EJRIDGIE'RIUIBIRIIEK MET DE POPPENKAST OP RFÏS. PAPIER EN HYGIENE. HOOGWATER TE VLISSINGEN LICHT OP VOOR AUTO'S, FIETSEN EN VOERTUIGEN. heeft, mogen we er gerust over babbelen. Jopie verlangt al naar den dag, waarop ze op de motorfiets zal stappen en ik denk, dat jij verlangt naar het moment waarop je Jopie van de motor zult zien afspringen. Dag hoor Groetjes aan Frans, die 't zeker druk heeft met voetballen. Moeder's hulp. Lig je nu al een heele maand te bed O wat gaat de tijd toch snel voorbij. Maar voor jou misschien niet, hè Ja maar kindje, je moet toch geduld hebben. Alleen door geduldig te zijn en precies te doen wat de dokter en moeder van je verlangen, kun je maken, dat alles weer goed komt. Heb je nogal veel te lezen Want daar zul je wel van houden. Anders wil ik wel eens in ons hoekje vra gen of er ook meisjes zijn, die je eens een paar boeken willen brengen. Lelietje. Nog wel gefeliciteerd met je verjaardag. Neen maar, wat heb je veel gekregen Maar hoe zit dat, meiske, ben je nu weer beter en was je dit ook al toen je je verjaardag vierde Ik hoop het maar, want al kun je op bed weliswaar feest vie ren en meesnoepen van koekjes en limo nade, 't is toch veel gezelliger als je je kunt bewegen zooals je dat wil. Gymnastje. Ja, dat was een ingewik kelde geschiedenis met die briefjes, hè Maar zooiets kan licht gebeuren bij het af drukken. Gelukkig hebben jullie toch ge vonden welke regeltjes er nog bij het jouwe behoorden. Heeft zusje toch een map met matjes gekregen En is ze al ijverig bezig Een nichtje van mij, dat ook een map matjes heeft gekregen, heeft voor mij een keurig matje gemaakt, omdat, zooals ik haar vertelde, ik wel noodig een nieuwe mat noodig heb om er de binnenkomers de voeten op te laten vegen. Daar heeft ze om gelachen van belang. Dat vond ze, geloof ik, een leuk mopje. En telkens als ze me ziet vraagt ze nu met een ondeugend snuitje „Tante, heeft u al voetjes geveegd op mijn matje Elfje. Dom Elfje, kom eens hier met een van je roze oortjes, dan zal ik er eens zachtjes aan trekken. Want dat heb je wel verdiend. Je hebt namelijk je eigen naam vergeten, zoodat je niet in ons Raadsel- hoekje vermeld kon worden. Jammer, hoor. In 't vervolg maar beter oppassen. Hebben jullie den 19den Maart een leuk dagje ge had Groetjes aan de tweelingetjes. Rozenkransje. Ja, drie foutjes vind ik nogal veel. Maar als je nu goed de ver beteringen bestudeert, hebben die foutjes ook ai weer hun nut gedaan en zullen ze stellig nooit meer voorkomen. Zoo heeft bijna ieder ding ook zijn goede zijde als je er mar.r van weet te profiteeren. Rekengraag. Dank je wel voor die keurige plaatjes. Dat's toch een heel ander gezicht dan plaatjes, die gekreukt en ge vlekt zijn, vind je zelf ook niet Van Kleine Sarina heb ik al een briefje gehad. Ver beeld je, ze schreef me ook nog iets in 't Maleisch. Ik geloof tenminste, dat het Maleisch is. Maar ik kan er geen sikke pitje van lezen. Duinviooltje. Nu al vacantie Dan kun je fijn van de lente genieten Veel plezier op de wandelingen of fietstochten, hoor. Sneeuwklokje. 't Is wel jamemr, dat het vriendinnetje weer naar Middelburg is terug gegaan, maar Middelburg en Vlis- singen liggen niet zoo ver van elkaar af. Als je een fiets hebt, kun je er al heel ge makkelijk komen en anders gebruik je maar de beenenwagen, dat's heel gezond. Weet je wel wat een beenenwagen is Sneeuwwitje. Ja, ja, Maart roert zijn staart. Dat hebben we Zaterdag ondervon den, hoewel het toen een geducht zwaaien van het Maartsche staartje was, hoor. Hu, wat een weer was dat Ik stond warempel- tjes net klaar om de stad in te gaan. Maar je begrijpt, dat ik weer gauw m'n mantel heb uitgetrokken totdat het weer wat lichter en droger werd. 