1000 500 300 100 25 ROUWDIENST WOENSDAG ai MAART EERSTE BLAD No. 68 72e Jaargang 1934- Uitgave: firma F. VAN DE VELDE Ir., Walslraat 58-60, Vlissingen. ïelel. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdafm Ttieuwe Kwartaal - abonné's GRATIS IN MEMORIAL. Flitsen DE EENHEIDSPRIJSWINKEL. STADS- EN PRGVINCIEN1EUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1 -5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct Iedere rege meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels /l.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen ontvangen de in deze maand nog verschijnende nummers Alle abonné's der„Vlissingsche Courant" in het bezit van een polis, zijn overeenkomstig de betreffende bepalingen, gratis verzekerd tegen ongevallen. Onze Koningin. Onze Koningin-Regentes Onze Koningin-Moeder. De Moeder des Vaderlands. Daar staat een volk aan het sterfbed van haar vroegere Koningin, van de latere Regentes, van de Koningin-Moe der, aan het sterfbed van een lieve Vrouwe, en slechts komt ons een traan in de oogen, maar we klagen niet. We weten, dat Haar einde gezegend was, gelijk Haar leven gezegend is geweest. Haar einde was de zachte zucht, waar mee een koestering van liefde wordt be sloten. Waarom zouden we klagen Dit leven is er een van volheid geweest en het ver scheiden is als een loon. Toen Haar ziel overging, moeten de engelen in den hemel zich hebben geschaard om Haar te laten opgaan tot den eeuwigen Vader, Die de Koning der Koningen is, Wiens heerlijkheid te luisterrijker zai stralen, naarmate Hij zich omringt met Koningin nen van liefde en deugd. Want dat was Zijeen Koningin van liefde en deugd I De liefde heeft haar omstraald, toen Zij als jonge vorstin uit den vreemde tot ons kwam om zich ganschelijk te wijden aan de belangen van ons Vorstenhuis en door hetzelve aan het heil van ons volk. Ze is er slechts op bedacht geweest om zich te geven. Als Koningin om het zorgelijke leven te verzachten en ten goede te beïnvloeden, van een ouderen koning en gemaal. Als Koningin-Regen tes om ons volk te besturen en uit wissel vallige avonturen te houden in de jaren dat ons land zonder feitelijke koninklijke leiding was. Als Koningin-Moeder om door haar liefde en deugd het bestuur te omglanzen van Haar Kind, dc erfelijke troonopvolgster, welke het volk aan Haar dankt. Ons volk sfaaf niet wanhopig aan Haar sterfbed, want onze naaste bestuurlijke toekomst ligt, naar menschelijke bereke ning, verankerd. We weten, dat we er Haar erkentelijk voor moeten zijn. We vinden geen tranen, want we zijn er van overtuigd, dat dit leven gezegend is geweest en liet einde zacht was, als de bekroning van iets goeds. Ais we zouden moeten klagen, dan zouden we het moeten doen om ons zelve, om hetgeen we verloren. Haar leidende macht behoeven we weliswaar niet meer, maar wel zullen we missen Haar stichtend voorbeeld. Voor beeld van opofferingszin, voorbeeld van het stille en blije geluk, te verkrijgen door gegeven liefde en warme genegen heid. Om Haar gebrachte offers, om Haar innige liefde, om de koestering, welke van Haar persoonlijkheid uitging, was ze de Moeder des Vaderlands. Wanneer een goede Moeder sterft, be klaagt men zich niet om harentwille, maar omwille van zich zelf. Toen Willem de Zwijger door moorde naarshand viel, heeft ook hij niet zich zelf beklaagd, hij die de Vader des Vaderlands werd geheeten. Hij wist, dat een volk achterbleef, hetwelk ter be schikking van haar lot zoozeer eenheid en leiding behoefde. En daarom was Zijn laatste zuchtArm volk 1 En Heer, er barm U er over 1 Gelijk Willem de Zwijger de Vader des Vaderlands was, omdat hij het volk tot de haar bestemde zelfstandigheid moet leiden en heeft geleid, zoo