300 1511 100 25 DINSDAG 3 APRIL, 500 Wo. *7&> 72e Jaargaog 1934 gave: firma F. ¥A8 DE VELDE Ir., Walstrsat 58-60, VSissingen.Telet. ID. Postrekening ËB287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Chrisieüike feestdagen ERSTE BLAD TADS- EN PROVINCÏENIEUWS „LUXPR"-THEATER Es war einmal em Walzer Der Zarewitscfi VLISSINGSCHE COURANT 0NNEMENTSPR1IS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen gcves- d zijn ƒ2.20 per 3 maanden. Franco dooi het geheele rijk /2.50. Voor België, Dnitschland Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. ƒ3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1 -5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere rege meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels 1. alles bij vooruitbeta ling abonné's in 't bezit eenei lis, zijn GRATIS verze- rd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden öii verlies van een wijsvinger gulden op verlies van eiken anderen vinger INGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" it nummer bestaat uit 2 bladen Woermann-booten gaan Vlissingen aanloopen. Taai' de ,,N. R. Ct." uit goede bron ver- :mt, zal binnenkort de Woerrnann-Linie, ,'estigd te Hamburg, haar schepen, die den West-Afrika-dienst varen, zoowel i\ als uitgaand de haven van Vlissingen oen aanloopen. Een mooie Paschen. .pc weervoorspellers hebben het aan het ïchte eind gehad. Er was nl. voor de Pa shen iets zachter weer niet veel zonne- ïhijn voorspeld, doch er werd aan toege- öegd dat de Noord-Oostelijke wind nog op aanhouden. Zoo is het precies uitgekomen. Wij had- en wel geen groene Paschen, doch daar- oor was het nog te vroeg, maar overigens epbcn wij voor Oen tijd van het jaar ver- UKkelijk weer gehad. 1 Het was reeds te merken dat het eiland Walcheren zich in een toenemend toeris- isch verkeer mag verheugen. Wij hebben efel wat vreemde auto's gezien, zoowel uit erschillende deelen van ons land en ook uit ieJgië. Pok in de hotels was het reeds vrij druk, raaruit valt op te maken dat in het ko tend seizoen op een toenemend bezoek van reemdelingen gerekend zal mogen worden. Gein. Zang vereen iging „de Volksstem". Concert gebouw. Deze vereeniging is met haar jaavlijksch öncert, Zaterdagavond voor een goed he ette zaal onder leiding van den heer B. 'leugels gegeven, bijzonder gelukkig ge- rëest, zoowel in de samenstelling van het rpgramma als in de wijze, waarop dit ten eboore werd gebracht. Men hegon met eenige a cappella nura- ïers, welker vertolking reeds dadelijk' be lees, dat het koor onder Vleugels op den oeden weg is. De strijdliederen, welke aast nooit a-m eenige ruwheid in de forte- assages ontkomen, klonken beschaafd. Zij fe>'den mooi beheerscht gezongen, met ga- el nuanceering en fraaien ensemble-klank. Ipgewekt en krachtig werd „De Strijders" aii Isr. J. Olman ten gehoore gebracht, Éénheid" van H. Altink getuigde van ge- o»de opvatting', terwijl het veel eischende Ontwaking" van Joh. H. Caro nauwkeurig n| smaakvol, met bezieling en keurig ge- .oiinen climax, werd vertolkt. Deze sti'ijd- aiigen werden afgewisseld door „Zacht ingt de zee" van Zijderlaan en „De nacht" ah Schubert, twee liederen van rustig', iefcliik kax-akter, welke juist daardoor ge makkelijk tot zakkexi leiden. In het eerste af het koor mooie zangkunst, ook daar /aar met halve stem gezongen werd en de •assen domineei'den (jamxner, dat men aan .et slot iets zakte), in Schubert bleef men :oed op toon en in de zacht genuanceex-de ;edeelten werd een prachtig sluitend exi- emble oxxtwikkeld. 