1000 500 300 25 EINIGEN VAN OUTWERK IM EERSTE BLAD NEEM 1 72e Jaargang 1934 VRIJDAG Uitgave: firma F. KAN DE VELBE Jr.. Walstraat 58-60. Vlissingen. Talet. 10. Postrekening66287 23 MAART Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkends Christelijke Feastdigti Olieuive Kwartaal - Abonné's GRATIS GEMEENTEBESTUUR STADS- EN PR0VINCIEN1EUWS RECHTSZAKEN MARINE EN LEGER LUCHTVAART SPORT AANBESTEDINGEN IMo. TO VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSFRljS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 12.20 per 3 maanden. Franco dooi het geheele rijk 2.50: Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. jt ADVERTENTIEPRIJSVan 1 -5 regels 1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonneawSt speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 et Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels ft -alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd legen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bil verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen ontvangen de ir, deze maand nog verschijnende nummers Alle abonné's der,,Vlissingsche Courant" in het bezit van een polis, zijn overeenkomstig de betreffende bepalingen, gratis verzekerd tegen ongevallen. SLUITING GEMEENTEHUIS OP DINSDAG 27 MAART A.S. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen brengen ter algemeene kennis, dat in verband met de bijzetting van het stoffe lijk overschot van wijlen Hare Majesteit de Koningin-Moeder op Dinsdag 27 Maart a.s. het gemeentehuis op dien dag voor het pu bliek gesloten zal zyn, zulks met uitzonde ring van het bureau van den Burgerlijken Stand, welk kantoor voor het doen van aan giften van geboorten of overlijden zoo noo- dig dien dag zal zijn geopend, indien de noodzakelijkheid daartoe door de belang hebbenden des daags te voren aan den Ambtenaar van den Burgerleken Stand wordt aangetoond. Vlissingen, 23 Maart 1934. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Register van rouwbeklag. De burgemeester zal nog eenige dagen gelegenheid geven om het register van rouwbeklag wegens het overlrjde nvan H. M. de Koningin-Moeder te teekenen. Het register ligt ter teekening op de bo denkamer ter raadhuize en wel van 9 12.30, van 25 en 710 uur. Sluiting gemeentehuis. Het gemeentehuis zal Dinsdag a.s., in verband met de bijzetting van het stoffelijk overschot van wijlen H. M, de Koningin- Moeder, gesloten zijn. Wij verwijzen verder naar de in dit num mer voorkomende officieele bekendmaking van B. en W, Een oproep aan de vrouwen van Nederland. Op initiatief van de dames Louise C. A. van Eeghen te Doorn, mr. C. Frida Katz te Amsterdam, Annie Meijer te Rotterdam, W. Wjjnaendts FranckenDyserinck en Ade- lène L. J. Zuyderhoff, beiden in Den Haag, is een uitnoodiging gericht aan alle vrou wen van Nederland om als uiting van hare gemeenschappelijke droefheid een bloemen- afscheidsgroet aan de Koningin-Moeder te brengen. Het ligt in de bedoeling van het ge noemde damescomité, waarvan mevrouw A. L. J. Zuyderhoff als penningmeesteres op treedt, het eventueele overschot in den geest van de Emmabloemcollecte ter be schikking te stellen van Oranje-Nassau's Oord, het lievelingswerk van Koningin Emma. De Nutsspaarbank te Vlissingen heeft in haar gebouw een busje geplaatst, waarin men giften voor dit doel kan deponeeren en 4wel van 91 en van 68 uur. Een muziek- en doclamatie-avónd. Door het Instituut voor Arbeidersont wikkeling wordt Donderdag 29 Maart, des avonds 8 uur, een muziek- en declamatie avond gegeven in het Concertgebouw. Medewerking zullen verleenen het Am- sterdamsch trio, onder leiding van A. Bleek rode en Willem van Cagellen, declamatie. Chef van het badbedryf. Door B. en W. is tot chef van het badbe- drrjf, in plaats van den heer J. P. van Krie ken, aan wien eervol ontslag als zoodanig is verleend, met ingang van het a.s. seizoen benoemd de heer A. H- Verharen alhier. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. Nieuwe aanwinsten. Nederlandsche en in het Ned. vertaalde romans: BoccaccioDecameronede honderd vertellingenvolledige bewerking van Bur- gersdijk. Coenraads Fakkeldragers (Duitschland 1914—'18). Elsensohn Arie roman uit de Jordaan. Helman Zuid-zuid west. Pysan Jan Utenham historische roman uit den tijd van David van Bourgondië. Schmitz Als een bloem in den wind. 't Serstevens De verliefde vagebond. Shaw De salon-socialist. Tokoenage Straat zonder zon Japau- sche arbeidersroman. Wren Beau geste roman uit het Fran- sche vreereu -lingenlegioen. Wren Beau sabreur (idem). Duitsche romans: Ganghofer Schloss Hubertus. Populair wetenschappe- lijke werken: Handwerkboeken, Beyer's no. 351. Wol len babykleertjes voor 't 1ste jaar; no. 358 Moderne kussens en andere handwerken van wolno. 361. Wollen babykleeding voor tot 3 jaar. HoffmannGoden en heldensagen6e dr. 1914. Geïll. Mollema Een muiterij in de achttiende eeuwhet afloopen van het Oost-Indische compagnie-schip Nijenborg in 1763. 1933. Geïll. PoelhekkeWoordkunstleerboek tot het bijbrengen van inzicht in letterkundige verschijnselen 3e dr. 1911. Geïll. Viruly We vlogen naar Indië 3e dr. 1933. Geïll. In de leeszaal: Everts Gids voor maatschappelijk hulp betoon in Nederland. 1933. MIDDELBURG Een gedachtenisdienst. In de geheel met belangstellenden ge vulde Nieuwe Kerk alhier had gisteravond, inplaats van een vroeger aangekondigde bijeenkomst in het belang van bet Neder- landsch Bijbelgenootschap, een Koningin- Emma-herdenking plaats. Onder de aanwezigen bevonden zich de Commissaris der Koningin in Zeeland met zijn familie, de burgemeester van Middel burg, de garnizoenscommandant, de offi cieren, onderofficieren en, manschappen van de school voor dienstplichtige onderofficie ren, en vele autoriteiten op verschillend gebied. Naar schatting waren een 1400 tal personen bijeen, toen na het zingen van Psalm 121 1 en 2 en Schriftlezing, ds. P. J. F. van Voorst Vader, Ned. Herv. predi kant te Middelburg voorging in gebed en daarna sprak over Koningin Emma als Vorstin. Spreker schetste hoe de Heere in de overledene veel heeft genomen van Haar, dochter, Haar kleindochter en van heel het Nederlandsche Volk, maar hoe Hy ook in Haar zoo heel veel heeft gegeven en dit zoo langen tijd. Nadat de aanwezigen Psalm 103 8 en 9 hadden gezongen, heeft ds. J. C. J. Kuiper, Geref. predikant te Oost- en West-Souburg, gesproken over Koningin Emma als Chris tin en Moeder. Spreker schetste hoe de overledene was een schild voor ons volk. Zij was een Christin in den waren zin des woords en bracht dit over op Koningin Wilhelmina voor wie Zij een moeder was, evenals een grootmoeder voor Haar klein kind en een Moeder voor het geheele Ne derlandsche volk. Het is niet te scheiden Haar Christin- en Haar Moederzijn. Haar hoogstaand karakter leeft voort in onze geliefde Koningin. Na het zingen van Gezang 130 6 was laatste spreker ds. C. F. Nolte, Luthersch predikant te Middelburg en Vlissingen, die Koningin Emma besprak als sterveling. Spreker deed uitkomen hoe nog pas bij het plotseling heengaan van koning Albert en nu weer by dit overlijden na korte ziekte, herinnerd wordt aan het komen van den dood voor ieder. Ieder moet tol betalen aan de natuur. Na het zingen van „Mijn schildt ende betrouwen" ging ds. Nolte in korte dank zegging voor. Ijsfabriek Walcheren. Gisteravond hield de Coöperatieve Ijs fabriek „Walcheren" haar algemeene ver gadering. De voorzitter, de heer L. Leijdes- dorff, opende de vergadering en besprak daarbij den gunstigen toestand der Ijsfa briek. In het bijzonder stond spreker stil bij het 20-jarig bestaan der fabriek. Verschillende leden antwoordden hier op met woorden van waardeering voor het geen bereikt is. De vergadering koos tot bestuurslid, den heer J. W. de Oude en tot lid van den raad van Toezicht, den heer J. Hubregtse. Aan de aandeelhouders zal 5 dividend worden uitgekeerd. De brandweer uitgerukt. Hedennacht te ongeveer kwart voor twee is de brandweer te Middelburg met de magirus-autospuit uitgerukt op bericht, dat een uitslaande brand woedde aan den