1000 500 300 25 M4ANDA6 16 APRIL, t EERSTE BLAD No. 72e Jaargang 1934- UitgaveFirma F. VAII DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagefijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS COUPON I IVLISSINOSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen De economische kant van den smokkelhandel. De „Middelburgsche Courant" opent een aanval op ons artikel, waarin wij den eco- nomischen kant van den smokkelhandel hebben belicht. Onze collega noemt dit ar tikel op zichzelf vrij onschuldig, maar hij vindt, dat daaraan zoo scherpe en gevaar lijke zijkanten zitten, dat hij niet mag na laten daarop in het bijzonder de aandacht te vestigen. De aanval wordt onmiddellijk gericht op muntpolitiekgebied, doch hierop willen wij de degens niet met onzen collega kruisen. Dit zou leiden tot een onvruchtbaar debat, dat bovendien niet in een dagblad thuisbe- hoort. Ons doel met het artikel is enkele nadee- len op te sommen, welke aan de deflatie- politiek onzer regeering verbonden zijn. Onze regeering steekt het niet onder stoe len of banken, dat zij verdere deflatie be oogt, geheel in stijl met onzen anderen bondgenoot in het goudblok Frankrijk. Andere landen tezamen het grootste gedeelte van de wereld huldigen andere principes. Aan elke economische politiek paren zich voordeelen aan nadeelen. Deze dient men tegen elkander af te wegen om zich een oordeel te kunnen vellen over den - meest juisten weg, welke in het belang van het volk zal moeten worden genomen. Wij hebben op tal van nadeelen dezer de- fjatie-politiek gewezen. Wij zien toenemende werkloosheid, ver dere ineenschrompeling van onzen handel, heffingen op de voornaamste eerste levens behoeften, zo'oals vèttén, vleesch, boter, melk, aardappelen, groenten, suiker etc., teruggaande koopkracht en verhooging der belastingen, teeltbeperking, afslachting van vee en last not least een ten spits gedreven smokkelhandel. Factoren, die zich in En geland momenteel niet doen gevoelen. Wy willen een ander voorbeeld aanhalen, dat niet zoo heftig op de gemoederen in werkt als het monetaire vraagstuk. Nie mand zal willen ontkennen, dat drankmis bruik in het groot leidt tot zedelijke ver wildering van een volk. Mag men daarom de drooglegging van Amerika niet becriti- seeren, mag men niet op het funeste van die politiek wijzen, welke geleid heeft tot een weergalooze corruptie Laadt men door een dergelijke critiek het odium op zich, dat men drankmisbruik tolereert of goed keurt Hetzelfde is het geval op muntgebied. Gestreefd rnoet worden naar waardevast heid van het geld. Dit is een dringend al gemeen belang. Mag men dan niet wijzen op de groote nadeelen, welke verbonden zijn aan een bepaald stelsel? Zijn er niet vele wegen die naar Rome leiden? Hebben de vier goudlanden de economische wijsheid, in pacht en faalt de geheele overige wereld Wij verzekeren onzen collega, dat wij met hèm en de welvaart van ons volk op het oog hebben. Mogen wij daarom niet wijzen op de keerzijde van de medaille? Om den Zilveren Schelde-meeuw. De Stervlucht naar het vliegveld Vlissingen. De stervlucht naar Vlissingen, te organi- seeren door de Zeeuwsche Vereeniging voor Luchtvaart, was aanvankelijk bepaald op 14 Juli a.s. Toen later bleek dat op dien dag de Nationale Luchtvaartdag in Soes- terberg gehouden zou worden, werd als da tum 25 Augustus gesteld. Aangezien daar na bleek, dat die datum voor de Nederland- sche rondvlucht was aangewezen, heeft het bestuur der Z.V.L. de datum voor de vlucht om „De Zilveren Scheldemeeuw" definitief bepaald op Zaterdag 4 Augustus 1934. Nadere bijzonderheden over de organisa tie van deze nauwkeurigheids-navigatie -4 ucilt worden zoodra mogelijk bekend ge- Haakt, Een huldiging. Zaterdagavond had in het Grand Hotel ..Britannia" het afscheid plaats van den eer J. p. van Krieken, als chef van het gemeente-badbedrijf alhier. •Aan dit afscheid was een eenigszins fees telijk tir je gegeven. Om 7 uur nam. ging e harmonie ,,St. Caecilia" al spelende, voorafgegaan door de tamboers en signaal- af deeling van de "V.T.V. en besturen van verschillende vereenigingen met hun vaan dels door de Walstraat, Badhuisstraat