500 300 25 FILM-FOTO'S ZATERDAG 31 MAART EERSTE BLAD 72e Jaargang Uitgave: Firma f. VAN DE VELDE Ir.. Walstraat 58-60, Vlissingen.ïelel. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Plaatselijk Crisis-Comité PASCHEN. STADS- EN PRQVÏNCIENIEUWS No. 77 1934- VLISSINGSCHE COG RAMT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco dooi het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 -5 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement Speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 -5 regels 50 ct Iedere regel meet 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels /L alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bi| levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vingef AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 4 bladen Wegens het Paaschfeest zal de „VHsslngsche Courant" Maandag 2 April niet versclJjnen. Aan liet bureau van ons blad wei'den in de maand Maart de volgende giften ontvangen Gedeelte Politie-per- soneel 11.20 Leerl. Christ. U.L.O.- school - 8. Personeel Fa. Kreym- borg Co- 3. Vorige opgave -5052.01 Totaal ƒ5074.21 De Dood is niet het Einue, Maar het Begin van de Overwinning. Christus werd verraden door één uit den intieins.ten kring Zijner volgelingen drie uitverkoren leerlingen vermochten niet langer één uur te waken met hun Meester de eerste der apostelen ver loochende Christus drie malen achter een het volk, dat Hem drie dagen te voren onder het juichen van Hosannah en onder palmengewuif triomfantelijk binnenhaalde in Jerusalem, verguisde thans den Messias Hij werd gegeeseld aan het Kruis genageldScheen mei dat alles het levenswerk van den profeet uit Nazareth niet volkomen verloren en ten doode gedoemd Zelfs de weinigen, die vast in hem ge loofd hadden, begonnen te wankelen. „Wij voor ons zoo lezen we in de Schrift de overweging weergegeven van de leerlingen van Emmaüs hoopten, dat Hij het was, die Israël zoude verlos sen, maar met dat al is het heden de derde dag, sinds deze dingen geschied zijn En toch is uit de christene waarheid, welke in het aardsche niet verzonken scheen, het christendom ontstaan, dat nu negentien eeuwen lang reeds stand hield en steeds grooteren wasdom kreeg, on danks bloedige vervolging, smaad en hoon. Het christendom is ontstaan en ge groeid, zooals De Schepper alles heeft gewekt en laten leven heeft, wat goed is. Uit den Dood tot het Zijn. Elke godde lijke Overwinning iigt Omsloten in het Leven, dat uit den Dood voortkwam. Omwille van Zijn Overwinning, om wille van de volmaaktheid van Zijn Offer en van de volkomenheid onzer mensche- lijke Verlossing, had Christus dan ook den geheelen menschelijken nedergang van Zijn persoonlijkheid noodig. Ter voorbereiding. De Dood moest er zijn om de heerlijk heid van dc Overwinning, de Opstanding, des te luisterrijker te doen stralen. Wanneer de bladeren der boomen bij haar afval in den herfst onmiddellijk door het nieuwe groen zouden worden ge volgd, zouden we dan wel de heerlijk heid van de lente kennen, zooals we dat nu doen en zou de triumph van het nieuwe leven wel zoo stralen als nu Keen immers In de natuur moet eerst een schijn van overwinning worden ge laten aan den Dood wat was, moet ecnigen tijd rusten als in een graf, gedekt door een witte winfersche lijkwade. En dan zullen we het kunnen zien, als een W'onder Gods, dat de uiteindelijke over winning toch weer is aan het hernieuwde leven. We moeten ondergang en dood, leed en smart hebben gekend, om te kunnen juichen over het leven. Paschen is het blijde feest der Over winning. We bejubelen de overwinning van God's Zoon over den Dood en een koor van vogelen, in welke ook een nieuwe levensdrag werd gewekt, jubelt mee. Het jong uitloopende groen van plant en boom spreidt haar eigen levenspraal, en de menschelijke