MOTJES KERK- EN SCH00LNIEUWS BUITENLAND GEMENGD NIEUWS Bij de gemeente arbeidsbeurs te Amster dam stonden eind Maart ingeschreven 53849 werkzoekenden, waarvan 44743 werkloozen volgens eigen opgave. Het aan tal werkloozen was 2656 minder dan eind Februari. Het aantal trampassagiers te 's-Graven- hage loopt de laatste jaren kolossaal terug. 3tn 1930 werden bijna 79 millioen passagiers yervoerd, in 1932 bijna 64 millioen en in 3.933 ruim 55 millioen. Aan aandeelhouders van de N.V. Rotter- jdamsche Lloyd zal worden voorgesteld over 1933, evenals over het vorig jaar, geen di vidend uit te keeren. Ongeveer 30 Engelsche vrouwenartsen, onder wie twaalf hoogleeraren, hebben de zer dagen een bezoek aan Amsterdam ge bracht, ten einde zich daar op de hoogte te stellen van de organisatie en de werk zaamheden van de Universiteits-Vrouwen kliniek. Te Trivières in Henegouwen is Dinsdag middag, hoewel geen donderwolken aan den hemel zichtbaar waren, geheel onverwachts de bliksem op drie plaatsen ingeslagen. Een der bliksemschichten kwam terecht te mid den van een groep arbeiders. Een der arbei ders werd op slag gedood. Twee paarden werden door het hemelvuur omvergeworpen en kregen lichte brandwonden. ten bate van de kerk. Dit heeft de veree niging van kerkvoogdijen trouwens reeds gedaan. De twee ton die de Ned. Herv. kerk zal moeten opbrengen, zullen niet gemakkelijk zijn bjjeen te brengen. Men vergelijke daar mee maar eens de opbrengst van de Zuider- zee-colleete 50.000), van de Oudejaars avondcollecte 30.000) of van een gewone collecte voor een christelijk doel 15.000). Er zouden dus noodig zijn 4 Zuiderzee-col- lecten, 7 Oudejaarscollecten, enz. of een verhooging van de zitplaatsengelden met 25 pet. Deze voorgestelde belasting is niet anders dan een gevolg van de actie van Staatk. Geref. en Herv. Geref. zijde, maar het is nu wel gebleken dat de praatjes over 'de rijke R. Kath. en Herv. kerken legendes zijn. Wel zeer onbilllijk is de bepaling dat musea, universiteiten, ziekenhuizen, sana- tora, oudemannengestichten, diaconiën enz. zijn vrij gesteld de kerkgebouwen. Toch is de ven besparen, maar dat voor de kerk alleen zijn vrijgested de kerkgebouwen. Toch is de eeredienst ook een belang van den Staat. Het wetsontwerp komt neer op een belas ting op het lidmaatschap van de kerk. Het is haast niet te denken dat er een meerder heid voor zal zijn in de Kamer. Daarom heeft de vereeniging een krachtige actie gevoerd om het ingetrokken of gewijzigd te krijgen. Spreker besloot zijn referaat met alle kerkvoogdijen op te wekken zich bij de vereeniging aan te sluiten, opdat het be stuur namens allen kan spreken. De locaalspoor op Zuid-Beveland. De gemeenteraad van Hoedekenskerke besloot het nieuwe accoord met de Spoor wegen niet te teekenen, omdat daarin niet wordt vastgelegd, dat de dienst Goes Hoedekenskerke in ieder geval blijft be stendigd. BRESKENS Eindexamen Binnenvaart-visscherijschool. Zaterdag werd in de openbare lagere school I te Breskens het eindexamen ge houden voor de leerlingen van de binnen vaart-visscherijschool aldaar. Hieraan namen 19 leerlingen deel, waar van 3 afgewezen en 2 voor een bepaald on derdeel herexamen moesten doen. Alzoo verwierven 14 leerlingen het diplo ma namelijk de heeren J. Notebaart, J. de Pagter, J. Vermeulen, Jac. Manbave, C. Erasmus, J. Riemens, Adr. Fenrjn, W. van Haneghem, H. W. Brand, E. van den Heu vel, J. W. van den Heuvel. J. van den Heu vel en Jan van den Heuvel. Btj den uitslag van het examen waren aanwezig den burgemeester en enkele leden yan de commissie van