500 300 150 25 KOUSEN-HA ING w MAANDAG 26 MAART EERSTE BLAD prijs JOH. TER POORTEN DAMES-KAPSALON 72e Uitgave: firma F. VAK DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen.Telet: 18. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondsp en algemeen erkende Christelijke feestdagen GRATIS STADS- EN PR0VINC1ENIEUWS n'Z VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk /2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1 -5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels 11. -alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bii verlies van een wijsvinger gulden bi) verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Tlieume Kwartaal-Zlbonné's ontvangen de in deze maand nog verschijnende nummers Alle abonné's der„Vlissingsche Courant" in het bezit van een polis, zijn overeenkomstig de betreffende bepalingen, gratis verzekerd tegen ongevallen. Sluiting" der scholen. De openbare scholen zullen morgen na 10 uur gesloten zijn. Aan de hoofden der scholen is verzocht van 9 tot 10 uur het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder in herinnering te brengen, Den zelfde verzoek is door Burg. en Weth. gericht aan de besturen der bijzonde re scholen. Een gedaehtenisdienst, Wij brengen in herinnering dat heden avond half negen in de Ger. kerk aan de Paul Krugerstraat een gedaehtenisdienst zal worden gehouden in verband met het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder. Ook in de Christ. Geref. kerk zal heden avond te 8.15 uur een rouwdienst ter her denking van H. M. de Koningin-Moeder worden gehouden. Een afscheid, In verband met het vertrek van den ad judant-onderofficier der militaire admini stratie. den heer K. M. Polderman, van 2R.K.A., als administrateur van het mili tair magazijn van levensmiddel©?! en nacht leger te Breda, werd Zaterdagmorgen door officieren en onderofficieren der compagnie afscheid genomen. De commandant, de kapitein mi'. P. M. W. J. van der Slikke, schetste den adj.- onderofficier Polderman als een voorbeeldig onderofficier, in wien alle eigenschappen huizen, die den militair sieren. Op de meest waardeerende wijze releveer de hij de zeer aangename samenwerking gedurende de bijna 11 jaar, die de schei dende bij de compagnie als administrateur heeft gediend, waarbij de heer Polderman, haast de stipte uitvoering der voorschriften zich wist te binden aan zijn superieuren, collega's en ondergeschikten. Spreker bood den heer Polderman, na mens alle officieren van de compagnie en de officieren, die bij de compagnie hebben gediend, een keurige wandelsabel aan en Wenschte hem en zijn vrouw in zijn nieuwe standplaats en werkkring het allerbeste toe. Namens de onderofficieren sprak de ser- geant-majoor-instructeur G. A. J. Spijkers, die op uitnemende wijze de gevoelens ver tolkte der onderofficieren, den scheidende hartelijk dank bracht voor de hechte Vriendschap en aangename samenwerking en sprak tenslotte de hoop uit, dat de heer en mevrouw Polderman in hun nieuwe standplaats zouden vinden hetgeen zij er van verwachten. Namens de onderofficieren bood spreker den heer Polderman een blijvend aanden ken aan. Namens de afdeeling Vlissingen van de onderofficierenvereeniging „Ons Belang" voerde nog het woord de voorzitter, de ser geant-majoor-instructeur Uijtterlinde, die ...