500 300 100 25 DONDERDAG 8 MAART EERSTE BLAD -—No. 57 72e Jaargang 1934- Uitgave: Firma F. VAN OE VELDE Ir.. Weistraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening86287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen DE GOUDMIJN VAN MINISTER OUD. STADS- EN PROVINCIENIEUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk /2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk 13.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1 —5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels 11.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIÜINÜ „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Steeds rijker vloeit het goud uit de mijn, door minister Oud aangeboord. De baten worden zóó talrijk, dat ze van beteekenen- den invloed zullen gaan worden bij 's lands huishouding. Een belasting, waaraan niet meer te ontkomen leek, behoeft thans wel licht niet ingevoerd te worden. Een nieuwe salarisverlaging, waaraan mogelijk werd gedacht, zal niet langer dreigende zijn. Een verslechtering der positie van de onder steunden, zal misschien niet worden uitge voerd. Al die beetjes en hoopjes, welke werden gesmokkeld, blijken tesamen een geweldig kapitaal te hebben uitgemaakt en het feit, dat dit kapitaal den staat wederrechtelijk onthouden is, doet sommigen niet malsch oordeelen over de belastingontduikers. We lazen dezer dagen een hoofdartikel over hen nn een dagblad en in dat artikel werden de belastingsmokkelaars „gauwdieven" gehee- ten, die zich schuldig maakten aan „dood- gewonen diefstal en klinkklaar bedrog". Ge lukkig werden de vermogende lieden, die zich thans door minister Oud lieten ontmas keren, niet als zedelijk minderwaardigen tegenover onvermogenden voorgesteld. Het is, zoo werd erkend, een verschijnsel, dat men bij alle maatschappelijke klassen zon der uitzondering aantreft, om bedrog jegens de gemeenschap in de grootste gemoedsrust te plegen, ook als men bedrog tegen enke lingen verafschuwt. Belasting-smokkelen is voor vele men- schen een sport, welke te aantrekkelijker is, omdat de beoefening baten oplevert. Wat een genoegen beleven vele menschen, wan neer ze bij het overschrijden van de grens een kleinigheid aan accijns hebben kun nen ontduiken Meer dan een genoegen, een stil spel met den fiscus en een gemakkelijk behaald voordeel, zien de meesten onzer niet in het verzwegen van wat ze den Staat schuldig zijn. En toch begaan ze in werkelijkheid een groot, heel groot onrecht. Het is op het oogenblik nog niet vast te stellen, welke baten de „vrijwillige" aan meldingen van verzwijgingen den Staat straks zullen blijken op te leveren. Het zul len in elk geval talrijke millioenen zijn. Ware al het verschuldigde op tijd betaald geworden, dan zouden zeker meerdere nood maatregelen achterwege zijn gebleven, wel ke nu genomen moesten worden. Omdat gij en anderen tekort zijt geschoten in beta lingsplicht, loopen thans zooveel huisva ders werkloos rond. Omdat gij en anderen bedrog pleegdet, zijn misschien steunnor- men verlaagd moeten worden. Als de Staat had ontvangen, wat dezen toekwam, dan zou er mogelijk geen verhoogde accijns zijn noodig geweest op levensmiddelen. Dan zou er geen nieuwe of verhoogde belasting zijn ingevoerd moeten worden Over het benadeelen van den Staat wordt zoo luchthartig geoordeeld. De Staat is zoo'n onpersoonlijk lichaam en ,,'t gaat beter van 'n stad als van een dorp", wordt er al gauw geoordeeld. Laten we toch beseffen, dat het bena deelen van den staat hetzelfde beteekent sis het berooven van onze medemenschen. Wat de staat tekort ontvangt, moet deze ;,p andc;e manier zien binnen te krijgen. Voor wat wij ontduiken, moeten anderen op draaien, menschen vaak, die het veel slech ter hebben dan wij zeiven. Zóó moeten we de zaken bezien. Dan zul len we het billijk ooordeelen, dat we zoo daartoe reden bestaat onze verbeterde opgave aan den fiscus nog voegen bij de vele andere, welke reeds zijn binnengeko men. Dat moeten we niet alleen doen, omdat ons daarmee onttrekken aan de moge lijkheid van straf, maar omdat we er recht en rechtvaardigheid mee betrachten jegens onze medemenschen. Minister De Wilde naar Zeeland. Zooals wij reeds hebben gemeld, zal