1000 500 300 EERSTE BLAD N©. 72e Jaargang 1Ö34' MAANDAG lilliti: Fiima 1. (M DE VEIDE It.. IMslnil 50-60, Ilissinp. lil, ID. PtsltekiiiiiitilDl 23 APRIL Verschijnt (Mijks, uitgezonderd op Map en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN FR0V1CÏENIEUWS VUSSINOSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco dooi het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1 -5 regels 1.25tedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels 11. alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenet Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bit verlies van een wijsvinger gulden bt| verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" aid ■es- 000 van het in", of- uit den Ne- ens, de ;or- >g op- den ind. iui- 'dig Dit nummer bestaat uit 2 bladen .ui Een adres aan den gemeenteraad. Aan den gemeenteraad is het volgende adres gezonden De groep Vlissingen van de Nationaal Socialistische Beweging (N.S.B.), alge meen leider ir. A. A. Mussert, verzoekt Uw Raad beleefd zijn bemiddeling te willen verleenen, het bestuur der Openbare Lees zaal en Bibliotheek, alhier, te bewegen het weekblad onzer beweging Volk en Va- derland ter lezing in de leeszaal te wil- I len neerleggen. Bij dit adres is de volgende memorie van toelichting gevoegd Op het eind van het vorige jaar werd door ons verzocht het Weekblad der Na tionaal Socialistische Beweging (N.S.B.), algemeen leider ir. A. A. Mussert, „Volk en Vaderland" (oplage 60.000 exemplaren) ter lezing in de leeszaal te mogen neerleg gen. Zonder eenige motiveering beschikte het Bestuur der Openbare Leeszaal op ons verzoek afwijzend. Deze beslissing heeft ons zeer verwon derd, aangezien art. 3 der Statuten in houdt, dat het doel der vereeniging (de O. L. en B.) is, mede te werken aan de geestelijke ontwikkeling en ontspanning van de bevolking van Vlissingen en om streken zonder aanzien van geloof, maat schappelijke of staatkundige overtuiging. Het zal moeilijk ontkend kunnen worden, dat het ook in Nederland zeer snel in be- teekenis en omvang toenemend nationaal socialisme (fascisme) geen staatkundige overtuiging zou zijn. Met het weigeren om Volk en Vaderland in de leeszaal ter lezing neder te leggen, handelt het bestuur der Openbare Leeszaal en Bibliotheek dus in strijd met de Statu ten der Vereeniging. Te meer verwonderde de weigering ons nog aangezien wel o.a. ter inzage liggen „Het Volk", „De Notenkraker", „De Ge meenschap", orgaan van den Nederland- schen federatieven bond van personeel in openbaren dienst. Deze bond predikt den revolutionairen klassenstrijd (zie bet no. van 10 Maart 1934). In het no. van 24 Maart 1934 staat o.a. „propageert den daadwerkelijken strijd van alle arbeiders en ambtenaren in overheidsdienst". Verder ligt ter lezing „De Vredesstrijd", orgaan van de jongeren vredesactie en de studenten vredesactie, een orgaan waarop het gebroken geweertje prijkt en een lijst van dienstweigeraars bevat, een blad, dat feitelijk propaganda voor dienstweigering maakt. Echter spant van alles de kroon, het feit, dat „De Vrijdenker", weekblad van de vrijdenkersvereeniging „De Dageraad", ook in de leeszaal ter lezing ligt. Moet aan de "woorden zonder aanzien van geloof in art. 3 der Statuten, de beteekenis gehecht wor den, dat men bladen ter inzage mag leg gen, wier inhoud ieder aan God geloovend mensch moet kwetsen Men leze in het no. van 17 Maart 1934, o.a. maar eens het gedicht „Biddag voor het Gewas". Waar uw Raad de belangrijke subsidie van 3000 per jaar aan de O. L. en B. uit keert, meenden wij uw bemiddeling te moe ten inroepen, om het bestuur te bewegen artikel 3 der Statuten na te leven en „Volk en Vaderland" te lezing neder te leggen in de leeszaal. Twee exemplaren van „Volk en Vader land" gelieve U hierbij ter kennisneming a&n te treffen. Kunst naar Kracht. Concertgebouw Als gewoonlijk bracht deze vereeniging, onder leiding van Kees de Ruijter, Zater dagavond een gevarieerd programma van goed gehalte met