öen scheidende hartelijk dank bracht voor het vele en goede werk als bestuurslid ge durende vele jaren, wijzende op het groote Verlies dat de afdeeling lijdt door zijn ver trek. Ook spreker wenschte den heer Pol derman en zijn echtgenoote veel goeds in zijn nieuwe garnizoen. In gevoelvolle woorden dankte de schei dende den commandant voor de gesproken woorden en ontvangen cadeau, maar bo venal bracht hij den commandant dank voor de voortdurende medewerking en waar deering", waardoor het hem steeds mogelijk was zijn taak naar beste weten en kunnen te volbrengen. Den officieren zegde hij dank voor de ondervonden medewerking. Tenslotte bracht hij den onderofficieren hartelijk dank voor de ondervonden vriend schap en aangename samenwerking en zeg de hen eveneens dank voor het blijvend aan denken. Het scheiden valt me niet licht, zeide spreker. Vlissingen zal steeds in aangename herinnering bij ons blijven, omdat ik hier een belangrijk deel van mijn militaire loop baan heb doorgebracht, onder de, in alle opzichten, meest prettige omstandigheden. Hierna werd met een handdruk afscheid genomen van hem, dien officieren, onderof ficieren en verder personeel slechts noode zien vertrekken. Nog zij vermeld dat den heer Polderman, bij monde van den heer Van Hoeydonck, een blijvend aandenken werd aangeboden namens het burger personeel. Na het beëindigen van den werktijd werd Zaterdagmiddag afscheid genomen van den heer Ch. Dekker, werkzaam in de afdeeling ketelmakerij der N.V. Kon. Maatschappij „de Schelde", die na een 42-jarigen werk- ding nog vrij algemeen waren, toen velen zich nog uit angst, uit laffe angst, voor besmetting verre hielden van de ongeluk kige patiënten. Welke rijpe vruchten heeft het grootsche koninklijke voorbeeld opge leverd, thans bijna 35 jaar na de stichting van Oranje Nassau Oord, thans waar tot in de kleinste gemeenten de tuberculose bestrijding wettelijk nauwkeurig is gere geld l De Koninklijke belangstelling en invloed hebben de besten in den lande er toe ge bracht hun arbeidskracht en steun aan de organisatie van den strijd tegen de tuber culose te geven en zoo kon in 1903 de Ne- derlandsche Centrale vereeniging tot be strijding der tuberculose worden opgericht. Laat ons daarbij nooit vergeten, dat de in-, spiratie daartoe is uitgegaan van H. M. de Koningin-Moeder. En steeds is het Konink lijke contact met de beweging blijven be staan, waren niet de hoogstbekwame eer ste voorzitters der N.C.V. de heeren de Ranitz en RoëlI, de persoonlijke vertegen woordigers van H. M. de Koningin-Moeder Wanneer wij bedenken, dat onze Provin ciale Zeeuwsche Vereeniging tot bestrijding der tuberculose pas in 1913 na heel veel moeite is opgericht, dan worden wij des te meer doordrongen van het grootsche werk sus even prettig zal zijn en dan door meer landbouwers zal worden gevolgd. De leer lingen Kroon en Timmerman brachten ook den dank over van de leerlingen der Am bachtsschool en de scheepswerktuigkundi- gen, die den cursus volgden. De heer Visscher sprak zijn dank uit voor de hulp ondervonden van den kring Walcheren en van de Vereeniging de Am bachtsschool. In het bijzonder stelde spr. het op prijs, dat de vader van een der leer lingen deze eindles bijwoonde. Spr. hoopte, dat allen met hetgeen zij dezen winter heb ben geleerd later hun voordeel zullen kun nen doen. De voorzitter sloot de bijeenkomst met dank aan alle aanwezigen. OOST- EN WEST-SOUBURG Christ, zangvereeniging Soli Deo Gloria" Vrijdagavond gaf de afdeeling kinder koor van de Chr. zangvereeniging „S.D.G." alhier een uitvoering in „Rehoboth", die zeer druk bezocht was. De zaal was over vol, wel een bewijs dat deze uitvoeringen alhier gewild zijn. In aanmerking genomen dat hier jonge kinderen zingen, kan gerust gezegd worden dat er lief gezongen werd. 1 mmaam «a w vvai ctra WALSTRAAT 81 VLISSINGEN tijd den dienst met pensioen heeft ver laten. Namens ingenieur, chefs en werklieden werd door den