 MEI EERSTE BLAD 72e Jaargang i Uitgavefirma F. VAH DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS ffiefodecftuidscl'lefiwdfmta 1934' VLISSINGSCHE COURANT ABUiNiM-MhNTSPRI|S: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk /2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels /1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels ƒ1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen De zomerdienst op de spoorwegen. De zomerdienst op de spoorwegen vangt aan op 15 Mei, De treinen vertrekken van hier als volgt: 5.40*, 6.15*, 7.04*(M.), 7.34, 8.57*(M), 9.10* (alleen op Zon- en feest dagen), 9.20*. 10.36, 11.25*, 12.32 (M) alleen op Zaterdag en tot nadere aankondi ging, 13.04 (alleen op den dag voor Pink steren, den dag na Pinksteren en de Zater dagen van 30 Juni tot 1 September en op de Maandagen van 23 Juli tot 3 Septem ber), 13.34, 16.30, 17.46 (M) alleen op werk dagen, behalve Zaterdags, 17.46 en 18.33 (mailtreinen), 19.04, 19.46 en 20.40 (M). De treinen komen hier aan 6.30* (M), 7.19* (M), 8.48*, 9.43 (alleen op Zon en feestdagen), 10.50*, 11.48 (M) al leen Zaterdags en tot nadere aankondiging, 12.05, 12.27 en 13.37 (mailtreinen), 13.28*, 15.45, 16.46(M), alleen op werkdagen, be halve Zaterdags, 16.57 (alleen op den dag voor Pinksteren en op de Zaterdagen van 30 Juni tot 1 September), 17.28, 17.59 (al leen op den dag voor Pinksteren en op de Zaterdagen van 30 Juni tot 1 September), 18.35*, 19.46(H), 20.44 (alleen op Zonda gen), 20.55*, 22.34 en 0.16. De met gemerkte treinen loopen niet op Zon- en feestdagen (M) motortreinen. Tentoonstelling van teekeningen en schil derwerk door de cursussen voor werkloozen. In hetzelfde gebouw, maar in eenige an dere lokalen, waar we een paar weken ge leden een tentoonstelling van teekeningen bezichtigden, waren we Zaterdag weer, maar nu om het werk der cursisten voor werkloozen te bezien. En bij het werk in kleuren zagen we dadelijk een groot ver schil. Was het werk der leerlingen van de Nijverheidsavondschool in waterverf uitge voerd, ditmaal was het project of de schets in waterverf en de uitgevoerde teekening of détailteekeningen in olieverf bewerkt. En bij beide tentoonstellingen was het werk in ruime mate en netjes van uitvoering aan wezig, waarbij ons ditmaal de bijzonderheid werd gegeven, dat vooral onder de schilders veel animo was, hetgeen niet te verwonde ren is. Men dient nl. in aanmerking te ne men, dat het een heele aanmoediging is voor deze ambachtslui, die in de practijk de grove kwasten hanteeren, terwijl ze nu fijnere penceel in handen kregen. Dan dient ook nog even de opmerking gemaakt te worden, dat vooral de ouderen onder de cursisten veel ambitie en werklust toonden, wat verklaring vindt in de omstandigheid, dat juist deze deelnemers in hun jonge ja ren geen cursus aan de vroegere avond school hadden gevolgd, waardoor ze leem ten bij hun practisch werk ontdekten. In het eerste lokaal konden we de resul taten van macnine-teekenen en schilder werk beschouwen, waarbij ons opvielen het practisch oefenen in 't beschilderen van deuren en in het marmerschilderwerk. Bij bet machineteekenen zagen we naast uit slagen ook teekeningen naar modellen. Het tweede lokaal gaf ons de opvolging in het teekenonderwijs te zien lijn-, meet kundig-, projectie-, bouwkundig teekenen, ijzerconstructies en scheepsbouw. Een leuk voorbeeld