enkele hoogtepunten. In de eerste plaats een dansnummer ..Donaulied", bijzonder aardig gecostu- meerd en geënsceneerd, fraai belicht en uitmuntend door gelijkheid in uitvoering waarmede de dames een welverdiend suc- |ces oogstten. Secundo „De antiquaire", een creatie van De Ruijter met een drietal levende schilderijen „Moederweelde", „Moeder smart" en „De dans" een schitterend nummer, dat den samensteller-leider even- a,s de uitvoerenden terecht een zeer groot succes bezorgde. In de overige nummers ontmoetten we Kees als de zanger van een leuk liedje ('n pakkende melodie, dat „Lore") met een dame vormde hij in „De moord te Intham" een goed straatzangerspaar. Enkele nieu we leden, die over prettige stemmen be schikken, brachten eveneens liedjes („Ma rie. Louise'-' en „Oorae Hein"), terwijl een oude bekende na „Zigeuner" het bekende „Tante To" gaf, waarmede hij natuurlijk in het refrein de gansche zaal medekreeg. Voorts maakten een zestal dames met de neergestreken „Pelikaan" een aantrekke lijk nummer. Allen werden met daverend applaus beloond. Na de pauze ging de een-acter „Een ge zellige betrekking". We worden verplaatst in de spreekkamer van een dokter, waarin zich druppelsgewijze een zeer uiteenloo pend gezelschap verzamelt. De nieuwe dienstbare, pas in stad, doch goed van den tongriem gesneden, raakt in deze betrek king door de drukte en de tergende tele foon finaal van de kook, zoodat ze ten slotte, ten einde raad, de beenen neemt. Door een der dames-leden werd van deze dienstmaagd een kostelijk type gecreëerd, terwijl ook de diverse patiënten het hunne bijdroegen om deze schets tot een succes nummer over de geheele linie te maken. Wat zegt u Het huis-ensemble Haaze-Steinhouwer- Van Loo verzorgde op prettige wijze de be geleiding en kortte de pauzen met popu laire muziek. „Technische Studie-Club". Bovengenoemde vereeniging hield Za terdag een excursie naar het bunkerstation der Steenkolen Handels vereeniging alhier. Na ontvangst door den chef, den heer Van Everdingen, begaven de excursionisten zich per motorvlet naar het s.s. „Bellorado" uit Glasgow, voor een speciaal bezoek aan de machinekamer. In de eerste plaats trok de groote Triple Expansie Machine aller aandacht. De ma chine bestond hier uit H.D., M.D. en L.D. cylinder, met resp. binnenladende bofe- schuif en roosterschuiven in de stoomschuif- kasten. Een bizonder groote condensor en vele hulpwerktuigen gaven een duidelijk beeld hoe deze groote machinekamer tot in de hoeken gevuld stond. Naast een goeden uitleg der machinist werd nog even de „Fire-hall" bezocht, waar de groote ketels stonden opgesteld, voorzien van Fox-vuren. Na het verlaten van het schip had nog een rondvaart door de haven plaats. Aller aan dacht trok nog even de constructie van het roer, welke voorzien was van drie ga ten, welke het schip een besparing van on geveer vijf ton kolen geven. Hierna volgde nog een kort bezoek op de rijnschepen der S.H.V., welke geheel uit staal zijn vervaardigd, voorzien van loodrechte schotten. Daarna werd deze in teressante en afwisselende excursie beslo ten, na nog even een bezoek gebracht te hebben aan de „Parata", waar men een pracht zicht over de haven en reede te zien kreeg. Aan den chef van de S.H.V. werd een woord van dank gebracht voor hetgeen hij den excursionisten had laten zien. Rotterdarnscli Volkstooneel. Zaterdag 2S April, des avonds 8.15 uur, zal het Rotterdamsch Volkstooneel in het Concertgebouw wederom een voorstelling geven met de bekende klucht „Georgie wil wel", het groote succes van wijlen Nap de la Mar. De pers schreef o.a. van dit stuk Willem Goossens heeft met kennis van za ken dit werk opnieuw gebracht en ver mocht er veel succes mee te oogsten. In de rolverdeeling treden op Greta van der Knaap, Willem Goossens, Friedl Ver- straeten, Annie Lode wij ks, Henk Tuk, Ter Reehorst enz. „Georgie wil wel" is een stuk waar men eens hartelijk om kan lachen. De middags half drie is er voor de kin deren een matinee