500 3Q0 25 WOENSDAG 11 APRIL* EERSTE BLAD No. 85 72e Jaargang 1934' Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postraksningfi6287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Flitsen STADS- EN PROVINCIENIEUWS BUITENLAND VLISSINGSCHE COURANT ABüNNEMENTSPRIIS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 12.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.40. Voor de overige landen bij wekeL verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maai plaatsing van 15 regels /l.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BI] HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS* Dit nummer bestaat uit 2 bladen SMOKKELHANDEL Alhoewel het „smokkelen" gerangschikt moet worden onder de afkeurenswaardige daden, mag men geen steenen wei-pen op hen, die hier van trachten te leven, nu de crisis zooveel slachtoffers heeft gemaakt. Want niemand kan zeggen, of hij, wanneer hij zich in de plaats "bevond van hen, die nu door smokkelen menigmaal hun gezin voor financieele ruïne "behoeden, niet hetzelfde zou doen. Trouwens met de ethische zijde van het vraagstuk willen wij ons niet be moeien wij willen slechts wijzen op de economische nadeelen, welke er uit ont staan. Het smokkelen is een feit, dat niet meer kan worden geloochend. Evenmin kan men van regeeringszijde zeggen, dat het euvel niet zoo erg is als het wordt voorge steld, omdat er spi'ake is van schromelijke overdrijving. Hoewel wij geen exacte cijfers over den omvang der smokkelarij bezitten, behoeft men niet te denken, dat het publiek hier aan het overdrijven is. Niemand is zoo uitgeslapen in het zoeken naar clandestien ageeren dan juist de grensbewoner en wan neer hij achter de schermen nog gesteund wordt dooi- kapitalisten, die hun intellect nog in dienst stellen ten behoeve van het uitdenken van steeds vernuftiger smokkel methoden, welnu, dan ontstaat er geleide lijk een organisatie waartegen de regeering slechts een andere organisatie moet stel len, wil zij aan dien handel een einde ma ken. Men komt er dan niet meer met het controleeren van de noodige papieren etc. Het is de huidige crisis-wetgeving, die het smokkelen gemaakt heeft tot een be drijf van wetenschap. Tegenover het ver nuftige stelsel van de overheid om in deze abnormale tijden verschillende lagen van de bevolking te steunen, omdat de regee ring niet tot andere maatregelen wil over gaan dan het verder laten doorwerken van de deflatie en welke steun niet direct uit de schatkist mag worden betaald, doch ten laste der consumenten moet worden gé bracht, heeft een vernuftig systeem be dacht om een deel van de heffingen (de voornaamste verbruiksmiddelen worden met een heffing belast, uit welke heffing de steun aan de producenten wordt be taald) tot zich te trekken. Het wordt een wedloop tusschen de re geering, die de koopkracht der bevolking steeds meer doet verminderen als gevolg van de versobering, welke zij noodzakelijk acht en de smokkelaars, die eveneens een zuigpomp hebben gezet op die koopkracht. De regeering besteedt het verkregen geld om een steeds groeiend aantal landgenoo- ten voor ondergang te behoeden, terwijl de smokkelaars slechts denken aan eigen voordeel. Waar echter het aantal smokke laars groot is en geheele dorpjes van dien handel moeten leven, speelt hier dus slechts het relatieve en rol. De regeering zorgt met haar steun-politiek voor ettelijke mil- lioenen inwoners. De smokkelaars voor enkele tienduizenden. De regeeringssteun en de steun aan de smokkelaars, door deze laatsten aan zichzelf te geven, komen uit de zakken van de consumenten. Het is een overheveling van een deel der sterk ineen geschrompelde nationale inkomens in de zakken der andercn.maar de ineenschrom- peling zelf ontstaat door het proces van deflatie, welk proces door onze regeering wordt aangemoedigd. Stellen wij de economische situatie van Nederland en van Engeland tegenover el kander, dan kien wij een gevoel van weemoed niet onderdrukken. Wij, Neder landers, prat op een gezonde munt in schijn de gulden is nog altijd vèr boven zijn normale koopkracht gaan hoe. langer hoe meer naar den materieelen en ook zedelijken afgrond toe. Wij kunnen ons