werd ons gewezen van rang schikking naar de ambachten in het 4-tal garneeringen van taartvormen verwaardigd door eenige werklooze banketbakkers. Met deze tentoonstelling werd de cursus van dit jaar gesloten, behalve van eenige onderdeelen, waarvan de leerlingen tot het examen o.a., in motorenbouw en -behande- üng' gehouden zullen worden. De cursussen, welke 2 October van het vorige jaar zijn aangevangen en waarvoor 190 cursisten waren ingeschreven, liepen over Neder- landsch, Engelsch, Esperanto, reken- en wiskundige vakken, natuur- en werktuig kunde, stoomwerktuigkunde, motor- en waterialenkennis. Voor het meerendeel dier vakken was de animo zoo groot, dat 3 klas sen konden gevormd worden. In den loop van den avond heeft de wet- - houder van onderwijs, de heer W. P^ Edel- man, aan de heeren leeraren zijn dank be tuigd voor het gepresteerde en aan de cur sisten de aanbeveling doen toekomen om °P hun post te zijn, als onverhoopt het vol gende najaar deze cursussen weer moch- ten gegeven worden. We mogen dit verslag niet eindigen zon- der te wijzen op de aardige planten- en hloemenmarkeering van .de kachels in, bel de lokalen, waardoor deze detoneerende noodige verwarmingsvoorwerpen op sierlij ke wijze waren weggewerkt en ze daardoor de tentoonstelling niet ontsierden. Een woord van lof en hulde daarom aan den heer Baljeu van bloemenmagazijn „Flora", die dit resultaat heeft weten te verkrijgen. Vlissingsche Boulevardloop. De Vlissingsche Boulevardloop zal dit jaar worden gehouden op Zaterdag 1 Sep tember a.s., des avonds te half acht. Behalve door den winnaar van verleden jaar, den heer A. Dielen te Capellen (Bel gië), is voor dezen wedstrijd ook inge schreven door den winnaar van 1929, den heer A. A. W. Wolf te 's-Gravenhage. Een zeer droevig ongeluk. Zaterdagmiddag omstreeks 3 uur is onze vroegere stadgenoot de heer J. F. A. van de Velde op zijn motor, komende van Utrecht en op weg naar zijn ouderlijk huis, te St. Willebrord, gemeente Hoeven (N.Br.) tegen een vrachtauto opgereden en ter stond gedood. De motorrijder volgde op behoorlijken afstand een vóór hem rijdenden vracht auto. Toen deze stopte is de jongeman met volle vaart tegen den stilstaanden auto gereden. Uit het onderzoek is gebleken dat de heer v. d. V. tijdens het rijden iets aan den carbunateur van zijn motor wilde ver anderen, waardoor hij niet bemerkte, dat de vrachtauto stopte. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse, maar mocht- niet meer baten. De ongelukkige moet door den slag onmiddel lijk gedood zijn. Zijn motor was zwaar be schadigd en lag onder den vrachtauto tus- schen de beide achterwielen. Het stoffelijk overschot werd naar het St. Elisabeth-gasthuis te Oudenbosch ver voerd en heden naar Vlissingen overge bracht. Een afscheid. De heer J. Ph. Scheers, bankwerker aan de Kon. Maatschappij „de Schelde" N.V., heeft door het verkrijgen van den pensioen gerechtigden leeftijd den dienst bij deze maatschappij Zaterdag jl. verlaten. Bij het einde van den werktijd vereenig- den chefs en personeel der machinefabriek zich in een der werkplaatsen van die afdee- ling, teneinde van den heer Scheers af scheid tenemen. De werkmeester, de heer C. M. Kok, me moreerde c m. dat het voor allen een ge noegen was, dat Scheers na een langdurig ziekbed toch weer in staat was geweest eenige weken geleden zijn werkzaamheden