A UIT DRAAD EN LUCHT v. R. een het n de ligen by- en be- z ei- Ver- tyd die ge- eken aken Ne- •ale" leeft -juf- tiaar kon aids- den per Het aan van sten dat ;veer sgen kunnen gaan en er voor duizend zegels 5 kunnen terug ontvangen. Voor de centrale beteekende dit dus een winst van 1 per duizend zegels. De N.V. had verschillende colporteurs in dienst, die na afloop van enkele weken reeds duizenden zegels aan den man wisten te brengen. Daar het begrijpelijk geruimen tijd duurde voordat de erste zegels weer terug kwamen, kon de N.V. haar werk verschei den weken voortzetten, alvorens de winke liers aan het bewueste kantoor hun 5 per duizend zegels opeischten. Toen dit tenslotte gebeurde, bleek er vrij wel geen cent in kas te zijn. Verschillende winkeliers wendden zich tot de politie, evenals de colporteurs der N.V., die zich kwamen beklagen over het feit, dat zij nog geen provisie voor dèn verkoop der zegels hadden ontvangen. De directeur der N.V. alsmede twee hand langers zijn korten tijd daarop gearresteerd en over de grens gezet. Nauwelijks was dit geschied toen uit Duitschland bericht kwam, dat één der heeren nog voor een ander misdrijf in zijn eigen land werd ge zocht. Behalve de winkeliers, de colporteurs en de kantoorjuffrouw zijn ook nog de huis eigenaar, die geen huur voor zijn kantoor lokaal ontving, alsmede de drukker der zegels, wiens rekeningen onbetaald bleven, gedupeerd. Ben dievenbende. Na de arrestatie van de beide pseudo-filmagenten in een café op het Spui te 's-Gravenhage, is de politie op het spoor gekomen van een inbrekerscomplot, waarvan de gearresteer den als heler en handlanger deel uitmaak ten. Vermoedelijk zal binnenkort een aantal duistere inbraken opgehelderd kunnen wor den. Op aanwijzing van een der „filmdirecteu ren" is de vorige week de behanger J. W. uit de Govert Bidloostraat aangehouden als verdacht van een inbraak bij de familie B. op de Mient. Op eersten Paaschdag is in het door deze familie bewoonde perceel inge broken, waarbij behalve contant geld en sieraden ook een aantal effecten zijn ge stolen. De op het Spui gearresteerde W. de K en C. R. zouden hebben getracht de ge stolen effecten te gelde te maken, hetgeen mislukte. De waardevolle papieren zijn thans in het bezit van de politie. Verdacht ven heling van de gestolen sie raden zijn in het gebouw van de Schrijf kamer in de Fultonstraat gearresteerd de 28-jarige F. M. H. en de 57-jarige C. J. C., die bovendien nog van eenige andere inbra ken en diefstallen wordt verdacht. De poli tie zet haar onderzoek met kracht voort. Bloeiende vruchtboo- m e n. In de Betuwe zijn de z.g. late kersen in bloei gegaan, en ook de ver- scJ tiende soorten pruimen toonen hun bloemenschat. De peren zijn aan het los gaan en zullen spoedig hun witte bloesems ten toon spreiden. Verwacht kan worden, dat Meikersen a.s. Zondag op hun mooist zullen zijn en dat het dien dag de bloesem dag in de Betuwe zal worden. Een mislukte roofover val te Rotterdam. Gistermid dag is in een pand aan de C. P. Tielestraat te Rotterdam een zeer brutale overval ge pleegd. In pand 41 aan die straat woont een juffrouw van ongeveer 55 jaar, welke juffrouw een aantal huizen bezit. Gister morgen is zij, zooals zij dat gewoon is te doen, de huur op gaan halen. Juist toen zij in haar woning was teruggekeerd, werd er gebeld. Zij deed open en een als heer ge- kleede man trad binnen deze sloot onmid dellijk de deur achter zich, richtte een re volver op de verschrikte vrouw en op bru tale toon eischte hij haar geld. De juffrouw begon te gillen, waardoor zij de opmerk