500 300 150 100 25 BOEKENWEEK VRIJDAG 4 MEI EERSTE BLAD boekhandel d'huy HAMMING \Ju :N0.105 1 72e Jaargang Uitgave: Firma F. VAR DE VELDE Ir., Matraat 58-60, Vlissingen. Telel. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Gemeentebestuur doe hlil, - 'f is Mei! STADS- EN PRQV1NCIENIEUWS IENIDDHSTFLLINB üiliiilllllllililliiiilllllllllllllllllülülllilllli VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waai agentschappen geves tigd zijn ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. ƒ3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1 -5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels 1.-alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bi| verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bii verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIOINO „DE NEDERLANDSOHF DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit 2 bladen BEKENDMAKING. Tentoonstelling teeken- en schilderwerk cursussen werkloozen. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen maken hekend, dat op Zaterdag, 5 Mei a,s., des avonds van 710 uur het tee ken- en schilderwerk van de leerlingen van de cursussen der werkloozen zal worden tentoongesteld in het schoolgebouw aan het Groenewoud nr. 41 (ingang RioQlstraat) Deze tentoonstelling is toegankelijk voor alle belangstellenden voor kinderen bene den 12 jaar echter alleen onder geleide der ouders. Vlissingen, 2 Mei 1934. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Mei brengt het feest van den arbeid. Het zrjn niet alleen de Marxisten, die het zóó verstaan. Ook in Duitschiand is de 1ste Mei tot het feest van den' arbéid geworden en de katholieken verstaan aldus de Meimaand reeds sinds jaar en dag. Sedert nl. hun „so ciale Paus Leo XIII" zijn encycliek Rerum Novarum uitvaardigde en daarin vastlegde, dat de-mensch recht had op arbeid en mid dels zijn arbeid op een menschwaardig be staan. Als de Meimaand' is gekomen, dan dringt zich in heel de natuur het nieuwe, rijke le ven naar voren, de drank van het bestaan laat zich gelden, het recht van te leven endaartoe mede aan te zitten aan den rijken levensdisch, waarop genoeg wordt geserveerd voor ieder, maar waarvan we toch lang niet elk onze portie bekomen. Als gevolg van de onvolkomen menschelijke organisatie van den levensmaaltijd. En daardoor zijn de kreten wel eens schor, welke opstijgen uit den kring van hen, die zich rond de tafel hebben ge schaard, maar er niet bij kunnen komen. Ze hebben er toch recht op om mede aan te zitten. De zon, die nieuw en krachtiger leven wekt, beschijnt toch ook hen. Wat daar aan kostelijke voeding op de vuilnis belt wordt geworpen, is toch ook voor de nu misdeelden gegroeid Ook hen riep de Mei. Als we zulke exclamaties slaken, dan zijn die gerechtvaardigd, maar niet voldoende om een oplossing aan te geven van de moei lijkheden. De economische wanverhoudingen vloeien niet voort uit het stelsel, maar uit de fouten er van. Vele maatschappelijke stelsels kunnen op zich goed wezen, maar geen zal er in de practijk zonder gebreken zijn. Ook in het communistische Rusland, in Oekranië, de voorraadschuur geheeten van Europa's graanbehoefte, krepeeren de menschen van den honger. Het is op zich niet verkeerd om te zoeken naar een ander rechtvaardig en zedelijk geoorloofd maatschappelijk stelsel en te trachten om dat geleidelijk ingevoerd te krijgen, maar 't is wèl laakbaar om niet al lereerst te streven naar directe practische verbeteringen door de fouten op te sporen, welke aan de huidige productiewijze en de verdeeling van de economische voordeelen er van, kleven, teneinde aldus misstanden zooveel mogelijk te herstellen. Wees blij zoo pleegt men in deze da gen te zingen want 't is Mei. We zouden het aldus willen varieeren doe blij, 't is Mei. p o e blij