1000 500 300 25 WOENSDAG 7 MAART Supinator No. 56 72e Jaargang 193<«- Uitgave: firma f. IIAK DE VELDE Ir.. Walstraat 58-60, Vlissingen. ïelef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd ip Zendag en algemeen erkende Christelijke feestdagen EERSTE BLAD bezoekt het eigen land KAMEROVERZICHT STADS- EN PR0VINCIEN1EUWS iSUPlN^ steunt VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, üuitschland e(1 Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels L -alles bij vooruitbeta ling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bii verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Flitsen De ïente werpt haar levenwekkende symptonen vooruit. Het mooie weer tooverc ons de vreugden van de komende zonrijke periode voor oogen en in vele kringen zal men zich weer overgeven aan de geneugten bet zomerreis-plan in elkander te zetten. Het wordt dus weer tijd om de aandacht te vestigen op de groote algemeene belangen, welke gemoeid zijn met het verteren van bet uitgetrokken reisgeld in eigen land. Hoeveel mooie plekjes heeft men in eigen land nog overgeslagen... hoe weinigen zijn op de hoogte van hetgeen Nederland den tourist biedt. Wij willen geen bepaalde streken noemen, omdat onze beschouwin gen algemeen moeten worden gesteld. Zeker, het trekken naar het buitenland heeft zijn groote bekoring. Men ademt een andere atmosfeer, men leeft in een andere devens-raentaliteit. Het reizen in de inter nationale treinen, het ontmoeten van niet- Nederlandsehe typen heeft zijn eigenaar dige prikkels, welke men niet gaarne zal missen om niet te verstarren in het eigen kringetje. Nederland is en blijft Neder land... men voelt zich niet ontvlucht aan de kooi, waarin men, niettegenstaande zijn vrijheid, is gevangen. Wij geven dit gaarne toe, maar toch... Nederland heeft ook zijn types, tenminste wanneer men deze weet te vinden. Neder land heeft ook een groote verscheidenheid m zeden en gewoonten en wanneer men bijv. in Zuid-Limburg komt, dan is de eer ste impressie ongetwijfeld... „het is hier anders dan in Holland". Wij noemen Zuid- Limburg, niet om een bepaalde streek naar voren te brengen, maar om met bewijzen en wel met sterk sprekende bewijzen te staven, dat er in Nederland plekjes zijn, die niet Nederlandsch aandoen, al vormen zij prachtige loten aan den Nederlandscheu stam. Overal hoort men „wij moeten versobe ren... wij moeten terug naar een. lager levenspeilHoevelen hebben het niet aan den lijve gevoeld, wat dit beteekent, welk stil verdriet hierdoor is ontstaan, welk stil lijden in vele kringen geleden wordt. Waarom zouden wij dan geen opbeuring brengen in de kringen, die het van enkele zomermaanden moeten hebben door ons reisgeld te besteden in eigen land, waar zoo veel en zoo intens te genieten valt. De prijzen in het buitenland zijn in vele ge vallen lager... toegegeven. Maar ook-in ons land past men zich aan, tracht men zooveel mogelijk te geven voor zoo weinig moge lijk onkosten. Hebben wij geen nationale plicht te vervullen... Is het dan zoo erg om volop te genieten, maar daarbij het zeer kleine offer te brengen door te genieten in eigen sfeer en dit jaar den prikkel van het vreemde zich te ontzeggen. Juiste bedragen zijn niet bekend van hetgeen de -Nederlanders voor amusement over de grenzen brengen. Maar zij beloopen ongetwijfeld tientallen millioenen, tiental len millioenen, welke aan ans bedrijfsleven Worden onttrokken. Voor die groote bedra gen worden talrijke menschen, direct en indirect aan het werk gehouden en wie weet... wellicht werken wij door het blij ven in eigen land ook mede aan de stabili teit van den eigen werkkring. Het is zoo eenvoudig om te zeggen „Wat hindert het voor het land, wanneer 'k dit jaar naar het buitenland ga. Het zijn 111 aar enkele tiéntallen guldens, die ik op veis kan besteden en daarvan gaat nog een gedeelte af voor de Nederlandsche spoor wegen voor het traject van mijn woon plaats naar de grens". Doch men vergeet, dat duizenden zoo