1000 500 300 150 100 25 WOENSDAG 2 MEI EERSTE BLAD No. 103 72e Jaargang Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE lr., Walstraat 58-60, Vlissingen.Teiei. 10. Postrekening66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS 193^: VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 15 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels ƒ1alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bi) verhes van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Vereeniging voor Ziekenhuïsverpleging gevestigd te Vlissingen. In het jaarverslag over 1933 van boven genoemde vereeniging wordt door den se cretaris-penningmeester, den heer J. de I4eij, het volgende medegedeeld Het is mij een genoegen de met spanning tegemoet geziene resultaten over het afge- loopen jaar hier in dit verslag te memoree- ren. Na de reorganisatie op 't gebied der ziekenhuisverpleging hier ter plaatse, wel ke in 't jaar 1932 zijn beslag kreeg, was 't een open vraag hoe onze vereeniging zich financieel aan den nieuwen toestand aan zou passen. Laten we 't maar onmiddellijk zeggen, dat dank zij verschillende getroffen maatregelen de uitkomst uitstekend is te noemen. Wanneer wij erin geslaagd zijn niet alleen een sluitende rekening teverkrijgen maar zelfs nog een batig saldo op onze verlies- en winstrekening te kunnen boeken, aan is dit voor een zeer groot deel te danken aan de uitstekende controlemaatregelen, wel ke in 1933 werden toegepast. Evenals in 1932 brengen wij ook nu dr. Van der Bijl voor dit belangrijke werk een woord van dank. Op de in Juni gehouden algemeene ver- gadering^ werd het huishoudelijk reglement herzien en het besluit genomen het in druk te doen verschijnen en voor de leden ver krijgbaar te: stellen tegen betaling van 10 cent. Een belangrijk aantal leden maakte hiervan gebruik en schafte zich een regle ment aan. Het verlo'op van het ledental was als volgt Op 1 Januari 1933 bedroeg het aantal le den volwassen 8083, kinderen 2861, totaal 10.944 op 31 December 1933 volwassenen 8681, kinderen 2988, totaal 11.669, alzoo een stijging met 598 volwassenen en 127 kinderen, totaal 725 personen. Totaal Ziekenfondsleden per 1 Januari 1933 60 07 volwassenen, 2295 kinderen, totaal 8302. Totaal niet-Ziekenfondsleden per 1 Januari 1933 2076 volwassenen, 566 kinderen, totaal 2642. Totaal 8083 volwas senen, 2861 kinderen, is 10944 personen. Totaal Ziekenfondsleden per 31 Decem ber 1933 Volwassenen 6483, kinderen 2417 is 8900 totaal niet-Ziekenfondsleden per 31 December 1933 Volwassenen 2198, kin deren 591, is 2769. TotaalVolwassenen 8681, kinderen 2988, is 11.669 personen. Het is een opmerkelijk verschijnsel dat de groei van het ledental zich nog maar altijd voorzet. Wie gevreesd mocht hebben dat door de niet onbelangrijke contributie- verhooging bij 't begin van het verslagjaar, een groot aantal leden zou bedanken, heeft deze vrees ten onrechte gekoesterd. Nie mand bedankte en allen betalen trouw de verhoogde premie. Dat in een jaar met zoo groote werk loosheid bijna geen royementen wegens wanbetaling voorkwamen, stemt tot dank baarheid en heeft weer eens aangetoond dat onze vereeniging in een groote behoefte voorziet en als zoodanig gewaardeerd wordt. Uit de cijfers blijkt dat het totale aantal zielen, aangesloten bij onze vereeniging, steeg van 10.944 tot 11.669 of met 725, bij na een even groot aantal als in 1932. Van de ruim 13.000 zielen van het Zie kenfonds Walcheren zijn nu lid onzer ver-' eeniging 8900 zielen. Het aantal zielen