500 300 25 WOENSDAG 18 APRIL EERSTE BLAD No. m 72e Jaargang 1934 Uitgave: Firma F. VAR DE VELDE It., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telet. 10. Postrekening 6628? Verschiint ilageliiks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Fl itsen DIRECTE OF INDIRECTE STEUN STADS- EN PROVINCIENIEUWS VAN ONS LAND NAAR ROME MIDDELBURG RITTHEM GOES TERNEUZEN VLISSINGSCHE C0UEANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk /2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels /1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 et Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels /I.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen L De werkloozen-steun is een directe steun, want alleen hij die werkloos is kan onder bepaalde omstandigheden en op bepaalde voorwaarden een wekelijksche uitkeering verkrijgen. De landbouwsteun is indirect. Deze steun komt niet ten goede aan hem, die daaraan dringend behoefte heeft, maar aan den be drijfstak. De „Tarwewet" bijv. betaalt mo menteel. een richtprijs van 11 per 100 K.G. aan eiken tarwebouwer, die daartoe de toestemming heeft (eveneens onder be paalde voorwaarden) ongeacht of hij millionnair is of tot het pauperisme is af gedaald. Het voorliggende principe is om het bedrijf te steunen... om de arbeidsge legenheid intact of zooveel mogelijk intact te houden. Want zoo redeneert men, steu nen wij den hoer niet, ongeacht zijn privaat vermogen, dan houdt hij met boeren op en zijn knechts worden werkloos. Theoretisch is dit een gezond principe in de practijk echter kleven er zeer vele euvelen aan. Het is natuurlijk kinderachtig om breed op te geven van de boeren, die met Rolls Royce den steun komen afhalen, maar het is wèl waar, dat niettegenstaande de tarwesteun dus niettegenstaande den steun, gegeven om de werkverruiming in de hand te wer ken, het bedrijf zooveel mogelijk geratio naliseerd wordt, hetgeen wil zeggen, ver der voortschrijdend ontslag. Bij de jongste veencrisis-maatregel, bij de turfcrisis-cen- trale heeft men een ander principe inge voerd. De geaccordeerde hoeveelheid turf moet worden verwerkt, het aantal arbei ders mag niet verminderen... nieuwe arbeiders dienen via de arbeidsbeurzen te worden gerecruteerd, terwijl het loon niet mag dalen beneden een door den minister van Economische Zaken vast te stellen norm en het collectieve arbeidscontract mag niet worden gebroken. Deze steun wordt dan ook door het ministerie van Sociale Zaken aan het Landbouwcrisis- fonds betaald. Een stap verder en wij hebben opbou wende individueele steun. Waarom de rijke boer geld te geven in gelijke verhouding als den arme. Waarom worden op deze wijze millioenen verspild, alleen maar om het denkbeeld, dat een boer anders de brui eraan zou geven Wij achten den boer moreel hoogstaand genoeg om met eenige zachte drang van de zijde der regeering, zijn werklieden niet aan den dijk te zetten. Mochten wij ons daarin vergissen ver gissen is menschelijk dan zouden de landbouw-organisaties een schema moeten uitwerken, waarbij aan eiken boer een taak werd gegeven. Iemand, die land in eigen dom bezit, is verplicht dit land te bewer ken en ten opzichte van de keuze der te telen producten te rade gaan met zijn or ganisatie deze organisaties hebben weer centrales en deze centrales kunnen met de bestaande regeeringsbureaux een college .van advies vormen. Elk bedrijf moet zijn boekhouding laten voeren door een erkend boekhoudingbu reau. Dit hoofdbureau bepaalt het delict van het bedrijf de regeeringscontrole be moeit zich er mede en voor elk bedrijf af zonderlijk wordt vastgesteld welke vergoe ding aan de regeering ter uitkeering zal worden voorgedragen. Op deze wijze ont staan verschillende voordeelen. Ten eerste wordt het de regeering moge lijk gemaakt in overleg en na voorlichting van de desbetreffende deskundige organi saties, een algemeen teeltplan op te ma ken. In