»*<>rz MAANDAG 9 APRIL 500 300 25 EERSTE BLAD No. S3 72e Jaargang 1934: UitgaveFirma F. VAN it VELDE Fr., Walstraat 58-60, Vüssinnen. Tele!. 10. Postrekening 6628T Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GEMEENTEBESTUUR STADS- EN PROVINCIENIEUWS awtoJiT VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 12.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels tlalles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Openbare Vergadering van den Gemeenteraad van VHssingen op Vrijdag 13 April 1934, des nam. 3 uur. I. Mededeelingen. II. Over te leggen stukken. III. Te behandelen punten. 1. Voorstel van Burg. en Weth. tot liet vaststellen van een verordening vermelden de de thans geldende strafverordeningen. 2. Idem om aan den chirurg der zieken huizen, den heer A. Staverman, terug te betalen dc kosten wegens zijn assistentie. 3. Idem tot het vaststellen van het ver slag wegens het besteden der gelden voor het verstrekken van voeding en klompen aan behoeftige schoolgaande kinderen. 4. Idem tot het wijzigen van de gemeente- begrooting dienst 1934. 5. Idem tot af- en overschrijving op de begrooting van het Burger Weeshuis voor 1933. 6. Idem tot af- en overschrijving op de begrooting van het Gasthuis voor 1933. 7. Idem tot het vaststellen van het ko hier der straatbelasting voor 1934 op 69.500.30. 8. Idem tot het vaststellen van het le suppletoir kohier wegens schoolgeld der Handelsavondschool. 9. Idem tot het verhuren van badpavil joen „Juliana" voor het seizoen 1934 aan de N.V. Maatschappij tot exploitatie van on roerende goederen. 10. Idem tot het weder verhuren van een. localiteit van het v.m. Distributiegebouw aan den Raad van Arheid. 11. Tot het verkoopen van de navolgende bouwterreinen a. aan den heer C. de Nooijer q.q. 118 M2. aan de Van den Spieghelstraat 10 1180 b. aan mevr. C. M. den Outer-van Rose- velt 114 M2. a 10 1140 c. aan den heer P. J. den Outer 115 M2. a 10 1150 d. aan den heer M. Maas q.q. 309 M2. a 10 3090 e. aan den heer W. H. van der Schaft 393 M2. aan den Koudekerkscheweg voor 1816.50. f. aan den heer M. Maas q.q. 195 M2. aan de Van den Spieghelstraat a 8 1560 g. aan den heer J. J. Krijger 142 M2. aan de Paul Krugerstraat voor 2010 h. aan den lieer C. van Dammc q.q. 225 M2. aldaar voor 2835. i. aan den heer J. Westveer 398 M2. aan den Koudekerkscheweg voor 1846.50. j. aan den heer M. Quist 126 M2. aan den Singel a 15 1890. 32. Idem tot het verder aanleggen van de bestrating met trottoirs in de Van den Spieghelstraat en het aanleggen van een trottoir in de Versluijsstraat (Westzijde). 13. Idem tot het aanleggen van een buis leiding voor de waterleiding aan de West zijde van de Buitenhaven. Vooorstel aan den gemeenteraad. Door Burg. en Weth. is nog het volgende voorstel aan den gemeenteraad gedaan In overgelegde adressen worden door de volgende personen de achter hun namen vermelde oppervlakten grond in koop van de gemeente aangevraagd tegen de daar voor door uw raad vastgestelde prijzen a. J. Westveer te Vlissingen, 398 M2. grond aan den Kouclekerkschen weg tegen een koopsom van 1846.50(81 M2. f 12.50 100 M2. 4 en 217 M2. a ƒ2) b. M'. Quist te Vlissingen, 126 M2. grond aan den Singel—hoek Versluysstraat a 15 1890. Aangezien tegen de inwilliging van deze verzoeken bij ons college geen bezwaar be staat, hebben wij de eer U voor te stellen aan adressanten den verlangden grond in koop af te staan tegen de koopsommen achter hun namen vermeld, ten bate van bet Grondbedrijf en voorts onder de gebrui kelijke voorwaarden. N utsspaa rbank. In de Nu', spaarbank alhier werden in de maand Maart 903 inlagen gedaan tot een bedrag van 121.181.15 en 518 terugbeta lingen tot een bedrag van 134.817.64, Er werden in die maand 51 nieuwe hoekjes uit gegeven, waardoor het aantal spaarders steeg tot 7071. Hun tegoed werd gebracht op 2.230.678.39. Ter lediging werden 55 spaarbusjes