NOOTJES BUITENLAND GEMENGD NIEUWS IDenkem De gisteren te 's-Gravenhage gehouden collecte ten bate van het Nat. Luchtvaart fonds heeft ongeveer 6000 opgebracht. j» Het tekort op de Haagsche tram over 1934 wordt geschat op ongeveer een half millioen gulden. Te Rotterdam bedraagt het tekort 2% millioen en te Amsterdam ongeveer 1% millioen. De Diesel-motortrein heeft gisteren het traject AmsterdamArnhem in 48 minu ten afgelegd en heeft daarbij als grootste snelheid 147 K.M. per uur bereikt, Een brief uit Noord-Amerika, op welks adres alleen de naam van den geadresseer de stond, met als plaats van bestemming Nederland, werd te Broek op Langendijk aan het juiste adres bezorgd, nadat hij in slechts twee plaatsen als onbestelbaar was doorgezonden, 9 3 De oudste man ter wereld, de Turk Zara Agha, die beweert dat hg minstens 160 jaar oud is, ligt thans ernstig ziek in een zie kenhuis. GOES Werkloozenzorg in Zeeland, Gisteren vergaderde te Goes onder voor zitterschap van ds. L. Nieuwpoort uit Mid- derlburg het Provinciaal Comité van de Centrale voor Werkloozenzorg, gesticht op initiatief van den Raad van Ned. kerken .voor practisch christendom. De secretaris, de heer J. Lorier, deed Voorlezing van een rapport wat in den af- geloopen winter in verschillende gemeenten in Zeeland is gedaan in het belang van den werklooze, zoowel wat ontwikkeling als ontspanning betreft. Behoudens enkele uit zonderingen viel over het verrichte werk en de belangstelling der werkloozen niet te roemen. Ook heeft men in enkele gemeen ten zóó lang op toekenning der rijkssubsi die moeten wachten, dat het seizoen inmid dels was verstreken. Dit werd ernstig be treurd. Bij de bespreking werd er zeer de nadruk op gelegd, dat het verstrekken van bezig heid vóór alles aanbeveling verdient. Cur sussen hebben wel nut maar het liefst heb ben de werkloozen wat te doen. In dit ver band werd gewezen op Middelburg, waar deze week wordt begonnen dank zg den steun van het gemeentebestuur met het verschaffen van eenige bezigheid, niet val lende onder de werkverschaffing aan jeug dige werkloozen. De voorzitter zette uiteen, wat dit comi té onderscheidt van andere comité's, n.l. het aandacht schenken aan de geestelijke en zedelijke zijde van het werk onder de werkloozen. Hierna werden tal van mededeeüngen gedaan over het werkkamp te Seppe (N.B.) dat dezen zomer zal worden ingericht door de Zeeuwsche en Noord-Brabantsche comi té's. Moesten vorige zomers de Zeeuwsche jeugdige werkloozen als zij een kamp wenschten mee te doen, een verre reis ma ken die de exploitatie duur maakte, nu zal er gelegenheid zijn, die per fiets te kunnen bereiken. Bij de Wildert te Seppe zal een kamp worden ingericht, waar des morgens ge werkt zal worden en waar des middags aan sport en excursies zal worden gedaan. De jonge werkloozen zullen komen van de mijnstreek tot Vlissingen toe. Als de financiën het toelaten, zullen drie of vier kampen, elk van 40 tot 50 jonge werkloozen worden gehouden, die elk tien dagen zullen duren. Omstreeks half Juni zal worden begonnen. Verwacht wordt dat voor dezen nieuwen tak van werkloozenzorg in Zeeland onder de jeugdige werkloozen veel belangstelling zal zijn. De waterleiding op Noord-Beveland. Behalve Wissekerke heeft thans ook de gemeenteraad van Kortgene geweigerd een bijdrage toe te staan voor een onderzoek naar de mogelijkheid van een waterleiding op Noord-Beveland. Het ziet er dus wel naar uit, dat er van dit ondezoek niets te recht zal komen. Daarmee is dus ook wel beslist over het lot van de