niet meer aan iets vastklampen, want de grond begint steeds meer onder onze voe ten te verzinken, Engeland daarentegen, hoeveel moeilijkheden het land ook nog te doorworstelen heeft, is aan die materieele en zedelijke achteruitgang ontsnapt, omdat tie Engelsche leiders nog tijdig hebben be- nierkt, tot welke ellende een steeds verder gaande deflatie moet leiden. Inflatie is heel erg en men is daarvan ten volle overtuigd door de lessen, welke de jongste geschiede nis geleerd heeft, doch deflatie is „min stens" even erg, misschien nog erger, om dat bij deflatie het tonicum ontbreekt dat hij de inflatie de arbeiders op volle kracht to.fc werken. Men mag de werkelijkheid niet verdoeze len. Het is voor hen, die nog niet of nage noeg niet van de crisis hebben te lijden, zoo aangenaam om den kop in het zand te steken en de ellende niet te zien, welke alom wordt geleden. Doch die ellende is ontegenzeggelijk zeer erg... die ellende neemt bovendien schrikbarend toe. De Overheid echter gaat haar gang steeds gaat men verder op dien schijnweg, waar op het bordje „richting welvaart" staat, maar die in werkelijkheid naar „verarming" leidt. Op dien zelfden weg bewegen zich ook zij, die deze verarming nog verder accentueeren... die minderwaardige koeien aan de regeering aanbieden, omdat de re geering den veestapel wil verminderen ten einde de melkproductie tot een lager peil te reduceeren.die de overblijvende koeien extra voeren, teneinde een zoo groot moge lijken toeslag op de zuivelproductie te kunnen incasseerendie groote hoeveel heden artikelen, waarop een heffing is ge legd, de grenzen schots en scheef doen oversteken om daarbij telkens een flinke winst in den zak te kunnen steken. Steeds meer menschen volgen de Overheid op dien weg, en die Overheid verblind in haar eco nomisch inzicht, deelt links en rechts steungelden uit, welke geput worden uit de kapitalen en inkomsten van haar ingezete nen. Doch d3 weg gaat hoe langer hoe meer naar onvruchtbare streken toe, zoo dat die inkomsten staag dalen, terwijl het aantal steunvragers evenredig met die da ling stijgt. Herinneringsalbum H. M. do Koningin-Moeder. De eerstezending van bet herinnerings album van H. M. de Koningin-Moeder, dat wij als extra-premie voor onze lezers be schikbaar hebben gesteld, is bereids uitver kocht. Vandaag ontvingen wij een nieuwe zending. Voor hen die bestelden, hebben wij een exemplaar gereserveerd. In onze Tijdinghal stellen wij enkeie exemplaren van dit keurig uitgevoerd werk, tentoon. In vrijheid gesteld. Door de rechtbank te Middelburg is in vrijheid gesteld zekere K. H. S., wonende te Fredeburg (D.), die onlangs'door de politie te Vlissingen werd aangehouden en ter be schikking van de justitie gesteld, als ver dacht van oplichting gepleegd te Vlissin gen. S. is ter beschikking van de justitie te Arnhem gesteld alwaar hij ook nog het een en ander tegoed had. MIDDELBURG Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden. De meerderheid van de commissie voor de financiën kan zich niet vereenigen met het voorstel van het bureau om tot een maximum van 150 subsidie toe te ken nen voor het uitkomen van Zeeland op de land- en tuinbouwtentoonstelling in Sep tember te Amsterdam. De opmerking van het bureau, dat de bevordering van de belangen van den land bouw geenszins behoort tot die aangelegen heden, waarvoor de Kamers van Koophan del speciaal hebben zorg te dragen, moge in haar algemeenheid juist zijn, men moge toch niet vergeten, wat juist in Zee land een bloeiend landbouwbedrijf betee- kent voor handel, industrie, bankwezen, winkelstand enz. en hoe de Kamer van Koophandel de belangen van den landbouw dienende toch ook den bloei van alle ge noemde bedrijven mede helpt bevorderen. De afzet van land- en tuinbouwproducten is tegenwoordig meer dan vroeger afhan kelijk van de binnenlandsche markt, het is een schitter, ie gelegenheid hiervoor in Amsterdam reclame te maken. Wil de deel name van Zeeland aan de tentoonstelling tot standkor ~u dan zal Noodzakelijk zijn dat de Kamer van Koophandel voor dit doel een bedrag van 500 beschikbaar stelt. De meerderheid der commissie stelt dan ook voor dit bedrag" aan het comité te verlee- nen. De minderheid der commissie veree- nigt zich met het voorstel van het bureau. De commissie voor de wettelijke bepalin gen vereenigt zich met het voorstel van het bureau inzake het ontwerp-wet tot belasten van de besloten N.V.'s Een van de leden merkt hierbij op, dat men de fiscaliteit en het niet veroorloven van afschrijvingen, zooals goed koopmansgebruik eischt, nu ook wil gaan toepassen op Naamlooze Ven nootschappen. Particulieren en vennoot schappen onder firma ondervinden deze na deelen reeds lans.