mag Koningin Emma de Moeder de Vaderlands worden gehee ten, omdat Ze door Haar opofferende leifde de eenheid in het volk heeft be waard en door Haar stichtend voorbeeld dat volk op goede baan behoudend heeft geleid. Juist omdat we in dezen tijd, waarin zooveel ontbindende factoren werken, zoo moeilijk een Figuur kunnen missen, Welker liefde samenhield, daarom ver zuchten we ook nu arm volk. Heer, er barm U er over. Erbarm U, o Heer, zoo dat nog noodig ware, ook over de zich van Haar, Die ons zoo lief was en Die ons in het leven zoo heeft gesticht. Vergeld aan Haar, wat Ze voor ons volk heeft gedaan. Doe Haar ziel rusten in Uw eeuwigen Vrede Het zij zoo. In de laatste jaren is in verschillende landen de eenheidsprijswinkel meer of min der in het middelpunt der belangstelling ge komen en is zelfs de sterke arm te hulp ge roepen, om de ontwikkeling van deze soort winkels te belemmeren. Momenteel is er bij het Fransche parle ment een wetsontwerp in behandeling, dat, zoo het aangenomen wordt, den eenheids prijswinkels zal dwingen verschillende ver anderingen aan te brengen in hun wijze van zaken-doen. Mocht deze wet inderdaad tot stand komen, dan is er allicht gelegen heid op de beteekenis daarvan nog nader terug te komen. Doch afgescheiden van het feit, of deze wet in Frankrijk ingevoerd zal worden, blijft het van belang eens na te gaan, welke ontwikkelingsmogelijkheden de eenheids prijswinkel heeft, waarbij wij dan tevens voor Nederland 'n conclusie willen trekken. Normaal is het, dat bij het opzetten van een winkel eerst het artikel of de groep of artikelen, die men ten verkoop wenscht te bieden, uitgekozen wordt, terwijl men daar na zich gaat bezinnen over de prijzen, die men zal vragen. Zoo is de gang van zaken echter niet bij csn eenheidsprijswinkel. Dan peinst men het eerst over den prijs. Men stelt enkele prijscategorieën vast, bv. 25 ct., 50 ct. en f 1 en gaat daarna de artikelen uitzoeken, die in die verschillende catego rieën ondergebracht kunnen worden. Men volgt dus een tegengestelde methode en dit beheerscht volkomen de ontwikke lingskansen. De eenheidsprijswinkel is van Amerï- kaanschen oorsprong. Het is de gemakzucht van den Amerikaan, die weinig tijd aan het doen van inkoopen wenscht te besteden en die daardoor aan den eenheidsprijswin kel goede kansen heeft gegeven. Voor deze soort winkels weet de kooper precies van te voren, welken prijs hij zal hebben te be steden en het is gemakkelijk een begroo ting van de uitgaven op te maken. In Engeland is de eenheidsprijswinkel geconcentreerd in den arbeiderswinkel. Daar, evenals in de meeste andere landen, is het de minder koopkrachtige bevolking, die zich tot den eenheidsprijswinkel wendt voor het bevredigen van bepaalde behoef ten. Tegen de vaststaande prijscategorieën kunnen nog betrekkelijk voorwerpen van waarde aangeboden worden, omdat het per- roneel met lagere loon en tevreden is, aan het interieur weinig of geen zorg behoeft besteed te worden en verschillende artikelen in massale hoeveelheden ingekocht kunnen worden. In Duitschland heeft nog een speciale oorzaak medegewerkt om de eenheidsprijs- wankels eenigermate tot bloei te brengen. De zelfstandige middenstand had aldaar te weinig acht geslagen op de onderlinge prijsverschuivingen, en zoo kon het voorko men, dat het eene artikel met een verlies en het andere met een abnormale winst verkocht werd. Het is te begrijpen, dat de exploitanten van eenheidsprijswinkels zich in het bijzonder op die artikelen gingen toeleggen, die door den zelfstandigen mid denstand te hoog in prijs waren gesteld. Dit is zeker mede één de- oorzaken geweest voor de sprongsgewijze ontwikkeling, die de eenheidsprijswinkel in Duitschland