1000 500 300 150 100 25 VRIJDAG 30 MAART EERSTE BLAD HOLLAERS-VERBERKT Coöp. „Defiroederband" [UA] Bii inkoop van f2.50 ontvangt I) een mooi foto-album gratis. No. 76 72e Jaargang 1934 Uitgavefirma f. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60. Vlissingen. Telet. 10. Postrekening 6628] Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondap en algemeen erkende Christelijke feestdagen Vraagt en draagt de nieuwe Hollywood STADS- EN PR0VINC1ENIEÜWS Quaker onMC BUJVEtf HAVERMOUT DUNd GELDIG HAMMING RECHTSZAKEN VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRI|S: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco dooi het geheele rijk 12.50 Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1 -5 regels 1.25 tedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bii 3 maal plaatsing van 1—5 regels t\. alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bii verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bii verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIG1NG „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Bij aankoop van een Hoed wordt Uw oude gratis schoongemaakt Telefoon 178 - Walstraat 78 Instituut voor Arbeiders-Ontwikkeling-, Amsterdamsch Trio. Willem van Cappellen. Concertgebouw. Het Amsterdamsch Trio, met Daaf Wins als vervanger aan de piano, den violist Bleekrode en den cellist Lentz, heeft de niet talrijk opgekomen leden van dit Insti tuut gisteravond boeiend onderhouden met het trio no. 1 van Haydn, Beethoven's vijf de trio en het Dumky-trio van Dvorak. Eenige maanden geleden hebben we het ensemble in een andere bezetting (Krelage Bleekrode Bresser) gehoord. Het heeft toen een gunstigen indruk gemaakt, welke nu zeker niet minder was. De heeren zijn goe de instrumentalisten, hebben een zuiver begrip van kamermuziekspel en musiceeren met algeheele toewijding. In hun samenspel openbaarde zich een muzikale homogeni teit, welke het nadeel van de trio-combina tie het minder gemakkelijk ineen vloeien van den klank van de piano met dien van de strijkinstrumenten deed vergeten. In Haydn troffen het rustige, melodieuse Andante en het levendige, hartstochtelijke Rondo all' Ongarese. De wedergave van Beethoven was vooral in het Largo zeer expressief, terwijl het echt Slavische, zoo genaamde Dumky-trio van den Boheem- schen meester op bijzondere wijze werd be licht. Dumky is het meervoud van Dumka, hetgeen klaaglied beteekent. Het werk is samengesteld uit Zuid-Slavische klaagliede deren, welker karakteristiek bestaat in de langgerekte elegische tonen, waarop zonder voorbereiding of overgang een springend motief, als een uiting van vroolijkheid volgt. De dankbaarheid der aanwezigen uitte zich in geestdriftig applaus. Ter afwisseling heeft de bekende decla mator Willem van Cappellen vergast op een drietal voordrachten de samenspraak van Pancras en Hein Duif uit Herman Heijer- mans' „Schakels", een futuristisch drama, getiteld „De opoffering" en de van Jor- daanschen humor overvloeiende „Poppen kast" van Nono. Willem van Cappellen is een bekwaam voordrachtkunstenaar, die zijn auditorium door zijn groote en indrin gende suggestie, door zijn prachtige natuur lijkheid en zijn geest, weet te binden. Hij laat de verschillende typen in levenden lijve zien, toovert geheele scènes voor den geest, kent de zielkundige waarde van het woord en bezit het vermogen tot scheppen van sfeer, beschikt over een vlotheid en een gemak, legt het juiste accent, zoodat hij er absoluut in slaagt zijn gehoor te amuseeren. Zeer komisch suggestief was de uitbeelding van de aller-amusantste „Pop