waterleiding zelf, BRESKENS Een benoeming. Tot hulpkommies bij de directe belastin gen, standplaats Breskens is benoemd de heer G. Sant te Hoorn. GROEDE Opbrengst Emmabloem-collecte. De te Groede gehouden Emmahloem-col- lecte heeft opgebracht 39.97. EEN REDE OVER HET NATIONALE HERSTEL. De Engelsche minister van handel, Run- ciman, heeft te Cardiff een optimistische rede gehouden over het nationale herstel. Hij herinnerde aan hetgeen reeds is tot stand gebracht, zooals het in evenwicht brengen van de begrooting, de verlaging van de inkomstenbelasting, de terugbeta ling aan de werkloosheidsverzekering, het herstel van den oorspronkelgken werkloo- zensteun, de bezuiniging van 40 millioen pond sterling door conversie, het goedkoo- per ajakea van bat seld- enz. Er zijn reeds 9 handelsovereenkomsten tot verlaging van de invoerrechten van het buitenland geteekend en 7 zijn in voorbe reiding. Er zijn bijna 700.000 menschen meer aan het werk dan twee jaar geleden, de koersen van industrieele aandeelen en de dividenden stijgen, de ijzer- en staalin dustrie toont verbetering, evenals in gerin gere mate de steenkool-industrie, vooral in het Noorden. Er wordt steun verleend aan de productie van motorbrandstof uit steen kool. Vervolgens herinnerde Runciman aan den steun aan den landbouw en aan het sloopen van krotwoningen. Inzake de werkloosheidsverzekering zijn belangrijke sociale hervormingen in voorbereiding. Bij den steun aan de scheepvaart zal ook re kening worden gehouden met de reeders, de officieren en de bemanning. Uitgebreide maatregelen zgn genomen tot beperking van den invoer, doch in de afgeloopen maand is vooral de invoer van grondstoffen toegenomen, hetgeen volgens den minister een gevolg is van de regeeringspolitiek. EEN NIEUW DUITSCH RIJKS MINISTERIE. Blijkens een officieele mededeeling heeft rijkspresident Von Hindenburg een decreet uitgevaardigd, waarbij voor het geheele opvoedings-, ontwikkelings- en onderwijs gebied van het rijk, alsmede voor de weten- schapszorg een rijksministerie wordt inge steld. De rijkskanselier bepaalt de gedetailleer de taak van den rijksminister van weten schap, opvoeding en volksontwikkeling. Hij bepaalt ook de bevoegdheden, die van de bestaande rijksministeries op het nieuwe ministerie overgaan en wel ook dan, wan neer daardoor de competentie der betreffen de ministeries in het hart wordt geraakt. Tot rijksminister voor wetenschap, op voeding en volksontwikkeling heeft de rijkspresident op voorstel van den rijkskan selier benoemd den Pruisischen minister voor wetenschap, kunst en volksontwikke ling, Rust, die tot nader order tevens zijn eerste functie blijft bekleeden. De nieuw benoemde minister werd 30 September 1883 te Hannover geboren. Hg studeerde philosophie en philologie. Na aan het front te hebben gestreden, werd hij lee- raar te Hannover. In 1930 werd hij lid van den Rijksdag voor de N.S.D.A.P. In Januari 1933 werd hij benoemd tot rijkscommissa ris voor het Pruisische ministerie van kun sten en wetenschappen en kort daarop tot Pruisisch minister van wetenschap, kunst en volksontwikkeling. DUITSCHE MAATREGELEN TEGEN BUITENLANDSCHE JOURNALISTEN. De aanhouding en gevangenhouding te Vilshofen van Ovilgie, den correspondent te München van de „Daily Express", ves tigt opnieuw de aandacht op de positie der buitenlandsche journalisten in Duitschland. Ogilvie is de vierde Britsche correspondent, die in Beieren in de laatste zes maanden is gearresteerd, hoewel geen bewijs kon worden geleverd, dat deze zich aan onwet tige activiteit hadden schuldig gemaakt. In een bijeenkomst met persvertegen woordigers te München op 15 October jl. heeft de Beiersche minister van economi sche zaken een beroep gedaan op de verte genwoordigers van de buitenlandsche bla den vrijelijk te spreken met alle bevolkings- deelen en overal te komen met open oogen en ooren, omdat „wij niet alleen niets te verbergen hebben, doch alles willen laten zien.'