1600 500 300 150 100 25 Jeugdig - en vol PALMOLIVE Vertrouwen DINSDAG 17 APRIL EERSTE BLAD No. 90 72e Jaargang 1934 Uitgave; Firma F. KAM DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Viissingen. Telet. ID. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. fÜ ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van1—5 regels 1alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Zoo is de moderne vrouw, ongeacht haar leeftijd! Want zij weet dat blikken van bewondering haar zullen blijven volgen zoolang haar teint frisch, jeugdig en charmant blijft. Om dit te bereiken gebruikt zij regel matig Palmolive zeepde verzach tende, verjongende zeep, samenge steld uit een mengsel van olijf- en palmoliën de edelste schoonheids producten ooit door de Natuur voort gebracht. 's Morgens en *s avonds masseert zij twee minuten lang gezicht en hals met het rijke, fluweelzachte schuim van Palmolive zeep en warm water. Dit schuim dringt zelfs de fijnste po riën binnen en verwijdert alle stof deeltjes, zoodat de huid onbelemmerd ademt. Na deze massage spoelt zij zich af: eerst met warm, daarna met koud water. Pas nog heden deze een voudige, doeltreffende methode toe! Dit nummer bestaat uit 2 bladen Prinses Juliana naar Zeeland. Betreffende het voorgenomen bezoek van H.K.H. Prinses Juliana aan onze provincie, vernemen wij nader van den Commissaris der Koningin, dat de Prinses zich in begin sel heeft vereenigd met plannen voor een bezoek aan Zeeland op Maandag 24= en Dinsdag 25 September. Volgens deze, nog voor uitbreiding vat bare plannen, zou de Prinses de reis naar Middelburg maken per auto. De eerste dag heeft een overtocht van Viissingen naar Breskens plaats met de motorveerboot „Prinses Juliana", met als doel een bezoek aan de ooft- en tuinbouwtentoonstelling te Zuidzande, waar men ook het houden van een Cadzandsche bruiloft overweegt. De Prinses zal ten huize van den Com missaris der Koningin overnachten en voor Dinsdag staat dan op het programma een bezoek aan Zierikzee, waarheen de reis vanaf Veere met het instructievaartuig „Prinses Juliana" van het onderwijsfonds voor de Binnenscheepvaart zal worden gemaakt. Het doel van het bezoek aan Zierikzee geldt voornamelijk een bezoek aan de landbouwhuishoudkundeschool „Prinses Ju liana". Gemeentelijke arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der ar beidsbemiddeling alhier staan als werkzoe kenden ingeschreven1 behanger, 33 grondwerkers, 3 loodgieters, 1 mandenma ker, 1 mastieker, 9 metselaars, 11 opperlie den, 17 schilders, 1 stucadoor, 58 timmer lieden, 5 ververs, 2 vlechters, 2 bouwkun dige opzichters, 2 machinale houtbewerkers, 7 meubelmakers, 5 politoerders, 2 stoffeer ders, 3 kleermakers, 1 wasscher, 3 schoen makers, 447 metaalbewerkers, 3 bierbotte- laars-drankbereiders, 12 brood-banketbak kers, 2 koks, 3 slagers, 1 tuinman, 11 ma gazijnbedienden, 3 reizigers-agenten, 4 win- kelbbedienden, 1 besteller, 5 chauffeurs, 11 kellners, 23 loopers, 3 portiers, 3 sleepers, 41 transportarbeiders, 19 kantoorbedienden (w.o. 2 vrouwelijke), 3 teekenaars, 2 musi ci, 4 onderwijzers (w.o. 2 vrouwelijke), 1 verpleegster, 4 winkeljuffrouwen, 2 huis houdsters, 10 dienstboden, 4 werksters, 9 varensgezellen (w.o. stuurlui, machinisten, matrozen, stokers, enz.) en 160 losse arbei ders. Totaal 934 ingeschrevenen, waarvan 157 in de werkverschaffing. Vorige week 969 personen. Alzoo een vermindering van 35 werkzoekenden. Het nieuws van den dag In beeld. Foto's in onze Tijdinghal. In onze Tijdinghal brengen wij foto's van de bloeiende