Het Mausoleum der Oranjes, Zevenendertig leden oan ons Vorstenhuis rusten er. VAN AMSTEL EN IJ overleden bijgezet 1. Prins Willem I 1<> Juli 1584 i Aug. 1584 2. Louisa de Colligny, gemalin van Prins Willem I I'Oct. 1620 24 Mei 1621 3. Prins Maurits 23 Apr. 1625 26 Spt. 1625 4. Elisabeth, dochter van Prins Frede'tik Hendrik 4 Aug. 1630 lb Aug. 1630 5. Hendrik Lodewijk, zoon van Prins Frederik Hendrik 29 Dec. 1630 6. Elisabeth, echtgenoote van Henri de la Tour d'Auvergne, Hertog van Bouillon 1'' Mei 1642 l'Juni 1642 7. Prins Frederik Hendrik 14 Mrt. 1647 10 Mei 1647 8. Catharina Belgica, dochter van Prins Willem I1*5 Apr. 1648 5 Mei 1648 9. Prins Willem II 6 Nov. 1650 8 Mrt. 1651 10. Amalia van Solms, gemalin van Prins Frederik Hendrik Aug. 1675 21 Dec. 1675 11. Eerstgeboren, levenlooze dochter van Prins Willem IV 19 Dec. 1736 22 Dec. 1736 12. Prins Willem IV22 Oct. 1751 4Fbr. 1752 13. Anna, gemalin van Prins Willem IVJan. 1759 2c Fbr. 1759 14. Georg Willem Belgicus, oudste zoon van Carel Chris- tiaan, Vorst van Nassau-Weilburg 27 Mei 1762 1 Juni 1762 5. Een doodgeboren kind van den Vorst van Nassau- Weilburg 15 Oct. 1767 24 Oct. 176? 16. Eerstgeboren, levenlooze zoon van Prins Willem V 22 Mrt. 1769 2.8 Mrt. 1769 17. William George Frederic, zoon van Prins Willem V 6 Jan. 1799 4 Juli 1896 18. Wilhelmina Frederika Louisa Paulina, dochter van Koning Willem I22 Dec. 1806 7 Apr. 1807 19. Frederika Louisa Wilhelmina, gemalin van den Erf prins van Brunswijk-Wolfenbuttel 15 Oct. 1819 2(5 Oct. 1819 20. Frederika Sophia Wilhelmina, gemalin van Prins Willem V 9 Juni 1820 27 Nov. 1822 21. Willem Alexander Ernst Casimir, zoon van Koning Willem II 22 Oct. 1822 10 Mei 1840 22. Willem Frederik Nicolaas Karei, oudste zoon van Prins Willem Frederik Karei INov. 1834 5 Nov. 1834 23. Frederika Louisa Wilhelmina, gemalin van Koning Willem I 12 Oct. 1837 26 Oct 1837 24. Koning Willem I 12 Dec. 1843 2 Jan. 1844 25. Willem Frederik Nicolaas Albert, zoon van Prins Willem Frederik Karei 2ö Jan. 1846 2.' Jan. 1846 Willem Alexander Frederik Constanten Nikolaas Mi- chiel, zoon van Koning Willem II 2C Fbr. 1848 2i Apr. 1848 27. Koning Willem II 17 Mrt. 1849 4 Apr. 1849 28. Willem Frederik Maurits Alexander Hendrik Karei, oudste zoon van Koning Willem Hl4 Juni 1850 10 Juni 1850 29. Anna Paulowna, gemalin van Koning Willem n 1 Mrt. 1865 1Mrt. 1865 30. Louisa Augusta Wilhelmina Amalia, gemalin van Prins Willem Frederik Karei e Dec. 1870 21 Dec. 1870 31. Amalia Maria da Gloria Augusta, gemalin van Prins Willem Frederik Hendrik lMei 1872 17 Mei 18?2 32. Sophina Frederica Mathilda, eerste gemalin van Ko ning Willem Hl 3 Juni 1877 20 Juni 1877 33. Willem Frederik Hendrik, zoon van Koning Willem III 14 Jan. 1879 2l>Jan. 1879 34. Willem Nicolaas Alexander Frederik Carel Hendrik, zoon van Koning Willem Hl 11 Juni 1879 26 Juni 1879 35. Willem Frederik Karei, zoon van Koning Willem I 8 Spt. 1881 23 Spt. 1881 S6. Willem Alexander Karei Hendrik Frederik, zoon van Koning Willem IH21 Juni 1884 17 Juli 1884 37. Koning Willem III23 Nov. 1890 4 Dec. 1890 beperken tot de 3 gemeenten van Ooste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Het is dus te verwachten, dat nu einde lijk met den aanleg en het in exploitatie brengen van de waterleiding kan begon nen worden. Voorloopig zal zij dus tot het Oostelijk Deel beperkt blijven, alhoewel in de nieuwe N.V. ook de gemeenten Breskens, Oostburg en Aardenburg vennoot zijn. Zij hebben dat boven de