en Koudèkerksche weg Oost naar het huis van den heer Van Krieken. Na het spelen al daar van een opgewekten marsch, werd de heer Van Krieken en- zjjn familie verzocht met den stoet mede te willen gaan naar voornoemd hotel. Daar aangekomen, stond een eerewacht van de damesafdceling van de V.T.V., met bloemen versierde bogen, waarmede een soort gekroonde gang werd gevormd tot aan de groote zaal. Aan me vrouw en mej. Van Krieken werden bloe men aangeboden, terwijl de familie door den voorzitter van V.T.V. naar de voor hen bestemde zitplaatsen werden geleid. Na het zingen door het „Vliss. Mannen koor" van het Zeeuwsche Volkslied, werd door den voorzitter van het voor dit doel samengestelde comité den heer Van Krie ken in het bijzonder, doch ook zijn familie, namens baadsters, baders, besturen - en; le den van verschillende vereenigingen en ver dere belangstellenden het welkom toege-- roepen. s Spreker deelde den heer Van Krieken mede, dat, nadat het bekend was geworden dat hij in het seizoen 1934, wegens zijn' reeds bereikten leeftijd van 65 jaar, niet meer als "hef van het gemeente badbedrijf zou fungeeren, er stemmen waren opge gaan hem nog een kleine hulde te bereiden. Dank zij de spontane medewerking van baadsters, baders "n vereenigingen is het comité in zijn pogingen geslaagd. Het is niet alleen, zegt spreker, dat wij U dezen feestavond aanbieden,- we willen U niet zonder meer zien vertrekken, daarom heb ben, wij gemeend U namens de hier aanwe zigen en ook namens velen, die hier door omstandigheden niet aanwezig kónden zijn een aandenken als scheidende chef van het hadbedrijf tè moeten aanbieden. Vevolgens zegt spreker, dat de burge meester, die altijd heeft getoond te willen meeleven met alles wat in zijn gemeente plaats vindt, zich ook nu weer bereid ge toond heeft dit aandenken aan den heer Van Krieken te willen uitreiken. Daarom, zegt spreker, zal hij er nu ook het zwijgen aan toe doen en verzocht den burgemees ter dit aandenken wel aan den scheidenden chef na. iens de deelnemers te willen aan bieden. Hierna nam de burgemeester het woord, die ongeveer als volgt sprak Van Krieken, nog een kleine tijd en ge legt het ambt als chef van het badbedrijf neer. Het is een heengaan omdat uw leef tijd het vergt. De tijd dat een ambtenaar moet gaan is nu eenmaal op 65 jaar ge steld. U bent al op weg naar uw 67ste jaar, zoodat het einde van uw loopbaan aan het bad moet volgen. Het zijn dus niet uw krachten geweest, want wat dat betreft, dan behoeft ge nog voor geen jongeren uit den weg te gaan. We staan dus nu voor het feit, dat we in het vervolg uw opge wekte medewerking aan ons badbedrijf moeten missen. Dat is dan ook de reden, dat wij hier in zoo'n groot getal tegenwoor dig zijn. Baadsters, baders en verschillen de vereenigingen hebben dan ook gemeend U niet zonder meer te moeten laten ver trekken, maar U een aandenken te moeten aanbieden, dat U, naar wij allen hopen, nog vele jaren de prettige onderlinge samen werking zal doen herinneren. Niet alleen als burgemeester, doch ook als voorzitter van de commissie voor het gemeentelijk badbedrijf heb ik de uitnoodi- ging aanvaard om dit geschenk aan U uit te reiken. (Hierna bood de burgemeester een sche merlamp en een pendule met 2 coupes aan den heer Van Krieken aan). De klok, zegt spreker, is het symbool er van dat de tijd niet stil staat, dat hebt IT nu ook ondervonden. Wij hopen echter, dat er voor U nog vele gezonde en gelukkige jaren zullen zijn weggelegd. Ook bied ik U hierbij nog aan de met de bekwame hand van den heer C. J. van der Eijk vervaardig de oorkonde, waarin uw werkzaamheid zoowel op het gebied van het badbedrijf als van het vereenigingsleven is vastgelegd. Hoewel U het vereenigingsleven nog niet vaarwel zegt, hebben de vereenigingen dit oogenblik benut om ook hun dankbaarheid te toonen voor datgene wat door U als voorzitter van „Vlissingen Vooruit" in het belang van verschillende vereenigingen in den loop der jaren is gedaan. Met den wensch, dat het den heer Van Krieken nog vele jaren goed mag gaan, eindigde de burgemeester zijn toespraak. Hierna zong het Mannenkoor „Hij leve lag", waarmede