de minister van binnenlandsche zaken, mr. De Wilde, op 21 en 22 Maart a.s. een bezoek brengen aan onze provincie. Eerst komt de minister naar Goes, zijn geboortestad, waar hij half elf, met den trein uit Holland arri veert. Na Goes komen eenige dorpen op Zuid-Beveland aan de beurt en 's middags wordt de reis voortgezet naar Walcheren. Den volgenden dag zal Zeeuwsch-Vlaan deren bezocht worden. Het bezoek van den minister staat, naar wij vernemen, voornamelijk in verband met aanhangige grenswijzigingen tusschen di verse gemeenten en de samenvoeging van gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen. Vereeniging „Zeevaartschool" te Vlissingen Aan het verslag van de „De Ruyter- school" over het jaar 1933 is het volgende ontleend De heer J. A. Jasperse, leeraar practische oefeningen, werd met ingang van 1 Sep tember voor één jaar herbenoemd". Tengevolge van de vermindering van het aantal klassen der stoomvaartmaatschap pijen werden resp. met ingang van 1 Juni en 1 September de heeren H. B. Kolkman, tijd. leeraar scheepswerktuigkunde en O. Vriend, leeraar wiskunde, eervol ontslagen. Laatstgenoemde leeraar werd in het genot van wachtgeld gesteld en sinds half Novem ber herplaatst bij het crisis in- en uitvoer bureau te 's-Gravenhage. Van de 24 leerlingen in de zgn. derde klasse namen er 23 in de maand Mei deel aan het examen voor diploma A voor ma chinist. 20 leerlingen slaagden. Het schriftelijk eindexamen van de leer lingen in den 2-jarigen cursus werd eind April gehouden, alle 27 leerlingen behaal den het einddiploma. Evenals in 1932 werd door de directie der K.P.M. besloten deze afgestudeerde leer lingen nog een zgn. derde klasse te laten doorloopen om ze te bekwamen voor het machinisten-diploma A. 26 leerlingen nemen in deze klasse aan de lessen deel. Het overgangsexamen laad in Mei plaats. 19 van de 20 leerlingen werden bevorderd tot de 2e klasse. Tot de le klasse werden begin Mei 20 nieuwe leerlingen toegelaten. Besloten werd om de leerlingen van de le en 2e klasse in 1934 te laten deelnemen aan het examen voor assistent-machinist. Op het einde van het jaar waren nog aanwezig 15 leerlingen in de laagste, 18 leeringen in de hoogste en 26 leerlingen m de zgn. derde klasse. Voor het instandhouden van de zgn. der de klasse en verdere opleiding, in deze voor de scheepvaart moeilijke tijden, zijn wij de directie der K.P.M. zeer erkentelijk. In Juni werd van de 9 leerlingen van het tweede cursusjaar het eindexamen afgeno men. Alle leerlingen slaagden. De door de Vereeniging tot bevordering van het Zeevaart-onderwas beschikbaar ge stelde prijs, bestaande uit een passerdoos, kon uitgereikt worden aan den leerling J. S. Steendam. Het speet ons zeer, dat de directie der Java-China-Japan Lijn zich, tengevolge van de heerschende moeilijkheden, genoodzaakt zag de opleiding aan voor haar bestemde leerlingen tijdelijk stop te zetten. Intus- schen danken wij haar ten zeerste voor het, gedurende vele jaren, in het onderwijs aan de „De Ruyterschool" gesteld vertrouwen. De tweejarige cursus voor stuurlieden telde in den aanvang van het jaar 13 leer lingen in de laagste en 8 in de hoogste klasse. Het rijkseindexamen werd in Juni en Juli gehouden ten overstaan van gedelegeerden van de centrale commissie. Aan alle 8 leerlingen kon het diploma B worden uit gereikt. De prtfs, beschikbaar gesteld door de Vereeniging tot bevordering van het Zee vaart-onderwijs, bestaande uit een boek werk, werd toegekend aan den leerling J. Koolwijk. Van de 12 leerlingen der laagste klasse, konden, na afgelegd overgangsexamen, 11 worden bevorderd tot de hoogste klasse. Niet bevorderd werd 1 leerling, die de les sen blijft volgen. De cursus begon in September met 13 leerlingen in de laagste en 11 in de hoogste klasse. Met het instructievaartuig „Prinses Ju liana", van het onderwijsfonds voor de scheepvaart, werd door de leerlingen van het tweede cursusjaar onder geleide van den leeraar D. de Waart van 15 tot en met 17 Mei et-i. oefentocht gemaakt en door de leerlingen van het eerste cursusjaar onder geleide van den leeraar J. A. Jasperse van 18 tot en met 20 Mei. Controle op de leerlingen buiten de schooluren er op de kosthuizen