500 300 150 100 25 Uw teint bepaalt PALMOLIVE uw jeugd I No. 9e 72e Jaargang 1934< DONDERDAG Uitoave: Firma F. VAÜ i HELSE Ir., Walstraat 58-80, Ïlissiipi-Felef. IS. Postrekening B0287 26 APRIL Verscbijnt dagelijks, uitgezonderd op Zendag en algemeen erkende Chrisielliks feesrdsgen EERSTE BLAD STADS- EN PROVINCIENIEUWS ...dc zeep dwfeugd VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels /1.25. iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regeis 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regeis). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd legen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bii verlies van een hand, voet oi oog. gulden bi] verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIÜING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Gemengde Zangvereeniging. Arminius. Concertgebouw. Max Bruch componeerde „Arminius" (op. 43) in 1875, dus né „Odysseus" (op. 41, 1872) en vóór „Das Lied von der Glocke" (op. 45, 1878). Dat beide laatste werken wél op de concertprogramma's voorkomen en het eerste hoogst zelden wordt uitge voerd, zal dus wel een anderen beweeg grond hebben dan dat liet, zooals wij in ons voorwoord schreven, volgens het lexicon, verouderd klinkt. Wellicht is het de tekst, doch deze dient toch gezien te worden in het cadre van den tijd, waarin de gebeurte nissen zich afspeelden? Gewaagt ons Wil helmus ook niet van „Die tyranny verdrij ven"? En in onze geschiedzangen zijn nog meerdere specimina te vinden. Hoe het ook zij, wij stellen het op hoogen prijs,, dat „De Gemengde" en haar directeur, de heer Jan Kuiler, deze maal „Arminius" haar voren hebben gebracht. Trots alle bedenkingen blijft een uitvoering van het werk, met zijn rijkdom van levendig bezielde melodiek ver bonden met krachtige- harmoniek en na tuurlijke stemvoering, met zijn orkestrale illustratie, kleurenrijkdom, stemmende schildering en zinrijke teekening, met zijn stuwende, vitaliseerende rhythmiek, objec tief bezien, een muzikale gebeurtenis. De uitvoering stelt zware eischen. Wat hier aan uithoudingsvermogen en intonatie wordt gevergd, is zeer veel. Met al zijn energie had Jan Kuiler zich voor deze par tituur ingespannen. Zijn leiding wist een vlot en vaardig tempo te bereiken, groote spanning in het koor, dat knap en mooi zong en zich als een slagvaardig ensemble over het algemeen de pp. en ppp. gedeel ten waren niet altijd volkomen af van Zijn moeilijke, doch dankbare taak gekwe ten heeft op een wijze, welke bewonderens waardig mag heeten. Men denke slechts aan het imperialistische, martiale koor der Romeinen, aan het ontroerende ensemble „Wir, Wodans freie SÖhne", aan het heroïsche gezang voor den slag, aan het teedere „Hebt ihn empor" en de majestu euze slot-hymne. Ook in samenwerking met de solisten voldeed het koor alleszins. De solisten mochten er zijn en hebben niet weinig bijgedragen tot het welslagen der vertolking. Willem Ravelli, de bas-ba riton met het fraaie en zeer krachtige ge luid, die Arminius zong, mag voor de im posante, kernachtige uitbeelding van zijn veeleischende partij wel het eerst genoemd worden. Ook de tenor, Marcus Plooyer, frappeerde in zijn Siegmund-partij voort durend door voortreffelijkheid van stijl en timbre. Zijn diep-gevoelig talent bleek wel bijzonder in de sterfscène. De warm-ge- timbreerde alt van Roosje Boelsma (leer linge van Willem Ravelli) was een verras sing. Als Priesteres deed zij zich kennen als een vocaal begaafde zangeres, die haar prachtig materiaal uitmuntend beheerscht. Door haar zuivere dictie boeide zij sterk in de recitatieven en de aria „Wodan, Gött- licher, Schlachtenlenker V' Een gelukkig debuutIn het duo paste de zang van Je Solisten zich steeds gemakkelijk aan. Het orkest gaf een