500 300 25 Üh de betoovering PALMOLIVE DONDERDAG 15 MAART EERSTE BLAD van UivhuidL 72e Jaargang Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir.. Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen FRAUDE. STADS- EN PROVINCIENIEUWS «-No. 63 1934- VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk /2.50. Voor België. Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1 -5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonne men speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 ct. Iedere rege meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bil verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Zwerven de hyena's van het slagveld weer rond Dat teren op de ellende van ahderen is een treurig bedrijf. We kennen bet uit de oorlogsjaren, toen liet luchthartig „handel" heette, wanneer goederen naar de oorlogvoerende landen werden verkocht, van welke men wist, dat ze dienen zouden om er moordmateriaal uit te vervaardigen. „Slim" waren degenen, die levensmiddelen met enorme winsten over de grens wisten te smokkelen, terwijl die eerst onttrokken moesten worden aan verzwakte landgenooten, voor wie die ar tikelen een kwestie van herstel, van behoud en leven waren. Met al dien handel en al die slimmigheidjes daalde het moreele peil van een groot deel der bevolking zóó ern stig, dat de gevolgen na den oorlog nog langen tijd merkbaar waren en een nieuw geslacht dreigden te vergiftigen. Laaghartig was ook het bedrijf in de oorlogsjaren van de zakenlieden en ambte naren, die met de leiding van de nood- distributiebedrijven waren belast, daarvoor goed betaald, en toch nog meerder voordeel zochten ten koste van de andere reeds zoo gedupeerde landgenooten, door dezen voor het hun toekomende te bestelen. Een misdrijf is een misdrijf, hoe, waar of wanneer ook begaan, maar een misdrijf, begaan tegenover armen en behoeftigen, een stelen van hetgeen voor steun aan on- gelukkigen en gedupeerden is bedoeld, is de ergerlijkste wandaad, welke tegenover de samenleving te bedenken is. Het schijnt, dat we er sinds den oorlog nog niet veel beter op zijn geworden. We derom is de maatschappij een slagveld. Bij hoopen liggen de crisis-slachtoffers ter neer, geslagen, hulpeloos, schier reddeloos. De maatschappij echter kent haar plicht. Er is een geweldig velerlei van organisaties opgericht om overal, waar dat noodig is, de behulpzame hand te bieden. De maat schappij heeft voor het reddingswerk een aantal menschen aangesteld en die worden voor hun hulp betaald, goed, althans vol doende beta,ald. En zietweer schijnen er vele individuen te zijn, die hun handen, wel ke helpen moeten, niet kunnen afhouden voor wat aan de slachtoffers wordt aange dragen. Ze verrijken zich van offers, offers, voor welke honderduizenden in den lande, die het óók niet breed hebben, moeten bloeden. Aan wat noodig is om elkaar te helpen, dragen zelfs de minst draagkrach- tigen bij, in den vorm van belastingen, accijnzen, toeslagen, rechten en anderszins. En onder hen, die rondgaan om uit te deelen van de gaven, waaraan de ellende van de offerenden vaak kleeft zijn er, die stelen Is het niet een sinister bedrijf Te gemeen is zulk werk, dan dat men het noemen zou, ware het niet, dat het soms ook wel ondoordacht dan meestal in het klein wordt gedaan. En daarom schrijven we deze regelen. Opdat ieder den gruwel zal inzien van wat een gruwel is. Maar er moet ons ook een waarschuwing Uit de pen tegen overdrijving. In de laatste dagen worden plots ont zaglijk veel berichten over fraudes gepu bliceerd en onderzoekingen hebben reeds bitgewezen dat daarbij mateloos wordt overdreven. Dat is eveneens een groote fout jegens öe maatschappij. Eerstens omdat daardoor een blaam, on verdiend, geworpen wordt op verdienste lijke burgers en ambtenaren en tweedens, omdat de massa op onjuiste