wil in dit verband zeggen 8Ü, die het leven weer in u voelt stroomen en tintelen en die tevens geen te zware le venszorgen hebt, bedenkt, dat hetzelfde ge voel ook anderen op het oogenblik bezielt, taaar dat velen hunner smachten naar de middelen om het brandend levensvuur te onderhouden. Mei heeft altijd een belofte in zich, dit jaar is die belofte schooner dan we dat m de laatste jaren gewoon waren.. Er is Jets van een economische opleving te be speuren velen krijgen weer een kansje om ln het productieproces te worden opgeno men. Doe nu blij en geeft mede een stootje m de goede richting. Doe dat in Mei, als het verlangen naar het leven zoo intens is. Doe dat in Mei, als van nature de levensbehoeften stijgen. Laat °ns allen gelooven in een betere toekomst. Laat ons iets doen, draag wat a r b e i d aan voor een ander, verdien ste! Breng eens wat geld aan het rollen. Degene, wien ge het laat verdienen, geef t het immers óók weer door. Er zijn er zoo velen, die er plezier aan beleven. Wat ge in den crisistijd als een extra-appeltje voor den dorst hebt weggelegd, laat dat niet verdrogen en verschimmelen, maar laat er de hongerigen in bijten. Dan doet ge blij in Mei en werkt ge mede aan het herscheppen van welvaart, waaraan brood zit voor velen. Koop iets, dat ge noodig hebt of kunt ge bruiken. Vernieuw het een of ander. Laat iets opknappén. Alles voor zoover uw mid delen dat toelaten. Doe blij in Mei. Wees nuttig „Gevoelige voeten ge vraagd". TIM MER MAN'S inrichting voor voetverzorging, helpt U zelfs in de moeilijkste gevallen. Alléén Bellamypark 54. Zitting Prov. Staten. Ged. Staten hebben de opening van de eerste gewone zitting der Provinciale Sta ten bepaald op Dinsdag 12 Juni a.s. des namiddags te twee uur. Onweer. Wie de weerberichten nauwkeurig heeft nagegaan wist dat er gister zeer groote kans bestond op onweer. In ons land was het weer vrij guur, doch in Duitschiand heerschte een "buitengewone hitte. Daar door ontstonden atmosferische storingen en in een groot, gedeelte van ons land heeft gisteravond een langdurig onwêer gewoed. Boven Walcheren brak de eerste bui om ongeveer half zes los en bleef geruimen tijd hangen. Het onweer was toen nog niet bui tengewoon hevig. Later op den avond kre gen wijeen tweede bui. Deze was veel he viger. en ging gepaard met zeer zwaren regenval. Het lichten was buitengewoon fel en enkele donderslagen waren zeer zwaar. De bui duurde voort tot ongeveer half elf en hebben wij gisteravond met een korte onderbreking ongeveer 5 uur onweer gehad. Tusschen Middelburg en Abeele is giste renmiddag omstreeks half zes de bliksem geslagen op de bovenleiding van de electri- sche tram. Hierdoor geraakten in twee motorwagens de motoren defect en ont stond eenige stagnatie in den tramdienst. Een der motorwagens kon den rit voort zetten, doch de andere moest naar Vlissin gen worden getransporteerd door een an deren motorwagen. De passagiers kwamen met den schrik vrij. Van ongelukken door het hemelvuur ver oorzaakt hebben wij niets vernomen. Vereenigïng voor Instrumentale Muziek. Anny Somers. Britannia. De belangstelling voor het negende con cert van de Instrumentale, waarvoor een programma van deels bekende, deels onbe kende nummers was samengesteld, was mindjr dan gewoonlijk, waaraan bet onze kere weer wel niet vreemd geweest zal zijn. Het orkest, onder Theo Höfelein, bracht zelfstandig het Concerto grosso in c, kl. t. no. Ill van Corelli, fragmenten uit het Concert voor Strijkorkest van Lully, een Suite in c, gr. t. voor strijkorkest van Pur- cell en Mozart's „Eine kleine Nachtmusik", welke een voortreffelijke vertolking geno ten. Plet voornaam klinkende strijk-ensem- ble deed de fijnheden van deze muziek zeer goed tot uiting komen, de concerteerende partijen in Corelli werden uitnemend