lofwaardige verzor ging van het aanzienlijke instrumentale deel. De begeleiding in Siegmund's „Ach l einmal noch mocht ich dich schauen" vol deed uitstekend. Bij zooveel goeds vermel den we net onzuivere slot van het Andante maestoso van den lofzang slechts ambts halve. De klavier-partij was bij mej. A. Minderköud, de orgelpartrj bij den heer J. Kwist in bekwame handen. Een verdiend, waardevol succes. Verschil lende bloemstukken voor Roosje Boelsma, ook mej. Minderhoud en de concertmeeste- resse mevr. R. Brand-Bekker hadden bloe men. Een groot enthousiame van het audi torium. Een langdurig applaus en eea staande hulde, waarin Jan Kuiler alle me dewerkenden terecht liet deelen. O. bcstryden van den verdrinkingsdood. .Aan den gemeenteraad alhier is het vol- d adres gezonden «even met verschulrtigden eerbied te -ken- De,Jar. J. H. Kemme, arts, centraal voor- r en J. van Riet, Centraal secretaris an -ie Nederlandsche Centrale Reddings- trig- üe.-. ,ade, gevestigd te Rotterdam, Mathe- Wd.jlc nr. 56c suressanten het van belang achten de van uw hooggeacht college te ves- 2C'f1 Zrr)ote vlucht welke de roei- on 1 a^01% maar voornamelijk de cano-sport de laatste jaren hebben genomen j dat aan deze sp~rt het geenszins denk beeldige gevaar van verdrinken vastzit, door het omslaan van de meestal zeer ran ke vaartuigen dat in de laatste vijf jaren (19281932) drie duizend één honderd één en vijftig menschen door een onvrijwilligen val in het water het leven verloren, waaronder vele tengevolge van het omslaan van bootjes en cano's dat over dezelfde periode drie duizend twee honderd en een en twintig menschen het leven verloren door verkeersongevallen met treinen, trams, auto's en andere voer tuigen, terwijl twee en zeventig menschen door brand het leven lieten dat zij het toejuichen, dat de overheid in Nederland waakt voor een veilig verkeer *ïi alle mogelijke goede maatregelen treft om bij brand direct hulp te kunnen verleenen dat zij echter tot hun spijt moeten coe- stateeren, dat diezelfde overheid niet dien- zelfden ijver aan den dag legt bij het be strijden van den verdrinkingsdood, welke evenveel slachtoffers eischt dat zij het daarom op zeer hoogen prijs zouden stellen, indien uwe vergadering zou kunnen besluiten, die maatregelen te tref fen, die in het belang van onze menschlie- venden arbeid noodzakelijk zijn dat deze maatregelen zouden kunnen zijn, het bezitten van een vergunning van de overheid tot het gebruiken van een roei boot, zeilboot of cano hetzij voor genoegen of voor beroep en dat deze vergunning slechts dan worde verstrekt wanneer de gegadigden in het bezit zijn van een vaar digheids- of zwemdiploma van de N.C.R.B. of een daarmede gelijk te stellen certifi caat dat daartoe o.m. een verordening in het leven ware te roepen, waarbij aan verhuur ders van roei- en zeilbooten en cano's, zoo mede aan roei-, zeil- en canovereenigingen de verplichting wordt opgelegd, dat zij gen vaartuigen mogen verhuren aan minder jarigen noch minderjarigen als leden mo gen aannemen, die niet in het bezit zijn van een zwemdiploma, welk diploma voorzien moet zijn van een pasfoto van de diploma houder (ster) en een stempel van de politie autoriteiten, zulke in dien verstande, dat men voor het behalen van een zwemdiploma minstens moet voldoen aan de eischen, welke door de N.C.R.B. worden gesteld welke zijn 100 M. schoolslag borstzwem- men 50 M. rugzwemmen met de handen in de heupen, 1 minuut watertrappen met de handen op de schouders en springen van de 1 M. plank (voetsprong) dat de adressanten voorts van groot belang voorkomt, dat de overheid elk jaar een behoorlijke controle instelt naar de deugdelijkheid en betrouwbaarheid van het te verhuren materiaal redenen, waarom zij uwe vergadering eerbiedig