500 150 25 KOUSEN - HAMMING, WALSTRAAT AKKER.CACHETS WOENSDAG 28 MAART EERSTE BLAD No. 74 72e Jaargang 1934 Uitgave: Firma f. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telel. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STieuitfe Kiaartaai - abonné's GRATIS STADS- EN PR0VINCIEN1EUWS KERK- EN SCHOOLNIEUWS BUITENLAND VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 12.20 per 3 maanden. Franco dooi het geheele rijk /2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.40. Voor de overige landen bij weke!, verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1 -5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels rl. alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. 'gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bii verlies van een wijsvinger gulden bi) verlies van eiken anderen vingef AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen ontvangen de ir, deze maand nog verschijnende nummers Alle abonné's der„Vlissingsche Courant" in het bezit van een polis, zijn overeenkomstig de betreffende bepalingen, gratis verzekerd tegen ongevallen. Het register van rouwbeklag aan H. M. de Koningin. Door Burgemeester en Wethouders is het navolgende schrijven verzonden aan Hare Majesteit de Koningin Majesteit, Het zö ons vergund Uwe Majesteit hierbij eerbiedig aan te bieden het register van rouwbeklag der Vlissingsche ingezetenen, bevattende 1209 handteekeningen. Onze ingezetenen hebben daardoor uiting willen geven van hunne groote aanhanke lijkheid en vereering van Hare Majesteit de Koningin-Moeder en hunne oprechte deel neming willen betuigen in het groote ver lies dat door Haar verscheiden Uwe Majes teit en het Koninklijk Huis heeft geleden. Van Uwe Majesteit de getrouwe onder danen, enz. Alhambra-Theater. In Memoriam H. M. de Koningin- Moeder. De directie van „Alhambra" heeft ge meend te moeten voldoen aan den publie- ken wensch om, nadat de pers en de radio over het leven, het verscheiden en de plechtige uitvaart van H. M. de Koningin- Moeder aan het woord zijn geweest, thans ook de film te doen spreken. De filmweer- gave zal doorloopend zijn en ondanks de hooge exploitatie-kosten, tegen verminder de prijzen. Ontroerend is deze filmtaal. Hoe getuigt de korte film, die de voornaamste feiten uit het rijke leven van H. M. memoreert, van de veranderingen in het leven, van den machtigen vooruitgang der techniek, en tevens der film zelve. Deze verschillende momenten zullen tot ieder als verschillend van belang spreken. Juliana als „kindjen" en als jonkvrouw, stedelijke feesten, de knielende Indischen, de bezoeken aan zie kenhuizen, viering van historische feiten, jubilea. Doch steeds is het vriendelijke gelaat van „de liefste, oude dame van Europa" daar om aanstonds de aandacht tot zich te halen, onbewust. Hoe valt in zoo'n korte film ok de relatieve kortheid van dit toch veeljarige, rijkbestede leven op, wanneer wij Haar nu weer een jaar ge leden op een ligstoel naast Haar Dochter en temidden der kleine kinderen zien. Dan het slot, wanneer Zij een kort woord van warme aanbeveling voor de Emma- collecte via de sprekende film, tot het land richt. Met groote bewogenheid moeten wel Haar woorden „éénörachtig samenwerken van ons gansche volk" in ons bezinken. Van Haar, die tegenover iederen Neder lander, jong of oud, rijk of arm, als hooge landsvrouwe Haar plicht, en veel meer dan dat, trachtte te doen, in eenvoud velen ten voorbeeld. Steeds vriendelijk en zonnig. Wij zeggen het de gevoelige stem van Charlotte Kohier na „Ons is een lieve Moeder gestorven". Voor de pers kon de filmreportage van j'ffe indrukwekkende begrafenis, die het V tweede deel vormt, natuurlijk nog niet