3^ia de pauze hoorden we „Meidans" van rap Tetterode, voor koor met klavier-be- eïeiding'. De wedergave was frisch en vast au rhythmiek. mannen- en vrouwenstem- xen klonken ook afzonderlijk zeer behoor- jk. Het zwaartepunt van dit eoncei't lag r'. Schubert's cantate „Mirjams Siegesge- ang", voor sopraan-solo, koor en orkest, relke den uittocht der Joden uit Egypte ooi1 dc Roode Zee schildert. Ongetwijfeld e^ft „De Volksstem" zichzelve in dit waax'- e^'olle koorwex-k overtroffen, dank zij de iiectie van den heer Vleugels. De krach- fjjje, expx'essicve muziek van deze composi- iQ kwam goed tot haar rechtde drama- lek en de actie, de vex'delging van het 'gyptische legex', werden ons vooi'getoo- erd, terwijl de jubelzang met beleving r^rcl voorgedragen. De vereeniging heeft iërniede dan ook bewezen, dat zij zich niet ot het gewone repertoire behoeft te bepa- iu, exx zeer wel in staat is een belangrijker |8rk van grooteren omvang en diepere trekking uit te voeren. Animo, toewijding n| liefde tot de zangkunst, alsmede flinke, Digestieve leiding en ernstige studie blij er- daarvoor echter een eerste vereischte. J'Oor de solo-partij had de vereeniging van de medewerking verzekerd van T. van dc Garde, sopraan te Middel- die in 1929 reeds goede indrukken jt te vestigen in* de opera „Das goldene van Ignaz Brüll. Thans is zij als linge vaxi de alt-zangeres Henriëtte van kfl Kamp op weg' om eexi zangeres te wor- met goed geschoolde stem en vrije voordracht. Zij voldeed in Schubert's opus zeer jammer, dat zij zich in het laatste gedeelte van het Allegretto „Traten froh das neue Land" niet bovexi koor en orkest liet hooren. Overigens een schitterende prestatie. Voor de pauze gaf zij in een vier tal liederen met klavierbegeleiding bewij zen van haar kunnen. De vertolking van Giordani's „Caro mio ben" getuigde van in nerlijke bewogenheid mede door Vleugels' gevoelig cello-obligaat werd het een ju weeltje. De oud-Italiaansche aria van Ca- rissimi „Vittoria, mio core" werd buiten gewoon boeiend en muzikaal gezongen, ook in twee Bergerettes van Weckerlin gaf zij veel te genieten. Het publiek applaudisseex*- de verrukt. Na Schubert werden der so liste verschillende bloemstukken gebracht ook mevr. R. BrandBekker, die de zan geres, als steeds, bijzonder knap aan den vleugel bijstond, oxitving bloemen. Voorts bevatte het programma het be kende, lieve nummer van Mozart „Ave ve- rum cox'pus" met begeleiding van strijkor kest, terwijl als waardig slotnummer door koor en orkest, dat in „Mirjams Siegesge- sang" mooi -werk heeft gedaan, „Die Mühle jm Schwarzwald" van Eilenberg-Pix'cher ten gehoore werd gebracht. De zaal gaf herhaaldelijk met het groot ste enthousiasme haar tevredenheid te ken nen. Een uitvoering, welke door haar bree- den opzet, ixx deze, ook voor de arbeiders- zangvereenigingen, moeilijke tijden, indei*- daad dubbele waardeering vex-diende. Door den voox'zitter, den heer D. Romijn, werd een kort openingswoord gesproken na het concert bleef men nog geruimen tijd gezellig bijeen. O. Nederlandsch-Engelsche Volksdansavond. Britannia. Het Nedex'landsch Centraal Bxireau voor Volksdansen had Zaterdag in de kurzaal van ons badhotel een volksdansavond geor ganiseerd, welke onder leidixig stond van den heer en mevrouw Van der Ven, aan wier vriendelijke bexniddeling het te dan- ken was, dat een gezelschap leden van de „English Folkdance and Song Society" op zijn doorreis naar het instituut Van der Ven te Oostex-beek alhier pleisterde, zoodat we ook iets van den Engelsehen volksdans leerden kennen. We zeggen iets. Inderdaad. Want Engeland heeft maar eventjes twaalf honderd volksdansen. Met