1000 500 300 25 WOENSDAG 14 MAART EERSTE BLAD AKKEPJCACHETS No. 62 72e Jaargang 1934- Uitgave: Firma F. VAK DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. lelel. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feesttfagtn DE OPENHARTIGHEID VAN DE BROQUEVIILE. STADS- EN PROVINCIENIEUWS Neem straks een "AKKERTJE" VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 72.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekei. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. WL ADVERTENTIEPRIJSVan 1 -5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 et Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels ƒ1.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van elfeen anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Flitsen De Belgische minister-president de Bro- queville heeft met groote openhartigheid over het Duitsche probleem gesproken en daarmede heeft hij de groote leugen ver scheurd, welke sinds 1918 heeft bestaan. Op zich zelf is dit een verstandige daad, getuigende van moed. De openbare meening ls steeds zoet gehouden met die groote leugen en dan eens benutte men dien leugen op de eene manier, dan weer op de andere. Destijds zou het Duitschland zijn, die alles zou betalen, doch in Lausanne werden deze betalingen begraven. Toen was het de Duitsche bewapening, die coute que coute, zou worden tegengehouden, zon der dat de ex-geallieerden in staat waren de pogingen van Duitschland in deze rich ting tegen te houden. Het ligt niet in de lijn van een economisch betoog om over de ontwapeningsconferentie te schrijven, tenminste niet in dit verband. Wilden wij de bewapeningswedloop, die misschien zal ontstaan, behandelen, dan zouden wij moe ten wijzen op de werkverruiming, welke hierdoor zou kunnen ontstaanop de productie-mogelijkheden van tal van grond stoffen, op het toenemend gebruik van staal, de roestvrije metalen, rubber, olie, maar daarmede zouden wij uit economisch opzicht de bewapeningsgevolgen hebben geschetst. Wij willen echter naar aanleiding van de Broqueville's rede een andere opmerking maken. Tot dusverre hebben wij in Europa een groote vrees gekoesterd voor de ver schillende splijtzwammen, die wij niet konden wegwerken. De Poolsche corridor, de Balkan en Hongarije, de Saar vormden wel de grootste. Doch geleidelijk zijn vele van deze problemen minder acuut gewor den. Duitschland heeft met Polen een non- egressiepact gesloten en 't ziet er werkelijk naar uit, alsof het nieuwe Duitschland goede bedoelingen met Polen heeft. Wat achter de schermen is geschied men begrijpt, dat Berlijn niet zonder meer vriendschap met Polen heeft gezocht kan men slechts raden, maar weten doet men niet. De Balkanstaten zijn bezig een blok te vormen en daardoor is veel van de vroegere spanning verloren. ElzasLotha ringen vormt geen wig meer tusschen Frankrijk en Duitschland en wat de Saar betreft, zullen wij den loop der gebeurtenis sen hebben af te wachten. Het Oostenrïjk- sche- en het Hongaarsche probleem is door Mussolini's geste veel aan dreiging vermin derd en het ziet er naar uit, dat in Mid den-Europa eenige rust zal gaan intreden. Rusland is voor een groot gedeelte binnen de eigen grenzen teruggedrongen en Mant- sjoekwo zorgt voor de temming* van den Russischen kolos in het Verre Oosten. Toen stale het Japansche gevaar zijn hoofd op. Men vreesde voor een agressie welke weieens ernstige gevolgen zou kun nen hebben en nog is het geen pais en vree om den Stillen Oceaan. Het schijnt echter toe, dat ook daé,r de spanning aan het minderen is. Doch de Broqueville heeft de hand ge legd op een gevaarlijke plek en wel de on tembaarheid van Duitschland. De groote mogendheden missen de macht om daad werkelijk krachtig tegen Duitschland op te treden, willen zij geen nieuwen oorlog ont ketenen. Daartoe zullen Engeland en Italië zich vooralsnog niet leenen en een krijg tusschen Frankrijk en Duitschland, alhoe wel niet onmogelijk, is toch niet te ver wachten. Dat ook hier niet alles geheel zuiver is, blijkt uit het feit, dat België zijn Stem