de aanwezigen met een daverend applaus .instemden. De heer Van Krieken bedankte voor de hem gebrachte hulde dat er iets voor hem gedaan .werd., liad liij al begrepen, dat het echter zoo zou zijn, had hij zich niet in kunnen denken. Hij memoreerde nog het aannemen van zijn betrekking in 1920 en meent in zijn voornemen om het badbedrijf op te werken te zijn geslaagd. Zijn stand punt is geweest dat de baadsters en baders niet alleen ciënten waren, doch ook zijn vriendinnen en vrienden dat werd zelfs ook aan de kinderen bijgebracht. Hij hoopt' dat zijn opvolger hetzelfde standpunt zal innemen, dan zullen hetgeen spreker zich had voorgesteld zeer zeker in 1934 de 70.000 baders worden bereikt. Waar nu binnenkort de N.V. Haven van Vlissingen tot stand zal komen, hoopt hij voor den burgemeester dat het met de nieu we haven zoo zal gaan als met het badbe drijf steeds excelsior Vervolgens bracht spreker nog dank aan alle aanwezigen, aan de deelnemende ver eenigingen en in het bijzonder aan „St. Caecilia". Hij zoii het zachtjes aan het stadsmuziekkorps willen noemen, want het geeft zich spontaan voor iedere gelegen heid. Hierna werd door het Mannenkoor, door V.T.V. en door de revue- en cabaretvereeni- ging „Kunst naar Kracht" het verdere van het programma, tot groot vermaak van de aanwezigen, afgewerkt. In de pauze was er gelegenheid om van den scheidenden chef afscheid te nemen, waarvan door talrijke baadsters, baders en besturen van vereenigingen gebruik werd gemaakt- Vervolgens werd de heer Van Krieken met zijn familie en het comité op de gevoe lige plaat vereeuwigd. Omstreeks 11 uur was het einde van de zen feestelijken afscheidsavond en werd door den voorzitter van het comité dank gebracht aan allen, die hadden medege werkt aan dezen avond en voor het verkrij gen van de fondsen voor aankoop van de geschenken. Spreker hoopte, dat de heer Van Krieken, die. eerst had gedacht dat zijn vertrek als chef te vergelijken zou zijn met een nachtkaars, welke zachtjes uitbrandt, met genoegen op dezen avond zal terugzien. Plaatselijk Crisis-Comité. Door den penningmeester van het plaat selijk comité Vlissingen van het Nationaal Crisis-comité werd ontvangen van den heer G. 10. Jaarvergadering Patroonsbond van Bouwbedrijven. Op uitnoodiging van de afdeeling Vlissin gen heeft het dagelijksch bestuur van den Patroonsbond van Bouwbedrijven in Ne derland, behoudens goedkeuring van het hoofdbestuur, besloten, dat de jaarverga dering ditmaal in Vlissingen zal worden gehouden. De vergaderdagen zijn Woens dag 20 en Donderdag 21 Juni. De vergaderplaats is het Hotel „Britan nia". Deze jaarvergadering belooft de be langrijkste te worden uit het leven van den Patroonsbond en de te nemen besluiten zul len van ingrijpend belang zijn voor het bouwbedrijf in zijn geheel. De afdalingen en algemeene leden kun nen van heden af bereids opgave doen van voorstellen of onderwerpen, welke zij op de agenda zouden willen geplaatst zien. Het zal den leden overigens ongetwijfeld ver heugen, dat zij aldus in de gelegenheid zul len zijn met het prachtige eiland Walche ren en met Vlissingen en de karaktervolle steden als Middelburg (waar op Donderdag- tevens markt is) en Veere kennis te maken. Rotterdamsch Volkstooneel. Blonde Greet., Concertgebouw. zag „De Jantjes"? Dan moet U zeker „Blonde Greet" gaan zien I", zei de aan kondiging. Zooiets geeft te denken en vol verwachting klopt ons hart. Immers, Herman Bouber's stukken zijn van een zeer eigen genre en drukken een bepaalde visie op de werkelijkheid uitzij brengen Amsterdamschen humor gemengd met eenige zilte tranen, kleurige volksty pen even oprecht als vermakelijk of gevoel vol naar gelang van de omstandigheden reine Amsterdamsche volkskunst. Nu heeft een zekere Dirk Janse een stuk eschreven gebaseerd op het Kotterdam- sche volksleven. Het verhaal komt in het kort hierop neer Blonde Greet, de doch ter van den werkmeester-kroegjesbaas Beun, heeft liever een „meneer" dan Mooie Dries, een jongen uit het volk. De liaison met den „mc.ieer", een zoon vi,n den pa troon haars vaders, voert tot het bekende gevolg. Van een huwelijk is natuurlijk geen sprake. De jonge