andere gemeenten voor, dat bij een eventueele uitbreiding van het net naar haar territoir zij bij aanslui ting geen ongunstigere voorwaarden kun nen worden opgelegd, Wc - voor een wille keurige andere gemeente wel het geval kan zijn. Het gaat dus nu de goede richting uit. De Provinciale Staten verleenden in de zomer maanden van 1933 en met groote meerder heid haar financieelen steun, terwijl het door de regeering ingediende wetsontwerp voor het verstrekken van de benoodigde gelden reeds door de Tweede Kamer met bijna algemeene stemmen werd aangeno men. Rest ons nu nog de afdoening in de Eerste Kamer. Het anti-waterleiding-comité blijft echter ook thans niet stil zitten. Wij vernamen nl., dat het zich met een adres tot den minister van economische zaken heeft gewend met het verzoek het wetsontwerp terug te nemen. Het comité geeft in zyn adres een over zicht van de kosten, door het rijksbureau voor drinkwatervoorziening geraamd en de kosten, door het comité berekend. In zijn plan acht het geen rentelooze voorschot ten noodig. Zoo zouden de gemeenten Ter Neuzen, Sas van Gent, Hulst en Axel ge zamenlijk een waterleiding kunnen aanleg gen, die rendabel is, terwijl de andere ge meenten in Zeeuwsch-Vlaanderen tegen vrijwel dezelfde tarieven zouden kunnen aansluiten. Wij kunnen ons niet in deze, hoofdzakelijk technische kwesties, mengen, doch wij hopen van harte, dat er spoedig doorgewerkt kan worden. Reeds veel te lang zijn wij in Zeeuwsch-Vlaanderen van water verstoken geweest en stonden wij ook op dit terrein bij de overige landsdeelen ten achter. Reeds veel te lang is er gewacht en getreuzeld. Zou uitstel nu niet op afstel uitdraaien De groote schoonheid van het eigen land. Heemschut jubileert. Nationale en internationale deel name. Fraaie inzendingen van Nehalennia en Gemeentewerken Middelburg. Filmstudio Duiven- drecht in actie. Toch geen Jor- daancyclus Amsterdamsch allerlei. Hoewel niet officieel als zoodanig aange kondigd, mag de interessante Heemschut expositie, deze week onder groote belang stelling in ons Koloniaal Museum geopend, toch wel een jubileumtentoonstelling ge noemd worden. Immers werd het plan om de vereeniging Heemschut schut uw heem) te stichten reeds in het begin van 1909 besproken en toegelicht, waarna in 1910 de definitieve op richting volgde, zoodat zij thans in feite 25 jaar bestaat. Er heerschten toen nog chao tische toestanden in ons land met betrek king tot het behoud van natuur- en monu- mentenschoon. In Amsterdam byv. werd onafgebroken gesloopt, oude kerken, Hee- ren- en Keizersgrachthuizen verdwenen van tjjd tot tijd zonder protest of ondergingen wanstaltige verbouwingen en ontsierende reclames langs spoorwegen, boschpaden etc. ontnamen successievelijk aan het Holland- sche landschap het door den vreemdeling zoozeer geroemde schoone. Dank zij het initiatief van Heemschut, haar intense propaganda en niet te vergeten haar uitnemend werkend adviesbureau, ver anderde na eenige jaren alles als by toover- slag. Er kwamen overheidsbemoeiingen, overheidszorg, er werden schoonheidscom missies ingesteld, „Hendrick de Keyzer" werd opgericht, de Ned. Heidemaatschappy ging zich meer dan ooit voor het uitwendig schoon van bosch en heide interesseeren, kortom de Heemschut-gedachte had zich meester gemaakt van de hoofden en harten van allen die in haar ruimste beteekenis de nationale folklore bleken toegedaan. En de expositie in het Koloniaal Museum geeft thans een volledig overzicht