gronden tot on tevredenheid wordt gestemd. Die ontevre denheid kan op zichzelf weer leiden tot een verminderde medewerking aan de uitvoe ring van overigens toch zoo noodzakelijke crissimaatregelen. Het na-ijverig speuren naar vermeende gevallen van fraude, het overdrijven of ver- algemeenen van die gevallen, is op zichzelf iWenzeerfraude. Het betreft een frau duleuze voorlichting' en bederving van de openbare meening met het doel, het pro ductieve oogmerk, om te speculeeren op de lagere volksinstictem Zoo goed als degene fraude pleegt, die zich op directe wijze ten koste der crisis- slachtoffers verrijkt, zoo ook benadeelen zij de gemeenschap, die op onbillijke, overdre ven wijze, fouten en misstanden bij de leni- Êihg- van den crisisnood uitdijen» De gemeentelijke geneeskundige dienst. Aan het verslag van den gemeentelijken geneeskundigen dienst over het dienstjaar 1933, is het volgende ontleend In de raadsvergadering van 29 April 1932 werd op voorstel van de meerderheid van het college van Burg. en Weth. beslo ten de gemeentelijke ziekeiiafdeeling' in het Gasthuis te bestemmen tot verpleeghuis voor tuberculose-patiënten, het beginsel der vrije ziekenhuiskeuze in te voeren, in te trekken het bestaande tarief voor de zie- kenafdeeling in het Gasthuis en een com missie te benoemen, die tot taak had spoe dig een regeling te ontwerpen ter uitvoe ring van de in dezen zin te nemen heslui ten in overleg met de ziekenhuizen en de vereenigingen voor ziekenhuisverpleging en het Walchersch ziekenfonds. Het uitvoerige rapport dezer commissie diende den raad tot leiding zijner bespre kingen in de raadsvergadering van 28 Oc tober 1932, in welke de raad o.m. besloot le. tot het vaststellen der „Verordenin gen op de geneeskundige verzorging van on- en minvermogenden in Vlissingen" 2e. tot het aangaan van overeenkomsten met het R. Kath. Parochiaal Arm- en Weesbestuur te Vlissingen en de Vereeni ging tot stichting en instandhouding va,n een Christelijk ziekenhuis „Bethesda" te Vlissingen, betreffende de verpleging en behandeling van on- en minvermogenden, zulks voor het tijdvak van 1 Januari 1933 tot en met 31 December. 1934. Door deze besluiten werd de geneeskun dige verzorging van on- en minvermogen den geconcentreerd en opgedragen aan de gemeentelijke instelling voor Maatschappe lijk Hulpbetoon. Deze geneeskundige verzorging omvat a. de geneeskundige hulp buiten zieken huizen b. vervoer naar en de verpleging in ziekenhuizen c. verloskundige hulp bui ten of in ziekenhuizen d. specialistische hulp en tandheelkundige hulp e. verstrek king van genees- en verbandmiddelen f. verstrekking van prothesen en versterken de middelen. Met ingang van 1 Januari 1933 werd de ze geneeskundige verzorging aan Maat schappelijk Hulpbetoon toegevoegd, zulks onder den naam van „Gemeentelijke Ge neeskundige Dienst". De medische dienst in deze wordt ver vuld door den heer R. Grippeling, arts, als gemeente-geneeskundige, die op verzoek van Maatschappelijk Hulpbetoon alle on- en minvermogenden behandelt, die geen lid zijn van een ziekenfonds, en den heer dr. W. F. T. van der Bijl, die als controleerend geneesheer van de Coöperatieve Vereeni ging „Centraal Beheer" beslist, zoo moge lijk in overleg" met den behandelenden ge neesheer, over de al of niet opneming in een ziekenhuis van personen, die geheel of gedeeltelijk voor rekening der gemeente komen. Nu de geneeskundige verzorging van on- en minvermogenden in deze gemeente over 1933 voor het eerst in dezen gewijzigden vorm heeft plaats gehad, meent de admi nistrateur van het gemeentelijk bureau voor sociale zaken, de heer W, de Wolf, goed te doen in dit eerste jaarverslag eenigszins uitvoerig stil te staan bij de onder a tot en met f genoemde gevallen, waarin hulpverleening plaats heeft. Natuurlijk moet hij zich beperken tot