penkast". Er is veel en hartelijk gelachen. Het publiek leefde steeds gespannen mede en bracht de" kunstenaar warme hulde. Een mooie avond, welke werd ingeleid door den voorzitter, den heer A. Rorije, die tot lidmaatschap van het Instituut oj> wekte. O. Vereeniging tot Bevordering der Belangen van Slechthoorenden. De bijeenkomst van de afdeeling Vlissin gen werd Woensdagavond door de voorzit ster met een woord van welkom aan de aanwezigen geopend en deelde mede, dat zij, daar de aangekondigde lezer voor dezen avond verhinderd was, een stukje voor zou lezen, van Felix Timmermans, 't Was een echt Vlaamsch, gezellig, jolig stukje, waar de aanwezigen veel pleizier in hadden. Toen bleek ineens welke voortreffelijke krachten onze afdeeling hier heeft. De heer Herwig liet ons genieten van een paar aangrijpende voordrachten. Daarna trad mej. de Landmeter op met de mededeeling, dat zij ter eere van het eerste lustrum van de reisvereeniging een gedicht had ge maakt, dat zij nu voor zou dragen, 't Was een keurig gedicht, dat met enthousiasme wez*d begroet, door welk succes aangemoe digd zij nog een paar aardige voordrachten ten beste gaf. Na nog een komische voor dracht van den heer Krug, werd overgegaan tot het sjoelbakken om prijzen, dat als steeds heel geanimeerd was. Na afloop bedankte de voorzitster alle artiesten, die zoo tot het welslagen van dezen avond hadden bijgedragen en beloof de ons op de laatste bijeenkomst op 17 April een concert van de accordeon-ver- eeniging. Winkelnieuws. Heden werden wij uitgenoodigd een be zoek te brengen aan het nieuwe pand van J. J. Lagaay N.V., gelegen aan de Wax- straat alhier, welk pand morgenmiddag 4 uur wordt geopend. Voor het gebouw staande merkten wij direct op, dat hier iets is tot stand geko men, dat buiten het alledaagsche valt. Het pand is namelijk gedeeltelijk gebouwd over een publieken weg, toegang gevende tot de achter de Walstraat gelegen woningen. Hoewel de gevel eenvoudig is gehouden, getuigt het geheel van goeden smaak. De pui met twee etalage-kasten en ingang winkel met daarnaast meer achterwaarts gelegen toegang tot de magazijnen en de verdiepingen voldoet goed en de oplossing met den toegangsweg door de poort is goed gevonden. Jammer evenwel, dat het doorzicht naar achteren niet gemaskeerd is, door het aanbrengen van een beplanting of iets dergelijks. Wij vernemen, dat hierover een bespreking gaande is met gemeentewerken. Treden wij den hoofdingang binnen, dan komen wij in een toonkamer, waarin di rect de betimmering opvalt, welke uitge voerd is in Limba met Coramandelhout. Achter den winkel bevindt zich de expe ditie-ruimte, aan één rijde geflankeerd door het klerken-kantoor, gang en trap penhuis en aan de andere zijde door de privé-kantoren. Achter deze ruimte be vindt zich een kleine tuin, De eerste en tweede verdieping worden geheel in be slag genomen door magazijnen met flinke bergruimte. Het geheel werd ontworpen door den heer A. Loois Jzn., bouwkundige en aan nemer alhier, die tevens het toezicht had big den bouw. Het werk zelf werd uitge voerd door de firma Frenks en Barentsen, te Goes, die eveneens de toonkamer-betim- mering uitvoerde. Het schilderswerk werd verricht door den heer Gillissen, en elec- trische verlichting werd aangebracht door de firma Stroosnijder, beiden alhier. Rest ons nog te vermelden, dat de reclame-licht bakken enz. werden uitgevoerd door den heer Cupido, eveneens te Vlissingen, Scheep vaartberich ten. Heden is binnengekomen het Engelsche stoomschip „Senator" van Demarara met een lading hout voor Middelburg. MIDDELBURG Eervol