'k Hoop dat jullie in de Paascbvacantie beter weer hebben. Dan kunnen jullie fijn met elkaar uit. Mis schien gaan jullie wel naar Middelburg. Ik weet wel wie er dan erg blij zou zijn. Lagendaal. Vlissingen heeft zich dus prachtig geweerd tegenover Axel. 40, dat's een mooie prestatie. Ben jij gaan kijken 't Was natuurlijk spannend. Ja, ik heb nog heel wat raadseltjes liggen, maar jammer genoeg heel wat van dezelf de soort, allemaal naamkaartjes en kruis jesraadsels. Boekhoudstertje. Neen maar, dat was dus bij jullie thuis een klein ziekenhuisje. Gelukkig was er toch altijd één, die net niet ziek was, al wisselde dat met elkaar af. Zijn jullie nu weer allemaal opgeknapt Ik hoop het maar, want het loopt al tegen Paschen en dit heerlijke feest wil niemand graag ongemerkt voorbij laten gaan. Corrie Houterman. Geen raadseloplos singen Waren de opgaven te moeilyk Bestudeer dan eens goed de antwoorden, want daar kun je ook heel wat van leeren. Professor. Fijn, dat ik weer eens wat hoor van onzen Prof. Je gaat hoe langer hoe meer je schuilnaampje eer aandoen, merk ik. Wat een mooi rapportDaar kun je gerust mee voor den dag komen. Daar zal wel een heerlijke z. mervacantie op vol gen, hè Maar eerst krijgen we nog Paaschvacantie, waarin je ook heel wat ge nieten kan. Fietstochten, wandeltochten, werken in den tuin, spelen aan het strand.... je kan een heel programma opmaken. Dag hoor. Houd je maar flink en groet moeder eens hartelijk van me. Mata Hari. Dag. Ben je daar ook weer eens O wat een heerlijke Paaschvacantie heb jij in 't vooruitzicht. Marietje weet al dat je komt. Ja, dat kan ik niet helpen, hoor. Oma heeft het verteld. Maar daar moet je haar maar niet boos om aankijken. Ik denk, dat ze het zelf zóó prettig vindt, dat je komt, dat ze het onmogelijk stil kon houden. Dat is altijd zoo met dingen, waar van je erg vervuld bent. Ik hoop, dat je een fijne tijd zult hebben. Mag Minka ook mee of blijft die maar liever bij de vrouw Ik kan me zoo best indenken hoe blij hij was toen moeder weer thuis kwam. Prinsje was ook altijd zoo verrukt als ik weg was ge weest en weer terug kwam. Dan wroette hij met z'n neusje in m'n haren en was het eerste kwartier niet van me weg te slaan. Dag hoor Groetjes aan vader, moeder en Piet en een aaitje voor Minka. Rudy King. N^en, ik kan me dat „Bohro" van Maurice Ravel niet herinneren, 't Kan wel zijn, dat ik het al eens gehoord heb, maar er staat me er niets meer van voor den geest. Een tceken, dat als ik het gehoord zou hebben, het geen al te grooten indruk op me heeft gemaakc. Ik houd ook niet zoo veel van Fransche muziek wel van heel oude Fransche muziek, 't Spijt me, dat ik Vrijdag niet luisteren kan, maar 't is onmogelijk, want dan moet ik naar Hilversum. Ik ben dan wel dicht bij de „bron" der uitgezonden muziek, maar luis teren er naar gaat ni\,t. De muziek van Schubert vind ik prachtig. Gisterenavond heb ik nog de „onvoltooide" gehoord. De oorsprong van dit stuk heb ik wel eens anders gehoord, maar je moet aan die ver- CXXXVIH. DE VERDERE OPBOUW VAN HET BOD. c. Na de opening antwoordt HI met een bod in een nieuwe kleur. In het vorige opstel werd behandeld het geval, dat I behalve over de