1000 500 300 150 100 25 m V\ De plechtige uitvaart van H. M. de Koningin-Moeder No. 73 72e Jaargang 1934 DINSDAG Uitgave: Firma F. VAN DF VELDE Ir., Walstraat 58-60. Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 0628? 27 MAART Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste blad. v 1 VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, üuitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 -5 regels 1.25. iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bi| verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bu verlies van een wijsvinger gulden bi] verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" -j' ■- T i 0' 'Jn! ■S ;»N ■tfv /7>i Het is thans een week geleden, dat Ko ningin Emma na een kort ziekbed aan Haar Koninklijke Nabestaanden, aan land en volk ontviel. Groot was de ontroering:, die door allen ging, toen zij vernamen de Konin gin-Moeder is niet meer. Allerwege rouwde men, uiterlijk en inner lijk, om het verscheiden van de zoo geliefde Vorstinne. Deze nationale bewogenheid bleek bij het défilé, dat in ontróerenden eenvoud zoo treffend was zij bleek over duidelijk bij de plechtige uitvaart van H. M. de Koningin-Moeder, welke heden heeft plaats g-evonden. De schaduwen van dit oogenblik wierpen zich reeds eenige dagen vooruit. Reeds gisteravond vereenigden zich ontelbare scharen van allerlei richtingen en gezind ten in een plechtige Ure des Gedenkens om in de kerkgebouwen in een godsdienstig samenzijn aan haar gevoelens van droefheid uiting te geven. De roepstem van den Raad van Ministers had aldus alom weerklank gevonden. Vandaag was,het dan een. dag van rouw voor ons geheele land, maar wel zeer in het bijzonder voor de vorstelijke re sidentie, nu het stoffelijk overschot van de Koningin-Moeder vanuit haar paleis aan het Lange Voorhout wordt uitgedragen om le Worden ter ruste gelegd in den Koninklijken grafkelder van de Oranjes en hun Verwan ten in de oude Prinsenstad, het naburige Delft Nog is het vroeg in den morgen het ochtendgloren is nauwelijks zichtbaar en reeds vullen zich de straten met duizenden en nog eens duizenden, van heinde en verre samengestroomd om getuige te zijn van den laatsten tocht van de alom in alle lagen onzer samenleving zoozeer geliefde Vor stinne, die leefde in de harten van oud en jong, omdat de ou'deren onder ons volk bij hét klimmen der jaren Haar steeds meer achting en liefde toedroegen en omdat het .jf jongere geslacht vol eerbied tot Haar op- zag, daar het steeds zooveel goeds over Koningin Emma hoorde. De vroege ochtenduren in de Residentie. Iets onzegbaars lag in die vroege och tenduren over de stad die duizenden, wel ke zich door de straten bewogen, met als uiterlijk teeken van deelneming in den na- tionalen rouw strikjes of rosetten van oranje met zwart dragende., Men wist het de plaatsen voor de ramen en op de tribu nes moesten tijdig ingenomen worden. Strenge politiemaatregelen waren noodig om de orde te handhaven. De binnenstad lag als het ware gevangen in een gordel van afzetting, welke als een wijde lus ge legd was van Staatsspoorwegstation naar Hollandsche Spoorstation. Een plechtigheid als deze is voor ons land zonder precedent. Wel zijn er ook in vroegere jaren begrafe nissen van vorstelijke personen geweest, maar de omstandigheden waren toen geheel anders. Dank zij de ontwikkeling van de verkeersmiddelen, kan heden een groot deel van onze bevolking de plechtigheid bijwo nen. De autoriteiten hadden dan ook thans, veel meer dan ooit te voren, te rekenen met een massale belangstelling, welke strenge voorschriften noodzakelijk maakte. Dit kwam duidelijk tot uiting, toen de po litie ertoe