flissingsclie Courant VIERDE BLAD van de van Zaterdag 24 Maart 1934. No. 71. Cen reddende droom. In de klas stond de groote kachel in den hoek vuurrood. Het was ook wel noodig, want 's nachts had de vorst ijsbloemen op de ruiten getooverd, en de meester, hoe mooi hij ze ook vond, wilde ze graag weg hebben. Tineke, die op de achterste bank vlak bij de kachel zat, voelde de warmte het meest. Ze hield er wel van, maar het maakte haar verstand er niet helderder op. Ze voelde zich soezerig en loom en kon met geen mogelijkheid een geschikt onderwerp bedenken voor een opstel, dat meester had opgegeven. Een opstel met onderwerp naar vrije keuze bezorgde haar altijd last, maar nu scheen het wel of ze er heelemaal niets van terecht zou brengen. Waarover kon ze nu schrijven Over bloemkool Maar ze wist niet eens hoe die groeide. Over een vliegmachine Maar ze had nog nooit een vliegmachine anders dan uit de lucht ge zien O foei, wat had ze het warm en wat had ze een slaap Het papier voelde heer lijk koud tegen haar voorhoofd. Lekker om zoo eens even je soezerige hoofd te laten rusten TararaboemdiejeeLieve tijd, wat was dat Daar ging me een heele optocht over haar lessenaartje Een optocht van wat Van onderwerpen voor een opstel natuurlijk. Daar liep, om te beginnen, een hond. Hij had een grappig snuitje en zijn staartje stak eigenwijs omhoog. Aan het gekrulde puntje hing een bordje, waarop stond „De hond is vermaard Om zijn gezelligen aard En het kwispelen van zijn staart Achter hem liep een nuffige poes. „Miauwzei ze, „Schrijf over mij Miauw Er is niemand zoo nuttig op de wereld als een poes „Wat een verbeelding riep een klein ventje, dat in een bontjas was gewikkeld. „Ik zou toch zeggen, dat ik heel wat be langrijker ben. Ik ben Koning Winter. Ik dek de wereld met een moo\ wit vacht en bezorg den kinderen ijspret ,,'t Mocht watzei smalend een lief tallig persoontje, dat een jurk van made liefjes droeg. „Zoo'n paar dagen ijspret Neen, dan ik Ik breng den schoolkinderen minstens vier weken vacantie Dat is nog eens wat anders, hè „En ik dan vroeg een fijn stemmetje, dat aan een fee behoorde, „En ik, de Lente dan Moet ik niet allereerst komen om alle zaadjes en a lie knopjes te doen ont waken Breng ik niet veel vreugde en geluk na de heerschappij van Koning Win ter Ben ik Maar de woorden der Lentefee gingen verloren in het geschetter van een paar trompetten. Achter het fijne wezentje met de slingers sneeuwklokjes in het haar, kwamen drie clowntjes, die uit alle macht op hun koperen instrumenten bliezen. Op het topje van hun leuke puntmutsen wap perde een vlag, waarop stond „Eén kermis maar In heel het jaar, We draaien in de ronde Daarachter volgden arm in arm een boertje en een boerinnetje. Hun klompjes klosten op de maat van de muziek over den houten .essenaar en de mandjes met eieren en boterkluiten slingerden aan hun arm. „Wij gaan samen eieren verkoopen Falderalderire Falderalderire 1" zongen ze en daarna riepen ze „Wij willen op het papier komen Wij willen onder werp zijn „NeenNeenriepen de anderen en „Waf Wafverkondigde de viervoeter met het eigenwijze staartje. „Ik moet er op „Miauw Miauw I" riep de poes en ze zette een hoogen rug. „Ik wil er op „Ga je weg riep een clown. „Wij moeten er op „Nietwaar, wij Harmke en Trien Weg jij, hoempablazer ik moet er op „Neen ik Ga je weg, jij