500 300 150 100 25 'AKKERTJES VRIJDAG Erfgenamen No. 93 72e Jaargang 1934 Uitgave: firma F. VAN OE VELDE Jr.. Walstraat 58-60, Viissingen. Tilof. 10. Postrekening 66287 ao APRIL Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen EERSTE BLAD IS EEN NEDERLANDSCH FASCISME BESTAANBAAR STADS- EN PROVINCIENIEUWS Zij had al zoo'n zakdaosje in haar taschje en hef kwam haar juist van pas, want zij had z@®'n befdplfn Draag altijd zao'n lakdoosje met "Akkertjes" in Uw taschje VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco dooi het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels /l.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei 'Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies vari een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Een poosje geleden schreven we, dat het ons toescheen, dat de wasdom van het Ne- derlandsche fascisme, zooais zich. dat open baart in de N.S.B. of Fascistenbonden, tot staan was gekomen. Dat oordeel heeft ons booze woorden bezorgd van enkele lieden, die bij een der genoemde organisaties waren geinteresseerd. We hebben die lieden in hun boosheid maar stil laten be'tijen, vertrou wend, dat rust in staat zou wezen om hun inzichten te doen verhelderen. Wanneer we als onze meening uitspre ken, dat het Nederlandsche fascisme reeds over haar hoogtepunt heen is, dan zeggen we dat toch waarlijk niet om den een of ander te ergeren dat zou toch te kinder achtig zijn maar om naar eerlijke over tuiging een antwoord te zoeken op een vraag, welke bijna iedereen interesseert en voor de maatschappij van groot belang is. We respecteeren volkomen ook de ziens- I wijze van de menschen, die ons gevoelen, L voor wat de beantwoording der vraag be- treft, niet deelen, maar toch willen wij er op wijzen, dat naar onze meening de feiten in de afgeloopen maanden ons oordèel eer hebben bevestigd dan afbreuk gedaan. In den algemeenen Fascistenbond zit I geen groei meer. De kopstukken van die 1 partij meenden, dat het 'm zat in de opper- I ste leiding en daarom werd Baars van zijn I taak ontheven en Baars op zijn beurt was er van overtuigd, dat de partij niet militant genoeg optrad en daarom stichtte hij een nieuwe fascistische fractie, welke haar be- ginselen met de knuppel-methode zal trachten te verbreiden. Ir. Mussert hield in „Volk en Vaderland" een oratio pro domo om te verklaren, hoe het komt, dat ook de N.S.B. niet meer groeit als de spreekwoordelijke kool. Dat zat 'm in de regeerings-vervolging van fascistische ambtenaren en in het Vasten-mandement van de Nederlandsche bisschoppen. Maar... het verlies was nu bijna weer ingehaald. We kunnen bovendien bij voortduring constateeren, dat voor fascistische bijeen- komsten steeds geringer belangstelling wordt getoond. Een enkelen keer, wanneer hier of daar op 'een herrie-vergadering wordt gerekend, mag een zaal al eens vol- loopen, meestal gaat een protesteerende drie/kwart menigte dan vóór het einde heen. Wij voor ons, we gelooven niet aan een k toekomst van een Nederlandsch fascisme, m tenzij deze beweging door hernieuwde eco- f nomische inzinking den chaos als bondge- i noot zou meekrijgen. Als we nu voorts een antwoord geven op de vraag, waarom het Nederlandsche fascisme blijkbaar zal falen, dan consta teeren we allereerst, dat het fascisme, ge boren uit de gesteldheid van de economi sche conjunctuur, voor ons land, waar de fascistische invloed nog niet zoo overwe gend was, aan belangstelling inboette, doordat veler aandacht werd getrokken door de overweging, hoe ze zouden kunnen profiteeren van de langzame, maar onmis kenbare economische opleving. De wan- hoopsstemming maakte geleidelijk plaats voor berekende overwegingen. In het bijzonder heeft de jongste geschie denis van h--' fascisme in het buitenland ons afgeschrikt. Wij gelooven niet meer aan de mogelijkheid van een speciaal Neder landsch fascisme, dat ons werd voorgespie geld, omdat de fascistische propagandisten wel voelden, dat een volstrekte dictatuur en willekeurige beknotting van de geestelij ke vrijheid met onzen volksaard in strijd I zou wezen. Het