overging, reeds om 7 uur van,- ochtend, den grooten ring te sluiten om de binnenstad, waarbinnen zich geen verkeer meer mocht bewegen. Langzaam maar dui delijk kwam er teekening in den chaos van het verkeer de weg, waarlangs de stoet zou gaan, begint zich reeds te onderschei den. Het aanzien van de stad teekent ook rouw af door de tallooze vlaggen, welke halfstok zijn uitgestoken, door de om floerste lantaarns, die aanstonds ontstoken zullen worden, wanneer de stoet voorbij trekt. Het zakenleven ligt heden natuurlijk zoo goed als stil. De meeste openbare diensten zijn stopgezet. Aan de departementen en andere rijksgebouwen en aan provinciale en gemeentelijke diensten wordt niet ge arbeid, winkels en magazijnen zijn gesloten. Het statige Voorhout, waar, op dezen droeven ochtend, de voorjaarsbloemen als teeken van jong en nieuw leven uit den grond opschieten, bood al vroeg een onge kend schouwspel. Langs de fraaie lanen dikten zich gaandeweg de rijen tot een compacte menigte, welke zich daar lang? den weg geschaard had, zoo dicht mogelijk bij het paleis van de betreurde doode. Maar ondanks de aanwezigheid van die duizend koppige schare verstomde elk rumoer. Veel eer heerschle er een aangrijpende, beklem mende stilte, welke een pijnlijk contrast vormde met de vreugdetonen, welke anders in datzelfde Voorhout steeds uit de menigte opschallen bij gelegenheid van vorstelijke feestdagen, in vroeger jaren onder een dek van glanzende illumineerglaasjes, in lateren trjd in de bevlagde lanen. De menigte realiseerde zich zichtbaar dit contrast. Thans, op dezen rouwdag, zweeg de me nigte eerbiedig stil, een devote stilte, w.elke slechts verbroken wordt door het gebeier der klokken, waarmede wijding wordt ge geven aan de droeve plechtigheid, welke zich straks voltrekken gaat. Onder den indruk daarvan wachten de duizenden. Inmiddels gaan de uren voorbij en wordt het tegen half tien. De militaire troepen komen aanmarckeeren. Zij behooren tot onderdeelen van onderscheidene eenheden onzer weermacht. Een detachement van de brigade grenadiers en jagers betrekt de eerewacht bij het paleis. Het omfloerste vaandel met vaandelwacht van de jagers en het muziekkorps van het 5e regiment in fanterie. De verdere troepenmacht dient voor de afzetting van het begin van den te volgen weg Voorhout en Kneuterdijk. Het is een vertegenwoordiging van ons geheele leger, een groote verscheidenheid van weermacht- afdeelingen huzaren, luchtvaartafdeeling, schoolcompagnie van den motordienst, re giment wielrijders, veldartillerie, motor artillerie, corps rijdende artillerie, lucht doelartillerie, genietroepen, pontonniers, torpedisten, hospitaalsoldaten, enz. enz. Maar tevens komen van de richting Den- neweg aangerukt de detachementen, be stemd voor het militaire gedeelte van den rouwstoet. Inmiddels is de Koninklijke familie met de vorstelijke verwanten van wijlen H. M. de Koningin-Moeder en de verdere vorsten en vorstinnen, die voor de begrafenis zijn overgekomen, in het paleis samengekomen. De oud-hofprediker, de hoogbejaarde ds. Weiter, leidde daar een rouwdienst. Op en om het Voorhout. Het uur van vertrek nadert meer en meer. Voor zoo ver het Voorhout niet is afge zet, is het één menschenmenigte. Talrijke deputaties hebben in de omgeving van het paleis een plaats gekregen. Daar staan o.ra. enkele honderden burgemeesters uit ver schillende plaatsen van ons land. Ook zijn er opgesteld de weeskinderen, verpleeg sters, de leden van het Haagsch Comité voor Volksfeesten, de leden van de vereeni- ging van oud-Indische generaals en hooge militaire autoriteiten en voorts verschillen de andere corporaties. Ook voor de