500 25 HOLLYWOOD HOEB 1934 EERSTE BLAD HOLLAERS-VERBERKT 72e Jaargang 1934 VRIJDAG 9 MAART Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENiEUWS BUITENLAND No. 58 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 12.20 per 3 maanden. Franco dooi het geheele rijk 12.50. Voor België, üuitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent Uitgave: firma f. VAN DE VEIDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen.Telef. 10. Postrekening60287 ADVERTENTIEPRIJSVan I -5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels 11.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bii verlies van een wiisvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN Bij HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1GING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" een» ïouden bei- vorden ningen hem ,ten in endien rengen isdrijf, it, dan ir. zaken tjjd niet Dit nummer bestaat uit 2 bladen Flitsen OMZETBELASTING EN MIDDENSTAND. De Kon. Nederlandsche Middenstands bond heeft zich steeds beijverd, om zijn leden in te lichten over de omzetbelasting en alles, wat daarmede annex is. In zijn orgaan heeft het artikelen van allerlei aard en van verschillende personen gegeven, ter wijl hijzelf mede actie heeft gevoerd, om te komen tot een eenmalige, inplaats van meermalige heffing. Zooals bekend, is deze actie met succes bekroond. Reeds meerdere malen had de heer Dr. E. Tekenbroek in het orgaan van den Bond I over de omzetbelasting geschreven en thans heeft deze Bond een drietal door hem samengestelde uitgaven, het licht doen zien. Wij willen aan die uitgaven een korte beschouwing wijden. Zij verdienen, dat -r aandacht aan geschonken wordt, en wij hopen dan ook, dat deze beschouwing voor i velen een aansporing zal zijn tot het koo- pen van deze publicaties. De prijs levert voor belangstellenden bij de omzetbelasting natuurlijk geen bezwaren op. Van het eigenlijke boekwerkje „omzetbe lasting en middenstand", is trouwens reeds een derde druk verschenen, zoodat wel ge bleken is, dat hier in een behoefte voorzien is. Mr. Tekenbroek heeft zich bij. het samenstellen hiervan in het bijzonder de positie van den middenstander ingedacht, en zich afgevraagd, wat voor hem van be lang is en kan worden. Men moet dus hier geen volledige en uitvoerige behandeling verwachten het is de omzetbelasting, van uit een bepaald gezichtspunt bezien. In een tweetal hoofdstukken wordt de eigenlijke wet en haar uitvoeringsbesluit aan een besprei ing onderworpen, terwijl de tekst der wet achterin is opgenomen. In het eerste hoofdstuk kan men nu een antwoord vinden op de vier vragen, die zich om de belasting groepeeren Wie moet betalen Waarover moet betaald worden Wat moet betaald worden Hoe moet betaald worden Een afzonderlijke behandeling onder gaan nog de goederen, die ingevoerd wor den en die, welke op 1 Januari 1934 nog in voorraad waren. Van speciaal belang voor den ïndustri- eelen middenstander is hetgeen opgemerkt wordt over den fabrikant-handelaardat is dus hij, die door hemzelf vervaardigde goederen, rechtstreeks aan het publiek ver koopt. Deze persoon heeft in de wet eeni- germate een uitzonderingspositie en de be schouwing daarvan in de brochure van den heer Tekenbroek is de aandacht der be trokkenen ten volle waard. Het tweede hoofdstuk is gewijd aan ver schillende uitvoeringsbepalingen, waarbij ook het punt, dat door niemand wellicht zal overgeslagen worden, n.l. dat van de vrijstellingen en teruggave der belasting ter sprake komt. De waarde van deze publicaties wordt hog verhoogd, doordat de modellen en re gisters, wier gebruik door het invoeren der omzetbelasting noodzakelijk is gewor den, achterin opgenomen zijn. De „man in de practijk" weet daardoor direct met welke formaliteiten hij in hoofd zaak te maken zal krijgen. De Middenstandsbond heeft echter ge meend een nog beknopter uitgave het licht te moeten doen zien, die tot titel draagt .