aan geboden inhoudende 496.65 en met 3229 zegels werd bespaard 161.45, welke be dragen op de spaarboekjes werden bijge schreven. Een liefdadigheïdsavond. Zaterdagavond heeft de damesclub van den Kon. Ned. Bond van Oud-onderofficie ren een liefdadigheidsavond voor genoodig- den gegeven in het „Strandhuis" alhier, waarvan de opbrengst ten bate kwam van „het Sanatoriumfonds", stichting der ver- eeniging van onderofficieren „Ons Belang". De voorzitster der damesclub mevr. Hil- linga, heette in haar openingswoord alle aanwezigen hartelijk welkom, richtte een waardeerend woord tot de dames der rege lingscommissie en beval dezen avond in ieders belangstelling aan, teneinde tot een zoo goed mogelijk financieel succes te ge raken. Vervolgens werd de heer Uytterlinde, lid der plaatselijke sanatoriumcommissie in de gelegenheid gesteld het woord te voeren. Spreker verwelkomde allereerst den 2en luitenant der kustartillerie R. G. Lemstra en deelde mede dat de garnizoenscomman dant mr. P. M. W. J. v. d. Slikke, bericht van verhindering had gedaan onder bijvoe ging van een gift, welke hij verzocht te storten in. het Sanatoriumfonds, hetgeen met applaus werd begroet. Ook kon nog mededeeling worden gedaan van een gift groot 10 welke de heer Stijl- ders had doen toekomen. Hierna werden dc verschillenle corpora ties uit Middelburg en Vlissingen begroet, om vervolgens een loflied te brengen aan het adres der dames van de regelingscom missie, t.w. mevr. Adriaanse, Weeland en Schuurman, welke tijd noch moeite-hadden ontzien om dezen avond zoo goed mogelijk voor te bereiden. Ook de presidente der damesclub, mevr. Hillinga, mocht den dank der sanatorium-commissie in ontvangst ne men voor de spontaniteit barer leden en voor haar keuze der regelingscommissie. De Haasjes-band welke spontaan en be langloos haar medewerking had toegezegd, was in haar geheel aanwezig', ook zij werd met een warm applaus verwelkomd. Spreker bracht daarna een woord van dank aan den heer Oosterhuis, voor zijn groote bereidwilligheid ten behoeve van het voor bereidende werk. Dat de ingezetenen sympathiek staan tegenover ons liefdadigheidswerk kan ge tuigd worden met de vele mooie cadeaux, welke waren uitgestald op een stand in een der hoeken van de zaal. Spreker had niets dan lof en zelfs buiten Vlissingen wa ren er nog velen, die ons steunden, t.w. Douwe Egberts, die verschillende zijner be kende artikelen ter beschikking stelde, evenals de firma's Van Doesburg, Droste, Liga en Honig, waardoor tevens de gele genheid werd geopend om kennis te kun nen nemen van een of meerdere producten der genoemde firma's. In verhand met het groot aantal goede en mooie cadeaux dat voor dezen avond beschikbaar is gesteld deed spreker een be roep op de aanwezigen om zich naast het aan te bieden amusement ook in dienst der lijdende menschheid te willen stellen, door spontaan mede te doen aan de ver schillende attracties, die zullen worden ge boden. Hierna gaf de heer Uijtterlinde nog een kort overzicht van hetgeen zooals spreker dat noemde „Onze Parel" betreft. Dat bet Sanatoriumfonls de sympathie heeft van geheel onze geëerbiedigde vorstelijke fami lie, benevens vele hooge militaire en bur ger autoriteiten, is wellicht nog niet bij een ieder bekend. Ook heeft spr. iets over het financieel beheer dezer stichting in het midden gebracht, waaruit het voor een ieder begrijpelijk werd, dat het noodzakelijk is en blijft om steeds maar weer naar mid delen te zoeken, die het fonds in staat stel len om aan alle aanvragen om hulp te kun nen voldoen. Met de aansporing „Vele kleintjes maken een groote", besloot spr. zijn inleiding, waarna door allen staande het bondslied van den Kon. Ned. Bond van oud-onderoffi cieren werd gezongen uit dankbaarheid voor de aanbieding van dezen avond. De Haasjes-band begon het programma met een vrcolijke marsch en nadat door deze band nog een nummer