1000 500 300 25 ZATERDAG EERSTE BLAD BOEKEN No. 88 72e Jaargang 1934 Uitgave: Firma F. HAN OF VEL6E Ir., Walstraat 58-60, ïlissingen. Teiet. 10. Postrekening 66287 14 APRIL Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen BINNENLAND STADS- EN PROVINCIENIEUWS O H U KI VLISSINGSCHE COURANT ABUNNEMENTSPRIIS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1 -5 regels 11.25 iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels 11. -alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bii verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'1 Dit nummer bestaat uit 4 bladen Herziening steunregeling. Gisteren had de minister van sociale za ken op zijn departement een bespreking met de wethouders van sociale zaken en financiën van de gemeenten Amsterdam. Den Haag, Rotterdam en Utrecht over het vraagstuk van herziening van de steunre geling in verband met den financieelen toestand van rijk en gemeenten. De besprekingen droegen wederzijds een informatorisch karakter en zullen in een volgende vergadering worden voortgezet. Kabinet en S.D./ P. „De Tijd" (r.k.) schrijft In een nabes- ouwüig over het Paasch- congres hebben wij dezer dagen gewezen op den tactischen zet der S.D.A.P. om den weg naar een toekomstige deelneming aan de regeering langzamerhand voor te bereiden. „Het Volk" acht die beschouwing nog te vroeg. Wjj g "*en veeleer, dat het te vroeg zou zijn, reeds in den naasten tijd van het Paaschcongres belangrijke wijzigingen van politieke verhoudingen te verwachten. Voorshands is daar geen kijk op en uit drukkelijk wezen wij dan ook op de nood zakelijkheid van de leiders der S.D.A.P. voor een veel verdere evolutie en duidelij kere ophelderingen eer op de thans sterker dan ooit benadrukte bereidverklaring te gelegener tijd ernstig kan worden ingegaan. Alleen indien ze geleidelijk aan alle dubbel zinnigheid een eind maakt, zal de S.D.A.P. qich in bepaalde politieke omstandigheden de kans scheppen, waarop het Paaschcon gres koerste. De nieuwe Commissaris der Koningin in Utrecht. Naar „het Vad." verneemt kan eiken dag verwacht worden de benoeming van den burgemeester van 's-Gravenhage, den heer mr. dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal tot Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht. Mr. dr. Bosch Ridder van Rosenthal werd 7 April 1884 te Dordrecht geboren, waar zijn vader officier van justitie was. Hij studeerde te Leiden, waar hij in 1902 op stellingen promoveerde en zette zijn stu diën voort te Utrecht, waar hij in 1911 pro moveerde, eveneens op' stellingen in de staatswetenschappen. Als advocaat vestigde mr. Bosch Ridder van Rosenthal zich te Zutphen, werd daar in 1915 raadslid en in 1917 wethouder van onderwijs. Ook was hij er plaatsvervangend kantonrechter. 21 No vember 1917 werd hij benoemd tot burge meester van Brummen, welk ambt hij be kleedde tot de Staatscourant van 13 Mei 1924 zyn benoeming meldde tot burgemees ter van Groningen, met ingang van 16 Juni 1924, als opvolger van wijlen mr. Van Ket- wich Verschuur. Met ingang van 1 December 1930 werd hij benoemd tot burgemeester van 's-Graven hage. Een nieuw brandbluschmiddel. In brandweerkringen wordt sinds jaren naar een middel gezocht, waardoor men even effectief als thans met water, branden kan blusschen zonder waterschade te ver oorzaken. Het middel, dat water eventueel zou kunnen vervangen is schuim. Echter was het tot voor kort niet mogelijk, schuim in zoodanigen hoeveelheid te produceeren, dat daarmede een groote brand zou