500 300 25 MAANDAG 12 MAART No. ©O 72e Jaargang 1934 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen 1000 EERSTE BLAD STADS- EN PROVINCIENIEUWS BUITENLAND Als men U zegt, VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco doot het geheele rijk /2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. Uitgave: Firma F. VAD DE VELDE Jr.. Walstraat 58-60, Vlissingen. Telel. 10. Postrekening 66287 ADVERTENTIEPRIJSVan 1 —5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnemen speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere rege meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels tl. - alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bi] verlies van een wiisvinget gulden bi] verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGINÜ „DE NEÜERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Een jubileum. Hedenmorgen 9.15 had op het terrein der Bomvrije kazerne alhier de plechtige uit reiking der zilveren medaille voor 24-jari- gen trouwen dienst plaats aan den sergeant majoor-instructeur J. Uijtterlinde. Hiertoe waren de troepen der 2e schoolcompagnie cn Ue 2e oorlogsbatterij van het regiment kustartillerie opgesteld. Terwijl de geweren werden gepresenteerd, hechtte de comman dant der 2e schoolcompagnie, de kapitein mr. P. M. W. J. van der Slikke, het eere- metaal op de borst van den jubilaris. Hierna richtte de commandant een van waardeering getuigende toespraak tot den heer Uijtterlinde en stelde uenjubilaris aan allen ten voorbeeld. Nadat het défilé der troepen plaats had gevonden, was het offi- cieele gedeelte beëindigd. Vervolgens verzamelden alle officieren, genoodigden en onderofficieren zich in de onderofficierscantine, alwaar allereerst nog maals het woord werd gevoerd namens de officieren van 2-R.K.A. door den kapitein mr. Van der Slikke, die naast de woorden van lof aan den jubilaris ook mevr. Uijt terlinde complimenteerde met dit jubileum, waarna door den. kapitein, namens de be roepsofficieren de kleine draagmedaille werd aangeboden. Vervolgens verkreeg de commandant der 2e oorlogsbatterij, de re serve le luitenant Louwerse het woord, die eveneens de waardeerende eigenschappen, van den jubilaris memoreerde en namens de rcserve-oficieren van zijn batterij een foto der plechtigheid als herinnering toe zegde. Namens de onderofficieren sprak de adjudant-onderofficier K. M. Polderman woorden, waaruit de vriendschap en waar deering zijner collega's --prak. Ook van hen mocht de jubilaris een blijvende herinne ring aan dezen dag in ontvangst nemen, terwijl aan mevr. Uijtterlinde bloemen werden aangeboden. Tot slot werd nog het woord gevoerd door den sergeant Heeres, welke namens de onderofficieren der 2e oorlogsbatterij sp2*ak. Ook deze beeren boden den heer Uijtterlinde een blijk van waardeering aan. Zeer ontroerd dankte de jubilaris voor de gesproken woorden en Qeschenken, wel ke dezen dag voor hem tot een onvergete- lijken hebben gemaakt. OOST- EN WEST-SOUBURG Ontspanning voor wcrkloozen. Vrijdagavond had de ontspanningscom missie voor de werkloozen wederom een avond georganiseerd in „Rehoboth" met geheel belangelooze medewerking van de mandolineclub Apollo" uit Vlissingen, di recteur de heer P. Oorschot. Een mooi pro gramma, dat bijna den geheelen avond in beslag nam, werd keurig afgewerkt. Dat zulks gewaardeerd werd, bleek uit het spontane applaus na ieder nummer. Het was dan ook een genot de zachte teere mu ziek hier weder eens te mogen hooren. Tusschen de pauze hield de heer Kaste- leijn een voordracht in Zeeuwsch dialect, wat hem best afging en heeft hij ons danig laten lachen. Den dank, dien de leider van den avond, de beer Van de Putte, den heer Oorschot en zijn gezelschap, zoomede den heer Kaste- leijn bracht voor het gebodene, was dan ook verdiend. Allen keerden hoogst vol daan huiswaarts. RITTHEM Het voormalig Fort Eammekens voor het publiek gesloten. Volgens besluit van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen zal Ziet voormalig fort Rammekens onder Rit- them van 1 April tot 30 Juni voor het pu bliek gesloten zijn. Alleen zij, die een kaart kunnen toonen aan den fortwachter, afgegeven door of namens den directeur van het rijksbureau voor monumentenzorg te 's-Gravenhage of door den burgemeester van Ritthem, kun nen toegang krijgen van 9 uur 's morgens tot één uur voor zonsondergang. Door zijn eenzaamheid is het fort een geschikte broedplaats van vele watervo gels,, die in 't hooge gras op het fort of in bet riet van de binnengracht daarvoor een goede plaats vinden. •Met het oog og de bescherming dier vo gels is genoemde sluiting van het fort tij dens den broedtijd zeker toe te juichen, ook daar door het afnemen van de nabij gelegen schorren van het Sloe de gelegen heid tot broeden sterk is verminderd. De Zeeuwsche Beker. De collecte voor „de Zeeuwsche Beker" bracht op 188.50. Voor deze kleine ge meente een mooi bedrag. KOUDEKERKE Een lijk opgehaald. Hedenmorgen is uit het kanaal door Walcheren bij Abeele opgehaald het lijk van den 65-jarigen L., wonende te Dom burg. Vermoedelijk is de man den vorigen avond door de duisternis misleid te water geraakt en verdronken. ZOUTELANDE Coöperatieve Boerenleenbank. De Coöperatieve Boerenleenbank te Zou- telande heeft haar algemeene vergadering gehouden. Er waren 29 leden aanwezig. Uit het jaarverslag van den kassier blijkt dat het aantal leden op 31 December 1933 136 bedroeg. In 1933 was de rentevoet der bank als volgt spaargelden 3 credit rente in rekening-courant 3 debetrente in rekening-courant en voorschotrente 4 De door de Centrale Bank in 1933 ver goede rente bedroeg voor creditsaldi in rekening-courant SU en voor jaardepo sito's 3Vz Op de balans per 31 December 1933 ko men de volgende bezittingen voorkas 3138.10, voorschotten 48.85487, loopende rekeningen 19.247.54, loopende rekening C.B. 8950.20, jaardeposito's C.B. 10.000, aandeel C.B. 50, effecten 11.465, meu bilair 1, voorschotrente 448.20 en effec tenrente 148.75. Op de creditzijde van de balans komen de volgende posten voor Schuld aan de spaarbank 93.482.92, loo pende rekeningen 4815.09, reservefonds 3326.72, jaardepositorente 11.68 en winst 667.25. De heer J. Melis Hzn. werd als bestuurs lid, de heer KI. Verhage als lid van den raad van toezicht en de heeren J. Kleine- pier en J. Stroo als plaatsvervangende be stuursleden herkozen. De heer J. Melis Hzn. las een artikel uit de Raiffeisenbode voor, getiteld De taak der banken gedurende de crisis. De heer P. L. Franke dankte namens de leden het bestuur en den kassier voor hun goed beheer. De voorzitter, de heer A. Maljaars, sprak den wensch uit, dat de bank ook in de toe komst voor onheilen moge bewaard blijven. HANSWEERT Brand. Gistermorgen omstreeks 7 uur is brand ontstaan in het café van den heer F. Meijer te Hansweert. In korten tijd stond het café in lichte laaie. De bewoners moesten zich m nachtgewaad in veiligheid brengen. Het café brandde geheel uit. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt, ZIERIKZEE Kantonrechter-plaatsvervanger, Bij Kon. besluit is benoemd tot kanton rechter-plaatsvervanger in het kanton Zie- rikzee H. Schuurman, inspecteur der di recte belastingen, invoerrechten en accijn zen te Zierikzee. GROEDE Vereenigïng voor Vreemdelingenverkeer. De heer dr. J. Jongsma heeft wegens drukke werkzaamheden ontslag genomen als vooi'zitter van de vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Groede. De func tie van voorzitter zal thans worden waar genomen door den heer A, Risseeuw, can- didaat-notaris te Groede. IJZENDIJKE Loop der bevolking. Ingekomen: M. de Meijer, van Heijst G. van Sspen van Oostburg E. Risseeuw, van Breskens L. van Hout, van BiervlietJ. Sturm, van HoofdplaatS. Bartelson, van Groede. V ertrokkentA. van der Vloet, naar KoewachtA. Verstraeten, naar Wa terland-Oudeman J. Vermeulen, naar Bres kens J. Taelman, naar Zelzaete A. de Meijer, naar Eindhoven. Samenvoeging van Zeeuwsch-Vlaamsche