met het sprookje voor groot en klein „Hans en Grietje". Scheepvaartberiehten. Gisteren is hier binnengekomen het Noorsche stoomschip „Mitra" van Kopen hagen met een lading melasse voor Bergen op Zoom. Door Walcheren. In „Reizen en Trekken" van 20 April komt een zeer interessant artikel voor on der bovenstaand opschrift van Dirk L. Broede te Veere. De schrijver maakt een tocht door het eiland en laat den lezer volop genieten van het vele bezienswaardige dat ons mooie eiland biedt. Hij eindigt zijn tocht door het voornaamste eiland der Zeeuwen voor het ruime terras van het Grand Hotel Britan nia om zijn indrukken uit te wisselen onder het voor hem en zijn tochtgenooten gereedstaande clinertje MIDDELBURG Kring Walcheren Volksonderwijs. Zaterdag vergaderde op de bovenzaal van café „De Eendracht" te Middelburg de kring Walcheren van Volksonderwijs onder voorzitterschap van den heer dr. C. Orbaan. De waarnemende secretaris, de heer W. Spinnaaij, bracht het jaarverslag over 1933 uit, waaruit wij memoreeren, dat in dat jaar de voorzitter, de heer mr. J. W. Zijlstra, overleed er dr. Orbaan zijn plaats innam. De heer B. den Ouden te Gapinge trad we gens vertrek uit het bestuur en werd tijde lijk vervangen door den heer W. Spinnaaij. Het verslag herinnert aan de opheffing van de openbare scholen te Vrouwenpolder en Gapinge en van de af deeling Vrouwen polder der vereeniging. De kinderen van de openbare school te Gapinge worden per autobus naar de openbare school te Veere vervoerd dank zij geldèhjken steun van het Fonds tot steun van Volksonderwijs, de Ned. Herv. gemeente, verschillende andere vereenigingen en enkele particulieren. De penningmeesteresse, mej. C. Grims te Veere, bracht het financieel verslag uit, waaruit bleek, dat 1933 s'uit met een klein nadeelig saldo, ontstaan van het niet door gaan van den landdag op Hemelvaartsdag tengevolge van het slechte weder. De vergadering benoemde nog geen nieu wen secretaris in de laats van den heer den Ouden. De heer Spinnaaij was bereid het secretariaat tijdelijk te blijven waar nemen. De vergadering besloot in 1934 geen land dag te houden. Vergadering Schoolraad. Op Vrijdag 4 Mei a.s. wordt te Middel burg in de sociteit „St. Joris" de negende districtsvergadering van den Schoolraad gehouden. De heer A. Janse te Biggekerke zal een rede houden over het onderwerp„De schoolhervormde kracht van het beginsel van het Christelijk onderwijs tegenover be- grippendressuur en tegenover de bele- vingskuur bij de lessen". Na de pauze spreekt dr. J. H. Bavinck te Wassenaar over „Opvoeding en levensbestemming". Inbraak, Hedenmorgen ontdekte men dat was in gebroken in het gebouw der Coöp. Veilings- vereeniging aan den Kanaalbrug te Mid delburg. Het gebouw is sedert Zaterdag ge sloten geweest en is dus niet vast te stellen of de inbraak in den nacht van Zaterdag op Zondag of van Zondag op Maandag heeft plaats gehad. In het gebouw zijn alle kasten en laden doorzocht en zijn mislukte pogingen aange wend om bij de brandkast te komen. Er wordt niets vermist. OOST- EN WEST-SOUBURG Vereeniging Uit het VolkVoor het Volk. Vrijdagavond werd in café „Dorpzicht" een algemeene vergadering gehouden door de vereeniging „Uit het Volk voor het Volk", onder voorzitterschap van den heer Abeleven Sr., die allereerst het overlijden herdacht van Koningin Emma en het groote verlies dat daardoor onze vorstelijke familie en met haar het Nederlandsche volk geleden heeft, wat staande door allen werd aangehoord, waarna een oogenblik in stilte werd doorgebracht. Na goedkeuring der notulen was aan de orde de naamwijziging der vereeniging, waarover in een voorgaande vergadering uitvoerig van gedachten was gewisseld. Het bestuur was eenparig tot het besluit ge komen den naam „Uit het Volk voor het Volk" te handhaven. Van den eere-voorzitter, burgemeester Van Doorn, die verhinderd was tegenwoor dig te zijn, was schriftelijk bericht ingeko men dat hij zich best met dezen naam kan vereenigen. Hij