■De winkelier en de omzetbelasting". In een 23-tal bedrijven kan de winkelier In vogelvlucht nagaan, wat hem te doen en te wachten staat. De behandeling in deze pu blicatie is volkomen schematisch en punts gewijze, zonder dat eenige nadere beschou wing gegeven wordt. Een andere weg was trouwens bij het gestelde doel niet moge lijk. En tenslotte heeft de Middenstandsbond de behulpzame hand willen bieden bij het rekenwerk, dat de winkelier voor de omzet belasting te doen zal krijgen. In een bere keningstabel wordt aangewezen, op welke wijze de omzetbelasting berekend moet worden, terwijl voor de bedragen, met een kwartje oploopend, van 0.25 tot 100.— het bedrag van de omzetbelasting berekend is. Zooals men uit het bovenstaande kan be merken, heeft de Kon. Nederlandsche Mid denstandsbond inderdaad grooten ijver be toond bij het verstrekken van deskundige voorlichting op het terréin der omzetbe lasting. Nieuwe wegwijzers van den A.N.W.B. Naar aanleiding van de plaats gehad hebbende herziening van de plaatsing der wegwijzers in deze gemeente door do a A.N.W.B., zijn dezer dagen vanwege ge noemden bond zes nieuwe wegwijzers alhier geplaatst, en wel twee ter weerszijden van de brug in de Badhuisstraat, één op den hoek van de Coosje Buskenstraafc en Bad huisstraat, twee in den berm aan den Ko ningsweg en één tegenover de Kanaalbrug. Deze nieuwe wegwijzers, waarmede het verkeer ter plaatse ongetwijfeld in hooge mate zal worden gediend, zien er keurig en flink uit, zijn forscher van stuk dan de vorige. „Patrimonium". Gisteravond hield de afdeeling Vlissingen van „Patrimonium" in het Militair Tehuis haar 52e jaarvergadering. De voorzitter, de heer J. de Bruijne, opende op de gebruikelijke wijze de goed bezochte bijeenkomst en wieip een terug blik op het afgeloopen jaar, met veel zorg, vooral op stoffelijk gebied. De vooruitzich ten zijn niet gunstig. Spreker hoopt dat ook voor onze stad er spoedige opleving mag komen. Verschillende jaarverslagen werden uit gebracht. De inkomsten en uitgaven der afdeeling bedroegen 884.05, met een batig slot van 338.41. De ziekenafdeeling sloot met een batig' saldo van 1631.20 en telt 43 leden. De bibliotheek genoot een druk gebruik van de leden. Dit jaar werden een 30-tal nieuwe boeken aangeschaft. Het aantal nummers steeg tot ruim 450, waaronder vele studieboeken over sociale vraagstuk ken. Tot voorzitter werd herkozen de heer J. de Bruijne en tot bestuursleden de heeren J. C. Mommaas en H. Ch. V. Sorel. Gemengde Zanvereei2»sing. De Gemengde Zangvereniging neeft de uitvoering van het in studie zijnde werk „Arminius", van Max Bruch, bepaald op Woensdag 25 April a.s. Baldadigheid. Nu het voorjaar weder in aantocht is ea aan boomen en heesters de bekende „kat jes" uitkomen, trekken de kinderen naar de plantsoenen en parken om deze katjes af té plukken. Meestal worden de takken, waaraan de katjes groeien, afgerukt en wordt door de jeugd het houtgewas daardoor ergerlijk vernield. Door het politiepersoneel wordt tegen het plegen dezer baldadigheid zeer streng toezicht gehouden, als gevolg waarvan de laatste dagen herhaaldelijk kinderen aan het politiebureau zijn gebracht, die zich schuldig hadden gemaakt aan het verme len van het houtgewas door het bemachti gen van katjes. Wij roepen de welwillende medewerking van de ouders in, hun kinderen deze erger lijke baldadigheid onder de aandacht te brengen, opdat hieraan paal en perk wordt gesteld. MIDDELBURG De „Walcherensche Zwcefvliegclub" opgericht. Gisteravond had in de melksalon „de Nieuwe Landbouw" te Middelburg, onder voorzitterschap van den heer ir. F. L. Hol leman een vergadering plaats, waarin een Zeeuwsche Zweefvliegclub tot stand kwam. Een vijf-en-twintigtal toekomstige ledenen belangstellenden van uiteenloopenden leef tijd hadden zich daartoe vereenigd. Ook een jonge dame, een waardig voorgangster harer kunne, troffen wij aan, die, onder voorbehoud van de toestemming harer ouders, het toetreden met een vraagteeken beloofde. De heer Holleman gaf allereerst een uit leg hoe het zweefvliegen in den aanvang geschiedt en somde tevens de verschillende types van vhsgtuigen op welke voor een goed en goedkoop lestoestel in aanmerking zouden kunnen komen. Uit een breedvoeri ge