wordt uit geoefend door een leeraar. Door met de Nederlandsche Telegraaf Maatschappij „Radio-Holland" een overeen komst aan te gaan is aan de school de ge legenheid geopend om voor genoemde maatschappij opgeleid te worden voor ra dio-telegrafist. Aan het onderwijsfonds voor de scheep vaart werd weder lokaliteit ter beschikking gesteld tot het houden van een cursus voor binnenschippers en één voor motordrijvers. Eveneens werd gedurende eenige avonden per week lokaliteit beschikbaar gesteld aan de technische studieclub. Aan meerdere leerlingen werd vrijstelling of vermindering verleend van het betalen van schoolgeld. De school werd bezocht door 328 leerlin gen in het geheel nl.in de stuurlieden- afdeelingen 92, in de machinisten-af deelin gen 200, in de radio-cursussen 36. Het grootste getal leerlingen, dat tege lijkertijd de school bezocht, was 217. Het aantal Belgische leerlingen, dat dit jaar de school bezocht, bedroeg 2. Voor het diploma vati le stuurman groote stoomvaart slaagden 2 candidaten, 2en stuurman groote stoomvaart 10, 3eu idem 19, 2-jarigen cursus voor stuurlieden 8, radiotelegrafist le klasse 1, idem 2e klasse 4, idem bij de marine 1, machinisten diploma C 3, idem C (tlieor. gedeelte) 8, idem B 11, idem B (theor. gedeelte) 2, idem A 29, voorloopig machinisten-diploma 32, 2-jarigen cursus voor machinisten 9. Totaal 139 geslaagde candidaten van de 215 afge legde examens. Aan het einde des jaars bleven hunne studiën vervolgen 43 leerlingen in de stuurlieden-afdeelingen, 92 in de machinis- ten-afdeelingen, 21 in de radio-cursussen. Ten behoeve van het onderwijs werden diverse instrumenten, leermiddelen en boe ken aangekocht. Behalve de reeds vermelde oefentocht met het instructievaartuig „Prinses Julia na" hadden meerdere excursies plaats. In de vacature van bestuurslid ontstaan door het vertrek naar elders van den heer G. Waller, werd benoemd de heer G. J. Ben- sink, directeur van de stoomvaart-maat schappij „Zeeland", alhier. Alhambra-Theater. Van en over „De Jantjes „De Jantjes" van Herman Boubev onze gedachten springen jaren terug naar een dapper troepje tooneelisten, dat er zoo waar in slaagde om een greep uit het Amsterdamsche volksleven tot een succes te maken. Jarenlang bleven „de Jantjes" trekken honderden malen gingen David's liedjes over het voetlicht naar een steeds meer geestdriftig en snel-reageerend pu bliek, dat op zoo'n eigenaardige wijze be koord werd door dit echt Amsterdamsche stuk, een mengeling van een lach en een traan. Natuurlijk werd van „De Jantjes" een film gemaakt. Een film, die een succes werd. Maar een film, die uiteraard iets essentieels moest missenhet gesproken woord de liedjes de warmte van een stem. De sprekende film veroverde de wereld snel en gedecideerd. Nederland was ge doemd te importeeren. Er waren moeilijk heden in verband met afzetgebied, finan- cieele problemen, patentenkwesties ge brek aan ervaring. Toch een echt Hollandsche film. Het moest kunnen. Als scenario werd uitverko ren „de Jantjes". Een geschiedenis, die als volksstuk haar attractie dubbel en dwars bewezen had. „De Jantjes" werden dus gestart en met ongelooflijk veel enthousias me pakte men de zaak waarlijk niet klein aan. Als de begin-titelLoet C. Barnstija, Den Haag, presenteert „de Jantjes" voor uw oogen komt, moet men ook eens een oogenblik beseffen, wat dit „presenteert" feitelijk inhoudt, wat er bij het producee- ren van de film allemaal komt kijken. Een kwestie van techniek, van geschikte men schen, van organisatie, van inzicht en van geld, maar ook vertrouwen, optimisme, ijver en tijd. De eerste Nederla: Tsehe amusements film is gemaakt Haar weg ging niet over rozen, maar zij mag er zijn. Het succes in de groote steden was buiten alle verwach ting, een compliment aan alle artistieke en technische medewerkers. De toekomst aan hen, die niet versagen Moge dit na het succes van „de Jantjes" gelden voor de Nederlandsche filmproductie in het algemeen. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdnïghdl. De Middelburgsche „Lange Jan" de be kroning van den Abdijtoren zal gerestau reerd worden. Het nieuwe gebouw van den Raad van Arbeid aan de Schepenstraat te Rotterdam. Prins Hendrik en prinses Juliana op weg naar het diner, aangeboden door den vice-president van den Raad van State, jhr. Beelaerts van Blokland. Eeni ge opnamen van de manoeuvres in de om geving van Venlo. Zilveren jubileum van den burgemeester van Bruinisse, den heer S. Ha ge. Minister Marchant spreekt op de eeretentoonstelling in Pulchri Studio ter gelegenheid van den 80sten verjaardag van den heer N. Bastert. De deken van Roo sendaal, dr. Dirickx plant den A.N.W.B.- boom te Roosendaal (N.-Br.). De nieuwe R.-K. ambachtsschool in den Bergpolder t Rotterdam. Vertrek van den Amerikaan- schen gezant uit Den Haag, enz. Instituut voor Arbeiders-Ontwikkeling, Het gezelschap „De Jonge Spelers" is Donderdag 15 dezer weer de gast van de plaatselijke afdeeling van het Instituut voor Arbeidei's-Ontwikkeling. Ditmaal zal worden opgevoerd „Koning Christiaan de Zeventiende", een blijspel in drie bedrijven door Herm. Herjermans. Waar vrijwel alle werken van dezen he laas te vroeg ontslapen schrijver in breede lagen van onze bevolking groote belang stelling trokken en nog sfo.eds blijven trek ken, is het voor deze opvoering ook onge twijfeld 'n waarborg, dat het een goede too- neelavond zal worden, temeer waar het spel in handen is van een troep bekwame arfcis- ten, die hier ter stede ook hun sporen al wel verdiend hebben. Aan de opvoering, die ook ditmaal weer onder leiding staat van den heer Ben Groe- neveld, werken in totaal elf artisten mede. Op denzelfden dag, nl. Donderdag 15 Maart, zal des middags een voorstelling worden aangeboden aan de werklooze le den, waarvoor toegangsbewijzen verkrijg baar zullen worden gesteld bij de resp. af- deelingsbestuurders. Voor de avondvoorstelling zullen ook thans wederom door de verschillende sectie hoofden kaarten in voor-verkoop worden aangeboden. Volgens de in dit blad voorkomende ad vertentie zal 's Woënsdagavonds in bet Concertgebouw gelegenheid worden gebo den voor plaatsbespreking. Een gulle gastvrouw op komst. Binnen enkele dagen kunnen wij hier de komst tegemoet zien van een demonstra tie-auto, die door de fabriek van Maggi's Voedingsmiddelen te Amsterdam is uitge rust als rijdende keuken. Bereidwillige dameshanden zullen ieder een, die daarin belang stelt, de bekende Maggi's soepen en bouillon laten proeven, welke in deze model-keuken klaar gemaakt worden. En komt U niet naar de auto, dan komen de kook-leeraressen gaarne tot U om U met soep of bouillon en practische raadgevingen van dienst te zijn. In verschillende plaatsen van ons land is dit nieuwe Maggi-snufje met enthousiasme begroet en blijkt deze propaganda zeer in den smaak te vallen. In het eigenlijk nog noodig onze lezeres sen en ook de lezers aan te raden om eens een kijkje bij deze eerste klas keuken te nemen Wij veronderstellen, dat de inrich ting van de auto alleen reeds een prikkel is om eens poolshoogte te gaan nemen. Dragers van de Kraton-medaille. Het is ons gebleken dat er hier ter stede nog een drager van de Kraton-medaille woont, nl. de heer J. C. Mink, die als ma troos 2e klasse aan de Atjeh-expeditie in de jaren 1873 en 1874 heeft deelgenomen. De heer W. F. Vet. er, van wien wij in ons vorig nummer meldden, dat hij ook ge rechtigd is tot het dragen van deze me daille, was destijds vuurstoker le klasse op het oorlogsschip 4e klasse „Coehoorn". Wij dienen te verbeteren dat de heer Vetter niet als gealimenteerde in de oude mannen- en vrouwenafdeeling van het gast huis alhier verblijf houdt, doch als kost ganger voor eigen rekening. MIDDELBURG Walchersche natuurvrienden. Gisteravond had de Aquariumvereeniging „Walchers~he Natuurvrienden" in de boven zaal van den melksalon „De Nieuwe Land bouw" „e Middelburg, een bijeenkomst be legd, ook voor niet "eden. De voorzitter, de heer M. Braat, wees er in zijn openingswoord op, dat z.i. de maan- delijksche bijeenkomsten niet voldoende be zocht worden, terwijl toch alleen in goede samenwerking succes is te behalen. Het samen aankoopen van diertjes, planten en voedsel, het bespreken van de verzorging enz. bevorderen de liefhebberij ten zeerste. Hierna heeft d heer Van Os uit Vlissin gen, aan de hand van een serie lichtbeel den, die de voorzitter op het doek