van den grootschen arbeid, gedurende een kwart eeuw door Heemschut en de in gelijken geest met haar samenwerkende vereenigin- gen en instellingen, verricht. Een zeer aantrekkelijke show uiteraard van door Heemschut uit sloopershanden ge redde merkwaardige huizen, monumenten e.d. meerendeels door haar aangekocht grafieken, lectuur, modellen van beeld bouwwerken, waaromheen weer gegroepeerd aanverwante mzendingen. Hiertoe werkten mede de Ned. Heidemaatschappy, Hendrick de Keyzer, Vereeniging tot behoud van Na tuurschoon, K.N.A.C., A.N.W.B., „De Hol- landsche Molen", Staatsboschbeheer, *t Koggeschip, Natuur-Historische Vereeni ging, Jeugdherbergcentrale en voorts nog vele andere instellingen, in totaal 48 1 Bijzonder interessant is het groote dio rama van de Heidemaatschappy. voorstel lende de heide voor en na de ontginning met de bewerkingswijze. De origineele beplantingen-hoornen, struiken, mossoorten, alles ziet men in na- tura aanwezig. In dit opzicht verdienen ook de Ned.-Indische inzending, die van de Nat, Hist. Vereeniging, de inzending Hollandsche molens en het landschap-diorama van den A.N.W.B. de bijzonder* aandacht. Aantrekkelijk exposeeren is een speciale iiunstj, die luaeineer.end werkt op het pu bliek en daarom uiterst loonend is. Dit blijkt ook weer uit de groote belangstelling voor plastieke inzendingen (volksgebruiken, dansen, historische gebouwen) op deze show de binnenlandsche zoowel als de buitenlandsche, inzonderheid Zweden. Zeeland vonden we in een fraaien stand vertegenwoordigd door „Nehalennia", ver eeniging tot instandhouding en bevordering van Walcheren's natuur en stedenbouw en door Gemeentewerken te Middelburg. Ook „Hendrick de Keyzer" exposeert een en an der van haar bezit in Zeeland. Nehalennia en Gemeentewerken-Middel burg geven in den vorm van prachtvol uit gevoerde foto's een aantrekkelijk beeld van een groot aantal fraaie Zeeuwsche bouw werken, ook van den nieuwbouw, oud en nieuw stadsschoon, van de schaduwrijke Middelburgsche singels e.d. De belangstelling der talrijke bezoeker» bleek ons ook voor deze inzending zij vond een plaats op de ruime middengaan derij zéér groot. Voorts zagen we afbeeldingen van de Beurs te Vlissingen, ex- en interieurs van het huis „In de Steenrotse" te Middelburg (voor en na de restauratie), modellen van beelden die het Middelburgsche stadhuis sieren, Walchersche meisjesgroepen, Goe- sche kerkinterieurs, Zeeuwsche gedenkpen ningen en vele foto's van Zeeuwsche dorpen en badplaatsen. Laatstgenoemde foto's komen ook voor in de inzending van de K.N.A.C. „Met den auto door mooi Nederland". Natuurlijk is er verder nog een overvloed van lectuur over Zeeland, in alle talen, zelfs esperanto, meestal geïllustreerd en in gids- vorm. Zooals men zieteen onderhoudende ten toonstelling, deze Heemschutshow, over zichtelijk (geen enkel interessant plekje- Nederland is vergeten), leerzaam en tevens van propagandistische waarde voor het be houd van waardevolle monumenten en het beoefenen van tourisme in het mooie, eigen land. De expositie blijft geopend tot 15 Mei a.s., zoodat er ditmaal ruimschoots gelegenheid zal zijn om zich van den grootschen arbeid van Heemschut, nationale vereeniging bij uitnemendheid, door eigen aanschouwen te overtuigen en van zrjn waardeering hiervoor te doen blijken. 