voor gedragen, terwijl Mozart nog wel eens spe ciaal gereleveerd mag worden wegens de animo en de overgave, waarmede deze in tieme serenade werd gespeeld. Dat was nu nog eens musiceeren Soliste op dezen avond was de jonge pianiste Anny Somers, die, zooals de voor zitter, dr. Staverman. mededeelde, toch wenschte op te treden, ofschoon zij door griep-naweeën minder goed gedisponeerd was. Op dokter's advies speelde zij echter niet uit het hoofd, opdat zij zich niet al te zeer zou vermoeien. Allereerst stelde Anny Somers haar oprechte muzikaliteit ten dienste van Schumann's meesterlijk piano concert, dat technisch voortreffelijk en doordrongen van poëzie en geest werd ver tolkt. In het Andante bloeide de bevallig heid, verrukkelijk wisselden de motiefjes van de piano met die van het orkesthet Allegro vivace leefde in al zijn glans en glorie. Theo Höfelein en orkest zorgden voor een prachtige medewerking (mooi die cantilene van de celli in het Intermezzo) en zoo werd het geheel inderdaad een presta tie. Nog speelde Anny Somers een drietal piano-soli een Chaconne van Bach, een Impromptu in as, kl. t. van Schubert en een Ballade in f, kl. t. van Chopin. Trof Bach door groote strakheid, in Schubert was het de wegdroomende lyriek, in Chopin de rijke fantasie, welke frappeerde. Het succes was zeer groot, werd, evenals na Schumann, met bloemen vergezeld en noopte de pianis te tot een toegift, waarvoor zij een eigen werkje (variaties op het thema „Kommt ein Vogel geflogen") koos. Zeer sympathiek betrok zij den dirigent in den géestdriftigen bijval na Schumann's concert. Eens bijzonder geslaagde avond voor de Instrumentale en zijn talentvollen leider Theo Höfelein, die ook met de uitvoering van de overige werken een spontaan ap plaus verwierven. O. Sluiting tentoonstelling voor Huisvlijt. De tentoonstelling voor huisvijt door werkloozen werd gisterenavond gesloten, met een rede door den voorzitter van het comité, den heer P. G. Laernoes. Spreker wees er op, dat nu het einde der werkzaamheden is gekomen. De kroon op het werk was deze tentoonstelling. Het is een belangrijk werk geweest en in velerlei opzicht viel er te leeren en op te merken. Hij hoopt dat het voor de werkloozen, wel ke hier dezen winter hebben gewerkt, tot zegen mag zijn. Wij, die werk hebben, be seffen diep, wat het is geregelden arbeid te moeten missen. Maar voor hen, die daarvan helaas ver stoken waren, is deze winter toch ook een lichtpunt geweest en hij brengt hun voor hun ijver en doorzettingskracht hulde. Opvallend is dat er zoo weinigen van de hun hier' geboden gelegenheid om zich ver der te bekwamen onder deskundige leiding, hebben gebruik gemaakt. Spreker vraagt zich af, wat hiervan toch de oorzaak is. Dit verschijnsel doet zich niet alleen hier voor. Het is ook de klacht van het provinciaal comité voor werkloozenzorg, dat er onder de werkloozen over het alge meen zoo weinig animo wordt gevonden zich nuttig bezig te houden en zich verder te bekwamen. Jammer acht spreker het ook, dat er van de organisaties, die het toch in de aller eerste plaats aangaat, zoo weinig belang stelling en medewerking is ondervonden. Hier lag een mooi terrein open voor de or ganisaties hun leden op te wekken aan dit nuttige werk deel te nemen. Ook van sommige andere kringen had spreker meer medewerking vernacht. Dit gebrek aan belangstelling noemt hij een ernstig teeken des tijds, dat onder het oog dient te worden gezien. Het moet hen, die zich dezen langen win ter hier hebben bezig gehouden, aan den anderen kant toch ook weer goed hebben gedaan, dat er ook weer was medeleven en dit stelt spreker op hoogen prijs. Met primitieve middelen is veel tot stand gebracht. Prachtige werkstukken zijn ge maakt, die de bewondering van de bezoe kers hebben gewekt. Hij hoopt dat