NOOTJES MARINE EN LEGER KERK- EN SCHOOLNIEÜWS LUCHTVAART FAILLISSEMENTEN BUITENLAND uoor 'Pluimveehouders GEMENGD NIEUWS In de Rijkspostspaarbank werd geduren de de maand Maart ingelegd 14.043.938 en terugbetaald 17.927.397. Het aantal spaar bankboekjes in omloop op ultimo Maart bedroeg 2.270.841 en net gezamenlijk tegoed der inleggers 529.697.621.26, Het „Ned. Maandblad voor Philatelie" heeft bij de P.T.T. geïnformeerd of tot uit gifte van een rouwpostzegel voor Koningin Emma zou worden, overgegaan. Medege deeld werd, dat dit niet bet geval zal zijn. Aan 15 Zaansche fabrieken zal een loons verlaging van 10 worden ingevoerd. In verband hiermede zal morgen een bespre king plaats hebben tusschen den rijksbe middelaar en de belanghebbende partijen. In België werd gedurende de maand Ja nuari 13 millioen francs aan steun uitge keerd en in Februari 13% millioen. Er zal waarschijnlijk tot een nieuwe beperking van den steun moeten worden besloten. De thermometer is gisteren te Berlijn gestegen tot 27% gr. Celsius (81 gr. Fah renheit) een voor half April ongekend hoo- ge temperatuur. e Op verschillende plaatsen in Frankrijk hebben Zondag en Maandag hevige bosch- branden gewoed. In de buurt van Rouaan zijn 60 H.A. bosch een prooi der vlammen geworden. Ook in de buurt van Chateau- Thierry is een aanzienlijke uitgestrektheid bosch benevens een houtzagerij door het vuur verwoest. Fransche en Italiaansche deskundigen hebben een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheden van een tunnel door den Mont-Blanc. Het ontworpen plan werd uitvoeraar en wenschelijk geacht. o Het sysmologisch instituut in Loelkowo heeft Zondag om 22 uur 28 minuten Green- wich-tijd een aardbeving geregistreerd, waarvan het epicentrum in de omgeving van het eiland Celebes ligt. De trilling in Poelkowo bedroeg 250 mikron, hetgeen zou wijzen op een buitengewoon zware aardbe ving. Een sportvliegtuig is nabij Weissensee, bij Berlijn, te pletter gevallen. Het vlieg tuig maakte een proefvlucht. De piloot kwam om het leven. onder geneeskundige behandeling te stellen, omdat de longen dan reeds te ver zijn aan getast, dan kan men begrijpen, hoe gevaar lijk het is, om zich, wanneer men niet vol doende beschermd is, naar de plek des on- heils te begeven. Bovendien werkt het mos terdgas in een straal van 200 M. Er wordt in het programma veronder steld dat Ter Neuzen slechts door één vlieg tuig wordt gebombardeerd. Velen trekken hieruit misschien de conclusie, dat dit ab soluut niet strookt met de werkelijkheid. Dit is echter een verkeerde opvatting. De practijk heeft uitgewezen, dat een zeer hoog percentage der vliegtuigen hetwelk een aanval onderneemt, het doel van het bombardement door tegenweermaatregelen en anderszins niet bereikt. Voorts is slechts het kleinste gedeelte van het jaar geschikt voor het houden van luchtaanvallen. Wanneer nu de inwoners de voorschrif ten, welke door den burgemeester zijn gege ven nauwkeurig opvolgen, dan is er geen reden voor een paniekstemming, en mag hieraan gerust worden toegevoegd, dat het dreigende gevaar tot het kleinste minimum is beperkt. Ongeval. Bij het verhalen van een zeeschip, lig gende in de haven van Sluiskil, waarachter zich een klein vaartuigje bevond, is bij het verhalen de stoom en warm water afkom stig van de winchen van het zeeschip, welke stoom aan de achterzijde van het zeeschip werd uitgelaten, terecht gekomen op den schipper van liet achter het stoom schip liggende vaartuigje die zich op de voorplecht