niet aangesloten bij het Ziekenfonds steeg tot 2769. Het wii ons voorkomen dat dit deel der bevolking nog wel in wat sterkere mate toe zou kunnen treden. Het aantal bestuursvergaderingen was in. 1933 belangrijk minder dan in 't woelige jaar 1932. De gang van zaken was van dien aard, dat geen enkele bijzondere maatregel noodig was. Op de jaarvergadering werd het aftre dend lid, de heer Andriessen herkozen, zoo- dat de samenstelling van het bestuur on gewijzigd bleef. -• Overzicht van het aantal verpleegdagen en het betaalde bedrag In „Bether^a" werden verpleegd 2'01 pa tiënten, aantal dagen 3355, gemiddeld aan tal dagen per verpleegde 16.7, gemiddeld bedrag per verpleegdag 3.70, totaal be- drag 12.428.10. St. Joseph-ziekenhuis 186 patiënten, aantal dagen 2700, gemiddeld aantal dagen Per verpleegde 14.5, gemiddeld bedrag per vergieegdag 3.46* totaal bedrag 9354:70. Overige plaatsen Middelburg 3, Breda 1, Brussel 1, Den Haag 1, Leiden 1, Rotter dam 1, Utrecht 2 en Velp 1 patiënten met in totaal 215 verpleegdagen, gemiddeld aantal dagen per verpleegde 19 y2, gemid deld bedrag per verpleegdag 2.93, totaal bedrag 631.73. Het totaal aantal patiënten bedroeg dus 398 met 6270 verpleegdagen, gemiddeld aantal dagen per verpleegde 15.8, gemid deld bedrag per verpleegdag 3.57, totaal bedrag 22.414.53. Was in 1932 zoowel 't aantal opnamen als het aantal verpleegdagen reeds wat ge daald, in het verslagjaar was deze daling vrij groot te noemen. Het aantal opnamen voor onze rekening daalde van 445 op 398 het aantal verpleegdagen van 8487 op 6270. Wanneer wij dan ook met onze uitgaven de inkomsten niet hebben overschreden, is dat alleen te danken aan de sterke daling der vérpleegdagen, daar de gemiddelde prijs per verpleegdag opliep van 2.02 op 3.57. Ook het gemiddelde aantal verpleegda gen per opname liep terug en wel van 19 dagen per geval op 15.8. Het totale bedrag besteed aan ziekenhuisverpleging steeg van 17.162.95 op 22.414.53. In vergelijking met onze zustervereeni- ging kan nu, in tegenstelling met vorige jaren, met meer normale cijfers voor den dag gekorven worden. De samenstelling van het personeel bleef ongewijzigd, over het door hen verrichtte werk spreken wij gaarne een woord van lof. Door de nauwe samenwerking met het Ziekenfonds Walcheren bleef onze onkos- tenrekening ook nu weer binnen zeer enge grenzen, zoodat het overgroote deel der contributie bestemd kon blijven voor ver pleging. De inkomsten en uitgaven bedroegen 26.210.41, waarvan gestort in het reser vefonds 522.73 en een batig saldo van 830.97". Het vermogen bedraagt thans 2277.06. De premie-ontvangst bedroeg in 1932 21.813.11 en in in 1933 26.136.40, meer ontvangen in 1933 4323.29. Aan het eind van dit verslag past een woord van dank aan alle leden onzer veree niging, die het 't bestuur zoo gemakkelijk hebben gemaakt zijn taak te vervullen iedere onnoodige moeilijkheid is vermeden, zoodat we gaarne erkennen dat het een lust was onze vereeniging te besturen. Tentoonstelling Huisvlijt. In zijn toespraak, die de burgemeester gisteren bij de opening van de huisvlijtten- toonstelling, welke in de voormalige Gere formeerde kerk in de Korte Vrouwenstraat wordt gehouden, zeide hij met veel genoegen aan het verzoek van het „Comité Huisvlijt voor Werkloozen" te hebben vol daan om deze tentoonstelling te openen. Hij kon gerust verklaren, dat zijn ver wachtingen verre zijn overtroffen. Het lijkt wel als men alle uitgestalde voorwerpen bezichtigt, of wij hier in een of anderen