gemeenten. Na hetgeen wij reeds meldden over het aanstaand bezoek van minister De Wilde aan Zeeland, vernamen wij nog van ver schillende zijden, dat dit bezoek inderdaad in verband staat met de kwestie van sa menvoeging en annexatie van gemeenten op Zuid-Beveland en in Zeeuwsch-Vlaanderen. Reeds spoedig zou het plan tot samen voeging der gemeenten Boschkapelle, Stop peldijk, Ossenisse en Hengstdijk weer aan de orde komen. In zooverre zou dit plan van het vorige plan verschillen, dat een gedeelte van Ossenisse zou geanexeerd worden bij 'Hontenisse. Naar verluidt zouden tevens meerdere voorstellen tot grenswijziging en samenvoe ging van gemeenten besproken worden. Waterschappen. Bij Kon. besluit zijn benoemd a. met ingang van 12 April 1934 tot dijk graaf van het waterschap Oud-Vossemeer, J. L. van Gorsel, te Oud-Vossemeer. b. met ingang van 30 Maart 1934 tot voorzitter van het bestuur der waterkee- ring van het calamiteuze waterschap Walz- oorden, A. C. Dumoleyn te Hontenisse. MARINE EN LEGER De luitenant ter zee 2e klasse G. A. Cox. wien vergund is uit Oost-Indië terug te kee- ren, is 28 Februari aan boord van het s.s. „Johan de Witt" van Tandjong-Priok ver trokken, wordt 21 Maart te Genua en daar na hier te lande terugverwacht. De officier van administratie 2e klasse J. C. Meershoek wordt 5 April overge plaatst, van Hr. Ms. pantserschip „Hertog Hendrik" naar de marinekazerne te Am sterdam. De detacheering van den sergeant J. Goedbloed van het 14e R. I. bij het mobili satie centrum Vlissingen is tot 4 April a.s. verlengd. Bij beschikking van den commandant der Ille divisie is aan den sergeant-majoor-ad ministrateur L. H. Plompen van het 14e li. I. de zilveren medaille toegekend voor 21- jarigen trouwen dienst. De reserve le luitenant V. S. van der Willigen van het 14e R. I. is 10 Maart met groot verlof vertrokken. Genoemde reserve luitenant is voor het volbrengen van 20 da gen werkelijken dienst onder de wapenen geweest. De dienstplichtigen der lichting 1930 van de le schoolcompagnie van het regiment kustartillerie komen in Den Helder als volgt voor herhalingsoefeningen onder de wapenen 2 onderofficieren-administrateur van 12 t/m. 31 Juli, de overige onderoffi cieren van 9 t/m. 28, de korporaals en sol daten van 16 t/m. 28 Juli. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ger. Kerken. Op het tweetal te Bedum komt voor ds. W. M. le Cointre te Bergen op Zoom. Ger. Gem. Tweetal te Aagtekerke ds. A. de Blois te Dirksland en ds. J. Fraanje te Barneveld. De Stille Omgang to Amsterdam. Zondagnacht heeft het eerste gedeelte van den jaarlijkschen „Stillen Omgang" plaats gehad, waaraan door niet minder dan 30 duizend pelgrims is deelgenomen. Tegen 12 uur kwamen aan het Centraal Station talrijke extra treinen aan uit Groningen, Friesland, Noord-Brabant en Limburg. Op het stationsplein stelden de groote stoeten zich op, vanwaar men zieh naar de kerken begaf voor een korte godsdienstoefening. De ommegang verliep in de .beste orde. Tot 5 uur vertrok de biddende menigte door de hoofdstraten. Na den omgang begaf men zich naar de kerken, waar de H. Mis werd bijgewoond. Zeer veel priesters werden weer onder de pelgrims aangetroffen. Na afloop kregen de koffiehuizen welke om 4 uur geopend moch ten zijn, druk bezoek van pelgrims, welke den inwendigen mensch wilden versterken. De talrijke kooplieden maakten met hun versnaperingen en eetwaren goede zaken. Uit Vlissingen, Middelburg en Goes maakten ruim 200 pelgrims den Stillen Om gang mede, waarvan ongeveer de helft uit Vlissingen. Öe volgende week heeft de 2e omgang en wel voor de Amsterdammers, Volendam- mers en Haarlemmers plaats. Men ver wacht, dat het aantal deelnemers dan nog tweemaal zoo groot zal zijn als gisteren. Vereeniging van Christ, onderwijzers. In de algemeene vergadering van de Vereeniging van Christelijke onderwijzers, afdeel? 