1000 500 300 25 H. M. de Koningin-Moeder overleden EEN RIJK EN DIENEND LEVEN IVo. 67 72e Jaargang 1934 DINSDAG Uitgave: firma f. VAK DE VELDE Ir., Waistraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 6628? 20 MAART op Zondag en algemeen erkends Okrist#e Feestdagen VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco dooi hef geheele rijk 2.50. Voor België. Duitschland en Frankrijk 13.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 et Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels t\alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" De vorige week Donderdag werd het eerste bericht bekend gemaakt dat H. M. de Koningin-Moeder ongesteld was, veroorzaakt door bronchitis en sedert een paar dagen bed legerig was. De ziekte liet zich dadelijk ernstig aanzien, snede in ver band met den leeftijd van de Koningin. De officieele berichten die omtrent de ziekte van de ge liefde vorstin werden gepubliceerd, lieten weinig hoop meer op herstel en de ziekte nam in enkele dagen een zoo nood lottige wending, dat helaas het ergste moest worden gevreesd. De telegrammen die wij gisteren en hedennacht ontvingen kenmerkten den toestand als zeer ernstig. Gisterenavond om half tien werd het volgende communiqué gepubliceerd „De namiddag had een rustig verloop. Het hoesten wordt minder. Hare Majesteit is nog uiterst vermoeid en de toestand wordt nog steeds als ernstig beschouwd." Het communiqué van hedenochtend half acht van dr. De Jongh omtrent den toestand luidde „Nacht rustig, doch laatste half uur toestand hard achter uit gegaan en wordt hopeloos geacht." Slechts enkele minuten na dit communiqué volgde het tele gram van het overlijden van Hare Majesteit. Dit telegram luidde als volgt „Koningin-Moeder kwart voor acht rustig ingeslapen. Aan sterfbed bevonden zich H. M. de Koningin, H. K, H. Prinses Juliana en de Vorst van Waldeck." <p s De natie rouwt om het smartelijk verlies dat geleden wordt door het overlijden van de Koningin der Weldadigheid. Een hoogstaande, edele vrouw is met Koningin Emma ten grave gedaald. Een vorstin die zich in de algemeene achting van het Nederlandsche volk mocht verheugen en voor wie zelfs in sociaal-democratische kringen grootc waardcering bestond. Het Nederlandsche volk treurt met de Koninklijke familie in het droevig verlies dat ons Vorstenhuis heeft geleden en wij bieden aan de Koninklijke familie onze innigste gevoelens van deelneming met den zwaren slag. dien ons geliefd Oranjehuis heeft getroffen. HET BEZOEK VAN H. M. AAN VLISSINGEN IN 1928. Wij bewaren ook nog een aangename herinnering aan het verblijf van H. M. Koningin Emma in Grand Hotel Britannia van 13 tot 21 Mei 1928. H. M. heeft hier toen incognito vertoefd en verschillende uitstapjes gemaakt. Zij heeft ook kerkdiensten bijgewoond op 17 Mei (Hemelvaartsdag) te Middelburg in de Koorkerk onder gehoor van ds. M. van Empel en op Zondag 20 Mei in de Groote Kerk alhier, waar ds. A. de Voogd den dienst leidde. H. M. heeft bij haar vertrek op Maandag 21 Mei uit onze provincie uiting gegeven aan haar gevoelens van groote dankbaarheid, nu de bevolking van Walcheren haar zoo rustig heeft doen genieten van het natuur- en stedenschoon. Hoewel het weer niet gunstig is geweest heeft dit toen H. M. niet weerhouden haar voorgenomen uitstapjes te doen. Onze wensch toen uitgesproken, waarin wij H. M. een oprecht hartelijk gemeend „Tot weerziens" toeriepen, is helaas niet in vervulling mogen gaan. EEN RIJK EN DIENEND LEVEN. Nuchterheid, zuiver gevoel voor realiteit en critische zin zijn de drie voornaamste eigenschappen, die het Nederland sche volk kenmerken. Een volkomen uit de grillige lijn van zijn bewogen geschiedenis verklaarbaar wantrouwen tegen over buitenlandsche invloeden deed het begrijpelijk zijn, dat, toen de Prinses van Waldeck Pyrmont ook al had zij van moeder's zijde Nassausch bloed in de aderen als jonge gemalin van den ouderen Koning Willem III in de residentie kwam, ook in de gevoelens van hen, die uit hoofde van rang of geboorte tot de hoogste kringen behoorden, scepticisme domineerde. Hoe snel heeft deze Duitsche prinses, door haar groote