zijn te bestrijden. Thans is het mogelijk geworden met eenvoudige middelen en tegen niet al tc hooge kosten, in zoo groote mate schuim tc maken, dat zelfs groote branden zeer snel bestreden kunnen worden, zonder ern stige waterschade te verwekken, die thans, ia vele gevallen, de brandschade overtreft. De firma N.V. Noord-Hollandsche As- bestfabriek v.h. J. de Boer en Co. te Am sterdam brengt het „Komeet" luchtschuim- hnnon in den handel en heeft op haar ter reinen met dit apparaat, voor talrijke ge- aoodigden, waaronder wij den commandant van de brandweer, den heer Gordijn zagen, een demonstratie gegeven. Deze demonstra tie gaf een uitstekend beeld van de wer- hingskracht van het nieuwe brandblusch middel. Er werd o.a. een olietank, gevuld met 1000 liter stookolie en 200 liter ben zine, in brand gestoken en binnen enkele minuten radicaal gebluscht. Bovendien, werd een olietank, die door. verhitting tot zelfontbranding was ge bracht, in zeer korten tijd gebluscht. Voorts gaf men eenige demonstraties met lompen- brand e.d. en werd overtuigend bewezen hoe weinig waterschade dit nieuwe appa raat verwekt. Het Komeet-luchtschuimkanon, dat in verschillende formaten in den handel wordt gebracht, kan aan de gewone waterleiding worden aangesloten, terwijl de schuimver- v/ek kende substantie „Totalon" op den rug wordt meegedragen. De Zuiderzeewerken. Nederland in den Vreemde en de Alge- meene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer hebben een Engel- sche, Duitsche en Fransche brochure over de Zuiderzeewerken uitgegeven. De laatste is getiteld „Un travail de titans". Het is een hai.:lig mooi geïllustreerd boekje, dat ongetwijfeld den vreemdeling kan nopen, eens te komen kijken. Als kijk-object is het onderwerp zeer dankbaar. Gelukkig hebben de opstellers de kostcijfers weggelaten en hun voorspelling, dat de Zui .erzee in de toekomst 300.000 menschen zal kunnen voe den tegen 3000 visschers vroeger, wijst naar een zoo verre toekomst, dat ons huidig ge slacht van het tegendeel geen hartzeer heb ben zou. Een gelukkige gemeente. Een bij uitstek gelukkige gemeente voor belastingbetalers is het plaatsje Leiderdorp in de Rijnstreek. Terwijl vrijwel overal in den lande de be- lastingschroef tot het uiterste is aange draaid of nog wordt aangedraaid, heeft het gemeentebestuur van Leiderdorp kans ge zien in een jaar tjjd de directe en indirecte belastingen tot zes maal toe te verlagen. Eerst werd - het schoolgeld met 25 pet. 'verminderd en daarna gingen de trouw- rechten omlaag. Hierna volgde een verla ging van de water- en lichttarieven, waar bij het electriciteitstarief met 4 cent per kw., het gas met 1 cent en het water met 20 pet. per kb. M. kon worden verminderd. Als zesde verlichting van den belasting druk overweegt men thans de opcenten op de gemeentefondsbelasting van 80 op 60 terug te brengen. Zomer in Tirol. Britannia. Gisteravond heeft de heer Wrjnands Frans het niet in overgrooten getale opgekomen aantal leden der afdeeling Walcheren van de N. R. V. meegenomen naar Tirol, waar van hij heeft trachten aan te toonen, dat het de Alpen in grootscher vorm, in zui verder uitdrukking der kwaliteiten te aan schouwen geeft dan Zwitserland. Waar Tirol 40 der Alpen en Zwitserland slechts 14 der Alpen bevat, waar dit laatste land wel veel geciviliseerd er is dan het eerste, maar zich daartegenover ook meer toelegt op de vreemdelingen-exploitatie, zou spreker er op willen aandringen om een grooter deel der reizen naar Tirol te doen. En zijn