denken en enkele dui zend malen het kleine bedrag, dat men individueel beschikbaar stelt voor de ver tering in het buitenland vormen de milli oenen, waarvan hierboven gesproken werd. Wij hebben badplaatsen, die niet voor de buitenlandsche behoeven onder te doen, wij hebben meren, waar men zich kan over geven aan den zeilsport... wij hebben bos- Bchen, heiden, heuvels, rivieren, ts veel om °P te noemen. Wij hebben tal van schilder achtige plekken, waar men dagen kan ver toeven, zonder zich maar één moment te vervelen. Wij hebben comfortabele kleine hotelletjes en wij hebben eerste rang-eta blissementen met elk comfort, wat men taaar zou wenschen. Men kan in ons land duur uitgaan met verfijnde luxe.men kan eenvoudig, doch uitstekend genieten vooc* luttel bedrag. Wij hebben geen bergen, geen Riviera, geen wintersport. Het is niet erg om deze amusementen eens een paar jaar niet mee te maken. Wij moeten mede helpen den nood in eigen land zooveel mogelijk te leni gen, want de leniging van dezen nood be teekent geen altruïsme, is in wezen ook net behartigen van het eigen belang. Ons inko men wordt hoofdzakelijk afgeleid uit het totale Nederlands'he inkomen en hetgeen wij verteren tijdens onze reisgeneugten vormt een niet onbelangrijke portie van dit Nederlandsche volksinkomenMen vergete dit niet. EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag., De begrooting voor Sociale Zaken in de Eerste Kamer gaf natuurlijk gereede aan leiding om over de werkloosheid te keuve len. Vooral had men nu oog en hart voor de jeugdige werkloozen, van welke catego rie er wel een honderd duizend rondloopen. Raad wist men natuurlijk niet. De heer Anüriessen verdedigde de vor ming van een rijkskindertoeslagfonds. Of dat nu de geschikte manier is om Neder land van zijn overbevolking te redden, valt te betwijfelen. Werktijdverkorting werd verdedigd tot 40 uur wil de heer Danz gaan. Wij weten echter dat men dezelfde loonen dan wil houden en dus het plannetje niet gelukken kan. Over werkverschaffing heeft men ook genoeglijk gepraat, maar ook daaromtrent weet niemand eenig nieuw gezichtspunt te openen. Trouwens het lig*. heelemaal niet op den weg der Eerste Kamer dit te doen. Slechts wetsontwerpen die door de Tweede zijn aangenomen, moeten hier besproken worden en het is een bedenkelijk bederf van het parlementaire stelsel, dat de Eerste Kamer aanmerkingen maakt op het uit voerend bewind en wil mee regeeren. Want op dit mee-regeeren komt het ten slotte aan, als men de daden der Regeering gaat beoordeelen. De Regeering zal zich aan al deze op merkingen niet veel gelegen laten liggen. Zij heeft haar richtlijnen en houdt daar aan vast. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag;, De motie voor een centrale circulatie bank is natuurlijs.verworpen.Alleen de socialisten en de heer Sneevliet waren er vóór. De communisten waren tegen omdat de strekking der motie kapitalistisch was. Is de Nederlandsche Bank dat daii-jniet? Bij de bespreking van het Zuiderzeefonds zijn weer de twee gewone punten ter spra ke gekomen, nl'. de Steunwet en; de inpolde ring van den N.-Ó. polder. De heer Lovinlt geloofde dat. het verstandiger was met de inpoldering nog wat te wachten. Overal is er teeltbeperking en het is dus niet ge- wenscht debodem-oppervlakte te vergroo- ten. Een schatting van 2500 per Hectare als grondwaarde was bovendien veel te hoog. Tegenover deze meening stelde de heer Ebels zich omdat bij opleving .onmid dellijk cultuurgrond beschikbaar moet zijn. Het is de vraag of' daarvoor nu kaast moet worden gemaakte De Steunwet is èen bron van zorg. Vol gens den heer Duymaer van Twist zijn er duizend-en-één klachten. Men had nooit met een steunwet moeten beginnen, doch alleerr van schadeloosstelling' moeten spre ken. Het is nu echte armenzorg en men houdt de menschen er van af om iets anders te ondernemen. Nooit is getrachf'dit parti culier initial ef te prikkelen en- te steunen. Integendeel men werkte het tegen o.a. op