de zuiver administratieve beschrijving, doch daaruit kan dan ook een duidelijk beeld worden gevormd omtrent de financieele resultaten van deze geneeskundige verzor ging. De geneeskundige verzorging is te split sen in twee gedeelten le. geneeskundige verzorging buiten de ziekenhuizen (a, c, d en f); 2e. geneeskundige verzorging in de ziekenhuizen (b). De controleerend-geneesheer bepaalt in overleg' met den behandelenden genees heer in het ziekenhuis het tijdstip waarop de verpleging of de specialistische hulp en stralenhehandeling' in een. ziekenhuis voor rekening van de gemeentelijke instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon een einde neemt. Ziekenhuisverpleging' geschiedt ïn de laagste klasse. Met de twee particuliere ziekenhuizen in deze gemeente en met het ziekenhuis te Middelburg is voor de verpleging van de 3e klasse-patiënten een regeling getroffen. Na een uiteenzetting van de regeling in zake verpleging in de ziekenhuizen van on- en nrnvermogenden in deze gemeente, meent de administrateur thans te kunnen overgaan tot het verstrekken en groepee- ren van eenige cijfers, opdat de vraag „wat de financieele gevolgen geweest zijn van de reorganisatie van de geneeskundige verzorging van on- en minvermogenden in deze gemeente" een alleszins duidelijk en objectief antwoord in dit verslag gevonden moge worden. Wat de kosten- van de geneeskundige verzorging over 1931 betreft, meen ik ge bruik te kunnen maken van een berekening van de kosten van de gemeente inzake de geneeskundige verzorging over 1931, welke gegevens zijn ontleend aan het rapport van de commissie voor ziekenhuisverpleging, dd. 14 October 1932, welk rapport ook tot basis diende voor de besprekingen in de vergadering van den raad dezer gemeente en waarin o.m. vermeld wordt In 1931 kostte de ziekeiiafdeeling van het Gasthuis (3e klasse) volgens het ac countantsonderzoek 3.70 per dag. Er waren in dat jiar 20.404 verpleegdagen 3e klasse de kosten daaraan verbonden be droegen dus *0.404 X 3.70 75.494.80. De kosten der geneeskundige verzorging- van de vaste bedeelden van de gemeente lijke instelling voor >xaatschappelijk Hulp betoon bedroegen over 1931 5546.58, in totaal dus 82.915.68. In 1931 werd door de 3e klasse patiënten aan verpleeggelden betaald 10.441.20. Kosten voor rekening der gemeente in 1931 72.474.48. Kosten van de geneeskundige verzorging van on- en minvermogenden over, 1933 9501 verpleegdagen in „Bethesda", kost prijs 35.375.43 6630 verpleegdagen in het St. Joseph-ziekenhuis, kostprijs 22.106.21; 1906 verpleegdagen in dagverblijven in zee hospitium „Zonneveld", kostprijs ƒ2639.39 18.037 verpleegdagen tot een totaalbedrag van 60.121,39. Hierbij komen nog ver schillende andere kosten voor salaris speci alisten, pensioenen, wachtgelden enz. tot een bedrag van 31.607.04, zoodat de tota le uitgaven beloopen 917'?.' 13 De inkomsten bedroegenBijdrage ont vangen in de verpleegkosten van de veree niging voor ziekenhuisverpleging „Vlissin gen" 17.560 idem „Gelijke Plichten Ge lijke Rechten" 4622 idem van andere instellingen 880.66 idem van particuie- ren 6039.63 totaal inkomsten een be drag van 29.102.29. Kosten voor de gemeente over 1933 dus 62.626.14. Onder deze kosten is opgenomen de post van 8844.33 voor kosten op wachtgeld stelling personeel Gasthuis, welke post ge leidelijk minder wordt en voor 1934 is ge raamd op 4200. Voorts moet er op gewezen worden, dat de kosten van het controle-instituut op re kening van de geneeskundige verzorging worden geboekt, ondanks dat onder dit be drag ook begrepen is de controle bij ziek ten van gemeente-ambtenaren en werklie den. Gedurende het afgeloopen jaar werden via het controle-instituut opgenomen in „Bethesda" 290 patiënten met 9501 ver pleegdagen, in het „St. Joseph"-ziekenhuis 284 patiënten met 6630 verpleegdagen, in