propaganda voor dat deel van het gemutilede Oostenrijk zou stellig, door de prachtige projecties op het witte doek meer ingeslagen zijn, als spreker niet zoo vlug- had gesproken en zich meer naar de zaal en van het witte doek af had gewend. Hij ving de projecties aan met een kaart van Tirol, waarop spreker de twee, totaal ver schillende ketens aanwees, ten Noorden de kalk-Alpen en ten Zuiden de Ur-Alpen, welke zoowel in natuurlijke constructie als in uiterlijken vorm ten zeerste van elkaar verschillen. Wij kregen beelden voor oogen van meren, met als achtergrond bergen van meer dan 2400 M. (de Sonnenspitze), waarbij spreker er de aandacht op vestig de, hoe betrouwbaar de Tiroolsche gidsen zijn, waarvoor hij enkele bewijzen aanvoer de. Verder kregen wij een indruk van de vervoermiddelen in die hooge streken door middel van de zweefbaan. Ook werden beel den vertoond van de bergen bedekt met sneeuw, schitterend belicht door het mach tige natuurverschijnsel van het Alpen- gloeien, van gletschers en door de dalen schietende watervallen. Al die beelden der natuur werden afgewisseld met opnamen, die de woonplaatsen der Tirolers schitte rend weergaven, met karakteristieke pro jecties van de cultuur van dit volk. Het tweede deel der serie projecties was gewijd aan de stad Innsbrück juet haar omgeving om te laten zien, dat l^oe wei nig geciviliseerd de bevolking, betrekkelijk gesproken tenminste, is hoeveel kunst er in dat land is. Van die stad met haar druk lbezochte universiteit, zoowel als van haar schitterende ligging met als achtergrond de machtige Alpen, kregen we typische kiek jes van smalle, hooge straten, waar de zon nauwelijks in doordringt, maar ook afbeel dingen van grootsche beeldhouwwerken, o.a. de hoofdkerk, die oorspronkelijk slechts gebouwd werd als mausoleum van Maximi- liaan van Oostenrijk de Triomfpoort, de Maria Theresiastrasse, prachtig gesmede uithangborden, het museum met enkele schilderijen, het standbeeld van Andreas Hof er. De serie beelden werd besloten met eenige kiekjes van de bergen, waar o.a. de stengellocze gentiaan en het Alpenroosje bloeien. Spreker besloot zijn lezing met een war me aanbeveling tot een bezoek aan Tirol, dat, eenvoudiger dan Zwitserland, niet het cachet geeft van vreemdelingen-industrie, waardoor het laatste land gekenmerkt wordt. Daarbij dient er de nadruk op ge legd te wc-den, dat volgens spreker de groote, imposante schoonheid van het Al pengebied het allermeeste te vinden is in Oostenrijk en bovenal in Tirol. De heer A. A. Noest, die spreker met enkele w orden had ingeleid, dankte spre ker voor het schoone, dat hij dezen avond gegeven had en knoopte daaraan een stukje propaganda vast voor de N. R. V. Tentoonstelling van teekeningen aan de Avondschool voor Nijverheids-onderwijs. Met het oog op de alarmeerende geruch ten, die verleden jaar ten opzichte van deze zoo nuttige onderwijsinrichting liepen, in verband met den economischen toestand, die tot krasse bezuinigingen noopte, hebben we ons gisterenavond vol spanning naar bovengenoemde tentooonstelling begeven. We waren wel wat benieuwd naar het re sultaat van den sterk verminderden leertijd oorspronkelijk 15 lesuren van 50 minuten en nu 15 lesuren van 40 rain. En het resul taat is ons terdege meege-rellen. De quan- titeit toch was, wat heel natuurlijk is na die vermindering, niet zoo groot als het vorige jaar, maar waar het meer op aan komt, de qualiteit was niet verminderd. Nog een andere maatregel van bezuiniging wordt met den nieuwen