dit teeltplan wordt rekening ge houden met de binnenlandsche behoeften, daarna met de mogelijke afzet in het bui tenland. Ten tweede krijgt men een behoorlijk overzicht van pachten, renten, schulden, loonen etc. van elk bedrijf afzonderlijk. Dit overzicht is dringend noodig, wanneer wen, met de komende structureele wijzi ging van het economische leven voor "ogen, onzen landbouw afdoende wil hel- vpen. Ten derde zal vermoedelijk de te beta len steun belangrijk minder worden, ter wijl ten vierde de prijsverboogende en consumptie-verminderde werking der bef fingen grootendeels tot het verleden zal be- hooren. In het eene bedrijf zal het slechts noodig zijn een kleine toeslag per in dienst zijn- arfeei^er te geycn,in aggere .bedrij ven kan de steun geheel en al worden ontbeerd, terwijl gevallen mogelijk zijn, waar ingrijpen in de badrijfstechniek het verlies belangrijk zou kunnen worden ver kleind. Nu werkt de steun als een stoom machine zij doet grof werk, terwijl het juist in deze benarde tijden een fijn werk moet zijn, opdat zoo min mogelijk geld verspild wordt. Wij gelooven, dat Nederland niet kan ontkomen aan een grondige wijziging van onze landbouwsteun-politiek. Daarbij wij kunnen het niet genoeg herhalen verandert er niets aan het principe voor den in moeilijkheden zittenden boer zoo deugdelijk mogelijk te helpen, maar er moet gebroken worden met het geven van handenvol geld aan lieden, die nog vol doende eigen kapitaal hebben en 'zich niet behoeven te verrijken met de bedragen, gepeuterd uit de schamele inkomens door heffingen op de eerste levensbehoeften. Steun... goed, maar dan directe steun, geen hulpverleening aan een bedrijfstak, omdat men anders niet sociaal genoeg zou zijn om den grond te bebouwen. De gasconcessie. De onderhandelingen met de tegenwoor dige concessionaris, de Imperial Continen tal Gas- association, ten aanzien van het aangaan met de gemeente van een belan gengemeenschap en daaraan een nieuwe concessie te verbinden, zijn, naar wij verne men, in een ver gevorderd stadium van voorbereiding. Een propaganda-feestavond. Britannia. De afdeeling Walcheren van de Ned. Reisvereeniging" heeft gisterenavond haar laatste bijeenkomst in dit seizoen gehouden. Opgevoerd werd het blijspel „Graaf-Lood- gieter". In het huis van den bankier De Bernadon moet loodgieters- en smidswerk verricht worden in den tijd, dat de zoon van een zijner jeugdvrienden, de graaf De Beurena- tie, voor eenige dagen bij den bankier op bezoek verwacht wordt. De eerste dankt aan zijn vroeg verschijnen de titulatuur van „mijnheer de graaf", terwijl de tweede door de zuster-hoofd der huishouding van den heer De Bernadon, die erg uit de hoogte neerziet op gewone „burger"menschen als een dokter, apotheker enz., gebombardeerd of gedegradeerd wordt tot „smid". Daar door krijgt de „smid" ongemerkt de gele genheid zich op de hoogte te stellen der di verse karakters van de beide dochters Julie, die zich in het geheim verloofd heeft met Jean Villet, zich noemend candidaat- notaris, maar in werkelijkheid notaris klerk, welke niet in grooten reuk van be trouwbaarheid staat en met Julie, de jong ste, die schijnbaar loslippig, flapuiterig is, maar zeer goed van karakter. Ook doorziet hij, dank zij de eerlijke figuur van John, den huisknecht, het karakter van de tante der beide jonge meisjes. Na aldus in het kort de personen, waarbij nog de bankier genoemd moet worden, te hebben aangege ven, welke deze vermakelijke persoonsver wikkeling voor het voetlicht hebben ge bracht, wijden we dit verslag verder aan de prestaties der spelers zelf, waarvan we eerst de vrouwenrollen zullen vermelden. En dan dienen we al dadelijk een eeresaluut te maken voor de vertolkster van Irma, de jongste dochter, die ons een creatie van het moderne meisje liet zien, dat sterk was zoowel in handeling als in gebaren en uitdrukking in het „maling" hebben aan conventie en die