baas, den heer C. van den Berge, met eenige hartelijke woorden aan den heer Dekker een blijvend aandenken overhandigd. Een Paaschwijdingssamenkomst. In de Groote Kerk zal Woensdag 28 Maart, des avonds 8.15 uur, een Paasch- wijdingssamenkomst worden gehouden door de predikanten der Ned. Herv. gemeente alhier. Behandeld zal worden het onderwerp Agnus Deï" (Lam Gods). MIDDELBURG Een herdenkingsdienst. Hedenavond half negen wordtin de syna goge te Middelburg een herdenkingsdienst gehouden van de gecombineerde Israëliti sche gemeente te Middelburg en Vlissingen. Prov. Zeeuwsche Vereeniging tot bestrijding der t.b.c. Bij het openen der algemeene jaarverga dering der Provinciale Zeeuwsche Vereeni ging tot bestrijding der tuberculose te Mid delburg hedenmiddag werd door den voor zitter, C. A. van Woelderen, burgemeester van Vlissingen, de volgende rede uitgespro ken Dames en heeren, Wanneer in deze dagen Nederlanders in openbare vergadering samenkomen, gaan de gedachten allereerst uit naar onze hoog- geeëerde zoo zeer geliefde Koningin-Moe der, die van ons is heengegaan. Alvorens den arbeid aan te vangen van de jaarvergadering onzer Provinciale Zeeuwsche Vereeniging ter bestrijding der tuberculose, zij het mij daarom vergund ook in onzen kring van tuberculosebestrij- ders eenige diepgevoelde woorden ter na gedachtenis te spreken. Van welke onschatbare waarde het voor een beweging is, wanneer zij gestuwd en geleid wordt door Koninklijke actieve be langstelling en arbeid, is zelden duidelijker aan het licht getreden dan door hetgeen Hare Majesteit de Koningin-Moeder in Ne derland voor de tuberculosebestrijding heeft gedaan. Dat Nederland in de wereld aan de spits staat van de tuberculosebestrtfding is in de allereerste plaats het werk van de Koningin-Regentes en de Koningin-Moeder, die door intens mededoogen en medeleven met de slachtoffers der zoo gevreesde volksziekte door Haar verheven voorbeeld alom grootere energie en deelneming bij de bestrijding heeft weten te wekken. Wat dit Koninklijk voorbeeld beteekend heeft, kunnen eigenlijk alleen de ouderen onder ons geheel beseffen, wier sociale belang stelling reeds aan het einde der vorige eeuw wakker was. In dien tijd heeft Hare Majes teit de Koningin-Moeder Oranje-Nassau Oord met 'n groot stamkapitaal geschonken om te worden gesticht als sanatorium vooi longlijders en kort daarna 't Emmafonds. Welk een Koninklijke daad van barmhar tigheid, toen onverschilligheid en onwetend heid ten aanzien van de tuberculosebestrij- door H. M. de Koningin-Moeder tot stand gebracht. De jaarlijksche Emmabloemcollecte is stellig de meest populaire collecte in den lande geworden, voortaan zal haar naam en doel nog meer spreken Jot het gansche Nederlandsche volk, omdat zrj gesierd wordt door het aureool van onsterfelijke dankbaarheid jegens de Moeder der bewe ging ter bestrijding van de tuberculose in Nederland. Thans zijn wij in rouw als bij het heen gaan van een innig geliefde eigen Moeder of Grootmoeder. Wij kunnen echter in onze Provinciale Zeeuwsche Vereeniging de na gedachtenis der Hooge Landsvrouwe niet beter eeren dan door zelfs heden getrouw onzen arbeid voort te zetten ten teeken dat een der groote levenswerken van Hare Ma jesteit de Koningin-Moeder, de onvergete lijke Moeder der tuberculosebestrijding in Nederland, blijft groeien en bloeien ter on vergankelijke eere en nagedachtenis aan de lieftalligste en meestbeminde aller Moe ders in Nederland. Deze toespraak werd door de leden staande aangehoord. Op het verder behandelde in deze verga dering komen wij in ons volgend nummer terug. Een wandel-vereeniging. In een