tulpenvelden te Koudekerke (Z.) Een overzicht van de zwemwedstrij den te Rotterdam waar Willy den Ouden een wereldrecord verbetert en van de da mes ploeg met bloemen gehuldigd. Eeni- ge opnamen van de onthulling van den ge denksteen in de vroegere woning van wijlen Mgr. Nolens aan de Prinsengracht te 's-Gravenhage. Verblijf van circus-artis- ten en van de olifanten van Sarrasani aan boord van de „Aldemarin". Bollenzondag tusschen Haarlem en Lisse. Een nieuwe behangselfabriek in Amsterdam. Huldi ging door de burgerij van burgemeester Pauken te Eersel, bij zijn 25-jarig lidmaat schap der Prov. Staten van Noord-Brabant. Uitreiking van diploma's voor veilig ver keer aan schoolkinderen te Amsterdam. H.B.S.-leerlingen op excursie naar het hoogste punt van «en gashouder, enz. Nat. Christen Geheelonthouders Vereen. Gisteren hield de afdeeling Viissingen van bovengenoemde vereeniging haar 38ste jaarvergadering in het gebouw van de C.V. J.M., Noordstraat 34. Aan het jaarverslag van den secretaris ontleenen wij het volgende Het ledental steeg met 2 en bedraagt op dit oogenblik 81. De ledenvergaderingen worden gemid deld door 27 der leden bezocht. De onderafdeeling „de Schakel" werd dit '-jaar weder opgericht, na 4 jaar gesluimerd te hebben. Deze jeugdafdeeling van jonge hieisjes en jongelieden telt nu 28 leden. De onderafdeeling „Hoop der Toekomst" voor kinderen van 10 tot 14 jaar telt 54 leden. De vereeniging is met 4 afgevaardigden vertegenwoordigd in 't „Vlissingsch Drank- weer-Comitéi', In November werd een filmavond geor ganiseerd, welke bezocht werd door 458 personen, terwijl een kindervoorstelling voorafging, bezocht door 652 kinderen. Verder werden in samenwerking met het „Vlissingsch Drankweer-Comité" bladen en geschriften verspreid, terwijl waar noodig huisbezoeken werden afgelegd en ook een geval van reclasseering werd behandeld. De afdeeling mag zich in een gezonden bloei verheugen. Gemengde Zangvereeniging. De Gemengde Zangvereeniging alhier, di recteur de heer Jan Kuiler, geeft Woens dag 25 April, des avonds 8 uur, een uitvoe ring in het Concertgebouw. Uitgevoerd zal worden „Arminiüs" van Max Bruch. Als solisten zullen medewerken mrj. Roosje Boelsma, alt en de heeren Marcus Plooyer, tenor en Willem Ravelli, bas-ba riton. Aan den vleugel mej. A. Minderhoud alhier. Christ. Zangvereeniging „Hosanna". De Christ, zangvereeniging „Hosanna", directeur de heer J. W. Bommeljé, zal Don derdag 26 April, des avonds 8 uur, een uit voering geven in het Concertgebouw. De uitvoering wordt gegeven door het uit twee klassen bestaande kinderkoor en zullen deze klassen laten hooren, welke lie deren zij naast het theoretische gedeelte geleerd hebben. Dat deze vereeniging wat goeds brengt, wordt voldoende bewezen door de gunstige persbeoordeeling na iedere uitvoering. Het programma bevat weer een groote verscheidenheid. Voor de keuze der liederen is weer geprobeerd datgene te geven wat aan den leeftijd past. De eerste klas (van 811 jaar) zingt werkjes van Cath. van Rennes, J. Worp, L. Adr. van Tetterode, Jac. Zwaan, op gedichten van Rie Cramer, D. Tomkins, P. Louwerse, enz. De middel klasse staat op een ander peildeze geven tweestemmige liederen (dus dit jaar geen cantate) van J. A. Hiller, Leo Mens, J. P. J. Wierts, R. Schumann, op gedichten van J. P. Heije, E. Laurillard, enz. Het spreekt vanzelf, dat het Concertge bouw weer geheel uitverkocht zal zijn. in een advertentie, voorkomende in dit num mer wordt nog gesproken over het ver krijgbaar zijn van tekstboekjes, maar dege nen die deze willen