DONDERDAG 22 MAART EERSTE BLAD rvo. 69 72e Jaargang 1934 Uitgave: Firma F. VAM DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Viissingen. ïelel. 10. Postrekening 66287 uitgezonderd o? Zendag on algemeen erkende Christelijke Feestdag» HI S i B tioor 1 111 van een 56 GRATIS GEMEENTEBESTUUR STADS- EN PROV1NCIENIEUWS DE DOMTOREN VAN UTRECHT VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk /2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 15 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei J iff) ftff|j gulden bij levens- Polis, zijn GRATIS verze- |E|8||I lange ongeschikt- kerd tegen ongelukken voorJLULPU held tot werken. Cft Hl 8u,den b'j dood OU ft gulden bij verlies 4 i/Ut? een ongeluk. (11111 hand, voet of oog. 1 gulden bij verlies 4 Aft gulden bij verlies ft P* gulden bij verlies van 19111 van een M ft van eiken een duim liill wijsvinger fa/Cr anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSW AARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen 7lieuwe Kwartaal!-Möonné's ontvangen de in deze maand nog verschijnende nummers Alle abonné's der„Vlissingsche Courant" in het bezit van een polis, zijn overeenkomstig de betreffende bepalingen, gratis verzekerd tegen ongevallen. Overlijden van Hare Majesteit de Koningin-Moeder. De Burgemeester van Viissingen j brengt ter algemeene kennis dat de buitengewone Staatscourant van 20 Maart 1934 Nr. 55a de volgende publi catie bevat Het heeft God behaagd Mijn beminde Moeder na een kort ziekbed tot Zich te roe pen. Zij is hedenmorgen zacht ingeslapen. Het is met diepe droefheid dat Ik daarvan kennis geef. Ik ben overtuigd van aller deelen in Mijn smart en die van de Mijnen en in het ver lies dat Haar overlijden voor het gansche volk, zoo hier als overzee beteekent. *s-Gravenhage, den 20 Maart I9S4. (get.) WILHELMINA. Viissingen, 22 Maart 1934. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. Register van Rouwbeklag. De Burgemeester der gemeente Viissin gen brengt ter openbare kennis, dat de ingezetenen die blijk wenschen te geven van hunne deelneming met het overlijden van Hare Majesteit de Koningin- Moeder, in de gelegenheid worden geste id om een register van rouwbeklag te teeke nen. Dit register wordt heden ten Stadhuize Sn de trouwzaal ter teekening neergelegd van 9ï£'/2, 25 en 710 uur. Viissingen, 22 Maart 1934. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. QUIIS NON FLERET. Droef ritselen de banen der oude drie kleur langs torentrans en geveltop, want de mare kwam „Een onzer edelste vorstin nen ging henen". In diepen rouw werd het Vaderland door dit verscheiden gedompeld. Angstwekkend vliedt de tijd. Heugen U nog de Augustusdagen 1894, Vlissingers, toen onze Koningin-Regentes, zelf in den vollen bloei des levens, met Nêerlands hoop het eerst© officieele bezoek aan haar trou we Zeeuwen bracht Wat was er ge zwoegd, dag en nacht door jong en oud, arm en rijk, om de stad in een tooverachtig bloemfestoen te herscheppen Hoe laaide de geestdrift bij den donder der metalen nionden, die de „joyeuze inkomste" meld den. Onbeschrijfelijk bruiste de jubel he melwaarts en 't gold zoowel de innig-sym- pathieke moeder als het alle harten ver- overende koningskind. Een buitenlandsch ij journalist getuigde terecht„Njj heb ik gelezen in de volksziel van Nederland. De ze kleine natie staat onwrikbaar geschaard om den troon zyner Landsvrouwen Ziet, de jaren wentelden. Een jeugdige Koningin, stralend van schoonheid, zweert met luider stemme trouw aan de wetten des lands. Zij zal het scheepje van Staat Veilig sturen