9 In de studio onder Duivendrecht klein Hollywood noemen haar de bewoners van dit door Amsterdam geannexeerd gebied zagen we gisteren reeds toebereidselen ma ken voor de verfilming van „Bleeke Bet", het eerste Jordaanstuk van Bouber, datee- rende uit den tijd toen hy zelf nog de Jor- daan bewoonde en als Jordaner zijn indruk ken van het buurtleven weergaf. De copy lag er voor de hand. Hij zelf noch zijn vrouw hebben er aan vankelijk grootsche verwachtingen van ge had, nog minder gedacht ooit de planken te zullen betreden om in Jordaanstukken de hoofdfiguren uit te beelden. De zoo succesvolle verfilming van „De Jantjes" is ten slotte wel de grootste onder scheiding geweest, die den auteur-acteur uit de Jordaan ten deel kon vallen. „Bleeke Bet", Bouber's eerste tooneelstuk, waarvan destijds het radijslied, Westertoren en „In de Jordaan" het geheele land door gezongen werden (composities van Loui3 Davids), werd in studie genomen door het gezelschap van Nap de la Mar. Nap voerde de regie, doch speelde er zelf niet in mee, wel zijn vrouw. Verder traden er in op Alida van Geitenbeek (Bleeke Bet), Harry Boda, Louis van Dommelen en nog eenige artisten wier namen we ons momenteel niet meer herinneren. De bezetting en regie waren 'n alle opzichten voorbeeldig. De eerste opvoe ring had plaats in de residentie, in den schouwburg Flora (Wagenstraat), waarvan Louis Bouwmeester Jr. toen directeur was. Waarom voor de première van dit Jor daanstuk de residentie en niet Amsterdam gekozen werd, is ons onbekend. Men ver telde toen, dat het een proef gold. Nap zou nl. bang zijn geweest voor een echec, waar aan hy zich niet gaarne in Amsterdam had willen bloot stellen. Het succes van „Bleeke Bet" was echter enorm en eerst na de 30e of 40e opvoering in Den Haag ging het stuk naar Amsterdam (Flora, Amstelstraat), waar het een „Schlager" van den eersten rang werd en jaren lang, ook by het later gevormde gezelschap Bouber, op het reper toire bleef. Of Bouber's eerste werk het ook als film zal doen, lijkt ons nog twijfelachtig. Bleeke Bet" is een te fijn opgezet Jordaanstuk om zoo maar in ieder milieu te slagen. Boven dien bevat het vele scène's en coupletten met betrekking tot den wereldoorlog waarschijnlijk nu gecoupeerd en is de be zetting geheel anders dan bij de première. Deze was toen niet te overtreffen. Intusschen deelen we, wat de Duiven- drechtsche productie aangaat, wel eenigs- zins de vrees van Luc Willink („Het Va derland") voor een „Nederlandsche Jor- daanf ilmcyclus". Naast de allergrootste waardeering voor het nationale werk der Duivendrechtsche combinatie, past toch ook een woord var» waarschuwing tegen eenzijdigheid. Te Amsterdam ziet men verder belang stellend uit naar de nieuwe (Nederlandsche) Tuschinsky-filra, een van religieuze strek king, waarvan de vertolking binnenkort, vermoedelijk met I'aschen, verwacht wordt. Zij is reeds bij Philips in bewerking. De ge wijde tekst in dit .filmwerk wordt gespro ken door Louis de Vries. v 't Is de laatste weken opmerkelijk stil in Amsterdam iets wat ook beroepsreizi gers en provincialen opvalt. De druk bezochte vergaderingen der na- tionaal-soclalisten en hun dagelijksche col- portagetochten door de stad vinden geen bestrijding meer. Blijkbaar geven de com munisten hun actie tegen de „nazi's" op en concentreeren zij zich thans hoofdzakelijk op de propaganda in de vakbeweging. Deze propaganda vindt ook geregeld plaats bij de gebouwen waar gemeentewerklieden in- en uitgaan, waar zy vergaderen en nabij wachtlokalen. Communistische buurtverga- deringen zijn thans aan de orde van den avond. Een betrekkelijke stilte in de stad die