Frans van Raalte denkt het met geld goed te kunnen maken. Doch vader Beun verneemt de waarheid en wurgt den belager van de eer zijns doch ters. Beun komt in de gevangenis. Mooie Dries teekexit als koloniaal. Er wordt een 28 Wilt U mij gratis toesturen een proef- stukje Castella (voldoende voor 12 dagen schoonheids-verzorging.) Ik voeg 3 ets. postzegel voor porto-kosten bij. "KTrrrrm Straat Plaats Wilt U 12 dagen schoonheids-verzorging Aan elke dame, die ons nevenstaande coupon (gefrankeerd met IV2 ets. postzegel) inzendt onder bijvoeging van 3 ets. post. zegel voor porto-kosten, sturen wij gratig een proefstukje Castella, voldoende voor 12 dagen schoonheids-verzorging. Adresseer» Fa. Dobbelman - Nijmegen, baby geboren. Het kindje verwisselt het tij delijke met het eeuwige na een half jaar, hetgeen Blonde Greet van haar verstand berooft. Mooie Dries verliest door een kle- wanghouw zijn rechterarm en keert met een klein pensioentje uit de Oost terug. Als Beun. uit de gevangenis ontslagen wordt, is hij stekeblind. Ziedaar een flinke dosis noodlot en dramatiek, nu niet direct ge schikt om de menschen in dezen tijd wat op te monteren. Gelukkig komen er in deze tragi-comedie, waarin de tragiek verre overheerscht, enkele leuke tooneeltjes voor, zij 't met wat goedkoope moppen en plat ten humor, waarmede Trui en Nelis Blom, Piet en „de Dikke" alsmede „de Bos" de lachers op hun hand kregen. Greta van der Knaap kweet zich verdien stelijk van de titelrol Willem Goossens, tevens de leider van het gezelschap, speel de Mooie Ijries veel te pathetisch. Vanzelf werden er bij zooveel sentimentaliteit soms tranen met tuiten geschreid. De zaal was aardig bezet en het applaus als gewoon lijk bij dergelijke stukken uitermate har telijk. Enthousiast kunnen we over dit tooneel- werk en deszelfs weergave niet zijn. Het schermen met „De Jantjes" is een handig gekozen reclame-object, daar Bouber's stuk verreweg superieur is. v Ontspanningswerk voor werkloozen. Nu de lente weder haar intrede heeft ge daan, is het ontspanningswerk voor jeug dige werkloozen in het lokaal Noordstraat 34, uitgaande van Christ. Besturenbond en Chr. Vereeniging voor Jonge Mannen, voor dit winterseizoen weder stopgezet. Hoe het werk ook in den afgeloopen win ter op prijs werd gesteld, moge blijken uit Let groot aantal bezoekers, wat niet min der dan ruim 15,000 personen bedroeg. Aan 225 personen werd een toegangskaart ver strekt, die geregeld van het lokaal gebruik maakten. Een jubileum. De heer S. M. Barkelau, koster bij de Ned. Isr. gemeente alhier, heeft gisteren zijn 40-jarig jubileum als zoodanig her dacht. VOLDOET AAN" HYGIËNE Van verschillende zijden moclit de jubila ris blijken van belangstelling ontvangen en werden verschilende bloemstukken aan zijn woning afgegeven. De voorzitter van de Ned. Isr. gemeente alhier, de heer R. Hiegenlich, heeft den heer Barkelau geluk grwenscht met zijn jubileum en dank gebracht voor de wijze, waarop hij gedurende 40 jaar zijn betrek king heeft waargenomen. Namens de ge meente bood hij den heer Barkelau een enveloppe aan. .Drenkeling. Gistermiddag viel een 5-jarig jongetje spelend in de Visschershaven. Een zekere J., die het ongeval zag, sprong gekleed te water, daar het kind naar het midden van de haven begon af te drijven. Het mocht hem gelukken het kind te redden, waarna dit naar het politiebureau is overgebracht, van droge kleeren is voorzien en nadat het weder op zijn verhaal was gekomen, aan de ouders is teruggegeven. Aanhouding minderjarige. In den afgeloopen nanacht werd door de politie zwervende aangetroffen een 15-ja rig meisje, wier opsporing den avond te' voren door de ouders was verzocht. Het meisje verklaarde „uit" te zijn geweest cn in de duinen te hebben gezworven. Na ern stige vermaning is zij aan de ouders terug gegeven. Eèn aanrijding. Zaterdagmiddag liep een 8-jarige jongen op het Bet je Wolff plein al spelende tegen een motorrijwiel aan, waardoor het kind kwam te vallen en er gelukkig slechts met een kleine hoofdwonde afkwam. Het mo torrijwiel is eveneens gevallen en werd licht besch? jd.

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1