begeleiding vaxi concertina, blokfluit en piano hebben de Engelschen uit dezexi lijken schat er eenige gedemonstreerd solo-, groeps- en gezelschapsdansen. Dan- sen, die techniek vereischen, dansen van een bewegingsrijkdom, doch ook gemakke lijke dansen, die spoedig zijn aangeleei'd. Van deze laatste werden er enkele door mevrouw Van der Ven geïnstrueerd en wel- d: dansten Engelschen en Hollanders ge zamenlijk lustig „We go home to morrow" (wij zouden zeggen „We gaan nog niet naar huis") en de „gallop". In een zaal in onze omgeving, waar uit anderen hoofde reeds menig' zweetdx-oppel- tje gelaten is, hangt een bordje met het karakteristieke opschrift „Verboden te hossen". Voor velen is „hossen" de Neder- landschc volksdans bij uitnemendheid. Doch ons land bezit ook een schat van nationale dansen, van welke er nog verschillende in dc onderscheidexxe deelexi van ons vaderland worden gedanst. Den laatsten tijd is er in ternationaal een beweging' tot herleving van den volksdans gaande (Scandinavië, Duitschland, Engeland, enz.) Ook Neder land doet daaraan mede, waardoor Skotse Trye, Horlepiep, de Driekusman, de Zeven sprong, en meerdex'e provinciale of gewes telijke dansen reeds een spontane bijdrage tot feestvreugde waren. Padvinders, A.J.C., gymnastiekvereenigingen enz. dansen Ne- derlandsche dansen met Hollandsche lied jes. Het spreekt vanzelf dat ledeix en lei ders vaxi deze vereenigingen aaxiwezig wa ren in de met Engelsche en Nederlandsche vlaggen versierde zaal en dat ook van onze zijde eexi en ander ten beste werd gegeven. De dames-gymnastiekvereeniging „L. O." gaf den Walcherschen klompendans in Wal- chersch-, den hooidans in Zuid-Bevelandsch costuum. Dat de heer Van der Steen ook knotsoefeningen liet uitvoeren is ons daar entegen niet duidelijk. Daar het een goede gewoonte is, dat de landen de volksdansexi uit ruilen, werd dit beginsel ook van Nederlandsche zijde ge handhaafd. Als tegenprestatie werd de Ze- veiispx'ong tot groote hilariteit van de vele aanwezigen ingestudeerd. Hierbij deed zich het voor ons typische verschijnsel voor, dat de Engelschen allen, jong en oud, mede de den. Van onze landgenooten blevexi de mees ten aarzelend aan den kant en 't was, op een enkele uitzondering na, alleen de jeugd, die, bij harmonica of piano, de volksdansen meedanste, al was het rhythme anders! dan bij een fox-trott of een stepje. Een avond, welke vaxi nog grootere pro pagandistische waarde voor den volksdans had kunnen zijn, indien de deelname van Nederlandsche zijde beter georganiseerd ware geweest. Eeix afscheid. Zaterdag jl. verzamelden zich xia beëin diging' van den werktijd, des middags 12 uur, de chef, baas en electriciens in hun werkplaats der N.V. Kon. Mij. „de Schelde" om afscheid te nemen van hun collega, den heer Chares F. H. Dissen, welke den diexist bij de maatschappij op den pensioengerech tigden leeftijd giixg verlaten. De scheidende makker werd toegespx-o- ken door den chef der afdeeling den heer J. A. Gijzeis, die in het kort voor de aan wezigen een stuk uit het leven van Charles Dissen memoreerde. Voor allen die Charles Dissen kennen en" weten welk een populaire figuur hij op de terreinen en in de werkplaatsen der maat schappij was, behoeft het natuurlijk geen betoog, dat op „de Schelde" weer iemand is vex'dwenen, die de vriendschap en het vertrouwen genoot van iedereen. Als stoffelijk blijk van vriendschap werd hem door den chef, baas en het verder per soneel der afdeeling electriciens een schit terende prisma-kijker overhandigd en een daax'bij behoorende oorkonde. Bewogen dankte de heer Dissen allen, die hun medewerking aan deze aangeboden attentie hadden betoond. Zeeuwsche Bondsdag Ned. Jong.