projec teerde, eert kijkje gegeven in de groote ver scheidenheid van tropische aquariumbewo ners, en hun aard en voortplantingswijze besproken. Het was ook voor hen, die zich nog niet zoo op dit terrein bewegen, een zeer be langwekkende inleiding. Ook enkele viscbjes, die niet direct be stemd zijn voor de verwarmde aquariums, passeerder de revue. De voorzitter dankte den heer Van Os voor zijn leerzame voordracht en zeide, dat op andere onderdeelen van de liefheb berij later ook inlichtingen in causerie- vorm zullen worden verstrekt. Enkele nieuwe leden traden toe. In de benedenzaal konden de aanwezigen eii de bezoekers in den geheel gemoderni- seerden melksalon in een ruim, goed ver warmd aquarium kennis maken met een groot deel der op het doek gebrachte en, door den heer Van Os besproken yisch- soorten. Een binnenbrandje, Hedenmorgen om half negen kwameö rookwolken uit het winkelpand van den heer J. P. Baan aan de Bierkade G 205 en bleek brand te zijn ontstaan in een vertrek, waar men was smolt op een petroleum- toestel. De brandbare waren in den winkel de den te2*echt een ernstigen brand vreezen eh een der omwonenden telefoneerde daarom om hulp. Zeven minuten later stond de magirusspuit voor het pand. Dit zou nog vlugger het geval zijn geweest, als niet eerst naar de politie, maar direct naar de brandweerwkazeme was gebeld. Toen de brandweer de slangen reeds had uitgerold, bleek, dat men het vuur reeds op andere wijze meester was. Dank zij de zol dering had het vuur geen uitweg naar bo ven kunnen vinden. KOUDEKERKS Vereeniging Vrcemdelingenverkcer. De aangekondigde vergadering', bijeenge roepen door den burgemeester, den heer A< Bakker, om te komen tot oprichting van een vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer in deze gemeente, mocht zich in een zeer druk bezoek verheu gen. De beide wethouders en eenige parti culieren, die met het doel van de vereeni ging sympathiseerden, hadden bericht van verhindering gezonden. De vergadering was uitsluitend voor de bewoners van de ge meente Koudekerke. De burgemeester achtte het doel en de reden van de vereeniging voldoende bekend om hier nog nader over uit te weiden. Het vreemdelingenverkeer neemt in deze ge meente steeds toe. Om den vreemdelingen het ware genot te kunnen geven is het noodzakelijk, wat meer orde op zaken te stellen. Ook de openbare orde en zedelijk heid aan duin en strand zal zeker onder de oogen moeten worden gezien. Voor dit alles is organisatie noodig. Degenen, die nu niet het direct belang inzien zullen spoedig constateeren, dat be vordering van het vreemdelingenverkeer een belang is, waar de gansche bevolking de vruchten van zal plukken. Door de aanwezigen werden verschillen de vragen gesteld. Speciaal werd gewezen op de samenwerking met degenen, die in de nabijheid van de gemeente wonen. Dit punt zal van alle zijden worden bekeken. Het bleek duidelijk dat voor de vereeni ging werk te over komt. Nadat enkele pex-sonen, die geen lid wenschten te worden, de zaal verlaten had den, werd met 47 leden overgegaan tot op richting van de vereeniging. Een vooiioopig bestuur werd gevormd, bestaande uit de heeren A. Bakker, F. N. Grims, mr. Ps Loeff, P. Phlipse en D. A. Schrijver. Ongetwijfeld zullen door deze vereeniging de dorps- en duinbelangen ten zeerste be vorderd worden. Wanneer binnenkort het Slobberduinsche rijwielpad zal aangelegd zijn, waardoor de verbinding van het dorp naar de duinen veel aantrekkelijker wordt, zal dit ook voor de dorpsbewoners meerde re voordeelen afwerpen. Iedere inwoner, 't ztj hij bij de duinen of in de kom van het dorp woont, steune de vereeniging tot be vordering van het vreemdelingenverkeer. BRESKENS Ernstige brandwonden. Het zoontje van den dropsfabrikant V< alhier kwam hedenmorgen met beide ar men in een pot kooksel te vallen. Ernstig verbrand werd hij naar het ziekenhuis te Oostburg overgebracht. Een woeste stier de Schelde ingerend. De slager B. J. te Breskens loste met een dreital helpers een jongen stier uit een vrachtwagen voor zijn slagerij, toen het dier plotseling wilde kuren kreeg en aan rijn bewakers ontsnapte, Het beest rende

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1