zomerprinses van niks Geen enkelen mooien dag heb je ons het vorig jaar bezorgd F' „Maken jullie allemaal dat je wegkomt gromde de hond en het bordje met de mededeeling omtrent zijn gezelligen aard •cheen op dat oogenblik heelemaal niet bij hem te passen. Maar niemand was er bang. Ze lieten zich niet wegjagen en bleven el kaar verdringen om op een vel papier te komen, dat daar nog wit en onbeschreven neerlag, 't Werd op het laatst een heele vechtpartij, waarbij de zomerprinses en de lentefee hun bloemen verloren, de eieren van Harm en Trientje kapot vielen en de grappige mutsen van d'. clowns vol deuken kwamen. Men gunde elkaar geen plaatsje op het witte papier. Opeens floot een der clowns met snerpend geluid op een fluitje enmet een schok zat Tineke rechtop O lieve deugd, ze had geslapen Wie weet hoe lang Maar erg lang kon het toch niet zijn, want nog altii t zaten de kinderen in de klas over hun papier gebogen, waar op de pen een opstel kraste. Een opstel een onderwerp naar vrije keuze Straks werden de papieren opgehaald en kon zij dan nog een leeg inleveren Waar kon ?e toch over schrijven Maar daar herinnerde zij zich haar droom. Ze zag de onderwerpen weer over haar lessenaar trippelen en ze kende ze alle bij naam den hond, de poes, den winter, den zomer, de lente, een ker misdag, een marktdagze had nu keuze genoeg. Even nog dacht Tineke na. Toen schreef ze vlug en met vaste hand boven aan het blad „Hoe het op de markt toegaat." Lente. De winter is weer heengegaan, De Lente is gekomen De zon gaat al wat hooger staan, Er komen dikke knoppen aan De heggen en de boomen De Lente, die door 't luchtruim zweeft. Als een prinses, komt melden De vreugd dat alles weer herleeft En spoedig groene blaadjes heeft In bosschen, tuinen, velden Onzichtbaar zweeft zij door de lucht Met vlinders heen en weder, En werpt vanuit haar hooge vlucht Zoo nu en dan, zonder gerucht, Wat voorjaarsbloempjes neder Legplaatje van zes lucifershoutjes en twee knoopen. Ons leuk Haadsethoekie Ga maar eens gauw kijken hoe je dit keer met de raadseltjes gevaren bent. 5 goede oplossingen stuurden Leen Goed- bloed P. de Waard J. C. van Splunder Annie van Stee Tillie van der Hout Leonora AlleynAnnie de Goederen Catharina KemelingEen kind zonder naam Chris Kesteloo Anny Rammeloo Clemence Mercy Saartje Buurman Willy Sohier Marietje van de Velde Rutgera de Vroom Rie van OorschotBep Machgeels; Janna Stroo F. van Eenennaam Stien Roelse Marie Schilleman Mien Weij er- mans Mientje Stroo Corrie de Nooijer Tini van der Hof Piet van der Hof Nellie Stroo Rina Adriaanse Marie Broere Leunis Louwerse Andries BreelAlber- dina Pluymers Marie Willeboordse Kobi Sonius Nog een kind zonder naam. 4 goede oplossingen stuurden Nelly Ge- schiere Come ButNico ButJozina Baurdoux Annie Stapel Lein Hekhuis Pieter Vader Hubert Groesbeek Beppie LouwerensJo Poppe. 3 goede oplossingen stuurden Adriana Koole Dirk van DilstJannie Verijzer. 2 goede oplossingen stuurde Stientje Rondel. 1 goede oplossing stuurde Nienie Lieu- wen. De oplossingen zijn 1. 3 14 2 2 4 13 13 2 4 4 2 3 1 2. Zoutkamp. 3. Poppenwagen. 4 Assendelft. 5. D o O m h aM e r DOMBURG TrUus eR f G Nieuwe raadsels. De oplossingen moe ten weer uiterlijk Dinsdagavond aan het bureau van dc krant zijn. Op de enveloppe of het netjes dichtgevouwen briefje moet staanAan ons leuk Raadselhoekje, cle Vlissingsche Courant te Vlissingen. 