in 't barnen der gevaren door sfè woeste golven der wereldzee en heeft dus de afgelegde beloften op onberispelijke wij ze ingelost. Wie gaf haar de kracht om deze zware taak te torsen? Wie vormde haar tot een toonbeeld van Vaderlandsche deugden Wie schonk haar het heerlijke gevoel van plichtsbetrachting en de fierheid, beroemd en bewonderd tot ver over de landpalen Niemand anders dan de eminente leiding van wijlen Koningin Emma en daarom bul gen wij weemoedig 't hoofd rond de doods- sponde. Want Verstijfd is thans de hand, di© haar jeug dige telge het rechte spoor wees in het doornig staatsbestier voor eeuwig geloken zijn de vriendelijke oogen, die steeds van moederlijken trots glinsterden, wanneer het volk zijn spontane hulde bracht aan de, zoo innig-geliefde Dochter en het hart, altijd bewogen met- én vol liefde voor de lijden den getuige Oranje-Nassauoord, onster felijk monument voor 't nageslacht klopt niet meer Hoogere macht schonk haar ongetwijfeld het loon der betrouwende Christinne, maar ook Nederlandsche dankbaarheid reikt ver der dan de boorden der groeve Geen op recht bewoner der lage landen aan de zee zal ooit vergeten, welke treffende bladzij den Koningin Emm?, als Moeder en Regen tes in de annalen zyner historie heeft ge schreven. Princesse van Duijtschen bloet, Ons Vaderlant ghetrouwe Bleef zij tot in den doet l E. J. MICHIELSEN. Hoofd eener openbare school. Sas van Gent, 20 Maart 1934. Een register van rouwbeklag. De burgemeester brengt ter openbare kennis dat de ingezetenen, die blijk wen schen te geven van hun deelneming mot het overlijden van H. M. de Koningin-Moe der, in de gelegenheid worden gesteld om een register van rouwbeklag te teekenea. Dit register is in de trouwzaal ter tee kening neergelegd van 912.30, van 2 5 en van 710 uur. Het carillon stopgezet. Het carillon van den St. Jacobstoren zat tot en met Dinsdag worden stopgezet. Een gedachtenisdienst. Aan den vooravond van de begrafenis van H. M. de Koningin-Moeder zal Maan dag a.s. om half negen des avonds in de Gereformeerde Kerk aan de Paul Kruger- straat een gedachtenisdienst worden ge houden. Telegrammen van rouwbeklag. Aan H.M. de Koningin is het volgende telegram gezonden De Provinciale Commissie van den Bij- zonderen Vrijwilligen Landstorm in Zee land, betuigt Uwe Majesteit, namens de af- deelingen van „Het Zeeuwsche Verband", hare hartelijke deelneming bij het smarte lijk verlies, door U en Uw Gezin geleden. LAERNOES, Secretaris. BIERMAN, Commandant. Door de Kon. Scherpschutters-vereeni- ging Viissingen is in een gisteravond ge houden algemeene vergadering besloten een telegram van deelneming aan H.M. de Ko ningin te zenden. Benoeming Openbare Leeszaal en Bibliotheek. De biblothecaresse der Openbare Lees zaal en Bibliotheek mej. H. B. A. Heyse is met ingang van 1 April benoemd tot ad junct-directrice aan de Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Leiden. Vanaf dien da tum zal mej. G. van Deinse uit Middelburg tijdelijk belast worden met de leiding van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek hier ter stede. De Klop op de deur. Over dit onderwerp sprak gisteravond voor de C.K.W.O. ds. A. K. Straatsma, Ned. Herv. predikant te 's-Gravenhage, naar aan leiding van het bekende boek van mevr. Ida BoudierBakker. Na de gebruikelijke opening door den voorzitter, den heer J. Marijs, wijdde deze allereerst eenige gevoelvolle woorden aan de nagedachtenis van H. M. de Koningin- Moeder, waarna tot eerbiedige hulde de aanwezigen zich eenige oogenblikken van hun zetels verhieven. Ds. Straatsma