7 Walcheren, Zaterdagmiddag te Middelburg gehouden, gaf de heer Niestadt uit Hilversum eenige fimvoorstellingen, die zeer dienstig zijn voor het onderwijs. Op het gebied der natuurlijke historie was bij zonder prachtig de film over de ontwikke ling van een jonge koekoek in het nest van een grasmusch. Verder werd een bezoek aan Artis weergegeven. De film over de bedrijven in de steenko lenmijnen en op de veenderijen gaven een zeer helder beeld dier werkzaamheden. Vol humor was de film van de. jonge Amerikaansche wereldreizigers, die onder leiding van hun onderwijzer de beziens waardigheden in de grootste steden van Eurpa bezochten. LUCHTVAART K.N.I.L.M. verslag 1933. De tijdsomstandigheden in aanmerking genomen kunnen de resultaten, die 1933 op de regelmatige luchtlijnen werden behaald, in het algemeen bevredigend worden ge noemd. Het aantal passagiers bleef onge veer gelijk aan dat van 1932, de gemiddelde bezetting was 2 hooger, het vrachtver voer nam toe met 5 het postverkeer met 25 Er werden vervoerd 13078 passagiers, 69068 K.G. goederen en 24279 K.G. lucht post (inclusief pakketpost) Toen de K.L.M. in Mei 1933 de route der HollandIndië lijn over Singapore koos in plaats van over Medan, werd door de K.N. I.L.M. een wekelijksche verbinding Medan- Alorstar geopend, die in beide richtingen op de K.L.M. aansluit. Op 1 November 1933 ging de winter- dienstregeling der K.L.M. in, waarbij de vliegtuigen uit Holland op Zaterdag in Ba tavia aankomen. Sindsdien wordt door de K.N .I.L.M. met een extra vliegtuig, zoo mo gelijk op denzelfden dag, aansluiting gege ven naar Semarang en Soerabaja. In 1933 werden gemaakt 2294 vluchten in 5339 uren, waarin werd afgelegd een af stand van 863.698 K.M. De totaal afstand door de K.N.I.L.M. gevlogen werd daardoor op 31 December 1933 gebracht op 3.992.780 K.M., d.i. 100 maal de omtrek van de aarde. De deelname aan de rondvluchten nam sterk af, hetgeen hoofdzakelijk een gevolg is van de verminderde koopkracht der in- heemsche bevolking. Voor reclame-vluchten blijft nog steeds belangstelling bestaan. Luchtvaart in het Midden en Westen van Noord-Brabant. Onder voorzitterschap van den Commis saris der Koningin in Noord-Brabant is in het gouvernementsgebouw te 's-Bosch een vergadering gehouden van het provinciaal bestuur met vertegenwoordigers van ge meenten, Kamers van Koophandel, lucht vaart-autoriteiten en leiders van verkeers- vereenigingen en andere belangstellenden, ter zake van bevordering der luchtvaart in het Midden en Westen van Noord-Brabant. De voorzitter hield een inleiding waarin werd uiteengezet dat de toenemende ver- keersbehoeften van Noord-Brabant tijdige regeling zijner aansluiting van het lucht- vaartnet noodig maken. In het Oosten der provincie heeft Eindhoven reeds in de be hoefte voorzien thans moet een centraal punt voor het Midden- en Westen gevonden worden. De burgemeesters van Breda en Tilburg zijn reeds werkzaam geweest en hebben hun bevindingen overgebracht aan het provinciaal bestuur. Dit getuigt van hun goed inzicht, want hier staan niet zoozeer plaatselijke als gewestelijke belangen op het spel. Ged. Staten zullen gaarne bevorderen dat een goede oplossing verkregen wordt. EEN REDE VAN MINISTER GOERING. De Pruisische minister-president Goering heeft te Potsdam een rede gehouden, waarin hij de komende taak van Pruisen uiteenzette. Het Duitsche Rijk van Bismarck was al leen naar het uiterlijk een eenheid. Overal bestreden elkaar nog verschillende instel lingen en verschillende landen. Toen daarop door een afschuwelijk ongeluk de leiding ineenstortte en door de Marxistische revo lutie het „democratische, pacifistische, laffe denken" zich van het volk meester had ge maakt, toen niet langer een leider, maar de veeleenheid Duitschland regeerde, de laf <!at iets? „éven goed'* is als Aspirin, ter® wijF het geen Aspirin is - stel U daar niet mee tevreden 1 Alleers de echte Aspirin met Bayer-kruis en met? den oranje band helpt! U zeker, zonder ge« vaar voor hart, maag* en nieren! U iUluitsnd «ar» krljgbaar In da otaniebend- fcui«]es