1. Wie volgt je altijd trouw als je- in de zon wandelt (Ingezonden door Jozina Baurdoux) 2. Het geheel bestaat uit 15 letters en is wjii bekende persoon uit de vaderlandsche g ?schiedenisr 14-8-9 is een bekende jongensnaam. I-12-3 is een muur langs een water. II-10-5-6 is een ander woord voor eer. 4-8-6 is een viervoetig dier. 7-2-9 is een deel van een visch. 9-5-15-13 is een ontkenning. (Ingezonden door Corrie But) 3. Verborgen vogels Moeder, kan Arie nu die boodschap eens doen Waarom heeft dat vischje zoo'n breede vin kan hij dan vlugger zwemmen Poes wilde ook mee stel je voor Dit lint vind ik niet mooiik ruil het liever voor blauw. Zoo juist heeft Anna de laarzen gepoetst. Zeg jongens, zoo juist is Frits Holmstrei gered Om negen uur stempel ik aan het bureau dezen brief af. (Ingezonden door Rie van Oorschot) 4. X is een getal. X". is een door boomen overschaduw de weg. X... is een vloeistof. X... is een vos. X... is een deel van een boom. X... is beter dan niets. X... is een schaal vrucht. X... is een deel van een huis. X... is een watervogel. X-.. is een jongensnaam. Op de kruisjeslijn komt, van boven naar beneden gelezen, een stad in ons land te staan. (Ingezonden door Leunis Louwerse) 5. Een meneer heeft op zijn naamkaartje staan M. Z. REKEDAAL Als je de letters in een andere volgorde plaatst, kom je het beroep van dezen meneer te weten. (Ingezonden door Girl.) Ons gezellig Tireoenhoehie Robbedoes. Ik kan wel merken, dat het met je kijkers weer in orde is en je brilletje weer op je neus staat, want an ders had je nooit van die mooie raadseltjes kunnen sturen. Dank je wel, hoor ik ben er erg blij mee. Dat waren er nu eens van een soort, waar ik juist om verlegen was. Dag Groetjes aan moeder en de kleine Hennie, Girt. Wat een mooi raadseltje Dat ik er mee in m'n nopjes was, merk je zeker wel. De kunst van klepperen heb ik vroe ger nooit goed verstaan en als ik nu een paar kleppers in de hand heb, breng ik er nog niets van terecht. Dat is gebleken toen ik laatst een paar kleppers van een nichtje in m'n handen kreeg geduwd. „Tante, doet u het nu eens zei ze. Maar ze lachte me hartelijk uit. „Tante weet niet eens hoe ze klepperen moet I" Meiklokje. Is Hans dus ook al schilder geworden Als er eens iets aan m'n huis geschilderd moet worden, zal ik aan hem denken, hoor. Kan hij dan komen om dat werkje op te knappen of is hij erg duur Teekenaresje. Ja, die briefjes zijn een beetje raar door elkaar gehaspeld. Dat ge beurt wel eens meer bij 't afdrukken. Maar je zult de rest van je babbeltje toch wel gevonden hebben, denk ik. Die raadseltjes van je kan ik niet goedkeuren, want je hebt ze niet zelf bedacht. En kun je je nog her inneren, dat ik altijd heb gezegd wie raad seltjes in wil sturen, moet ze ook zelf be denken. Dat beteekent dus, dat ze niet uit een boekje of een andere krant mogen worden overgenomen. Dag 1 Groetjes aan alle bekenden Kteurstertje. Je raadseltje is wel mooi bedacht, maar toch kan het niet geplaatst worden. Het schuurmiddel, dat je er in noemt, is niet zoo bekend, dat iedereen aan den naam weet wat het is. Bedenk eens een ander van dezelfde soort, want die kan ik wel gebruiken. Skippy. Wat klinkers cn medeklinkers zijn Klinkers zijn in de eerste plaats straatsteenen, maar met onze Nederland- sche taal hebben ze natuurlek niets te ma ken. 