begon met er op te wijzen, dat „De Klop op de deur" een Hollandsche, echt-Amsterdamsche geschiedenis is. Een familie-geschiedenis, beginnend in het jaar 1850 eu pas eindigend na den oorlog. Spreker kan zich indenken dat vooral een ras-echte Amsterdammer van dit boek genoten heeft, zóó wordt de geschiedenis van zijn sn\d tijdens de laatste 70 jaar er in beschreven. Het hoek stelt als hoofdpersoon in het licht een vrouw, nl. de figuur van Annetje Goldewijn. Spreker teekende haar in meerdere fijne trekjes aan het begin van haar leven, als klein meisje in haar vaders huis, en aan het eind van haar leven, als oude, eenzame vrouw, levend in haar herinneringen. Tus- schen dit begin en eind ligt dit beele lange, rijke en toch arme leven, waarvan spreker in boeiende bewoordingen dezen avond het een en ander liet zien. Spreker schilderde ons de bezoeken van juffrouw Goldwyn in het winkeltje van Ka- rel Roos, den armen boekverkooper, haar huwelijk met den aristocratischen Frederik Craets, de zes uit dit huwelyk geboren kinderen, met hun uiteenloopenöe karak ters. We maakten weer mee het verschijnen van de eerste fiets en den eersten auto, en de opschudding die deze in Amsterdam ver oorzaakten. We mogen gelooven dat deze episodes authentiek zijn, daar mevr. Bou dierBakker hiervoor archieven heeft ge raadpleegd. In bonte kleuren zien we de veranderingen in den loop der jaren. Dat is het leven, dat klopt op de deur. Al bouwt men dikke muren, uit conservatisme, het bruisende leven dringt er door. We beleven in het boek mee de emanci patie der vrouw, de opkomst van het soci alisme Multatuli, Marx. De eerste soci aal-democraat, Domela Nieuwenhuis, in de Tweede Kamer, slechts door één lid be groet. In dit verband vraagt spreker of de Kerk wel tijdig heeft gehoord de klop op de deur, wat betreft het sociale leven en dan moet spreker zeggen helaas neen. Zoo was het ook op-het gebied der dichtkunst. Vijftig jaar geleden was al wat dichtte dominéé Beets, Ten Kate, Ter Haar. De beweging der tachtigers heeft hieraan een geweldigen klap gegeven. Waar blijven ook nog in onzen tijd de geïnspireerde toonkunstenaars als een Bach, met zijn machtige Matthaus-passion Vervolgens besprak spreker de vraag hoe staat het nu met het geestelijk element in het boek Het merkwaardige en tevens het tragische is dan, dat de Kerk en wat erger is, het evangelie van Jezus Christus ten eenenmale genegeerd wordt. Hoe is het mogelijk dat in een Amsterdamsche ge schiedenis van 70 80 ja: m, geheel gezwe gen kan worden over het Evangelie, de ge weldige kerkelijke bewegingen als het Re veil, de Doleantie, niet worden genoemd. Samenvattend komt spreker tot de con clusie dat er over het boek ligt een groote weemoed, van wat voorbijgaat en niet weerkomt. En verder spreekt er uit de groote geestelijke armoede. Op treffende wijze liet spreker dit zien bij het sterfbed van den zee-officier en bij freule Eugenie, die met al haar energie streed tegen den haar sloopenden vijand, de t.b.c. En niet minder in de vraag van de oudjes Craets hadden wij onze kinderen niet anders moe ten opvoeden. Door heel het boek schrijdt het woord van Paulus Zonder God en zon der hoop in de wereld. Gelukkig daarentegen, aldus eindigde spreker, de Christen, die mag wandelen in Eeuwigheidslicht. Met grr to aani—cht volgden de talrijke aanwezigen in de intieme sfeer der Luther- sclie kerk de boeiende rede van den be gaafden spreker, die de bijeenkomst met dankgebed besloot. Technische Studieclub. Voor bovengenoemde vereeniging gaf de heer ir. G. de Rooy een causerie over