van zijn scheepje bevond. De man heeft daarbij vrij ernstige brandwon den opgeloopen. AXEL Diefstal. Ten nadeele van zekeren M. te Axel wer den dezer dagen belangrijke hoeveelheden benzine ontvreemd uit eenige vaten, die zich op een veld bevonden gelegen onder de gemeente Philippine. Naar de daders wordt door de politie een onderzoek ingesteld. Helaas is deze opleving weer al te snel verdwenen. En er komt reeds eenige dagen lang slechts vijf k zeshonderd gulden in. Wij vragen ons steeds vruchteloos af, waar aan dit toch ligt Ook deze maand is voor de helft voorbij. De inkomsten bedragen iets meer dan 20.000 van de 80.000, die er ook deze maand noodig zijn voor de be hoeften van dit jaar. Aan inhalen van een deel van het groote tekort van verleden jaar denken wij nog niet eens. Het Pinksterfeest komt langzamerhand weer naderbij. De voorbereidingen daarvoor zijn reeds lang ter hand genomen. Maar de gemeente moge bedenken, dat er ook in deze weken tusschen Paschen en Pinksteren dagelijks 2700 noodig is. Afscheid. Zondagavond heeft ds. J. B. G. Croes, wegens vertrek naar Deventer, afscheid ge nomen van de Christ. Ger. kerk te Gouda. Hij sprak over Openbaringen 22 13. Hij werd toegesproken door den heer J. Lit- tooij, namens den kerkeraad en door een afgevaardigde namens de classis Den Haag. De luitenant ter zee 2e klasse L. B. J. Dommers is overgeplaatst van Hr. Ms. tor- pedobootjager „Evertsen" te Nieuwediep, op het wachtschip te Willemsoord. Bij beschikking van den minister van de fensie is de officier van den marinestoom vaartdienst 2e klasse M. C. Schol, dienende bij de onderzeedienstkazerne te Willems oord op 12 April ter beschikking gesteld. De adelborsten der hoogste afdeelingvan het Koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord, die bestemd zijn voor den zeedienst, worden 21 April a.s. ingescheept aan boord van Hr. Ms. pantserschip „Her tog Hendrik" te Nieuwediep tot het houden van oefeningen op de Noordzee. De minister van defensie heeft in de lijst van verboden geschriften doen opnemen alle geschriften van B. de Ligt. aangevoerde gewonden en gaszieken komen dan in de behandelingskamer waar een se paratie plaats heeft. Hier wordt een onder scheid gemaakt tusschen a. gewonden, bijv. zij, die door scherven zijn getroffen, dus niet gegast zijn b. mósterdgaszieken c. gaszieken. Dit zijn zij, die door een ander dan mosterdgas zijn besmet. De gewonden worden door de dames van het Roode Kruis naar de ziekenzaal getransporteerd, terwijl de mósterdgaszieken in een aparte kamer komen, evenals de andere gaszieken. Omdat het mosterdgas niet alleen inwen dig, maar ook uitwendig werkt, heeft men in deze afdeeling een badkamer noodig voor het reinigen der „gegasten". Wanneer deze voldoende zijn ontsmet, kunnen zij naar de gemeenschappelijke ziekenzaal worden ver voerd. Deze ziekenzaal is volkomen afgeschei den van de overige afdeelingen, zulks om het verspreiden van het gas zooveel moge lijk te voorkomen. In deze zaal is een zuig- machine geplaatst, die zorgt voor de toe voer van versche lucht, welke voordat ze in het lokaal komt eerst in het zgn. zuive- ringsvat wordt gezuiverd. De inlaatpijp moet zoo hoog mogelijk bevestigd zijn, zulks in verband, met het feit, dat de meeste gassen zwaarder zijn dan de lucht, dus laag hangen. De exhaustor welke alhier wordt gebruikt, wordt niet met handen kracht in beweging gehouden, doch loopt op een dynamo. Hierdoor is het mogelijk, dat per uur 75 M3. gezuiverde lucht in de zie