te kunnen hervatten, al ware dit ook maar van korten duur. Nu de heer Scheers de maatschappij met pensioen gaat verlaten, is hij juist 43 jaar onafgebroken daar werk zaam geweest en wel van 5 Mei 1891 tot op heden, tot groote tevredenheid zijner chefs en ten voorbeeld der jongere werk lieden. Aan den heer Scheers werd een blijvend aandenken geschonken en bood hij hem na mens den hoofdingenieur, ingenieurs, chefs en werklieden der afdeeling machinefabriek alsmede namens den heer Zevenhuizen een dressoir en een hangklok (met carillonbe speling) aan, hopende dat de heer Scheers en zijn echtgenoote er nog zeer veel jaren van mogen genieten in goede gezondheid, wat door de vele aanwezigen met een drie werf hoera werd bevestigd. De heer Scheers, zeer verrast door de hartelijke woorden tot hem gesproken, verzekerde, dat de 5e Mei 1891 voor hem een onvergetelijke dag in zijn leven is ge weest, maar dat de 5e Mei 1934 een niet minder onvergetelijke dag voor hem, maar nu ook voor zijn vrouw in hun verder leven zou blijven. In hartelijke bewoordingen bracht hij dank, zoowel aan chefs als col lega's. Rechtskundig bureau Christ. Besturenbond. Door bovengenoemd bureau werden in 1933 360 adviezen verstreekt, tegen 333 in het jaar 1933. De voornaamste adviezen waren Alimentatie 23, arbeidscontract 31, belasting 33„ contracten 10, crisiswetten 11, erfrecht 38, huurkwesties 48, in- en uitschulden 56 en diverse aangelegenheden 110. Evenals het vorig jaar mocht ook dit jaar het bureau zich dus in de belangstel ling der rechtzoekenden verheugen. Door den rechtskundig adviseur, den heer C. Willeboordse, werden in 1933 51 zittingen gehouden, Aanrijdingen. Zaterdagmorgen had een aanrijding plaats in de Korenstraat tusschen twee wielrijders. Een der rijwielen bekwam schade. Zaterdagavond vond een aanrijding plaats in een bocht van den Prins Hendrikweg tusschen een automobiel en een motorrij wiel. De bestuurder van het motorrijwiel werd daaraf geworpen en brak een been. Op last van den politiearts, dr. Grippeling, is hij naar het ziekenhuis „Bethesda" ver voerd. De duorijder, die klaagde over pijnen in den rug, is eveneens naar genoemd zie kenhuis overgebracht, doch kon later op den avond naar zijn woning in Zeeuwsch- Vlaanderen terugkeeren. Het motorrijwiel werd beschadigd. De bestuurder van den auto, een En- gelschman, komende van de mailboot, op weg naar Berlijn, volgde de Engelsche vei ligheidsvoorschriften en week naar links uit, waardoor de botsing plaats vond. Waar de Engelsche voorschriften op dit punt tegenovergesteld zijn aan die, gelden de bij de meeste Europeesche landen, zoo ook in ons land, waar men bij het tegenko men van andere voertuigen naar rechts moet uithalen, was de Engelschman in overtreding van de Nederlandsche wet, hoe wel ook volgens getuigen de niotorrijder niet overeenkomstig de regels van den weg moet hebben gereden. De Engelschman is door de politie gear resteerd, doch later op den avond na rijn verhoor, op last van den commissaris van- politie, in vrijheid gesteld, waarna hij zijn reis naar Berlijn heeft vervolgt. Zaterdagavond is de bestuurder van. een automobiel tegen een boom aan den Prins Hendrikweg gereden, doordat hij achteruit keek naar een passagier in zijn auto, die een der portieren, welke klaarblijkelijk niet goed gesloten was, dichtsloeg. Door een en ander raakte de chauffeur