zich werkelijk toont, zooals ze is. Hoe scherp contrasteeren daarmee tante Amadée, de dame uit den deftigen stand, die minachtend neerziet op en zich uit over luidjes, van wie ze zich verbeeldt, dat ze minder zijn en zuster Julie, die, op het voetspoor der tante voor allen, die ze minder waant dan zichzelf, een grondige minachting toont. De drie vrouwenrollen waren in goede handen en hebben door haar gedragingen de goed bezette zaal doen ge nieten om haar spel. En daar heeft ook veel toe bijgedragen, Drees, de loodgieter, die smid is in een naburig dorp en die blijkt een oude kennis te zijn van Jean Villet, zicli noemend candidaat-notaris, maar die van deze gelegenheid gebruikt maakt om zijn engagement met Julie de Bernadon door te drijven. De grimeering en het optreden van den „echten loodgieter", die getransfor meerd wordt door tante in een graaf, leiden tot kostelijke tooneeltjes, vooral als hij te genspel heeft met den „werkelijken" graaf. Deze laatste heeft zijn rol van „een ander als hij werkelijk" is, zeer goed gespeeld en naast zijn tegenspel met Irma, moet ook zijn optreden hoog gewaardeerd worden in zijn samenspel met John, den huisknecht, waarin we een echte, fijne uitbeelding van den „butler" krijgen, zooals tante hem op een gegeven oogenblik noemde. Zoo kunnen we ook met niets dan lof spreken van de uitbeelding van den bankier, welke in zeer goede handen was. Geen wonder was het dan ook, dat, ge zien de prestaties van al deze medespelen den, leden der afdeeling Walcheren der N. R.V., de heer A. A. Noest een gemakkelijke taak had, toen hij na woorden van warmen dank voor wat dezen avond geboden was door dillettanten, die heel makkelijk, na tuurlijk en vlot speelden, aan allen, ook aan souffleur, regisseur, metteur en scène en de directie van Britannia aan de ver tolksters der dames-rollen een prachtige bloemenhulde mocht aanbieden, welke han deling onderstreept werd door krachtig ap plaus uit de zaal. De heer Noest had den propaganda-feest avond geopend met een kort woord van welkom aan de aanwezigen in de zaal, zoo wel voor als achter het voetlicht en met een kernachtig woord van opwekking tot toetreden tot de N.R.V., die op de reizen voor alles zorgt en wier 34 afdeelingen ge durende het winterseizoen het contact tus- schen de leden onderling door bijeenkom sten als deze versterkt. Nadat op zijn ver zoek het N.R.V.-lied gezongen was, ging bovengenoemd tooneelstuk en na afloop daarvan werd staande Het Zeeuwsche Volkslied door alle aanwezigen gezongen. Ons verslag zou niet volledig zijn zonder een woord van bijzonderen lof aan „The Jolly Britannaders", die zich herhaaldelijk deed hooren tijdens de uitvoering en die ook het latere „gezellig samenzijn" verdienste lijk heeft opgevroolijkt. Feestavond C.K.W.O. Zooals steeds genoot ook gisteravond de eerste der beide laatste avonden van de vereeniging C.K.W.O. groote belangstelling van de zijde der leden, m hedenavond zal het bezoek aan de groote zaal van het Con certgebouw nog grooter zijn. De voorzitter, de heer J. Marijs, opende na gemeenschappelijk gezang van „Lof zij den Heer", op de gebruikelijke wijze de bij eenkomst en heette de aanwezigen welkom. In het bijzonder begroette hij mevr. Belger den Boer, die voor ons geen onbekende is, en den heer Theo Höfelein, die met een keurkorps van medewerkenden de muzikale verzorging van het programma op zich had genomen. Spreker is er van overtuigd, dat ook deze eerste kennismaking met de ver eeniging een aangename zal zijn. Het orkest was samengesteld uit den heer Theo Höfelein aan den vleugel, mej. S. van der Eijk, orgel, mevr. Höfelein Bekker, le viool, den heer Ferrü, 2e viool, den heer Van Loo, cello, mevr. Van der EijkBekker, contra-bas en den heer P. C. Nonnekes, fluit. Het programma opende met een Fantasie over bekende werken van Mozart, die door hun vloeiende melodieën zeer voldeden en waarvan de toehoorder