zaamheid trok van den heer G. F. Tim mermans, uit de Pupillenstraat, welke heer zich vrij dicht bij de woning van de juf frouw bevond. Hij is op het hulpgeroep toegesneld en heeft de straatdeur openge- trapt. De indringer is er van door gegaan. Hij wierp zijn revolver in een aan den kant van den weg geparkeerd staande vracht auto. De heer Timmermans is hem gevolgd en heeft hem even later aan een agent aangewezen deze heeft hem even later ge grepen en hem naar een politiebureau overgebracht, v/aar hij is opgesloten. De revolver is in beslag genomen, het wapen bleek ongeladen te zijn en defect. Door electrischen stroom gedood. Een 2-jarig knaapje te Amersfoort is in aanraking gekomen met den electrischen stroom van een stofzuiger, met het gevolg, dat het kind op slag werd gedood. Moord nabij de grens. In den nacht van Zondag op Maandag is de 25-jarige arbeider M. Daamen, woonachtig te Capellen (België) op den Calmthout- schenweg aangevallen door den 16-jarigen I». L., woonachtig te Putte (Nederland). L. bracht zijn slachtoffer met een scheer mes verschillende sneden in den hals toe. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis te Capellen overgebracht, waar D. nog in den loop van den nacht tengevolge van veel bloedverlies aan de gevolgen der bekomen verwondingen is overleden. De dader heeft zich zelf b# de politie aangemeld. De motieven voor dezen moord zouden gelegen zijn in het feit, dat de fami lieverhoudingen minder gunstig waren. Schipbreuk na vijf jaar opgehelderd. Naar „Der Tag" weidt is het raadsel van het lot van het Deensche schoolschip „Kopenhagen", dat sedert het jaar 1929 met zijn bemanning van zestig koppen vermist werd, thans op gehelderd. De kapitein van de Finsche bark j-.Lawhill" heeft op verscheidene honderden zeemijlen ten zuiden van de groote Austra lische Golf wrakstukken gevonden, die af komstig zijn van de „Kopenhagen". De des- kundigen zijn van meening, dat het schip in den mist met een ijsberg in botsing is gekomen en onmiddellijk is gezonken. De „Kopenhagen" was het grootste zeil schip ter wereld, en had de modernste in stallaties aan boord. Het lot der zestig Deensche kadetten had indertijd in de ge- heele wereld veel deelneming gewekt. Een afschuwelijk mis- d r ij fDe Landraad te Fort de Koek veroordeelde twee inlanders, die een meisje, na baar mishandeld te hebben, in een ravijn wierpen en twee dagen later met een steen doodsloegen, resp. tot de doodstraf en vijf tien jaar gevangenisstraf „De Witte Wol f". Een gevreesde persoonlijkheid in het Verre Oosten is de Chinees Sung Mei Ling, die den bijnaam van „Witte Wolf" gekregen heeft, omdat twintig jaar geleden een ban diet van denzelfden naam de streek langs de kust van Mongolië en China onveilig gemaakt heeft. Tegenwoordig schrikken de karavanen, die van Mongolië naar China moeten, er voor terug het gevaarlijk gebied te betre den, want de „Witte Wolf" van heden deinst voor geen gewelddadsn terug men heeft hem dan ook niet minder dan 70 moorden, ten laste gelegd. Hij staat aan het hoofd van een rooversbende, die uit 700 leden bestaat, onder wie zich de meest be ruchte misdadigers van China bevinden. De bende overvalt weerlooze karavanen, rooft alle kostbaarheden en neemt de rijke kooplui gevangen, om ze tegen een hoog losgeld weer vrij te laten. De kameel-kara vanen moeten daarom op hun weg steeds door een sterke militaire dekking geleid worden. De kosten van dit militair geleide zijn echter zóó hoog, dat het heele kara vaan-verkeer om deze reden stil gelegd wordt. Heden ten dage is struikrooverij immers bijna een