-. KOUDEKERKE Aangehouden. Door de politie te Koudekerke is aange houden en ter beschikking van de justitie te Middelburg gesteld zekere P. te Koude kerke, als verdacht van diefstal. GOES Vreemdelingenverkeer op Zuid- en Noord-Beveland. Dinsdagavond hield de vereeniging voor Vreemdelingenverkeer voor Zuid- en Noord- Beveland, onder voorzitterschap van den heer J. I. van Ballegoyen de Jong, een al- gemeene vergadering. De secretaris, de heer G. Houtekamer te Kloetinge, bracht zijn jaarverslag uit. Het aantal leden daalde van 2-13 tot 218. Van 't informatiebureel der vereeniging werd weer druk gebruik gemaakt. Op bescheiden wij ze is op verschillende manier weer de aan dacht op het mooie Beveland gevestigd. In den bloeitijd der kersenboomgaarden werden de vreemdelingen opgewekt Zuid- Beveland te bezoeken. En met succes. Ook maakte het bestuur propaganda voor het kersen komen eten in de Zuid-Bevelandsche kersenboomgaarden. In tal van tijdschriften verschenen foto's en artikelen over dit deel van Zeeland. Ook werd reclame gemaakt voor het druiveneten in de kassen. In de zomer maanden werd gezorgd dat.eiken Dinsdag middag een rit door de mooiste plekjes van Zuid-Beveland met bezoek aan de oester putten van lerseke kon worden gemaakt. Voor tal van scholen en gezelschappen wer den reisplannen in elkaar gezet. Uit het verslag van den penningmeester, den heer G. Geysen, bleek dat het tekort was weggewerkt en dat er een batig saldo was va.n 126. Medegedeeld werd dat er plannen bestaan tot het uivgeven van een folder(tje) en tot het organiseeren van een foto-prijsvraag in den tijd van de bloeiende kersenboomgaa'r- den. De aftredende bestuursleden werden her kozen. De heer Houtekamer houdt zijn her benoeming in beraad. Als nieuwe bestuurs leden werden gekozen de heeren L. Kra nenburg te Wilhelminadorp en P. Dominius te Rilland. Vereeniging tot verbetering van het rundvee in Zeeland. Gistermiddag vergaderde te Goes onder voorzitterschap van den heer W. Kakebee- ke de vereeniging tot verbetering van het rundvee in Zeeland. In zijn inleidend woord wees de voorzitter op de moeilijkheden voor den veehouder en op de noodzakelijk heid der steunmaatregelen. Spreker hoopt dat deze aan de gestelde verwachtingen zullen beantwoorden. Verder deelde de voorzitter mede dat het provinciaal bestuur van het provinciale subsidie in mindering wil brengen het batig saldo over 1933. Daartegen komt sprëker op, omdat dit hier een bedrag betreft waarvoor de vereeniging tegenover de stie renhouders garant is. Hij hoopt dat hier een oplossing voor gevonden zal worden. Hierna deed de secretaris, de heer ir. Dorst, eenige mededeelingen. Door het mond- en klauwzeer was de melkopbrengst in 1933 belangrijk minder dan in andere jaren. De melkprijzen waren verschillend. In Walcheren waren ze stabiel dank zij het con sump tiemelkbesluit. In andere streken, waar dit besluit niet gold, waren de prijzen soms zeer laag. De veeprijzen waren eerst laag-, maar werden later wat beter dank zij de overname van vee door de crisisrundvee- centrale. De vereeniging telt 348 leden. Van haar gaat uit het laboratorium te Middelburg, terwijl verschillende melkcursussen zijn n a houden. De rekening over 1932 sloot met een ba tig saldo van 3458 en die over 1933 met een goed slot van 3626. Vervolgens hield de heer C. Zwagerman, rijksveeteeltconsulent voor Zeeland een voordracht over ,,De crisismaatregelen in verband met de zuivel en de veeteelt". Spreker wees er op dat de crisis in den landbouw zien het eerst >.eeft geopenbaard in den akkerbouw, maar al spoedig is over geslagen naar de veeteelt. De export schrompelde ineen