bemachtigen mogen wel vlug zijn, want een uitvoering van de ze „koren" belooft wat. Gedeserteerde matrozen. Op verzoek van den kapitein zijn giste renavond door de politie in de stad aange houden 5 Grieksche matrozen, die gedeser teerd waren van het Grieksche stoomschip „Stefanus Costomenus", op weg naar Noor- weegn, dat hier op de haven was binnenge- loopen om te bunkeren. Waar deze matro zen nog voor een jaar gemonsterd waren op dat stoomschip, zijn zij door de politie aan boord teruggebracht en ter beschik king van den kapitein gesteld. De matrozen verklaarden aan de politie van boord te zijn weggeloopen, omdat hun behandeling aldaar te wenschen overliet. Over de grenzen gezet» Door de politie werd aangehouden een stowaway van Poolsche nationaliteit, die alhier was afgezet van het Engelsche stoomschip „Farnham", op weg van Ant werpen naar Alexandrië, terwijl mede gis terenavond ter beschikking van de politie werd gesteld een Duitsch onderdaan, een tooneelspeler, die met de mailboot naar En geland vertrokken, aldaar niet was toege staan te landen, waardoor zijn terugkeer met de mailboot naar hier weder was be vorderd. Deze Duitsche onderdaan bezat geen middelen. De uitleiding van beide vreemdelingen over de grenzen des rijks werd bevorderd. Een binnenbrand. Gisterenmiddag bluschte de politie een brandje in een perceel aan de Beursstraat, waar hout dat op de kachel te drogen was gelegd, in brand was geraakt» MIDDELBURG Rechterlijke macht. Bij Kon. besluit van 13 dezer is benoemd tot rechter in de rechtbank te Middelburg mr. J. H. F. Bloemers, gewezen substituut griffier bij de voormalige rechtbank te Winschoten, ter vervanging van mr. J. H. Bijbau, benoemd tot andere functiën. Kamer van toezicht over de notarissen. Bij beschikking van den minister van justitie is herbenoemd met 30 Mei tot lid van de kamer van toezicht over de notaris sen en de candidaat-notarissen, mr. M. P. Sipkes, kantonrechter. OOST- EN WEST-SOUBURG Gevonden voorwerpen. Padvindersriem met sleutel bij Wallen burg, Zandweg C 31odeurfleschje met zilveren beslag bij Logeman, Van Turn houtstraat E 19. KOUDEKERKE Gemeenteraad. In de gistermiddag gehouden vergade ring van den gemeenteraad sprak de voor zitter een kort woord naar aanleiding van het overlijden van de Koningin-Moeder, dat door de raadsleden staande werd aange boord en deelde mede, dat een telegram van rouwbeklag aan H. M. de Koningin is verzonden. Ook is op 3 April een telegram van gelukwensch gezonden aan den Com missaris der Koningin en mevr. Quarles van Ufford bij hun zilveren bruiloft. Ged. Staten deelen mede dat de beslissing over de begrooting 1934 is verdaagd. Ingekomen is een verzoek van P. Maas en 6 anderen om verbetering van het De Buckswegje. De heer Goote heeft deze zaak nauwkeu rig opgenomen. Er is ter plaatse 'n vuilnis- helt ontstaan en daar de man, met het uit storten op'den weg belast, niet al te nauw schijnt te kijken, is er heel wat in de sloot terecht gekomen. Het is een ongehoorde toestand. De weg wordt veel gebruikt door wandelaars uit Viissingen. Wethouder Contant deelt mede, dat er na gehouden overleg geen andere plaats was te vinden om het vuil op te brengen. De heer Goote zegt, dat er wel een plaats zou zijn» waar jaren het vui! te bergen is. De voorzitter wijst op de slooten. Er be staat in het algemeen een kwaad, dat men- schen zonder dat anderen het zien, voor werpen in de slooten werpen, die er aller minst in thuis behooren. Burg. en Weth. zullen de zaak nog eens nauwkeurig gaan bekijken. De heer Sanderse stelt voor daar