zijn stuur kwijt. Persoonlijke ongevallen vonden niet plaats, doch de auto werd beschadigd. Op den Nieuwen Vlissingschen weg. te genover hét' vliegveld, reed een auto die een anderen auto wilde passeeren en daardoor begon te slippen, tegen een ijzeren paal van het electrisch net. Hoewel ernstige schade ontstond, vonden geen. ongelukken plaats. In al deze zaken stelt de politie een on derzoek in, om na te gaan of wel overeen komstig de wettelijke bepalingen is ge reden. Op tijd ontdekt. Naar wij vernemen werd Zondagmorgen de hulp van de politie ingeroepen bij een ingezetene, wiens hond zeer onrustig deed. Bij onderzoek bleek het dier versuft te zijn en werd een gaslucht waargenomen, waar bij voorts bleek dat vermoedelijk door den hond in de keuken een gaskraan was open geduwd, zoodat het gas in de woning ont snapte. Vechtparty. Zaterdagnacht heeft in de Noordstraat een vechtpartij plaats gevonden tusschen een vijftal persone De politie heeft allen naar het bureau overgebracht, alwaar pro ces-verbaal is opgemaakt. Stowaway. Zaterdagavond werd assistentie van de politie ingeroepen voor 't Noorsche stoom schip „Hoegh Trader", komende van Ant werpen met bestemming naar Japan.alwaar een 24-jarige man zich heimelijk aan boord had verstopt. Deze man werd gearresteerd. Hij bleek een Rus te zijn. Hedenmorgen is hij op politiebevel weder over de grenzen des rijks gebracht. Ongeluk bij het voetballen. Een lid van de voetbalvereeniging R.C.S. te Souburg, wonende te Vlissingen, heeft gisteren bij een wedstrijd te Veere, eev been gebroken. Hij werd overgebracht naar het ziekenhuis „Bethesda." MIDDELBURG Een jubileum. De heer dr. E. Scheps herdacht Zater dag den dag, waarop hij 25 jaar verbonden was aan het Homoeopatisch ziekenhuis te Middelburg. Zoowel door het bestuur bij monde van den voorzitter, den heer H. Oldeman, als door de leden bij monde van den heer C. W. van der Kuip, is de jubilaris toegespro ken, onder aanbieding van bloemen en van de leden een blijvend aandenken. Dr. Scheps heeft uitvoerig allen dank gebracht, en er opgewezen, dat de meenin gen over de Homoeopatische geneeskunst gunstiger worden, waarvan ook getuigt het dit jaar te Arnhem te houden interna tionaal congres, waarbij 37 landen verte genwoordigd zullen zijn. N.V. Zeeuwsche Confectiefabriek. De in de aandeelhoudersvergadering vastgestelde verlies- en winst-rekening over 1933 van de N.V. Zeeuwsche Confectie fabriek te Middelburg wijst in credit aan exploitatierekening ƒ10.106.75, intrest 301.47. De debetzijde vermeldtafschrij ving op fabrieksgebouw en inventaris ƒ2831.40 en netto winst 7576.79. Deze winst wordt op nieuwe rekening overge bracht, waardoor het winstsaldo op nieuwe rekening stijgt tot 12.000. De balans wijst in actief aan fabrieks gebouw en inventaris 24.400 grondstoffen 68.800, fabrikaten en goederen in bewer king 37.300 effecten en eigen aandeelen 52.480 debiteuren 33.974 kas, bankier en postrekening ƒ56.577. De passiva zijn aandeelen-kapitaal 225.000 reservefonds 22959 onverdeeld dividend 95 idem oprichtingsbewijzen 13 reserve dubieuse debiteuren 500 winst op nieuwe reke ning 12.000 (van 1931 1708.67 1932 ƒ2714.54 en 1933 ƒ7576.79). Keuring fokvee. De keuring van fokvee, die op het Molen water gehouden is, was voorbereid door de water gehouden is, was voorbereid door de afdeeling Middelburg der Z.L.M. Burgemeester