cursus getroffen. Konden tot nu toe alle candidaten die zich presenteerden, natuurlijk na voldoend afge legd examen, worden toegelaten, dit ver andert met den nieuwen cursus geheel en al. Dan toch kunnen zich slechts voor toe lating aanmelden degenen, die geen andere dagschool meer bezoeken. Gelukkig staat tegenover dit onttrekken van steun aan deze school een ander feit, nl. dit, dat de Kon. Maatschappij „de Schelde" door het ter beschikking stellen van de nieuwste modellen een zeer grooten steun verleent. We hebben de geheele tentoonstelling ter dege bekeken en speciaal hebben we eens gelet op de opvolging van de uitgewerkte leerstof, die in de eerste twee klassen ge lijkvormig is voor allen, te weten het lijn- teekenen, waar constructief werk geleverd wordt, opgevroolijkt door frissche kleuren. Werk en uitvoering is over het algemeen netjes en correct. In de tweede klasse wordt begonnen met projecties van vlakke figu ren, vervolgens van lichamen en ten slotte van lichamen, welke stof gevolgd wordt door doorsneden. Pas in de 3e klasse wordt de scheiding in ambachten voltrokken. Dan wordt een begin gemaakt met werktuigkundige tee- keningen, welke betrekking hebben op het ambacht der verschillende leerlingen. We zagen ook de teekeningen van de 3e en 4e klasse met de vervolgklasse van bouwkun digen aard, waardoor we het verloop van deze heele stof konden volgen. De jongeren krijgen de details en de grooteren krijgen woningbouw, plattegrond enz. op schaal uit te voeren. In de scheepsbouwafdeeling za gen we ijzerconstructies. Eerst detailtee- keningen en vervolgens kappen en bruggen. Daar merkten we ook op de huiduitslag van een motorschip, vervaardigd naar een mo del, beschikbaar gesteld door de Kon. Maatsch. „de Schelde". Dat het onderwijs aan deze inrichting zich aanpast aan het beroep van den leerling, zagen we aan de werkstukken van den eenigen fotograaf, die zich speciaal toegelegd heeft op studies van verschillende deelen van het gelaat. Het handteekenen gaat op deze school parallel met het vak teekenen, wat we dui delijk gedemonstreerd zagen in de werk stukken o.a. van het machineteekenen dieselmotoren, assen, asleidingen en derge lijke. Ons blijft na ons bezoek aan de tentoon stelling niets over dan een warm woord van hulde aan directeur en leeraren, ren, die, ondanks de steeds moeilijker wor dende omstandigheden, er in gerlaugd zijn zulke prestaties te aanschouwen te geven. Ned. Reis vereeniging Op Dinsdag 17 dezer, 's avonds om 8.15 ut::*, geeft de afdeeling Walcheren van de Nederlandsche Reisvereeniging tot sluiting OP ELK GEBIED bij ons voorradig. ZONDER VERPLICHTING INZAGE VAN DE WERKEN DIE MEN WENSCHT. BOE K HANDEL TEL. 348 BADHUISSTRAAT 15. van het winterseizoen een propaganda- feestavor teneinde nog meer bekendheid te geven aan het doel en streven van deze zoo mooie organisatie. Reeds 60.000 land- genooten lieten zich als lid inschrijven en ieder hunner kan niet anders dan een en thor last propagandi t zijn. Deze jaarlijk- sche propaganda-feestavonden hebben een goede reputatie verworven en geven aan niet-leden de gelegenheid om op zeer pret tige wijze nader met het werk der N.R.V. kennis te maken. Voor bijzonderheden dezen avond betref fende verwijzen wij naar achterstaande ad vertentie. Alhambra-theater. Claxidette Colbert in De Koningin had bezoek". Buster Keaton in )}Buster leert het leven kennen Gij hebt Claudette Colbert reeds meer in hooge kringen ontmoet. Zij was de vrouw, voor wie Maurice Chevalier zich