sintels te storten. De heer Contant merkt nog op, dat de weg niet behoort bij de gemeente, maar bij de aangelanden in onderhoud is. Ged. Staten deelen mede, dat de uitga ven voor verbetering van den weg Viissin genKoudekerke voorloopig door de ge meente zullen worden bekostigd. In behar 'cling komt weer het voorstel tot het aangaan van e n geldleening groot 7200 met jaarlijksche aflossing van 240 voor aankoop grond op 't Zand. In de vo rige vergadering staakten de stemmen over een voorstel de leening te doen loopen over 40 jaar, inplaats van 30 jaar. De heeren Sanderse, Lorier, De Kroo, De Rijke en Moens bespreken het voorstel. De voorzitter verdedigt een termijn van 30 jaar, waarna dit voorstel wordt aangeno men met 6 tegen 5 stemmen. Tegen de hee ren Jasperse, De Rijke, Goote, Lorier en De Kroo. Het ovorstel tot verhuring van een wo ning aan het hoofd der school voor 400, wordt nadat Ue heer Sanderse inlichtingen heeft ingewonnen of het hoofd niet om ver laging heeft gevraagd, zonder stemming aangenomen. Vastgesteld wordt het kohier voor de hondenbelasting voor 1934. De heer San derse vraagt of Burg. en Weth. het zeer lage tarief eens onder de loupe willen ne men. Aan het crisis-comité B wordt voor 1934 201.60 subsidie verleend. Aan het burgerlijk armbestuur wordt een extra-subsidie over 1933 verleend van 1000. De gewijzigde bouwverordening wordt na langdurige discussie goedgekeurd. Vastgesteld wordt een verhooging van de borgstelling van den gemeente-ontvan ger van 3000 tot 7000. Aangenomen werd met 6 tegen 5 stem men het voorstel van Burg. en Weth. om het strandbeheer over te doen aan de Ver eeniging voor Vreemdelingenevrkeer, nadat door verschillende leden er op was gewezen dat lang gewacht was met de oprichting dezer vereeniging. Van den heer Lorier was een verzoek ingekomen om de zaak terug te zenden naar Burg. en Weth. Tegen het voorstel stemden de heeren Moens, Goote, De Kroo, De Rijke en Lorier. Vastgesteld wordt het uitbreidingsplan voor de duinen. Aan de verschillende be zwaren van de tegenwoordige bewoners is ver tegemoet gekomen. De voorzitter en de heer De Kroo brachten een woord van dank aan den uitvoerder van het ontwerp, jhr. De Ranitz. Een subsidie van 3500 voor het rij wielpad wordt toegestaan, nadat de heer Sanderse inlichtingen had gevraagd over het uit te betalen loon en de heeren Lorier en De Rijke over de verhooging van het be drag van 2400 tot 3500. Bij de rondvraag vraagt de heer Sander se of het Burg. en Weth. bekend is, dat de politie de bewoners van de Breestraat ver boden heeft water in de goten te werpen en vraagt daar rioleering, uit te voeren in werkverschaffing. Verder bespreekt hij de steunregeling en vraagt electrische verlich ting van den Nieuwen Vliss. weg en be spreekt den nieuwen weg naar de duinen. De voorzitter deelt mede, dat het maar niet zoo gaat om rioleering te leggen, maar dat alles zal gedaan worden om de men- schen te helpen. Dat voor Koudekerke zelf de electrificatie zal worden overgelegd aan den raad, doch dat het door hem gevraagde behoort tot Milddelburg. De nieuwe weg naar de duinen zal spreker in comité be handelen. Hiiema gaat de raad over in gesloten vergadering. Na geruimen tijd met gesloten deuren vergaderd te hebben, behandelde de raad nog het schrijven van Ged. Staten, dat zij geen termen hebben gevonden aan de Pro vinciale Staten voor te stellen den door de gemeente geprojecteerden weg Koudeker keDishoek als tertiaire weg te beschou wen en voor de verbetering een renteloos voorschot te geven. De raad machtigde