school kinderen was een regeling getroffen. Van elke school waren vijf kinderen aangewe zen, die gezamenlijk bij het paleis een plaats gekregen hadden. Tegen half elf wordt in de nabijheid van het paleis de rouwstoet opgesteld. Deze wordt geopend door een detachement ma rechaussee te paard, met omfloersten stan daard en standaardwacht. Daarachter volg de de algemeene troepencommandant, gene- raal-majoor Van Andel, als bevelhebber* in de eerste militaire afdeeling, met zijn staf. Dadelijk daarop volgt in den stoet de Koninklijke Militaire Kapel onder leiding van zijn directeur, kapitein Walther Boer. Het militair escorte van den rouwstoet bestond uit twee gedeelten, het eene, dat aan den rouwwagen en de volgkoetsen voorafging en het tweede, dat den stoet sluit. Het eerste militaire gedeelte omvatte een bataljon infanterie met omfloerst vaandel en vaandelwacht van het regiment grena diers en wordt gevormd door vier compag nieën, resp. uit de lie, nie, IVe en Ve in- fanterie-brigade. Daarachter kwam een es- cadron huzaren met omfloersten standaard van het IHe half-regiment. huzaren. Nadat dit gedeelte van het militair escor te zich had opgesteld, reed de rouwstoet van het Koninklijk huis voor. Achter de huzaren kwam een rijknecht-majoor met twee rijknechts te paard. Direct daarachter volgde een hofrijtuig met een lakei, gaande naast elk portier en waarin gezeten waren de waarnemend kamerheer ceremoniemees ter jhr. A. G. Sickinghe en de kamerheer i.b.d. jhr. ir. Six. In een tweede hofrijtuig namen plaats de oud-intendant van Soest- dijk, de heer Groeneveldt, de secretaris van wijlen H. M. de Koningin-Moeder, jhr. Wit- sen Elias en de geneesheer, die wijlen H. M. de Koningin-Moeder tijdens Haar ziekte behandeld heeft, dr. de Jongh. Vervolgens kwamen nog zes hofrijtuigen, waarin de 24 kamerheeren, die als dragers van het stof felijk overschot van H. M .de Koningin- Moeder fungeerden, gevolgd door een hof rijtuig bestemd voor de dragers van de slip pen van het rouwkleed. Naast elk portier ging ook hier een lakei. In het volgende rijtuig had plaats geno men de opp er-ceremoniemeester van H. M. de Koningin, graaf du Monceau. Het wordt een lange stoet door de vele galarijtuigen en hofkoetsen van hoogwaardigheidsbeklee- ders. Het ontroerend oogenblik van het vertrek uit het paleis. Om elf uur rijdt de rouwwagen voor het paleis-bordes. Het plechtige moment, waar op het stoffelijk overschot van H. M. de Koningin-Moeder naar buiten wordt gedra gen ter aanvaarding van Haar laatsten tocht, is aangebroken. De kist van blank eikenhout, op de hoe ken met zilver gemonteerd, bevattende het stoffelijk hulsel van de grijze Vorstinne, wordt uit het Paleis gedragen. Kamerheeren van de Moeder des Vaderlands verrichten dit laatste dienstbetoon en plaatsen de kist in den rouwwagen. Diep ontroerd ontblootte de overtalrijke schare t hoofd. De treur muziek van het muziekkorps van het Vde regiment, onder leiding van zijn kapelmees ter Van der Glas, doet klagende rouwtonen van Grieg's „Ases Tod" kooren. Het is de klacnt van Peer Gynt om zijn gestorven moeder. Rouwwagen en lijkkist dragen het stem pel van vorstelijke soberheid. De hemel van den wagen is afgezet met een zilveren om lijsting en draagt een zilveren kroon, ter- wijl aan de vier hoeken zwarte struisplui- men met zilveren franje zijn aangebracht. De galabok is gedrapeerd met zwart flu weel, omzoomd met zilveren franje en draagt ter weerszijden het Koninklijk wa pen in zilver. De kist eveneens gedrapeerd met zwart fluweel, afgezet met zwart zil veren franje en galons, wordt overdekt met een zwart fluweelen kleed, dat tot dicht bij den beganen