draaien. Ongetwijfeld zal „Polygoon" het Neder- landsche volk, dat in allen eerbied en in alle stilte deze uren ook van het witte doek wil lezen, niet teleurstellen. Moeite noch kosten zijn gespaard, een uitgebreide staf is aan den arbeid geweest. Schreven wij laatst, hoe werkelijk grootsch de filmreportage was over de wijze, waarop het Belgische volk en het Belgische hart Koning Albert op zijn laat- sten tocht vergezelden, niet minder indruk wekkend zal deze zijn, wanneer de Neder- landsche natie en het Nederlandsche hart „de Moeder des Vaderlands" vergezellen op Haar laatsten gang van de vorstelijke residentie naar het grijze, prinselijke Delft. Een Pullmancar-reiswagen. Door de firma gebr. Van Fraassen alhier is een nieuwe Pullmancar-reiswagen aan geschaft, genaamd „de Pelikaan". Deze reiswagen is van de nieuwste constructie en biedt plaats voor 32 personen. De af werking van dit moderne vervoermiddel is zeer prachtig en de zitplaatsen zijn com fortabel. De „Pelikaan" is de eerste wagen van dit type, welke in onze provincie in dienst is gesteld. In het bijzonder is deze reiswagen be stemd voor lange afstanden ook in berg achtig terrein. De motor die 85 P.K. kan ontwikkelen rijdt met een groote snelheid ook in heuvelachtige streken. In „de Pelikaan" is ook een radiotoestel geplaatst, zoodat men gedurende de auto tochten kan genieten van radiomuziek en tevens het laatste nieuws kan beluisteren. De autobus is goedgekeurd door den rijks-deskundige, den heer G. H. Vijgeboom. Ged, Staten, waarbij de opheffing der openbare school to Kniladijk wordt be volen. Van Ged. Staten is een schrjjven ingeko men aangaande de zekerheidsstelling door den gemeente-ontvanger. De voorzitter geeft inlichtingen, waarna met algemeene stemmen op voorstel van Burg. en Weth. werd besloten de zekerheidsstelling ad 6000 te doen voortbestaan. De rekening van het Burgerlijk Armbe stuur werd met algemeene steramen goed gekeurd in ontvang op 2126.06, in uitgaaf op 1767.60, alzoo sluitende met een batig slot van 358.46. De voorzitter zegt dat naar aanleiding van de wet op de couponbelasting de ge meente vérplicht is in het vervolg 2 be lasting te betalen van de bedragen, die daarvoor in aanmerking komen. De heer Brakman vroeg of het bezwaar lijk zou zijn deze bedragen terug te vorde ren van hen, die de coupons aanbieden. De voorzitter antwoordde, dat dit juist het voorstel van Burg. en Weth. is. Hiertoe werd met algemeene stemmen besloten. De voorzitter deelde mede, dat in ver band met de opheffing van de school te Kruisdijk, het personeel met ingang van 1 Mei a.s. behoort te worden ontslagen. Burg. en Weth. stelden voor het ontslag TERNEUZEN Dietsch Studentencongres. Het Dietsch Studentencongres heeft Maandagmiddag van Gent uit een bezoek gebracht aan Ter Neuzen. Er was van de zijde der studenten voor deze excursie vrij veel belangstelling. De beide sprekers, die waren uitgenoodigd om in de te Ter Neuzen te houden vergadering het woord te voeren, dr. H. D. van Broekhuizèn en prof. L. van Vuuren, waren verhinderd aanwezig te ztjn. Burgemeester J. Huizinga heeft zich in een korte rede tot de aanwezige studenten gericht, waarna de heer N. J. Harte, secre taris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen, een lezing heeft gehouden over de beteekenis van Zeeuwsch-Vlaanderen en Ter Neuzen. Nadat nog een huishoudelijke vergade ring van het congres was gehouden, zijn de deelnemers naar Gent teruggekeerd. De bootdienst StavenisseZijpe v.v. De Rotterdamsche Tramweg Maatschap pij onderhoudt een dagelijkschen bootdienst tusschen Stavenisse en Zgpe. Deze boot dienst, die voor de expansie van het moto risch verkeer te land van zeer groote be teekenis was