toezicht. De voorzitter, de heer Mellema sprak er zijn blijdschap over uit, dat dit mooie resul taat was bereikt en kon aan een paar can- didaten zelfs het predicaat „loffelijk" toe kennen. Hij wenschte den directeur en de leeraren geluk met dit buitengewone succes en spoorde aan tot volharding en toewijding, waardoor succes verzekerd wordt. De leider van het Leger des Heils. Generaal Higgins, de leider van het Le ger des Heils is voornemens op 10 Novem ber zijn functie neer te leggen. Edward John Higginr, de opvolger van William Booth, werd geboren te Higbridge in Somerset. Als jongen van zeventien kwam hij bij het Leger naar aanleiding van een meeting te Bristol. In Londen ontmoet te hij den chef van den staf. Bramwell Booth, die hem adviseerde zijn plannen nog niet direct door te zetten, maar zijn jeug dig enthousiasme zegevierde. In 1896 werd hij kolonel en ging als chef-secretaris naar Afrika, vanwaar hij negen jaar later terug keerde. Later werd hij commandant van Engeland. Hij is een man van groote ener gie en hooge capaciteit, die in Heilsleger- kringen geldt als een vriendelijk en geniaal Examen onderwijzer (es). De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen brengt ter kennis van be langhebbenden lo. dat het schriftelijk gedeelte van de in het jaar 1934 af te nemen examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als onderwijzer (es) zal plaats hebben op 29 en 30 Mei a.s. 2o. dat de mondelinge exa mens op 11 Juni d.a.v. zullen aanvangen 3o. dat de commissie, met het afnemen van deze examens belast, zal zitting hou den te 's-Gravenhage voor de provincie Zeeland4o. dat de voorzitter van deze commissie is P. Tazelaar, schoolopziener van het lager onderwijs in de inspectie Rot terdam, te Bilthoven. Examen-commissie nuttige en fraaie handwerken. Tot lid van de commissie voor het afne men van het examen voor nuttige en fraaie handwerken te Rotterdam is benoemd mej. A. M. Risseeuw te Oostburg en tot plaats vervangend lid mej. S. Hoekstra te Middel burg. MARINE EN LEGER De officier van den marinestoomvaart dienst 2e kl., A. J. Romijn, onlangs uit Oost-Indië teruggekeerd, wordt 4 Mei ge plaatst aan boord van Hr Ms .pantserschip „Hertog Hendrik" te Niruwediep. Bij beschikking van den minister van de fensie is de officier van den marinestoom vaartdienst der 2e klasse C. J. A. van Wijngaarden, dienende bij den Radiodienst der marine te Amsterdam, den len Mei ter beschikking gesteld, en is luitenant ter zee der 2e klasse H. V. Quispel, dienende bij het departement van defensie, den 4en Juni ter beschikking gesteld. De officier van den marine-stoomvaart dienst 2e kl., S. Pluim, wien vergund is uit Oost-Indië terug te keeren, is 18 April met het s.s. „Slamat" v .ïdaar vertrokken en wordt 8 Mei te Marseille en daarna hier te lande vernacht. EEN 1 MEI-REDEVOERING VAN HITLER. Op het Tempelhoferfeld te Berlijn was gisteren een geweldige menigte bijeen, toen de rijkskanselier, Adolf Hitler, het woord nam. Hij zeide o.a. „Op 1 Mei 1933 stond ik hier op dezelfde plaats. Toen was ik vervuld door geloof aan het gelukken van de nationale om wenteling, die was ingezet. Thans worden wijgedragen door het gelukkige bewust zijn, dat de weg, dien wij genomen heb ben, de juiste blijkt te zijn. Want onver schillig of men ons acht of dat men ons haat, één ding kan men niet loochenen één geest heeft het Duitsche volk gegrepen, het is ontwaakt tot nieuw leven en heeft de kracht tot bewonderenswaardige pres taties wedergevonden. Wij kunnen vaststel len, dat dit jaar niet nutteloos voorbijge gaan is. Door