heeft laten hooren, opdat het land biet opnieuw een slagveld zal worden, het geen natuurlijk niet onmogelijk is, wanneer Frankrijk zijn eigen grenzen practisch on neembaar maakt. Duitschland heeft ontegenzeggelijk een gevuld arsenaal van eischen en verlangens. Deze eischen worden één voor één naar voren gebracht, zoodra de tijd daarvoor rijp is. Wanneer men vanaf 1918 nagaat, wat Duitschland al niet gedaan gekregen heeft, dan bemerkt men, dat Berlijn recht op zijn doel afgaat, het uiteen scheuren van het Versailles-verdrag. Welke eischen zal Ber lijn nog verder kunnen stellen Zeer zeker koloniën. Deze heeft Duitschland noodig voor de expansie voor zjjn toenemende bevolking. Destijds waren er in Duitschland twee tegengestelde stroomingen. Een strooming richtte zich naar het Westen. Het waren de mannen, die toenadering naar Frankrijk zochten de mannen van het groot-kapi taal, van het industrieele grootbedrijf. Deze ontmoetten hun Fransche collega's in het Westen en menigen band werd daar ge sloten. De andere strooming richtte zich daarentegen naar het Oosten en naar Afrika, het was de strooming, die de kolo niën wilde terug hebben of nieuwe kolo niën daarvoor in de plaats wenschte. Deze strooming is in Duitschland zeer krachtig geweest alom werd hiervoor propaganda gemaakt en de herinnering aan de reis van Duitsche officieele personen naar Nieuw- „Guinea ligt nog versch in het geheugen. Deze strooming is tijdelijk door de Wester- sche beweging geneutraliseerd. Duitsch- land's volle aandacht werd gericht op de groote financieele problemen, die vóór alles dienden te worden opgelost. Zal Duitschland, nu officieel is gezegd, dat men niets tegen Duitschland zal kun nen uitrichten, niet op een gegeven moment het koloniale vraagstuk gaan aansnijden Welke koloniën zal het eischen en welke koloniën zal men aan Duitschland willen geven Zullen deze in Afrika of in Azië liggen Regeerings-commissaris maatschappij „Zeeland". Tot regeeringscommissaris voor het post vervoer bij de Stoomvaart-maatschappij „Zeeland" is benoemd de heer jhr. mr. J. Vv. Quarles van Ufford, Commissaris der Ko ningin in Zeeland. Een kliniek voor huisdieren. Reeds geruimen tijd deed zich te Vlissin gen de behoefte gevoelen aan een kliniek voor huisdieren, vooral ook, omdat hier ter stede geen dierenaits is gevestigd en men steeds elders voor zieke dieren hulp moet halen. Dit ongemak werd de laatste jaren wel eenigszins opgeheven, daar de dieren- bezitters hunne zieke dieren naar het asyl van de Nederlandsche Vereeniging tot Be scherming van Dieren, afdeeling Vlissingen, konden brengen, alwaar vanwege deze ver eeniging* voor een veearts werd gezorgd, doch een behoorlijke gelegenheid om dieren te behandelen was er niet. Dit moest ge daan worden onder een soort afdakje. Het bestuur van genoemde vereeniging heeft niet stilgezeten om in dezen toestand ver andering aan te brengen, hetgeen wel blijkt uit een door deze vereeniging* geplaatst gebouwtje aan de Oranjestraat alhier, het welk een dezer dagen is geopend en waarin de dierenarts, de heer Hoogstra uit Middel burg voorloopig éénmaal per week, nl. des Woensdags van 23 uur en volgens af spraak, spreekuur houdt. Deze kliniek voor huisdieren bevat een ruime kamer, waarin de dierenarts de menschen met hunne dieren ontvangt, bo vendien een behandel-kamer en een wacht lokaal. Het gebouwtje is uit een bescheiden beurs gebouwd, doch ziet er niettemin keu rig verzorgd uit en zal ongetwijfeld aan een dringende behoefte voorzien. Onvermogende personen kunnen in deze kliniek gratis consult inwinnen voor hunne dieren, doch dienen zich te voren van een bon te voorzien, welke te verkrijgen is bij de secretaresse van de Nederlandsche Ver eeniging tot Bescherming van Dieren, af deeling Vlissingen, wonende Boulevard Evertsen No. 32 alhier. Van minvermogen den wordt een gering bedrag gevraagd. Ook deze laatsten moeten zich van een bon voorzien. Dat deze ingrijpende veranderingen veel geld. hebben gekost zal een ieder wel be grijpen. Dierenbezitters, steunt deze ver eeniging. De