iets mee naar huis neemt. Krachtig en dankbaar applaus volgde dan ook na dit keurige nummer, in welke huldebetuiging de heer Höfelein zijn me dewerkenden liet deelen. Mevrouw Belgerden Boer zong daarna met haar frissche sopraan-stem „Klokken- klanken" en „Blondje en Bruintje" van F, van der EistBoonzajer, waarvoor hél pu bliek niet minder dankbaar was. Een heel andere stijl dan het eerste num mer van het orkest gaf ons de „Extase, Rêverie", van L. Ganne, waaruit men uit een zachte droomerij (cello- en viool-solo) bij het fortissimo werkelijk in extase komt. Brahms was vertegenwoordigd met een bekoorlijke wals in concertstijl (Wals No. 15, Op. 39), Dat het auditorium deze wer ken zeer op prijs stelde, bleek wel uit het warm applaus, en werd door het ensemble nog een mooi bisnummertje gegeven, nl. de Speeldoos". Na een verklaring van den heer Belger in het Hollandsch betreffende de strekking, waardoor dit beter te volgen was, zong mevr. Belger „Sonntag" en „Vergebliches Standchen", beide van Joh. Brahms. Ook mevr. Belger zag zich door de war me bijvalsbetuigingen genoopt tot het ge ven van een extra-nummertje en koos zij daarvoor bet lieve „Een Tlollandsche feest dag" van Anth. van Dijk, gewijd aan den verjaardag van Prinses Juliana. Rest ons nog te melden, dat de aanwe zigen bij de muziek- en zanguitvoering on der diepe stilte en met groote aandacht hebben geluisterd, hetwelk wel bewijst dat de leden werkelijke goede kunst op prijs weten te stellen. Na de pauze werd opgevoerd „Hoe het Weeuwtje uit het Hof van Holland gevrijd werd", vroolijk spel naar een novelle van Potgieter. Het geheel stond onder regie yan den is een geweldige afstand! Toch zou alle Sunlight Zeep die per jaar in ons land) gebruikt wordt een afstand vormen, die meer dan dubbel zoo lang is! Door jarenlange ervaring geleid, hebben de Nederlandsche huisvrouwen met groote meerderheid van stemmen Sunlight Zeep uitverkoren tot haar doelmatigste hulp in de huishouding, waar zij n iet meer bui tenku nn en A W THANS VÓÓR 4 GROOTE STUKKEN. BOVENDIEN GTS. OP EI K PAK EEN BON VOOR FRAAIE GESCHENKEN ^2A,02SJ?J*. heer P. A. Belger, die vooraf een korte uit eenzetting gaf van het leven van Potgieter en den tijd (1840) waarin het stuk speelt. We kunnen niet anders zeggen dan dat de vertolkers van het stuk subliem werk hebben geleverd. Er is onder de bekwame regie van den heer Belger flink gestudeerd en het geheel was „af". De hoofdrollen wa ren in goede handen. Zonder de overigen te kort te doen, wijzen wij op het begeerde schoone en rijke weeuwtje, de weduwe Warnsfeld, de kittige Geerte, en niet min der op Huib, de knecht, die uit al de aan bidders, de verkorene der weduwe bleek te zijn. Wat genoot men van Zieleman, den ziekenbezoeker en hoe echt was Willem Veltman, de schilder, die het heele zaakje voor Huib in scène had gezet. Vergeten mag ook niet worden de Westindische plan ter, Basberg, met zijn heimwee naar zijn Surinaamsche plantage, zijn 150 slaven en zijn zweep. Hoe ernstig was de figuur van Borer, Huib's blinde vader en de drukke persoon van Tasman, den zaakwaarnemer. Ook de rollen van Helene en Annatje, Basberg's nichtjes, Tronk, den tooneelspe- ler en Beerlink, de „Tisndaagsche" werden zeer goed vertolkt. De fleurige costuums uit den tijd, waar in het stuk handelt, verhoogden niet wei nig het décor. Het publiek bewees herhaaldelijk dat het meeleefde en gaf daarvan op gulle wijze blijk, Politie-vakschooL Aan de politie-vakschool alhier vangt op 1 Mei a.s. de nieuwe cursus aan voor oplei ding tot inspecteur van politie. Belanghebbenden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Een voordrachtavond. Voor het Nutsdepartement wordt Maan dag 23 April, des avonds 8.15 uur, een voordrachtavond gehouden in Grand hotel Britannia. Als spreker treedt op de heer A. F. C. Portielje met het onderwerp „Dierenleven in het aquarium van Artis", Ambachtsschool te