te Middelburg gehouden vergade ring is opgericht de wandel-vereeniging Walcheren, welke vereeniging de initialen „W. V. W." zal aannemen. Motorkennis. Zaterdagmiddag had in een' der zalen van de Ambachtsschool te Middelburg de eind les plaats van den cursus in motorkennis van den kring Walcheren der Z.L.M. Bericht van verhindering om deze laat ste les bij te wonen was ingekomen van de heeren jhr. P. J. Boogaert, ir. C. Stevens en Iz. de Buck. De voorzitter van den kring, mr. M. C. van der Minne, opende de bijeenkomst en verzocht den leeraar, den heer E. Visscher, met het stellen van vragen te beginnen. Op de gebruikelijke "-ijze had het onder vragen der leerlingen plaats, waarbij de goede resultaten van den cursus weer ten volle bleken. Nadat alle een paar vragen beantwoord hadden, kon de voorzitter aan de volgende leerlingen diploma's uitreiken G, Duvekot, Vrouwepolder J. Huijskes, F. Verrijzer, A. H. Timmerman, allen te Vlissingen J. Sturm, H. Hozee, M. C. Kroon, S. Sinteur, W. Jac. Manni, A. Smaardijk, S. de Vos, A. Lampers, allen te Middelburg R. van der Mast, A. Janse, H. Diesveldt, allen te Oost en West-Souburg H. van Antwerpen, 's Heer Arendskerke H. C. Bus, Zierikzee W. Barentsen, Koudekerke en S. Heine, Domburg. Dus ttoaal 20 geslaagden, vier leerlingen konden geen diploma behalen. Nadat de voorzitter nog eenige goede raadgevingen tot de leerlingen had gericht en den heer Visscher dank had gebracht voor zijn uitnemende wijze van les geven, sprak de leerling P. Duvekot woorden van waardeering en dank tot den voorzitter en den leeraar en hoopte, dat de volgende cur- mÜ0^ Koop geen Aspirin onder den prijs! Denk eraan, dat de prijs waarschijnlijk niet het eenige is, waarmee geknoeid werd. Stel met het oog op een gering prijsverschil uw gezondheid niet in de waagschaal I Eis'ch de echte Aspirin met het Bayer-kruis en met den oranje band om de verpakking I Uitsluitend, verkrijgbaar in de oranjeband-buisjes van 20 tabÊ 70 ets_ en orahjezakjes'van 2 tabl. a 10* ets. Zoo bijv. „De Zee" van A. Vranken en „Kik kerliedje" van J. P. J. Wierts werden aar dig gezongen en hadden veel bijval en dan „Bruidsvaart in de sneeuw" van H. van Tussenbroek, wat was dat leuk. Kleine pukjes als bruidegom en bruid, in hun pas send costuum met hoogen hoed en sluier, echt snoezig en de paardj es voor de arre- slede met koetsier, de uitbeelding was kos telijk. Dat na dit nummer een applaus als het ware losbarstte was te begrijpen. Het tot slot gegeven zangspel „Reepelsteeltje" door Johanna Veth was al even leuk en werd eveneens uitstekend voorgedragen. Vooral de hoofdpersonen waren best op dreef en deden ons vaak schateren van het lachen. Een woord van denk aan den heer en mevrouw De Ru voor de moeite die zij zich getroost hebben om een en ander zoo goed te doen slagen, hun gebracht aan het einde der v:orstelïing was wel verdiend. De verschillende costuums waren fraai en frisch. RITTHEM De bibliotheek. De vereeniging tot het instandhouden van een bibliotheek hield Zaterdagavond haar jaarvergadering. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat er in het at- geloopen jaar ruim 2000 boeken ter lezing zijn uitgereikt. De catalogus telt thans S65 nummers. Door vertrek en bedanken ver minderde het aantal leden met 3. De reke ning van den penningmeester sloot met een klem batig saldo. De aftredende bestuursleden de heeren W. Boogaard, P. J. Cornells en B. J. de Meij werden als zoodanig herkozen. Een 15-tal nieuwe boeken zullen worden aangeschaft. GOES De gezondheidscommissieGoes ter ziele. In de 22 dezer gehouden laatste vergade ring van de met 1 Januari