heeft doorgemaakt. Gaan wij de factoren in Nederland na, dan blijken deze voor de ontwikkeling van den eenheidsprijs winkel niet bijzonder gun stig te zijn. Vooreerst is het Nederlandsche publiek sterk individualistisch aangelegd, in tegen stelling met het Amerikaansche, dat meer voor het massale voelt. Dit maakt, dat men in Nederland het koopen in een eenheids prijswinkel altijd nog als iets minderwaar digs beschouwt. En in de tweede plaats is de koopkracht van het Nederlandsche publiek in het alge meen genomen grooter dan van bepaalde centra in het buitenland, zoodat de Neder landsche eenheidsprijswinkel steeds met een beperkte afzet-mogelijkheid rekening moet houden. Verder moet de doorsnee-Nederlander, of liever Nederlandsche, een vertrouwden win kelier hebben, omdat er zoo weinig kennis van kwaliteiten heerscht. Dit laatste feit maakt natuurlijk het koopen in eenheids prijswinkels riskant en houdt er in groote mate van terug. En ten slotte is een belangrijke factor het aanpassingsvermogen van den zelf standigen middenstand bij veranderde om standigheden. Vervult deze zijn taak met nauwgezetheid, dan kunnen de kansen van den eenheidsprijswinkel in Nederland niet' groot zijn en zeker bestas.t er geen enkele aanleiding, om op regeeringsingrijpen in dezen aan. te dringen. Het overlyden van H. M. de Koningin- Moeder. Nar wij vernemen ligt voor hen, die in verband met het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder hun deelneming wenschen te betuigen, bij den Commissaris der Ko ningin te Middelburg een register ter tee- kening, van welke gelegenheid reeds druk gebruik is gemaakt. Een rouwdienst in de Ned. Herv. Kerk alhier. Om uiting te geven aan de diepe droef heid bij het verscheiden van H. M. de Ko ningin-Moeder, zal onder leiding van de Hervormde Vlirringsche predikanten een rouwdienst worden gehouden in de St. Ja- cobskerk op Vrijdagavond 23 Maart om 8.30 uur. Een telegram van de Kamer van Koophandel. Door de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwsche Eilanden is aan H. M. de Konin gin telegrafisch deelneming betuigd met het overladen van H, M. de Koningin- Moeder. Voordrachtavond uitgesteld. De voordrachtavond van het departement Vlissingen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, welke Maandag 26 Maart zou worden gehouden, zal in verband met het overigden van H. M. de Koningin-Moeder niet doorgaan, Vlissingsche Burgerwacht. Gisterenavond werd door bovengenoemde vereeniging in het Militair Tehuis het over lijden van de Koningin-Moeder herdacht. De commandant, de heer C. Rühl, schet ste in gevoelvolle woorden de groote ver dienste van deze hooge Vrouwe en Haar groote liefde voor ons land en ons volk. Hij wekte de burgerwachters op tot trouw aan ons Vox-stenhuis en aanhankelijkheid aan koningin Wilhelmina. Ten teeken van rouw werden dien avond de wekelijksche oefeningen afgelast. De bioscoop-voorstellingen. De voorstelingen in het Alhambra- en Luxor-Theafcer zullen van heden af weder gewoon doorgaan, Alleen op Dinsdag 27 Maart, den dag der begrafenis, zullen zij gesloten zijn. N.V. Kon. Maatsch, „de Schelde." Op de N.V. Kon. Maatsch. ,de Schelde'' alhier is het volgende bekend gemaakt De heer ir. H. Suijver deelde ons mede met ingang van 29 April a.s. zijn betrek king van hoofdingenieur te willen neerleg gen. Gelukkig hebben wij intusschen den heer Suijver bereid gevonden actief in dienst te blijven als ingenieur-consulent en als zoo danig de behandeling van enkele bijzondere onderwerpen op zich te nemen. In de vacature van hoofdingenieur van de afdeeling machinebouw wordt benoemd ir. H. W. van Tijen. In de aldus ontstane vacature van chef van de teekenkamer voor machinebouw