ten beste was gegeven, zat de stemming er al aardig in en werd reeds druk gebruik gemaakt van de beide grabbeltonnen, welke in de zaal waren opgesteld. Afwisselend werd muziek gegeven en een dansje gemaakt, terwijl ook enkele attracties werden aan gewend om de kas te verstevigen, hetgeen gezien de spontaniteit der aanwezigen geen moeilijk werk was, De heer C. de Ruijter, die op geen onzer avonden zal ontbreken, wist natuurlijk de stemming nog te verhoogen. De leiding van het amusante deel van den avond was ook bij hem in goede handen. De avond is uitstekend geslaagd en heeft aan het gestelde doel ten volle beantwoord. Gemengde zangvereeniging „Door Oefening Vereenïgd." Concertgebouw Onder auspiciën van de Werklieden-ver- eeniging „De Schelde" heeft „D. O. V." Zaterdagavond onder de kranige, muzikale leiding van den heer J. F. J. Machgeels den nu niet direct talrijken bezoekers een mooie uitvoering geschonken van a cappella lie deren. Het zestal koorwerken ving' aan met „Morgenwandeling" van V. E. Becker, dat frisch gezongen en in goed tempo werd voorgedragen, gevolgd door het oud-La- tijnsch kerklied „Jesu du leis memoria", dat een stemmingsvolle vertolking genoot. Ook Brands „Wiegeliedje" met het Jichte, teere gedeelte „Dan komen d'elfjes in lichtenden glans" en „Sneeuwklokjes" van Heleen- ders (het lieve gedicht van A. P. de Gene- stet) met het jubelend vrouwenkoortje, „Sneeuwklokjes, blinkt, Sneeuwklokjes klinkt" getuigden van ijverige repetitie en juiste voordracht. „De Kapel", van Kreut- zer werd rustig gezongen. Dit is weer een van die fraaie liederen, welke uit het Duitscli zijn overgezet (gedicht van Breï- denstein). Waneer men zich houdt aan de door den. componist voorgeschreven voor- drachtteekens en afwisseling in soli en koor, verkrijgt dit lied echter pas het juiste relief. Voorts behaalde het koor met het opgewekt gezongen „In den morgen" van Van Antwerpen, een mooi. succes. Sedert de concours-prestaties is het ledental van deze zangvereeniging aanmerkelijk gedaald, waardoor bassen en termen nog naar eon paar goede collega's vragen. Deze stem groepen hebben niettemin hun beste beentje voorgezet en getracht dit manco te mas- keeren. Een der sopraan-koorleden zong een drietal liederen in den volkstoon, „Moeder zegen" van Opladen, „Wiegedeuntje" van Van Remies en „Ben ik u lief" van Lincke, en oogstte, evenals het' koor, warmen bij val. Charles Haaze was als steeds een accuraat begeleider. De huiskapel HaazeSteïnhouwerVan Loo liet zich zeer verdienstelijk in enkele populaire nummers hooren. Na de pauze ging de klucht „Ongeloovige Thomas", ter wijl bal den avond besloot. O. Vlissingsche Boulevardloop. Bij het bestuur van de Vlissingsche sport- vereeniging „Marathon" is officieel bericht ingekomen, dat de recordhouder van den Vlissingschen Boulevardloop, de heer Al- bert Dielen te Capellen, ook dit jaar bij dezen wedstrijd van de partij zal zijn. De heer Dielen won op 4 Maart jl. het Belgisch Cross-kampioenschap Juniors, ter wijl hij op 25 Maart jl. het kampioenschap der provincie Antwerpen behaalde. In verband met deze prestaties schenkt men momenteel in België aan dezen jeug digen athleet de bijzondere aandacht. Rotterdamsch Volkstooneel. Door het Rotterdamsch Volkstooneel, lei der Willem Goossens, wordt Zaterdag 14 April, des avonds 8.15 uur, een voorstel ge geven in het Concertgebouw. Opgevoerd wordt „Blonde Greet". Men zie verder de in dit nummer voor komende advertentie. Scheepvaartberichten. Gisteren is alhier binnengekomen het En- gelsche stoomschip. „Carnick Macross" van Middlesbro met een lading teer. MIDDELBURG Hulpverleening bij t and. Tegen de op 26 Juli 1933 genomen be sluiten inzake eener met de gemeente Vlis- Vlissingen aan te gane wederkeerigheids- overeenkomst voor de hulpverleening bij brand en eene met de gemeenten