ziel looft den Schepper om haar deel in Diens Zege Paschen is zoo'n blij feest om de ver zekerdheid, welke het ons biedt, dat de Dood geen wezenlijke dieiging voor de menschheid kan zijn. De geschiedenis van Christus' leven, de geschiedenis van het christendom, de geschiedenis van de natuur, welke we van dag tot dag kunnen aflezen, zeggen het ons hoe al het ge schapene bestemd is om via den Dood tot een hernieuwd en hooger 'even over te gaan en dat de Dood er slechts is om met God's hulp verwonnen te worden. Maar gelijk de plant te sterker zal worden en eens te heerlijker zal bloeien, naarmate ze weet te profiteeren van de krachtwekkende zon en de voeding van een vetten grond, zoo zal het men schelijke Leven tot vromer hoogten wor den gevoerd, naarmate het wordt gevoed uit den bodem des Geloofs en zich ont vankelijk betoont voor de genade Gods. Kapitein provinciale stoombootdienst. Ged. Staten hebben aan den. heer Th. A. de Smit, kapitein bij den Provincialen Stoombootdif ast op de Westerschelde te Vlissingen, op zijn verzoek, eervol ontslag uit zijn betrekking verleend met ingang van 1 Juli 1934. ^.AJhambra"-theater, Maurice^ Chevalier in The ■way Love". 9)The Kid from Spain". Het is de Paramount in het bijzonder, die het geheim kennen van het onbezorgde filmblijspel, dat den toeschouwer bij den aanvang in zulk een opgewekte stemming weet te brengen, dat kans ziet, hem die ook te doen behouden en bovendien hem zoo veel absurditeiten aannemelijk te maken, dat hij over zichzelf verbaasd staat. Tot Chaplineske dwaasheden komen wij zelfs ditmaal en het publiek amuseert zich zóó bijzonder, als maar zelden het geval is. In een weergave van het verhaal blijft er maar bitter weinig van het werkelijk aar dige ervan behouden. Daarom moet men het zien. Wij hebben in lang niet zóó'n hartelij- ken lach in de bioscoop gehoord, als om de zen Way-to-Love. Hoofdzaak is in deze film, dat Maurice Chevalier een rol gevonden heeft, waarin hjj meer dan ooit zichzelf kan zijn een Parij- zenaar pursang en daarin voelt hij zich natuurlijk thuis als een muis in de Parme- zaansche kaas. Al zijn charme ontplooit hij en zoo hij dit vroeger óók wel heeft gedaan, dan was de entourage zoo onwezenlijk, dat zij lang niet zooveel relief bood als thans. Natuurlijk is deze Parijsche burleske on wezenlijk en een allerzotst verhaal, dat slechts van malle invallen aan elkaar hangt. Maar het is Parijs met heel die luchthartigheid, die verve, dat montere hu meur en dat ondefinieerbai'e, dat er dan nog moet bijkomen. Scenario, décor en hoofdvertolker werken ditmaal zoo buitengewoon, harmonieus sa men en de toon van uitgelatenheid wordt voortdurend zoo volgehouden, dat de blijd schap van het publiek onverholen is. In de tweede film van dit echte vacantie- program treedt een nieuwe beroemdheid voor ons op, Eddie Canter, een der be- faamdste, Amerikaansche komieken, die thans hier voor de eerste maal op het film doek komt. „The Kid from Spain" is grootendeels zijn eigen geesteskind en gebaseerd op zijn eigen persoonlijken humeur, die zich niet zoo makkelijk laat kenschetsen, maar waarom men toch even hartelijk lacht. Het gevolg van zulk een werkwijze is een aan eenschakeling' van ongerijmde dwaasheden, waarin dan mr. Eddy Cantor de onlogische hoofdrol speelt en wij den noodigen schik hebben. Een geweldig stierengevecht, waarin de onfortuinlijke Eddy toreador moet zijn, is de clou van heel het onsamenhangend geval. Lyda Roberti, the electric Blonde Sex Me nace, een héél ondeugend deerntje en een compleet kijkspel op zichzelf, vervult de vrouwelijke hoofdrol. 