dit verrichte werk ook de aandacht zal hebben in die kringen, waar dit behoort en hij is van meening, dat deze werkloozen, die getoond hébben te wil len en te kunnen werken, spoedig weer in hun oude beroep moeten geplaatst worden, zoo dit -eenigszins mogelijk is. Deze tentoonstelling heeft vele ervarin gen gebracht. Er kwamen bezoekers, die van den opzet en het doel niets begrepen. Menschen met een vast salaris en mooie positie, die alles bezichtigden, doch hun spijt uitdrukten „dat ze niets noodig had den". Deze personen begrepen niets van het groote doel van deze tentoonstelling. Doch ook vele anderen gelukkig, deden beter en kochten wat om de goede zaak te steunen. Het deed spreker bovenal goed, dat er ook werkloozen zijn geweest, die goed be grepen wat hier gebeurde. Er was o.a. een werklooze, die een der comité-leden 50 cent ter hand stelde als waardeering voor het mooie werk hier verricht. Dit heeft op spreker diepen indruk gemaakt. Wij zijn nu aan het einde der tentoonstel ling. Wij hebben goed kunnen merken, dat de koopkracht in onze gemeente steeds daalt, doordat er niet zoo grif is gekocht. De toekomst voor onze stad is donker, doch laten wij blijven vertrouwen op God, Die alleen uitkomst geven kan. Een woord van dank brengt spreker al lereerst aan hen, die ook dezen winter hier weer hebben gewerkt Hij hoopt dat dit voorbeeld een prikkel moge zijn voor ande- Gedurende de Boekenweek geven wij in de studie-afdeeling van de Openbare Leeszaal een van het Nederlandsche boek, zooals het in den loop der historie de ontwikkeling van het reizen laat zien. Deze week wordt voor een besteed bedrag boven f 2.50 als premie gegeven een map met afbeeldingen der voornaamste schrijvers van onzen tijd. Teief. 343. - Badhuisstraat 15. ren. Zij hebben een juist gebruik gemaakt van den tijd, waarin zij waren geplaatst. Spreker hoopt van harte, dat het niet meer noodig zal zijn, maar indien wèl, dan spreekt hij den wensen uit dat er meerde ren zullen komen. Dank bracht spreker aan hen, die het werk financieel hebben gesteund, aan hen die de vervaardigde voorwerpen hebben ge kocht, aan de leiders van het werk en aan hen, die het een of ander ter beschikking hebben gesteld. In het bijzonder bracht spreker dank aan de dames-verkoopsters, die zich zoo ver- dienstelijk hebben gemaakt, zooals alleen dames dit kunnen doen. Door haar hulp zijn vele artikelen verkocht. Er waren aan deze tentoonstelling geen genoegens verbonden, doch zij hebben met ijver hun taak verricht. De heer Coonen bracht namens het klei ne groepje, die hier dezen winter gearbeid hebben, hartelijk dank aan het comité voor de gelegenheid hun nu reeds voor den twee den keer geboden, hier te arbeiden. Hij hoopt dat het niet meer noodig zal en dat zij allen weer in him werk kunnen worden geplaatst, maar zoo niet, dan zullen zij al len zich weder den volgenden winter be schikbaar stellen. De heer W. P. Edelman bracht den heer P. G. Laernoes hartelijk dank voor zijn energieke leiding, in het bijzonder tijdens deze tentoonstellingsdagen. Spreker is vol bewondering voor 't werk, dat hier door een klein getal werkloozen is tot stand gebracht. God geve, dat het de laatste maal moge zijn en dat er weder werk komt vooral op „de Schelde", de kurk waar onze goede stad op drijft. Ook spreker drukt zijn leedwezen uit dat er zoo weinig animo gevonden wordt on der de werkloozen om zich verder te ontwikkelen. Van de ongeveer 1200 werkloozen, die wij dezen winter hadden, hebben met de andere cursussen mee, zich slechts een 200-tal voor nuttigen arbeid beschikbaar gesteld een getal dat toch veel te gering is. Hij hoopt dan ook dat, indien nog noodig, het volgend seizoen de belangstelling veel en veel grooter zal zijn. De voorzitter bracht nog dank voor de gesproken woorden en