Duitsche fascisme zou I anders wezen dan het Italiaansche, maar I methoden van willekeur en onderdruk- I king zijn niet anders en niet beter geble- I ken dan de Italiaansche. En dan Oosten* I rijkOostenrijk zou een zéér bijzonder I soort fascisme te zien geven. Een corpora- I tieve maatschappij zou er worden opge- I bouwd naar de beginselen van Quadrage- AnnoDe verschillende belangen organisaties zouden hun eigen zaakjes te I Wisselen krijgen in zelf gekozen raden. De persoonlijke en geestelijke vrijheid zou I er worden gegarandeerd. JawelDollfuss I heeft het misschien heel goed en schoon I bedoeld, maar de dictatuur en de fascisti- I sche beginselen drijven nu eenmaal naar I noodlottige consequenties. Fascisme kan kestaan zonder geweldmethoden, zon- aantasting va,n de p.ersoonliike en Zie advertentie. geestelijke vrijheid. Politiek worden de Oostenrijkers tot één éénheidsorganisatie samen gedrongen en in de vakbeweging dito. In Duitschland zien we, hoe zelfs het kerkelijk leven aan politiek-fascistische banden wordt vastgelegd. We hebben het vertrouwen in de moge lijkheid van een speciaal Nederlandsch fas cisme verloren en daarmee is voor de massa voor goed elke aantrekkelijkheid van het fascisme in het algemeen vergaan Wat alles bijeen echter niet wegnéemt, dat het fascisme ook ten onzent haar in vloed heeft laten gelden en dat nog doet. Voor onze staatsstructuur kan het fascisme later blijken van een te loven beteekenis te zijn geweest. Met onze democratie en vlotten vrijheidszin zijn wij sinds jaar en dag voortgehold op een hellend vlak des tijds en de vaart wordt zoo angstwekkend, dat een catastrophe niet ware uitgebleven, wanneer de remmen niet tijdig waren aan gezet. Dat zulks gebeurde, danken we in zekeren zin aan het fascisme. Door bezinning komtde democratie thans tot rede. Streekvergadering A.R.J.A.-clubs. Gisteravond werd de eerste streekverga dering van de A.R.J.A.-clubs op Walcheren in het Militair Tehuis alhier gehouden. Aanwezig waren afgevaardigden van de kringen Souburg, Middelburg en Veere. De vergadering stond onder leiding van den voorzitter van de A.R.J.A-club te Sou burg, den heer J. Suurmond. In zyn openingswoord wees de heer Suur mond er op dat de besprekingen van dezen avond betrekking hebben op het staatkun dig leven. Wij zijn hier als Calvinistische staatsburgers. Dit is een hoogere roeping, want de calvinistische beginselen hebben geleid tot scholing van ons volk. In onzen tijd komt pas recht naar voren wat een goede scholing van het volk beteekent. Het blijft echter noodig de studie van de anti- rev. beginselen te verdiepen. In Walcheren zijn 3 aangseloten A.R.J.A.-clubs en deze vergadering was belegd om te komen tot een streek- en gouwverband. Door de A.R.J.A.-club te Middelburg werd een onderwerp geleverd over het fas cisme. Nadat uitvoerig behandeld was de nat.- socialistische beweging in Duitschland, be sprak hij de N.S.B. in Nederland en wees er op dat het calvinisme «e beste waarborg is voor onze volksvrijheden. Nadat over dit onderwerp eenige bespre king was gevoerd, sprak de heer W. Bo- gaards, districts-commissaris te Kapelle, over„Waarom A.R.J.A. Spreker toon de aan, dat deze clubs in deze dagen van ernst onmisbaar zijn. Het doel is dat de anti-rev. jongeren zich zullen bekwamen in de grondbeginselen der anti-rev. partij om sterk te staan in het politieke leven. In Nederland zijn 190 clubs, waarvan in de provincie Zeeland 17, met 249 leden. Steeds breidt dit aantal zich uit en de anti-rev. partij kan nu reeds constateeren, dat deze clubs vruchtdragend werken Door het instellen van het streek- en gouwverband is samenwerking tusschen de verschillende clubs mogelijk. Hierop volgde een drukke gedachtenwis- seling, waarna de heer Bogaards deze eer ste streekvergadering met gebed sloot, Elck wat wils. De Vlissingsche H.B.S.