verzoeken een verordening, waar in de bovenomschreven pimten worden ge regeld, in het leven te roepen. Het nieuws van den dag In beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Een drietal opnamen van de bisschops wijding van mgr. Hilhorst in de „Post- hoornkerk" te Amsterdam de aankomst van mgr. Hilhorst, van mgr. Aengenent, bisschop van Haarlem en tijdens de plech tigheid in de kerk. Huldiging van burge meester De Monchy te Arnhem bij zijn 12 -jarig ambtsjubileum een kijkje in de raadszaal met den gemeenteraad en de ge- lukwenschen van de brandweer. De be kende Nederlandsche elftalspeler Vente ver laat na goedkeuring, het huis van zijn me dicus, dr. Van Londen, te Rotterdam. Dr. Willem Mengelberg complimenteert Bu- ziau, na de Bouwmeester-revue, waarvan hij zichtbaar genoot. Kranslegging bij het standbeeld van den „Vader des Vader lands" te 's-Gravenhage, bij de herdenking van de geboorte van Prins Willem van Oranje. De nieuwe Oranjekerk van de Ned. Herv. gemeente te Hillegersberg die met Pinksteren ingewijd wordt. Alle Amsterdamsche padvinders bij een kamp vuur op het IJsclubterrein. Onthulling van de burgemeester-Laan-bank te Bloe- mendaal. De oud-directeur van den post- chèque- en girodienst de heer De Bloeme is op 76-jarigen leeftijd te 's-Grav^nhage overleden. MIDDELBURG 3enocming lid gemeenteraad. Daar de heer A. D. Littooij heeft be dankt voor zijn benoeming als lid van den gemeenteraad op de I jst der anti-rev. par tij, is als zoodanig benoemd verklaard de lieer K. E. Helder. Chr. Boeven en Tuindersboud. Dc jaarvergad. ng van den Chr. Boeren en Tuinde-sbond in Neerland zal öif jaar en wel op 30 en 31 Mei en. 1 Juni te Mid delburg worden gehouden. Prof. mr. Diepenhorst, de voorzittel? van den bond, zal een openingsrede uitspreken. De heer Chr. van den Heuvel, lid van de Tweede Kamer, zal spreken over den nieu wen organisatievorm voor den bond en prof. Gerbrandy, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam over „De cor poratieve staat en maatschappij". Op 1 Juni wordt een excursie gemaakt. OOST- EN WEST-SOUBURG De winkelweek. Verwijzende naar de in dit nummer voor komende advertentie, betreffende de Sou- burgsche winkelweek, ingaande Vrijdag avond tot en met Zaterdag 5 Mei a.s. werd ons een en ander meegedeeld, betreffende de plannen van „Nemidso" om deze dagen zoogoed mogelijk te doen slagen. Zaterdagmiddag 3 uur wordt een optocht opgesteld op het Oranjeplein en vertrekt vandaar met muziek voorop door het dorp en verder des avonds muziek op de tent op het Oranjeplein. Met uitzondering van Maandag 30 April, de jaardag van Prinses Juliana, wat een steille dag zal zijn met het oog op den rouw der vorstelijke familie, zullen de andere dagen des avonds in het teeken van muziek-uitvoeringen, fil-ivoorstellingen en verdere feestelijkheden staan. Het belangrijkste zal echter ongetwijfeld zijn de wijze waarop de winkeliers hun di verse waren geëtaleerd hebben en wat in ons mooie dorp alzoo te koop is. Waar het langs onze breede trottoirs vooral voor dames een lust is om te wandelen en te winkelen, durven wij wel voorspellen, dat evenals vorig jaar heel wat publiek op de been zal zijn en Souburg hen mooie feest- week tegemoet gaat. Maandagavond zal de jaardag van Prinses Juliana in de Ned. Herv. Kerk herdacht worden. Gevonden voorwerpen. Sjaal bij Maas, Marnixplein C 28 konijn bij Marinisse, Ritthemschestraat A 147. GOES Cursus in brandweer-techniek. Dezen winter is te Goes, uitgaande van den Zeeuwschen Prov. Brandweerbond, een cursus in brandweertechniek gehouden, waaraan door ruim 60 brandmeesters uit Zuid- en Noord-Beveland is deelgenomen. Gisteren is de cursus beëindigd, waarbij de burgemeesters van Goes, Kloetinge en Rilland-Bath en enkele cursisten het woord