sloot hiermede de tentoonstelling. Autobusdiensten op Walcheren. De N.V. Stoomtram Walcheren, die reeds autobusdiensten exploiteert van Mid delburg naar Domburg en van Middelburg naar Westkapelle, heeft thans aan Ged. Staten vergunning gevraagd voor het ex- ploiteeren van een dienst tusschen Dom burg en Westkapelle van 15 Mei tot en met 15 October en dit alleen óp werkdagen. Naamlooze vennootschappen. Met de Staatscourant no. 85 zijn verzon den afdrukken van de akten betreffende de Hotelmaatschappij van de Erven A. W. Smits N.V. te Vlissingen. Een oorlogsschip gepasseerd. Heden is hier gepasseerd het Deensche oorlogsschip „Ingolf", komende van IJsland met bestemming naar Brussel, MIDDELBURG Loos alarm. Gisteravond nam een der omwonenden van de R. Kath. school aan den Wal in een der lokalen een vlam waar sloeg een ruit in en begaf ch zoo in het gebouw en naai het lokaal waar de vlam te zien was. Hef bleek, dat een kaars staande bij een beeldje SPECIAALZAAK voorheen P. G. LAERNOES WALSTRAAT 81 - TEL. 521 was blijven branden. De kaars was nu spoedig gedoofd. Intusschen was de brand weer reeds gewaarschuwd en was de com mandant met anderen per taxi gekomen, doch kon direct terugkeeren. OOST- EN WEST-SOUBURG Rundveekeuring. Woensdag had de jaarlijksche rundvee keuring plaats. Aangevoerd werden 2 stie ren, 2 stuks jongvee, 5 drachtige vaarzen, 8 koeien van hun le kalf, 2 van hun 2e en 5 van hun 3e kalf en 6 oudere koeien, totaal 30 stuks. Alles was van goede kwaliteit. Aan prijzen was beschikbaar 35, bene vens 2 kampioensprijzen van 2.50, ge schonken door de coöp. zuivelfabriek en door de aankoopvereeniging „"Walcheren"-. De uitslag der prijswinnaars zal eerst later bekend gemaakt worden. Goed afgeloopen. Hedenmorgen had alhier een ongeluk plaats, dat bijzonder goed is afgeloopen. Een auto van den heer H. alhier kwam van: den Nieuwen weg naar de Kanaalbrug rij den. Door het weigeren der remmen stopte hij niet tijdig en reed tegen de afsluitboo- men van de brug, die open stond, verboog zoo de hekken en brak een paal. Gelukkig hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Een overplaatsing. De rijksveldwachter brigadier-titulair Ai Janse alhier, is met ingang van 16 Mei a.s. in den rang van rijksveldwachter-brigadier bij het verkeerswezen te 's-Gravenhago overgeplaatst. Gevonden voorwerpen. Doos met bloedkoralen bij G. van Boven, Burchtstraat E 71 sleutel bij J. de Visser, Middelburgsche straat A 182. BIGGEKERKE Loop der bevolking. Ingekomen: J. Janse, van Utrecht, Vertrokken: A. de Potter, naai.» Rotterdam A. Kole, naar Wolphaartsdijk A. Simonse, naar Oost- en West-Souburg. NIEUW- EN ST. JOOSLAND Benoeming burgemeester. Bij Kon, bestuit is benoemd tot burge meester der gemeente Gaasterland G. W. C. D. baron thoe Schwartzenberg en Ho- henlansberg, met toekenning van gelijktij dig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Nieuw- en St. Joosland. GROEDE Loop der bevolking. Vertrokken: Iz. P. Leenhouts, naar Hoek A. A. van Moer, naar Aarden burg C. L. Schram, naar BiervlietJ. M. Buijze, naar Cadzand J. W. van Kooten, naar KoudekerkeE. Versprille, naar Koudekerke P. I. de Rooij, haar Nieuw- vliet M. Cijsouw, naar Wijdenes A, van de Velde, naar Schoondijke J. A. Donze, naar Bréskens M. C. van Petegem, naar Breskens C. P. A. Brakman, naar Deven* ter M. Verhage, naar Zuidzande. Ingekomen: J. J. van Opdurp, van Breskens A. A. Vcrstraaten, vhn Schoon dijke. Lyst van werkverschaffingen. De minister van sociale zaken heeft ten behoeve van de toepassing der Ziektewet, aan de lijst, waarop vermeld staan de werk verschaffingen, welke met subsidie van het rijk worden uitgevoerd, toegevoegd de ge- »neenten Baarland, Cadzand, 's Heer Abts« erke en Sas van Gent.

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1