de constructie en inrichting der onderzeeboo ten. Na een inleidend woord door den voorzitter der T.S.C. werd o.a. een bijzon der woord van dank gebracht aan ir. De Rooy voor zyn bereidwilligheid en aan be stuur en directeur der Zeevaartschool voor het beschikbaar stellen van haar aula. De heer De Rooy begou met er op te wij zen, dat geen diepe beschouwingen naar voren gebracht zullen worden, doch een overzichtelijk geheel zal gegeven worden. Een uiteenzetting toonde aan hoe enkele der eerste onderzeebooten geconstrueerd waren, vergeleken met de tegenwoordige moderne onderzeebooten, toegelicht aan de hand van duidelijke foto's. Hierna volgde het definieeren der onderzeeboot en op wel ke wijze het onder water gaan, het zgn. duiken en weder rrjzen geschiedt. Verschillende afbeeldingen gaven een blik van een boot op diverse diepten. Een alge meen overzicht volgde nu wat betreft het machine-complex, o.a. de Dieselmachines, voor drijven, schroef boven water, electro- motoren voor hetzelfde doel onder water, pompen, apparaten, enz., dit alles noodig C 'ttM is de hoogste in ons land! Maaf van al de Sunlight Zeep die in één jaar verbruikt wordt zou een toren gebouwd kunnen worden die nog 22.400 maal hooger reikt! Dit geweldige cijfer is een treffend bewijs van het vertrouwen dat de Nederlandsche huisvrouwen in de volmaakte kwaliteit van Sunlight Zeep stellen! AAN DIT GROOTE VERBRUIK DANKT U TEVENS DEN UITERST LAGEN PRIJS VAN om een goede en veilige bediening van de onderzeeboot te verzekeren. Bijzonder zij vermeld de lanceerinrichting van de tor pedo's inrichting comrhandotoren enz. De electrische drijfkracht, aldus vervolgde spreker, speelt hier een zeer belangrijke hoofdrol en de benoodigdheden nemen daar voor een groote plaats in. Vervolgens werd op duidelijke wijze weer gegeven de constructie van een wordende onderzeeboot vanaf het leggen der Mei tot zijn element bereikt is en welke moeilijkhe den men te c**erwinnen heeft, dit laatste in verband met de beschikbare ruimte. Na de thee vervolgde spreker zijn cause rie over het interieur van de onderzeeboot. Wij zagen de genoemde machines in beeld gebracht. Verder de verblijfplaatsen der bemanning. Een kijkje van het zgn. „cen trale station" en commandotoren volgde. Verder werden nog enkele typen van onder zeebooten onder de loupe genomen, o.a. de K-booten en tot slot werden eenige foto's vertoond, welke het vertrek te zien gaven van eenige onzer onderzeebooten naar Ned. Oost-Indië, m?t de gebruikelijke ceremo niën. De heer De Rooy hoopte aan het eind van zijn causerie,dat hetgeen hij gezegd had, zijn doel niet zou missen. Uit het applaus bleek dat de causerie door alle aanwezigen op hoogen prijs werd gesteld. De voorzitter dankte namens de T.S.C. den heer ir. De Rooy nogmaals hartelijk voor dezen interessanten en zeer leerzamen avond. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De Koninklijke auto voor het sterfhuis van H. M. de Koningin-Moeder, een krans wordt binnengedragen. Een foto van de Nieuwe Kerk te Delft, waar het stoffelijk overschot van H. M. de Koningin-Moeder zal worden bijgezet. In de kerk is men be zig het interieur in orde te brengen voor de a.s. begrafenis. De werkzaamheden in den hoofdingang van de Nieuwe Kerk. Fabel achtige prijzen worden nu al reeds ge vraagd in de omgeving van de Nieuwe Kerk te Delft. De groote Paaschvee-tentoon- stelling te 's-Bosch. Een der Zeeuwsche boeren in onderhandeling over den prijs van een mooi exemplaar. De eerste lentedag in 1934 in de hoofdstad. Een tentoon stelling van door banketbakkers