voerden. BRESKENS Gemeenteraad. De gemeenteraad te Breske.is Kwam Dinsdagmiddag in openbare vergadering bijeen. Afwezig met kennisgeving de heer C. de Kruijter. Alvorens met de behandeling van de agenda te beginnen, wijdde de voorzitter, burgemeester Van Zuijen, woorden van na gedachtenis aan het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder, die door alle leden staan de werden aangehoord. Voor kennisgeving werd aangenomen het besluit van Ged. Staten, waarbij zij het pre sentiegeld voor de leden van den raad met ingang van 1 Januari 1934 van 2.50 op 2 terugbrachten. Burg. en Weth. stelden voor eenige wijzi gingen aan te brengen in de begrooting voor 1933. De heer Vasseur wijst op de post van den Misthoorn, die aanmerkelijk overschreden is. Al betreft deze overschrijding voor een groote gedeelte het betalen van uitgaven in verband met de verlenging van den Westhavendam, zoo acht spreker het niet meer dan billijk, dat het rijk, doch vooral de provincie Zeeland in de onderhoudskos ten een bijdrage verleenen. Voor den pro vincialen stoombootdienst blijkt deze mist hoorn in een ware behoefte te voorzien. Ook de heer Carels is deze meening toe gedaan en wil dan ook gaarne het voorstel van den heer Vasseur steunen. De voorzitter geeft inlichtingen. Burg. en Weth. zullen deze zaak onderzoeken. De minister wenseht, dat het ambtena renreglement op onderscheidene punten zoowel materieel en formeel, aansluit bij het rijksambtenarenreglement. Burg. en Weth. stellen derhalve voor hieraan te voldoen. De heer Note^aart stelt voor den brie! voor kennisgeving aan te nemen, hetwelk na bestrijding door den voorzitter verwor pen wordt met dc mmen van de heerer Mnfebaart en Branc voor. Van de commissie van toezicht op het Een onberispelijke huid verleent u een charme zonder weerga. Zij geeft u een jeugdig uiterlijk en een aan trekkelijkheid, die niet van uw leef tijd afhankelijk is. Als u deze charme bezit, behoudt haar dan door het regelmatig gebruik van Palmolive, de wereldberoemde schoonheidszeep. Hebt u nog niet die aandacht aan uw teint geschonken welke deze verdient, begin dan nog heden met onze eenvoudige schoonheids behandeling, de 2-minuten methode: Masseer 's morgens en 's avonds gezicht en hals twee minuten met het zachte, overvloedige schuim van Palmolive zeep en warm water. Daarna afspoeleneerst met warm, dan met koud water. Over de resul taten zult u méér dan tevreden zijn I centraal agentschap 'der arbeidsbemidde ling is een brief ingekomen, houdende ver zoek om den agent der arbeidsbemiddeling voor 3 jaren tijdelijk te benoemen en te be sluiten om het centrale agentscnap, dat te Oostburg gevestigd is, voor drie jaren te doen voortbestaan. De heer Carels maakt bezwaar tegen de aanstelling voor den tijd van 3 jaar. Hij ziet daarin geen gemeentebelang. Elk jaar opnieuw kan de raad het besluit nemen, wat o.a. dit voordeel zou kunnen geven, dat bij verscherping der weikloosheid ter plaatse het gemeentebestuur tot aanstel ling van een plaatselijk agent zou kunnen doch dan ook wellicht zou moeten over gaan. Hij heeft in den brief van de com missie van toezicht niet aangetroffen de motieven, die haar noopten om dit voorstel te doen het doen voortbestaan van den huidigen toestand, elk jaar opnieuw te be sluiten voor het voortbestaan van dezen dienst, acht hij de voor de gemeente beste oplossing. Wethouder Cambier geeft nadere toelich ting. Hij pleit voor de aanstelling van den agent voor een tijd van 3 jaar en wijst op de moeilijkheden, die er voor de andere aangesloten gemeenten zouden kunnen voortvloeien uit 's raads besluit om het voorstel van den heer Cax*els aan te nemen. Hij acht een centraal agentschap beter dan een plaatselijk bureau. Nadat de heer Cappon ook nog de wen- schelijkheid