galanteriewinkel zijn. Aan het comité bracht hij een bijzónder woord van dank voor hetgeen in den afge- loopen winter is gepresteerd en aan de leiders, de heeren Dogge en Fröberg komt daarvoor zeker ook een woord van lof toe. Hij hoopt dat het comité waardeering voor zijn werk mag vinden, in dien zin dat er vele voorwerpen zullen worden gekocht. Dat is ook een voldoening voor de dames, die zich belangeloos met den verkoop heb ben belast. Vooral waar de voorwerpen nog fraaier zijn dan vorig jaar mag het wel verwacht worden, dat er vele koopers ge vonden zullen worden. De burgemeester had gedacht dat er meer ambitie voor deze lessen zou geweest zijn van de zijde der werkloozen. Hij wilde niet veel cijfers noemen, doch alleen er op wijzen, dat verleden jaar aan deze lessen door 60 werkloozen werd deelgenomen en dit jaar slechts door 40. De menschen die tengevolge van de ma laise geen werk kunnen vinden, hebben hier gelegenheid om zich verder in hun vak te bekwamen. De werkloozen moeten toch begrijpen, dat het veel beter is dat zij hun gedwongen niets doen kunnen afwisselen met intensieven arbeid, waarvan zij later rijpe vruchten kunnen plukken. Hij deed daarom een dringend beroep op alle werkloozen, om zich, als zij het vol gend seizoen nog geen werk mochten heb ben, bij het comité aan te melden. De burgemeester sprak de hoop uit, dat het comité zijn nuttigen arbeid met den zelfden lust en ijver zal blijven voortzetten als het nu reeds twee winters heeft gedaan en verklaarde hiermede de tentoonstelling van huisvlijt geopend. De voorzitter van het comité, de heer P. G. Laernoes, bracht den burgemeester na mens, genoemd comité hartelijk dank yoor de door hem gesproken woorden, Het speet spreker eveneens, dat er niet meer deelgenomen wordt aan de lessen. Dat is een vraagstuk dat wij niet begrijpen en hij vraagt zich af wat eigenlijk de oorzaak is dat van de mooie gelegenheid om te wer ken niet meer gebruik wordt gemaakt. Hij hoopt dat velen die niet hebben kunnen werken, op deze lessen hebben geleerd, dat arbeid een zegen is. Men kan zich onder deskundige leiding bekwamen, dat is toch voor vele werkloozen van groote beteekenis. Dit mag wel eens duidelijk naar voren worden gebracht. Het comité stelt het op bijzonder hoögen prijs, dat de burgemeester belangstelling voor het werk toont. Als het comité hier meer werkloozen zou hebben gezien, dan was dat in het be lang van de betrokken personen zeiven. De voorzitter wilde nog woorden van dank richten tot allen die. het comité in den een of anderen vorm hebben gesteund. Naast de heeren Dogge en Fröberg, die reeds zijn genoemd mag nog wel een bij zonder woord van erkentelijkheid worden gericht tot de heeren Jansen en Labruijère, die zich beiden zeer verdienstelijk hebben gemaakt. - De sierplanten welke aan de zaal een feestelijk aanzien geven, zijn belangeloos geplaatst door de firma A. J. Witte Zo nen, de firma H. J. van der Meer Zonen heeft een radio-toestel beschikbaar ge steld en de heer Ch. L. Dert zorgt voor gramofoonmuziek. Hij beval ook krachtig aan de tentoonge stelde artikelen te koopen. Het zijn alle de gelijke voorwerpen en door hier te koopen worden de moeilijkheden van de werkloozen eenigszins verlicht en wordt tevens mede gewerkt om de lessen, als dit noodig mocht zijn, het volgend jaar weder te kunnen ge ven. Hiermede was het officieele gedeelte van deze tentoonstelling geëindigd en hebben de bezoekers de tentoonstelling' met belang stelling bezichtigd. Zij, die nog geen kijkje hebben