-club „Elck wat wils" heeft gisteravond voor een geheel ge vulde zaal haar tweede avondje in Grand Hotel Britannia gegeven. Nadat het Wilhelmus ten gelioore was gebracht trad de voorzitter voor het voet licht, die alle aanwezigen welkom heette, in het bijzonder den heer J. C. Paap, direc teur, leeraren en leeraressen. Voorts de verschillende uitgenoodigde besturen van zustervereenigingen. Het orkest bracht de marsch „Abschied der Gladiatoren" van Blankenberg. Het orkest stond wederom onder leiding van mej. De Hondt. Daarna werd het Fransche tooneelstuk „Le Pharmacien" opgevoerd. Hiervan die nen we van de spelers te noemen „het meisje" en „le Pharmacien" zelf. Het stuk zelf vond een reuze bijval. Hierop werd het tooneelstuk „Het nieu we Systeem" opgevoerd, dat op uitstekende wijze werd gespeeldde spelers hadden dan ook een hartelijk applaus in ontvangst te nemen. In de eerste plaats dienen we van de spelers te noemen dr. Van Tegenvoort, die zijn rol op schitterende wijze speelde. Van de anderen noemen we nog de vertol kers van de rollen van Kees van Hier en van prof. Boekenburg. Piet Moor vertolkte zijn rol van leerling der H.B.S. bijzonder goed. Ook mej. Leliën- krans, generaal Ijzervreter en Jaantje, de dienstbode, dienen vermelding voor de wij zen waarop zrj hun rollen speelden. In de pauze hield de heer Paap nog een geestig speechje. Een gezellig samenzijn, waaraan de be kende Haasjes-band zijn medewerking ver leende, besloot dezen genoeglijken avond. Postzegelloket voor verzamelaars. Het postzegelloket voor verzamelaars zal morgen aan het post- en telegraafkantoor alhier geopend zijn van 3 uur tot half 5. Verkrijgbaar zijn diverse rolperfóraties be nevens de zegels van Ned.-Indië, Curagao en Suriname. Een overplaatsing. De heer K. Musch, eerste wagenmeester bij de Ned. spoorwegen alhier, wordt 1 Mei overgeplaatst naar Amsterdam. Overplaatsing. Met ingang van 27 April a.s. is de wacht meester D. Versluijs van de brigade der Kon. marechaussee te Bergen op Zoom in gelijke functie overgeplaatst naar de bri gade Viissingen. Tevens is in gelijke functie overgeplaatst de wachtmeester J. Buysse van de brigade te Viissingen naar die te Bergen op Zoom. MIDDELBURG Vereeniging De Princevlag. Gisteravond kwamen, verschillende perso nen, die zich reeds hadden opgegeven om mede te werken aan de oprichting van een vereeniging „Princevlag", in de bovenzaal van de sociëteit „de Vergenoeging" te Mid delburg bijeen. De heer jhr. F. Beelaerfcs van Blokland, opende de vergadering en deelde mede, dat het bestuur der algemeene vereeniging er geen bezwaar tegen had, dat men zich bier niet houdt aan het oprichten van vereeni- gingen voor iedere gemeente afzonderlijk, maar dat dit ook kan voor alle gemeenten op Walcheren samen. Hierna deed de voorzitter voorlezing van statuten, zooals die ook in andere gelijk soortige vereenigingen in het land gelden en die als hoofddoelstelling van de vereeni ging aangeven het aankweeken van liefde voor ons vorstenhuis en aanmoedigen van de nationale gedachte, doch zich daarbij houdende buiten de politiek. Een voornaam onderdeel is het bevorderen van het uitste ken van nationale vlaggen op daarvoor in aanmerking komende dagen en dan bij voorkeur de Princevlag, het Oranje-blan- che-bleu. De statuten werden onveranderd vastge steld, maar naar voren kwam, dat men in de algemeene vereeniging toch feitelijk op twee gedachten hinkt, men kent geen af- deelingen, maar de plaatselijke vereenigin gen zijn lid van de algemeene en deze heeft op verschillend gebied zeggingschap over haar. Men besloot geen Kon. goedkeuring op de statuten aan te vragen, mede met het oog op de daaraan verbonden kosten. Tot bestuursleden koos de vergadering de heeren jhr. F. Beelaerts van Blokland, voorzitter, mr. J. I. van Doorninck, secre taris, mr. W. K. H. Dieleman, vice-voorzit- ter, mr. P. E. Vogelvanger, penningmees ter en Van Ham Jr., allen te Middelburg. De overige bestuursplaatsen bleven open om bij toename van leden ook buiten Mid delburg bestuursleden te kunnen benoemen. Aan de orde kwam de vraag hoe men staat tegenover het op 30 April in de ver gadering van de algemeene vereeniging in Den Haag aan de orde komende voorstel om de woorden „hij voorkeur de prince vlag" uit de statuten te schrappen. De ver gadering verklaarde zich tegen schrapping dezer woorden. Mocht