zooveel moeite gaf in „De lachende luitenant", en de heidensche verleidster, die in „Het Tee- ken des Kruises" al zoo'n zwak had voor Frederic March, in deze alm („To-night is ours") opnieuw de tegenspeler van deze Parisienne, die echter haar heele leven in Engeland en Amerika heeft doorgebracht, accentloos Engelsch spreekt, reeds in zwij gende films optrad, en in het dagelijksche leven mevrcuw Foster heet. Claudette Colbert heeft zich ontwikkeld tot een der best krachten van de Para mount Co. Een medolieuze stem, uitdruk- Itingsvolle, groote oogen, een volmaakt fi guur en groot speeltalent maken haar tot een actrice, die voor iedere rol, vroolijk of tragisch, te gebruiken is, maar die uit blinkt als grande amoureuse. Hier is het dwaze verhaal van een prin ses, die wegens moorden op het staatshoofd en naaste familie onverwacht tot haar plicht wordt geroepen. Zij moet regeeren. Twee uur, voordat zij een morganatisch hu welijk zou sluiten, vertrekt zij. Na een leu ke, lange reeks van pikante wederwaardig heden wordt dit huwelijk ondanks alles toch gesloten. Claudette Colbert is in dit filmwerk nau welijks van het doek af. Zij is de hoofdper soon eerst de beminlijke, boemelende prin ses, later de quasi-waardige koningin en tenslotte de overspelige, gToote vrouw, die haar groote liefde niet verloochenen kan. Zij vertolkt deze zware rol op bewonderens waardige wijze. Zoowel haar bruisend élan als haar ontroerende ingetogenheid zijn treffend. Zij maakt de film, die gebaseerd is op een zeer onwaarschijnlijk scenario, tot een genot. Frederic March is hier een talentvolle medespeler. Hij heeft echter iets anders noodig om zijn gaven ten volle te kunnen uitbuiten. Hij maakt van den niet-adellijken geliefde der koningin een aannemelijke fi guur. De dialoog kent puntige, naar het paro- dischè neigende passages. In de tweede film zorgt Buster Keaton weer rijkelijk voor den lach. Hij speelt den professor, die een millioen erft en thans het leven, waarover hij veel schreef, doch niet kende, zal gaan leeren. Een danseres, die zijn professoraal hart sneller doet kloppen, is oorzaak, dat hij bij een revue-gezelschap belandt. De erfenis blijkt een studentenmop en de professor vervalt in een reeks van onhandige situaties. De blinde fortuin be zorgt den professor ondanks hemzelf toch tenslotte fortuin en liefde in de armen van Pancy. In het journaal o.m. te Berlijn op 1 April „melk-tankstations", waar de kindermeis jes en baby's kunnen tanken. Luxor-theater. Hoe Jasper rader werd. Des nachts in het eenzame luns Ook deze week brengt Luxor een tweetaj boeiende films. De eerste is in opzet en uit werking van zoodanige komische kracht, d.;t er steeds een vroolijke spanning door gewekt wordt. Een eenvoudig arbeider wordt opeens millionair. Alras is hij ver loofd met een meisje uit den deftigen stand en het huwelijk zal niet lang op zich laten wachten. Door een aanrijding, welke goed afloopt, w^rdt hij tot vader gebombardeerd van een snoezig kindje van vier jaar. Hij neemt een kindermeisje, dat het heerlijk vindt om het meiske te verzorgen. En nu weet men tevens, waarop de geschiedenis uitdraaitde millionair trouwt met de kinderjufrouw en de kl.ine heeft niet al leen een vader maar ook een moeder. Dit is het bevredigende einde van een reeks wederwaardigheden omsponnen door menig aardig tooneeltje, waarbij de bekende ko miek Slim Summerville, Sazu Pitts en Cora Sue Collins hoogst verdienstelijk werk leve ren. Wie stal het collier van Marjorie Ran dolph Wie