-Verbond. De jaax'lijksche Bondsdag van de Zeeuw sche af deelingen van het Ned. Jongelings verbond werd gisteren gehouden in Grand- Hotel „Britannia". De huishoudelijke bijeenkomst werd des morgens geopend doox' den provincialen bondsvoox'zittei", ds. J. J. Homburg te Goes, op de gebruikelijke wijze ën. met een har telijk, ernstig welkomstwoord, waarna door den secretaris, den heer M. M. Schippers te 's Heer Hendrikskinderen, het jaax-verslag wex-d uitgebracht. Hieraan ontleenen wij, dat de Zeeuwsche bond in bloeienden toe stand verkeert. Het aantal afdeelingen be- draagt 52 met 1070 leden, tegen ongeveer 900 le^en het vorig jaar, alzoo een flinke vooruitgang. Het aantal afdeelingen voor jongenswerk bedroeg 42, met bijna 1000 leden. De morgenvergadering werd door 300 bezoekers bijgewoond. Middagver gadéring. De middagvergadering, welke door ruim 500 persoxien was bezocht, werd geopend door den voorzitter ds. J. J. Homburg, na dat twee coupletten vaxi het Boxidslied wa ren gezongen. Door den heer J. F. Bastiaanse, te Mid delburg' werden op verdienstelijke wijze eenige liederen gedeclameerd van Alice Nahon, H. J. Schimmel e.a. Hierna sprak de heer M. C. Fallentin, secretaris voor de redactie N.J.V., over het ondex-wei'p „Na de vergadering". Spreker wees op de doelstelling en de middelen, welke de Bond nastreeft. In de laatste jaren is het vereenigingswei'k nog intensiever ter hand genomen, zich vooi'al concentreerend in het wei'k der ringen en ook der afzonderlijke vex*cenigixxgen. Deze intensiveering heeft tot gevolg gehad een krachtiger propaganda on met dank aan God mag gezegd worden, dat deze arbeid rijk gezegend is. Voor bet éérst is het le dental van het Nederlaxidsch Jongelings- Vex'bond gestegen tot boven de 35000 het jongemannenwerk ging met 8 en het jongenswei'k met bijna 8 voox-uit. Ook Zeeland geeft gunstige eijfei*s te zien het jongenswerk ging met niet minder dan 22 vooruit. Er is dus reden tot groote blijdschap, maar de cijfers zijn niet het voornaamste. De grootste blijdschap moet zijn, dat zoovele jonge mensehen zich geven aan den dienst voor Gods Koninkrijk. Spreker wees daarna op de taak na het uiteengaan dezer vergadering. Wij hebben dezen dag recht aangenaam bij elkaar ge weest, zijn geestelijk opgewekt, maar den volgenden dag komen de jongemannen weer in het volle leven, op werkplaats, be drijf en kantoor. De aanvallen op Kerk en geloof zijn in onzen tijd, zeer grootvelen willen van Kerk en godsdienst niets meer weten, en ook in Zeeland dringt dit door. In enkele tientallexi jaren is de onkerkelijk heid ook in Zeeland met meer dan 100 gestegen. Bij een gehouden enquête ver klaarden o.a. in Vlissingen van de 100 3011- gexnannen 27 niet tot een kerk te willen behooren. Dit legt onzen jongemannen een groote taak op. Laten zij toch oppassexi, dat zij zelf niet de ooi-zaak zijn dat andere jongens van onze beweging en van Chris tus vervreemd worden. Onze jongelingen hebben hier een groote, 111*1111*1111*1111*1 1*1111*1111*1111* Ons Paaschprograimna is toegankelijk voor iederen leeftijd, en is de afgeloopen dagen zeer goed in den smaak gevallen, het is ook iets b ij z o n d e r s beide films met groote filmsterren o.a. Martha Eggerth. Twee buiten gewoon grootsch opge zette operette Films, van het allerbeste en succes volste genre 1 NOG SLECHTS 3 DAGEN! Bespreekt Uwe plaatsen 1 J ALLE LEEFTIJDEN. 