Jodengang. Het bleek, dat op het terrein van den bloemist Baljeu, een begin van brand was ontstaan door het hard branden van een kachel, die omgeven door een schutting naast een der broeikasten staat. De schutting had vlam gevat. Toen de brandweer ter plaatste kwam, had men een en ander reeds omgehaald en was men begonnen met emmers water T.e bluschen. De brandweer verleende daarbij verder hulp, maar behoefde van de spuit geen gebruik te maken. BRESKENS Telegrammen van rouwbeklag, pe burgemeester van Breskens heeft de navolgende telegrammen verzonden aan H. M. de Koningin en aan H. K. H. Prinses Juliana „Het overlijdensbericht van H. M. de Koningin-Moeder maakte alhier diepen in druk de gemeente neemt deel in het smar telijk leed, dat Uwe Majesteit en Haar Huis heeft getroffen". „Met smart werd alhier het overlijdensbe richt van H. M. de Koningin-Moeder ont vangen de gemeente deelt in den rouw, waarin Uwe Koninklijke Hoogheid en het Koninklijk Huis gedompeld zijn". STAVENISSE Een oeverval. Gisteren is een oeverval geconstateerd bij den calaraiteuzen polder Moggershil onder Stavenisse voor peilraai I. De grootste leng te van den val bedraagt plm. 200 M., de grootste inscharing binnen den laagwater- stand van 1933 bedraagt plm. 140 M. De diepte langs den rand is 4 5 M. In het midden van de kom bedraagt de diepte 15 a 16 M. Gevaar voor de zeewering bestaat er niet, daar er nog ruim voldoende voorland aanwezig is en de val tot rust schijnt ge komen te zyn. Vergissing by het toedienen van phospnorlevertraan. Voor de rechtbank te 's-Gravenhage heeft terecht gestaan de 46-jarige hoofdverpleeg ster A. van der J., wie bij dagvaarding over treding van art. 307 W. v. S. was ten laste gelegd. Verdachte had nl. op 23 October van het vorig jaar aan twee kinderen van haar schoonzuster, welke op medisch advies phosphorlevertraan moesten gebruiken, zelf de phosphor aan de levertraan toegevoegd, doch zij beging daarbij de schromelijke ver gissing om duizendmaal de voorgeschreven hoeveelheid te gebruiken. Het gevolg is ge weest, dat een 2-jarig jongetje ernstig ziek geworden is, terwijl diens 4-jarig stiefbroer- tje aan de gevolgen overleden is. Het O. M. hield een kort requisitoir, waarin hy deed uitkomen hoezeer de ver dachte door haar onoplettendheid zich zelf reeds strafte. Hoewel spreker op het stand punt staat, dat roekeloosheid met ernstige gevolgen als deze onvoorwaardelijk moeten worden gestraft, wilde hij, rekening hou dend met alle omstandigheden in deze, een voorwaardelijke straf van 1 maand eischen. Verdachte hoorde dezen eisch hevig snik kend aan. De verdediger, mr. Den Tex, wees op den 15-jarigen staat van dienst van de ver dachte als verpleegster en noemde tal van omstandigheden, die geleid hebben tot het noodlottig gevolg van hetgeen verdachte voor het meerendeel onder suggestie van dr. L. heeft gedaan. Ongelukkigerwijze kwam zij bij een groothandel terecht, die een dergelijke order telefonisch aanneemt en daarop aflevert. Spreker wilde in geen geval dr. L. beschuldigen, doch diens aan wijzingen zijn toch wel degelijk van invloeo op verdachte's handelingen geweest. Pleitei concludeerde, daar van grove nalatigheid geen sprake is, dat hier vrijspraak zou mo gen volgen. Subs, kon pleiter zich met den eisch van het O.M. vereenigen. Zijn inkomsten verzwegen. De rechtbank te Rotterdam heeft den 49- jarigen J. W. L. veroordeeld tot 3000 boe te subs. 90 dagen hechtenis, wegens over treding van de wet op de inkomstenbelas ting. Verdachte had de inkomsten uit een gedeelte van zijn effectenbezit voor den fis cus verzwegen, waardoor z\jn aanslag 1200 te laag was geworden. Opgave van overgeplaatste onderofficie ren der marine Schipper P. van de Koppel van Wacht schip Willemsoord naar „Piet Hein" ser geant der mariniers H. Phielix van Afd. mariniers Rotterdam naar Wachtschip Vlis singen sergeant-hofmeester W. G. C. Grunderbeek van „Van Sperjk" naar Kaz. Willemsoord bootsman W. van Genderen van Kazerne Onderzeedienst naar „Schor pioen" sergeant-timmerman