grond afhangt. Op het lijk kleed worden de kroon van. de ontslapen Vorstin, benevens haar ordeteekenèa, ge hecht op een rood fluweelen kussen, ge plaatst. De rouwwagen wordt getrokken door 8 met rouwkleeden gedekte paarden, waarvan 6 van den hok bestuurd, terwijl het voorste span door een postillon wordt bereden. De vier slippen van het rouwkleed werden ge dragen door hooge hofdignitarissen, het zijn de heeren jhr. Schimmelpenninck, Juckema van Burmania baron Rengers van Warm en- huizen, mr. D. J. A. baron van Harinxma thoe Slooten, kamerheer ter beschikking van H. M. de Koningin en Sixma baron van Heemstra. De 24 kamerheeren, die het stoffelijk overschot van H. M. naar buiten hadden gedragen, stelden zich ter weerszijden van den rouwwagen op. Ter rechterzijde reed de chef van het Militaire Huis van H. M. de Koningin, vice-admiraal Bauduin en ter lin kerzijde de gouverneur der residentie, luite nant-generaal jhr. Roëll. Dadelijk achter den rouwwagen stelden zich te voet de officianten en het personeel van wijlen H. M. de Koningin-Moeder op. Langzaam reed de stoet het voorplein af. Officieren der landmacht van het Militaire Huis reden er achter te paard, twee aan twee, naar ouderdom van rang. In het eerste hofrijtuig achter den rouw wagen reden in den stoet mede hofdames van de overleden vorstin. Naast elk portier ging een lakei. Dan volgden een aantal gala-hofrijtuigen, bestemd voor de vorste lijke personen. In het voorste hadden plaats genomen Prins Hendrik en de Vorst van Waldeck, broeder van Koningin Emma. Langs deze koets, zoomede langs verschil lende andere dezer rijtuigen gingen ter weerszijden hofjagers en laxeien. In deze volgrijtuigen waren o.a. gezeten de Zweed- sche Prins Eugen, Prins Karei van België, Prins Felix van Luxemburg en de verdere reeds vroeger vermelde vorstelijke familie leden. Vei'dsr bevonden zich in den stoet eeiïige hooge hofdignitarissen van H. M. de Ko ningin, zoomede de Minister-President van Luxemburg, de heer Boeh, als vertegen woordiger der regeering van zijn land, en voorts onderscheidene hoogwaardigheidsbe- kleeders, adjudanten van de buitenlandsche vorstelijke personen benevens de aan hen toegevoegde Nederlandsclie offiiceren. De stoet trok langzaam verder. De kop was reeds uit het gezicht verdwenen. Toen kwamen de officieren en personeel van H. M. de Koningin, die tijdens het regentschap van Koningin Emma de thans ontslapen vorstin gediend hebben, alle bejaarde men- schen, die hun ontroering nauwelijks mees ter zijn bij dezen zwaren gang. De bloemen en kransen, welke in de laat ste dagen in zoo overstelpenden getale bij de baar van de Koningin-Moeder waren neergelegd, werden in bloemenwagens ge laden en aldus volgden ook deze laatste be wijzen van trouw en aanhankelijkheid uit alle kringen van Haar volk Koningin Emma. De klaagtonen van de treurmuziek ten gehoore gebracht door de Kon. Militaire Kapel, zijn zoo goed als weggestorven, slechts heel flauw hoorde men nog de klan ken uit de verte, toen de rouwwagen zich in beweging zette. Maar reeds klinken weer andere tonen, nu van het muziekkorps van het Vde regiment Het is het Waldecksche Volkslied. Het was elr uur toen de rouwwagen met zijn dierbare last zich in beweging zette. En op dit moment rolde van uit de verte het gerommel aan van het eerste minuut schot, door een artillerie-batterij afgegeven. Zoowel in Den Haag als in Delft staan de vuurmonden opgesteld, welke hun zware klanken door de lucht zullen doen galmen, den ganschen tijd door tot aan het einde der plechtigheid in de oude Prinsenstad. Het tweede gedeelte van het militair escorte volgde. Voorafgegaan door een hoofdofficier, marcheerde