voor het passagiersvervoer naar SchouwenDuiveland en Zuid-Hol- MIDDELBURG Chr. Kweekschool te Middelburg. In de gisterenavond onder voorzitter schap van den heer mr. P. Dieleman gehou den algemeene vergadering van de Vereeni- ging tot stichting en instandhouding een er Chr. Kweekschool voor Zeeland, werd door den secretaris melding gemaakt van de moeilijkheden voor de school in 1933. Op 6 Juli 1933 deelde de minister mede, dat met ingang van den cursus 1933-1934 de school moest worden omgezet in een kweekschool met 3-jarigen cursus. Na de ingebrachte bezwaren tegen dezen maatregel is de zaak opgeschort, doch de invoering voor den cur sus 1934-1935 definitief vastgesteld. Van de reorganisatie tot 5-jarigen cursus is nog niets officieel bekend. Aan het eindexamen werd door 20 man nelijke en 11 vrouwelijke leerlingen deelge nomen. Hiervan slaagden 18 mannelijke en 10 vrouwelijke candidaten. De nieuwe cur sus in September 1933 ving aan met 130 leerlingen (90 m. en 40 vr.) Afdeeling B is aangevangen met 30 leer lingen. Van de leerlingen wonen 32 te Middel burg, 11 te Vlissingen, 6 te Goes, overig Walcheren 45, overig Zuid-Beveland 23 en elders 12. De heer G. van de Putte werd als be stuurslid herkozen, terwijl in de vacatures van mr. R. M. Dusseldorp en H. R. Struve werden gekozen de heeren G. Berghuys en mr. J. van der Poel. Beëeöiging. Ter burgerlijke zitting van de rechtbank te Middelburg is beëedigd de heer A, Dijk stra, als deurwaarder ter standplaats Hulst. AAGTEKERKE Olie in den regenbak. Dezer dagen kwam een inwoner van Aagtekerke tot de minder aangename ont dekking, dat hij olie op het water in zijn regenbak zag drijven. Bij nader onderzoek bleek, dat het water geheel en al onge schikt was voor de consumptie. De politie stelt een onderzoek in. GOES Rijkslandbouwwin ter school. Heden werd het einddiploma uitgereikt aan D. Deïst te Zonnemaire, G. de Feijter te Goes, G. E. de Jonge te Wissekerke, A. I. Nortier te Oostburg, I. A. van Overbeeke te Kapelle, J. de Regt te Biezelinge, J. W. van Strien te Nieuw- en St. Joosland, W. T. de Vrieze te Eikerzee en A. E. Wolfert te Hoek. GROEDE Gemeenteraad. In de Maandag gehouden vergadering van den gemeenteraad werd mededeeling gedaan van een besluit van Ged. Staten, waarbij zij hun beslissing omtrent de goed keuring der gemeentebegrooting voor 1934 hebben verdaagd en van een besluit van eervol te verleenen, waarmede de raad zich vereenigde. Het kohier bondenbelasting dienst 1934 werd vastgesteld met een totaal aan hon den van 62 eerste klasse en 52 tweede klas se, met een totaal bedrag van 414. Bij de rondvraag vroeg de lieer W. van Haneghem wat de reden is, dat bij de werk verschaffing deze week wederom dezelfde personen zijn geplaatst als voorgaande week. De voorzitter zeide, dat de regeling daar voor in goede handen is, dat eerst de steuntrekkenden in aanmerking komen en daarna de niet steuntrekkenden. Momenteel zijn er maar juist een voldoend aantal be- hoorende tot de eerste categorie. De heer Van Haneghem zag graag, dat ook de niet steuntrekkenden eens te werk zouden worden gesteld, waarop de voorzit ter antwoordde, dat hij dit met de com missie zal overleggen. De heer Becu had vernomen, dat met 1 Mei a.s. verschillende kinderen van school B naar school A zullen komen, doch, dat wanneer de schooltijden niet veranderd worden, er ook eenige naar een school in een andere gemeente zullen gaan. De kin deren kunnen des middags onmogelijk thuis zijn om te eten. Wethouder Lombaard zag ook graag de schooltijden anders gesteld en wel van 9 11.30 en van 13.30 uur. De voorzitter zeide, dat in verband met de toename van het aantal kinderen op school A met Mei a.s. dit onderwerp