1000 500 300 25 BI m BAND BOEKENWEEK VOORDEEL VRIJDAG TENTOONSTELLING No. 72e Jaargang 1934- Uitgave: Firma F. VAH HE VEL1E Ir., Holstraat 58-60. Vlissingen. Telet. IQ. Postrekening 66237 APMIL, Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen EERSTE BLAD STADS- EN PRQVINCIENIEUWS BOEKHANDEL D'HUY yJJw Huishoudboekje kan er slechts van hebben'1 zegt het a BLUE BAND-melsje BUITENLAND VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk /2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent 'ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 et. Iedere rege meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHF DAGBLADPERS'' Dit nummer bestaat uit 2 bladen Zangklassen der Christ, Zangvereeniging „Hosanna". Concertgebouw. Deze zangklassen hebben gisteravond onder de bekwame leiding van den heer J. W. Bommeljé den zeer talrijken bezoekers weer een mooie uitvoering geschonken van een prachtige verzameling liederen. Een volkomen geslaagde avond, zoowel wat de keuze der liedjes als wat de prestaties be treft. De directeur betracht in zijn stof de grootst mogelijke afwisseling door te put ten uit diverse liederenbundels, als „Lie- derkeur" van G. C. WeerenB. J. Douwes, „Zingt allen meevan Johanna Veth, „Frisch gezongen" enz. door zooveel mo gelijk variatie te brengen in componisten en tekstdichters door liederen van aller lei strekking te geven liederen, die bijdra gen tot hun religieuze vorming, die be trekking hebben op de natuur, vogels, die ren, planten en jaargetijden en die van een inhoud zijn, dat zij paedagogische waarde hebben en den kinderen iets medegeven voor hun verder leven. Doch ook aan den humor in den zang wordt een plaats inge ruimd en het geheele systeem van den leider is er op gericht om den zang popu lair te doen zijn en te brengen in de huis gezinnen, om de zangklassen een voorbe reidingsinstituut te doen zijn voor den a cappella zang, opdat eenmaal de leuze „Zingend Nederland" werkelijkheid worde. Beide klassen zongen dan ook als regel met lichte harmonium-ondersteuning, waarvan mej. De Ridder zich kranig kweet. Het zou ons te ver voeren alle zestien eenstemmige liedjes van de eerste klasse te vermelden. Zeer goed op zijn plaats werd begonnen met Hiller's bekend „Zan- gerslied" Was muziek en zang er niet, 't Leven had geen waarde. Daarna ging het in bonte afwisseling van ensemble en solistjes over ,,'t Vogelnestje", „Twee kik kertjes", „De Poes", „Het sneeuwklokje" enz. We zagen het „Mandenmakertje". hoorden „Een grap van Jantje", stapten zingend naar huis, maakten een dansje met een prettig refreintje, brachten Jantje naar bed. Alles allerliefst en kinderlijk eenvou dig en onschuldig en juist daardoor van zoo'n groote wijding en bekoring. Wat wa ren die aardige kleinen heerlijk op dreef en hoe snoezig klonken hun reine, fijne stem metjes. De tweede klasse onthaalde op een col lectie van negentien stuks tweestemmige liederen. Ook zij ving aan met Hiller's „Zangerslied" om in koor, soli of kleine ensembles te zingen van „Des Heeren Huis", van het vroolijke smidje (alleraar digst met dat aambeeld), van de hei enz. Bijzondere vermelding verdient „Herinne ring" (een juweeltje), alsmede „Het eigen thuis" (oud-Engelsche volksmelodie „Home. sweet home"), het Zwitsersch volkslied met het leuke echo-effect, „De pen" (zeer gees tig)» „Nog eens" en „Schijn en zijn", van wege de opvoedende kracht, en de prach tige lofzang „Onder de platanen" (Het Largo van Handel) met de fraaie harmo niumpartij. Terecht oogstten alle jeugdige zangeres sen en zangers (jongens kan de heer Bom meljé er echter nog wel eenige gebruiken, dus bassen en tenoren meldt je aan met den directeur een spontanen bijval. Na de uitvoering boden de kinderen hun sympa thieken leermeester als souvenir enkele boekwerken aan. De avond werd door den heer P. J. Wol tering op de gebruikelijke wijze geopend en door ds. H. A. Wiersinga gesloten. Ad interim. Het is weer boekenweek J Weet u wel wat dat beteekent Dat wil zeggen, dat iedereen, die voelt voor het goede Nederlandsche boek, gedurende deze week extra