wordt benoemd ir. C. Kapsenberg. Beeediging. Ter burgerlijke zitting van de rechtbank te Middelburg werd beëedigd als wacht meester der Kon. marechaussee, de heer C. J. van Burg, behoorende tot de brigade te Vlissingen. De nieuwe Drankwet, Op X April a.s. treedt het verbod der Drankwet ten opzichte van de verpachting der vergunningen en de verloven A in wer king en 1 Mei a.s. het hebben van vergun ningen ten name van vennootschappen, ze delijke lichamen of de besturen van deze. Hoewel de Drankwet verpachting der vergunningen en verloven A verbiedt, was deze verpachting in bepaalde gevallen tot 1 April 1934 toegestaan. Heeft op 1 April 1934 overschrijving van de vergunning of het verlof A niet plaatsgehad, d.w.z. duurt de verpachting voort, dar. moeten Burge meester en Wethouders tot intrekking van de vergunning of het verlof A overgaan, tenzij natuurlijk de houder zelf het bedrijf is gaan uitoefenen, of een zetkasteleia heeft aangesteld. Overschrijving van de vergunning of het verlof A blijft beperkt tot de personen, die op 1 Mei 1931 den houder in de uitoefening van het bedrijf vervingen en die het bedrijt zullen uitoefenen in de localiteit waarin het op voormeld tijdstip werd uitgeoefend, of voor wiens rekening op 1 Mei 1931 in de lokaliteit waarvoor de vergunning of het verlof A gold, het bedrijf werd uitgeoefend. Ten opzichte van z.g. vennootschapsver gunningen enz. bepaalt de Drankwet het navolgende Vergunningen verleend vóór 1 Mei 1904 en bijzondere vergunningen, beiderlei be staande ten name van vennootschappen, zedelijke lichamen of de besturen van deze, vervallen, behoudens intrekken of vroeger vervallen, met 1 Mei 1934, Evenwel blijven, tenzij zij worden inge trokken of vervallen, voortbestaan zooda nige vergunningen, welke le. gelden voor lokaliteiten, die deel uit maken van een inrichting voor maatschap pelijk verkeer, welke naar het oordeel van dén Minister van Sociale Zaken voldoet aan de eisehen, die bij Koninklijk besluit zijn gesteld 2e. staan ten name van eene sociëteit 3e. staan ten name van een rechtsper soon, die alleen drank verkoopt voor ge bruik elders dan ter plaatse van verkoop, enz. Genoemde vergunningen, die niet inge volge het vorenstaande kunnen blijven voortbestaan, kunnen vóór 1 Mei 1934, be houdens uitzonderingen in de wet genoemd, op schriftelijk verzoek, door Burgemeester en Wethouders worden overgeschreven op een natuurlijk persoon. MIDDELBURG Herdenking overlijden van H. M. Koningin Emma. Ter openbare terechtzitting der arron- dissements-rechtbank te Middelburg van heden is het overigden van H. M. de Koningin-Moeder herdacht. Alle leden van het college waren ter te rechtzitting aanwezig, benevens vele leden der balie en de in het gerechtsgebouw dienst doende ambtenaren. De president, mr. G. F. Baron thoe Schwartzenberg en Hohenlansberg, sprak als volgt Alvorens tot de gewone werkzaamheden over te gaan, zij het mij vergund met een enkel woord de Hooge overledene, H. M. de Koningin-Moeder te herdenken. Door Hare groote gaven van verstand en hart heeft Zij gedurende de vele jaren, die Zij in Nederland onder ons heeft geleefd, de liefde van allen verworven. Wij herdenken daarbij ook het vele, dat Zij als regentes van het Koninkrijk voor den Staat heeft gedaan en de hulp en steun, die Zij ook voor talloozen in de laatste be narde tijden is geweest. Als Vorstin, als vrouw en als moeder is zij steeds een voorbeeld geweest voor allen en de herinnering daaraan zal in Nederland steeds in eere worden gehouden. De rechtbank neemt deze gelegenheid waar om eerbiedig hare innige deelneming te betuigen aan H. M. de Koningin en Haar Huis in het groote en onherstelbare verlies, door dit sterfgeval geleden. Ik