nog wel de aandacht verdient en kan worden nagegaan in hoeverre hieraan kan worden tegemoet gekomen. Wethouder Lombaard zag gaarne dat de kosten voor aanschaffen thee, koffie en melk op de school A werden betaald uit het zgn. presentiegeldpotje. De heer Brakman kon hiermede accoord gaan, maar dan moet dit ook plaats vinden ten aanzien van de bijzondere scholen. De heer Van Haneghem zeide, dat de kosten dan te hoog zouden komen. De heer Lombaard stelde voor dan alleen te betalen voor die menschen, welke niet bij machte zijn om het zelf te betalen. De voorzitter meende, dat waar het hier volkomen een onderwijsbelang betreft, deze kosten uit de gemeentekas te doen betalen en voor wat de bijzondere scholen aangaan, deze te doen vallen onder art. 10 lager on derwijswet en wel totdat een zoodanige wijziging in de schooluren zou zijn gebracht, dat alle kinderen thuis het middagmaal kunnen gebruiken. Dit werd met algemeene stemmen goed gevonden. Hierna werd de openbare vergadering gesloten en werd overgegaan in geheime zitting. OOSTBURG Bedreiging. Door de marechaussee te Oostburg is aangehouden en ter beschikking van de ju stitie te Middelburg gesteld P. V., arbeider te Schoondijke, als verdacht van bedreiging met eenig misdrijf tegen zjjn moeder ge richt. land, dankt nü zijn recht van bestaan aan het vervoer van de voortbrengselen van den in opkomst verkeerenden tuinbouw op het eiland Tholen. De Provinciale Staten van Zeeland ver leenen een jaarlijksch subsidie van 2000 aan dezen dienst. In verband met de geruchten, als zou de bootdienst op grond van intrekking van het provinciale subsidie met 1 April moetrn worden stopgezet, kan nader worden ge meld, dat de conclusies uit deze voorgeno men stopzetting voorbarig zijn geweest. Blijkens verkregen inlichtingen zal al thans de dienst voorloopig onveranderd uitgevoerd worden, daar Ged. Staten, die aanvankelijk wel bezwaren hadden tegen wedertoekenning der subsidie, na voorlich ting van belanghebbenden van een veran derd standpunt heben doen blijken, waar door de R.T.M. den dienst waarschijnlijk toch in stand zal kunnen houden. Blyvendc zorgen. Het Zendingsbureau te Oegstgeest giro No. 6074 verzoekt ons plaats voor het volgende Hoewel wij den indruk hebben, dat onze laatste berichten bij velen weerklank heb ben gevonden, moeten wij toch helaas con- stateeren, dat de inkomsten te laag blijven. In totaal hebben wij deze maand ontvangen 37.000 en over dit bijna verloopen kwar taal in zijn geheel 90.000 van de 240.000, die er noodig waren. De toestand begint ons met steeds stijgende zorgen te vervul len. Wij hebben aan alle predikanten der Ned. Herv. Kerk nu het verzoek gericht dezen toestand aan de gemeenten bekend te maken. Want ook als er geen vermogen of bereidwilligheid bij de gemeente zou be staan in ruimer mate m de behoeften te voorzien, dan is het toch noodzakelijk, dat men goed wete, dat er nog veel verder gaande inkrimping van het werk aan de orde gesteld zal moeten worden, als het zoo doorgaat. Dat bij een achterstand over 1933 van 200.000 en een nieuwen achterstand over deze drie maanden van 150.000 onze waarschuwingen niet voor den vorm gege ven worden, maar uit den bitteren nood voortkomen, behoeft toch waarlijk niet na der betoogd te worden. Een herderlijk schrijven van het Fransche Episcopaat. De Fransche Kardinalen, Aartsbisschop pen en Bissrhoppen Lebben een gezamenlijk herderlijk schrijven -gericht tot het Fran sche volk. Met het oog op de ernstige economische crisis, de vele beproevingen, schandalen en bloedige twisten, die het land teisterea, waarschuwen de Kerkvorsten hunne gel »o vigen, dat de tegenspoed die het treft, voortspruit u*t het miskennen der