zijn best doet om bij zijn me- demenschen eveneens die interesse op te wekken en aan te wakkeren. Want het Ne- >erlanösche hoek verdient deze aandacht volle. Wat kan het niet een genoegen tn een ontspanning brengen minstens zooveel als de bioscoop, waar het bovendien ua een paar uurtjes plezier weer voor een W€®k mee afgeloopen is. Wat kunnen we ook uit goede romans ee opmerken en onthouden, wat ons in dagelijksche leven te pas komt of aar- lS en nuttig is om te weten, eel de wordingsgeschiedenis van de Gedurende de Boekenweek geven wij in de studie-afdeeling van de Openbare Leeszaal een van het Nederlandsche boek, zooals het in den loop der historie de ontwikkeling van het reizen laatzien. Deze week wordt voor een bésteed bedrag boven f 2.50 als premie gegeven een map met afbeeldingen der voornaamste schrijvers van onzen tijd. Telef. 348. - Badhuisstraat 15. wereld, zooals wij die kennen, kunt u door middel van boeken volgen, de langzame wijziging van toestanden, mogelijkheden, levensomstandigheden staat er in beschre ven. Wist u, voordat u Fabricius' „Komedian ten trokken voorbij" las, dat in Italië de tooneelgezelschappen in postkoetsen van stad naar stad trokken om voorstellingen te geven Zoudt u precies kunnen zeggen wat er allemaal aan zoo'n vliegtocht vast zit en wat er tijdens de vlucht te beleven valt, in dien Viruly het u niet verteld had in „We vlogen naar Indië" Evenmin kunnen we ons voorstellen, wanneer we u in treinen, auto's en andere snelle vervoermiddelen de kilometers ver slinden, dat een uitstapje vroeger dagen, een zeereis zelfs maanden of jaren tijd kosten, maar gelukkig zijn er de boe ken, die ons heel prettig, in den vorm van een roman of eenvoudige wetenschappelijke uiteenzetting, vertellen van de oude toe standen en de slechts geleidelijk en ten koste van veel moeite en na lange ervaring bereikte verbeteringen. Speciaal aan dit onderwerp het verkeer en het reizen van vroeger en nu, de ont dekkingstochten en waaghalzerijen van eeuwen terug en die van onzen tijd (want zijn de eerste K.L.M.-vluchten naar Indië. de poolvlucht van de Zeppelin ook geen tochten vol onzekerheid en gevaar is nu met medewerking van enkele Vlissing- sche boekhandelaren een kleine tentoon stelling in de studiezaal van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek gewijd. En behalve deze reizen zelf, zult u er vinden wat ten slotte de verbeteringen in het verkeer en het reizen heeft mogelijk gemaakt, nl. de moderne techniek, in een aantal practische kleine deeltjes bijeengebracht. Zeker zult u er boeken, die u al eens las, in blij herken nen terugvinden, maar u zult ook verbaasd staan, dat er nog zooveel moois en interes sants is, dat u niet kent of waar u zelfs het bestaan niet van vermoedde. Waagt u er eens een bezoekje, wanneer u toch in de bibliotheek bent om een boek te ruilen, of ook al hebt u er verder heele- maal niets te maken. U kunt er iederen dag terecht van 1012 25% en 1/2 10 uur. Een onderscheiding. Door den consul van België, den heer J. van Boven, werd heden op het consulaat alhier de onderscheiding als Ridder in de Kroonorde van Leopold II uitgereikt aau den heer H. von Brucken Fock, commies ter gemeente-secretarie, hem geschonken door Z.M. den koning van België. MIDDELBURG Werkobjecten. Gisterenavond had in het ontspannings lokaal der werkloozen in het voormalige militaire hospitaal een vrij goed bezette bij eenkomst plaats, waartoe de heer H. A. Enklaar vele personen had uitgenoodigd en waarin hij zou spreken over objecten als contraprestaties voor den steun aan werk loozen. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op de heeren mr. R. M. van Dusseldorp, lid van Ged. Staten, J. Onderdijk, wethouder, verschillende raadsleden en hoofden van takken van gemeentedienst. De heer Enklaar zette in den breede uit een de plannen, welke hij zich gedacht heeft zeer geschikt te zijn voor werkobjecten. Deze plannen zijn echter zoo grootsch van opvatting dat verschillende sprekers het millioenenplannen noemden, waarvan nooit iets zou terecht komen. Na de groote plannen werden door den heer Enklaar nog verschillende kleine plan nen naar voren gebracht, welke een gun stiger onthaal vonden, omdat deze voor uit voering vatbaar zijn. Spr. hoopte dat de autoriteiten de ver schillende plannen tot werkverschaffing aan de werkloozen, om deze voor moreelen ondergang te behoeden, in ernstige overwe ging zullen nemen. Ned. Christ. Reïsvereeniging. Na den goedgeslaagden feestavond, die de af deeling Walcheren van de Ned. Chr. Reisvereeniging de vorige week hield ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan, hield ze gisteravond voor het laatst in dit winterseizoen een vergadering te Middel burg. Deze samenkomst was een lichtbeel denavond met de bedoeling de reizen, die de vereeniging dezen zomer organiseert, beter bekend te maken bij de leden. Bij afwezig heid van den voorzitter had de afdeelings- secretaris, de heer L. van Wallenburg, de leiding. De eerste spreker was de heer J. Wester- houd, directeur van het bureau uit Den Haag, die aan de hand van mooie lantaarn plaatjes een reis met ons maakte door Nederland, België en Frankrijk en tenslotte uitvoerig stilstond bij de vereenigingsreis naar' Bad Homburg in den Taunus, die de zen zomer zal worden gemaakt. Na een korte pauze sprak het hoofdbe stuurslid ds. W. F. H. M. Lindeboom van Serooskerke. Deze maakte met ons een zeereis naar Engeland, de Middellandsche Zee en Italië, om zijn lezing te besluiten door de vereenigingsreis naar Salzburg te bespreken. Hiermede ls de wintercampagne afge sloten en hebben de leden gelegenheid deel te nemen aan de excursies, die vanwege de afdeeling georganiseerd worden, en waar van de programma's steeds in „Ons Reis- blad", het orgaan der vereeniging, worden gepubliceerd. RITTHEM Gemeenteraad. Woensdagavond vergaderde de raad on zer gemeente. De geloofsbrief van den heer A. Tange werd onderzocht en tot zijn toelating be sloten. Ingekomen was de door Ged. Staten goedgekeurde gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1934. Hierna richtte de voorzitter eenige waar- deerende woorden tot het vertrekkende raadslid den heer C. Wisse. Hij sprak hem als volgt toe „Door uw vertrek naar de gemeente O.- en W.-Souburg hebt gij tot ons aller leedwezen voor het lidmaatschap van den raad dezer gemeente moeten bedanken. Gedurende tal van jaren, nl. van 21 Mei 1920 tot September 1927 en wederom van September 1931 tot heden hebt gij zitting gehad in ons raadscollege en heeft men u leeren kennen als een toegewijd en ijverig lidmaat, wat alleen reeds blijkt uit het feit, dat u geen enkele raadsvergadering hebt verzuimd. Uw adviezen en uitspraken in de verga deringen van den raad als wel in verschil lende raadscommissies getuigden steeds van een helder en zakelijk inzicht en heb ben er menigmaal toe geleid in moeilijke kwesties een oplossing te vinden. Ik memo reer hier in het bijzonder uw werk als werkgever in de werkloozencommissie. Ook hebt gij veel gedaan voor de bewo ners van Welzinge. Vele van de daar tot stand gekomen verbeteringen zijn aan uw initiatief te danken. Zeer zeker zal uw werk in ons aller herinnering blijven en gaarne dank ik u dan ook namens den raad voor hetgeen gij in de afgeloopen jaren in het belang dezer gemeente hebt gedaan. De heer Wisse dankte den voorzitter voor zijn hartelijke woorden. Hij voelt ter dege zijn tekortkomingen vooral nu in het oogenblik van scheiden. Hij hoopt dat een waardiger lid zijn taak komt vervolgen. Hjj dankt den raad voor den vriendschappelijken omgang. Ook al was er verschil van meening, toch ging men altijd als vrienden uiteen. Voor het onpartijdig optreden van den burgemeester heeft hij niets dan lof. Hij hoopt dat hem de kracht geschonken mag worden om de hem opgedragen taak tot in lengte der dagen met lust te vervullen. De heeren P. J. de Pagter en H. M. van de Putte danken den heer Wisse eveneens voor de humane en aangename samenwer king. Steeds stond het gemeentebelang bij hem bovenaan. Want van hoeveel belang Blue Band ook in de keuken is, Loeveel bet ook bijdraagt tot bet welslagen van een maaltijd, op bet huishoud boekje