beroep in China., dat niet minder dan 100 millioen werkloozen heeft. Merkwaardig genoeg, was een der be roemdste en meest gevreesde roovers van China een vrouw en wel de weduwe van Chang, die drie jaren lang een groot ge deelte van China terroriseerde en zulke winstgevende rooftochten uitvoerde, dat zg een groot vermogen bijeengaren kon. In haar bende bevonden zich vele vrouwen en talrijke bloedverwanten van haar bekleed den voorname posten daarin. Tenslotte werd zij door de regeeringstroepen gevan gen genomen en ter dood veroordeeld. De doodstraf werd echter in levenslange ge vangenisstraf veranderd, Steeds langer spoor rails. De oudste spoorwegrails waren van hout. Later werden ijzeren en stalen rails ingevoerd en nog niet lang geleden was de normale lengte van een railstuk 9 meter. Het stooten van de treinen komt van het passeeren der samenkomst van twee railstukken door de wielen. Men heeft reeds allerlei middelen verzonnen om dit stooten te verminderen en één daarvan is het langer maken van de rails. Zoo liggen thans op verschillende trajecten reeds rail stukken van 60 meter lengte. Het resultaat is, dat men in plaats van om de 9 meter een licht schokje, om de 60 meter een zwaarderen schok krijgt. Wanneer is de visch het best? De meening, dat men bijv. Schelvisch moet eten in den winter of, zooals men gewoonlijk zegt, wanneer er een R in den naam van den maand komt, berust op vooroordeel en misverstand. In het algemeen gesproken zijn van Juni tot einde December alle vischsoorten op hun best, dit is vast, goed gevoed en vet. Het is alleen in den rijtijd en enkele we ken daarvoor, wanneer de visch zich tot voortplanting gereed maakt en al zijn krachten daarom gebruikt, dat de visch het minst smakelijk is. Vooral voor riviervisch is dat het geval. De meeste zeevisch wordt vóór den rijtijd gevangen. Dan is hij vet. Heeft hy eenmaal kuit of hon afgezet, dan is hij mager. Haring byv. wordt alsdan weinig gelust. Leege haring en pladijs na den paaityd is mager en ook het minst gewild. Men houde dus rekening met de paaitij- den welke als volgt plaats hebben pladijs, Januari tot Maart bot en kabeljauw, Fe bruari tot Aprilschelvisch, Maartspie ring, Maart tot Aprilwijting, leng en heilbot, April-Mei tarbot en griet, April tot Juli tong, April tot Augustus schar April tot Septembermakreel, Mei tot JuniPieterman, Juni tot Julirog en vleet, Juni tot Augustus. Rattenbestrijding te P a r ij s. Volgens een uitspraak van den kort geleden overleden basterioloog Calmett, den beroemden Franschman, moe ten wy ons aan de gedachten wennen, dat ratten en muizen de vruchten van onzen arbeid met ons deelen. Ongelukkigerwijze zijn de genoemde knaagdieren niet alleen parasieten, maar bovendien verspreiders van de gevaarlijkste ziekten. Naar schatting leven er in Parijs in kana len, werkplaatsen en magazijnen momen teel een zelfde aantal ratten als de stad menschen herbergt. Dit rattenleger zou in staat zyn dagelijks een hoeveelheid koren ter waarde van ongeveer één millioen francs te vernietigen. Het is maar goed dat de bewuste eesten het meestal met afval doen. Reeds vóór den oorlog berekende een lid der Academie van Wetenschappen de schade, welke de ratten het economisch leven in de V. S. berokkenen. Jaarlijks maken ze producten tot een waarde van een milliard dollar onbruikbaar, l'n Enge land werd die op 215.000.000 pond getax eerd, m Duitschland op 200.000.000 mark. Te Parijs is men zich van het gevaar, dat de ratten vormen, ten volle bewust. Er werd dezer dagen een speciaal laborato rium in gebruik genomen, dat de