jl. opgeheven gezondheids-commissie, gezeteld te Goes. we2'd mededeeling- gedaan van een ingeko KAPPER st. jacobsstraat bericht hiermede, dat hij aan zijn zaak van Dins dag 27 Maart af, een MODERN INGERICHTE heeft verbonden, welke onder leiding staat van zijn zoon F. TER POORTEN gediplomeerd dames- en heeren-kapper Specialiteit in Permanenten, Onduleeren,Water- Beleefd golven en Knippen aanbevelend Manicure,Massage men schrijven van den inspecteur der volks gezondheid, waarin dank werd gebracht voor de aangenamen en nuttige samenwer king gedurende zoovele jaren. Ged. Staten deelden mede dat het nog aanwezige kas geld moet worden verdeeld onder de tot het ressoi-t der commissie behoord hebbende gemeenten. De voorzitter gaf een resumé van hetgeen de commissie gedurende de 31 jaren van. haar bestaan heeft verricht. Duidelijk bleek welke nuttige arbeid door de commissie is tot stand gekomen. Men vergelijke maar eens de toestanden van toen met die van. nu. Daarom moet het zeer worden betreurd dat aan het leven dezer commissie een. eind is gemaakt. Het is de vraag of de be trekkelijk gering» bezuiniging die door de ze opheffing is bereikt opweegt tegen de voordeelen die thans verloren gaan. Het sterft ~:jfer in het gebied der com missie bedroeg in het tijdvak 19051909 14.49 per 1000, in 1931 9.98 en in 1933 8.48. Veel moeilijkheden heeft de commissie bij haar s'rijd voor verbetering der woningtoe standen ondervonden. Ellendig waren die toestanden. Maar slechts langzaam gingen de gemeentebesturen er toe over te erken nen dat er in hun gemeenten woningnood bestond en dat er krotten waren op te rui men. Steeds heeft de commissie er op aangedrongen te zorgen voor woningverbe tering en hoewel de toestanden thans nog niet ideaal zijn, kan de commissie toch met voldoening 'op haar werk terugzien. In oudere jaarverslagen moest telkens worden geklaagd over slechte watervoor ziening, zoodat de oprichting der Water leiding-Mij. de kroon op het werk der com missie was. Jammer dat nog niet alle aan- sluitbare perceelen zijn aangesloten. Krachtig is de strijd aangebonden tegen krengenslagers en levensmiddelenverval- schers. Meermalen werd geconstateerd dat vleesch van gestorven of dood gevonden dieren in consumptie werd gebracht. Latei- hebben vleeschkeurings- en warenwet een groote verbetering gebracht. De hoop werd uitgesproken dat ophef fing der commissie geen stap achterwaarts zal beteekenen. TERNEUZEN Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen, In de Zaterdag gehouden vergadering werden herbenoemd tot voorzitter de heer J. A. van Rompu, voorzitter der afdeeling grootbedrijf, de heer P. A. Neeteson (plaatsvervanger C. Wind van Merkesteijn), voorzitter der afdeeling kleinebedrijf de heer J. M. Oggel (plaatsvervanger A, de Vrieze). Bij den aanvang der vergadering her dacht de voorzitter het overlijden van H, M. de Koningin-Moeder in de volgende be woordingen Alvorens onzen arbeid aan te vangen, meen ik een enkel woord te moeten wijden aan de nagedachtenis van Haar, van onze Landsvrouwe, die na een korte ongesteld heid van ons is heengegaan. Door het over lijden van Koningin Emma, van de Konin gin-Moeder, treft Hare Majesteit de Konin gin en Haar Huis een zware slag, maar niet minder is het verlies van deze edele Vorstin een verlies voor ons volk, voor ons land. Zij heeft vanaf Hare komst in Nederland on der ons volk geleefd en heeft aller liefde verworven, doordat zij Hare groote gaven van verstand en hart voor allen veil had. Bij het eeren van Hare nagedachtenis treedt daarbij naar voren, dat wij Haar

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1