74 Gorgeous Goldwyn girls, chosen from 8300 international beauties zijn dit laatste niet minder. Die pirouetteeren uit en na als een lust voor de oogen. Heel verleidelijk ziet dit snoepgoed er uit en geen wonder, dat Eddy Cantor door deze breathless beauty in de narigheid komt. Nog een merkwaardig personage speelt mee Sidney Franklin, de beroemde be roepsstierenvechter. Een zeer geslaagde komische parodisti sche film, die bovendien volgens alle rege len der kunst van enkele uitmuntende showscènes, zoowel te land als te water, voorzien is.' Luxor-theater. Es war eiwnal ein Walzer. Der Zarewitsch. Wanneer men eens een zeldzaam verma kelijk programma zien wil, dan raden wij u aan een bezoek aan Luxor te brengen. „Es war einmal ein- Walzer" is de eerste toon film-operette van Franz Lehar, welke ons van stonden aan in de typische Weenscne sfeer brengt, ons bo.eit, amuseert en ver overt door het muzikale rhythme, dat on weerstaanbaar is en ons mee doet wiegen op de pittige walsmelodieën, zooals de Weensche schouwburg, de jassen en. noeden op de kapstokken incluis, meedeint in wals- tempo. De inhoud Een luchtig verhaaltje van een mooien jongeman, die een milli- oenen-huwelijk wil gaan sluiten om het Ber- lijnscke bankiershuis Möbius er weer bo venop te helpen. Zoo is het door de oude luidjes heel aardig uitgedacht, doch liefde laat zich niet dwingen en er komen heel andere verbintenissen tot stand. De paar tjes, die elkaar in een stroomenden regen, hobbelend in een gezellig oud vehikel, na der hebben leeren kennen vluchten naar Berlijn, waai- zij en hunne verwanten een bestaan vinden. En net als bij het begin speelt de muziek walsen, Viktor Jansen regisseerde deze meesleepende film, waarin Martha Eggerth triomphen viert. Zij wordt door Rolf von Goth uitstekend gesecon deerd, terwijl de verdere dames en heeren o.a. Ida Wüst, Lizzy Natzler, Paul Hör- biger, Albert Paulig, Ernst Verebes er allemaal het hunne toe bijdragen om kij kers en luisteraars te laten lachen en ge nieten van komische verrassingen en leuke wijsjes. Ook in het tweede hoofdnummer, een Ufa, zijn Martha Eggerth en Lehar troef, Ook deze operette-film werd geregisseerd door Viktor Janson. En met succes. De kroonprins van Rusland komt op zeer avon tuurlijke wijze in aanraking met een lief tallig doch eenvoudig meisje. Zij gaan van elkaar houden, maar het staatsbelang ver zet er zich tegen om de kloof te overbrug gen en het slot is een afscheid voor het le ven. De verschillende sterren geven schit terend spel. Martha Eggerth dwingt zoo wel om spel als zang bewondering af, even als Hans Soehnker, die Zarewitsch is. De overige plaatse zijn eveneens uitstekend bezetOtto Wallburg dol-vermakelijk als altijd Ida Wüst, Paul Otto, Ery Bos enz. Als achtergrond de paradijsachtige Ri viera, van een romantische bekoring. En van. zelf is de muziek van Franz Lehar vol charme. In het voor-programma een boeiend jour naal. Dien rijwiel-artist doet inderdaad niemar d na Plet geheele programma is bijzonder gezellig. De tijd vliegt om Iets extra' voor de feestdagen De St. Nicolaasvereenigïng. De St. Nicolaas-vereeniging geeft Woens dag 11 April, des avonds 8 uur, een uitvoe ring in Grand Hotel Britannia. De netto opbrengst van deze uitvoering- komt t goede aan het menschlievende doel van bovengenoemde vereeniging. De Koningin Emma-film. Donderdagmorgen van 10.3011 uur had in het „Alhambra"-theater een speciale vertooning plaats van de Koningin Emma- film voor het personeel en gezinsleden van het garnizoen Vlissingen, t.w. 2 R.K.A., militaire geneeskundige dienst, Konink lijke marechaussee, mob. centr. infanterie en militaire politie. Voor zoover de dienst zulks toeliet, maak ten hiervan alle militairen gebruik. Een en ander werd aangeboden door den garnizoens-commandant, den kapitein mr. P, M. W. J. van der Slikke, hetgeen door het personeel op ,zeer hoogen prijs werd gesteld. Het nieuws van den dag' in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De krans in verband met