openingskleur, bovendien beschikte over een tweede speel bare kleur en die noemt, waarbij dan werd aangegeven, hoe IH daarop in verschillende gevallen heeft te reageeren, zoodat nog de twee andere mogelijkheden overblijven. Ie. I heeft een algemeen spel zonder steun in de kleur van III. Het spreekt wel vanzelf, dat I dan sans a tout moet bieden, tenminste, wanneer hij meer heeft dan het minimum, waarop hij mocht openen. Bij het doen van zijn bod be denke I, dat zelfs een sprongbod in sans a tout geen dwangbod is, zoodat III op een bod van 2 sans a tout mag passen, zelfs moet passen, wanneer hij niet meer heeft dan minimum steun. Zou I dus een zoo danig sterk spel hebben, dat hij met groote waarschijnlijkheid mag aannemen, met den aangegeven steun van III de manche in sans te kunnen behalen, dan biede hij niet 2 sans. doch 3 sans. Echter zij hij voorzichtig wanneer hij in de kleur door III genoemd niets of zoo goed als niets heeft, want het zou wel eens kunnen zijn, dat de steun van III alleen bestaat in de genoemde kleur, waardoor het gevaar aanwezig is, dat deze niet genoeg aan slag kan komen, en zijn spel dus waardeloos wordt als steun voor het sansspel. "Van den anderen kant doet in verstan dig het 3 sans-bod met 4 in zijn kleur over te nemen, wanneer hij werkelijk behalve een sterke speelbare kaart in de door hem ge noemde kleur geen rentrant heeft. Wanneer hij geen rentrant heeft, en zijn kleur is niet sterk genoeg om als goede speelkleur te fungeeren, dan moet hij in elk geval pas sen, ook wanneer I 2 sans zou hebben gebo den. Resumeerende kan worden gezegd In dien I een algemeen spel heeft met groote kansen, dan biede hij 3 sans, wanneer hij III eenige mafen in de door dezen genoemde kleuren aan slag kan brengen en is dit niet het geval, dan biede hij 2 sans (of 1 als dat nog mogelijk is). Het bod van 2 sans mag Hl verhoogen tot 3 sans, wanneer hij behalve zijn ge noemde speelkleur nog een rentrant heeft, maar dan moet zijn spel meer bevatten dan het minimum van 1% vaste trek. Heeft III niet meer dan dat minimum, dan passé hij, tenzy de door hem genoemde kleur een goe de speelkleur is, in welk geval hij 3 in .Je reeds genoemde kleur biedt. Heeft hij voldoende steun in de openings kleur, dan biede hij in elk geval na het 2 sansbod 3 in de openingskleur. Wat III moet antwoorden op 3 sans is hierboven reeds uiteengezet, doch dient nog in zoo verre aangevuld, dat III het bod van 4 in de openingskleur doet, wanneer hij daarin toevallig meer heeft dan den normalen steun. Zou namelijk het bieden als volgt En vader dachtwat is dat zwaar Hij trok een heele kast zoowaar. En zei nu „Noem je dat een spel Jongen, Jan, wat denk je wel. Jan heeft werkelijk verdriet Nu hij rijn vader woedend ziet. Maar vader let niet op zijn zoon. Dat was nu zijn verdiende loon. En Jantjes' stem klinkt heel bedeesd Hij weet wel, hij is stout geweest. Vader, ik zal het niet meer doen, Geef mij dan een hand en ook een zoen. (Dinsdag vervolg) halen nooit al te streng vasthouden 't is meestal meer fantasie dan werkelijkheid. Geen mensch kan eigenlijk precies weten hoe bij een kunstenaar een werk is ont staan enafgebroken, onvoltooid is ge bleven. Kobi Sonius. Van harte welkom Maar een Goudmuiltje hebben we al. Zoek eens een ander naampje. Zonnestraaltje. Van harte welkom. Knuffel het kleine broertje eens van me. Plaatjes- en bonnetjesbeurs. Tini van der Hof te Vlissingen (volledig adres opgeven, Tineke heeft 31 