* Verscheidene buitenlandsche correspon denten, die deze procedure hebben gevolgd, hebben waarschuwingen ontvangen en zijn zelfs gewelddadig bejegend. 1 MEI-PROCLAMATIE IN DUITSCHLAND. De rijkspresident en de rijksregeering publiceeren, in verband met de 1 Mei-vie ring, de volgende gemeenschappelijke pro clamatie. „Voor de eerste maal in onze geschiede nis is de binnenlandsche broedertwist opge heven en de eenheid van ai.e Duitschers bereikt. Waar onze vaders eeuwen naar verlangd hebben, is daarmede werkelijkheid gewor den. Op dezen grondslag heeft het Duitsche volk in het laatste jaar groote dingen ver richt. Met de wapenen van den vrede zijn zegen rijke slagen geleverd tegen nood en ellende, tegen werkloosheid en wanhoop. De tegenwoordige generatie kan trotsch zijn, dat zij haar vollen plicht heeft ge daan en het oordeel der Duitsche geschie denis met vertrouwen mag tegemoet zien. Onze dank geldt het geheele Duitsche volk voor deze voor alle tijden voorbeeldige prestatie. De natie kan haar nationalen feestdag op 1 Mei met trotsch en innerlijke voldoening vieren. Ook vice-kanselier von Papen heeft, hij gelegenheid van den lsten Mei, een procla matie uitgevaardigd, waarin hg er zijn vreugd over uitspreekt, te hebben mogen beleven, dat een volk, dat den klassenstrijd ten prooi dreigde te vallen, thans is samen- geklonken tot een hechte gemeenschap. „Er is", zegt von Papen, „thans niets meer in de Duitsche landen, dat de men schen scheidt, voor zoover zij althans het geloof aan Duitschlands toekomst in het hart dragen. Waar er nog meeningsverschillen be staan, gelden deze den vorm en den weg het doel staat" onwrikbaar vast", DE KLEINE ENTENTE BLIJFT TROUW AAN FRANKRIJK. De minister van buitenlandsche zaken, Barthou, is gisteren van zijn reis naar War schau en Praag teruggekeerd. Tijdens dc treinreis heeft hij aan de pers over zijn rondreis o.a. het volgende medegedeeld Eerst nu ik mgn indrukken verzamel, overzie ik de beteekenis van mijn missie, die door geen schaduw of misverstand is verstoord. Overal heb ik de waarde van de trouwe vriendschap voor Frankrijk leeren kennen en waardeeren. Niets gaat boven persoonlijk contact met de buitenlandsche staatslieden. Ik heb in maarschalk Pilsoedski den man teruggevonden, wien ik in 1921 de slagvel den aan de Marne en de Maas heb getoond, hij heeft mg als een vriend ontvangen. Wij hebben nuttig werk verricht, daar wij el kander de waarheid niet verzwegen hebben. Bovendien heb ik alle vraagstukken met den Poolschen minister van buitenlandsche zaken, Beek, besproken, welke verband houden met onze betrekkingen en den al- gemeenen toestand en loyaal en hartelijk overeenstemming bereikt. De band tusschen Polen en Frankrgk is versterkt. Polen is een groote mogendheid, die zich nog niet in haar ware grootte getoond heeft. In Tsjecho-Slowakije waren geen moei lijke vraagstukken te bespreken. President Masaryk en dr. Benesj waren mij zeer vriendschappelijk gezind en de beteekenis van den vriendschapsband is thans nog ver sterkt. De Kleine Entente is ondanks de pogin gen van een vgandige propaganda nog steeds trouw. Zjj heeft de Fransche