Godde lijke wetten. „De wetten, die God en de natuur den menseh hebben opgelegd" schrijven de Bisschoppen, „worden nooit straffeloos ge schonden. De wallen, die door de Kerk en Geen wonder met al di© zieke menschen om Uheenü Weesi Gij echter verstandig» Neem dadelijk 'n "AKKER- j TJE" en vanavond voor 't Nederlandscfi naar gaan n0g een> Tien tegen één dat Ge daarmede alle i narigheid voorkomt en morgen gezond en fiksch. opstaat. "AKKERTJES" wer ken buitengewoon bij Griep» Per 12 stuks slechts 50 cent» Gebruikt dos voortaan uitsluitends Volgens recept van Apotheker Dumont 'AKKERTJES" Bovengenoemde prijs wordt verhoogd met Bijslag voor Omzetbelasting. onze voorouders ter bescherming van ons volk waren opgeworpen, rond den huisehj- ken haard, de school, en de beroepen, zrjti grootendeels geslecht. De beginselen der openbare zedelijkheid worden miskend, de echtscheidingen en de geboortebeperking ondergraven het huisgezin, de opvoeding- der jeugd is een speelbal geworden der politieke hartstochten". De Bisschoppen wijzen hierna op het ge vaar der gemengde scholen en der coëdu- catie, die ofschoon zij veroordeeld is doof de Pausen, in Frankrijk nog altijd blijft be stendigd. Vervolgens spreken de kerkvor sten hun veroordeeling uit over de moreel© tekortkomingen van diegenen, die zich tö hun openbaar leven alleen laten leiden door hun hartstochten, die plichten van hun staat verzuimen en het algemeen wei zijn opofferen aan hun persoonlijk belang. Tenslotte wijzen de Bisschoppen er op, dat de elementen voor het herstel en het heil van het vaderland gevonden kunnen worden in de onuitsprekelijke rijkdommen van den Katholieken Godsdienst. De plaats van het M.U.L.O. in ons onderwijsstelsel. De algemeene voorzitter van de Vereeni- ging voor Mulo, de heer A. Lobstein, uit Hilversum, heeft Zaterdagmiddag in een vergadering van de afdeeling Den Haag van die vereeniging een voordracht gehouden over het onderwerp De plaats van het Mulo in ons onderwijsstelsel. Verscheidene onderwijs-autoriteiten woon» den de vergadering bij. De heer Lobstein zeide, dat men slechts zeer weinig weet van de reorganisatieplan nen van minister Marchant. Wel is zeker, dat met een groote concentratie rekening moet worden gehouden. In dit verband wenscht spreker de toekomstige plaats van het Mulo te zien. Spreker gaf een schets van den krachti- gen groei van dit onderwijs, die niet alleen een crisisverschijnsel is. Sindc 1932 telde dat onderwijs 27.000 leerlingen. Tien jaar later bedroeg dit aantal reeds 75.000. Nu is men reeds veel verder. Spreker was van meening, dat tot de hoogere burgerscholen slechts de begaafde leerlingen moeten worden toegelaten. Het percentage, dat op de mulo-scholen blijft zitten, is 16 dus niet om van te schrik ken. Spreker ging vervolgens in op de in richting van de mulo-school. Het 4-jarige type neemt steeds toe. De 6-jarige lagere school is daarvoor voldoende. De driejarige mulo-school noet uitzondering blijven. Het karakter van het onderwijs wil spr. handhaven. Geen ander soort onderwijs wil spreker inlasschen, want dat zou de hoofd zaak kunnen worden. Dus geen voorberei ding op de mulo-school voor hoogere klas sen der H.B.S. Wij willen houden, aldus spreker, wat wij hebben, dat het mulo voort kan gaan tot bloei van r>e Nederland sche schooljeugd, om die te maken tot nut tige leden der gemeenschap. FRANSCH—BELGISCHE BESPRE KINGEN. De Fransche minister van buitenlandsche zaken Barthou is gistermiddag te Brussel aangekomen. Minister Hijmans gaf een de jeuner te zijner eere, waarb\j ook minister De Broqueville en verschillende andere mi nistère aanzaten. Vervolgens begaf Bar-

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1