men daartoe toch besluiten, dan zou zij willen lezen „de Na tionale vlag met Oranje wimpel of de Prin cevlag". Daarbij is er op gewezen, dat men na tuurlijk zich zal neerleggen bij een offici- eele aanwijzing van de kleuren van een vlag, maar a' emeen was men wel van oordeel, dat het oranje de hoofdtoon moet blijven, gezien het vele, dat het Oranjehuis voor ons land deed en doet. Het bl ik verder dat er reeds contact is met het bestuur van „Uit het Volk-Voor het Volk", dat zeker reeds voor 30 April gaarne medewerking vna de vereeniging in Hebt Gij er ook al een "AKKERTJES" sijrt nu ook verkrijgbaar in. handige metalen zakdoosjes met 3 Cachets. Dat is zoo gemakkelijk. Ge hebt ze dan, waar Ge U ook bevindt, altijd bij U en ze komen telkens van j>as bij Hoofdpijn, Kiespijn, Spier pijn, Zenuwpijn, Migraine, "Kater", Griep, enz. ii (AKKER-CACHETS) Glazen buis met x2 stuks slechts 52 cent (Omzetbelasting inbegrepen) 20 cent ens recept van Apotheker Dumont verband met het verstrekken van vlaggen aan de kinderen tegen lagen prijs, zal heb ben. Mede in verband hiermede kwam naar voren het werk der vereeniging om goed- koope vlaggen beschikbaar te stellen en bleek, dat een winkelier te Middelburg, reeds bereid is daarin zijn medewerking te verleenen. Men wees er op, dat waar in de droeve dagen na den dood van de Koningin- Moeder in Middelburg veel gevlagd werd, het gisteren vreemd aan deed, dat men zoo weinig vlaggen zag. Men sprak de hoop uit, dat op 30 April, als Prinses Juliana 25 jaar wordt, Middelburg weer zal staan in het teeken van Oranje en alom de vlag weer zal wapperen. De heer Van Doorninck dankte tenslotte jhr. Beelaerts van Blokland voor alles wat hi, heeft gedaan om deze vereeniging voor Walcheren tot stand te brengen. Abonnements-voorstelling. Voor het comité voor abonnementsvoor stellingen te Middelburg zal Vrijdag 27 April, des avonds 8.15 uur in den schouw burg ouptreden Charlotte Kohier. Door de ze kunstenares zal worden voorgedragen „het Bal" van Irène Némorovsky, in de vertaling van J. W. F. Wéreméus Buning. Zij, die deze kunstenares enkele jaren geleden „Stervend Euiopa" hebben hooren voordragen, zullen zich het zeer bijzondere van haar kunst herinneren. Met „het Bal", haar allernieuwste voordracht, oogst Char lotte Kohier weer allerwege enorm succes. Vyfde landbouwontwikkelingsdag in Zeeland. De commissie uit de Zeeuwsche Land bouw Mij., de vereeniging van oud-leerlin gen der rijkslandbouwwinterschool en den Bond van gediplomeerde oud-leerlingen van land- en tuinbouwcursussen, organiseert haar vijfden ontwikkelingsdag, welke op 12 Mei te Middelburg in St. Joris zal worden gehouden. Een viertal personen uit de practijk zul len actueele onderwerpen behandelen, nl. de heer L. Th. Vogelaar te Krabbendijke, over „Het belang van den Zeeuwschen land- en tuinbouwer bij een goede sorteering en af levering van zijn producten", de heer Alph. Aemoudts te Sluis over „Paardenfokkerij", de heer A. de Jager te Nieuw- en St. Joos- land over „De behandeling van den bouw grond op de boerderij", terwijl een vierde spreker is aangezocht om te spreken over; „De boerenwagen op luchtbanden", OOST- EN WEST-SOUBURG Emmabloem-collecte. De Emmabloem-collecte heeft alhier op gebracht 110.81. In 1933 werd voor het zelfde doel 83.30 ontvangen. RITTHEM Gemeenteraad. Woensdag jl. vergaderde de raad der ge meente Ritthem onder voorzitterschap vaa burgemeester P. W. ter Haar. De heer J. Cevaal was wegens ongesteld heid afwezig. Alvorens tot de afwikkeling van de agen da over te gaan, wijdde de voorzitter eenige woorden van eerbiedige nagedachtenis aan het verscheiden van H. M. de Koningin- Moeder. Deze woorden werden staande aan gehoord. Op grond van het werkloosheidsbesluit 1917 is de gemeente over het eerste kwar taal 1934 aan normaal subsidie 55 en aan extra subsidie 45 verschuldigd. Ingekomen was een schrijven van den heer C. Wisse, waarin hij wegens vertrek naar elders ontslag neemt als lid van den raad, van de werkloozencouimissie en de schattingscommissie.

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1