ontslag verleend. Bij Kon. besluit van 28 Maart is aan mr. G. F. baron thoe Schwartzenberg en Hohen- lansberg, op rijn verzoek, eervol ontslag ver leend als lid, tevens voorzitter van het col lege van regenten over het huis van bewa ring te Middelburg, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. De eerste boomplantdag. Voor de leerlingen der hoogste klasse van alle openbare en bijzondere scholen te Mid delburg heeft de eerste boomplantdag plaats gehad. Na een inleidend woord van den voorzitter van de vereeniging voor school- en werktuinen, van den burgemees ter en van den afdeelingsconsul van den A.N.W.B., de heeren C. van der Weel, M. Fernhout en jhr. P. J. Boogaert, hebben de kinderen 30 kastanjeboomen geplant op een der wegen in 't opnieuw aangelegde plant soen op het Molenwater. Ten slotte heeft de burgemeester een linde geplant, die de A.N.W.B. schonk in yerband met zijn 50-jarig bestaan. Vereeniging Handelsbelang. De vereeniging „Handelsbelang" te Mid delburg heeft besloten een winkel- of re clameweek te organiseeren. Daarnaast zal voor de leden een eenvoudige excursie wor den gehouden. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren M. H. Boasson, F. B. den Boer en P. M. de Kleijn. OOST- EN WEST-SOUBURG Het Groene Kruis. Woensdagavond werd in Café „Dorps- zicht" een algemeene vergadering gehou den van de vereeniging „Het Groene Centrale Coöperatieve produc tie leidt tot prijsverlaging. HEERLIJK BROS Voedzaam en smakelijk. 7lA CENT PER PAK Verkrijgbaar bij de broodbezorgers en in de winkels van Kruis", SouburgRitfchem, onder voorzit terschap van dr. C. E. Plugge, die bij de opening het overlijden herdacht van de Koningin-Moeder, de Hooge Vrouwe, die den eersten stoot heeft gegeven tot alge meene bestrijding van de T.B.C. en hiervoor alles heeft gedaan, wat Haar mogelijk was, ook hiervoor zal Haar nagedachtenis brj ons in dankbare herinnering blijven. De notulen der voorgaande vergadering worden hierna goedgekeurd. Van den secre taris vernamen wij o.m., dat op 1 Januari 1934 het ledental bedroeg voor Souburg 980 en voor Ritthem 150, Afgegeven wer den 639 verplegingsartikelen en 61 porties ijs. In het magazijn te Souburg waren aan wezig 452 verplegingsartikelen en te Rit them 64. Door de enquetrice werden in 26 gezinnen 353 bezoeken afgelegd. De penningmeester deelde mede, dat de ontvangsten „Groene Kruis bedroegen 1864.33 en de uigaven 1654.89, goed slot 209.44. Ontvangsten T.B.C.-afdee- ling 1237.59 en uitgaven ƒ1330.11, alzoo een nadeelig saldo van 92.52. Door de kasopnemers werd medegedeeld, alles in de puntjes te hebben bevonden. Den penning- i meester werd dank gebracht voor het gehouden beheer. Brj de rondvraag bracht de voorzitter dank aan het Dage- lijksch bestuur van de gemeente, voor de verleende subsidie, ten bate der T.B.C.-be- strijding. Na nog eenige besprekingen werd de vér- gadering gesloten. Zwemvereeniging „Luctor et Emergo". De financieele positie van bovengenoem de vereeniging was dusdanig verzwakt door intrekking gemeente-subsidie en werklooze leden dat er iets gedaan moest worden om d~n toestand te verbeteren. Het bestuur kwam tot het besluit het te pro- beeren met een verloting', die door Burg. en Weth. werd goedgekeurd en waarvan gis teravond de trekking heeft plaats gehad (zie adverteentie)Hiervoor werd een com missie bent jmd, waarvan alle aangewezen leden direct bereid waren de verschillende werkzaamheden op zich te nemen. Dat de commissie zoo in haar werk ge slaagd is, heeft zij in niet geringe mate. te danken aan de offervaardigheid van de inwoners van