heeft steeds de aangenaam ste herinneringen behouden aan de fees ten te Middelburg door de vereeniging van gelijken naam georganiseerd. Van de 35 aanwezigen waren 5 voor ver andering, zoodat de naam gehandhaafd blijft. Hierna werd artikelsgewyze een regle ment vastgesteld, waar o.m. uit blijkt dat allereerst heugelijke gebeurtenissen het Vorstelijk Huis betreffende zullen worden herdacht en voorts, zoo deze zich voordoen, belangrijke gebeurtenissen van nationalen aard als anderszins, een en ander steeds onderworpen aan de goedkeuring der leden. De voorzitter sprak hierna den wenscb uit, dat onze nieuwe vereeniging flink moge uitgroeien in ledental, zij is neutraal, ieder kan lid worden, van welke richting ook en kunnen wij ter gelegenertijd gezellig onder elkaar feestvieren. Door een der aanwezige leden werd den voorzitter dank gebracht voor wat hij reeds in den korten tijd dat hij hier woonachtig is voor de vereeniging he-ft gedaan. Na een woord van dank voor deze vrien delijke woorden sloot de voorzitter de bij eenkomst. Examens. Voor het schriftelijk gedeelte van het examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid in de gemeente-administratie is geslaagd, de heer J. Anker te Oost- en West-Souburg, volontair ter sercretarie te Ritthem. Gevonden voorwerpen. Riem bij Kasse, Braamstraat B 125 paar handschoenen bij Roelse, Ritthem- schestraat A 149 regenjas bij Van Mal- degem, Buteuxstraat B 188koperen huissleutel bij Boone, Aldegondestr. C 49. GOES Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging op Zuid- en Noord-Beveland. Deze vereeniging hield Zaterdagmiddag onder voorzitterschap van den heer mr. dr. Mes. burgemeester van Heinkenszana, in de Prins van Oranje te Goes een goedbe zochte algemeene vergadering. De voorzitter wees in zijn openings woord op den nog steeds voortdurenden groei der vereeniging, ook in 1934. In dit jaar zijn al weer 2300 nieuwe leden inge schreven. Aan het door den secretaris, den heer A. de Lange te Goes, uitgebrachte jaarverslag ontleenen wij, dat de in uitzicht gestelde uitkeeringen regelmatig konden plaats hebben, dat de rekening sloot met een be hoorlijk batig saldo, waarmee de reserve kon worden versterkt en dat de uitkeerin gen dezer nog jonge vereeniging, gerekend met het contributiebedrag, vergeleken met andere vereenigingen tot de hoogste mogen worden gerekend. Het ledental steeg in 1933 van 17879 tot 21481. In de vijf jaar van haar bestaan ls het ledental der vereeniging meer dan ver vijfvoudigd. Aan 430 leden werd vergoe ding voor ziekenhuisverpleging toegekend. Bovendien aan 2 barak- en 12 sanatorium patiënten. De liggings- en bijkomende kos ten waren per patiënt gemiddeld hooger dan in 1932. Hierna vermeldde de secretaris van elke gemeente op Zuid- en Noord-Beveland welk percentage der ingezetenen lid is der vereeniging (varieerende van 8 tot 76 en dankte ten slotte allen, die aan den groei der vereeniging hebben medege werkt. De penningmeester, de heer J. H. Kloos ter te Ellewoutsdijk, deed nu rekening en verantwoording. De rekening sluit met een batig saldo van 3751.58. Ze werd na een gunstig rapport van de controle-commissie vastgesteld. Aangenomen werd het bestuursvoorstel om in 1934 te vergoeden a. aan verpleeg- kosten maximaal 2.75 per dag, doch niet meer dan de werkelijke verpleegprijs derde klas bedraagt, in het ziekenhuis waarin men is opgenomen, tot een maximum van 137.50 per jaar en per ziektegevalb. 