Rood- bandplaatjes in ruil voor Hille's bonnetjes. P. de Waard, Crocuslaan 8 te Vlissingen heeft Hille's bons en Weegschaaltjes in ruil voor vreemde postzegels. In „Voeding en Hygiëne" treffen wij een belangwekkend artikel aan over de hy giënische beteekenis van het papier, het volgende is ook voor onze lezeressen van veel belang n.l. waar de schrijver handelt over papier in de keuken en huishouding. Vroeger beperkte zich de toepassing in do keuken alleen tot een koffiefiltertje, het geen nog door de ouderwetsche huismoe ders door een lapje flanel vervangen werd. Thans zijn ook in dat opzicht de ideeën ver anderd. Papier is een bijna onmisbaar hulp middel en tallooze toepassingen worden ook tijdens de spijsbereiding van papier gemaakt. Wild en andere braadstukken worden vaak met papieren omhulsels opge diend, men kent de tafellakens en de ser vetten. Ook van de isoleerende eigenschappen maakt men druk gebruik. Men kookt ra papier en de vroegere hooikist wordt niet meer met hooi gevuld, maar met papier snippers of iets dergelijks. Iedere huismoe der en keukenmeisje kent het trucje, om verloopen 1 ruit, pas, 1 hart, pas, 3 sans tout en III zou beschikken over een der volgende spellen 4* x x x xx CpABlOx of: ABxx <>V9xx x xx x x H x H x dan zouden wij na het 3 sans-bod van I zeker 4 ruiten bieden, niettegenstaande de wetenschap, dat het manchebod in ruiten eerst met een 5 bod is bereikt. 2.1 heeft zeer goeden steun in de door Hl genoemde kleur. Ook in dit geval is het weer duidelijk, dat I dan het bod van III i" die kleur ver hoogt, waarmede is bereikt, dat de veilige speelkleur alvast bekend is. Naar gelang van de sterkte kan I al dan niet een sprong bod doen in die kleur, waarna III heeft te bepalen wat hij verder zal moeten bieden. Ook weer in dit geval bedenke I, dat een sprongbod van hem in de kleur van III geen dwangbod is, zoodat III mag passen. Zou daarom I na het bod van III op zijn kaart vrijwel zeker zijn van de manche in de kleur van III, dan mag hij geen passen riskeeren en moet hij direct zelf het man chebod doen. Wij hebben vroeger uiteengezet, dat I geen dwangbod doet, na een bod van III in een nietlwe kleur, tenzij hjj een sprongbod doet in een derde kleur. Een sprongbod van I in de openingskleur, of in sans of in de kleur van III is alzoo geen dwangbod. Daarentegen willen wij er nu op wijzen, dat een sprongbod van III, wanneer de tus- schenzittende speler (n) heeft gepast, steeds een dwangbod is. Wij zullen eerst wat nader ingaan op een sprongbod van I. Verloopt het bieden bijv. als volgt 1 hart, pas, 1 schop, pas, 3 harten, of 1 ruit, pas, 1 hart, pas, 3 harten, of 1 hart, pas, 1 schop, pas, 2 sans, of 1 hart, pas, 2 ruiten, pas, 4 ruiten, dan zijn dit geen dwangbiedingen, zoodat III mag passen. Het spreekt echter wel van zelf, dat III wel moet bieden, wanneer hem dit eenigszins mogelijk is. Immers I geeft te kennen, dat hij met normalen steun van V/2 vaste trek niet voldoende het eten in een paar kranten kokend heet te houden, alles gegrond op de merkwaar dige isoleerende eigenschappen van deze wonderstof. Wij zouden niet volledig zijn wanneer wij de plaats van het papier bij de huid verzorging niet even aanstipten, het infec tiegevaar bij huidziekte wordt door het pa pier zeer doeltreffend bestreden, omdat dit nooit voor een tweede maal gebruikt wordt. Linnen en katoen wordt daarentegen meer malen gebruikt en het uiterlijk is hierbrj geen waarborg voor het afwezig