't Is ook maar zoo'n aparte opmer king. Klinkers, die op onze taal betrekking hebben, zijn die letters, waarbij je onder het uitspreken den mond open houdt, dus niet de lippen op elkaar drukt. Het zijn de volgende letters ae, i, o, u. Alle overige letters zijn medeklinkers, want onder het uitspreken laat je hierbij je lippen of je tong meedoen. Duidelijk, Skippy Y Wat een poesenfamilie hebben jullie nu. Kunnen Tommie en Moortje het nogal goed vinden met het logeetje Joan. Ook in zandgrond willen cro- cusjes best groeien, maar het plekje moet door een lekker zonnestraaltje beschenen worden. Als dat nu met dat strookje aan den achterkant van jullie huis het geval is, kun je er het volgend jaar ook een vroolijk kleurtje aan geven door er wat bolletjes in te zetten, 'k Ben benieuwd naar je rapport. Zou je nog altijd nummer 2 zijn ofof misschien wel met Jannie gelijk zijn ge komen Blondje. Meisjelief, we hebben nog zóó veel „naamkaartjes" liggen, waaruit een beroep of een plaatsnaam gehaald moet worden, dat ze onmogelijk dadelijk aan de beurt kunnen komen. Met het tweede nieu we raadseltje, dat je hebt ingestuurd, is dat wat anders. Van deze soort hebben we niet veel meer, zoodat je het binnenkort ziet verschijnen. Je hebt zeker wel opgelet, dat we elke week vijf verschillende raadseltjes opgeven. Pietje Bell. Wanhoop maar niet, hoor. Je mooie fiets komt heusch wel aan de beurt. Een beetje regen moeten we af en toe ook hebben. De boomen en bloemetjes kunnen niet alleen uitloopen door de zon daar moet ook wat water aan te pas ko men. Het beste met grootmoe. Ga je haar af en toe wel eens wat afleiding bezorgen Dat doet haar misschien een beetje haar pijn vergeten. Werkgraag. Een kiekje van Riekje Dat rijmt, merk je wel Maar ik ben er erg blij mee. Wat zit ze daar grappig Wou ze niet naar den fotograaf opkijken Haar beertje doet het anders wel. Zondag zul je je wel niet verveeld hebben, maar het juist erg druk hebben gehad. Twee jarige tan tes, dat beteekende natuurlijk twee visites. En 's avonds was er misschien nog wel een en ander in orde te maken voor het feest van den volgenden dag. Nog wel gefelici teerd met moeder's verjaardag, hoor. En moeder zelf ook. Dag allemaal Wildzang. Ja, ik kan begrijpen, dat als het zoo stormt, als het weer zoo ruw is, dat je je niet naar buiten durft te wagen, jullie gedachten allemaal bij papa zijn. En dan daarna, als het weer wat rustiger is geworden, kwelt jullie de gedachte of alles wel goed zal zijn afgeloopen. Dat is nu jullie pakje, dat jullie altijd maar door moeten dragen en dat jullie een poosje mogen neerleggen als papa thuis is. Hoe is het met Waschvrouwtje Ze is toch niet niet weer ziek Sjors van de rebellenclub. Neen maar, wat een knappe vader Eerstdaags gaat hij jullie nog taailesjes en thema's opgeven. Maar daar moet je dan maar niet tegen" mopperen, 't Is fijn een vreemde taal te kennen. Niet alleen, dat je je dan in een vreemd land verstaanbaar kan maken, maar je kan ook in die taal allerhande mooie boeken lezen, waarvan je anders verstoken zou blijven. Magda Schneider. Weineen, nu weet je het niet, hoor De dokter steekt den lepel niet in je keel, maar hij drukt er je ton getje mee naar beneden, zoodat hij goed je keeltje bekijken kan. En dat's heusch niets akeligs. Probeer het