door ver schillende wijken afgeleverde gevangene knaagdieren grondig onderzocht. Zooals bekend brengen ratten niet alleen de pest over, maar ook hondsdolheid, trichinose en bepaalde modeficaties van slaapziekte. Zij verbreiden zelfs mond- en klauwzeer, en hebben tijdens den wereldoorlog in de loop graven hevige geelzuchtepidemieën veroor zaakt. Hieruit valt te verklaren, dat welke verschillen er tusschen de naties mogen be staan, zij het over de verdelging der rat ten wel eens. Overal worden samenkomsten belegd, die tot radicale bestrijding moeten leiden. Op het congres, dat in 1931 te Pa- rys plaats had, waren 52 mogendheden vertegenwoordigd, welker afgevaardigden tot de oprichting van een wereldliga voor rattenbestrijding besloten. Het zal den mensch niet gemakkelijk vallen de ondieren in kwestie uit te roeien. De gezamenlijke vallen schijnen geen suc ces te verzekeren. Allereerst dient men de vangtoestellen op de goede manier te ge bruiken. Voor alles moet men de beesten van de ongevaarlykheid der apparaten overtuigen. Met handschoenen behoort de val te worden ingesteld en verzet. Het ver dient ook aanbeveling het vangwerktuig eerst van een bijzonder aantrekkelijk en goed smakend aas te voorzien zonder ech ter het mechanisme te laten werken, opdat het dier aan de val gewend raakt. Het best is het zelfs nog verder te gaan en het toe stel niet neer te zetten op den weg, die de ratten bij hun tochten gewoonlijk langs trekken, daar zy anders licht argwaan krijgen. Wil men zich van vergif bedienen, dan heeft men in aanmerking te nemen, dat de dieren een buitengewoon fijn instinct bezit ten. Het kan voorkomen, dat, wanneer zich brj tien verschillende haverkorrels één on schadelijke bevindt, slechts deze laatste door de ratten opgevreten. Door nauwkeu rige proeven heeft men vastgesteld, dat de ratten zelfs op de kleur letten. Voor de experimenten wendde men vijftig verschil lende vergiften aan. Hadden de graankor rels blauwe kleur dan vraten de ratten er ten hoogste twee per honderd vanwas het voedsel zwart, dan consumeerden ze één procent en was het violet dan namen ze er in het geheel niets van. Ze sloegen echter 32 korrels per honderd naar binnen, wanneer men een groene gifstof gebruikte. De beste methode tot bestrijding blijkt te zijn de beesten de mogelijkheid om zich te voeden te ontnemen. Ze verdwijnen dan vanzelf, zooals ook slangen te gronde gaan, wanneer men hen buiten staat stelt voed sel te vinden. Een dame is al een uur In een winkel bezig om een paar handschoenen te koopen. De bediende doet al zijn best, maar de dame kan niet naar haar zin iets vinden. Daar komt de chef en vraagt „Wenscht mevrouw een paar hand schoenen te koopen „Natuurlijk, wat heeft u dan wel ge dacht „Ik dacht, dat mevrouw den Inventaris wilde opnemen." president belast worden met de waarne ming ad-interim van het beheer van het depar.tement van economische zaken. MINISTER VERSCHUUR. 's-GRAVENHAGE. (C.B.) Zooals reeds is gemeld, is rünister Verschuur gister avond in zijn woning te Den Haag terug gekeerd. Tengevolge van de langdurige be handeling en van de niersteenkoliek, welke hl in het Amsterdamsche ziekenhuis heeft ondergaan, is hy verzwakt. Eerst gister avond tegen 7 uur is bet laatste gedeelte van den niersteen verwijderd. Minister Verschuur heeft toen nog eeni ge uren rust genomen en is omstreeks y uur vergezeld van zijn dochter en echtge- noote naar Den Haag teruggekeerd. Hij voelt zich than.