noodig u uit om met mij op te staan en eenige oogenblikken aan de nagedachte- 0m uiting te geven aan onze diepe droefheid bij het ver scheiden van H.M. de Koningin- Moeder zal onder leiding van de Hervormde Vlissingsche Predikanten een worden gehouden in de St. Jacobskerk op Vrijdagvond 23 Maart, om 8.30 uur. (Adv.) nis van de Koningin-Moeder te Mijden. Nadat aan dit verzoek was voldaan, werd het woord gevoerd door den officier van justitie, mr. W. F. E. Baron van der Feltz, die het navolgende sprak Na een ziekbed van eenige dagen, waar van de wisselende berichten ons met hoop en vrees vervulden, is daar het nog plotse ling ontstellende bericht gekomen, dat H.M, de Koningin-Moeder is heengegaan. Nu het Nederlandsche volk in rouw ge dompeld wordt door het heengaan vaa Haar, die voor ons een zoo waardevol bezit was geworden,, past een woord tot hare na gedachtenis. De ouderen onder ons hefc meest en toch eigenlijk iedereen, weet van den grooten weldoenden invloed, die van onze Koningin-» Moeder over ons allen is uitgegaan en. hoe* zeer Zij tot zegen is geweest voor hét ge heel e Nederlandsche volk en hoeveel wij aan haar te danken hebben. Ik meen daarom, dat bij Haar heengaan, het een plicht is in dit college op dit oogen- blik te getuigen van gevoelens van aandoe ning en dankbaarheid voor de koninklijke wijze, waarop Zij haar leven heeft gewijd aan het Nederlandsche volk. Namens de balie sloot mr. J. F. vaa Deinse zich bij de reeds gesproken woorden aan. H. M. de KoninginMoeder, aldus spr., heeft zich een onvergetelijke plaats veroverd in de harten van het Nederland* sche volk en ook de balie wil thans getuigen van het smartelijk verlies, wat door Haag heengaan ons volk treft. Zangvereeniging' „Tot Oefening en Uitspanning'^ Bach's Matthaus Passion Concert- en Gehoorzaal, „Wenn ich einmal soil scheiden, So scheide nicht von mir Weemoed vervult ons om het verscheiden van H. M. de Koningin-Moeder. Aan den dirigeer-Iessenaar zijn als teeken van rouw palmtakken met witte lelies aan gebracht. Als het laatste accoord van hefc koraal dat door de volle zaal staand werd aan gehoord is verstorven, betreedt ds. M. van Empel het podium en wijdt woorden van groote dankbaarheid aan de nagedachtenis van Haar, diehedenmorgen is ontslapen, woorden van innige deelneming aan het in rouw gedompelde'Oranjehuis, inzonderheid aan H. M. de Koningin, die Haar Moeder verloor. Namens het bestuur van de zang vereeniging deelt de heer Van Empel mede, dat zg met de uitvoering van Bach's Pas- sionsmusik mede Koningin Emma wil eeren, wier vroomheid dezelfde was als van den grooten cantor. En „Tot Oefening en Uitspanning" heeft haar woord gestand gedaan. Onder de eminente leiding van den heer Joh, H. Caro heeft zij met medewerking van solisten en orkest een avond van groote wijding, met momenten van treffende ontroering gege ven een weergave van Bach's meester werk, welke de heiligheid en grootschheid gedacht, waarmede H. M. de Koningin- Moeder zooveel jaren haar taak in ons land heeft vervuld. Als in de lijdensweken geen uitvoering der Passie-muziek wordt gegeven, voelen we dat als 'n groot gemis. Al is er, zooaia in Amsterdam, nog geen traditie gescha pen, dank zij de medewerking van de Bach- vereeniging, zijn we de laatste jaren reeds veel meer in de gelegenheid om door Bach's onsterfelijke kunst geboeid te worden. Ook nu heeft de weergave, vol toewgding ea devotie, van het ontzaglijke lijdensdrama de beste indrukken gevestigd. Ja 't lgkt zelfs of met iedere herhaling de vorige wordt overtroffen en schoonheid en relegie nog klaarder aan den dag treden. Het koor heeft met algeheeie overgave gezongen,

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1