politiek begrepen en goedgekeurd. Als wij weten wat wij willen en het dan zeggen, hebben wij een kracht, die alle manoeuvres ver ijdelt. Ik breng van mijn reis, welke in het be lang van den vrede was, een bemoedigen den indruk van vertrouwen en veiligheid mede, aldus besloot de minister. EEN FRANSCHE DUIKBOOT TE WATER GELATEN. Van de staatswerf te Cherbourg is de duikboot Agosta te water gelaten. Dit is een van de laatste zes booten van het type van 13971968 ton, waarvan er de laatste jaren 30 op stapel zijn gezet. Deze booten zijn voorzien van een Sulzer-Dieselmotor van 8000 P.K., die hun aan de oppervlakte een snelheid geven van 17 20 mijl per uur en van een electromotor, die hun onder wa ter een snelheid geeft van 10 mijl. Zij heb ben een kanon van 10 cM., een van 3.7 anti luchtvaart, een machinegeweer, 4 onder water lanceerbuizen en 7 torpedokanonnen. Hun actieradius is 8000 mijl. De bemanning bedraagt 63 koppen. Men zegt, dat deze booten een maand zee kunnen houden zon der hun voorraden aan te vullen. KERENSKI OVER DEN TOESTAND IN RUSLAND. Na jaren van stilzwijgen heeft de voor malige leider dor eerste voorloopige revo lutionaire regeering in Rusland, die in 1917 het bewind van de tsaristische regeering overnam, Alexander Kerenski, een verte genwoordiger van „United Press" een in terview toegestaan. Kerenski verklaarde, dat een oorlog in het Verre Oosten onver mijdelijk was, doch dat de sovjet-unie op 't oogenblik te zwak was voor den strijd te gen Japan, omdat zij bedreigd werd door de interne ontevredenheid onder den mid denstand, dien nij trachtte te vernietigen door een Marxistisch-socialistischen arbei- dersstaat in te stellen. Kerenski was van meening, dat het Marxistische socialisme dood is en dat het communisme de streng ste dictatuur in Europa toepast. In den strijd tusschen kapitalisme en arbeid is de middenstand sterker gebleken dan men dacht. De sovjet-regeering heeft de fout gemaakt de kracht van „de klasse, die boorden draagt" te onderschatten. JAPANSCHE VLOOTBOUWPLANNEN. De plannen voor den bouw van torpedo booten, duikbooten en mijnleggers, alle van minder dan 5000 ton, zijn vervat in het tweede program tot aanvulling van de vloot, dat in de laatste zitting van den Landdag is goedgekeurd. Tengevolge van de ramp, welke overkomen is aan de nieuw gebouwde torpedoboot „Tomosoeroe", wel ke op 13 Maart ter hoogte van Saseb is omgeslagen, waarbij tal van personen om het leven zijn gekomen. Het onderzoek der commissie heeft uitgewezen, dat de ramp is veroorzaakt door gebrek aan stabiliteit. De nieuwe commissie, welke benoemd is om de middelen te bestudeeren ter vergrooting van de stabiliteit, heeft bekend gemaakt, dat zij erin geslaagd is een nieuw plan te formuleeren voor de vermeerdering der sta biliteit door nieuw constructiemateriaal te gebruiken, zonder dat de bewapening ver minderd wordt. De bouw van de nieuwe oorlogsschepen zal op dit nieuwe plan wor den gebaseerd. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Sir Simon heeft gisteren in het Lager huis de aangekondigde definitieve verkla ring over het standpunt van Engeland t.a. v. de Japansche mededeeling betreffende haar politiek in het Verre Oosten afgelegd. Simon zeide, dat de Britsche nota, die 25 April den Japanschen minister van buiten landsche zaken door den Engelschen am bassadeur te Tokio is overhandigd, er op wees, dat de regel „gelijke rechten in Chi na" uitdrukkelijk gegarandeerd is door het ook door Japan onderteekende negenmo- gendhedenverdrag van 1922 en dat de En