eigenschappen van geest en gemoed, den weg weten te vin den naar het ondanks uiterlijke onbewogenheid toch zoo warm kloppend hart van onze natie, die als geen andere, val- schen schijn van echtheid weet te onderscheiden Vrouw in de hoogste beteekenis van dit woord, miste zij, in de dagen van zorg en leed, welke haar in haar rijke leven niet be spaard zijn gebleven, allerminst den moed en het zelfvertrou wen, die zij behoefde om te volharden in wat zij tot haar hoogsten plicht rekende. Maar juist de echt-vrouwelijke gaven, die in zoo rijke mate haar deel waren en waarvan zij, door den drang van haar natuurlijken eenvoud, zoo talloos vele malen onbewust heeft doen blijken, zullen haar in de herinnering van het volk doen voortleven als de Koningin-Moeder, met welke betite ling haar persoon en persoonlijkheid tevens 1 op de beste wijze wordt gekenschetst en geëerd. In Augustus van het vorige jaar heeft, ter gelegenheid van den 75sten verjaardag der Koningin-Moeder, het overgroote deel der Nederlandsche pers, in hooggestemde artikelen, die geïnspireerd waren door hetgeen er leett in de breede lagen van het volk, de loftrompet over deze nobele vrouw gestoken en het is in dit verband wel een zeer droeve gedachte, dat de feiten en bijzonderheden, welke wij ook thans hebben te releveeren uit het leven van haar, wie dit artikel is gewijd, het sombere karakter hebben van een necrologie. Adelheid Emma Wilhelmina Theresia werd 2 Augustus 1858 te Arolsen geboren als, gerekend naar de volgorde van den leeftijd, de derde der kinderen van vorst George Victor van Waldeck Pyrmont en prinses Helena van Nassau, een strenge vrouw van groote intelligentie, die alles in het werk stelde om haar kinderen onder haar persoonlijke leiding en met behulp van bekwame leeraren een veelzijdige ontwikke ling deelachtig te doen worden. Prinses Emma voelde zich, wat haar studie betreft, vooral aangetrokken tot de geschie denis haar karaktereigenschappen deden haar echter in nog grootere mate belangstelling koesteren voor sociaal werk. In het lenigen ,van den nood van zieken en'behoeftigen vond zij haar grootste voldoening en ook op lateren leeftijd heeft zij, in haar nieuw gekozen staat, meermalen gelegenheid ge vonden om daarvan te doen blijken. Een extra-nummer van de Staatscourant maakte op 1 October 1878 de verloving bekend van Zijne Majesteit Koning Willem III, wiens gade, Koningin Sophie hem op 3 Juni 1877 ontvallen was, met Prinses Emma. Op 19 October d.a.v. gaven de Staten-Generaal de bij de wet vereischte toe stemming tot het huwelijk. Op verzoek van den Koning belastte Dr. Laurens Reyn- liart Beynen, die sinds kort was afgetreden als rector van het Gymnasium te Den Haag, zich met de eervolle taak, de toen twintigjarige prinses van voorlichting te dienen omtrent het land, dat van nu af aan haar vaderland zou zijn. De hoog bejaarde doctor vertoefde te dien einde enkele maanden te Arolsen en ook zijn dochter, die hem in verband met zijn leeftijd naar het Duitsche grondgebied had vergezeld, werd spoedig toegelaten tot de Prinses, die zich uiterst leergierig toonde en in korten tijd de Nederlandsche taal eenigermate leerde spreken, a Slechts kort was de tijd der verlovingin den namiddag van 7 januari 1879 had nadat de daartoe vereischte formaliteiten door den Opperkamerheer van den Koning, Mr. C, Th. Baron van Lijnden van Sandenburg, waren verricht de huwelijksvoltrekking plaats, in tegenwoordigheid van een vrij groot gezelschap vorstelijke personen en hoog- waardigheidsbekleeders, waartoe o.m„ behalve de vorstelijke familie Van Waldeck, Prins Willem von Wied, schoonzoon van Prins Frederik der Nederlanden, Prins August von Wurtemberg, als vertegenwoordiger van Keizer Willem I, de voorzitters der Eerste en Tweede Kamer van Nederland, de vice-president van den Raad van State, de minister van Buitenlandsche Zaken en de directeur van het Kabinet des Konings, behoorden. Bij de kerkelijke inzegening, in de kapel van het slot van Arolsen, trad de hofprediker Scipio als voorganger op. Drie dagen na de huwelijksvoltrekking vertrok het Koninklijk echtpaar per extra-trein naar Nederland bij