correspondentie, welke de heer M. A. Terwoert met de besturen der Amsterdam- sche, Rotterdamsche, Eindhovensche en Soesterbergsche zweefclubs voerde, bleek dat. hoe meu het keerde of draaide, een behoorlijk lestoestel op een 400 zou ko men en een daarbij behoorende uitloop-kabel een 80 zou vorderen. De voorzitter, die zich persoonlijk met den secretaris van den Bond van Zweef - vliegclubs, den heer Nijenhof te Amster dam, in connectie stele'e, deed daarna een greep uit zijn opgedane ervaring. Het groot geldelijk bezwaar van de verplichte verze kering, dat nl. 75 per lid en per jaar vor dert, werd hierbij 1 melijk wel opgeheven. Deze bond, die de schakel vormt tusschen de clubs en het rijk, zorgt voor het „Bewijs van Luchtvaardigheid", dat elk toestel be hoeft alvorens het in gebruik mag worden genomen. Een geëxamineerd instructeur is eveneens noodzakelijk en uit een later daaromtrent ontvangen schrijven blijkt dat ir. Holleman, met zijn ervaring van vlieg tuigbouwer en sportvlieger, het brevet in tien dagen zou kunnen bekomen. De geboorte van elke club gaat, volgens den voorzitter steeds met groote moeilijk heden gepaard, waarbij de geldkwestie wel de voornaamste is. De Amsterdamscne club, met haar vijftig leden, verlangt 20 per lidmaat. De Zeeuwsche club zou met haar 10 de goedkoopste in Nederland vor men. Echter 's het hierbij noodzakelijk veel leden te hebben en het is een verblijdend begin nu reeds 29 leden en 5 begunstigers te kunnen noteeren. Dit geldelijk resultaat is nog lang niet voldoende, doch is wel zoo danig dat reeds nu een definitieve club kan worden gevormd, waartoe dan ook met al- gemeene stemmen wordt overgegaan. Een bestuur, samengesteld uit de heeren ir. P. A. Holleman, voorzitterM. A. Ter woert, secietaris, dr. A. de Vries, penning meester en den heer P. L. I. van aer Grin ten als technisch adviseur, zal zich met „waterstaat" verstaan en tevens de statu ten en een clubreglement samenstellen. Deze vruchtdragende vergadering, die den sport menden een irpoi perspectief tot de luchtsport opent, verdient zeker al ler belangstelür - en hulp. De Centrale slachtplaats. In de gisteren gehouden jaarlijksche al- gemeene vergadering van „de centrale slachtplaats" te Middelburg, deelde de voor zitter, de heer A. Beugelink mede, dat het nu 15 jaar geleden is, dat de Centrale Slechtplaats uit den noodtoestand, die een gevolg was van den distributietijd, is ont staan. Maar nu verkeert de slachtplaats zelf langzamerhand in een noodtoestand, want gelden om de slachtplaats grondig te verbeteren zijn niet aanwezig en men weet ook nog niet welke beslissing het gemeente bestuur in deze zaak zal nemen. Het ver standigste is volgens spr. om kalm af te wachten, maar het bestuur blrj'ft in deze diligent. Sommige leden meenden dat men naar Vlsisingen zal moeten gaan slachten, doch het bestuur deelde deze meening niet en zou dit ook zeer betreuren, gezien de hou ding van Vlissingen inzake de abattoir kwestie. OOST- EN WEST-SOUBURG Loop der bevolking. Over de maand Februari 1934. Ingekomen M. Mulder, van Den Helder naar A 168 M. Goedhart, van Goes naar A 173 M. Rooze en gezin van Den Helder naar C 253 J. van Boven, geb. van Gemert, van Rotterdam naar B 75 J. A. de Pree, van Roosendaal en Nispen naar C 172 C. de Bree, van Middelburg naar E 32 P. Sarneel, van Amsterdam naar B 115 W. van den Berg en gezin, van Hoogkarspel naar A 197c. Vertrokken: J. Jasperse, van C 215, naar Middelburg A. Wattel, van A 72 naar Middelburg L. F. Baljeu, van B 181 naar Ned.