5 l*llll*llll*llll*llll*llll*llll*llll*lllHf||||*||l|*||||*||||*|||i* doch heerlijke roeping te schijnen als lich ten in hun omgeving en te getuigen voor hun beginselen. Hiervan kan zeer groote kracht uitgaan men moet het niet zoeken in het trachten te overtuigen, want dat zal op teleurstelling uitloopen. Jezus vraagt van ons om Zijne getuigen te zijn in ge hoorzaamheid Zijne voetstappen volgend. Zulk getuigen is moeilijk, maar God geeft daartoe de kracht. Niet minder is van belang getrouw bezoeken van de ver eeniging. het bestudeeren van den Bijbel en het persoonlijk gebed. Al is er dan veel te genstand, aan het Christelijk geloof zal de overwimiing zijn. De voorzitter deelde thans mede, dat 41 afdeelingen met 413 leden vertegenwoor digd zijn en het aantal aanwezige dames op 125 ,/erd geschat. Nadat een 2-tal muzieknummers voor piano en viool waren gegeven, spi'ak de heer J. Sichpper te 't Zand over het on- derwerp „Wachten". Spreker wees er op, dat zoowel in het groote als in 't kleine wachten den menseh vaak is opgelegd. Hoe lang wacht de we reld al niet op betere toestanden op eco nomisch gebied. Hoe vaak moet men ook niet in het pei'soonlijke leven wachten op iets wat vurig begeerd wordt. Wachten is ons aller deel en ieder komt daarmede in zijn leven in aanraking en dat is zwaar en moeilijk te dragen. Velen, vooi'al in onzen tijd, zijn moe geworden van het wachten wij hebben nu het vreeselijk spook der werkloosheid: Hoevele jonge menschen zijn ei\ die wachten, soms jax'enlang', op een be trekking. Dan kan de moedeloosheid over gaan tot bitterheid. Het wachten kan som ber en di'oef zijn, zonder eenig lichtpunt. Om waarlijk te kunnen wachten, moeten wij onze knieën kunnen buigen en afzien van het eigen „ik", dat hij het aanschouwen van Gods grootheid, bijv, in de natuur, in het niet verzin In den moeilijken tijd van het wachten, als idealen in teleurstelling vei'anderen, wekt spreker op te vertrouwen op Gods liefde. Cnristus is het groote Bewijs van Gods liefde, die alles zal leiden ten goede. De vi'ienden, die het groote voorrecht hebben van te kunnen werken, wekte spre ker op hun werklooze kameraden te steu nen, niet alleen met de daad, maar even zeer met hun medeleven. Bovenal zij die op God wachten, zullen nimmer beschaamd worden. De heer Bastiaanse gaf hierna nog decla matie. waax-na de vergadering werd ge schorst. Avondsamenkomst. De avondbijeenkomst was nog drukker bezocht en was de groote zaal van „Bri tannia" overvol. De hoogst gezellige bijeenkomst werd opgeluisterd met muziek van de mondor- gelclub „Excelsior", onderafdeeling der C.J. M.V. alhier, gymnastiekoefeningen van de gymnastiekvereeninig „Wilhelmina, onder afdeeling' der C.J.M.V. te Middelburg' en de opvoering van „Novembei'storm", schets van de zeekust in 4 bedrijven, door leden der afdeeling Vlissingen. De voorzitter bracht aan het einde der bijeenkomst het programma moest om des tijds wille eenig'szins beköi-t woi'den hartelijk dank aan allen die tot het welsla gen van dezen mooien dag hadden mede gewerkt en in het hijzonder aan de afdee ling Vlissingen voor haar vele werkzaamhe den, waardoor de ontvangst zulk een goed verloop heeft gehad. Door ds. A. T. W. de Kluis werd een kort slotwoord gesproken. Spreker prees het als een goede gewoonte den Bondsdag op het Paaschfeest te houden. De boodschap van Paschen is dat Jezus leeft. Van deze bood schap moeten wij allen getuigen zijn tot de wereld van onzen tijd. Aan dit getuigen moet het persoonlijk beleven gepaard gaan. Hierna eindigde ds. De Kluis met dank gebed. Deze Bondsdag mag' zeker als zeer goed geslaagd beschouwd worden uit alle dee len van Zeeland waren belangstellenden