is Blue Band slechts een bescheiden post. Blue Band combineert kwaliteit met voordeel - taliooze Nederlandsche buisvrouwen hebben de waarheid hiervan reeds ondervonden. VERSCH GEKARND BB144C Vervolgens deelden Burg. en Weth. me de, dat de benoodigde grond voor de verbe tering van den Ritthemschen straatweg van den heer Abr. Cevaal is aangekocht. Tot lid-werkgever van de werkloozen commissie werd met 5 stemmen benoemd de heer H. M. van de Putte. De heer W. Ovaa Jr. verkreeg 1 stem. Bij de eerste vrije stemming ter benoe ming van een lid der schattingscommissie verkregen de heeren W. Boogaard en P. J. de Pagter ieder 3 stemmen. Bij de tweede vrije stemming werd de heer P. J. de Pag ter benoemd met 4 stemmen tegen 2 op den heer W. Boogaard. 1JZEND1JKE Met den auto in de sloot. Woensdag reed een auto op weg van IJzendijke naar Breskens, met een vaart volgens zeggen van den bestuurder, van ongeveer 80 K.M. op den Oranjedijk de bocht uit en de ongeveer drie vier meter lager liggende, langs den dijk loopende sloot in. De auto was te ongeveer 9 uur uit IJzendijke vertrokken voor de laatste boot te Breskens en werd bestuurd door den heer Klaver, Nash-dealer te Middelburg. Naast dezen was de heer L., handelsreizi- ker te Middelburg, gezeten. K., die erg aau zjjn gezicht gewond was en over pijn in de rechterknie klaagde, wist zich via het schuifdak uit den deerlijk gehavenden wa gen te bevrijden. Door een passeerenden automobilist werd hij naar IJzendijke ver voerd teneinde onder doktersbehandeling te worden gesteld. L. werd door ter plaatse aanwezigen eveneens via het schuifdak uit den wagen bevrijd. Hij klaagde over hevige pijnen en werd door een ter assistentie ver schenen IJzendijksch automobilist naar het ziekenhuis te Oostburg vervoerd. K. werd, na verbonden te zijn, eveneens naar dat ziekenhuis vervoerd. De auto is later met een kraanwagen der firma Huisman te Oostburg weggesleept. De toestand der beide heeren is goed te noemen. Dat zij er zoo goed zijn afgekomen mag een wonder heeten, meldt het „Dagbl. v. N.-Brabant". SAS-VAN-GENT Aangehouden. Door de politie te Sas van Gent is aan gehouden en ter beschikking van de justi tie te Middelburg gesteld zekere W. M. E. S.# reiziger te 's-Gravenhage, die ten na deele van een Rotterdamsche firma in le derwaren, een belangrijk bedrag aan geld heeft verduisterd. Een en ander betrof ge dane leveranties van lederwaren door ge noemde firma gedaan aan cliënten in Zeeuwsch-Vlaanderen. DR. GöBBELS HOUDT WEER EEN REDE. In een rede te Düsseldorf heeft de pro paganda-minister dr. Göbbels o.a. het vol gende gezegd De regeering zal nooit meei* een inflatie in Duitschland dulden. Zij zal de valuta stabiel houden en zou eerder het volk tot gemeenschappelijken strijd oproepen, dan de valuta tot den speelbal van internatio nale beursmanoenvres te laten worden. De regeering weigert schulden te maken en duldt niet, dat het volk meer vérteert dan het verdient. Maar wanneer de arbeider offers brengt, moet oók de ondernemer tot plicht hebben offers te brengen. Een groote Duitsche volksoorlog tegen den nood is uitgebroken en ook deze oorlog heeft zijn eigen wetten. In den oorlog tegen den nood mag niet ieder doen en laten wat hij wil en wij zullen niet toelaten, dat in dezen oorlog een nieu we categorie O.W.-ers wordt gefokt. Wanneer thans weer het Centrum den nieuwen staat tracht te saboteeren, moeten de hooge heeren toch niet gelooven, dat zij onze meesters zijn. Wanneer zij zich van daag met huiclielachtigen schijn en achter een huichelachtig masker verbergen, toch zijn zij her? :nd. Het volk heeft voor den strijd, die zich in de protestantsehe kerk afspeelt, in dezen ernstigen noodtijd, geen begrip. Het volk zou veel eerder begrijpen, dat de kerk zich bezighield met het ware Christendom en vervuld zou zijn van dank, dat men haar behoed heeft voor het aan stormen van de godloozen en het bolsjewis me. Het nationaal-socialisme staat op den bodem van positief Christendom, maar her duldt geen gewetensdwang,doch handelt

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1