- zeer afgemat en het zal nooidg zijn, dat hij nog eenige dagen het bed houdt. Over zijn verdere plannen staat nog niets vast. De doctoren hebben den minister wel verschillende plaatsen aanbe volen waar hij herstel zal kunnen vinden, doch een beslissing is dien aangaande nog niet genomen. elk geval zal het nog eenigen tijd duren, alvorens de heer Ver schuur een eenigszins langdurige reis zou kunnen ondernemen. Wat voorts zijn ont slagaanvrage als minister van Economi sche Zaken betreft, zijn wy in staat uit de onmiddellijke omg^ ing van den heer Ver schuur het volgende mede te deelen De medici hebben minister Verschuur volkomen herstel in vooruitzicht gesteld, mits hij eenige maanden een rustkuur onderging. Het sprak vanzelf, dat de heer Verschuur hieraan gehoor geeft. Hij is van meening, dat niet te vereenigen is met een consentieuse opvatting met zijn taak als minister. Deze arbeid eischt iemand, die zich geheel geven kan en zich zelf niet behoeft te ontzien. Ook met de oplossing van een interimair ministerschap meende de heer Verschuur zich niet te kunnen ver eenigen. Het zou gël*uimen tyd duren, alvo rens zijn plaatsvervanger zich had inge werkt en het zou naar de opvatting van minister Verschuur niet in het belang zyn van het algemeen beleid, waarna hij later de arbeid van het departement weer op zich nemen zou. Uitsluitend op grond van deze overweging, heeft de heer Verschuur zijn ontslag als minister verzocht. HET DEPARTEMENT VAN ECONO MISCHE ZAKEN. 's-GRAVENHAGE (C. B.) Naar in par lementaire klingen verluidt zou de minister MINISTER COLUN GAAT NIET NAAR INDIË, 's-GRAVENHAGE. (C.B.) Naar wy ver nemen, zal in verband -.et het aftreden van minister Verschuur de v orgenomen reis naar Indië van den minister-president dr. H. Colyn niet doorgaan. TWEEDE KAMER. •s-GRAVENHAGE. (C. B. De Tweede Kamer is heden weder bijeengekomen. De nieuwe commies-griffier Van Cremers wordt beëedigd. De voorzitter deelt mede, dat de verga dering van Vrijdag om 11 uur zal aanvan gen. De vergadering wordt hierna gesloten tot het kiezen van voorzitters en onder voorzitters. Na heropening deelt de voor zitter mede, dat benomd zyn tot voorzit ters de heeren Albarda, Joekes, Schouten. De Geer en Aalberse. Besloten wordt een aanvang te maken met de behandeling van de reeds gepubliceerde ontwerpen, uitge zonderd het winkelsluitings-ontwerp. Op het verzoek van den heer Kupers in zake verlaging van den werkloozensteun in Twente, zal morgen worden beslist in ver band met wijzigingen, die de heer Kupers in de aanvrage bracht. Hij wenscht zijn in- terpallatie uit te strekken tot verlaging der loonen in de werkverschaffing en ten aan zien der voornemens tot steunverlaging in de 4 groote gemeenten. Bij het wetsontwerp tot wijziginr der nijverheidsonderwijswet vraagt de heer Thijssen stemming over art. 7, examengeld. Dit artikel wordt goedgekeurd met 55 te gen 24 stemmen. Het wetsontwerp wordt aangenomen zonder hoofdelijke stemming, met aanteekening dat de soc.-democraten en communisten tegen zijn. Verschillende wetsontwerpen worden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. DE VLIEGTOCHT VAN DEN HEER HARDEMAN NAAR INDIË. 's-GRAVENHAGE (C. B.) Het reisplan van den heer Hardeman, te werk gesteld hoofd van de 2e afd. van het departement van koloniën, die den minister-president op zijn vliegtocht naar Indië zou hebben ver gezeld, blijft onveranderd. DE LONDEN—MELBOURNE- VLDEGTOCHT. 's-GRAVENHAGE (C. B.) Naar wij ver nemen is de belangstelling voor de Londen- Melbourne-race, welke in October zal wor den gehouden, stijgende. Het aantal passa giers dat zich voorwaardelijk heeft opge geven is thans reeds 5. Daaronder zyn ook eenige Engelschen. Tot dusver is door de Imperial Airways niet met passagiersvlieg tuigen ingeschreven, zoodat Engelschen die de reis willen medemaken zich bij de K.L.M. hebben gemeld. DE WERKLOOSHEID. 