Souburg", ook van Vlissingen en Middelburg, die de loten zoo grif koch ten dat de trekking één maand vroeger kon plaats hebben. Het bestuur ziet hierin de groote sympathie, die er voor de vereeni ging bestaat, dat wij dus op den goeden weg zijn en zoo voort zullen blijven gaan. De vereeniging hoopt in de komende ja ren op denzelfden steun en offervaardig heid van de inwoners, commissie en leden te mogen rekenen. De prijzen voor de verloting werden alle bij neringdoenden te Souburg gekocht, RITTHEM Vergadering Boerenleenbank. De boerenleenbank hield Donderdag avond haar algemeene jaarvergadering. Het ledental bedroeg op 1 Januari j.l. 88. Er waren 173 spaarboekjes en 7 rekening- couranthouders. De rekening en verant woording bedroeg in ontvangsten en uitga ven 55113.30. De gemaakte winst over 1933, groot 261.49, zal bij het reservefonds gevoegd worden, dat daardoor stijgt tot 3162.40. Als rente is aan de spaarders uitgegeven 1552.80 en in loopende reke ning 200.01. Er waren 42 loopende voor schotten. De rentevoet blijft onveranderd. De heer J. Meliefste werd als lid van het bestuur herkozen en de heer C. Wisse Pz. als lid van den Raad van Toezicht. Als plaatsvervangende bestuursleden werden gekozen de heeren Joh. Cevaal en A. Tange. BRESKENS Een concert. De muziekvereeniging „Uit het Volk- Voor het Volk" gaf onder leiding van haar directeur Edw. Batten, haar voorjaarscon cert in de Sumajo-zaal. Een aandachtig gehoor en langdurig ap plaus beloonde directeur en werkende leden voor hun zeer goede vertolking. Na de pauze werd door de Tooneelclub Breskens opgevoerd „Het was maar een loods" van A. Ruijsch. Het stuk werd heel vlot gespeeld, Besmettelijke ziekten. In de week van 18 tot en met 24 Maart zijn in onze provincie voorgekomen 1 geval van febris typhoïdea te Sas van Gent, 6 ge vallen van roodvonk, nl. 2 te Sluis (in één gezin), 2 te IJzendijke (eveneens in één ge zin) en 1 geval te Sas van Gent en te Hulst en 2 gevallen van diphtherie te St, Jan steen, SPECIAALZAAK voorheen P. G. LAERNOES Walstr. 81 Telef. 521 19. aan de gemeente Stoppeldijk, de pol ders Willem III, Stoppeldijk en Groot-Cam-, bron en het waterschap Lamswaarde voor verbetering van den weg ZaamslagPro vinciale weg HulstWalsoorden 46.469 20. aan den Varempépolder voor de ver betering van den weg Drie-Schouwen RoodeSluis 17,989. Bijdragen voor wegsverbeteringen. Ged. Staten van Zeeland hebben voor de werken, welke zijn opgenomen in de we- genlijst 1933, de volgende bijdragen toege kend 1. aan de provincie Zeeland voor verbete ring van den weg ZierikzeeBrouwersha ven 1449 weg 's GravenpolderOvezan- de 1068 weg Heinkenszand's Heer Arendskerke 592 weg BiggekerkeKou- dekerke 1615 weg KoudekerkeMiddel burg 1482 weg SchoondijkeIJzendijke 3755 verbindingsweg tusschen West- en oost Zeeuwsch-Vlaanderen 119.593 weg GroedeNieuwvliet 26.931 en weg Neu zenAxel 32.588 2. aan de gemeente Kortgene voor verbe tering' van den weg KortgeneColijnsplaat 20.960 3. aan den Nieuw-Nooi-d-Bevelandspolder voor verbetering van denzelfden weg 1940 4. aan den Oud-Noord-Bevelandpolder voor denzelfden weg 4072 5. aan de gemeente Wissekerke voor ver betering van den weg WissekerkeKam perland 10.295 6. aan de gemeente Ovezande voor ver betering van den weg OvezandeDriewe gen 21.336 7. aan de gemeente Diiewegen voor ver betering van denzelfden weg 16.420 8. aan de gemeente Borsselen voor ver betering van den weg Borsselen's Hee- renhoek 49.536 9. aan de gemeente 's Heerenhoek voor verbetering van den weg 's Heerenhoek Heinkenszand 14.558 10. aan de gemeente Heinkenszand voor der