deze wijze zij die getracht hebben iets anders aan te pakken, maar daarin na eenigen tijd niet konden slagen, werden van iedere steunvcrleening uitgesloten omdat zij niet meer tot de gedupeerden gerekend werden. De Regeering kan nu geen wijziging meer in haar wettelijke regeling brengen, want zij is eenmaal in uitvoering gebracht. Men kan hoogstens probeeren de fouten er van op te heffen. Ook in de plannen voor de inpoldering kan hu moeilijk meer veran dering gebracht wórden, omdat minister Colijn namens de geheele regeering deze heeft toegezegd. Het zijn juist de oogmerken geweest om deze werken door'te. zetten, met het pog op werkloosheidsbestrijding. Wat later daar van de gevolgen zullen zijn voor de schat kist, zal men later wel uitzoeken. Het staat nu al vast, dat financieel het geheele Zui- derzeeplan 'h geweldige tegenvaller wordt. Maar dat nog geen reden om de zaak nu stop te zetten. De zomertijd. De Staatscourant van gisteravond bevat een Koninklijk besluit, waarbij wordt be paald, dat de vervroeging met één uur van den wettelrjken tijd, bedoeld in artikel 1 der wet van 23 Juli 1908, dit jaar zal aanvan gen 15 Mei en zal eindigen 7 October. Een dankbetuiging. De Belgische consul alhier, de heer J. van Boven, verzoekt ons te willen melden dat hij door den minister van buitenlandsche zaken van België werd verzocht om namens de Koninklijke Familie van België en na mens de Belgische regeering Hunne gevoe lens van dankbaarheid over te brengen aan allen die hunne deelneming betuigden bij het overlijden van Z.M. Koning Albert en dat Zij zeer getroffen zijn door de zeer tal rijke sympathiebetuigingen. De Tabernakel-Kerk tc Parys. Voor de beide Christ. Vrouwenbonden al hier sprak gisteravond voor een overvolle zaal in het Militair Tehuis mej. Joh. H. Ekering, evangeliste van de Tabernakel- kerk, over het veelomvattend werk dier gemeente in Parijs. Na ingeleid te zijn door de presidente, mevr. Sanderse, en de gebruikelijke ope ning, zeide mej. Ekering met groote blijd schap voor do eerste maal in haar leven tot de Zeeuwsche bevolking te mogen spre ken en hoopt dat allen van hier zullen gaan met de betuiging„De Heere leeft nog en doet nog wonderen". Vervolgens gaf zij aan de hand van licht beelden een breedvoerig overzicht en begon bij de stichting der kerk in 1889 door ds. R. Saillens, welke opgevolgd werd door ds. A. Blocker, die in zijn werk trouw werd bijge staan door zijn echtgenoote, én na zijn over lijden tot predikante werd gekozen en dit ambt thans nog vervuld. Oorspronkelijk behoorende bij de Baptis ten-Unie, scheidde men zich in 1920 daar van af, omdat men zich met de moderne richting principieel niet kon vereenigen, en verloor de gemeente alle goederen, o.a. ook het prachtige kerkgebouw. Als evangelisa tie-terrein werd toen Montmartro gekozen, waar na veel wederwaardigheden de Ta bernakel-kerk tot stand kwam. Treffende en talrijke voorbeelden van ge- bedsverhooring werden door mej. Ekering medegedeeld. Toen men besloot de kerk te bouwen bezat de arme gemeente een bouwfonds van 3000 fres. Voor één week was verloopen, was het geheele benoodigde bedrag voor het bouwterrein van 105.000 frc. bij elkaar en van dergelijke wonderlijke uitreddingen getuigde ook de bouw van de kerk zelf, en de soms groote giften, die op ongedachte wijze ontvangen werden. Breedvoerig werd ook de arbeid der slechts 276 belijdende leden tellende ge meente besproken. Zij bezit thans o.m. een evangeliesatie-boekwinkel, een tehuis voor ouden van dagen en een vacantiehuis voor Parijsche kleuters. Ja zelfs bezit zij een zendingsterrein aan de Ivoorkust in Afrika, waar door 4 zendelingen met zegen gear beid wordt. Ook werd gewezen op veel geestelijken zegen. We hoorden o.a. van een vroegeren zeer gevreesden anarchist, welke in een evangelisatiebijeenkomst tot bekeering kwam en thans ouderling der gemeente is, enz. Het was een avond van gespannen aandacht en ontroerend meeleven met het geen door de begaafde