-Indië J. M. Flipse en gezin, van C 175 naar Breskens J. Aarnoutse, van A 167 naar Beekbergen M. A. J., J. G. M. en M. W. Wulff, van D 18 naar Middel burg; L. Velrooij en gezin, van B 68 naar Den Helder M. A. Meeuwissen, geb. Ver horst, van C 171b naar Nijmegen; M. A. de Hulster, van B 83 naar Middelburg T. G. de Visser, van A 182 naar Den Helder J. Albrink en gezin, van A 58 naar Koudeker- ke J. C. van Splunder, van B 378 naar Hilligersberg J. C. Jongepier, van B 262 naar UtrechtJ. H, J Poorthuis, van C 15e naar Vlissingen M. Adriaanse, van B 72 naar Vlissingen, Gevonden voorwerpen. Portemonnaie met inhoud bij A. Kruit hof, Middelburgsche straat A 197 porte monnaie bij Koch, Ritthemschestr. A 136 kinderhandschoentje bij J. van Nobelen. Middelburgsche straat A 276. BRESKENS Het Groene Kruis. Gisteravond kwam onder presidium van den heer J. de Groote de vereeniging „het Groene Kruis" alhier in openbare jaarver gadering bijeen. Uit het jaarverslag van den secretaris, dat zeer uitgebreid een opsomming gaf van de in het afgeloopen jaar voorgevallen ge beurtenissen, bleek o.a., dat de vereeniging het algemeen belang in hooge mate dient, dat haar ledental nog steeds stijgende is en dat de vereeniging financieel sterk staat. De vergadering juichte dan ook zeer toe het voorstel van het bestuur, om voor een goede opberging van den velen magazijn- voorraad een gebouw te stichten of voor dit doel te trachten een groot lokaal te huren. De rekening over 1933, velke ter verga dering door een commissie werd nagezien en in orde bevonden, sloot met een saldo van 20. Het aftredende bestuurslid Van den Heuvel werd bij acclamatie herkozen. RILLAND-BATH Autobnsdienst. De Kroon heeft thans beschikt op het beroep, inge~teld door J. F. Ogier te Ril- land-Bath tegen de beschikking van Ged. Staten van oord-Brabant, waarbij hem vergunning is geweigerd tot het in werking brengen van een markt-autobusdienst op Donderdag van Rilland-Bath over Korteven naar Bergen op Zoom, voor zoover Noord- Brabantsch grondgebied betreft. De Kroon heeft met vernietiging van het besluit van Ged. Staten van Noo2'd- Brabant aan den heer Ogier vergunning verleend tot het in werking brengen van bedoelden autobusdienst, doch onder ver schillende voorwaarden. Vrijwillige voldoening van belasting De minister van financiën maakt be kend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ontvangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belasting naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te Bres kens 159.92 Hulst 50.10, 22.56, 10; Oostburg 32.88,' 12.48, 9.84, 8.60, 5.25 Terneuzen 20.09; Bergen op Zoom b.g„ 465.88, 447.20, 426.98, 62.63. 48.14, 32.01, 11.81. DE BUITENLANDSCHE POLITIEK VAN BELGIË, De correspondent van de „N. R. Ct." te Brussel meldde gisterenavond Daar de opschudding in politieke krin gen, teweeg gebracht door de Dinsdag in den Senaat gehouden rede van den minis ter-president de Broqueville omtrent het ontwapennigsvraagstuk, Donderdagmiddag nog niet was verdwenen, al was zij eenigs- zins geluwd, heeft de minister van buiten- landsche zaken, Hymans, het noodig geoor deeld in den Senaat het standpunt van de Belgische regeering in een korte verklaring nog toe te lichten. Hymans zeide, dat hij de verklaring aflegde in volkomen accoord met den minister-president. Wij rekenen, aldus Hymans, op het gezond verstand van de Belgische natie. Het is trouwens op dat gezond verstand, dat ook de eerste-minister een beroep deed in zijn rede. De regeering heeft op een zoo duidelijke wijze positie ge nomen, omdat de herbewapening van Üuitschland haar ten zeerste bekommert. Een dergelijke herbewapening moet tot een verwoeden wapeningswedloop aanleiding geven. Er bestaat thans nog één enkel mid del om bet gevaar te bezweren en dit mid del moet gezocht worden in een entente tusschen Frankrijk, Engeland en Italië. De ze entente is de grondslag van onze veilig heid en van ons behoud. De regeering spant zich in, deze entente te bevorderen en tevens de noodig geachte eompenseerende maat regelen te bekomen voor haar veiligheid (diverse uitroepen rechts en bij de socialis ten). Dit is geen nieuwe verklaring. Het is een verduidelijking en terechtwijzing. Ze kere teekenen toonen aan, dat de betrokken naties nader tot elkaar komen. Het is deze entente, welke men thans in gevaar zoekt" te brengen. België, zegt men, moet eischen dat de bewapening van üuitschland op strenge wijze binnen de perken van het 15 jaar geleden onderteekend verdrag van Versailles wordt gehouden Wij hebben gis teren aangetoond, dat de groote mogend heden zelf de bakens van deze ontwikke ling volgens den nieuwen toestand willen Wettig gedeponeerd. Verkrijgbaar bij TELEF. 