Koude- kerke, Oostkapelle, Domburg, St. Laurens, Biggekerke, Zoutelange, Serooskerke, Arne- muiden, Veere, Nieuw- en St. Joosland, Grijpskerke, Oost- en West-Souburg en Ritthem aan te gane hulpverleenings-over- eenkomst voor hetzelfde doel, hebben Ged. Staten enkele, voornamelijk redactioneele bezwaren ingebracht en ook Vlissingen zond een schrijven er over in, resp. ge schiedde dit op 22 September en op 24 Oc tober jl. Verschillende omstandigheden zijn oorzaak geworden, dat de afdoening dezer aangelegenheid vertraging heeft ondervon den. Intusschen heeft zulks in de praktijk geenerlei stagnatie veroorzaakt, daar Burg. en Weth. gemachtigd waren, om, in voor komende gevallen, te handelen als waren de overeenkomsten reeds aangegaan en vol gens de daarin neergelegde regelen. Burg. en Weth. stellen thans voor aan de gemaakte bedenkingen tegemoet te komen door intrekking der destijds vastgestelde regelingen en vaststelling van geheel nieuwe. Inmiddels heeft ook de gemeente Vrouwenpolder nog verzocht voor even- tueele hulpverleening in aanmerking te ko men en is deze gemeente in het nieuw ont werp ook opgenomen. Verder hebben Burg. en Weth. aan de gemeente 's-Heerenhoek medegedeeld, dat zij bereid zijn in bijzondere, ernstige geval len, te hunner beoordeeling, haar hulp bij brand te verleenen met inachtneming van het tarief, opgenomen in de hulpverlee- ningsovereenkomst. Verbetering van de pompinstallatie Oranjezon. Aan de prise d'eau van de waterleiding nabij Oranjezon is voor wateroppomping normaal in werking een van 1909 dagtee- kenend Stork-aggregaat met een capaciteit van ten hoogste 120 M3. per uur, terwijl als reserve aanwezig zijn 2 Alsche machi nes, elk met ten hoogste 45 M3. uur-capaci teit en die reeds van de opening van het bedrijf in 1892 af aanwezig zijn. Beide laatstgenoemde machines zijn dus wel van een zeer klein vermogen en haar toestand is voorts van dien aard, dat van een rede lijke reserve eigenlijk niet kan gesproken worden. Uit hoofde van den ouderdom en de capaciteit der normaal werkende Stork- machine is het daarom dringe :d noodzake lijk de pompinstallatie gedeeltelijk te ver nieuwen. Voor den vervolge willen Burg. en Weth. haar brengen op een capaciteit van 135 M3. per uur, zulks in overeenstemming met de thans geïnstalleerde - voorfilter-eapaciteit, doch gelijktijdig zoodanig inrichten, dat een uitbreiding tot een capaciteit van 180 M3. per uur (de maximum capacite.ó der vol ledige filter-installatie) op eenvoudige en weinig kostbare wijze kan geschieden. Als drijfkracht der nieuwe pomp-installatie kan gekozen worden tusschen stoom, olie en electriciteit. Na grondig onderzoek bevelen Burg-, en Weth., op advies van den direc teur, electriciteit aan. Het invoeren van electnsche drijfkracht maakt tevens beëindiging mogelijk van de gebrekkige petroleum-verlichting op de. terreinen en in de gebouwen aan de Oranjezon. Ook wenschen Burg. en Weth. te voorzien in een leemte op hygiënisch ge bied en daarom in het plan opgenomen een septie tank-installatie voor faecaliën-afvoer en verder in het nieuwe pompgebouw een W.C. met waterspoeling en een eenvoudige waschgelegenheid ontworpen. De kosten van het geheele voorstel zullen 27.000 be- loopen. Burg. en Weth. vragen daarom een crediet tot dat bedrag aan en stellen voor een geldleening aan te gaan, Het Fransche concours te Middelburg'. Nadat Zaterdagmorgen de laatste zitting van het congres van „La Société d' Histoire du droit des pays flamands, picards et wal- lons" in de Statenzaal te Middelburg was gehouden, vertrokken de congressisten van uit Veere per provincie'-ï boot naar Zie- rikzee. Onder weg in het zicht van deze stad, heeft mr. P. Dieleman uit Middelburg', die de ontvangst van het congres voorbereid de, een lezing gehouden, waarin hij een overzicht gaf van het waterschapswezen en de bedijkingen in Zeeland, zulks aan de hand van' een kartt. Na de lunch werd te Zïerikzee gemeerd, waar