genomen, kunnen dit nog hedenavond van 79 en morgenmiddag van 35 en des avonds van 79 uur nog doen. Hoe drukker de tentoonstelling bezocht wordt, hoe meer waardeering daaruit blijkt voor het comité en voor de werkloozen, die hun ledige uren nuttig hebben besteed. Collecte Reclasseeringswerk. Het hoofdbestuur van het Nederlandsch Genootschap tot Zedelijke Verbetering der Gevangenen stelt zich voor om in samen werking met het bestuur van de afdeeling Zeeland een huis- en straatcollecte met speldjesverkoop te organiseeren ten bate van het Reclasseeringswerk, dat door sub sidievermindering ernstig wordt bedreigd. Het comité van uitvoering heeft van Burg. en Weth. vergunning verkregen deze collecte te houden op Zaterdag 12 Mei a.s. In het comité van aanbeveling hebben naast het bestuur van de afdeeling Zeeland, hetwelk bestaat uit ds. M. van Empel, voorzitter, A. M. Meek, secretaris, A. Dek ker, penningmeester en mr. P. M. W. J. van der Slikke, correspondent van Vlissingen, ook zitting genomen C. A. van Woelderen, burgemeester van Vlissingen W. P. Edel man, wethouder A. O. F. W. C. Gasinjet, commissaris van politie ds. L. Kleisen P. G. Laernoes, wethouder J. de Meij, wet houder J. C. Paap, notaris ds. II. A. Wiersinga. In het comité van uitvoering, hebben zit ting Mej. Da. A. J. van den Ban, ds. L. J. C. Visbeek, mr. P. M. W. J. van der Slikke, secretaris, Nieuwendijk 10, Tel. 415. Personen, die zich als collectant(e) voor dien dag willen beschikbaar stellen, wor den verzocht zich aan bovengenoemd adres te willen aanmelden. Cursussen werkloozen. Het teeken- en schilderwerk van de leer lingen van de cursussen der werkloozen, zal worden tentoongesteld in het schoolge bouw aan het Groenewoud no. 14 (ingang Rioolstraat) Zaterdag a.s. des avonds van 7 tot 10 uur. Deze tentoonstelling is toegankelijk voor alle belangstellenden. Rijkstelefoonnet. Locale gids, uitgaaf 1933. B ij s c h r ij v e n Nr. 218 Hall, M. C. van, directeur der N.V. Haven van Vlissingen, Binnenhaven 30 Nummerwijzigingen: Nr. 22 Blaas, E., nr. 22 wijzigen in 187. Nr. 33 Dommisse, Wed. J. G. H., nr. 33 wijzigen in 530. Nr. 422 Kapsenberg, ir. C., nr. 422 wij zigen in 271. Nr. 322 Knoop, H. B. J., nr. 322 wijzi gen in 382. Nr. 233 Loo, C. D. van, nr. 233 wijzigen ia 247fl No. 333 Roelse, A. nr. 333 wijzigen in 335. Nr. 222 Rorije, A., nr. 222 wijzigen in 240. Nr. 433 Sorgedrager, C., nr. 433 wijzi gen in 440. P. T. en T. Met ingang van 1 Juni a.s. wordt de te lefoniste bij den localen dienst P. J. Hoek van het post-, telegraaf- en telefoonkan toor te Vlissingen verplaatst naar het te legraaf- en telefoonkantoor te Rotterdam. 1 Meifeest. Aan het door de afdeeling S.D.A.P. en den Vlissingschen Bestuurdersbond georga niseerde Meifeest namen ook dit jaar weer velen deel. De groote zaal van het Concert gebouw was tot den laatsten stoel bezet, toen de voorzitter van den plaatselijken raad uit de S.D.A.P. en den V.B.B., de heer J. van der Peijl de bijeenkomst open de. Onmiddellijk hierna werd door de „Volksstem" met medewerking van een orkest, het geheel onder leiding van den heer B. Vleugels, de „Strijdliederenfantasie No. 1" van Hendrik Altink ingezet, die een stormachtigen bijval verwierf. Hierna was het woord aa.n den spreker van dezen avond, den heer H. J. van Braam beek, lid van de Tweede Kamer, die in een duidelijk betoog behoud van de democratie en den strijd voor het socialisme bepleitte. De vrijheden, die het volk van Nederland reeds langdurig rijk is, zal zij nimmer prijs geven ook niet aan dictators, vandaar, al dus spreker, dat het nat.