het zeehospitium „Zonneveld" 13 patiënten met 1906 verpleegdagen, terwijl in het „St. Joseph"-ziekenhuis één patiënt in de dag verblijven verpleegd werd gedurende 342 dagen. Alle patiënten, die geheel of gedeeltelijk voor rekening van de gemeentelijke instel ling voor Maatschappelijk Hulpbetoon in een ziekenhuis worden opgenomen, komen in behandeling' óf bij den specialistinternist of bij den chirurg. Gedurende het afgeloopen jaar werden vor rekening van Maatschappelijk Hulpbe toon behandeld door den specialist-internist in „Bethesda" 140 patiënten en in het „St. Joseph"-ziekenhuis 122 patiënten, met res pectievelijk 4846 en 3380 verpleegdagen gemiddelde verpleegduur respectievelijk 35 en 28 dagen. Door den chirurg werden behandeld in „Bethesda" 150 patiënten en in het „St. Jseph"-ziekenhuis 162 patiënten, met resp. 4655 en 3250 verpleegdagen gemiddelde verpleegduur resp. 31 en 20 dagen. sfc Aan het verslag van den controleerend- geneeskundige, dr. W. F. T, van der Bijl, over het dienstjaar 1933, betreffende de controle op de opname en het verblijf van patiënten in de ziekenhuizen te Vlissingen, ontleenen wij het volgende Op 2 Januari 1933 begon de werkzaam heid van het controle-meldingsbureau. We mogen vaststellen, cïat wij van de Vlissingsche artsen een groote medewer king hebben ondervonden. Een woord van dank aan hen mag hier niet ontbreken. Het is duidelijk, dat er af en toe ver schil van meening was over de noodzake lijkheid van al- of niet-opname van een patiënt. Het aantal afgewezen gevallen bedraagt echter nog geen 2 Niet alleen in. Vlissingen, maar ook elders heeft men ligt een onuitputtelijke bron van romantiek! Want een frissche, j'eugdige huid verleent U een lief talligheid, die door geen regelmatige trekken of kostbare kleedij wordt geëvenaard. Gebruik dus uitsluitend Palmolive zeep, de zeep die wereld beroemd is geworden door haar verzachtenden invloed op de teint. Zij laat de jeugd en charme van Uw huid volle recht wedervaren. Waaraan dankt Palmolive deze toovermacht Eenvoudig aan de groote hoeveelheid olijfolie, de sedert tientallen eeuwen terecht geprezen schoonheidsolie, welke in elk stuk Palmolive zeep wordt verwerkt. Olijfolie geeft een fluweel-zacht schuim, dat zelfs de fijnste poriën binnendringt én alles verwijdert wat Uw charme zou kunnen schaden. „.cte 2Mp der^mgd zich nauwkeurig rekenschap te geven van de redenen, waarom voor een patiënt zie kenhuisbehandeling noodig is. De moderne ziekenhuizen zijn zeer kostbaar geoutilleer de inrichtingen en men maakt ook in het dagelijksch leven van kostbare zaken alleen gebruik, als men langs andere minder kostbare wege™ zijn doel niet bereiken kan. De redenen bij een ziektegeval om een patiënt buiten het gezin te verplegen kun nen ondergebracht worden in de 4 volgen de groepen observatie, behandeling, ver pleging en isolatie. Het is mogelijk dat meerdere redenen gelijktijdig aanwezig zijn bovendien is in iedere beslissing tot opneming een tweetal motieven verwerkteen medisch en een sociaal. Het eerste is voor den medicus hoofdzaak het tweede heeft een meer re latieve beteekenis. Ik acht het onjuist om zuiver op sociale indicatie in te grijpen. Als de medische in dicatie ontbreekt, behooren dergelijke pa tiënten zeker niet in een ziekenhuis thuis. De sociale indicatie zonder medische indi catie heeft tot conclusie behandeling in 'n ander milieu, echter niet in dat van een ziekenhuis. Patiënten zonder medische indicatie zijn feitelijk reen „patiënt' -ï". Er is geen me dische aanwijzing en dus hebben wij niet met een „patiënt" te doen. Een bepaalde medische indicat* is bijv. wanneer de wen- schelijkheid bestaat een speciale onderzoek methode aan te wenden, welke slechts in een ziekenhuis kan worden uitgevoerd. Zoo is het in het algemeen niet wensche- lijk om lijders aan