van 20 tabl. 70 ets. on oraniozakjes «an 2 tabl. a •iO ets. heid van het geval, de meerderheid, toen bleek hoe hol dit vereenigde Duitsche rijk was, toen bleek, dat het kader reeds begon te breken en bestond het gevaar, dat dit rijk weer uiteen zou vallen. En misschien op het laatste oogenblik zond God den mensch, die het vermocht dit gevaar te keeren en die op het laatste oogenblik hefc werktuig schiep, waardoor alleen dit volk vereenigd kon worden, die heerlijke bewe ging, waarin voor het eerst in een wonder baarlijke synthese het nationalisme en het socialisme samengesmolten werden tot onze wereldbeschouwing, die nu tot draagster van de Duitsche rijks- en volksgedachte ge maakt kon worden. Het rijk bezaten wij, maar niet het volk. Thans staat het volk schouder aan schouder, thans is deze dui zendjarige wensch, dit duizendjarige ver langen van deze menschen, waarheid, daad geworden. En evenzeer als het Pruisen's taak is ge weest dit rijk voor te bereiden, evenzeer als Pruisen in den zevenjarigen oorlog de voor waarden heeft geschapen voor een waar achtig Duitsch rijk, evenals in 1866 en in 1870 door Pruisen een Duitsch rijk is ont staan, zoo moet ook ditmaal Pruisen weer, in de eerste plaats den grondslag voor het rijk vormen. En al moge dan ook het uiter lijke begrip Pruisen als geografisch begrip van de kaart verdwijnen, dat beteekent niets.'Het grootere, het zichtbare Pruisen- dom wordt nu de geweldige drager van de rijksgedachte, en dit zal zijn laatste, groot ste zending worden Uit dit Pruisendom het getal der rijksgouwen te smeden, die mettertijd de grootheid en de macht van Duitschland zullen mogen vertegenwoordi gen. Het mag niet meer voorkomen, dat een grillig lot ons dit uit de hand neemt, ons dit ontsteelt waarlijk één rijk, één volk te worden. De landen mogen vergaan, het volk blijft bestaan. En aan dit Duitsche volk schenkt Pruisen het beste wat het gehad heeft, juist dit, zijn zedelijk begrip en zijn zedelijk Pruisendom zijn ondenkbaar zonder den geest van den soldaat. Het is niet anders dan'het samen knijpen van de deugden, die steeds den wa ren soldaat hebben gekenmerkt. Dit is de groote gebeurtenis, deze plichtsvervulling, dit opkomen voor volk en vaderland. Dat moet thans in het heele rijk vast gegrond vest worden, dan zullen wij eindelijk weer de aaneengesloten kracht ontwikkelen, dan zullen er niet meer 66 millioen energieën tegen elkaar inwerken, dan zullen deze 66 millioen energieën in één hand verzameld zijn om zoo als een hamer te werken. Duitschland zal toonen, dat het niet langer aambeeld is, dat het weer tot hamer wordt, gereed zelf zijn lot te smeden. Dat zal de grootheid vormen van den komenden loop van zaken en daarvoor is het noodig het kostbaarste in te zetten, ons Pruisendom. DE REDEVOERINGEN VAN DE BROQUEVILLE EN HÏMANS. De Fransche pers blijft zeer verstoord over de verklaringen van de Belgische mi nisters De Broqueville en Hymans, ondanks de verzachtingen, thans aan hun redevoe ringen gegeven. Het is niet mogelijk, de meeningen van den Quai d'Orsay te kennen, waar men hermetisch gesloten blijft over deze quaestie. Evenwel heeft de erkenning, dat minister De Broqueville niet anders dan het gezond verstand heeft doen spreken met de vei'klaring, dat de herbewapening van Duitschland een voldongen feit is, veld ge wonnen. Alleen vindt men, dat het soms goed kan zijn, dat men denkt aan het spreekwoord, dat de waarheid niet altijd gezegd mag worden. De socialistische leider Léon Blum is van meening, dat de rede van den heer De Bio- queville het ergste requisitoir is, dat tegen Genève kan worden gehouden, en hij heeft altijd wel voorspeld, zegt hij, dat wanneer de ontwapeningscommissie in haar taak te kort schiet, het de bewapening is, die het winnen zal, aangezien Duitschland dan zijn vrijheid kan hernemen. In „L'Ordre" noemt Buré een veiligheids verdrag', practisch dus het waarborgen van

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1