eerst zelf maar eens. Kom, wees nu eens flink en trek geen pruillip als moeder over den dokter halen spreekt. Nu is het gelukkig niet meer noo dig, maar 't kan natuurlijk wel eens ge beuren, dat je je later weer eens niet pret tig voelt. Is grootmoe nu in een eigen huisje gaan wonen Dan ga je haar na tuurlek vaak opzoeken, hè Prinsesje Sterremuur. Je bent van harte welkom, maar ik zou wel graag wil len weten hoe je in werkelijkheid heet. Nu kon je ook niet bij de raadseloplossingen vermeld worden. Jammer. Maar de volgen de week prijkt je naam daar natuurlijk en als het eenigszins mogelijk is, zorg je maar, dat hij prijkt onder de namen der kinde ren, die 5 goede oplossingen stuurden. Daisy. Maar die uilenkop was dan ook bestemd voor knappe teekenaars. Rudy was er erg blij mee, hè Dat schreef hij ten minste en hij vertelde, dat hij hem gauw ging namaken. Ik ben ^enieuwd of de tee- kening is gelukt. Voor jou komt er binnen kort weer eens een andere, een wat ge makkelijker voorbeeld. Klein Duimpje. Fijn, dat je er ook weer eens bent. Ik begrijp best, dat je huiswerk voor moet gaan. Het oplossen van raadseltjes is wel een nuttige bezigheid, waarvan je veel leeren kan, maar het be hoort niet tot je plichten, en plichten gaan altijd voor. Zeg Klein Duimpje, wat kun jij toch keurig en duidelijk schrijven. Ik denk, dat je op school daarvoor al menige pluim hebt gekregen. Dag Groeten aan Matthijs. Kleine Sarina. Het is bij jullie natuur lijk alle dagen feest, omdat vader weer iD jullie midden is. Ja, dat kan ik begrijpen. Misschien eten jullie wel eiken dag pudding of pannekoekjes toe dat wordt vaak ge daan als er feest is. En natuurlijk hangen jullie bij wijze van spreken dan voort Ons eigen hoekje. Van een elf en een nimf. Een elfje droomde op een keer, Dat ze wandelde langs het meer. Een nimf kwam boven water kijken En begon met haar mooien naam te prijken. Ze zei„Zeg Elf, hoe vind je mijn naam Hij zou jou heelemaal niet staan I Zoo'n doodgewone elf, Is de verwaandheid zelf „Neen nimf, verwaand ben ik niet, Een klein beetje, zoo je ziet. Maar ik ben toch wel schoon/1 Sprak de elf op blijden toon. De nimf haai' borst steeg toen van trots. Ze leek zoowaar een harde rots. De elf werd wakker uit haar droom En zat op een paddenstoel naast een boom TRUUS MELIS. durend aan vader's lippen, want die zal heel wat kunnen vertellen. Maar wat vertel je me daar Heeft vader voor jou een rose zijden jurk gemaakt Ik wist niet, dat vaders zoo knap konden zijn. Gewoonlijk kunnen ze met een naald heelemaal niet overweg. Wat heb jc daar onderaan je briefje voor een taaltje neergeschreven Maleisch Ja, maar dat kan ik niet lezen, hoor. Hyacinth je. Dan was het bij jullie zeker Zondag heel ander weer als in Am sterdam, want daar goot het pijpesteeltjes. Brrr, wat een gekletter en wat een spiegel gladde straten Ik heb alleen 's avonds m'n neus buiten de deur gestoken, hoor. En toen moest ik nog onder een parapluie- dakje loopen. Jammer, dat vader weer weg is gegaan, hè Maar ja, dat is nu eenmaal zoo. Vaders moeten er altijd op uit om voor hun troepje te kunnen zorgen. Maar als hij weet wat voor een flink dochtertje hij thuis heeft, dat moeder helpt en gezellig met haar omgaat, zal z'n hart wel gerust zijn. Dag meisje Groetjes aan moeder, Ko, Nel en Due. Crocus je. Zoo'n dapper Kootje 1 Is hij niet