een storm vooraf gaat? In het vertrek van den burgemeester naar naar het Zuiden vinden we weer een beves tiging van de geruchten, waarover we ver leden jaar reeds schreven, dat de gezond heidstoestand van dr. De Vlugt nog al te wenschen overlaat. De groote vitaliteit van den burgemees ter en diens ambitie voor het ambt, zouden hem te lang reeds weerhouden hebben zijn functie neer te leggen. Mochten de resul taten van zijn verblijf in het buitenland niet voldoende bevredigend zijn zoo vernamen we dan bestaat de mogelijkheid, dat de burgemeester begin 1935, dus vóór de raadsverkiezingen, zal aftreden. Het burgemeesterschap hier ter stede is door de crisis aanmerkelijk verzwaard en allerminst geschikt voor iemand wiens 'i- chamelijke gesteldheid rust behoeft. Ook verwacht men van de uitvoering der werk verruimingsplannen der regeering veel ar beid voor diverse gemeente-instanties en moeilijkheden, waar op groote schaal onder steuning vervangen zal worden door ver plichten arbeid. En op dit terrein heeft men hier uit de Wilnisperiode onaangename er varingen. Men mag nu slechts verwachten, dat het deze week officieel bekrachtigde werkver ruimingsplan in de diamantnijverheid, bij welks voorbereiding de heer De Vlugt zich bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt, straks het eindresultaat moge hebben dat men er van verwacht geregeld werk voor duizenden tegen behoorlijk loon. In de krin gen der werknemers staat men er helaas nog al pessimistisch tegenover. Men vreest nl. dat alleen een kleine groep zeer bekwa me vaklieden er door gebaat zal zijn. Corres Pondent. ZEEUWSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. De vergadering werd geleid door den heer mr. P. Dieleman, algemeen voorzitter der Z.L.M. O.m. kwamen de volgende onderwerpen in bespreking Steun cichoreiteelt. Ingekomen was een dankbetuiging van de Vereeniging van Zuid-Nederlandsche cichoreidrogers voor den krachtigen steun die de Z.L.M. heeft verleend aan de actie van deze vereeniging tot behoud van de chicoreiteelt in ons land. Medegedeeld werd dat deze actie tot ge volg heeft gehad dat de minister van Eco nomische zaken aan de centrale commissie ingevolge de landbouwcrisiswet een voor stel tot steun aan de cichoreiteelt in den vorm van een teeltpremie zal voorleggen, waardoor het verdwijnen van deze cultuur, die voor een aantal bedrijven op Schouwen en Duiveland van groote beteekenis is, zal worden tegengegaan. Het ligt in de bedoeling het telen van cichorei met steun te beperken tot de op pervlakte, die in 1933 met dit gemis be- teeld werd. Tanceprijs oogst 193ff. De minister van. economische zaken heeft aan de drie cen trale landbouworganisaties medegedeeld, dat de richtprijs van de tarwe voor oogst 1934 zal worden vastgesteld op 11 per 100 K.G. De vergadering betreurde dit besluit tot verlaging van den tarweprijs in l-ooge mate, daar zij er van overtuigd is dat bij dezen prys de productiekosten niet of nauwelijks worden gedekt, in het bijzonder wanneer de tarwe bij minder gunstig oogstweer dan in de beide voorafgaande jaren, zou moeten worden binnengehaald. Steun aan kleine landbouwbedrijven. Opgemerkt werd dat vaak op kleine be drijfjes in de zomer voldoende werk is, doch dat dit in de wintermaanden niet het geval is, waardoor in die maanden een groote werkloosheid op het platteland voorkomt. Indien de gemeentebesturen voldoende medewerken, bestaat de mogelijkheid voor deze personen in den winter te werk te worden