neurose, hysterie, psy- chastenie in een ziekenhuis op te nemen. Vroeger werd alles en nog wat in zieken huizen hier en "ers opgenomen. Zeker is hier niet altijd het belang van de patiënten, mede gediend geweest. Ook in het welbe grepen belang der patiënten was dus selec tie noodig. Dat hierbij tevens andere be langen gediend worden, kan vooral in deze tijden niet anders dan toejuiching verdie nen. Dat de nieuwe regeling in Vlissingen zulke goede resultaten heeft kunnen geven, danken wij voor een zeer groot deel aan den chirurg dr. A. Staverman en den inter nist dr. A. P. Smitt. Het is ong'ewenscht om interne patiënten dadelijk op te nemen, zonder dat de specia list-internist zich eerst poliklinisch heeft kunnen overtuigen of de opname wel noo dig is. Zoo zal de behandelend geneeskundige, welke opname vraagt om een patiënt met longontsteking, long- of maagbloeding alle gevallen waarin levensgevaar kan be staan nauwkeurig te overwegen hebben of dit levensgevaar °,lleen kan worden op geheven door maatregelen en middelen, welke alleen en uitsluitend in een zieken huis door te voeren zijn. Zoo zal men zich werkelijk moeten beraden over de vraag of men voor een zieke v-.et een beroerte, of een hartspierlijder in een ziekenhuis zoo veel meer kan doen dan thuis. In de overgroote meerderheid der geval len zal deze vraag in ontkennenden zib moeten worden beantwoord. Bij de huis- verpleging is hulp noodig deze kan ech ter door verschillende instanties worden verstrekt en zeker zal dit zeer veel gerin gere financieele offers vergen, zonder dat daarbij aan de belangen van dergelijke pa tiënten ook maar iets wordt te kort ge daan. Wat de tuberculose betreft, sta ik op het standpunt, dat het ziekenhuis noodig is voor zekerstelling der diagnose, eventu eel vooi'bereiding voor een sanatorium of herstellingsoord. Het mag nooit de plaats zijn om lijders aan open tuberculose te isoleeren. Wil dit effectief zijn, dan zou het geen isoleeren maar „interneeren" moeten zijn. In betrekkelijk weinig gevallen gelukt het de patiënten bacillen-vrij te krijgen. Door bemiddeling van het controle-mel dingsbureau zijn in de verschillende zieken huizen opgeno nen 587 patiënten over de verschillende geneeskundigen verdeeld be droeg dit resp. 161, 112, 133, 116, 27, 16 en 18 en van de verloskundigen 4 gevallen. Ik eindig met een woord van dank aan den heer wethouder van sociale zaken en den mij toegevoegden ambtenaar voor den grooten steun, dien ik in het afgeloopen jaar van hen mocht ondervinden. VUURWAPENWET. De Commissaris van Politie te Vlissin gen, tevens Commissaris van Rijkspolitie, Hoofd van Plaatselijke Politie ingevolge de Vuurwapenwet, verwittigt alle personen, die, zonder daartoe bevoegd te zijn a. Alarmpistolen en/of andere soortgelijke, voor bedreiging of afdreiging geschikte voorwerpen, b. gaswapenen, c. alle andere vuurwapenen, d. munitie, voorhanden hebben, hiervan onmiddellijk aan zijn bureau kennis te geven. Houders van bijzondere machtigingen tot het voorhanden hebben van vuurwapenen of munitie, dienen zich te overtuigen, of de hun verstrekte machtigingen hun geldig heid niét hebben verloren. Op de desbetreffende machtigingen staat de geldigheidsduur vermeld. Deze machti gingen moeten aan zijn bureau worden in geleverd op den datum, waarop zij verloo- pen. Indien de houders van bijzondere mach tigingen hieraan niet voldoen, wordt geaebt, dat zij vuurwapenen of munitie voorhanden hebben, zonder daartoe bevoegd te zijn en zijn strafbaar. Het voorhanden hebben van vuurwapenen of munitie zonder daartoe bevoegd te zyn, kan worden gestraft met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste twee duizend gulden, terwijl de vuurwapenen of munitie inbeslag worden genomen en verbeurd verklaard kunnen worden.

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1