de campagne tegen de werkeloos heid hebben wij getoond, dat wij slechts be zield zijn door den wil, het volk te redden en op te heffen. Zooals wij vijftien jaar als partij hebben geworsteld om het vertrou wen der volksgenooten, zoo worstelen wij thans en in de toekomst verder om het vertrouwen van de natie. Wij zijn doornie mand te schokken in het vertrouwen, dat wij hebben in de kracht van ons volk. Als wij op 2 Mei van het vorige jaar de ver nietiging van het partijwezen hebben be vestigd door de ontbinding der vakvereeni- gingen, dan hebben wij dat gedaan om het Duitsche volk te bevrijden van deze orga nisaties, die vóortdurend strijd en twist propagandeerden. Het Duitsche volk heeft met millioenen marken het getwist der organisaties betaald, dat werkgevers en werknemers in twee deelen verdeelde. Het nationaal-socialisme heeft daarentegen ge streden voor de totstandbrenging van een ware volksgemeenschap." DE 1 MEI-DAG IN HET BUITENLAND. Gisterenmiddag om half drie trok een op tocht van 500 Brusselsche communisten door de stad. Om vijf uur was het de beurt der socialisten. De Roode wachten, in grijs uniform, doch zonder wapenen, openden den stoet. Achter een dundoek „plaats voor de armen" liep oud-minister Vande- velde met een aantal socialistische Kamer leden en Senatoren. De optocht was zeer lang, doch de publieke belangstelling was niet zoo groot als andere jaren. In het centrum was het verkeer een uur lang onderbroken. Een groote meeting in de open lucht had plaats. Ook te Gent werd een optocht gehouden. Oud-minister Anseele en andere socialisti sche leiders liepen voorop in den stoet. Het fascistenhuis werd met steenen bekogeld. De politie wist de aanvallers evenwel te verdrijven. De 1 Mei-dag werd te Londen kalm her dacht. De gewone optochten van de com munisten en den linkervleugel der Labour- partij naar Hyde Park werd gehouden on der leiding der politie. De gebruikelijke re devoeringen werden uitgesproken en de verschillende moties aangenomen zonder dat iets de orde verstoorde. De prefectuur van politie te Parijs deelt mede, dat het leven in den morgen van Dinsdag gewoon zijn gang ging. Er hadden 47 arrestaties plaats wegens opruierij in de omgeving van fabrieken. Op een totaal van 380.000 fabrieksarbeiders werkten er 72.000 niet, In dit laatste geval waren 42.000 ar beiders begrepen van fabrieken die door de directie voor een dag waren stopgezet. In de fabrieken der :tabaks- en lucifers-regie lag het werk stil. Het aantal 1 Mei-stakers in Spanje was bijzonder groot. Uit Glorieta de Bilbao wor den botsingen gemeld tusschen politie en extremisten. - Te Madrid lag alles stil. De stadstram en ook de ondergrondsche spoorweg reden niet. Alle magazijnen waren gesloten. Slechts de tabakszaken waren tot elf uur open. De politie had uitgebreide maatrege len genomen. Een groote politiemacht, door troepen versterkt, bezette de strategische punten der stad. Moskou dat sedert enkele dagen de vie ring van 1 Mei voorbereidde, bood reeds Maandagavond een feestelijken aanblik. Heel de stad vlagde en overal waren illu minaties aangebracht. Men zag ook guir landes van groen en bloemen, dundoeken en plakkaten met bolsjewistische propaganda. De slagwoorden van 1 Mei 1934 waren verwezenlijking van het financieel-industri- eel plan, verbetering van de kwaliteit der productie en het bezit van technische pro- cédé's. Vele opschriften maakten melding van de vredelievende bedoelingen der sov jets en maanden aan om te waken voor de veiligheid der Russische grenzen. De 1 Mei-viering te New-York heeft geen