het passeeren van de grens bij Oldenzaal geschiedde de eerste begroeting door de Nederlandsche autoriteiten. Het eerste bezoek aan de hoofdstad had eerst 21 April plaats de intocht te Den Haag een week later, aangezien deze vertraagd waren door het overlijden, in Luxemburg, van Prins Hendrik, den broeder des Konings. De residentie be groette de jonge Koningin met warme geestdrift en vooral aan de ontvangst van het Koninklijke echtpaar in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen hebben degenen, die daarbij aanwezig mochten zijn, onvergetelijke herinnerin gen bewaard. Groot was, op 31 Augustus 1880, de weerklank in het geheele land van de tijding, dat Koningin Emma in het Paleis te 's-Gravenhage het leven had geschonken aan een dochter, De blijde mare verspreidde zich door de bijzondere maatregelen, welke de ook in dien tijd reeds actieve pers vertegenwoordigers hadden genomen, in een oogwenk over geheel Europa. De dynastie der Oranje's, ernstig bedreigd door de slagen, die dit Huis getroffen hadden het over lijdensbericht van den Prins van Oranje kwam een half jaar na den dood van Prins Hendrik uit Parijs, terwijl toen reeds vaststond, dat ook de eenig overgebleven zoon van den Koning, Prins Alexander geen lang leven beschoren zou zijn kon als gered worden beschouwd. Herinnerd moge hier worden aan de boodschap van den Koning aan de Staten-Generaal, bij welker lezing, op dien vreugdevollen dag, menigeen het hart is volgeschoten. „Het is voor ons een groote vreugde" aldus ving de boodschap aan „U de blijde tijding te kunnen mededee- len dat Hare Majesteit de Koningin, Onze beminde Gemalin hedenmiddag bevallen is van eene Prinses. Wij zijn overtuigd, dat de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal van harte deelen in de gevoelens, die deze heuglijke gebeurtenis bij Ons opwekt en met Ons dankbaar den zegen erkennen, die door den Allerhoogste aan Ons Huis en het Vaderland is geschonken. En hiermede, Mijne Heeren, bevelen wij U in Gode's heilige bescherming. 's-Gravenhage, 31 Augustus 1880, WILLEM." Voor Koningin Emma braken schoon zij zich gedragen wist door de toegenegenheid en aanhankelijkheid van het volk, dat haar had leeren kennen en waardeeren als een vorstin, die rechtschapenheid aan eenvoud paarde moei lijke jaren aan, toen de gezondheidstoestand van haar Gemaal langzaam achteruit ging en eindelijk zorgwekkend werd. Tot aan zijn verscheiden op 23 November 1890, be toonde zij zich de lieve gade en trouwe verpleegster, die door haar gestadige en opofferende zorgen, niet alleen de laatste dagen van den Koning verlichtte, maar zich tevens een zoo mogelijk nog diepere genegenheid in het hart van het Neder landsche volk wist te verwerven. De lijkdienst op het Loo, geleid door Nicolaas Beets op 1 December van genoemd jaar, was een ontroerende plechtigheid. Thans zag Koningin Emma zich geplaatst voor een ontzag wekkende taak op 32-jarigen leeftijd werd zij geroepen tot het Regentschap. Acht moeilijke jaren jaren van partij strijd in zijn felste schakeeringen heeft zij zich, door haar groote gaven van geest en gemoed, van deze taak gekweten op een wijze, die het best kan worden weergegeven door het woord, van Staatsraad Mr. A. P. W. Cort van der L'inden, oud-premier tijdens de oorlogsjaren en oud-minister van justitie tijdens het regentschap van de Koningin-Moeder, neergeschreven in het „Gedenkboek", dat ter gelegenheid van haar zeventigsteu verjaardag en vijftigjarig Nederlander schap is uitgegeven. „De Koningin-MoederIn den loop der tijden heeft deze naam een eigen beteekenis gekregen. Zij, die evenals ik het voorrecht hadden, als minister samen te werken met de Koningin-Moeder, toen zij Regentes was of later Haar mochten benaderen in moeilijke omstan digheden en bewogen tijden, zij weten, wat zij geweest is voor Haar nieuw gekozen vaderland. De Koningin-Moeder heeft ons volk lief gekregen, want zij zag in ons volk, zijn zeden en gewoonten, bijna alleen het waardevolle en het goedespiegelbeeld van Haar eigen moed. Zij heeft Haar liefde betoond door Haar trouw mede-

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1