kenzaal kan worden aangevoerd. De aan voer van een groote hoeveelheid lucht heeft bovendien het gunstige gevolg, dat wanneer door kieren en spleten nog gas naar binnen zou dringen, de tegendruk welke in het io- kaal ontstaat, in staat is dit tegen te gaan. Alle ramen en luchtgaten dienen op de volgende wijze te zijn afgesloten men be- dekke deze openingen met een horizontaal en verticaal liggend plankendek. Hierover wordt een zeil gespannen, waarna men het geheel nog eens met planken bespijkert. De bescherming heeft dan een dikte van 10 cM. Hierna werd de gasschuilplaats, welke in de oude kazerne aan de Nieuwstraat is gelegen, bezichtigd. Deze schuilplaats doet uitsluitend dienst om de personen dit zich tijdens een lucht aanval nog op den openbaren weg bevinden, onderdak te verschaffen. Toch treft men hier ook een badkamer aan, doch deze is alleen bestemd voor de enkele personen, die zich niet tijdig hebben kunnen bergen en die, indien zij door het gas zijn besmet, eerst gereinigd moeten worden alvorens de schuilplaats verder te betreden. Ook hier is een zuigmachine geïnstalleerd, terwijl de tafels en stoelen, welke zich in de schuil plaats bevinden, erop wijzen dat men hier bij aan een langer verblijf heeft gedacht. De burgerij is door middel van gedrukte aanwijzing in kennis gesteld van wat rij bij een eventueelen luchtaanval moet doen en wat zij heeft te laten. Men moet de rollui ken, indien die zich aan de woning bevin den, laten zakken, d woning rxec verlaten *n het gasmasker epzettea. Als n.eu be denkt, dat het mosterdgas, dat rich in "<-n dunne nevel over de stjua* verspreidt, z vernielen le werking pas na 6 uur open baart; xVaar^b befe.'^ te laat h om zich SAS-VAN-GENT Poging tot moord. Eenigen tijd geleden werd de politie te Sas van Gent gewaarschuwd als zou zekere vrouw R. te Sas van Gent door haar zwa ger met een bijl zijn mishandeld. Bij een in gesteld onderzoek bleek de vrouw inder daad door zekeren Th. R. met een bijl drie maal op het hoofd te zijn geslagen, tenge volge waarvan de vrouw ernstig werd ver wond. De oorzaak van de mishandeling bleek een familie-kwe3tie te zijn. Inmiddels was de dader naar België gevlucht en ble ven opsporingen vruchteloos, totdat hij een dezer dagen werd aangehouden en ter be schikking van de justitie te Middelburg zal v/orden gesteld, als verdacht van poging tot moord. Vrijwillige vodoening van belasting. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ontvangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belasting naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bij den ont vanger der directe belastingen te Breskens 13.74 Kortgene 14.13, 7.62 Middel burg 7.10 Oostburg 50.90, 37.29, 17.30, 11.40 Bergen op Zoom 31.70, 16.77, 6.30, 68.74, 47.10. Waterleiding voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot beschikbaarstelling van een renteloos voorschot uit 's Rijks kas ten behoeve van de N. V. Waterleiding-Mij. „Zeeuwsch- Vlaanderen", gevestigd te Terneuzen. Bij het afdeeiingsonderzoek van deze wetsvoordracht werden daartegen verschei dene bezwaren geopperd. Eenige leden v.er- klaarden, dat zij den bestaanden toestand in Zeeuwsch-Vlaanderen in hygiënisch op zicht, met name wat de drinkwatervoorzie ning betreft, ook na kennisneming van het rapport, dienaangaande uitgebracht, niet van zoodanigen aard achtten, dat de stich ting van een nieuwe waterleiding noodza kelijk zoude zijn. Hun voornaamste bedenking gold echter het reeds aanvaarde beginsel, dat de bewo ners der streek verplicht zouden worden zich aan te sluiten bij het tot stand te bren gen werK, Enkele andere leden betoogden, dat zij uit overwegingen van financieelen aard niet aanstonds met de in deze voor dracht ontworpen regeling vermochten m te stemmen. Gaarne zouden zij uitvoerig worden ingelicht omtrent de financieele zijde van de plannen der N.V. Waterleiding- Mij. „Zeeuwsch-Vlaanderen." Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het be roep naar Brouwershaven door cand. M. A. Beek te Rotterdam. Droeve ervaring. Het Zendingsbureau te Oegstgeest postrekening no. 6074 verzoekt ons plaats voor het volgende In het begin dezer maand waren, mede donk 2 j eenige collecten, die op 't Paasoh- f2est gehouden werden, de inkomsten voor het Zenuin jswerk niet geheel onbevredi gend. Er waren zelfs een paar dagen, dat de inkomsten de behoeften van dien dag er is iederen dag ongeveer 2700 noodig voor den arbeid dekten, HollandIndië 7% dag. Uit de ons door de „Koninklijke Lucht vaart Maatschappij voor Nederland en Ko loniën" toegezonden nieuwe dienstregeling blijkt, dat ingaande 2 en 3 Mei a.s. de route BataviaAmsterdam v.v. in 7% dag zal worden gevlogen. Het Amerikaansche luchtverkeer. Het jaar 1933 blijkt voor het Amerikaan sche luchtverkeer even gunstig te zijn ge weest als voor het Engelsche. Weliswaar ging het postvervoer iets ach teruit, maar het was vooral het passagiers- en vrachtvervoer dat toenam. Het aantal gevlogen mijlen steeg slechts met 7 van 50.932.000 tot 54.600.000, maar het aantal passagiersmijlen steeg met 30 van 150.000.000 tot 198.800.000. Tus schen New-York en Washington werd een gemiddelde gemaakt van 100 passagiers per dag, tusschen New-York en Chicago van 99. Ten opzichte van het vorige jaar steeg het aantal passagiers in 1931 met 16 in 1932 met 22 en in 1933 met 36 Het verkeer heeft zich vooral toegelegd op snelheid. Anderhalf jaar geleden vloog men in Amerika met 190 km/li, thans wordt de helft van alle dagelijksche diensten met snelheden van 240 km/h en sneller afgelegd. Opvallend is, dat in 1933 geen groote toe stellen in dienst genomen zijn, daartegen over 17 voor 1512 passagiers en 60 voor 1014 passagiers. Het gaat alles om snel heid. De bezetting der vliegtuigen is dan ook goed geweest en ook het aantal mijlen per toestel is gestegen tot een gemiddelde van 100.000. Bij de groote maatschappijen is dit cijfer zelfs 150.000. „Aviation", waaraan deze gegevens zijn ontleend, spreekt de verwachting uit, dat de Amerikaansche luchtvaart binnen drie jaar rendabel zal zijn, mits geen nieuwe, kleine lijnen in exploitatie worden genomen. Het faillissement van E. de Dreu, koop man te Goes, curator mr. Ph. R. Hugen- holtz, is geëindigd door het verbindend worden der uitdeelingslijst. DE DUITSCHE ANTWOORD-NOTA AAN ENGELAND. In het Engelsche Lagerhuis is gistermid dag het grootste deel van de Duitscbe ant- woord-nota op de jongste Britsche vragen betreffende de verhooging van de Duitsche begrooting voor leger, vloot en luchtvaart bekend gemaakt. Deze nota luidt als volgt „Naar uit het kort geleden gepubliceerde plan voor de rijksbegrooti-ng van bet jaar 19341935 blijkt, is de begrooting voorliet leger vastgesteld op 654.6 millioen rijks mark, wat tegenover het vorige jar.r een vermeerdering van 172 millioen rijksmark beteekent. Deze *oote**e uitgaven zijn noodzakelijk in verband met de in de begrooting 1934 1935 voorziene voorbereidingen voor de omzetting van de rijksweer in een leger met korten