incidenten ten gevolge gehad, ook niet in andere groote steden. De communistische betooging in de hoofdstad der Vereenigde Staten liep zoo gemoedelijk, dat de politie macht die de orde handhaafde, schik had in het geval. EEN FANTASTISCH PLAN. In aflevering 14 van „Deutsche Wehr" wordt melding gemaakt van een merk waardig plan, n.l. het transport van oor logsschepen per spoor dwars door het zui den van Frankrijk. Het plan, een directe verbinding tusschen Bordeaux en de Middellandsche Zee tot stand te brengen, heeft de Fransche inge nieurs reeds lang bezig gehouden. De be doeling is den normalen zeeweg van Bis- caye over Gilbraltar naar de Middelland sche Zee, die plm. 2000 K.M. bedraagt, een flink stuk te bekorten en daarbij het voor deel te hebben, dat de Fransche Atlantische vloot met uitschakeling van de vesting Gibraltar, in zee kan worden gebracht. Het oorspronkelijke denkbeeld daarvoor een kanaal te graven met plm. 12 sluizen te graven, werd, wegens de enorme kosten althans voorloopig opgegeven. Kort geleden deed ingenieur Mahl het voorstel een spoorweg van geweldige afme tingen aan te leggen, waarover de oorlogs schepen zouden moeten worden vervoerd. (Op veel kleinere schaal treft men iets dergelijks in Oost-Pruisen aan). De technische uitvoering schijnt geen onoverkomelijke moeilijk ïeden te bieden, terwijl de kosten geringer moeten zijn dan- het graven van een kanaal. Het project wordt „Nautostrada" genoemd. De. oorlogs schepen worden in de haven op verplaats bare dokken gebracht, welke vervolgens na op de spoorbaan te zijn geplaatst door middel van electrischen stroom over een groot aantal rails worden vervoerd. De rails rusten op een sterk fundament van beton. Aan het eindpunt worden de dokken door middel van een speciale inrichting in het water gelaten en vervolgens geopend om de schepen gelegenheid te geven zee te kiezen. De totale lengte van den af te leggen weg van Pont du Verdun tot Béziers, is 500 K.M., dus aanzienlijk korter dan de zeeweg. Op verschillende punten der Nau tostrada zullen wisselplaatsen worden in gericht. Naast het baanlichaam zijn een paar autowegen en een gewone spoorweg geprojecteerd. Ballonversperringen zullen in oorlogs tijd de Nautostrada waarschijnlijk het beste tegen een aanval van vliegtuigen kunnen verdedigen. WAAR MOET TROTZKI HEEN? De bladen melden, dat het ministerie van hinnenlandsche zaken den leider van de on afhankelijke arbeiderspartij heeft medege deeld, dat niet kan worden toegestaan dat Trotzki zich zou vestigen op een van de Britsche Kanaaleilanden. Ontvreemde goederen terecht. Naar gemeld, is de vorige week ingebroken in een lingeriefabriek aan de Bellamystraat te Amsterdam en een partij goederen ontvreemd, ter waarde van ongeveer 500. De eigenaar van de fabriek ontdekte de gestolen partij op een markt te Amsterdam. Drie kooplieden, welke de waar te koop aanboden, zijn door de politie aangehouden, doch na verhoor weer op vrije voeten gesteld, omdat er geen aan wijzingen waren, dat zij bij den diefstal waren betrokken. De goederen werden in beslag genomen. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. Onder een vrachtauto verpletterd. Gisterenmiddag heeft op den Catharijnesingel te Utrecht een ernstig verkeersongeluk plaats gehad. Ter hoogte van de Bartholomeusbrug stond een heer met zijn rijwiel aan de hand te kijken naar den 1 Mei optocht, die aan de overzijde van den Singel, door het Willemsplantsoen voorbijtrok. In de richting van de Willemsbrug reed een groentewagen, die werd ingehaald door e i lange hout-auto. Beide wagens reden met een kalm gangetje. De heer moet toen even een stap achteruit gedaan hebben, niet bedenkend dat de wagen zoo lang was. Hij is gegerepen door de zware achter wielen. Hij werd op slag gedood het hoofd was afgrijzelijk verminkt. Hèt lijk" i- 'naar het bureau van politie aan de Tolsteegbrug overgebracht. Den chauffeur treit naar alle waarschijnlijkheid geen schuld. -—Onder èén trein geraakt. Door onbekende oorzaak geraakte een 67-jarige arbeider te Uithoorn, onder een goederentrein. Eenige wagens gingen over beidé beenen, terwijl zijn linker arm werd afgerukt. Per ziekènauto werd 'het slacht offer naar Amsterdam overgebracht. Men vreest voor zijn leven. Een n.ieuw alcohol-re giem in België. De sinds een 15-tal jaren ingevoerde halve drooglegging in België, waarbij het verboden is in cafë's, restaurants e.d. sterke dranken te verkoo- pen, zal haar langsten tijd gekend hebben. Niet alleen de direct-betrokkenen, maar ook tal van andere middenstandsvereeni- gingen hebben jaren voor haar afschaffing geijverd, omdat de wet aanleiding gaf tot tal van misbruiken en ongerechtigdheden. Thans heeft de Senaatscommissie una niem een gunstig verslag uitgebracht over een wetsvoorstel van den Christelijk-demo- cratischen senator Legrand. Volgens dit voorstel zullen sterke dran ken mogen verkocht worden door herber gen, houders van eethuizen, hotels, familie pensions of van een buffet in een vereeni- gingslokaal op een boot of in den trein. Het verkoopen is toegelaten in kruiken en flesschen geleverd door iemand, die daartoe beroepsaangifte deed. Deze kruiken en flesschen dienen toegezegeld te zijn en een etiket te dragen met den naam van de herkomst, den aard van den drank en het alcoholgehalte. Ook dient er een taksband (banderolle) op voor te komen de prijs hiervan is 50 centiemen voor tot /2 liter en een frank voor de anderen. Strijd tegen de inbre kers. De hoofdcommissaris van politie te Gothenburg, Fontell, heeft een informatiebureau geopend, waar de bewo ners van de stad inlichtingen kunnen ver krijgen, hoe zij zich tegen inbrekers kun nen beschermen. Men kan op dit bureau een overzicht verkrijgen, hoe de moderne inbrekers te werk gaan. Alle werktuigen waarvan inbrekers zich bedienen, om ra men te openen, brandkasten en kluizen te forceeren, zijn op dit bureau aanwezig, doch ook de afweermiddelen, zooals alarm inrichtingen voor banken. Deze alarminrichtingen zijn thana zoo geperfectionneerd, dat, indien een dief mocht inbreken in een bank, waar zich een dergelijke inrichting bevindt, de politie terstond gewaarschuwd wordt. Deze vindt bij het alarmsein ook 'n klein kistje, waarin zich een plattegrond van het bankgebouw bevindt en tevens een vol- ledig stel sleutels- om allé deurén 'te ope nen, zoodat - politie geen tijd behoeft te verliezen en de inbreker slechts weinig kans heeft om te ontkomen. Ook architecten en aannemers kunnen inlichtingen verkrijgen, hoe zij nieuwe hui zen zoo veilig mogelijk kunnen bouwen. Eén merkwaardige vangst. Eenige dagen geleden werd in het kanaal van Bristol, ongeveer 30 mijlen ten Noord-Westen van Trevose Head, door een trawler een merkwaardige vangst gedaan. Met de netten kwamen de overblijfselen van 'n apparaatje mee naar de oppervlakte, dat duidelijk de sporen ver toonde van een zeer lang verblijf onder water. Het toestelletje, waarvan de her komst en de bestemming nog in bet duister liggen, bevatte een Pbilips-„Mini-watt" radio-lamp en nu is het zeer merkwaardig, dat deze lamp, een A 415, nog volkomen in tact was. Zooals wij reeds zeiden, is nog niet met