het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder, door de „Pelikaan" uit Indië meegebracht, wordt namens de „Vaderlandsehe Club" in ont vangst genomen* De beroemde Russische Iets geheel nieuws zijn onze Het voor velen zoo lastige stilzitten is uit den tijd, In plaats van 6 maal dezelfde, ont vangt U nu 6 of 12 verschillende foto's. Mislukken van kinder^ foto's is met ons systeem uitgesloten» Ziet de foto's in de étalage FOTO-ATELIER ijsbreker „Krassin" loopt de haven van Vlaardingen binnen om te bunkeren. Dr. Eckener, de beroemde Zeppelin-vaarder, koopt in de residentie een bloempje voor de zuigelingen-collecte. De „Snip" vertrekt naar Ned.-Indie met mr. Thorbecke, Nederl. gezant in China. De nieuwe „Groen van Prinstererschool" te Dordrecht officieel in gebruik genomen. De „Primavera"-ten- toonstelling te Rotterdam. Felle brand in een meelfabriek te Alpl&n aan den Rijn. De grootste en mooiste manege van Amsterdam, De president van- de Rot- terdamsche rechtbank, mr. Telting, neemt afscheid als zoodanig. MIDDELBURG Provinciale Zeeuwsche Schoonheids- en Archaeologische Commissie. In het verslag, uitgebracht aan Ged. Sta ten, deelt de Provinciale Schoonheids- en Archaeologische Commissie mede, dat de heer P. D. de Vos ontslag heeft genomen als lid der commissie en dat de heer A. T. C. Swenne, correspondent voor Noord-Be veland, overleed. De besprekingen, gevoerd in de commis sie over het gibruik van .etemiet als dak bedekking, leidden nog niet tot een bepaald resultaat. Een bespreking met Ged. Staten gehouden, waaraan ook vertegenwoordigers van andere organisaties, die zich met schoonheidszorg bezig houden, deelnamen, teneinde te geraken tot intensiever werk zaamheid op dit gebied in Zeeland. Ook hierover zal in 1934 nader worden beslist. Aan Ged. Staten is advies uitgebracht op een tweetal verzoeken o ontheffing van de bepalingen der verordening' tot 't weren van inbreuken op het natuurschoon door reclamemiddelen onder de gemeenten Oude- lande en Schore. De commissie wees op de wtaschelijkheid een streekplan voor de duingemeenten van Schouwen te c" ">en ontwerpen en hebben Ged. Staten in deze richting invloed uitge oefend op de betreffende gemeenten. Met het project voor liet raadhuis te Sas van Gent kon de commissie zich vereeni gen. De commissie adviseerde goedkeuring te onthouden aan het besluit van den raad te Veere, grond naast den bekenden monu mentalen waterput van 1541 te verkoopen aan een particulier, die er woningen op wilde gaan bouwen, en aan te bevelen het terrein als plantsoen in te richten. Ged. Staten besloten conform dit advies. Het gemeentebestuur was inmiddels van de dwalingen zijns weegs teruggekomen. Dat was niet het geval met de verieening van vergunning tot bebouwing van terrein over de haven langs een deel der oude omwal ling, waarvoor velen in Nederland zich warm hebben gemaakt. Ook dc aard der bebouwing liet te wenschen over. Het ver dient echter vermelding, da. de raad bij het tot stand komen der nieuwe bouwver ordening besloot, de bouwplannen althans van wijk A, aan het oordeel der commissie te onderwerpen, aleer vergunning tot bou wen zou worden verleend. Indien het ge meentebestuur van de hierbij verleende be voegdheid een goed gebruik maakt, zal her haling der terecht gewraakte wanbebou- wing hopelijk in de coekomst worden voor komen. Van de volgende gemeentebesturen kwa men verzoeken om adviezen in: Bouw plannen inzake Biggekerke één, waartegen geen bezwaar behoefde te worden gemaakt; Breskens 12 (v.j. 11), tegen 5 geen be zwaar, tegen 6 alleen na aanbrengen van nader aangegeven verbeteringen en op één voorloopig afwijzend geadviseerd. Goes 33 (v.j. 48 en in 1931 53). Van 25 aanvragen om nieuwbouw waren er 3 waar in de commissie verbeteringen wenschelijk achtte, van 8 voor