diensttijd. De opname van be- grootingsmiddelen voor dit doel volgt uit den stand der onderhandelingen over de ontwapeningskwestie. De uitgaven van de marine-begrooting zijn op 236 millioen vastgesteld, wat tegen over het laatste jaar een vermeerdering be teekent van ongeveer 50 millioen rijks mark. Deze grootere uitgaven, konden niet alleen in verband met de stijgende kos ten voor de systematische vernieuwing van het reeds lang verouderde schepenmateri aal, doch ook reeds met het oog op de veiligheid van de bemanningen niet langer uitgesteld worden. De begrooting voor het ministerie van luchtvaart kan niet als een bewapenings- begrooting worden beschouwd. Zij bestaat uit een begrooting voor de luchtvaart en een begrooting voor de bescherming tegen aanvallen uit de lucht. De voor de luchtvaart voorziene uitga ven bedragen 160 millioen rijksmark, ter wijl in de begrooting voor het afgeloopen jaar voor dit doel ongeveer 77 millioen rijksmark was uitgetrokken. Deze verhoo ging vindt haar oorzaak in de vervanging van 't verouderde vliegmateriaal der Duit sche particuliere luchtvaart-vereeniging (Lufthansa), welke, evenals in andere lan den, door den staat gesubsidieerd wordt. Het betreft hier hoofdzakelijk de vervan ging van de één-motorige vliegtuigen door twee- of drie-motorige. Verder zullen door de Lufthansa, tot verbetering van net ver keer, de vluchten ook in den winter worden voortgezet, terwijl het verkeer bij nacht aanzienlijk zal worden uitgebreid. De laat ste maatregel vraagt aanzienlijke uitgaven voor verhooging" van de veiligheid en uit breiding van het radio-verkeer. Bovendien wordt de verhooging veroorzaakt door de bevorc1 ling van het luchtverkeer over zee en van het wetenschappelijk onderzoek op luchtvaartgebied. De uitgaven voor de bescherming tegen luchtaanvallen bedragen 50 millioen rijks mark. Op de begrooting van het vorige jaar was hiervoor slechts 1.3 millioen rijks- mark uitgetrokken, omdat toen de organi satie van de bescherming tegen luchtaan vallen eerst in het beginstadium verkeerde. Deze nieuwe organisatie heeft tot taak de burgerbevolking tegen lucht-aanvallen te beschermen. Haar werk bestaat in den aanleg van bom- en gasvrije kelders, de oprichting van ontgassingscolonnes, bevor dering van het brandbluschwezen, de op leiding van vakdiensten (waarschuwings- en ontgassingsdiensten) en andere dergelij ke maatregelen." EEN PANTSERFORTEN-LINIE AAN DE FRANSCHE OOSTGRENS. De beroemde Maginot-linie, de gepantser de muur, die de oostgrens van Frankrijk beschermt, zal nu door België tot aan de zeekust worden voortgezet. Het volgend jaar, aldus de „United Press", zal een on overwinnelijke, met stukken geschut bezet-, te muur van beton en staal, die van de Noordzee bijna tot de Middellandsche Zee loopt slechts een korte Fransch—Zwit- sersche grens blijft onbezet West-Euro pa van Oost-Europa scheiden. Geheel Bel gië wordt in deze fortificatie-keten betrok ken en de meest onneembare stelling vor men, want achter de verlengde Maginot- linie liggen de sterke Belgische vestingen en aan de FranschBelgische grens is een tweede Fransche versterkingslinie in aan bouw. Een vijand, die Frankrijk door België heen zou willen aanvallen, zou niet alleen het Belgische vestingsysteem tegenover zich zien, doch eveneens twee met de mo dernste verdedigingsmiddelen uitgeruste fortificatie gordels. Het Belgische deel van de Maginot-linie zal speciaal met do zwaarste artillerie wor den uitgerust. Vele honderden met beton beschermde