Femhout had een medaille beschikbaar gesteld voor de beste jonge koe en verschillende particulieren samen met genoemde afdeeling ƒ20, de Coöpera tieve Zuivelfabriek en de Coöperatie Eiland Walcheren ieder 2.50 en diploma en de kring Walcheren der Z.L.M. voor alle keu ringen op Walcheren samen 5. De aanvoer bestond uit 5 stieren, 25 koeien, 3 vaarzen en 2 kalveren. De uitslag was stieren Marianus, oud 2 jaar, eigenaars gebrs. Reijnierse, 2e prijs 74.5 p. Max, 2 jaar, eigenaar P. J. Ce- vaal. geen afstamming bekend, 74 p. 2 Kees, 1 jaar, eigenaar H. Wisse, geen vol bloed, 74 p. 2 Marinus, 1 jaar, eigenaar L. Maas, 0.50. Eerste kalfkoeien Lieveling van L. Maas 78 p. medaille van den burgemeester Ju liana van L: Maas, 77 p. 1.25 Nora van J. Goelbloed Jz. 76 p. ƒ0.50. Tweede kalfkoeien 2 stuks Mina van L. Maas 79 p. 1.75 Jo van J. J. Geerse 770 p. ƒ1.25. 3de kalfskoeïen 4 stuks Cordon van C. Comelisse, reserve-kampioen en prijs eiland Walcheren 80 p. 2.50 Trui van J. J. Geerse 78 p. 1.50 Elza van L. J. Lorier 77 p. ƒ1.25 Emma van denzelfden 76 p. 0.50. 4de kalfskoeien 4 stuks Bertha van L. Maas 77 p. 1.25 Koos van L. J. Lorier 77.5 p. 1.25 Bertha van C. Comelisse 76.5 p. ƒ0.75. Oudere koeien 10 stuks Sul van L. Maas, kamjioen en prijs Coöp. Melkfabriek, 83 p., 2.50 Emma van dezelfden 82 p., vorig jaar kampioen Willy van J. J. Geerse, 81 p., 2.50 Otto, van L. Maas, 80 p., ƒ2; Bontje van L. Maas, 77 p., 1.25 Juffrouw van L. J. Lorier 76.5 p., 0.75 en Mina van dezelfden 76 p., ƒ0.50. Vaarzen 3 stuks resp. van J. Goedbloed, L. Maas en D. Klompe, eerst bedoelde 1. Kalveren 2 stuks, beide van L. Maas, één ervan ƒ2. Do eigenaars wonen alle te Middelburg. Het Boek. Het personeel der Provinciale Biblio theek heeft dezer dagen in een der zalen een tentoonstelling ingericht van miniatu ren, afbeeldingen van miniaturen, blokboe ken, incunabelen, boeken versierd met houtsneden en kopergravures enz. Tevens waren er neergelegd verschillende voor beelden van boekbandversieringen en de gereedschappen in gebruik bij het handver gulden, alles behoorende tot het bezit der bibliotheek. De collectie gaf een interessant en leer zaam overzicht van de geschiedenis van het boek uit aeshetisch oogpunt be schouwd. Onder deskundige leiding is door leer lingen van enkele onderwijsinrichtingen de ze verzameling bezichtigd, terwijl de betee- kenis verklaard is. OOST- EN WEST-SOUBURG De winkelweek. Trots de vrees dat het ook Zaterdag, den laatsten dag der winkelweek, met het we der wederom mis zou loopen, is dit echter nog al meegevallen. Des avonds was het droog tot sluitingsuur toe en waren er dan ook heel wat menschen op de been. Rond om de muziektent was tot het laatste oogenblik de belangstelling groot. Er was dan ook ruimschoots te genieten zoowel de mondharmonicaclub „Excelsior" als het Souburgsch en Ritthemsch fanfarecorps wedijverden om hun programma's zoo cor rect mogelijk uit te voeren en door goede muziek de luisteraars te boeien. In hoever deze winkelweek voor de ne ringdoenden een succes is geweest, kunnen wij niet beoordeelen. Uit hetgeen wij ech ter zoo hier een daar weieens hoorden, gelooven wij dat de week aan de verwach ting heeft beantwoord^ I DOOS 20 CT.