500 300 25 'n "AKKERTJE1 No. ©1 72e Jaargang DINSDAG UitgaveFirma f. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telel. 10. Postrekening 66287 13 MAART Verschijnt degelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen EERSTE BLAD STADS- EN PR0V1NÖENIEUWS Neem 1934' VLISSINCSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk /2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd legen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bi| verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der ar beidsbemiddeling alhier staan als werkzoe kenden ingeschreven 1 drukker, 1 behan ger, 32 grondwerkers, 3 loodgieters, 1 man denmaker, 1 mastieker, 19 metselaars, 18 opperlieden, 46 schilders, 7 stucadoors, 56 timmerlieden, 7 ververs, 2 betonwerkers, 2 vlechters, 1 wagenmaker, 3 bouwkundige opzichters, 1 mach.-houtbewerker, 6 meu belmakers, 5 politoerders, 6 stoffeerders, 5 kleermakers (w.o. 1 vrouwel.), 1 wasscher, 3 schoenmakers, 487 metaalbewerkers, 3 bierbottelaars/drankber., 14 brood/banket bakkers, 2 slagers, 1 tuinman, 12 magazijn bedienden, 3 reizigers/agenten, 5 winkelbe dienden, 1 besteller, 10 chauffeurs, 12 kell- ners, 28 loopers, 2 portiers, 4 sleepers, 41 transportarbeiders, 22 kantoorbedienden (w.o. 2 vrouwel.), 2 teekenaars,. 1 musicus, 4 onderwi.' ers (w.o. 2 vrouwel.), 4 winkel- juffr., 2 verpleegsters, 1 huishoudster, 20 dienstboden, 2 werksters, 43 varensgezellen (w.o. stuurlui, machinisten, matrozen, sto kers enz.) en 111 losse arbeiders. Totaal 1064- ingeschrevenen, waarvan 141 iu de werkverschafing. Vorige week 1071 personen. Alzoo een vermindering van 7 werkzoekenden. Vereeniging Rijwielpad „Walcheren" Afdeeling Vlissingen. Ten bate van bovenstaande vereeniging wordt Zaterdag 17 Maart a.s, in Grand Hotel „Britannia" alhier, een Tooneel-uit- voering gegeven door het bekende Middel- burgsch Dilettanten Tooneel. Opgevoerd zal worden „De Privé-Secre- taresse", een blijspel in 3 bedrijven. De „Midd. Courant" van Zaterdag 10 Maart j.l. schreef over dit blijspel, hetwelk Vrijdag 1.1. door genoemd gezelschap in den schouwburg te Middelburg werd vertoond, als volgt De opvoering van „De Privé-Secreta- resse" tooneelspel in drie bedrijven van A. den Hertog door het Middelburgsch Dilettanten-Tooneel in den schouwburg, is een groot succes geworden. Met de hand op het hart zou men kunnen verklaren, dat de dramatische kunst, die dit gezelschap geeft, dan toch wel telken male blijk geeft ver uit te steken boven de soort, die men elders van dilettanten-ver- eenigingen krijgt opgediend. Het stuk „Nederlandsch fabrikaat" -■ mag van een vakkundige makelij hee- ten. Het behandelt het motief van de zelf bewuste jonge dame, die ontembaar naar het uiterlijk innerlijk tenslotte door de Liefde tot reden wordt gebracht. De schrijver heeft dit thema op buitengewoon vlotte wijze uitgesponnen. Z\jn dialogen zijn van de goede geestige soort en zijn creaturen leenen zich er toe, om in handen van goede spelers en speelsters kostelijke typecringen te worden. In één woord een stuk, geknipt voor een dilettanten-gezel schap, dat het een en ander aan kan. Stuk voor stuk hebben de dames en hee- ven van het Middelburgsch Dilettanten- Tooneel op bewonderenswaardige wijze hun rollen vervuld. Men kan slechts res pect koesteren voor een Joyce Alling- Worth, die zoo overtuigend in de verander lijke situaties haar' aard en karakter wist te handhaven voor een Francis Damley, die van begin tot einde zoo gaaf zich zelf wist te zijn voor een Dicky en een Mark- taan, die geen moment uit hun komische stijl vielen. En mutatis mutandis geldt het zelfde voor de kleinere rollen mr. Ash- combe en Harold Rowlandson Dicky, miss Roberts en miss Blumfield Paul en Dodds een kellner, een knecht, een kamer meisje en een fotograaf. Zij allen hebben naar verhouding hun steentje in het welslagen bijgedragen. Het is te vernachten, dat, gezien deze zeer gunstige recensie, groote belangstel ling- voor deze uitvoering zal bestaan. De