vermoordde den advocaat Tummer Ziedaar de twee hoofdvragen, welke zich aan ons opdringen, in deze knap geregisseerde film, die de eene sensatie na de andere brengt, ons tot op het laatste moment in het onzekere laat en daardoor de aandacht gespannen houdt van het begin tot het einde. Jack Holt is de politie-in- specteur in dit mysterieus filmschouwspel, Ralph Graves de met hem samenwerkende journalist, die zijn blad de noodige sensa tie-artikelen bezorgt. De vrouwelijke hoof d- rol wordt gespeeld door Sally Blane, die met den krantenman het gebruikelijke happy-end raag smaken. Naast het uitvoerige journaal, geeft het voorprogramma nog een leuke klucht, waar men zich kostelijk mede vermaakt en har telijk om lacht. De „Lidrapoera". Naar aanleiding van hetgeen in ons vorig nummer gemeld werd omtrent de verbou wing van bovengenoemd schip, vestigen wij er de aandacht op, dat deze voor zoover de^ scheepsvorm betreft, uitgevoerd is naar een ontwerp van de N.V. Kon. Mij. „de Schelde" alhie-, Hierbij is niet, zooals tegenwoordig ge bruikelijk is, tot verlenging van het schip overgegaan om machinevermogen te spa ren, doch heeft een eenvoudige en minder kostbare verandering van den scheepsvorm onder water plaats gehad ter bereiking van tietzelfde doel. Voor zoover bekend moet deze methode als geheel nieuw aangemerkt worden. Het nieuws in den dag ir beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De „Indrapoera", voorzien van een nieu wen voorsteven en geheel hersteld van den grooten brand, in den Nieuwen Waterweg op haar reis naar Indië. De door Wilton geheel gerestaureerde Social Hall van de „Indrapoera". Miss Menshik, de wereld kampioene schaken, speelt een simultaan seance te Utrecht. 16 olifanten van cir cus Sarasani worden ingescheept naar Amerika. De jaarlijksche bijenmarkt te Tilburg. De 13-jarige damspeler Suyk uit IJmuiden speelt simultaan voor de dam club D.O.S. te Amsterdam. De eerste lentebloesem in Noord-Brabant. Het nieuwe Julianakanaal, dat binnenkort ge opend wordt, met den geweldigen kolentip der Ned. Spoorwegen te Born. De Am- sterdamsche burgemeester van zijn buiten- landsche reis teruggekeerd. Een nieuwe aanwinst voor Artis zeldzame koeibries. Anti-rev. kïesvereeniging. In het Tehuis voor Militairen zal Donder dag 19 April, des avonds 8 uur, de eerste streekvergadering worden gehouden der anti-revolutionnaire jongeren actie. MIDDELBURG Bouwplan Schuttershof. De architect ir. A. Rothuizen heeft na mens zijn principalen P. Geuzenbroek te Medemblik en Jac. de Dreu te Goes, mede gedeeld, dat deze heeren op een gedeelte van den tuin van het hun toebehoorende „Schuttershof" o.a. enkele straten wen- schen aan te leggen, aansluitende aan het Schuttershofstraatje en den Molenberg, in die straten een rioleering zouden willen aanbrengen, aansluitende op het gemeente riool in den Molenberg en, alles na vol tooiing aan de gemeente in eigendom zou den willen overdragen. Om die reden vraagt de architect de vereischte vergunning tot stratenaanleg aan den raad. Het niet voor straten-aanleg noodige tuingedeelte zal door de eigenaren als bouwterrein worden geëxploiteerd met de bedorüng daarop een 20-tal eenvoudige woningen te doen verij zen. De ontworpen straten, die de Schut tershofstraat met den Molenberg zullen verbinden, zuller tusschen de woning-rooi lijnen 7 M. breed zijn, waarvan het rijvlak 4.60 M. breed zal worden met aan weers zijden een tegeltrottoir ter breedte van 1.26

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1