zijn van kiemen. Een „kraakzindelijke" handdoeit kan de meest resistente kiemen op haar oppervlakte dragen, en het huishoudelijk schoon is wel een zekere mate van waar borg maar geen absolute. Terloops vermelden wij nog even, dat het gebruik om etenswaren in verpakking at te leveren meer en meer toeneemtwie denkt er bijv. heden ten dage nog aan om beschuit anders dan bij „de rol" te koopen en dit geldt voor allerlei bakkers- en krui denierswaren, het hygiënisch voordeel gaat onopgemerkt aan ons voorbij, maar is er echter niet minder om. In één opzicht heeft het papier niet aan de aanvankelijke verwachtingen voldaan, n.l. om te dienen als grondstof voor de kleeding. De misleiding is ontstaan omdat men te veel naar het oude Japan keek, waar het rijstpapier sinds eeuwen een zeer bijzon dere en bevoorrechte plaats innam. Klee ding van deze grondstof is niet duurzaam, vooral niet in het vochtige westersche kli maat en dekking is niet gewild. Het ge bruik beperkt zich dan ook tot inlegzooi- tjes of iets dergelijks, nimmer echter tot stoffen. In den oorlogstijd, toen er gebrek aan alles was, heeft zelfs de papiervezel het onmisbaar vlas en hennep vervangen men gebruikte destijds papiertouw, het blee<.c echter een surrogaat te zijn en zoo gauw de industrie weer eenigszins geregeld was, werd het ouderwetsche touw weer overal in gebruik genomen. Wij memoreeren nog kort de verdienste hééft voor een manche en dat hij geen ge schikte twee speelbare kleur heeft en dat hij daarom aangeeft te hebben geopend met aanmerkelijk meer dan het vereischte mini mum, daarbij tevens te kennen gevende, dat hij een bepaalde kleur zeer sterk heeft, behalve in het geval 2 sans, waarin hij me dedeelt zooveel te hebben, dat hij met IV2 vaste slag van IH vrijwel zeker is van 8 slagen in sans, op een algemeen spel, waar in behalve de openingskleur geen biedbare kleur meer aanwezig is, terwijl ook niet op voldoende steun in de door III genoemde kleur mag worden gerekend. Heeft III in al die genoemde gevallen meer dan iy2 vaste slag, doch minstens 2 vaste trekken, dan wel hij heeft behalve zijn iy2 vaste trek een bijzondere distribu tie, dan moet hij bij bieden, hetzij in sans, hetzij in een kleur, al naar gelang van zijn spelverdeeling. Wanneer bijv. op de beide hierboven ge geven spellen geopend was op ruiten, ge steund met harten en zou I daarna 2 sans bieden of 3 harten of 4 ruiten, dan spreekt het wel vanzelf, dat III niet mag passen, doch het naast hoogere bod in ruiten moet geven, hoewel hij slechts iy2 vaste trek heeft. Geeft III een sprongbod, ook al zou hij in de le ronde zonder sprongbod hebben geantwoord en dit pas in de tweede (of in de 3e, wat bijna niet kan voorkomen) doet, dan is dit sprongbod altijd een dwangbod en bestaat dus de verplichting om door te bieden tot het manchebod is bereikt. Zou I openen op 1 ruit, dan is het bod van 2 sans of 3 ruiten van Hl een dwang bod even goed als elk ander sprongbod. Verloopt het bieden als volgt1 klaver, pas, 1 ruit, pas, 1 hart en n past, dan is een bod van 3 klaver, 3 ruiten of 3 harten evengoed een dwangbod als wanneer IH 2 sans of 2 schoppen zou hebben geboden. Om aan een sprongbod het karakter van een dwangbod te geven, moet zooals gezegd de tusschenhand hebben gepast. Het kan toch noodzakelijk zijn, dat na een bod der tegenpartij een hooger bod dan het naaste wordt gedaan om de tegenpartij af te schrikken verder te bieden. Wil men toch een dwangbod