netto-opbrengst komt geheel ten goede van het Slobberduinsch-Rrjwielpad, waarvan de aanleg zeer binnepkort ter hand zal worden genomen. Koning Christiaan de Zeventiende. Het Instituut voor Arbeidersontwikkeling Verzoekt ons opname voor het volgende Dit blijspel in drie bedrijven bewerkt door Herman Heijermans, dat wordt opgevoerd ^oor »de Jonge Spelers", onder leiding van Ben Groeneveld, is een verhaaltje van een honing, die in kruier nr. 17 zoo'n sprekend evenbeeld van zichzelf ziet, dat hij zijn ge- galloneerde koningsjas van de koninklijks borst knoopt, dezelven aan den kruier over handigt, hem verzoekend zich van zijn kruï- erskiel te ontdoen, teneinde zich hiermede zelf te kunnen tooien. En die kruier, die wel voelt voor een lolletje dat hij tusschen twee haakjes zelf uitgelokt heeft door den koning in te lichten over de schandelijke praatjes, die er over zijne majesteit de ron de doen deze kruier neemt dan den ko ninklijken zetel in, krijgt van den echten koning nog de noodige instructies betref fende het waarnemende koningschap en be gaat, zoodra de geïmproviseerde „nummer 17" zijn hielen heeft gelicht, flater op fla ter, die de hofhouding doen gelooven aan een tijdelijke verstandsverbijstering. Zijne majesteit daarentegen brengt er meer van terecht. Die geniet van het onge wone en gedraagt zich als een sijs, die juist uit zijn kooitje is ontsnapt en nu verbaasd over de ruimte om hem heen, rond fladdert. Door een ongeval met de koninklijke koets en het daarop volgende onderzoek door den lijfarts, komt men aan de ontstel lende ontdekking, waarmede een einde aan het geval wordt gemaakt. Het onderwerp is zoo geestig en vlot uit gewerkt, dat men aan één stuk zit te ge nieten van de rake gezegden en de koste lijke typeeringen. Zooals we reeds vermeldden speelt het stuk a.s. Donderdagavond in het Concertge bouw, waarvoor nog kaarten verkrijgbaar zijn aan de bekende adressen. Lezing onderofficierenvereeniging „Ons Belang". De afdeeling Vlissingen van de onderoffi cierenvereeniging „Ons Belang" hield gis teravond in de bovenzaal van het. café van den heer Moeliker haar tweede cursusver gadering, waar als spreker optrad ds. J. S. Hartjes, Ned. Hew. predikant alhier, met het onderwerp „Mijn verblijf en werken in Frankrijk gedurende den wereldoorlog". Nadat de voorzitter de verschillende ge- noodigde dames en heeren had verwelkomd, en de adjudant-onderofficier, de heer K. M. Polderman, namens de afdeeling den voorzitter, den heer Uijtterlinde, had ge complimenteerd met zijn 24-jarig jubileum, verkreeg ds. Hartjes het woord. Vóór de pauze bracht spreker door ver schillende ervaringen op te sommen, zijn gehoor wat dichter bij de karaktereigen schappen der Franschen, want het bleek overduidelijk Ht het rassenverschil met de Hollanders nogal aanmerkelijk is. Na de pauze bracht spreker zijn gehoor in Frankrijk in den tijd van den wereld oorlog. Op boeiende wijze wist ds. Hartjes, met uit ervaring sprekende gebeurtenissen, ons te voeren zoowel achter als in de loop graven en sc.ietste de groote moeilijkheden welke zich voor hem als aalmoezenier in het Fransche leger voordeden. Ook de groote organisatorische kracht van ds. Har tjes was in Frankrijk van groote waarde. Het krachtig applaus van zijn gehoor was een bewijs van de greote waardeering voor hetgeen ds. Hartjes de aanwezigen heeft doen genieten. De voorzitter sloot, met een bijzonder woord van dank aan ds. Hartjes voor deze buitengewoon interessante lezing, de ver gadering. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal, Een drietal spelkieken van den voetbal wedstrijd Holland—België. Gisteren be stond het 6e regiment infanterie 120 jaar. Défilé van de troepen vóór het Bredasche raadhuis. 