machinegeweren-nesten worden in de Ardennen opgericht, en langs de grens in garnizoen liggende troepen, rijwiel- compagniën met machinegeweer-afdeel in- gen, moeten bij onverwacht alarm deze ver dedigingsstellingen versterken. De Belgische grensversterkings-linie komt bij Metz en Longwy samen met de Fransche, waar zij uiteen valt in twee dee- len de voorste gordel bestaat uit afzon derlijke forten, de daarachter liggende uit een samenhangende versterking van staal en beton, die ononderbroken doorloopt van de Maas tot aan de Schelde, en waar reus achtige stukken geschut staan, die het grootste deel van Holland beheerschen. Twee legercorpsen met het modernste tech nische materiaal, ook voor de artillerie, moeten deze linie bezet houden. Daaren boven zijn in Luxemburg nog bijzondere maatregelen genomen, die samenhangen met de bergverdedigingen in Belgisch Luxemburg. Eenige honderden versterkte blokhuizen moeten strategische punten be schermen en in Bastogne en Vielsalm wor den versterkte kazernes opgericht voor het onderbrengen van een gemakkelijk ver plaatsbare corps, die bestaat uit wielrijders- compagniën en verschillende verplaatsbare batterijen. Een eskader gepantserde vlieg tuigen wordt bij dit corps gevoegd. Verder zullen, evenals vroeger, de kanalen een be langrijke rol in de verdedigingsorganisatie spelen. Er worden voorzorgsmaatregelen genomen, dat hun watermassa's binnen een minuut de laaggelegen landstreken in het Noorden kunnen overstroomen en uitge strekte gebieden voor paarden en automo bielen onbegaanbaar maken. Het schijnt, dat de door de Belgische le gerleiding uitgewerkte plannen voor deze versterkingen eerst aan den Franschen ge- neralen staf zijn voorgelegd, die echter nog ingrijpende verbeteringen voorstelde. VON PAIJN'S VERBI 'F WTi TALItt. De corresponaent van „het Vad." te Berlijn telefoneerue gisteravond Vice-kanselier Papen is, gelijk ge meld, uit Italië te Berlijn teruggekeerd. Het doel van zijn verblijf in Italië is niet uit- lDenken DOE GEEN „REGEERINGSKUIKENS" OP GAASBODEMS. Zooals men weet worden de kuikens dooi4 de vanwege de Pluimvee-centrale erkende fokkers, direct na de geboorte van een door de wet voorgeschreven vleugelmerk voor zien, opdat hun afkomst vaststaat. Dit merk bestaat uit een knopje dat in de vleugelhuid word aangebracht. Worden dergelijke kuikens nu op de gaasbodems gebracht, dan blyven deze knoppen als de diertjes op het gaas gaan liggen, vaak daarin vasthaken, met als ge volg, dat ze uitgescheurd worden. Hierdoor zijn de kuikens dan meteen waardeloos geworden en niet meer te ge bruiken voor een vermeerderingsbedrijf, hetwelk in het komende najaar alleen hen nen van een bekende afkomst mag bevat ten. Hetzelfde gebeurt ook b$ het gaas dat men wel de eerste dagen om het scherm van de kunstmoederkachcl zet, teneinde het wegdwalen van de kuikens van de warmtebron te voorkomen. Beter is daarom om bij „Regeeringskui- kens" hiervoor een rand carton te gebrui ken. Inplaats van de zoo hygiënische gaasbo dems zullen wij bij deze kuikens dan ook de bodem van de kunstmoeders met een laag fijne turfmolm bestrooien. Deze toch neemt veel vocht op en is daarom, wanneer zij tenminste geregeld ververscht wordt als bodembedekking in de kunstmoeders, waar alle vocht uit den booze is, heel goed te gebruiken. Zorg er voor haar geregeld te vernieuwen, opdat eventueele smetstof zooveel mogelijk ver wijderd wordt. (Nadruk verboden.) Dr. W. v. R. sluitend geweest om er in de nabijheid van Napels