178 WALSTRAAT 78 verzetten. Het protest van België alleen, zou nutteloos en gevaarlijk zijn, daar het de entente van de groote mogendheden zon kunnen tegenwerken. België heeft nauw contact gehouden met de drie mogendheden. Men tracht nu te doen gelooven dat België het niet eens zou zijn met Frankrijk op het stuk van ontwapening. Deze manoeuvre moet worden voorkomen. België en de a.ii« dere mogendheden zijn het eens om het ge» bruik van geweld af te wijzen. Zij zijn het ook eens over de basis van een overeen» komst en over de noodzakelijkheid om de Duitsche bewapening binnen de voorgestel» de grenzen te houden, en aan een afdoende controle te onderwerpen (senator van Over» bergh, katholiek democraatwij onder® strepen tien keer de woorden afdoende controle). Deze controle, aldus minister Hymans verder, moet algemeen en contrac- tueel zijn. Wij moeten bovendien afdoende waarborgen bekomen wat betreft de Hitleriaansche formaties. Ook moet in de ontwapeningsconventie een gezamenlijke actie worden voorzien voor het geval dat de conventie zou worden geschonden. Wat wij thans zoeken zijn practische en afdoen® de middelen oin te beletten dat Duitschlan<2 zich vrij zou gaan herbewapenen. Deze verklaring bleek de met electriciteït gevulde politieke atrr. osfeer wel eenigszins te hebben ontladm.'Na de senaatsvergade» ring was men reads heei wat minder pess.i» raistïsch gestemi, wal betreft het lot vaiQ de regiering. Het oebat over de begrooting? van buitenlandse1! 2 zaken wordt trouwe ng eerst de volgende week Dinsdag voortge zet, zoodat zeer waarschijnlijk niet voor Woensdagavond of Donderdag zal wordm gestemd. Ook deelt men mede, dat het aangekondigde on Zerhoud tusschen Barthoa en Hymans, dat Maandag a.s. moest plaats hebben, zeer waarschijnlijk zal worden af® gelast. HET UNIFORMVERBOD IN BELGIË. De Kamercommissie, belast met de voor® bereiding van het wetsontwerp betreffende het uniformverbod, is thans met haar defi nitieven tekst klaar gekomen. Deze tekst is onmiddellijk aan de Kamer overgemaakt, daar men dit wetsontwerp zeer spoedig wil zien goedgekeurd. Het uniformverbod zal niet gelden voor padvinders- en sportver» eenigingen, het Leger des Heils, enz. maar wel voor het Socialistische Roode Verweer korps, het Légion Nationale en de militie van het Verbond van Dietsche Nationaal® Socialisten (Verdinaso). DE GROOTE DAG IN DUITSCHLAND. In het Duitsche ministerie van propagan® da is tusschen leiders van nijverheid, han del en handwei k een bespreking gehouden over de nieuwe maatregelen tot werkver schaffing. Nr een inleidende rede van mi nister Göbbels deelden Krupp von Bohlen und Halbach en dr. Vögler mede, dat ook in de wintermaanden de opwaartsehe lijn is voortgezet. De leiders van het economische leven zullen ook in de toekomst de regee ring blijven steunen. Op 21 dezer zullen in alle deelen van het land groote openbare werken in uitvoering worden genomen, of begonnen werken krachtiger aangepakt. De particuliere nij verheid zal bekend maken hoeveel nieuwe werklieden zij vermoedelijk in het voorjaar zal kunnen steller. Hitier zal dien dag op een van de in aanleg zijnde rijksautowegen van den stand der werkzaamheden zich op de hoogte stellen. De rede, die hij daarna zal houden, zal door alle werknemers in het geheele land, door middel van luidsprekers gevolgd worden, VERKL RINGEN VAN MINISTER BALDWIN. Bij de debatten in het Engelsche Lager huis over de begrooting van luchtvaart, heeft minister Balcb. ?n het woord gevoerd* Geen oogerblik geloof ik, aldus spreker, dat de reis van Eden op een echec zal uit- loopen, al heeft zij tot dusver nog geen re sultaat opgeleverd. Ik heb geenszins de hoop opgegeven op een overeenkomst, welke ons gelijkheid zal verschaffen op het g-bied der luchtstrijd krachten. Zelfs indien wij de thans nagestreefde conventie niet tot stand kunnen brengen, zal de regeering geen oogenblik haar po gingen opgeven, om tenminste een of an dere conventie tusschen de landen van

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1