5000 padvinders défileeren voor Prins Hendrik en Staatsraad Rambonnet. De receptie van den generalen staf, bij het 120-jarig bestaan. Prinses Juliana opent de groote Deensclie kunsttentoonstel ling in het Stedelijk Museum te Amster dam. De bekende vlieger kapitein Vcr- steegh spreekt op een Amsterdamschea luchtvaart-avond. Het veilingsbiljet aan geslagen aan den Hollandschen Schouwburg te Amsterdam. Het kappersconcours te Amsterdam. De cross-country bij Arn hem. Aan den aanbrenger van het 100.000ste lid van den A.N.W.B. wordt een luxe auto aangeboden. Een wielerbaan. Naar men ons meldt zijn de plannen tot oprichting van een wielerbaan B op een terrein bij het fort linker-reduit alhier, thans verzekerd. MIDDELBURG Verduistering. Tegen een slagersknecht te Middelburg, die ten nadeele van zijn patroon gelden heeft verduisterd, is proces-verbaal opge maakt. Valschheid in geschrifte. Door de politie te Middelburg is proces verbaal opgemaakt tegen een jongen, die een aan een ander geadresseerde post- chèque valschelijk heeft onderteekend en op het postkantoor heeft geïnd. Aan de gevolgen overleden. Een man diè enkele dagen geleden in zijn woning van de trap was gevallen, is in het gasthuis te Middelburg aan de ge volgen overleden. OOST- EN WEST-SOUBURG Een bijzonder schaap. Als iets bijzonders deelde men ons mede, dat een schaap van den heer J. Louwerse, aan den Abeele, zes jongen heeft gekregen, waarvan er drie zijn gestorven en 3 in goede conditie zijn evenals het moeder schaap. Tweemaal kreeg dit schaap reeds 4 jongen en voedde ze goed op. Verder, wat eveneens zeidzaam is, heeft dit dier vier spenen aan de uier. Gevonden voorwerpen. Zilveren kettinkje bij Louwerse, Vlissing- sche straat B 174. KRUININGEN Een honderdjarige Zuid-Bevelandsche Op 21 Maart a.s. hoopt mej. wed. Groot- jansMeulmeester te Kruiningen haar honderdsten jaardag te vieren. Ze is op één na de oudste ingezetene van Zeeland. De bijna honderdjarige, die de Zuid-Beve landsche kap draagt, mag zich nog in een uitstekende gezondheid verheugen. Ze houdt nog van tijdig opstaan. Haar eten smaakt haar nog best. Als ze haar ontbijt binnen heeft, neemt ze haar plaatsje voor het raam in en blijft daar het, grootste deel van dén dag zitten. Omdat haar gezichts vermogen nog redelijk goed is, kan ze alles nog volgen, wat er passeert. Ze is alleen wat doof en ze is moeilijk ter been, zoodat ze niet veel verder dan de kamer komt. Haar geestvermogens zijn eveneens nog goed in orde, zoodat ze nog veel uit haar leven kan vertellen. Ze is al 42 jaar wedu we en van haar tien kinderen zijn er nog vijf in leven. Haar man was de laatste veerman van het Sloe, die de reizigers van den Walcher- schen naar den Zuid-Bevela:-dschen oever of omgekeerd overzette. Toen het Sloe in verband met den spoorwegaanleg werd afgedamd, werd haar man sluisknecht te Hansweert. En niet ver van dit dorpje slijt ze nu haar laatste levensjaren. Rijkspostspaarbank. Opgave over de maand Februari 1934. Vlissingen; ingelegd 55.118.00 terugbetaald - 60.841.53 minder ingelegd 5723.53 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 26. Op staatsschuldboekies werd ingeschreven 1000. afgeschreven - 1950.— minder ingeschreven 950. Het aantal nieuw uitgegeven staats schuldboekjes bedroeg 1, Middelburg: ingelegd 65.430.78 terugbetaald - 59.348.23 meer ingelegd 6082.55 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes droeg 34. Op staatsschuldboekjes werd afgeschreven 2000. Oost-Souburg: ingelegd 8522.24 terugbetaald - 3045.19 meer ingelegd 5477.05 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 7. Koude kerke: ingelegd 1622.06 terugbetaald - 1929.78 minder ingelegd 307.72 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 6. Breskens: ingelegd 18.398.04 terugbetaald - 14.470.25 meer ingelegd 3927.79 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 6. Groede: ingelegd 5599.30 terugbetaald - 3384.16 meer ingelegd 2215.14 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 3. Schoon dtfke: ingelegd 16238.25 terugbetaald - 3397.59 meer ingelegd 12840.66 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 5. Oostburg: ingelegd 19.189.84 terugbetaald - 13.391.32 meer ingelegd 5798.52 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 