spreekster, een Ne derlandsche van geboorte, naar voren ge bracht werd. Schietoefeningen, Op 13 Maart en zoo noodig op 14, 15 en 16 Maart a.s. zal worden geschoten met ge schut, geplaatst op den Westelijken oever van de Marinehaven te Vlissingen. De schietoefeningen zullen na 9h aanvangen. Op of nabjj de batterij, vanwaar geschoten wordt, zal van één uur vóór den aanvang tot het einde der schietoefeningen een roo- de vlag geheschen zijn. De sectoren waarin geschoten wordt, strekken zich uit over een gedeelte van de reede van Vlissingen en de Wielingen tusschen de lijnen, getrokken vanuit de batterij aan de Marinehaven in de richtingen Oost, resp. Zuidwest tot een af stand van 6.5 km. Zeevarenden wordt ver zocht zich niet onnoodig lang in bovenge noemde sectoren op te houden. Filmavond O.K.W.O, Dinsdag 1" Maart a.s. zal door de Ver- eeniging C.K.W.O. een filmavond worden gegeven in de Geref. Kerk aan de Paul Krugerstraat, waar vertoond zal worden de geluidsfilm „Zeeland". Wij vliegen over Zeeland, genieten van Annetje-Liesjesdag, ringrjjderij, .kersencam pagne, oesterteelt enz. en wij luisteren naar het bekende Zeeuwsche a capella- koor onder leiding van den heer Tam- minga. Voorts zal vertoond worden de Neder landsche documentaire geluidsfilm „Neer- land's Oranjefilm", waarin wij o.a. zien het huwelijk van H. M. de Koningin, de groot- sche huldebetooging in 1918 op het Malie veld te Den Haag, verschillende epesiodes uit het leven van H.K.H. Prinses Juliana, het openen van de nieuwe buitenhaven te Vlissingen door de Koningin, de grootsche huldebtooging in het Stadion te Amster dam, voorafgegaan door de aankomst der Koninklijke Familie, de bloemenhulde der Aalsmeersche bloemenkweekers, enz. Kortom, deze 1800 M. lange film zal ons een blik doen slaan in het verleden wat be treft het leven van onze Koningin. Wij twijfelen dan ook niet o£ den leden wordt weer een aangename avond geboden. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Overplaatsing kommies directe belastingen. De kommies bij 's rijks directe belas tingen A. Beervliet is overgeplaatst van Roosendaal naar Vlissingen. Drager van de Kraton-medaille. Bij het overlijden van den heer W. Fra terman werd gemeld dat nog slechts 2 oud gedienden, dragers van de Kraton-medaille, in leven waren. Deze medaille werd uitgereikt aan de oud-strijders, die in de jaren 1873 en 1874 de Atjeh-expeditie hebben meegemaakt. Een van deze oud-strijders is hier nog in leven, nl. de heer W. F. Vetter, in het gast huis alhier gealimenteerd. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK, Statistiek over de maand Februari. Leeszaal: Gedurende Sprokkel maand was de leeszaal 24 dagen geopend. Het aantal bezoekers bedroeg in dien tijd 907, te weten 80 vrouwen en 827 mannen. Het gemiddelde bezoekcijfer per dag was 38. Voor 1933 luidden deze cijfers24 dagen geopend, 712 bezoeken 75 vrouwen en 637 mannen 't gemiddelde bezoekcijfer pet dag 30. Uitleenbibliotheek: Hier werden gedurende 12 uitleendagen aan 2236 lezers 2856 boeken uitgeleend, d.i. 2055 Nederlandsche of in het Ned. vert, romans, 151 Fransche, Duitsche en Engel- sche romans, 650 populair wetenschappe lijke werken en tijdschriften 33 nieuwe le den werden ingeschreven; waarvan 18 be talende en 15 werklooze gratis) lezers. Gemiddeld per uitleenkeer werden aan 186 lezers 238 boeken uitgeleend en 3 nieuwe leden ingeschreven. Februari telde 4 kinderuitleendagen, Donderdags van 3.305.30 uur en van 7.30 8.30 uur, waarop 226 kinderboeken wer den meegegevengemiddeld dus 56 boeken per keer. Uit andere bibliotheken werden ten be hoeve der leden gratis aangevraagd 27 studiewerken, waarvan er 25 daadwerke lijk konden worden uitgeleend, Voor 1933 luidden deze cijfers geduren de 12 uitleendagen aan 2092 lezers, 2838 boeken geleend en 33 nieuwe leden inge schreven. Het gemiddelde cijfer per uit leendag was 174 lezers, 236 boeken, 3 nieuwe leden 18 boeken werden voor stu diedoeleinden van elders aangevraagd. MIDDELBURG