gesteld. In verband met den grooten nood, waarin vele kleine bedrijven verkeeren werd be sloten nader onder *et oog t zien wat tot hulpverleening in dezen kan worden ge daan. Uiencontrole. Opnieuw werd van ge dachten gewisseld over de verplichte uit- voercontrole op uien. De drie centrale landbouworganisaties hebben den minister verzocht een afzonderlijk uitvoercontrole- bureau voor uien te stichten. Tot heden werd dit verzoek evenwel niet ingewilligd, doch werden tenslotte voorstel len door het bestuur van het U.C.B. gedaan die geenszins een oplossing kunnen brengen in de bezwaren van landbouwzijde tegen de verplichte uitvoercontrole op uien. Besloten werd bij hernieuwing met kracht aar te dringen om m regeling te treffen als door de drie centrale organisa ties is voorgesteld. Steun suikerbietenteelt. Uitvoerig werd van gedachten gewisse'd over de ga rantie verleening aan de suikerbieten voor het oogstjaar 1934. In 1933 wert. in totaal voor 1710 millioen K.G. bietengarantie verleend. Van deze hoeveelheid zal 90 ir 1934 voor garantie in aanmerking komen. Indien een teler in 1933 vrijwillig afstand heeft gedaan van zyn garantie en deze aan een ander heeft overgedragen kan hy in 193- garantie ver krijgen voor een hoeveelheid lot .90 van het kwantum bieten dat op die overgedra gen garantie werd 0eleverd. Executies. Naar aanleiding van een circulaire die de Z.L.M. heeft gezonden aan heeren notarissen en deurwaarders in de provincie Zeeland betreffende den omvang van executies van landbouwbedrijven, was een schrijven van het ringbestuur van de Broederschap van Notarissen te Middelburg ingekomen met het verzoek de medewer king van heeren advocaten in te roepen om de beslagleggingen op onroerende goederen zooveel mogelijk te beperken. In verband met bovenstaand verzoek werd medegedeeld, dat de Deken der Orde van Advocaten aan de leden der balie een schrijven heeft gericht, waarbij werd ver zocht niet tot overijld beslag over te gaan, doch te trachten tot een minnelijk verge lijk te komen en slechts in uiterste noodza kelijkheid tot executie over te gaan, daar de kosten van executie gelijk van beslagen zeer zwaar zijn en in beslag of executie vaak noodlottige gevolgen voor de betrok kenen met zich brengt. Adviseer end college. Als leden van bet adviseerend college inzake crisisaangele genheden, dat door de regeering zal worden ingesteld, heeft de Z.L.M. voorgedragen voor de categorie groenten en fruitteelt de heer ir. C. Koopman te Zierikzee, voor de categorie consumptie-aardappelen, de heer L. Kranenburg te Wilhelminadorp en voor de categorie suiker en suikerbieten de heer W. Kakebeeke te Goes. Algemeene vergadering G.T£. Beslo ten werd als vertegenwoordiger der Z.L.M. naar de algemeene vergaderirg der Gewes telijke Tarwe-Organisatie voor Zeeland af te vaardigen de heer A. de Buck Kzn. te Grijpskerke. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg, Verduistering. Voor de Rechtbank te Middelburg werd gisteren behandeld de strafzaak tegen B., 38 jaar, klerk bij de P.Z.E.M. te Vlissin gen, thans in voorarrest, verdacht van het in die hoedanigheid verduistering van gel den ten nadeele Van dat bedrijf te hebben gepleegd. Blijkens de ter zitting voorgelezen dag vaarding zou B. verschillende geldsbedra gen, die hy in zijn hoedanigheid van een incasseerder-meteropnemer bij de P.Z.E.M. had ontvangen, welke gelden die incasseer der van eenige bedrijven te Vlissingen haci ontvangen, ter betaling van door