minimum-contributie bedraagt slechts 1.25 per jaar. Zij toch steunt, zoo noodig, wederkeerig Zij, die deze vereeni ging op prijs stellen en haar wenschen groot te maken, werven onder vrienden en kennissen, leden. Filmavond C.K.W.O. De H.A.V.O. te 's-Gravenhage, welke dit seizoen een film-tournée door Zeeland maakt met de documentaire geluidsfilm „Neerland's Oranjefilm" en de „Zeeland"- film, gaf gisteravond in de Geref. Kerk voor de leden van de C.K.W.O. een uitbeel ding van deze twee mooie films. Allereerst gaf het programma te zien de begrafenis van Koning Albert van België en eenige gedeelten van de kroning van koning Leopold III, als extra-nummer door de H.A.V.O. aangeboden. De „Zeeland"-film begint met een korte rede van burgemeester Zandee te Kloetinge en zes boerinnetjes van diverse eilanden ïn Zeeland in eigen dracht, die met een enkel woord opwekken tot een bezoek aan Zee land. Hierna vlogen wij over Middelburg en zagen wij diverse opnamen uit onze pro vincie, o.a. van Middelburg, Vlissingen, Annetje Liesjesdag, kerkuitgang op een der mooie dorpjes uit de oude dorpskerk, ringrijderij te Nieuwland, kiekjes van het oude Zierikzee met zijn vele poorten, ker sen- en kruisbessencampagne in Zuid-Be veland, zeer interessante kijkjes op de oes tercultuur te lerseke, den rondgang met den rommelpot (konkelpot) op Oudejaar, waarbij het konkelpotlied gezongen wordt, enz., te veel om hier op te noemen. De „Zeeland"-film is een mooie weergave van zooveel wat onze provincie voor den vreemdeling, doch ook voor de eigen bewo ners te genieten geeft. De daarop volgende „Oranje-film" on derscheidt zich hierdoor dat zij een beeld geeft van het leven onzer vorstelijke fami lie van 1900 af en zijn talrijke episodes op het doek gebracht, die 'een duidelijk beeld geven van het meeleven onzer Koningin met haar volk in lief en leed gedurende de iaren harer regeering. De „Oranjefilm" opent met een rij van voorvaderen van ons Oranjehuis, van Wil lem van Oranje tot Koning Willem III toe. Vervolgens krijgen wij het tijdperk van Koningin Wilhelmina. Haar verloving, haar huwelijk met Prins Hendrik. We zien don huwelijksstoet voorbijtrekken. Deze film episodes zijn bijzonder interessant, omdat we hierop aanschouwen de kleedij uit dien tijd en de militaire uniformen, welke we heden ten dage niet meer zien. Ook komt in deze film zoo duidelijk naar voren de groei van de cinematografie, van toen tot heden. Zooals het leven voortschrijdt, zoo zien wij de verschillende episoden voorbijvlie gen Het bezoek van de --Koningin in 1912 aan Parijs, officieele opening van het Vre despaleis, de mobilisatie, de grootsche hul- debetooging voor trouw en aanhankelijk heid aan het Oranjehuis op het Malieveld te Den Haag in 1918. Dan volgen de bezoe ken aan Limburg en Zeeland in 1919 en de overstroomingsramp in 1926, door Hare Majesteit bezocht. Nog later zien wij de opening van Vlissingen's havenwerken in 1931 en het bezoek aan de Koloniale Ten toonstelling te Parijs, toegejuicht door het Parijsche volk, het bijwonen van verschil lende feestelijkheden of plechtige gebeur tenissen in vele gedeelten van ons land. Vervolgens episodes, welke nog versch in het geheugen liggen, nl. de huldiging van de Koningin te Amsterdam. Een boottocht van Prinses Juliana op het IJ met het in structievaartuig van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. De bloemenhulde van de Aalsmeersche kweekers, het nationaal hulde-betoon in het Stadion en de rede door Hare Majesteit toen uitgesproken. Na Amsterdam de huldiging in Den Haag en de aubade van 20.000 schoolkinderen ach ter het paleis. Tot besluit de rijtoer door de residentie. In snel opeenvolgend tempo hebben wij een grootsehen indruk gekregen van de tal van gebeurtenissen, waarop ons vorsten huis zich in het midden van het Nederland sche volk bewoog in den loop der jaren èn van de groote liefde, welke volk en vor stenhuis samenbindt. De vertooning van de „Oranjefilm" ein digde met het verzoek het Wilhelmus van Nassouwe mede te zingen, waaraan door de