zelfden weg 461 en voor den weg Heinkenszand's Heer Arendkerke 1245; 11. aan de gemeente 's Heer Arendsker ke voor verbetering van laatstgenoemden weg 617 12. aan den polder Walcheren voor de verbetering van den weg Middelburg Domburg 5856 13. aan de gemeenten Westkapelle, Zou- telande, Biggekerke en Koudekerke voor verbetering van den weg Westkapelle Middelburg 128.370 14. aan de gemeente Koudekerke voor verbetering van de traverse door die ge meente, een gedeelte van den weg Koude kerkeMiddelburg 677 15. aan de gemeente Vlissingen voor ver betering van den weg KoudekerkeVlis singen 1550 en voor den weg Keersluis- ontworpen Rijksweg NieuwlandVlissingen 301 16. aan de Rijwielpadvereeniging Wal cheren voor verbetering van het rijwielpad behoorende bij de wegen ZoutelandeBig gekerkeKoudekerkeVlissingen 4573 17. aan dc gemeente Middelburg voor de verbetering van den Nieuwen Vlissingschen weg tot Abeele 13.213 18. aan de gemeente St. Jansteen voor verbetering van den weg ZuiddorgQ—Koe* wacht—:St. Jansteen .f 0052 j Konaal en. brug Zuid-Beveland. Na lezing van de memorie van antwoord op het voorloopig verslag' van de afdeelin- gen der Tweede Kamer nopens het wets ontwerp houdende verklaring van het al gemeen nut der onteigening van perceelen, erfdienstbaarheden en andere zakelijke rechten, noodig voor de verbreeding van het kanaal door Zuid-Beveland en verhoo ging van de spoorwegbrug over dat kanaal bij Vlake met bijkomende werken, gevoelde de commissie van rapporteurs de behoefte omtrent enkele punten, betrekking hebben de op het wetsontwerp, schriftelijk met de regeering in overleg te treden. Zij deed daartoe aan de regeering een aantal vra gen toekomen, welke door de regeering be antwoord werden. Van deze briefwisseling wordt thans aan de Kamer mededeeling gedaan. De commissie van rapporteurs komt tot de volgende conclusie Nu de commissie uit de gewisselde stuk ken de overtuiging heeft verkregen, dat dit wetsontwerp, beoog end e een verbete ring der bestaande verbinding, welke reeds vóór den oorlog een onderwerp van studie uitmaakte, en welke bij een opleving der bedrijvigheid dringend noodig kan worden, niet berust op eenige door de regeering ge dane belofte of aangegane verplichting, m. a.w. dat de N'' ""-rlandsche souvereiniteit op de Tusschenwateren onaangetast gebleven is, en voorts dat de kanaalverbetering niet een bereids richting gevend onderdeel be oogt te vormen in het geheel van het vraagstuk van eventueele nieuwe onderhan delingen betreffende herziening van de ver-, dragen van 1839, is zij van oordeel, dat met de mededeeling van het bovenstaande de openbare behandeling voldoende is voor bereid. Een wissellooper overvallen. Op 19 Februari van dit jaar liep een wis sellooper der gasfabriek van de gemeente Hillegom met een tasch, waarin zich een bedrag van 235 bevond. Een werkloos opperman uit Haarlemmer meer zag den wissellooper loopen en toen kwam in hem het plan op, om den man van zrjn tasch te berooven. Hij zette zijn fiets tegen den kant, ging op den wissellooper af en diende hem een paar stompen toe tegen de borst. In een, worsteling gelukte het hem tenslotte de tasch te bemachtigen, waarmee hij op zijn fiets de vlucht nam. Gelukkig voor den wissellooper, was er een getuige, die de politie waarschuwde. Met een auto gelukte het deze den man te ach terhalen in het Keukenhof. Hij had inmid dels de tasch achter een hek verstopt, die daarop te voorschijn gebracht is. Voor de rechtbank te Haarlem, waarvoor UÜ gia&ren terecht stond, verklaarde de

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1