een bataljon ma rinetroepen met vaandel, tamboers en pij pers, gevolgd door een muziekkorps, daar achter een bataljon infanterie met twee batterijen veldartillerie, terwijl een detache ment der Koninklijke Marechaussee den stoet sloot. Het langzame vertrek van den plechtsta- tigeii, in alle vorstelijkheid toch zoo soberea rouwstoet was een treffend moment, dat niemand onberoerd kon laten. Voor de dui zenden, die het bijwoonden, was het eea oogenblik, dat onvergetelijk zal zijn en eon waardevolle herinnering zal vormen voor hun verdere leven. Zoo ving de lange tocht naar Delft aan. Bij het passeeren van den stoet werd overal langs den bijna tien kilometer langen weg de menigte zichtbaar aangegrepen door dat onbeschrijflijk innerlijke gevoel, dat in veler oogen een traan deed orwellen. Zoo ging het den geheelen weg naar het oude Delft, waar in den historischen graf kelder der Oranje's de bijzetting van het zielloos hulsel vanmiddag zal plaats heb' ten. Langs den weg. Wellicht nooit tevoren zag Den Haag" een menschenmenigte op hare straten als heden. Er was geen plaatsje op de daken, voor de vensters van de huizen, op de bal kons, op de stoepen en bordessen onbezet. Op de trottoirs stonden de menschen sa mengepakt te wachten om zelfs maar een glimp van den Koninklijken rouwstoet te kunnen zien. Overal waar er slechts op eenigerlei wijze gelegenheid voor was, had men tribunes gebouwd om belangstellenden gelegenheid te geven het schouwspel gade te slaan. Door sommigen wordt een desl van het geld voor de plaatsen beschikbaar gesteld voor het Koningin Emmafonds voor ouden van dagen, zoomede voor het Natio naal Crisis-Comité. Echter hing over het geheel een plechtig zwijgen. Onder doodsche stilte trok de stoet door de stad. Op verschillende punten wa ren deputaties van vereenigingen en orga nisaties opgesteld. Ook voor de leden der Staten-Generaal waren plaatsen aangewe zen, vanwaar zij het voorbijtrekken van dm stoet konden gadeslaan. De leden der volks vertegenwoordiging zaten in het departe ment van financiën, in het bureau van deu Generalen Staf en in de rijksgebouwen aan den Hofweg. De Haagsche gemeenteraad had plaats genomen in het gebouw van het gemeente-archief aan het Rijswijkschepletn. Zeer groote deputaties waren er van de Burgerwacht en van den Vrij willigen Land storm en van 'tallooze andere vereenigingen met hun omfloerste vaandels. Op het Lange Voorhout stonden de reser ve-officieren opgesteld en bewezen als mill'* taire eerefront de laatste eer aan het stof felijk overschot van H. M. de Koningin- Moeder. Op een andere plaats stonden de beroeps-officieren en weer elders de onder officieren, in grooten getale deelnemende aan dit eerbetoon. Langs Kneuterdijk, Hofweg, Spui en Pletteiïjkade werd naar het Rijswrjksche- plein gereden. Op de Pletterijkade werd eer, oogenblik halt gehouden om aan de slip- pendragers en de kamerheeren, die tot hier toe de voet den tocht hadden meegemaakt, gelegenheid te geven in de voor hen be stemde hofrijtuigen plaats te nemen. Oox de bejaarde officianten en leden van het personeel, die bezwaarlijk den langen weg naar Delft konden afleggen, namen in rij tuigen plaats. Weer verder ging de stoet langs den Rijswijkschen weg in de richting van Rijswijk. Een schets tge geven van de massale be langstelling zou eentonig worden overal was het hetzelfde beeld een eerbiedige menschenmenigte, welke zwijgend het voor bijtrekken van den stoet gadesloeg, terwijl vaandels negen en alle hoofden ontbloot werden. De rouwstoet verliet het Haagsche terri toir en was op Rijswijksch grondgebied

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1