en de prijzen zakten tot een peil, dat ver lrg b meden de noodzake lijke productiekosten. Het heeft moeite ge kost de regeering en het publiek te overtui gen van de noodzaak van steun voor land bouw en veeteelt, maar thans ziet men toch vrij algemeon in het groote gevaar van verarming van het platteland, die stel lig zou komen als'men den boel liet uitzie ken. Ook mag er wel de aandacht op ge vestigd tyjrden dat ondanks alle heffingen het publiek toch niet meer betaalt dan de vooroorlogsche prijzen. We moeten onzen export zien te behouden ook al kost ons dat tijdelijk offers. En verder moeten we stre ven naar teeltbeperkr ig. Dank past ons jegens de regeering voor den steun en van de boeren mag verlangd dat ze krachtig medewerken aan een goe de uitvoering. Over de beperking van de rundveehoude rij is binnenskamers wel een jaar lang ge streden en nog is feitelijk de strijd niet beslist. De- margarineproductie is wel be perkt en gerantsoenneerd maar nog niet voldoende. Voor Zeeland geldt nog dat de veestapel lang niet in die mate is toegenomen als ge middeld over het geheele land. Bedraagt de toename over geheel Nederland 42 in Zeeland is die sedert 1910 eigenlijk van geen beteekenis, althans niet de fokkerij. Het is nu de bedoeling straks den vee stapel te brengen op 114 millioen (thans 1% millioen). Het aanhouden van kalveren gaat men nu regelen. Misschien komt er zelf later nog wel een regeling, dat men maar zóó en zóóveel koeien mag houden. De regeling is nu zoo, dat men ongeveer op drie koeien één kalf mag houden. Voor Zeeland is dit gezien de speciale bedrijfs- toestanden opgevoerd tot 60 Het aantal toegewezen kalveren is zoo billijk mogelijk over de bedrijven verdeeld in de 109 ge meenten. Men mag straks geen handel drijven in toewijzingspapieren maar wel in kalveren met papier n. Over eenigen tijd moet men bij de controle steeds de papieren kunnen toonen. Nu zijn er voor Zeeland voor dit jaar speciale bezwaren. Voor de vaarskalveren, die geboren zijn voor over deze regeling iets bekend was. Getracht zal worden hier aan tegemoet te komen. Men stelt het in andere provincies \yel voor of Zeeland de zen steun eigenlijk niet noodig heeft omdat de akkerbouw al gesteund wordt, maar dit is toch in strijd met de feiten. Daarom moeten de Zeeuwsche vertrouwensmannen op de bres staan voor de Zeeuwsche be langen. Bij de bespreking* bleek wel, dat men niet bijzonder was ingenomen met de teeltbe perking. De heer Zwagerman gaf toe dat dit jaar bij de toewijzing van de kalveren fouten kunnen zijn gemaakt, maar een volgend jaar kan men hiermede rekening houden. Nogmaals drong spreker aan op een loyale medewerking" bij de uitvoering. Aangehouden. Door de politie te Goes zijn aangehouden en in verzekering gesteld E. K., zet-schip- per aan boord van het sleepschip „Sint An- tonius", wonende te Rotterdam, A. B., 30 jaar, werkman te Goes en J. P., 40 jaar, chauffeur, wonende te Goes, als verdacht van diefstal van aardappelen en heling van verduisterde steenkolen. Zij zullen ter beschikking van de justitie te Middelburg worden gesteld. IERSEKE Een doodelijk© aanrijding'. Gisteravond omstreeks kwart over zeven reed een vrachtauto, waarin gezeten was o.m. de 20-jarige P. de Groene, in de rich ting PostbrugKapclle. De auto stopte voor de woning van den heer De Blaay, den verloofde van het meisje, waar zij dan ook uitstapte. Toen zij echter om den auto heenliep en naar de woning toe wilde gaan, kwam van de tegenovergestelde dichting een auto, waardoor het meisje werd gegre pen en tegen den weg geslingerd. Zij be kwam zulke ernstige verwondingen dat zij vrijwel op slag werd gedood. De politie stelt een onderzoek in. OOSTBURG Een nieuw tehuis voor ouden van dagen. Het Prov. Kerkbestuur in Zeeland be sloot in zijn laatste vergadering om, op zijn verzoek, den Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Oostburg te machtigen de gelden van het zoogenaamd Bouwfonds te gebrui ken voor den bouw van een nieuw tehuis voor ouden van dagen aldaar. AARDENBURG Onttrekking goederen en bedreiging ambtenaar. Als verdacht van het onttrekken van goederen aan daarop gelegd beslag en be dreiging van een