betoogd had van het voor 3 jaar doen voortbestaan van dezen diensten de heer Vasseur gewezen heeft op de eenigszins scheeve verhouding, die er zou bestaan als de raden in deze met hun ver tegenwoordigers in het centraal agentschap niet zouden meegaan, wordt het voorstel van den heer Carels in stemming gebracht, hetgeen verworpen werd met de stem van den voorsteller voor. Besloten wordt eer overeenkomst aan te gaan met het bestuur van het St. Antonius- gesticht te Oostburg, dat een besmettelijke ziekenbarak zal bouwen. De kosten zullen voor Breskens ongeveer 200 per jaar be dragen. Naar aanleiding van eea vraag van den heer Vasseur, geeft de voorzitter inlichtin gen over de barakken-kwestie met het ge meentebestuur van Oostburg. De daaruit voortvloeiende besprekingen worden in co mité-generaal voortgezet. Na weder-ope- ning van de vergadering besluit de raad met algemeene stemmen zich te verweren tegen de door den raad van Aardenburg :ngestelde rechtsvordering, op deze zaak betrekking hebbende. De toestand van de garnalenvisscherij orengt noodzakelijk mede, dat de visschers ondersteund moeten worden. Burg. en .Veth. stellen dan ook voor de opcenten van 20/80 te verhoogen tot 50/80. Een neerdere opbrengst van 5000 wordt hier Joor verwacht. De heer Notebaart kax zich met belas ongverhooging vereenigen, doch zag gaar ne, dat de voorgestelde progressieve rege ling zoodanig gewijzigd werd, dat het voor de lagere inkomens een niet al te zwaren belastingdruk zou beteekenen. Ook de heer Vasseur bepleit dit en wijst op het groote onvoorzien, waarmede de dienst 1934 be gint. Op een vraag van den heer Brand of de uitgetrokken gelden alleen bestemd zijn voor de visschers, die door het sluiten van de Fransche grens gedupeerd zijn, dan wel of dit voor de geheele vissclierij gedaan wordt, antwoordden de voorzitter en wet houder Cambier, dat de steunregeling de geheele visscherij betreft. Een definitieve regeling is nog niet tot stand gebracht, daar van het rijk nog inlichtingen ontvan gen moeten worden. Zonder hoofdelijke stemming werd beslo ten de opgerichte federatie van gemeente besturen en visscherij-organisaties voor 1934 met 25 te steunen. De heer Brand bepleit het opnemen in de garnalencentrale van eenige leden uit de provincie Zeeland, hetgeen de voorzitter toezegt in de eerst volgende vergadering van de federatie ter tafel te zullen brengen. TERNEUZEN Gewetensgeld. In de inspectie Ter Neuzen was vóór de verlenging van de vrijwillige aangifte van ontdoken vermogen (dus vóór 1 Maart) ongeveer 2.000.000 aangegeven. Dit be drag is nu gestegen tot 3.000.000 en nog steeds komt een stroom van vrijwillige aan giften binnen. Zooals bekend is de uiterste terxnijn van aangifte gesteld op 30 April a.s. Consul van Duitschiand. Bij Kon. besluit is dr. A. Windecker er kend en toegelaten als consul van Duitsch iand te Rotterdam voor het zuidelijk ge deelte dei- provincie Zuid-Holland tot aan de noordgrens van het arrondissement Rot terdam. het aiTondissement Breda, de kan tons Heusaen en Waalwijk, alsmede voor de provincie Zeeland. Herbenoeming burgemeesters, Bij Kon. besluit van 23 April 1934 zijn opnieuw benoemd Met ingang van 1 Mei tct burgemeester der gemeente Renesse W. H. Schoider, met ingang van 19 Mei tot burgemeester der gemeente Hoofdplaat B. J. M. Tlio- maes met ingang van 21 Mei tot burge meester der gemeenten Coüjnsplaat cn Cats J. W. A. Stüte. Besmettelijke ziekten. In de week van 15 tot en met 21 April zijn in onze provincie voorgekomen 13 ge- vellen van roodvonk, w.o. 4 te Westdorpe, 3 te Vlissingen, 2 te Kruiningen en 1 m if der der gemeenten Middelburg, Sas van Gent, Sluic en Zaamslag on 1 geval van diphtheric te Clings,

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1