75 van alle bijkomende ziekenhuiskosten tot een maximum van 40 c. bij opname in een barak voor besmettelijke ziekten een extra-uitkeering van 0.75 per dag tot een maximum van 15. Aangehouden werd een bestuursvoorstel om met 1 Januari 1935 geen personen ouder dan 60 jaar meer als lid aan te ne men. Het bestuur zal ook overwegen een voorstel in te dienen om van nieuwe leden een entree te heffen. Nadat door mr. Kos ter te Kortgene den voorzitter was dank gebracht voor zijn voortreffelijke leiding, volgde sluiting. BRESKENS Gemeenteraad. De gemeenteraad zal morgen een verga dering houden. Onder de mededeelingen komt voor een beslissing van Ged. Staten, waarbij zij het presentiegeld voor de vergadering van den gemeenteraad hebben teruggebracht van 2.50 op 2 per lid en per vergadering. Van het departement van onderwijs is bericht ontvangen dat op opheffing van de openbare school n niet zal worden aange drongen. De commissie van toezicht op het Cen traal Agentschap der Arbeidsbemiddeling, die te Oostburg gevestigd is, schrijft aan den Raad o.m., dat in haar vergadering het besluit werd genomen om de gemeen tebesturen in West-Zeeuwsch-Vlaanderen voor te stellen om het centraal agentschap voor een tijd van drie jaren te doen voort bestaan, en tevens om haar machtiging to hoofdpijn: zij hei lengovolge van overspanning, zij hoi als voorbode van verkoudheid enz# ïn elk geval helpen Aspirin-lablsilen verleenen den agent dier arbeidsbemidde ling voor den tijd van drie jaren tijdelijk te benoemen. Burg. en Weth. stellen voor de gevraag de medewerking te verleenen. Burg. en Weth. stellen voor met het St. Antoniusgesticht te Oostburg een over eenkomst aan te gaan inzake opneming van lijders aan besmettelijke ziekten. De kosten zullen voor Breskéns plm. 200 per jaar bedragen. Burg. en Weth. schrijven aan den raad Het,is U bekend, dat sedert enkele dagen Frankrijk zijn grenzen voor de Nederland- sche garnalen gesloten heeft. Dit heeft catastrophale gevolgen voor onze gemeen te, nu ruim de helft van de visschersvloot niet uitvaren kan. Steunverieening op uit gebreide schaal zal niet kunnen uitblijven. In hoeverre het rrjk de gemeente subsi dieeren zal, valt thans nog niet te beoor- deelen. In ieder geval moet op groote las ten voor de gemeentelijke sc>.v.tkist gere kend worden. De begrooting laat geen ruimte over, zoodat belastingverhooging onvermijdelijk is. Keuze is er nauwelijks de opeenten op de gemeentefondsbelasting moeten worden verhoogd en wel van 20/80 tot 50/80, teneinde in dit dienstjaar over een 4 f 5000 de beschikking te hebben. TERNEUZEN 350-jarig zelfstandig bestaan van Terneuzen. Heden wordt te Terneuzen het feit her dacht, dat de sinds haar ontstaan in de middeleeuwen onder Axel behoorende buurtschap, van Prins Maurits de rechten verkreeg als zelfstandige gemeente. De oorsprong ligt in enkele visschershutten. verrezen aan den mond van de oude vaart naar Axel. De gemeente is thans uitge groeid tot de voornaamste en meest be volkte in Zeeuwsch-Vlaanderen zij telt bijna 11.000 inwoners. De sterkste uitbrei ding dateert van na 1871, toen de stad en haven werd verbonden aa~ het Europeesch spoorwegnet, en een zeehavenbedrijf ont stond. In 1829, twee jaren na de voltooiing van het door Koning Willem I bevolen ka naal van Terneuzen naar Gent, bestond de bevolking uit 1903 personen. In 1870 was dit gestegen tot 3882, in 1900 tot 8506, thans is de 11.000 bijna bereikt. Er werden verschillende rijksinstellingen gevestigd en onderwijsinrichtingen, die medewerken tot bevordering van het eco nomisch elzijn der stad, die een flinken, krachtigen winkelstand bezit. Ofschoon het feit der herdenkingvoor alsnog niet tot grootsche feestplannen aanleiding gaf (wel vormt zich daartoe alsnog een commissie) meende het gemeen tebestuur het feit niet onopgemerkt te moeten laten voorbijgaan. Aan de pui van het stadhuis was door de zorgen van de ambachtsschool een keurige versiering aangebracht, geschikt voor ver lichting des avonds, hetgeen een mooi effect verwekt. Des namiddags werd een openbare raads zitting uitgeschreven, waarin de burge meester, de heer J. Huizinga een toespraak hield, gewijd aan de herdenking van de zelfstandigheid der gemeente. Hij eindigde met uit te spreken, dat waardeering te hebben voor het verleden, beteekent, dat wij zoeken naar een helder inzicht om, ondv.r het bestuur van Gods al macht te doen, wat voor ieder goed is en de gemeenschap niet ontwricht.

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1