gelsche regeering ook in het vervolg alle rechten in China moet genieten, die zijn toegekend aan alle onderteekenende staten. De Britsche regeering kan Japan natuur lijk niet het recht toekennen, alleen te be slissen, of eenigerlei actie, b.v. het toe staan van technische en financieele steun aan China een gevaar heteekent. Volgens de artikelen 1 en 7 van het negenmogend- hedenverdrag heeft de Japansche regee ring het recht, de opmerkzaamheid der an dere onderteekenaars te vestigen op iedere actie in China, die haar veiligheid bedreigt. Dit recht beteekent een bescherming voor Japan en de Britsche regeering neemt daar om aan, dat de verklaring van Japan niet ten doel heeft.de rechten van andere mo gendheden in China aan te tasten of Ja pans eigen verdragsplichten geweld aan te doen. In zijn antwoord heeft de Japansche mi nister van buitenlandsche zaken Hirota ge zegd, dat de onderstelling der Britsche re geering juist is. Hij heeft den Britschen ambassadeur de verzekering gegeven, dat Japan de bepalingen van het negenmogend- hedenverdrag in acht zal nemen en dat de politiek der Japansche regeering met die der Britsche regeering t.a.v. dit verdrag overeenstemt. Tenslotte heeft hrj verklaard, dat Japan ook in het vervolg de grootste waarde blijft hechten aan de politiek van „de open deur" in China. Simon voegde aan deze verklaring toe, dat de Britsche regeering deze kwestie verder laat rusten. Een acrobaat-inbreker. Zaterdagnacht kwam een in de Heeren straat te Hilversum wonende dame, die zich reeds ter ruste had begeven en in haar slaap door gestommel werd gestoord, tot de ontdekking, dat een haar onbekend man in haar slaapkamer was binnengedrongen. De man werd door den eveneens wakker ge worden echtgenoot gegrepen en vervolgens aan de politie overgeleverd. Hij bleek in het bezit te zijn van eenige uit het huis ont vreemde sieraden. Bg zijn verhoor verklaar de de indringer, die in de Langestraat te Hilversum woont, zich door inklimming toegang tot de slaapkamer te hebben ver schaft. Daar de slaapkamer op de tweede verdieping is gelegen, heeft de man hals brekende toeren moeten verrichten eer hij binnen was. Zijn schoenen had hg er voor uitgetrokken. De verdachten werd ter be schikking van den commissaris van politie gehouden op wiens last hg na verhoor op vrije voeten werd gesteld. De man moet, naar wordt gemeld, onder den invloed van sterkedrank zijn geweest. Hij zeide niet te weten met welk doel hij binnengedrongen was. Een woesteling. In de buurt van het hoofdstation te Groningen heeft een dronken man verschillende men schen met een mes gestoken. Hij achter volgde eerst twee vrouwen, wie hij er eenige malen met het mes raakte. Het mes bleef echter in den mantel van de vrouw steken. Vervolgens werd een man in den arm ge stoken. Een passeerende politieagent werd door den woesteling bedreigd en ontkwam ternauwernood aan een messteek. Met de hulp van enkele andere agenten, gelukte het de politie den dronken man te over meesteren. Na ontnuchtering is hij in arrest gesteld als verdacht van poging tot doodslag. HU beweerde zich niets v~r het voorgevallene te herinneren en niet te weten waarom hij iedereen wilde doodsteken. Het is de 35- jarige koopman J. N. te Groningen, die reeds eerder met de Justitie in aanraking ia geweest. Een jongetje onder een tram. Te Dedemsvaart is gisteren middag op onverklaarbare wijze onder een tram geraakt het zevenjarig zoontje van den heer Spijker. Het ventje werd met een vermorzeld beentje langr de trambaan ge vonden. Het is aan