ambtenaar, zijn door de justitie te Middelburg" aangehouden, zekere A. A. G., 19 jaar, werkman en C. V. G., 25 jaar, eveneens werkman, beiden wonende te Aardenburg, ZIERIKZEE Beëediging, Ter burgerlijke zitting van de rechtbank te Middelburg werd beëedigd als kanton rechterplaatsvervanger in het kanton Zie- rikzee, de heer H. Schuurman, inspecteur der directe belastingen en invoerrechten te Zierikzee, Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ontvangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belasting naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bij den ont vanger der directe belastingen te Hulst 34.36,. 4.96, 4.76 Oostburg 8.30, 8.10, 4.80 Sas van Gent 3.36 Sluis 26.02 Terneuzen 66.09, 13.76, 11.10, 5.46, 4.86, 3.50 Breskens 309.36, 8.05 Bergen op Zoom 168.81, 40.43, J; 14.13, 2.52, 27.74, 10.20, Mossel- en kreeften-verzending. In de mosselverzending nadert steeds duidelijker het einde van het seizoen, want ook het knippen der mosselen geeft heel wat minder te doen, zoodat voorloopig dit» werk zoetjes aan zijn einde nadert. Onmo gelijk is het te spreken van een eenigszins bevredigend seizoen. Ook de oester-afleve ring nadert de maanden, waarin de letter v, ontbreekt, en bekend is, dat gedurende die maanden MeiAugustus reeds eeuwen lang' werd gewaagd van stilstand in het oester- bedrijf, in zoover de consumptie aangaat dat grondt zich niet op een feit van schade® lijkheid in het gebruik, want dat heeft de wetenschap uitgemaakt, dat daar geen sprake van is, maar komt langzamerhand het zaad werpen en dan zijn de oesters ma ger. In Augustus vangt in de tweede helft gemeenlijk in bescheiden mate de con® sumptie aan de cultuur zelf ligt volstrekt niet stil, want werkzaamheden voor de toe® komst vorderen weer veel, al was het maar de zorg voor het opvangen van het jonge broed op de oester-collecteurs, die in zee zijn gebracht in die periode. Met de botvangst gaat het ook nog maai] niet, al komen er meer deelnemers ook op; de verpachte perceelen is het nog niet van beteekenis. In de voorjaarsmaanden is de bot bovendien nog mager, wat verband houdt met den paiitijd. Voor de kreeftenvisschers is na 1 April weer gelegenheid aangebroken, maar hier® van kan nog weinig gezegd worden wat prijzen aangaat zal ook de crisis zich wel doen gevoelen. In de weervisscherijen wil de haring nog maar steeds niet van betee kenis komen, DE TOEKOMST VAN GROOT-BERLIJN. Staatssecretaris dr. Liepert heeft aan een vertegenwoordiger van het Duitsche Nieuwsbureau een onderhoud toegestaan, waarin hij zich uitvoerig over zijn werkpro gramma voor de naaste toekomst heeft uit gelaten. Ik beschouw het als mijn eersten en voornaamsten plicht, verklaarde hij, met alle kracht de financieele gezondmaking van Berlijn voort te zetten. Een merkwaar dig resultaat is, dat het bij mijn ambtsaan vaarding aanwezige tekort van 145 milli oen, in het nieuwe begrootingsjaar tot ruim 80 millioen is teruggebracht. Aan het vraagstuk van de werkverschaf fing, vervolgde dr. Liepert, zal verder de grootste aandacht worden gewijd". Reeds binnenkort zal een plan worden uitgevoerd, dat ik 4 weken geleden den minister-presi dent heb voorgelegd en dat hij met zijn be kende geestdrift heeft aangepakt. In dei eerste plaats worden eenige duizenden ar beiders als helpers op het land in de pro vincies Brandenburg en Pommeren aan het werk gezet. Bovenopen zullen duizenden, jeugdige fabrieksarbeidsters, volgens be paalde beginselen, tot liulp in de huishou ding worden opgeleid. De opengekomen plaatsen zullen aan tot nu toe werklooze gezinshoofden worden toegewezen. Het gaat hier niet om een lichtvaardige proef neming, verklaarde dr. Liepert met klem, doch om een in alle bijzonderheden zorgvul dig uitgewerkt plan. Hij sprak vervolgens over het vraagstuk van de afbraak en gezondmaking van de binnenstad, welk werk thans met buitenge wone kracht ter hand wordt genomen. Tot mijn voldoening kan ik mededeelen, vervolgde hij, dat op het ^ogenblik voorde Berlijnsche binnenstad twee zeer groote bouwplannen hangende zijn, welke wij aan het particulier initiatief te danken hebben^

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1