talrijke aanwezigen spontaan werd ge volg gegeven. Gezellige avond voor militairen in het Tehuis voor Militairen, Bellamypark. Gisteravond werd een gezellige avond gehouden, speciaal voor de militairen van de lichting 1918, die voor de laatste keer de herhalingsoefeningen meemaken. Te acht uur opende de huisvader op de gebruikelijke wijze den avond, waarna hij een welkomstwoord richtte tot de aanwe zigen, speciaal tot den garnizoenscomman dant. den commandant van de 2e oorlogs batterij en de overige officieren, terwijl hij mededeelde, dat de ondercommandant van de marine door uitstedigheid tot zijn spijt verhinderd was aanwezig te zijn. Daarna spark hij er zijn voldoening over uit dat zoo velen van de herhalingslichting verschenen waren. Zij waren daar geen onbekenden. Hierna werd het doel van het tehuiswerk nog even uiteengezet. De zangvereeniging „Hosanna" en het strijkje van mej. De Hondt werden bij voorbaat voor hun mede werking bedankt, waarna mej. De Hondt gelegenheid kreeg om met haar orkest een nummer ten gehoore te brengen. In afwis seling met de zangvereeniging werd de tijd tot aan de pauze spoedig* gevuld met eeni ge nummers, die zeer in den smaak vielen, blijkens het hartelijk applaus, waarvan de bovenzaal van het Tehuis vaak daverde. In de pauze werd aan alle aanwezigen thee en koek gepresenteerd. Na de pauze weer muziek- en zangnum mers, die er in gingen. Sergeant Van der Wal dankte uit naam van de aanwezigen mej. De Hondt, aan wie hij een bloemstuk aanbood. Daarna dankte hij ook den dirigent van „Hosanna". Aan hem en aan den voorzitter der veree niging werd ieder een doos sigaren aange boden. De dienstplichtige Molenaar, van de lich ting* K 28, herinnerde er aan, dat nog nie mand het Tehuis-bestuur, den sergeant Van de Wal en de Tehuisouders bedankt had, die den avond voor elkaar gebracht hadden. Hij deed dit, uit naam van de aan wezigen met eenige hartelijke woorden, waarin allen met een driewerf hoera in stemden. Na uitvoering van nog eenige zang- en muzieknummers, nam ds. Wiersinga het woord om den avond op waardige wijze te sluiten, wat hij deed door de jongens er o.a. op te wijzen, dat zij toch vooral hun hart op het heden moesten zetten en niet altijd naar de toekomst moesten verlangen. Daar na werd gezamenlijk de Avondzang gezon gen en met dankzegging geëindigd. De avond was uitstekend geslaagd en in vergenoegde stemming trokken de militai ren van land- en zeemacht weer naar de kazerne of naar boord. Aangehouden. Door de politie werd gisteren alhier ge arresteerd een 45-jarige koopman uit Rot terdam, die zich had schuldig gemaakt aan verduistering van een bedrag van 120. Hij is naar Rotterdam overgebracht en ter beschikking gesteld van den commis saris van politie aldaar, die zijn opsporing, aanhouding en voorgeleiding had verzocht. Een zeldzame Clivia. Door den heer J. M. Hegberg alhier is een Clivia gekweekt, die uitmunt door prachtigen bloei. De plant bevat twee bloemstengels, aan den eenen stengel zit een bol met 55 bloemen, terwijl zich aan den anderen stengel een bol met 21 knop pen bevindt, die tegen den bloei aan zijn. Dit groot aantal bloemen aan een plant is zeker een zeldzaamheid. Een reclame-auto voor de Jaarbeurs. Gisteren heeft de reclame-auto van de Ned. Jaarbeurs in onze gemeente vertoefd, teneinde op te wekken een bezoek aan de Jaarbeurs te Utrecht te brengen. De auto trok groote belangstelling door de aardige muzieknummers -."elke werden uitgevoerd en door de mededeelingen welke per luidspreker omtrent de Jaarbeurs wer den gemaakt. 