zekerheid te zeggen, waartoe het apparaat gediend heeft. De hooge en smalle opbouw (ongeveer 30 x*2 c.M.), het ronde grond vlak en de resten van een mantel, wijzen er op, dat het toestel in 'n metalen cylinder was ondergebracht. De spoel, waarmede het is uitgerust, alsmede de restanten van een drijfwerk doen denken aan een automatisch korte-golfzendertje (vermoedelijk circa 30 M. golflengte) van een zeer klein vermo gen. Mogelijk dat men hier met een baken zendertje te doen heeft. Dit immers zou den cylindervormigen en compactenbouw, het drijfwerk (voor het automatisch sei nen) en het geringe vermogen verklaren. Doch neemt men dit als vaststaand aan, dan blijft nog de vraag, boe het mogelijk is, dat het toestel met een gave lamp kan worden teruggevonden, aangezien de boel, die waarschijnlijk van Fransche herkomst is geweest, toch door een aanvaring of iets dergelijks moet gezonken zijn. Bovendien werd het apparaat eenige honderden kilo meters buiten de Fransche wateren gevon den. Een andere mogelijkheid is, dat we hier met een onderdeel van een automatisch vliegtuigzendertje te doen hebben, zooals die op lange trajecten worden gebruikt. Men vraagt zich dan ook echter af, hoe dit instrumentje met ongeschonden lamp op de bodem der zee terecht kan z\jn ge komen. Evenmin als het geheim van deze merkwaardige vondst tot nu toe werd op gehelderd, is het precies te zeggen, hoelang het toestel in zee gelegen heeft. Daar uit de stempeling der Philips-lamp echter viel af te leiden, dat deze omstreeks 1925 in Frankrijk geleverd werd, en gezien den toestand waarin het apparaat werd aange troffen, kan men vrij zeker aannemen, dat dit ongeveer zes a zeven jaar moet zijn geweest. Misschien zal een nader onderzoek het geheim van deze merkwaardige yondst kunnen ontsluieren, - Gevolgen van een w e ö- denscnap. Uit Mainz wordt ge- meld In de vroege morgenuren hoorden de bewoners van een blok huizen in Mainz luide hulpkreten, Zij vonden een vrouw in nachtgewaad op de trappen van haar flat. De dame schreeuwde, dat er een vreemde man in baar kamer was gedrongen en zich daar ter ruste had gelegd. Een drietal man. nen, gewapend met stokken, volgde haar in de kamer en inderdaad lag daar een zeer gladgeschoren heer luid te snorken. Met geweld protesteerde de slaper op zeer luidruchtige wijze en verklaarde daar bij in zijn eigen huis te zijn. Dit bleek ten slotte ook het geval te zijn. De man was werkelijk de echtgenoot van de vrouw, die hem niet herkend had, omdat hij zijn indrukwel.kenden baard had afge schoren. Het bleek, dat een paar vrienden met hem een weddenschap haduen aangegaan om 5 liters bier, dat hij zijn baard niet durfde af te scheren. De verleiding was te groot en inderdaad liet de man zijn baard afscheren. Hij zal hem nu opnieuw laten groeien. Zqn vrouw wil het Een graaf met vier vrouwen. Voor de Parijsche recht bank heeft een graaf terechtgestaan, graaf Boulet Colomb d'Haudeserre, die er be halve zijn wettige echtgenoote nog twee minnaressen en een verloofde op nahield. Deze verloofde had een klacht ingediend, omdat de graaf, die overigens reeds talrijke veroordeelingen achter den rug heeft, zijn huwelijksbelofte niet was nagekomen. Dit alles zou nog zoo erg niet geweest zijn, als de graaf niet tegelijkertijd een bedrag van 100.000 frank, alles wat zij bezat, aan zijn verloofde had weten te ontfutselen. Be klaagde beweerde, dat hij het geld van zijn verloofde was kwijt geraakt door zijn on- ervarendheid in het zaken doen. De recht bank wilde echter, gezien het verleden van den graaf, op diens verdediging