W. van der Brink van De Kooij naar Wachtschip Wil lemsoord. Op 21 Maart 1934 werd de detacheering aan boord Hr. Ms. „Schorpioen" ingetrok ken van de sergeanten-vliegtuigmaker J. Grama en B. Zwart en de sergeanten-ma chinist B. Visser, J. Kuperus en P. A. Ga- rama. De K XIV en K XV worden op 23 April te Tandjong Priok uit Nederland verwacht. Op 26 April zullen 'leze onderzeebooten c'e reis naar Soerabaja vervolgen. Het officiersexamen van de adelborsten uit de hoogste afdeelingen van het Kon. In stituut voor de marine te Willemsoord zal Maandag a.s. een aanvang nemen. De eerste luitenant F. M. Nelemans, vau het 3e regiment infanterie en werkzaam ra het landstormverband Amsterdam, is be noemd tot adjudant van de landstormgroep aldaar. De officier-vlieger 2e klasse der zeemacht F. Bakker wordt binnenkort van zijn plaat sing bij den dienst in Oost-Indië hier te lande terugverwacht. De luchtvaartafdeeling uit Soesterberg zal in het tijdvak van 26 Maart tot 21 April schietoefeningen houden in de legerplaats bij Harskamp. Geheimzinnige vondst in een Belgisch vliegtuig. Bij bet demonteeren te Mechelen van het oude Belgisch handelsvliegtuig „H. Nack" dat buiten dienst is gesteld, heeft men een sensationeele ontdekking gedaan Onder een der passagierszetels werd een verbor gen valluik ontdekt, dat openging als men op een onzichtbare veer drukte. Het is in een dier zetels, dat de groote Belgische bankier Loewenstein zat, toen üj uit het vliegtuig in zee viel en verdronk Verder wordt er nog op gewezen, dat na den val van Loewenstein het vliegtuig te Brussel landde, terwijl zoogenaamd niemand onderweg zijn verdwijnen ontdekt had. Tenslotte wordt de conclusie getrokken, dat Loewenstein werd vermoord en dat de politie een nieuw onderzoek zal instellen. Te Brussel merkt men in verband hier mede op, dat het vliegtuig van Loewen stein niet naar Brussel is gekomen na het ongeluk, maar dat het op de Franscbo kust is geland dat het niet „H. Nack" heette en dat het jaren geleden is- verkocht aan, den Engelschen ontdekkingsreiziger Com- modore Kitson die er zich in Centraal Afri ka van bediend heeft, waar het bij een va? in den Soedan totaal is vernield, Vliegongelukken. Op de Argentijnsche Andes is gister het wrak gevonden van een vliegtuig, dat on geveer 20 maanden geleden met negen man aan boord, een tocht ondernam naar het Andes-gebied en daarvan niet terugkeerde. De overblijfselen van het vliegtuig lagen bij Puente del Ince en naast het wrak in de sneeuw, die het gebergte bedekt, vond men de lijken der negen passagiers. Een passagiers-vliegtuig met twaalf in» zitenden aan boord is kort na den start uit Lima, door welke oorzaak is niet bekend, neergestort. Drie personen werden gedood, vier pas sagiers zwaar gewond. Onder deze laatsten bevindt zich ook Chili's gezant te Washing ton, Trucco. Zwemmen. De bekende Ameri- kaansche zwemster Leonore Knight, heeft te Boston twee wereldrecords, welke op naam stonden van Helen Madison, verbe terd Het record op de 440 yard vrije slag, op 3 Februari 1931 door Madison te Seattle gevestigd, met een tijd van 5 min. 31 sec., bracht Leonore Knight op 5 min. 30.6 sec., terwijl zij het record op de 500 yard vrye slag, op 16 Maart 1930 door Madison te Miami gevestigd met een tijd van 6 min. 12.4 sec., bracht op 6 min. 15.2 sec. Bij de gehouden aanbesteding voor het bouwen van een barak voor besmettelijke zieken by het St. Antoniusgesticht te Oost burg, waren de volgende biljetten ingeko men Gebr. Maas, Breskens 19.516 L. Martens, .oofdplaat 27.650 J. Hemme- kam, Oostburg 23.700 J. Daansen, Oost burg 20.044P. Daansen, Oostburg 20.300B. Christiaansen, Oostburg 21.720; A. van Poucke, Oostburg 21.850: J. Bossand, Oostburg 23.600 I. van de Vyver, Oostburg 20.957 J. van Poucke, lJzendijke, 18.700 J. de Winde, Schoon- dijke 23.398; P. Morel, Oostburg 23.603; rh. Wieleman, Hoofdplaat 16.872J. Daansen, Schoondijke 20.100 L. Maas, Sreskens 20.000P. ;^arra, Oostburg 16.989.

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1