de gevolgen overleden. Het trampersoneel heeft van het ongeval niets bespeurd. Door een auto gedood. Op den rgksweg tusschen Harlingen en Franeker is een 21-jarige aardappelhande laar te Harlingen door een personenauto overreden en onmiddellijk gedood. Het slachtoffer fietste achter een vrachtauto, komende uit de richting Harlingen, en op het oogenblik, dat hij een zijweg wilde in slaan en den weg oversteken, werd hij ge grepen door een uit de richting Frane'/ar komende personenauto en onmiddellijk ge dood. Door electrischen stroom gedood. Een rietdekker die dezer dagen te Radewgk in aanraking is gekomen met de draden van de boven- grondsche electriciteitsleiding en daarna omlaag is gestort, is in het ziekenhuis te Hardenberg overleden. Een gokje. Een ondernemend taxi-bedrijf te Utrecht heeft Zondag een „gokje" gewaagd op den wedstrgd Beigië- Nederland. Het had reclame gemaakt met het volgend voorstel„U betaalt 4 per persoon als Nederland wmt. Verliest Ne derland, dan betaalt U alleen benzine en olie". Naar verluidt hebben nog heel wat Utrechtenaren van de kans gebruik ge maakt, om v or een koopje naar de Sinjo renstad te reizen. Het moet den onderne mer wel te moede zijn geweest in de be faamde drie minuten, toen een 10 ach terstand in een 31 voorsprong werd om gezet. En het tarief bleef vier gulden per persoon. Een oplichter gevat. Gistermiddag wist de politie te Zwolle de hand te leggen op een oplichter, die, naar later bleek, een ontslagen bediende is van de Varkenscentrale te Ulrum (Gr.). Deze, zekere D. D., bezocht gistermiddag om streeks vier uur een café. D., die zgn hand in een verband droeg, zeide een advies voor de Rotterdamsche Bankvereeniging te moe ten onderteekenen, doch daartoe niet in staat te zijn. Hij riep daarom de bemidde ling in van d .n kastelein, die daaraan vol deed. Een gelijkluidend verzoek deed hg even later by den herbergier Bruininga en uoor WsssssjtieefsoHders Leer de kuikens vroeg op stok gaan. Als de kuikens grooter worden is één van de belangrijkste zaken hen' zoo spoedig mogelijk te leeren om den nacht op zitstok- ken door te brengen. In de eerste plaats voorkomt men daarmede het zoo gevaar- lijke dringen gedurende den nacht en verder zullen de kuikens beter en sneller groeien. Het leeren rusten gaat gemakkelijk op de volgende wijze. Neem twee plankjes, lang 60 en breed 25 c.M. en zaagt die uit- gaande van een hoek aan de korte zijde en gaande naar de tegenover liggende van de lange zijde eenigszins boogvormig bij. Men spijkert dan op die boogvormige stukken als onderstel 1 M. lange en 2% c.M. breede latten op eenigen afstand van elkaar. Aan de achterzijde van de nu ont stane „tribune" brengt men gaas aan, op. dat de kuikens er niet onder kunnen krui- pen. Deze „tribune" zet men aan 3 zijden van het kunstmoederscherm en stookt des avonds de kachel wat harder, zoodat de kuikens het te warm krijgen en naar bul ten uitwijken. Ze worden dan als het ware gedrongen om op de latten te gaan zitten en zijn hiermede na een paar dagen geheel vertrouwd. Gaan de kuikens nu naar het opfokhuls over, dan geeft men ze „tribunes" mee en zet deze vóór de laag aangebrachte zit- stokken. Ze zullen dan vanzelf via de tribunes op de zitstokken g an zitten. Wel moet men soms den eersten tijd op eenigen afstand onder do zitstokken wijd mazig gaas aanbrengen om te voorkomen, dat enkele toch op den grond overnachten. Nadruk verboden. Dr. W. v. R. ook hier vond zijn verzoek een gewillig oor. Toen D. zich daarna op weg begaf naar de Bankvereeniging, kwam