- TUBE 40 EK 60 CT. T Begin van brand. Zaterdagavond om 8 uur ontstond een begin van brand in den sigarenwinkel van den heer Visser in de Paspoortstraat, door dat de papierv-ersiering door het gaslicht vlam vatte. Door het krachtdadig optreden van den heer j-,. Barentsen uit Vlissingen, die in de étalage sprong en de vlammen uitsloeg, werd erger voorkomen. GOES Ziekenfonds „Zuid- en Noord-Beveland. Zaterdagmiddag werd te Goes de alge- meene vergadering gehouden va.n het Mij. Ziekenfonds „Zuid- en Noord-Beveland", onder voorzitterschap van mr. J. W. Goed bloed. Aan het verslag van den secretaris, de heer C. Griep, arts te Heinkenszand, ont- leenen wij het vólgende Door toetreding van den heer P. de Haas te Arnemuiden als deelnemer (voor zijn op Zuid-Beveland wonende patiënten) steeg het aantal deelnemers-huisarts tot 15. In het aantal deelnemers-specialist, hetwelk 10 bedraagt, kwam geen verandering. Wel werd de praktijk van dr. H. Reiling te Mid delburg overgenomen door den heer H. rf. C. Huysman en vestigde zich te Goes de heer W. J. Mazzola, neus-, keel- en oor arts, welke de praktijk alhier van dr. de Jong overnam. Het boekjaar 1933 begon met 5668 leden, waarvan 3425 leden boven 16 jaar, 1793- betalende leden beneden 16 jaar en 450 premievrije leden beneden 16 jaar. Op 31 December bedroeg het ledental 6215, is resp. 3804 en 1939 en 472 alzoo in 1933 een vermeerdering van 547 leden (379 en 146 en 22). De vermeerdering van 547 leden ont stond door inschrijving van 1061 nieuwe leden en afschrijving van 514 leden, n.l. 139 wegens vertrek, 307 wegens bedanken, 45 wegens overlijden en 23 wegens roye ment (5 gezinnen). BRESKENS Een onderscheiding. De burgemeester van Breskens, de heer D. H. van Zuijen, is door Z. M. den Koning van België benoemd tot ridder in de Kroon orde van België. De nood bij de garnalenvisschers. We hebben onlangs meegedeeld, dat de visschersvloot in onze gemeente zwaar ge troffen werd, doordat de Fransche regee ring den invoer van garnalen had verbo den. Thans dreigt de slag nog grooter te worden, meldt het „Dagbl. v. N. Br.", daar officieel verluidt, dat de Belgische regee ring binnenkort den invoer van garnalen zal contingenteeren. Alle garnaleninvoer in België zal dan afhankelijk worden gesteld van een ministeriëele vergunning, terwijl bovendien per kilo nog een belasting daar op zal moeten betaald worden. OOSTBURG Coöperatieve Vruchtenveiling. Zaterdag had te Oostburg een vergade ring plaats van den kring Oostburg dsr coöperatieve vruchtenveiling „Zeeuwscli- Vlaanderen" c.a. te Terneuzen. Tot bestuursleden werden benoemd de heeren J. P. van Hoeve te Biervliet en F. de Witte te IJzendijke, terwijl voor het lid van het hoofdbestuur werden voorgedragen de heer J. B. Aers te Oostburg (aftr.) en als plaatsvervanger de heer C. Haartsen te. Waterlandkerkje. Aan het hoofdbestuur zal voorgesteld worden le. Aan hen die hebben laten vei len, zoo spoedig mogelijk de opbrengst te melden2e. aan de hoofdbestuursleden 2.50 presentiegeld uit te betalen boven reis- en verblijfkosten, wegens tijdverlies en loonderving. Kanaal door Zuid-Beveland. Verschenen is het oorloopig Verslag der Eerste Kamer over het cnteigenir.gsont- werp voor verbreedmg van het Kanaal door Zuid-Beveland en verhooging van de spoorwegbrug over dat Kanaal bij Vlake, met bijbehoorende werken. Het kostte sommigen leden eenige moeite het ontwerp los te bezien van de voorge schiedenis inzake de Hijuv^ai'tcpjiiciissie.

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1