-socialisme noch het fascisme hier ooit voet aan den grond krijgt. Zijn dikwijls toegejuichte rede ein digde hij met op dezen 1 Meidag samen te bezweren, dat de arbeiders nimmer bereid gevonden zullen worden zich in den poel van ellende terug te laten trappen, waaruit zij zich na jaren van moeizamen strijd ten slotte hebben weten op te trekken. De Arbeiders Sportbond vertoonde toen eenige brugoefeningen heeren en knotsoe feningen dames, terwijl deze na de pauze de groep jongens-aspiranten nog eenige vrije oefeningen liet verrichten en de dames rhythmische dansen, welke beide nummers zeer in den smaak vielen. Nadat het orkest nog een tweetal nummers ten gehoore had gebracht werd als slot voor solo, koor, orkest en piano „Mirjams Sigeszang" uit gevoerd. Evenals bij de eerste opvoering oogsttte dit nummer ook nu grooten bijval, niet minder mej. T. van de Garde te Mid delburg, die ook ditmaal weer op zeer voor treffelijke wijze de sopraansolo zong. De avond werd besloten met het geza menlijk zingen der „Internationale". Des morgens werd een wandeling naar buiten gemaakt, waaraan vele leden deel namen. De S.D.A.P. en de Middelburgscbe Be stuurdersbond organiseerden gistermorgen een wandeling naar Souburg, waaraan de deelname niet bijzonder groot was entrok ken naar Souburg, waar ook de geestver wanten van daar en van Vlissingen waren en waar de heer F. Jurgens uit Amster dam een 1 Mei-rede hield. Des middags was het feest voor de kin deren in „De Gouden Poorte" en des avonds formeerde zich voor dit gebouw een stoet met verschillende vaandels en twee doeken met opschriften, die vroegen om goede werkloozenzorg en om Vrede door ontwapening. In den niet langen stoet liep ook het muziekkorps „Excelsior" mede en zorgde voor opgewekte marschmelodieën. Het ging door een deel der stad met als einddoel het Molenwater. In den Schouwburg had de feestelijke bij eenkomst plaats, waar de heer Jurgens de feestrede uitsprak en waarin „de Volks stem" zich liet hooren, de afdeeling van de A. J. C. Meidans en ardere uitvoerde en de één-acter „Zon achter de Wolken" werd opgevoerd. Voor dat de stoet de Wagenaarstraat verliet maakte een politieman het raadslid Paul er op attent, dat hij een verboden in signe droeg. Toen de heer Paul weigerde het af te doen, werd hem proces-verbaal aangezegd. OOST- EN WEST-SOUBURG Een speldjesdag. De op Zaterdag jl. gehouden speldjesdag ten bate van het rijwielpad Middelburg Vlissingen langs den Ouden weg heeft op gebracht 187.03. De winkelweek. Gisteravond had op het Mamixplein te West-Souburg onder het jeugdig groen der olmen, de door de winkelweek-commissie aangekondigde turnuitvoeriug plaats van onze vereeniging „Volharding", opgeluis terd door Souburgs fanfare „Vlijt en Vol harding". Het zou wel aardig zijn eens te weten hoeveel menschen er gisteravond op het Mamixplein bijeen waren. Het was een groote massa, zooals wij er daar ter plaat se nog weinig gezien hebben, en wie wij ook spraken, allen waren het er over eens dat de turnsters en turners hun beste beentje voorzetten. In de omgeving van het podium was dit te constateeren aan het luide applaus. Ons muziekkorps had eveneens een welverdiend succes. Het was voor zeer velen een ware feestavond. Werkloozen. Op 30 Maart stonden alhier bij het or gaan der arbeidsbemiddeling ingeschreven 245 werkloozen. Gedurende de afgeloopen maand werden ingeschreven 18 en afge schreven 30 werkzoekenden. Bij de