9. Op staatsschuldboekjes werd afgeschreven 400. IJ z e n d ij k eingelegd 21762.50 terugbetaald - 9574.63 meer ingelegd 12187.87 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 15. DERTIGSTE NEDERLANDSCHE JAARBEURS. Een record aantal deelnemers. Vertrouwen in de toekomst, De dertigste Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht heeft gisteren haar poorten voor den Nederlandschen handel geopend. Niet alleen omdat het een jubileum-jaarbeurs is bestaat er dit jaar veel belangstelling voor de jaarbeurs, doch ook omdat een record aantal deelnemers naar Utrecht is gekomen om te trachten koopers te vinden voor hun producten. Deze grootere belangstelling kwam tot uiting bij het bezoek, dat een aantal binnen- en buitenlandsche journalisten Maandag middag aan de jaarbeurs heeft gebracht, een traditioneel bezoek, waaraan slechts een enkel bezwaar is verbonden, nl. dat vele exposanten hun. stands nog niet gereed heb ben. De burgemeester van Utrecht, mi*, dr. G. A. W. ter Pelkwijk, de heer F. K. J. Herin ga van het departement van economische zaken en arbeid, vertegenwoordigers van de Foire de Paris en de Zwitsersche indus trie en tal van andere autoriteiten waren bij deze persontvangst aanwezig. De secretaris-generaal van de Jaarbeurs, de heer W. Graadt van Roggen, getuigde bij deze ontvangst van het optimisme, dat het Jaarbeursbestuur bezielt ten opzichte van de economische verwachtingen voor de toe komst. „Voor strijd, noch tegenspoed ge spaard, veroverde de Nederlandsche Jaar beurs zich een vaste plaats in het zaken leven, won het vertrouwen der zakenwereld en voelt zich thans gedragen dooi,' de waar- deering van breede kringen in handel en industrie. De groeiende cijfers van het aan tal deelnemers (dat thans 1725 bedraagt tegenover het vroeger hoogst bereikte aan tal van 1415 in het voorjaar van 1933) en bezoekers, de hechtere organisatievormen, zooals de groepsvorming en het contact met het vereenigingsleven, de vervanging van de houten gebouwtjes door een vast jaarbeursgebouw, de uitbreiding der perma nente huisvesting door den bouw van een tweede en derde jaarbeursgebouw, de stij gende cijfers van het aantal vierkante me ters verhuurde expositie-ruimte, de grootere verscheidenheid van binnen- en buiten landsche bedrijfstakken, de beterende cijfers van de balans en exploitatierekening van vereeniging en vennootschap, de in het bui tenland en steeds verder buitenland tot uiting komende grootere belangstelling voor deelneming en bezoek, dat alles is waard om bij het passeeren van mijlpaal XXX even de aandacht van handeldrijvend Nederland te spannen. Heel dit verleden kan samengevat worden in de dankbare con clusie het Nederlandsche Jaarbeursinsti tuut ontwikkelt zich op gezonde basis, evenwichtig en zich aanpassend aan de eischen des tijds, langs lijnen van geleide lijkheid. Met genoegen constateerde de secretaris generaal, dat er ten opzichte van de Neder landsche Jaarbeurs een einde is gekomen aan vroegere onbekendheid, onzekerheid en versnippering. Voor de toekomst zullen er nog verbeteringen moeten komen, o.a. zal een afzonderlijk jaarbeursgebouw moeten worden gesticht voor de inzendingen op het gebied der metaalnijverheid, machine-in dustrie en metaalgieterijen, waarvoor de voorbereidingen reeds worden getroffen. Sprekende over de internationale econo mische omstandigheden wees de heer Graadt van Roggen er op, dat er teekenen zijn, die onmiskenbaar wijzen op een stroo ming om het internationale handelsverkeer van de knellende banden van contingentee- bij Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn) ringen en andere handelsbelemmeringen te bevrijden, teekenen, die wijzen op een in de wolk en levend verlangen naar grootere be wegingsvrijheid, teekenen, die de hoop doen voeden, dat het zakenleven den natuurlij ken, vrijen, onbeïemmerenden weg terug zal vinden, die naar de welvaart voert. In dit verband wees spr. ook op de groo* tere belangstelling uit het buitenland