een der kasteleins de affaire niet geheel safe voor en verwit tigde de bank. Toevallig stond D. juist voor het loket en zou hem het geld, plm. 100, worden overhandigd. De kassier vroeg D. of de handteekeningen door hem eigenhandig waren geplaatst. D. bevestig de zulks. Thans kreeg men argwaan en weigerde hem uit te betalen. D. vertrok, doch het personeel van de bank volgde hem. Zijn gedragingen waren toen zoodanig hij wikkelde het verband van zijn hand en gooide dit heimelijk weg dat men de po litie waarschuwde. Inspecteur Smit hield den man aan, doch deze ontkende bij de Bankvereeniging te zijn geweest. Hij werd op het politiebureau vastgehouden. Ver moed wordt, dat D. zich meermalen aan het op deze wijze verkrijgen van geld van de Varkenscentrale heeft schuldig gemaakt. Door zgn kat gered,- Zondagavond was de bewoner van de eer ste etage van een pand aan den Crooswijk- schenweg te Rotterdam vroeg naar bed ge gaan, terwijl zijn vrouw elders op visite was. Omstreeks halfnegen werd hij'wakker, doordat de kat op zijn bed sprong en daar op vreemde manier ging miauwen. HQ kwam toen tot de ontdekking, dat er in het huis een sterke brandlucht hing. Bij onderzoek bleek hem, dat de kast in de voorkamer in brand stond. In die kast had hg te voren zijn Zondagsch costuum opge borgen. Daarbij had hij een sigaret gerookt en vermoedelijk zijn daar vonken van ge vallen en is zoo de brard ontstaan. Het vuur greep jo snel om zich heen, dat de man in nachtgewaad dstraat op moest vluchten. Voorbijgangers hadden inmiddels ontdekt, dat er rook uit de ramen kwam en zij hadden de brandweer gewaarschuwd, die het vuur bluschie. Berenjacht in Zuid- Limburg. Voor eenige dagen ont vluchtten des nachts uit het Sportpark te Geleen twee jonge beertjes, welke daar door het gemeentebestuur van Geleen wa ren geplaatst. In den donkeren nacht zagen zij kans achter de tralies vandaan te komen en over den breeden weg de wijde wereld in te wandelen. Deze nachtelijke ontvluchting werd hun evenwel noodlottig. Zrj waren afgedwaald door de groote en dichte Spaubeeker bos- schen tot in het op een uur afstand liggen de plaatsje Sweikhuizen, waar ze in den vroegen morgen door een boer werden ont dekt. Deze had waarschijnlijk weinig er varing op berengebied en in zijn angst voor deze wilde beesten zorgde hij er voor dat het nieuwtje als een loopend vuurtje door het dorp ging. Al ras kwamen de dorps bewoners gewapend met stokken, bezems, schuurgereedschap enz. aangeloopen en men toog op jacht. De op avonturen beluste beertjes werden door de menigte al spoedig in het nauw gedreven en met stokken e.d. zoo geslagen dat ze dood bleven liggen. De jonge wandelaars hebben hun kortstondige nachtelijke vrijheid dus met den dood moe ten bekoopen. De jacht op Dillinger. Heden is de negende week van de jacht op Dillinger begonnen. Naar verluidt, is de bandiet in de buurt van Cincinnati gezien, terwijl hij machinegeweren van een vracht auto in een andere auto overlaadde. De po litie tracht thans in Chicago een bende te arresteeren, die zg op het spoor is geko men door het in hechtenis nemen van Mac Laughlins. Deze bende moet door ontvoerin gen en afpersingen meer dan 50 millioen dollar hebben buitgemaakt. Te Chicago gelukte het een politieauto na een vuurgevecht een andere auto tot stilstand te brengen, waarin zich 4 bandie ten bevonden. Men vermoedt, dat Dillinger en zijn voor naamste helper zich onder deze vier perso nen bevond. De bandieten sprongen echter

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 2