't Was een aardige pakkende reclame, die zeker heeft bijgedragen om het bezoek aan de voorjaarsbeurs, welke tot en met 22 Maart geopend onjft, aan te moedigen. MIDDELBURG i>e Matthaus-passion. De zangvereeniging „Tot Oefening en Uitspanning" te Middelburg, geeft Dinsdag 20 Maart, des avonds half acht, in de Con cert- en Gehoorzaal een uitvoering van de Matthaus-passion, onder leiding van den heer Joh. H. Caro. Als solisten zullen medewerken de dames To van der Sluijs, sopraan en Annie Woud, alt en de heeren Louis van Tulder, tenor Max. Kloos, bas en dr. H, van der Kamp, bariton. De generale repetitie op Maandag 19 Maart, des avonds half acht, is voor het publiek toegankelijk. Een modeshow. Door verschiillende firma's te Middelburg is gisterenmiddag en -avond in de sociëteit „de Vergenoeging" een modeshow gehou den. Hiervoor bestond groote belangstelling. De nieuwste creaties op modegebied werden vertoond. De mannequins hebben de bezoe kers volop gelegenheid gegeven te genieten van de a.s. zomermode. Het bleek dat voor al marineblauw zeer in trek is. De nieuwe modellen hoeden laten de gezichten vrij, doch de groote zomerhoeden behooren ook tot de nieuwe mode. Heden wordt de show nog voortgezet. Het „Schuttershof". Het bekende „Schuttershof" met den grooten tuin, zal, nu het in andere handen is gekomen, een radicale verandering on dergaan. Een groot gedeelte van den tuin wordt bestemd voor woningbouw, ten be hoeve waarvan een straat wordt aangelegd, van de Schuttershofstraat naar den Molen berg, waaraan ongeveer twintig woningen worden gebouwd. voor Uw beginnende verkoudheid, want overal zweven kwaadaardige griep-bacillen om U heen en doenUw verkoudheid ioi griep verergeren. "AKKERTJES" verjagen de koorts, sluiten dien griep-aanval en bespa ren U dagen van veel narigheid Ntéerlandxb Ongeëvenaard bij gevatte kou 4 Product Griep, rheumatische pijnen,,. Zenuwpijnen, Hoofdpijn, enz.' Ber 12 stuks slechts 50 cent. Vo/gens recept var, ■AKKERTJES" Bovengenoemde prijs wordt verhoogd met Bijslag voor Omzetbelasting. Het daarachter gelegen kunstmuseum blijft als zoodanig bestaan. De groote zaal van het „Schuttershof" zal worden afgebroken en vervangen dooi' een nieuwe zaal met 600 zitplaatsen en een tooneeiruimte van ongeveer 300 M. De restauratie van het gebouw moet nog voor de a.s. kermis begin Augustus gereed zijn. Het „Schuttershof" zal worden geëxploi teerd door den heer Lagaay, restaurateur van de sociëteit „de Vergenoeging". Een handige ontslagene. Gistermorgen kreeg een persoon uit Haarlem, die in het huis van bewaring ie Middelburg een hechtenisstraf had uitgeze ten, een spoorkaartje om naar Haarlem terug te keeren. Te Goes verliet de maa echter den trein en leverde zijn kaartje te gen betaling bij het statiouspersoneel in. De stationschef vond aanleiding hiervan zijn collega tè Middelburg op de hoogte te stel len en deze deed dit den directeur van het Huis van bewaring. Dit had tot gevolg, dat de ontslagene te Goes weer in handen der politie viel en naar Middelburg werd over- gbracht, waar pi*ocesverbaal wegens ver duistering volgde. Zijn handig bedacht plan. om aan geld te komen, viel dus leelijk in duigen, want het geld, dat hij te Goes voor zijn kaartje kreeg, is in beslag genomen. Een ernstig ongeluk, Hedenmorgen was de 21-jarige v. d. D., die met zijn broer een werkplaats heeft in de Stroopoort nabij den Wal, bezig een hem door een ingezetene ter reparatie toe vertrouwde automatische revolver na te zien. Hij had het gevaarlijk werktuig in een bankschroef vastgezet. Op het oogen- blik, dat hij in den loop keek, waarbij ook een knechtje aanwezig was, ging de revol ver af en drong een kogel den jongeman boven het linkeroog in het hoofd en ging door tot het achterhoofd. In zeer ernstigen toestand is v. d. D. naar het Gasthuis overgebracht, waar ope ratief is ingegrepen. De politie nam de revolver in beslag en stelt een nader onderzoek in. KOUDEKERKE Het Hoogcland. Zaterdag jl. vergaderde de vereeniging „het Hoogeland" alhier. Tot bestuursleden werden gekozen de dames T. Looise, penningmeesteresse, M. de Vos, secretaresse, S. Marijs, corresponden te, M. Aarnoutse, C. Ruitenbeek en D. Blaasse, collectantes. 's-HEER ARENDSKERKE Een d\jkverzakking. Bij de werkzaamheden voor een viaduct over den spoorweg" bij 's-Heer Arendi'kerke, is een dijkverzakking geconstateerd. De bo dem is op sommige plaatsen aanmerkelijk verzakt en heeft men een veenlaag gecon stateerd. De treinenloop kan ongestoord doorgaan.

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1