werk verschaffing zijn 39 personen geplaatst. Aan 106 personen wordt steun verleend. Gevonden voorwerpen. Inlichtingen zijn te bekomen omtrent een psalm- en gezangboek bij J. v. Soelen, Bu- teuxstraat B 202. GOES Vereeniging van kerkvoogdijen in Zeeland. Gistermiddag vergaderde te Goes onder voorzitterschap van den heer M. Laernoes uit Vlissingen de afdeeling Zeeland van de Vereeniging van kerkvoogdijen in de Ned. Herv. kerk. Behalve afgevaardigden van tal van kerkvoogdijen waren ook aanwezig de hoofdbestuursleden de heeren mr. A. de Jong te Dordrecht en Van Harderwijk te Tilburg. Nadat het reglement der afdeeling was vastgesteld werd de restauratie der Ned. Herv. kerk te Tholen besproken. Deze kerk moet een grondige restauratie ondergaan. De eerste raming van „Monumentenzorg" was 400.000, de tweede (op bescheidener schaal) 100.000, later verhoogd tot 140.000. „Monumentenzorg" wil waai'- schijnlijk wel eenige subsidie verleenen, maar van de kerkelijke gemeente Tbolen wordt een bedrag gevraagd, dat ze onmo gelijk kan bijeenbrengen. Dz vergadering adviseerde een leening aan te gaan omdat het toch billijk is dat ook het nageslacht iets van dezen last meedraagt. In dit ver band werd er ook op gewezen, dat het on derhoud van monumentale kerkgebouwen, ook een taak is van de burgerlijke licha men, zoodat ook om subsidie gevraagd mag worden aan gemeente en provincie. Wederom werden verschillende klachten, geuit over den raad van beheer. De heer mr. De Jong antwoordde dat de kerk geza menlijk den predikantenstand moet onder houden. Het besef moet worden verleven digd, dat de lasten gezamenlijk moeten, worden gedragen. De heer Chr. Hondius uit Middelburg antwoordde dit juist te achten, maar dan moet een offervaardige gemeente die het traktement van haar predikant uit eigen beweging verhoogt, daarvoor niet gestraft worden met een verhooging van den aan slag van den raad van beheer. Het gevaar dreigt dat sommige kerken niet meer be roepen en het aantal candidaten die geen beroep kragen even groot zal worden als in de Geref. kerken. Besloten werd op advies van mr. De Jong in een volgende vergadering een der heeren van den raad van beheer uit te noodigen aanwezig te willen zijn. De heer Van den Broeke (Aardenburg) vroeg hoe hen in den hoofdelijken omslag aan te slaan die geen inkomstenbelasting" betalen, zooals sommige landbouwers, maar toch wel vermogen hebben. De heer mr. De Jong antwoordde dat men in Friesland een hoofdgeld hen los van de inkomstenbelasting. De minister van finan ciën heeft geweigerd mede te werken dat de kerk inzage krijgt van de kohieren van de vermogensbelasting. Hierna sprak de heer mr. De Jong over het aanhangige wetsontwerp tot heffing van belasting op goederen in de doode hand. Dit wetsontwerp vat het begrip van goede ren in de doode hand veel ruimer op dan er vroeger onder werd verstaan. De kerk wordt zeer stiefmoederlijk in het wetsont werp behandeld. Volgens spreker heeft de kerk recht er op om onder de uitzonderin gen gerangschikt te worden. Het liefst zag spreker het geheele wetsontwerp van de baan. temeer opdat de geraamde opbrengst niet groot is en het gevaar bestaat, als de ze belasting er eenmaal is, later een een voudig wetsontwerp de belasting met 100 of 200 verhoogt. Er loopen wel geruch ten dat er van openbare behandeling niets zal komen, maar zekerheid bestaat daar omtrent niet.. Komt het in behandeling dan zal geijverd moeten worden voor ontheffing

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1