thans Burg. en Weth. een eenvoudig plan te doen opmaken en daarover voorloopige besprekingen met Ged. Staten te voeren. Loop der bevolking. Van 1—15 April 1934. Ingekomen,; J. W. van Kooten met gezin, A 94, uit Groede Mej. E. Ver sprille, A 94, uit Groede N. Schoolmees ter met gezin, E .19 9g, uit Middelburg J. H. van den Brink, D 233, uit Middelburg Mej. H. Kremer, E 117, uit Rotterdam P. J. Kambier met gezin, E 239c, uit Middel burg. V ertrokken,: Mej. P. M. Keste- loo, van C 51, naar Veere J. H. M. Roijen, van E 141, naar Breda J. E. J. Huizinga met gezin, van C 4, naar Tholen A. J. Adriaansen met gezin, van B 120, naar Viissingen Mej. H. H. Trimpe, van D 56, naar Goes. OOSTBURG Wielersport. Behoudens toestemming der bevoegde autoriteiten zal op Dinsdag 19 Juni a.s. voor de eerste maal worden verreden de voor wielrenners belangrijke wegwedstrijd „De ronde van Westelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren". Aan dezen wedstrijd kunnen deel nemen beginnelingen, nieuwelingen of ju- .niores van elke nationaliteit, alsmede Ne- derlandsche onafhankelijken. De lengte van; den rondrit bedraagt 100 K.M. Gestart wordt in Oostburg, terwijl verder gereden wordt langs den volgenden weg Zuidzan de, Potjes, Nieuwvliet, Groede, Kruisdijk, Nummer één, Hoofdplaat, Driewegen, Nieuwlandsche molen, Biervliet, Pyramide, Ponte, IJzendijke, Turkeije, Waterlandkerk je, Stroopuit, St. Kruis-Eiland, Bakkers- dam, Platluis, Heerenweg, Aardenburg, St. Kruis, Veulpan, Eede, Heille, Kruisschans, Sluis, Terhofstede, Retranchement, Cad- zand-haven, Badhuis, Cadzand, Zuidzande, Oostburg. Het ligt in de bedoeling deii wedstrijd jaarlijks te rijden op den vierden Dinsdag na Pinksteren. De wedstrijd wordt gehou den volgens de reglementen van de Neder- landsche Wielren-Unie en staat onder lei ding van door die Unie benoemde juryleden. Alleen renners met licentie kunnen deelne men. Verwacht wordt deelname van 150 tot 200 wielrenners. BRESKENS De visschersvloot werkloos. Daar de invoer van garnalen in Frankrijk thans verboden is, ligt en groot gedeelte van de Breskensche visschersvloot werkloos in de haven. TERNEUZEN Een luchtbeschermingsdienst. Zooals we reeds mededeelden organiseert de Ter Neuzensche luchtbeschermingsdienst heden een oefening in groot verhand, waar bij o.m. verondersteld wordt, dat vijande lijke vliegtuigen de plaats bombardeeren met gas- en brandbommen. In verband hiermede bezichtigde de pers onder leiding van den heer M. C. Hack, inspecteur van politie en hoofd van den plaatselijken lucht beschermingsdienst, hedenmorgen de ver schillende voor deze gelegenheid ingerichte lokaliteiten. Allereerst werd een bezoek gebracht aan het gebouw der openbare lagere school naast het politiebureau, waarin een hulp ziekenhuis is ingericht. Dit gebouw wordt verondersteld gasdicht en scherfvrij te zijn gemaakt, hetgeen vol gens het hoofd van den luchtbeschermings dienst op de navolgende wijze dient te ge schieden Wanneer in dit gebouw gewonden of gas- zieken worden gebracht, dan stuit men bij het openen van de deur die toegang ver leent allereerst op een afdekking van de kens, welke in een neutraliseerende vloei stof zijn gedrenkt. Deze dekens worden aan de kanten met lood bezwaard, zoodat zij de deuropening afdoende bedekken. Wanneer een ziekentransport voor de deur is aange komen wordt de afdekking opgetrokken en. onmiddellijk nadat het transport binnen is wederom neergelaten. Hierdoor wordt het binnendringen van gas zeer beperkt. De

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1