Luchtbeschermin gsdienst. Gistermiddag kwamen de commissaris van politie, als hoofd van den in te stellen luchtbeschermingsdienst, de directeuren van gemeentewerken, gemeentebedrijven en gemeentereinigingsdienst, dr. Broekhurjsen, medisch adviseur van dien dienst en de in specteur van politie eerste klasse op het kantoor van den reinigingsdienst te Mid delburg bijeen en begaven zich naar het terrein van dien dienst by het Arnemuid- sche voetpad ter bijwoning van de eerste oefening van een ploeg van het persoheel, als voorbeeld van hun taal? bij een eventu- eelen luchtaanval. De commissaris van politie wees er in een korte inleiding op hoe men in de lan den, die in den oorlog zijn geweest, deze materie veel grondiger heeft geregeld dan tot nu toe in Nederland het geval was. Maar ook hier ziet men de noodzakelijk heid al meer en meer in. Aan de luchtbe scherming zullen moeten deelnemen, be halve politie en brandweer, die hun gewone taak zullen zien uitgebreid, de medische den voei draag* den VsUPlNtfO* 1 Jen voe? Kosteloos onderzoek op ons gepat. May voetspiege! apparaat door Zuster - Voet- kundige der Supinator-Centrale. Meest mo derne PEDICURE en MASSAGE-inrichting. KLIJBERG's Schoenmag., Walstr. 50 dienst en ook de reinigingsdienst en ge meentewerken. De directeur van den reinigingsdienst schetste de verschillende aanvallen, die men in tijd van oorlog van uit de lucht kan verwachten, o.a. gas-aanvallen, en dat zijn de soort, waar juist de mannen van den ontsmettingsdienst mede te maken zullen hebben. Bij de nu gevolgde oefening was de ver onderstelling een luchtaanval met mosterd gas. in de omgeving van hotel Verseput aan de Langedelft. De ploeg van 8 man en. een leider zette de omgeving met borden af, waarop gemeld werd dat toegang tot het terrein was verboden, in verband met de aanwezigheid van het mosterdgas. Ver volgens hebben zij, al of niet voorzien van raaskers, het terrein met gas bestrijdende stoffen bespoten en verder gereinigd. Aangegeven werd hoe in werkelijkheid ook de brandweer aan dit werk zal deelne men, om de gevels der huizen in de omge ving te ontsmetten enz. Het ligt in de bedoeling in het vervolg ook met andere takken van gemeentedienst oefeningen te houden en dit in de toekomst ook in grooter verband. De eerste schrede op den weg naar een georganiseerden luchtbeschermingsdienst is dus nu geno men. Middelburgsch Muziekkorps. Dank zij de groote opofferingen, die de directeur en werkende leden van hei. muziekkorps zich hebben willen ge troosten en andere bezuinigingen, heeft het bestuur het kunnen brengen tot een slui tende begrooting, niettegenstaande het be langrijke verminderen van de gemeentelijke subsidie tot 1000. Het korps zal op hetzelfde peil blijven voortwerken, maar dan vertrouwt het be stuur op blijvende en toenemende belang stelling van de ingezetenen. OOST- EN WEST-SOUBURG Benoeming ambtenaar gemeente-secretarie, Tot le ambtenaar ter secretarie alhier is benoemd de heer C. C. Mantz, ambtenaar ter secretarie te Capelle a/d. IJssel. Gevonden voorwerpen. Belastingplaatje bij Adr. Joziasse, Dyk- straat B 39c 2 beenkappen bij Lakkor, Tuindorp D 8 kindertasch met inhoud bij Vader, Paspoortstraat, „Concordia", CLINGE De dure electriciteits-prijzen, De in aanbouw zijnde Nederlandsche Moquetweverij, voorheen E. Rodrigues te Kapellebrug, gaat naar het voorbeeld van verschillende andere bedrijven in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, haar eigen electri- sche drijfkracht opwekken. Volgens ge houden onderhandsche inschrijving' voor le vering en plaatsing van een Dieselmotor met genera* *r, voor het opwekken van deze electrische drijfkracht, is het werk gegund aan den laagsten inschrijver, den heer Albert Eggermont te Hulst. Onderwijstoestanden in Zeeuwsch- Vlaanderen. Aan het verslag van den inspecteur uit de inspectie Terneuzen ontleenen wij het vol gende bedenkelijk feit, n.l. dat er in

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1