die be drijven aan de P.Z.E.M. verschuldigde gel den en die verdachte weer had moeten af dragen en verantwoorden aan een kassier van de P.Z.E.M., zich wederrechtelijk heb ben toegeëigend. J. Slooves, directeur van de P.Z.E.M. ie Vlissingen, als getuige gehoord, legt dn Rechtbank uit de wyze waarop de boek houding ten kantore van de P.Z.E.M. func tioneei 1. Op een vraag van den verdedig er of getuige ook bekend is, waar verdachte met het verduisterde geld zou zijn gebleven weet getuige niet te antwoorden. De ver dediger merkt nog op dat 2 posten, wel'ce door de bierbrouwerij „de Meiboom" zijn voldaan, ook blijken te zijn verdwenen. Ver dediger is van oordeel, dat als getuige niet weet waar die 2 posten gebleven zijn, ver dachte zal moeten worden vrijgesproken. Deskundige Kraayenveld te Middelburg heeft na de gebleken fraude de boekhou ding van de P.Z.E.M. gecontroleerd. Op een vraag van den Officier van Justi tie aan dezen getuige of 't tekort niet ont staan kan zijn door onjuiste boekingen, antwoordt de deskundige ontkennend. De getuige J. M. Baan, boekhouder bij de P.Z.E.M., verklaarde, dat in 1930 900 te kort in kas was. Dat tekort is ook na ac countantsonderzoek niet gevonden en men heeft dezen post geannuleerd. Verdachte heeft getuige medegedeeld, dat er thans een tekort was van bijna 4000. Het staat vast, dat 2 posten daarvan, die door ver dachte van „de Meiboom" waren ontvan gen, door hem niet aan den kassier van de P.Z.E.M. zijn verantwoord. Deze posten zijn n.l. niet geboekt als betaald. Verdachte door den president onder vraagd, zegt, dat hy als beambte bij de P. Z.E.M. de kwitanties in handen kreeg en verantwoordelijk was voor de inning en de afdracht aan den kassier. Verdachte stelde die kwitanti s weer aan de incasseerders ter hand en deze droegen hem het geld at, ondér opgave wie wel en wie niet betaald hadden. Verdachte ontkent het vermiste geld te heben opgemaakt en weet niet waar dit is gebleven, doch hij voelt zich onschul dig. Op een vraag van den President, waarom hij zyn directie niet over het i-ekort dat hem bekend was, heeft ingelicht, waar h(j toch verantwoordelijk was voor de verdwe nen gelden, antwoordt verdachte bevreeri te zijn geweest voor ontslag. Op een nadere vraag van den President, of de mogelijkheid bestaat, dat geld uit zijn kas is gestolen, antwoordt verdachte, dat dit best mogelijk is, i' Cu hij weet niet wie dat gedaan kan hebben. Ook vroeger is er eens geld vermijt. Verdachte zegt nader niet in financieele moeilijkheden te zitten en betuigt nogmaals zijn onschuld. De getuige J. H. W. v. Beusekom. kas sier bij de P.Z.E.M. zegt, dat hij het geld van verdachte ontving, dat de incasseerders aan verdachte moesten afdragen. Vroeger was er 0*11 tekort v in 900 doch thans van bijna 5000. Op een vraag van den President, zegt getuige niet te kunnen be grijpen, hoe 'at is ontstaan, doch is van oordeei dat ie 1 noeierijen moeten dateeren van a 1932. De incasseerder J. C. de Bruyn, zegt de gelden, die hij - an de afnemers /an de P.25. E.M. tegen kwitantie ontving, aan verdach te te heben af gedragen. Op een vraag van den President of get'Uge van die afdracht dan een kwitantie kreeg, antwoordt getuige ontkenne' d, wat de 'resident doet opmer* ken, dat hij dan net zoo goed kon zeggen, dat hij het geld had afgedragen als hij het niet gedaan had. Nog een tweetal getuigen legden verkla- ringe^a^vci^e^etale^de^^/itautie%

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 8