eens bang voor onweer Dan vind ik heelemaal, dat hij zijn bordje voortdurend leeg moet eten. Zoo'n flinke kerel, die heelemaal niet angstig is als het zoo rom melt in de lucht, kan toch zeker geen kliekjes meer laten staan Wat zal hij parmantig op zijn fietsje zitten als vader zijn wensch eindelijk heeft vervuld Maar natuurlijk gaat die wensch alleen maar in vervulling, als er geen sprake meer is van klieken, hè Vliegenier. «=- O ja, nu weet ik wel wat je bedoelt. Eigenlijk heet zoo'n plant een lidcactus. Ik heb er ook een paar, nog maar kleine, maar ze bloeien toch ieder jaar. Wat duurt het lang eer zoo'n knop open is, hè Maar als ze knoppen heeft, vereischt ze extra verzorging, want die knoppen vallen gemakkelijk af. Wat leuk krullen die blaadjes om als de knoppen open zijn gegaan, vind je niet Dat's zeker om goed de meeldraden te laten zien. Goudlelie. Je „beursnoteering" is op- genomen zie je wel Teekengraag. Het is hier in Amster- dam Zaterdag ook angstig weer geweest, hoor. Maar veel later dan bij jullie, eerst om een uur of drie. Ut was juist van plan uit te gaan, maar toen de lucht er zoo dreigend uitzag, heb ik natuurlijk maar een poosje gewacht. En maar goed ook. O wat zou ik nat zijn geworden 1 Goudmuiltje. Jammer, dat je dan in de zomervacantie je vriendinnetje moet missen, hè Maar in dien tijd is je nieuwe fiets natuurlijk ook al een vriendin van je geworden, waarmee je vaak op stap gaat. Of moet ik zeggen „uit rijden gaat" Ik ben benieuwd naar je rapport. Heb je zelf nogal hoop op een mooi en een goed of waren daar je repetities niet naar 7 Mitzi Green. Nu, maak je nog maar geen zorgen. In de vacantie, als je naar het strand gaat, doe je daar wel vriendin netjes op en eer je het weet is de dag al weer aangebroken, waarop je opnieuw naar school moet stappen. Neen, ik heb nog geen filmplaatjes. Zoodra ik weer wat krijg, wordt dit in de „Plaatjes- en bonnetjes- beurs" vermeld en mag je je opgeven voor de verloting. Luistervinkje. Wat een gezellig clubje is dat nu geworden Jullie lézen zeker el- kaars briefje, is 't niet En praten jullie ook wel eens met elkaar over de raadsel tjes Als het maar niet op school gebeurt nu jullie zoo dicht bij elkaar zitten. Want dan heb je kans, dat meester boos wordt en over dat Raadselhoekje van ons niet best te spreken is. Rateltje. Ik kan me best indenken, dat Japie een beetje bang was, want het was me dan ook het weertje welHu, wat striemde de regen tegen de ruiten. Ik ge loof zelfs, dat er hagelsteenen vielen. Zat Mientje niet raar te kijken of deed ze juist haar middagslaapje Zoo'n klein peuter- tje Hapt dat al levertraan Misschien doet ze het wel om het hapje bruine suiker, hè Of is ze niet zoo'n zoetekauw Bep Machgeels. Dank je wel voor dat leuke teekeningetje. 't Is een echt schilde rijtje, hè Goudvinkje. Neen maar, daar komt ons Goudvinkje ook weer eens met haar neusje om het hoekje van de deur gluren. Of eigenlijk moet ik zeggen met haar sna veltje. Ik heb je langen tijd gemist, hoor. Maai' als je geen zin hebt in briefjes schrijven, dan moet je dat ook niet doen. We houden er een Brievenhoekje op na voor ons plezier en niet omdat het zoo moet. Van Jopie heb ik ook al het groote nieuws gehoord, maar ik mocht het je niet ver klappen. Nu oma het echter al gedaan

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 13