niet in gaan. Ten slotte werd de uitspraak verdaagd tot over acht dagen. Bij verstek was de graaf voor zijn bedrieglijke handelingen reeds veroordeeld tot een jaar gevangenis straf. Tijgerplaag. Sedert enkele weken werden in de omgeving van de dessa Gradjagan wederom geregeld tijgers gesig naleerd, die met den dag driester optreden. O.a. werd uit een kraal, achter de woning van het desahoofd gelegen, een koe wegge sleurd, waarvan men het kadaver op enkele honderden meters in het veld terug heeft gevonden, meldt uit Zuid-Banjoewangi het „Soer. Hbld." De bekende jager uit Zuid- Ban joewangi, de heer Van Eeden, werd in allerijl op de hoogte gebracht, die het geluk mocht smaken, het beest, dat voor zijn verdere maal al in den vooravond terugkwam, met een enkel schot neer te vellen." Het bleek" een pracht-exemplaar, een tijgerin van 1.85 M. lengte. Enkele dagen hierna kwam de mantri van het boschwezen, in den namiddag van het werk terugkomende, op den grooten weg van Gradjagan een tweetal van deze beestjes tegen en wel op zoo'n korten af stand, dat hij van schrik stok en paraplu wegwierp en hals over kop terug rende. Dien avond durfde hij niet meer thuis te komen. Zelfs overdag wordt weieens een tijger gesignaleerd. Zoo zagen enkele desalieden, bezig met het onderhoud van een desaweg, op circa 100. M. afstand een tijger op een donkeren hoop staan, waaraan hij zich te goed deed. Men heeft aan de huid, die hier en daar kale plekken vertoonde, kunnen vaststellen, dat dit beest al heel oud moet zijn. De donkere hoop bleek dan ook een kadaver van een hert te wezen, dat den vorigen avond als prooi van een jongeren tijger was gevallen. Het is bekend, dat de oude beesten, die niet meer in staat zijn met succes den strijd tegen ander wild aan te binden, door hon ger gedreven, den mensch aanvallen. De be volking durft zich des avonds dan ook niet meer alleen op straat te begeven. De spin. De spin is een onverdraagzaam dier en duldt geen ander op haar net of haar jachtveld, zij heeft dan ook nimmer gezelschap bij zich. Ge heel alleen spint zij het web, vangt haar kost en slijt zoo haar leven. De kruisspin, die je in onzen tuin vindt, is ook zoo een onverdraagzaam schepsel. Eiken avond spint zij haar web opnieuw en vangt daar in haar kost voor de volgende vier en twintig uur. Maar dicht in haar nabijheid tusschen twee rozenstruiken, heeft nog een andere kruisspin haar intrek genomen en haar web gesponnen, niet lang nadat we de eerste kruisspin ontdekt hadden. We hadden bemerkt hoe eenzaam die eerste spin was en toen we de andere spin ontdekten, rijpte er een plan we zouden de twee spinnen hij elkaar brengen en haar de kans geven vriendschap met elkaar te sluiten. Toen de eene spin naar het andere web werd overgebracht, bemerkten we dat de spin erg dom is. Al is zij wonderlijk ver nuftig in het samenstellen van haar web, zij is te dom om een fout te ontdekken, vergist zich al te heel gemakkelijk. We hadden de spin, die tusschen de ro zenstruiken zat, met een papier in de hand gevangen en haar naar het andere web overgebracht. De twee webben leken niets op elkaar, het eene was grooter dan het andere en het raamwerk, waarbinnen zij gespannen waren was ook anders. Maar wat gebeurde er toen we de spin op het web van de andere loslieten Dadelijk liep hard naar het middelpunt van het web dacht zij, dat het haar eigen web was en om zich daar te vestigen en de wacht in te nemen, net zooals zij in haar eigen web zoU hebben gedaan. Maar zij zou daar slechts

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 2