's-GRAVENHAGE. (C. B.) De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverze kering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat de werkloosheid onder 593-000 leden van ingevolge het werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen in de week van 26 tot en met 31 Maart 1934 heeft be dragen 24.8 In de vorige verslagperiode (5 tot en met 10 Maa-t) bedroeg het per centage 25.4. De werkloosheid is dus in den loop van 3 waken gedaald met 0.6 In de overeenkomstige week van het jaar 1933 bedroeg de werklooshe'1 29.4 Het aan tal ingeschreven werkzoekenden is sedert 10 Maart 1934 gedaald met 15.225, het aantal werkloozen met 14.637, SCHIETPARTIJ IN DE RAAMSTRAAT. 's-GRAVENHAGE. (C.B.) De vermoede lijke dader van de schietpartij in een café in de Raamstraat j.l. Vrijdag gepleegd, wiens opsporing door de politie was ver zocht, heeft zich reeds uit eigen beweging aan het hoofdbureau aangemeld. VOLKSTUINTJES. 's-GRAVENHAGE. (C.B.) De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gericht, inzake volkstuintjes. Daarin zegt de minis ter, dat zijn ambtgenoot van economische Zaken in verband met de teeltbeperking van tuinbouwgewassen het volgende onder zijn aandacht brengt Verschillende gemeentebesturen stellen gronden, welke voor stadsuitbreiding be stemd zijn, maar als bouwterrein niet on middellijk noodig zijn, beschikbaar voor zgn. „Volkstuintjes". Voor zoover deze een bepaalde oppervlakte, bijv. 3 Are, niet te boven gaan, bestaat daartegen niet het minste bezwaar, aangezien deze tuinarbeid voor de betreffende personen, in den regel arbeiders, een aangename bezigheid is, ter wijl zij tevens op die manier in hun behoef ten aan aardappelen en groenten, de laat ste ook veel voor inmaak, kunnen voor zien. Sommige gemeenten zijn in dat op zicht wat vrijgeviger, in het bijzonder ten behoeve van werkloozen betrekkelijk grote perceelen beschikbaar te stellen. Dit opent de mogelijkheid dat den tuinders concurrentie, wellicht deloyale concurrentie wordt aangedaan en kan oorzaak zijn, dat het doel 'Ier noodzakelijk geachte teeltbe perking van tuinbouw-gewassen niet wordt bereikt. Immers indien deze ..Volkstuintjes" zoo groot worden dat de opbrengst grooter is dan voor eigen gebruik, wordt het meerde* e op de markt gebracht. In verband met het bovenstaande verzoekt de minister de ge meentebesturen de uitgifte van gronden voor „Volkstuintjes" te beperken tot 3 Are per gezin. BRANDEN. AMSTERDAM. (V. D.) In den afgeloo- pen nacht is het café-restaurant in de Jon ge Boelensteeg 2a, een zijstraat van de Kalverstraat, genaamd „Sans Souci" van den Pool Koscinoki, geheel uitgebrand. D© bovenverdieping kon behouden blijven. De oorzaak van den brand is onbekend. De politie stelt een onderzoek in. De eigenaar van „Sans Souci" is voor een bedrag van 6000 op beurspolis verzekerd. De eige naar, die met zijn familie, o.a. 2 jonge kin deren, de bovenverdieping bewoonde, wal uit de woning gevlucht cn bij buren opge nomen. EEN BELANGRIJKE DIEFSTAL. ROTTERDAM. (V. D.) Gisteren heeffj een insluiper kans gezien om uit een kan toorpand aan de Gedempte Veerhaven al hier een blikken trommel, bevattende 300 aandeelen van 1000, kantoorboeken, actea en 4 testamenten uit een kluis weg te ne men, zonder t dit door het personeel be merkt werd. De politie stelt een onder zoek in. VERDUISTERING, ROERMOND. (V. D.) Door de rijksveld- wacht te Posterholt werd op last van deci officier van justitie te Roermond gearres teerd en naar het buis van bewaring over* gebracht zekere P. B., gewezen secretaris- penningmeester en zaakvoerder van de af- deeling Posterholt van den Limburgschert Land- en Tuinbouwbond. B. wordt ver dacht van verduistering van eenige duizen den guldens, welke hij in zijn functie ondet? zyn beheer had. EE .vNSTIG ONGELUK. HEES. (V-D.) Gisteravond is de heetf Th. A. Derkinderen, rector van Huizo „Gerra" te Haaren (N.