Middelburg. Aan de ambachtsschool te Middelburg is de verklaring voor motorenkennis uitge reikt aan C. van den Berghe, J. J. Lam- pert, L. Leijdekker, C. M. Villée, allen te Middelburg T. A. Becks, J. Berkel en L de Rijke, allen te Souburg en voor vak- teekenen aan K. Cornelissen, C. Honds- merk, F. Nieuwenhuijzen, C. M. Villée, L. Leijdekker, W. de Munck, H. J. Weezen- poel, W. Lefèvre, K. Grool, allen te Middel burg M. van der Heijden, P. de Kuijper, beiden te KoudekerkeW. de Nood, Veere; J. van Berkel, J. Jagt, B. Belli en L. de Rijke, allen te Souburg. Het Emmabloempje. De opbrengst van het Emmabloempje be droeg l 18.. Jaarvergadering Schoolmuseum. In de algemeene jaarvergadering van het Schoolmuseum, welke dit jaar voor net eerst te .Gp.es zal worden gehouden op Za terdag 26 Mei, zal des middags de hoofd* inspecteur van het lager onderwijs, de heer K. Brants, spreken over.; „Het kind en dg wereld". Oefening van den luchtbeschermingsdienst, Gisterenmiddag werd alhier de oefening van den plaatselijken luchtbeschermings* dienst gehouden. Voor deze oefening, wel ka in groot verband was opgezet, en waaraan meer dan honderd personen medewerkten^ bestond een zeer groote belangstelling. Om 1 uur liep het marinevaartuig, „Medusa", aan boord waarvan zich een dertigtal autoriteiten bevonden, de Nieuwq haven binnen. Hieronder merkten we o.a, op jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, Com* missaris der Koningin in de provincie Zee* land, de majoor van het Roode Kruis b.d< J. J. N. de Waal, de kringcommissaris van het Roode Kruis, mr. Van Dusseldorp, het hoofd van het bureau van de luchtvaart verdediging, de kapitein der generale stafi voor de luchtvaartafdeeling Soesterberg, de heer Bierman, overste b.d. te Middelburg en vele burgemeesters o.a. uit de gemeenten Middelburg, Vlissingen, Goes, Zierikzee„ Sas van Gent, Oostburg, Axel, Hulst, St. Michiels-Gestel en Etten-Leur. Bovendien was van laatstgenoemde plaats een gezel schap belangstellenden per autobus geko* men. Met een tweetal autobussen van de Z.V, T.M. werd het gezelschap naar het gemeen* tehuis vervoerd en door den heer J. Huizin- ga, burgemeester van Ter Neuzen, toege sproken. Spreker heette de talrijke aanwezigen van harte welkom en dankte den heer D. Vreede, commandant der marine te Vlis singen, voor de medewerking die de ge meente tijdens de voorbereidingen voor deze oefening van hem had mogen onder vinden. Hierna volgde een bespreking der oefe ning, waarna men het hulpziekenhuis, de gasschuilplaats in de oude kazerne aan de Nieuwstraat en het bureau van het hoofd van de luchtbeschermingsdienst bezich* tigde. Om 14.35 uur werd het sein gegeven „luchtgevaar aanwezig", waarna het hoofd van den luchtbeschermingsdienst, dé heer M. C. Hack, opdracht gaf aan de gemeente politie om ijlings de hulpdiensten te waar* schuwen. Om 14.50 uur werd het bericht „vijande lijke vliegtuigen naderen Oostel. Zeeuwsch- Vlaanderen" opgevangen. De gemeente lijke-, zoowel als de rijksuitkijkpost werden hiervan telefonisch verwittigd, evenals de leiders der hulpdiensten. Een kwartier later rapporteerde de uit kijkpost „vliegtuigen in zicht uit Oostelijke richting". Het hoofd van den luchtvaart dienst gaf toen onmiddellijk last tot lucht alarm, waarna de verschillende alarmee- ringsposten door middel van sleepboot stoomfluiten en sirenes de burgerij van het naderend gevaar in kennis stelden. Bij het postkantoor had zich een groote menigte belangstellenden opgesteld. Spoe dig vertoonden de drie vliegtuigen zich bo ven Ter Neuzen, waarvan er een in de rich ting Vlissingen vloog. De beide andere wierpen nu bommen, hetgeen werd voorge steld door het afgeven van lichtpijlen. Er werd verondersteld dat een tweetal bommen op de Middensluis vielen, waardoor deze werd vermeld, en waarbij een tweetal personen verwondingen opliepen. Tevens

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1