doen als de tegenpartij heeft geboden, dan is daarvoor het hulpmiddel van de papiervezel bij onze woningversie ring. Hoe kaal en ongezellig zouden onze woonkamers en werkkamers er uit zien, als er geen behangselpapier bestond. Als laatste en zeker niet als minste voor deel zouden wij willen wijzen op het ge bruik van papier in de ziekenverpleging. Papier is een machtige bondgenoot in den strijd tegen de pathogene bacteriën. Ieder die de bergen celstofwatten, crepe en tampons kon zien, die dagelijks de fabrie ken van verbandstoffen verlaten, zal ervan overtuigd zijn, dat deze mededeeling niet overdreven is. Van enorm belang is ook, dat al dat ver band na gebruik direct wordt vernietigd, geen verkeerde zuinigheids overwegingen kunnen dit verhinderen. Alle ziekte en wondproducten zijn tot den vuurdood gedoemd, want thans is de brandbaarheid van het papier een groot voordeel. Ongetwijfeld zouden er nog wel meer nuttige, noodige en vernuftige toepassin gen te noemen zijn. Uit de geciteerde blijkt echter wel, dat wij in het papier een krachtig hygiënisch hulpmiddel hebben, waarbij zuinigheid en vooral verkeerde zuinigheid in dit opzicht het paard achter den wagen is. Gelukkig dat de productie, prijs en tal van andere eigenschappen van deze stof een ruim en groot gebruik waarborgen, zoodat dit nu eens een artikel is, waar ra dezen crisistijd niet op bezuinigd behoeft te worden. Maart Zondag 25 Maandag 26 9.24 10.43 22.09 23.09 Maart Zondag 25 Maandag 26 6.49 6.51 een bod in de kleur van de tegenpartij. Verloopt nl. het bieden als volgt I H III IV 1 klaver pas 1 ruit pas 1 hart 1 schop, dan is het bod door III van 3 klaver, 3 ruit, 3 hart of 2 sans, geen dwangbod meer, doch alleen het bod van 2 schoppen is als zoodanig te beschouwen. Wij persoonlijk vinden dit niet mooi, om dat het een zuivere conventie is. Zou men te doen hebben met een partner, die dat niet begrijpt en past, dan is men er gloeiend bij, en naar onze meening zijn dergelijke bie dingen uit den booze. Zou III een der bie dingen als hierboven genoemd doen, dan wijst dit op kracht en naar onze meening voor I een sein om te probeeren een man chebod te doen. Is men bij bovengenoemd biedverloop als III zeker van de manche, dan kan dat geboden worden. Alleen achten wij in die omstandigheden het bieden van 2 schoppen mogelijk, wanneer men daarmede renonce of aas wil aangeven, doch dat kan o.i. beter in een later stadium gebeuren, wanneer de te spelen kleur reeds vaststaat en meri naar slem wil gaan. Rest thans nog te bespreken het geval, dat III na een openingsbod van 1 direct een manchebod doet, hetzij in de openingskleur, hetzij in sans, hetzy in een nieuwe kleur. Zulk een bod mag door I nooit worden beschouwd als een uitnoodiging om naar slem te gaan. Zooals we by al deze biedin gen reeds hebben gezien, wordt het bod voorloopig zoo laag mogelijk gehouden (zij het met behulp van een dwangbod) om el kaar zooveel mogelijk inlichtingen te geven, opdat het slembod in veiligheid kan worden gedaan. Biedt lil echter direct een manche bod, dan wil dat dus in den regel zeggen „Ik zie met behulp van je openingsbod kans om de manche te halen in het door mjj ge noemde bod, en niet anders en mijn spel leent zich in het geheel niet voor een slem bod". Voor 1 is het dan ook na zulk een bod in vrijwel alle gevallen geraden om te passen en het spel aan III te laten op het gedane manchebod.

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 14