voor de Nederlandsche Jaarbeurs, welke tot uiting komt in een toenemend aantal bui tenlandsche deelnemers. De buitengewone bezetting van deze voorjaarsbeurs is bovendien een symptoom, van het zich baanbrekend economisch her stel. Aan het slot van zijn rede deelde de heer! Graadt van Roggen nog mede, dat van 4 tot 7 Juli te Utrecht zal worden gehouden het congres van. de Union des Foires In ternationales. De deelneming uit binnen- eii buitenland. Onder de 1725 deelnemers zijn er 1193 uit Nederland. Onder hen bevindt zich een vaste kern, bestaande uit die deelnemers* die steeds opnieuw naar de jaarbeurs gaan. Dertig maal reeds is er een inzending bij voorbeeld van het Handelsmuseum van het Koloniaal Instituut, dat thans met een zeer belangwekkende expositie omtrent den han del van Nederlandsch-Indië is verschenen. Vele andere inzenders hebben op hun stands echter ook de onderscheiding, die het jaar beursgebouw verleent aan hen, die 25 maal. achtereen aan de jaarbeurs hebben deelge-» nomen de bronzen plaquette. Voor de eerste maal is dit jaar een proef? genomen met de vorming van een geweste lijke groep, welke groepsvorming ten doel heeft telkenmale een ander gedeelte van Nederland onder de aandacht te brengen van het zakenleven. Begonnen werd met een Zeeuwscli-Vlaamsche afdeeling, een collectieve inzending van Zeeuwsch-Vlaam- sche fabrikaten en producten, geflankeerd door de kantschool uit Sluis, vreemdelin genverkeer en eenige overheidsdiensten en bedrijven. Dank zij de medewerking %rari het rijksnijverheidslaboratorium te Delft en de Rijksnijverheidscon'sulenten is ook het handwerk wederom op de jaarbeurs aanwe zig niet alleen de smedenpatroons, maai' ditmaal ook de mandenmakers, terwijl de Nederlandsche metaalgieterijen feveneens met een collectieve inzending voor den dag komen. Nieuw is ook de speciale afdeeling voor uitvindingen en in tegenstelling met derge lijke instituten op buitenlandsche jaarbeur zen, heeft het jaarbeursbestuur getracht een serieuze jaarbeurs voor uitvindingen van eenige beteekennis tot stand te bren gen. Daarvoor is samenwerking gezocht met den Bond van Octrooi- en Merkenhou- ders. Als doel van deze nieuwe afdeeling werd nadrukkelijk vastgesteld, dat de uit vinders in staat gesteld zouden worden hun uitvindersrechten hetzij geheel, hetzij ge deeltelijk te koop aan te bieden, dus niet het artikel zelf en in geen geval als ver koop en detail. Van het buitenland is het aantal Fran sche inzendingen het grootst, nl. 178, aan gevuld met 33 inzendingen uit Algiers. Ver der zijn er deelnemers uit Amerika 25, Bel gië 68, Duitschland 78, Engeland 28, Italië 3, Noorwegen 1, Oostenrijk 45, Polen 24, Tsjeeho-Slowakije 4, Zuid-Afrika 1, Zweden 2 en Zwitserland 33. Van de buitenlandsche inzendingen zijn die uit Zwitserland afzonderlijk onderge bracht in een vrijstaand paviljoen. De jaar beurs vervult door deze internationale deel neming haar taak te getuigen van den wil tot internationale samenwerking en inter nationaal overleg. Dit komt ook tot uiting in eenige officieele buitenlandsche bezoeken tijdens de jaarbeurs, zooals van een delega tie Fransche autoriteiten en zakenmen- schen op Vrijdag 16 Maart en van een dele gatie Zwitsersche autoriteiten en zaken- menschen op Dinsdag 20 Maart. Tijdens het bezoek van laatstgenoemde groep buiten landers zal de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Utrecht een buitengewone zitting houden, waar te midden van de Zwitsersche gasten en een groot aantal Ne derlandsche genoodigden twee Zwitsersche economen, dr. Lienert uit Zurich en dr. Masnata uit Lausanne voordrachten zullen houden over de Zwitsersch-Nederlandsche handelsbetrekkingen. De heer Graadt van Roggen had des mid dags in zijn inleiding op de groote betee- kenis van de internationale oriënteering van de jaarbeurs gewezen, de voorzitter van den raad van beheer van de Kon. Neder landsche Jaarbeurs, de heer F. H. Fentener

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1