aanwezig. Examen gemeente-administratie. Tot leden, belast met het afnemen van het examen ter verkrijging- van de akte van bekwaamheid in de gemeente-administratie zijn o.a. benoemd de heex-en F. Bisschop en B. I. Zonnevijlle, resp. gemeente-secretaris te Vlissingen exi Terneuzen. Er zullen dit jaar 533 candidaten aan het examen deelnemen. Rijwielen. Herhaaldelijk komt het den laatsten tijd weer voor dat inwoners dezer gemeente htm rijwielen des nachts onbeheerd op den openbaren weg laten staan. Geen nacht gaat voorbij of de politie neemt deze rij wielen mede om ze voorloopig aan het bu reau op te bergen. Dat dit onbeheerd ach terlaten van rijwielen diefstal in de hand werkt, spreekt voor zich zelf. Aangiften van ontvreemding van rijwie len komen dan ook geregeld bij de poli tie in. Voor de zooveelste maal raden wij be langhebbenden dan ook aan wat minder slox'dig voor hun rijwiel te zorgen en deze tijdig van den openbaren weg te verwij deren. Motorongeval. Toen eersten P&aschavond een politie ambtenaar een motorrijder met duo-zitter op de Zeilmarkt wat vreemd en luidruchtig' zag doen, hield hij beide personen aan. De politie constateerde dat het mottorrijwieï in orde was, doch bemerkte tevens dat bei de berijders eenigszins onder drankinvloed vei'keex'den. Dit was evenwel niet van zoo- danigen aard dat wettelijk ingrijpen kon volgen, waarom dan ook geen arrestatie volgde. Even later vernam dezelfde politie man dat een rnototri'ijder in de Aagje De- kensti'aat was gevallen en daarbij verwon dingen zou hebben opgeloopen. Bij een on middellijk ingesteld onderzoek bleek, dat dezelfde mototrrijder aldaar was gevallen. Hij werd in de verfoandkamer van „de Schelde" voorloopig verhonden en daarna overgebracht naar het St. Joseph-zielten- huis, alwaar bleek dat de man een sleutel been had gebroken, een hoofdwonde en te vens een hersenschudding had bekomen, De duo-zitter, zijn broeder, bleek vex'dwenen te zijn. Dc verwonde is een inwoner van Cort- gene en verbleef tijdelijk te Koudekerke. Hij wordt thans in het St. Joscph-zie- kenhuis vei'pleegd. Aanrijding. Op den hoek van de Palingstraat en On derstraat had een aanrijding plaats tus- schen twee vrachtauto's, welke daardoor beide schade bekwamen. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van deze aanrijding. Denk om het rijwielbelastingplaatje. Dat nog niet iedereen voorzien is van een rijwielbelastingmerk blijkt wel uit het feit, dat in de afgeloopen week niet minder dan 4 personen door de politie werden be keurd wegens het niet op het rijwiel heb ber. van het vereischte belastingmerk. Na het betalen der boete is men dan toch verplicht het plaatje aan te schaffen, zoodat men dan over het algemeen dubbel moet betalen. Uitvoering Padvinders. De Vlissingsehe C.J.M.V., Padvinders troep, geeft morgen haar jaax'lijksche uit voering in het Grand-Hotel „Britannia". Opgevoerd wordt o.a. het tooneelstuk „De firma Samson en Moot". Dit stuk is het vervolg van het vorig jaar met succes opgevoerde stuk „Het valsche etiket". Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Voor de laatste lezing in dit seizoen, van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling- is uitgenoodigd Theo Thijssen van Amster dam, welke Donderdag a.s. uit zijn eigen werk zal voordragen en wel uit „Het taaie ongerief." Wie het werk van Theo Thijssen kent, we noemen slechts „Kees de jongen", weet welk goed verteller Thijssen is. Om echter ten volle de goede humor, die hij bij den ernst van zijn werk weet te leggen, te ge-

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1