verbouw was het met één het geval. Zoutelande 15 (v.j. 11), 2 afgekeurd en voor 4 op verbeteringen aangedrongen. Het gemeentebestuur van Heinkenszantf berichtte in April, dat een zgn. welstands bepaling in de bouwverordening opgenomen was en dat het de ingekomen bouwaanvra- gen aan het oordeel der commissie zou on derwerpen. Blijkbaax* is de woningproductie in deze gemeente niet omvangrijk, want geen enkel dergelijk voorstel heeft de com missie bereikt. Vernomen hebbende, dat men van plan was, naast het belangrijke Gothische stad huis van Tholen een woning te bouwen, richtte de commissie zich tot het bestuur dier gemeente met het verzoek, er zooveel mogelijk op toe te zien, dat dit in harmonie met het raadhuis zou geschieden en bood daarvoor haar medewerking aan. Het ge meentebestuur verwaardigde zich zelfs niet, hierop te antwoorden. Het gemeentebestuur van Vrouwepolder won het advies der commissie in inzake het bebouwingsplan van den weg van het dorp naar de duinen voor de beplanting van dezen weg w~rd geraden, zich met het Staatsboschbeheer of de Nederlandsche Heide-maatschappij te verstaan. Ten aanzien van de oudheidkundige be moeiingen der commissie deelt het verslag' mede, dat de secretaris van nabij de werk zaamheden van de restauratie van het raadhuis te Veere volgde en zich nader oji de hoogte stelde van de bouwgeschiedenis van dit monument. Hij stelde na het be kend worden van den brand in het Beurs gebouw te Vlissingen onmiddellijk een on derzoek ter plaatse in daar de eigenares van het monument (Vereeniging Hendrick de Keijzer), de voorlichting verkreeg van het rijksbureau voor de monumentenzorg, was bemoeiing vanwege de commissie niet verder noodig. De aanvullingen en noodzakelijk gewor den wijzigingen, die ter kennis der commis sie kwamen, werden in het handexemplaar der voorloopige lijst van monumenten aan- geteekend. Hetzelfde geschiedde ten aanzien van grafzerken, vermeld in de Genealogische en. heraldische merkwaardigheden van mr. Bloys van Treslong Prins. Ten aanzien van de Zeeuwsche molens meldt het verslag De steenen grondmolen „de Hoop" te Ellewoutsdijk, dateerend van 1826, brand de, door den bliksem getroffen, geheel uit. De standaarumolen te Zaamslag' en die te Zuiddorpe werden ge "loopt. Van dit molentype, dat nog tien jaar ge leden in Zeeuwsch-Vlaanderen tamelijk tal rijk was, zijii thans nog maar weinige spe cimina over. GOES 25-jarig bestaan der Chr. SchooL Woensdag werd in de Chr. school Nieuw- straat op bescheiden wijze het 25-jarig be staan dier school gevierd. Namens het per soneel werd het bestuur door het hoofd der school, den heer W. Jt Hooft, gecomplimen teerd, terwijl tevens een bloemenhulde werd aangeboden. Daarna had in de klaslokalen met de kinderen dc herdenking plaats, waarna traktatie volgde. Op Woensdag 4- April zal het jubileum worden herdacht in een samenkomst met de gemeente in de Groote Kerk, De gemeente-politiek. Donderdagavond sprak voor de anti-rev. kiesvereenigirg de heer A. de Lange over de Goesche gemeente-politiek. Achtereen volgens behandelde spreker de gasthuis kwestie, de gemeente-begrooting voor 1934, de werkverschaffing, speciaal de aanleg van het sportveld, de middenstan dswoningbouw, de salaris-verlaging voor het gemeente- personeel en ten slotte en.cele meer princi- pieele punten als afschaffing kermis, be strijding danskwaad. enz. Er volgde op deze causerie een breedvoe rige bespreking, waaraan ook de beide anti-rev. raadsleden en de directeur van gemeentewerken deelnamen. De klinkerweg over den Scheldedam. Ged. Staten van Zeeland deelden aa,n den A.N.W.B. en de K.N.A.C. in antwoord op een van die vereeniglngen uitgegaan ver zoek mede, c it het rijwielpad langs den provincialen straaU z Zuid Beveland

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1