burgemeester Bannink met de andere leden van het dagelijksch bestuur de gas ten met een toespraak verwelkomde en hun de thee aanbood in de raadzaal. Na het stadhuis, den toren en de andere merkwaardigheden te hebben bezichtigd, is het gezelschap weer aan boord gegaan en naar Katsche Veer gevaren, waarna spoe dig Goes was bereikt. Hier heeft burgemeester C. A. Hajenius de gasten het welkom toegeroepen in de raadzaal en bij het bezoek aan de groote kerk heeft'de heer J. M. Bommel van Vlo ten belangwekkende bijzonderheden over dit kunstwerk, dat grondig gerestaureerd wordt, medegedeeld. Te 7 uur was het gezelschap weer te Middelburg terug. Voor den Zaterdagavond stonden geen bijzonderheden op het programma, maar Zondagmorgen zijn zij, die nog niet huis waarts waren gegaan, va:: uit Vlissingen overgestoken naar Ter Neuzen, om van daar naar Hulst te rijden, waar op het al oude raadhuis met zijn hooge pui, burge meester B. A. Th. M. Truffino de gasten toesprak, waarna het oude stadje met zijn om zich bij zulk wear een nieuwen aanval van rbeu- matiek op den hale te halen. Verzachting verschaffen U onverwijld A»pi*in - tablet!»» fraaie kerk, zijn in takt gebleven hooge wallen enz. in oogenschouw genomen wer den. Na de lunch in hotel de Graanbeurs ging het over Axel, Philippine en IJzendij- ke naar Sluis. Hier had de laatste ont vangst plaats in de fraaie raadzaal bij mon de van burgemeester J. C. A. L. Berkers» Na bezichtiiging der stad ging het congres uiteen. De heer mr. P. Dieleman werd benoemcf tot eerelid van het genootschap. Motorsport. Zondag had te Middelburg een sport evenement op motorgebic plaats. De heer: C. Huijbregtse, motorhandelaar, had een wimpeltocht uitgeschreven over Walcheren* Na het triestige weer in den morgen viel de deelname nogal mede. Om 1 uur startten de rijders naar de aangegeven stations om wimpel en aantal punten in ontvangst te nemen. Na terugkomst te Middelburg ken de de jury de volgende prijzen toe Eerst* aankomende deelnemer, eerste prijs P. J* F. Lemmens, Valkenswaard tweede J. J* van Malland, Zierikzee. Clubprijs de West- Brabantsche motorclub. De persoonlijke prijzen waren behaald door le W. Goedhart, Middelburg 42 p. i 2e J. C. Ketelaars, Middelburg 34 p. 3e J. J. van Malland, Zierikzee 34 p. 4e C, Gieling, Goes 31 p. 5e. B. Huijbregts, Et- ten 31 p. 6e. N. van der Laan, Etten, 29 p. 7e G. E. Kiviet, Kruiningen 29 p, 8e* A. Dourlein, Middelburg 28 p. 9e J. H* Popma, Vlissingen 26 p. 10e J. Goffau, Nieuwland, 25 p. lie H. Cujé, Middelburg, 19 p. 12e M. Barendse, Middelburg 19 p. 13e J. C. Bouwens, Middelburg 14e P. J. P. Lemmens, Valkenswaard 17 p. Al de duo-rijdsters kregen een extra- prijs. KOUDEKERKE Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Vrijdagavond vergaderde de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer alhier. Het voorloopig bestuur, bestaande uit de heeren A. Bakker, voorzitter, mr. P. Loeff, secretaris, P. Flipse, penningmeester, D* A. Schrijver en F. M. Grims werden met groote meerderheid definitief als zoodanig benoemd en namen alle leden hun benoe ming aan. Het reglement en de notulen werden be handeld en vastgesteld. In de eerstvolgende vergadering van den gemeenteraad zal een voorstel worden be handeld om het beheer over het strand aan. de vereen' ,ing over te dragen. Enkele aanwezigen drukten hun spijt uit dat zoolang met de oprichting der vereeni ging is gewacht. De vereeniging telt thans 50 leden. De minimum-ccntributie werd vastgesteld op, 1 per jaar. De bazar. De bazar voor de Christ, bewaarschool, alhier gehouden op 3, 4 en 5 April, heeft een netto-opbrengst opgeleverd van 900. GOES Vreemdelingenverkeer. Morgenavond houdt de vereeniging voor Vreemdelingenverkeer op Zuid- en Noord- Beveland een algemeene vergadering. Naar wij vernemen hebben zoowel de voorzitter,

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1