~.) en aalmoezenier van het mannelijk jeugdwerk in het bisdom 's-Hertogenbosch, alhier, tijdens hevig noodweer met zijn auto tegen een boom ge reden en op slag gedood. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ, (Onder voorbehoud). Trekking van 17 April 1934. 3e Klasse 2e Lijst. 25000 No. 13989 5000 No. 12367 2000 No. 7262 1500 No. 2312 1000 No. 13431 400 No. 2101 14389 200 No. 1098 2984 3827 9951 100 No. 1022 1530 5749 9026 9142 9651 11897 1733S 17663 DE MUITERIJ OP „DE ZEVEN PROVINCIËN". SOERABAIA (Aneta) De zeekrijgsraad zette de behandeling voort der zaak tegen de 16 officieren van de „De Zeven Provin ciën" met de voorlezing van het verhoor van den seinersmaat I ortenbroek. Getuige deelt mede, dat de luitenant ter zee 3e klasse baron de Vos van Steenwijk de radiohut binnentrad en tegen den daar werkzamen getuige zeide„schei uit". Daarna schreef baron de Vos van Steen- wyk telegrammen voor den commandant der zeemacht in Ned.-Indië en den com mandant der marine te Soerabaia, welke get. overseinde. Deze telegrammen bevat ten het nieuws omtrent de muiterij. Terwijl hy deze telegrammen overseinde zag get. in den spiegel korporaal Boshardt de radio hut binnenkomen. Deze baalde uit zijn ach terzak m pistool. Hij sprak niet, doch ver volgde baron de Vos van Steenwyk dooi» met hem mee te draaien, zoodat laatstge noemde gedwongen werd de hut te verlaten. Get. zag in de hand van baron de Vos van Steenwijk geen pistool. Korporaal Boshardt hield het pistool ter hoogte van de heup, horizontaal gericht op den baron. De kor poraal-machinist Foirer weigerde voor de muiters te werken. Hij prefereerde naar het achteruit te gaan, doch na een gesprek met den heer Van Boven is hij opnieuw naar het vooruit gegaan, teneinde zoo noo dig aan de officieren rapport uit te bren gen. Hij werd echter door de muiters ge wantrouwd. De korporaal der mariniers Van Seis typeert o.a. de verhouding tusschen de Europeanen en de inlanders. De Europee- sche muiters werden, practisch gesproken, door de inlanders bewaakt. De stemming tijdens den voortgang van de muiterij ver ergerde dusdanig, dat get. bang was een dier kerels naar de strot te vliegen. De gezagvoerder van de „Aldebaran", de heer De Ham, beschrijft de ontmoeting tus schen de heeren Ham en Seis aan boord van de „Aldebaran", waar de heer Seis zenuwachtig het sloependek op en neer liep, spelende met een parabellum. Onder een voorwendsel werd de parabellum afge nomen. De tijd tusschen 11 uur en 11.15 uur werd door get. een goede tijd geacht voor de overrompeling van de muiters door de officieren en onder-officieren met kle wang en karabijn. Deze daagden echter niet op. Terzake van de overrompeling der mui ters had get.-deskundige jhr. H. A. van Foreest, het idee na de toestemming van kolonel Behrens, dat men goedschiks of kwaadschiks over een lalf uur aan boord van de „De Zeven Provinciën" zou zijn. doch kolonel Behrens veranderde te 11.30 uur van in .icht. Hij ken geen troepen af staan, wel wapens, die eerst te 3.30 uur be-

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 3