zijn vacantie door te brengen. Hij heeft een langdurig onderhoud met Musso lini gevoerd, in den loop waarvan, zoo hoort men, alle actueele politieke proble men zijn behandeld, ook het Donau-pro» bleem. Naar het heet was de ontvangst b\j Mussolini vriendelijk en bleek in den loop van het gesprek, dat de beide staatslieden het voor een groot deel met elkander eens waren. Daarentegen heeft de heer Von Papen er van afgezien een particuliere audiëntie hij den Paus aan te vragen, ofschoon hjj dit oorspronkelijk van plan was. Hij had zich voorgesteld, zoo boort men hier uit katho lieke kringen, ora in gezelschap van den Duitschen gezant bij het Vaticaan, met den Paus alle kwesties uitvoerig te bespreken, welke betrekking hebben op de behandeling van de katholieke jeugd in Duitschland. Daar is echter niets van gekomen, oradafc kardinaal Pacelli een wenk heeft gegeven, welke Von Papen van zijn voornemen om audiëntie aan te vragen, heeft doen afzien. Formeel is dus de mededeeling, dat de Paus geweigerd heeft den heer Von Papen te ontvangen in zooverre niet juist, dat Von Papen geen audiëntie heeft aangevraagd. In zooverre de Paus echter door middel van kardinaal Pacelli heeft te kennen ge geven, dat een onderhoud niet opportuun zou zijn, is deze mededeeling toch wel juist. Het afzien van het aanvragen van een audiëntie op een wenk van de zijde van het Vaticaan is voor de beoordeeling van de tegenwoordige houding van den Heiligen Stoel in de Duitsche kwesties, in het bij zonder de kwestie van het concordaat en de uitvoering daarvan, natuurlijk van be lang. Het is na de vele vorige aanduidingen in deze richting opnieuw een aanduiding, dat het Vaticaan thans minder dan vroeger geneigd is consideratie te houden met die genen onder de katholieken in Duitschland (en zoodanige vindt men er zeer talrijke, zelfs onder de bisschoppen), die zich geheel en al met het nationaal-socialisme hebben geïdentificeerd en veelal ,,staatskatholie- ken" worden genoemd. Zwendel met rabatzc- gels te Amsterdam. Ver schillende winkeliers zijn den laatsten tijd de dupe geworden van drie Duitschers, die duizenden rabatzegels in omloop hebben ge bracht en spoedig niet meer in staat bleken de zegels, die voornamelijk aan kleine zaken werden verkocht, in te wisselen. Deze zwendelarij, waaraan thans door krachtig ingrijpen der politie een einde is gemaakt, en waarvoor de daders eergiste ren over de grens zijn geleid, kwam korten tijd geleden aan het licht, toen bleek, dat er geen cent meer in kas van deze „Naamlooze Vennootschap", die door de heeren in een perceel aan het Rokin aldaar was geves tigd. Het is zelfs een groote vraag of deze N.V., die den naam droeg van „Eerste Ne- derlandsche Eenheidsrabatzegel Centrale" ooit eenig maatschappelijk kapitaal heeft bezeten, aangezien zelfs een kantoorjuf frouw die de administratie voerde, het haar toekomende salaris over één week niet kon worden betaald. De N.V. Eerste Ne^erlandsche Eenheids rabatzegel centrale hield zich bezig met den verkoop van rabatzegels die voor 6 per duizend exemplaren werden verkocht. Het betroffen bier zegels, '.e de winkeliers aan hun klanten verstrekten bij aankr^p vaa verschillende artikelen. De klant moesten leze zegels in een spaarboekje plakken, dat zij later, wanneer het geheel vol was, weer bij den winkelier konden inleveren tegen een zeker bedrag. De winkeliers zouden dan met de aldui weer ingeleverde boekjes naar de centraio

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 2