vervaar digde werkstukken in de vakschool voor banketbakkers te Amsterdam. De nieu we brug over de Ringvaart te Heemstede. OOST- EN WEST-SOUBURG Feestelijkheden afgelast. In verband met het overlijden van H. M de Koningin-Moeder heeft, naar wij verne men, het bestuur der vereeniging „Uit hel VolkVoor het Volk", de op 30 April a.s. te houden feestelijkheden afgelast. Gevonden voorwerpen. Handschoen bij Anema, Vlissingscliestr. E 8 kinderportemonnaie met inhoud by Boone, Van Tumhoutstraat E 50. GOES Bond van Plattelandsvrouwen. Dinsdagmiddag had in de Prins van Oranje te Goes een druk bezochte vergade ring plaats van leden van bovengenoemden bond en belangstellenden, onder voorzitter schap van mevr. GroenewegeNelemans, presidente van de provinciale afdeeling, om te komen tot oprichting van de gewestelij ke afdeeling Zuid-Beveland en omstreken, van den Bond van Plattelandsvrouwen. De presidente gaf een uitvoerig overzicht van het ontstaan, doel en werkwijze van den Ned. Bond, vanaf de oprichting in Oc tober 1930 tot heden en trad vervolgens in bijzonderheden over de provinciale afdee ling Zeeland. Decentralisatie bleek noodzakelijk. De voordeelen van gewestelijke afdeelingen. werden nader toegelichthet bezoeken der vergaderingen op de verschillende eilanden is duur en vraagt veel tijd. In het belang der leden zal meer gedaan kunnen worden door het geven van ver schillende korte cursussen, o.a. fijne keu ken, ziekenverpleging in huis, zuigelingen zorg enz. Vele mogelijkheden voor de ontwikkeling der vrouw zijn aanwezig en zeker is ieder volkomen overtuigd van den goeden, vèr- reikenden invloed van een beschaafde, ont wikkelde vrouw in gezin en omgeving. Het werk van den Boerinnenbond kan een ze gen worden voor het platteland. Spr. hoopt dan ook, dat belangstellenden zich als lid zullen opgeven. Nu volgde een gezellige pauze met thee en eigen gebak, een smakelijk product van. het landbouwhuishoudonderwys, aangebo den door enkele leden. Tijdens dit thee halfuurtje traden 17 dames als lid toe, waardoor het ledenaantal steeg tot 60. Deelname aan de provinciale vergadering in Mei op het eiland Tholen, de zomer- excursie en medewerking aan de landbouw tentoonstelling te Kruiningen, werden in, het kort besproken. BRESKENS Een smokkelsloep gestrand. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is een visschersloep de B. 8 uit Breskens .hj hoog water vastgeloopen op het strand van de Haan (België). De visscherssloep, welke smokkelwaar aan boord had, kon niet meer op eigen kracht vlot raken. Rijkswacht en tolbeambten werden verwittigd en kwamen spoedig ter plaatse. De twee smokkelaars werden aangehouden en de sloep werd in beslag genomen. Men vond er een honderd- tt kisten in, weike kruiken jenever bevar.- ten. De loodsdienst van Oostende zal t: achten, de sloep weer vlot te krijgen om haar vervolgens naar Oostende te sleepen. De twee smokkelaars zijn te Brugge inge sloten. GROEDE Het Groene Kruis. Dinsdagavond hield het Groene Kruis to Groede, een algemeene vergadering, in ae zaal van den heer P. Lagendijk alhier. Uit het jaarverslag over 1933 bleek, dat door de Zuster 3471 bezoeken werden afge legd en wel 3320 ziekenbezoeken, 109 t.b.c. bezoeken en 42 zuigelingenbezoeken. Van de verplegingsmaterialen werd door 65 personen 111 maal gebruik gemaakt. Als afgevaardigde naar de algemeene vergadering van het Prov. Groene Kruis, werd benoemd Mevr. Dees-Haak en ais plaatsvervanger de heer F. E. Pas. Uit de' rekening over 1932 bleek, dat was

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1