1000 500 300 25 VEILIG M4ANDAG 5 MAART EERSTE BLAD 72e Jaargang gitgtn: firma f. VAN Of VELDE Jr., Walstraat 58-60. Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 60287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADSEN provincienieuws MARINE EN LEGER FAILLISSEMENTEN BUITENLAND H,e" IS t|, -rNO. 54 VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco dooi het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. /3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels tl. alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd legen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bii verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" iltijd rong aaar :t de |Zon- zijn nog erg Ibon- r 30 oord rert- icïi- ftjes bu- glot al 'eten Dit nummer bestaat uit 2 bladen Bezoek minister De Wilde aan Zeeland. Naar wij vernemen, zal de minister van binnenlandsche zaken, mr. De Wilde, op 21 en 22 Maart een bezoek brengen aan Zee land. Op 21 Maart zullen voornamelijk Zuid-Beveland en Walcheren en op 22 Maart Zeeuwsch-Vlaanderen worden be zocht. De zomerdienstregeling op de spoorwegen. In de dienstregeling van de Nederïand- sche Spoorwegen zullen, althans in die van de Zeeuwsche lijn, belangrijke veranderin gen worden gebracht, die zonder twijfel verbeteringen zullen zijn, lezen wij in „het Volk". De vroege sneltrein, die nu alleen des Maandags loopt de zgn. beurstrein zal, met ingang van den zomerdienst, eiken werkdag loopen. Er zal bovendien nog een sneltrein in den voormiddag worden inge- lascht, die ongeveer half elf uit Vlissingen vertrekt. Ook schijnt men voornemens te zijn nog een binnenkomenden sneltrein in te leggen in de avonduren, die te ruim negen uur te Vlissingen arriveert en. waarop zelfs nog een provinciale boot naar Breskens vaart. Dit laatste wordt door de bevolking in Zeeuwsch-Vlaanderen zeker van harte toe gejuicht. De laatste sneltrein zal ook een half uur later binnenkomen. MIDDELBURG Provinciale vergadering Nederlandsche Christelijke Radiovereeniging. Zaterdagmiddag werd te Middelburg een druk bezochte provinciale vergadering ge houden der Ned. Chr. Radiovereeniging. Uit alle deelen van Zeeland waren leden opge komen. De heer Tolk, lid van het dagelijksch bestuur, tevens leider van den omroep dienst, was op de vergadering aanwezig ter beantwoording van de te stellen vragen en het geven van nadere inlichtingen. Na de gebruikelijke opening sprak de voorzitten, de heer J. W» van 't Hof, een kort openingswoord, waarbij hij herdacht den in 1933 gehouden en zoo goed geslaag den landdag te Apeldoorn en de woord- en beeldavonden, waarin films van dien land dag, der huldiging der Koningin en de ope ning van de Staten-Genraal werden ver toond. Op voorstel van den voorzitter zal aan ds. D. Scheele, die naar Assen is ver trokken, een schrijven worden gezonden, waarin hem dank wordt gezegd voor het geen hu als bestuurslid van de N.C.R.V. in Zeeland heeft gedaan. Het bestuur heef t in zijn plaats als secre- tars benoemd den heer J. Alewijn te Mid delburg. De vijf aftredende leden van het alge meen bestuur werden door de vergadering opnieuw candidaat gesteld. De heeren J. W. van 't Hof te Sint Lau rens en mr. J. W. Goedbloed te Goes, bei den aftredend, werden als leden van de pro vinciale commissie herkozen. De lacature ds. D. Scheele zal het volgende jaar worden vervuld, daar van uit de vergadering de wenseh naar voren werd gebracht, dat ook Zeeuwsch-Vlaanderen in de commissie was vertegenwoordigd. Naar een geschikten candidaat zal worden omgezien. Als leden van den vereenigingsraad wer den de aftredende heeren A. de Poort© en A. van Westreenen, beiden te Middelburg, herkozen. In de vacature ds. Scheele werd gekozen de heer J. Allewijn te Middelburg. In verband met de toename van het aan tal leden in Zeeland werd als neuw lid be noemd de heer Joh. Verburg te Kamper land. Van de provinciale ledenvergadering te Utrecht was adhaesie gevraag voor een tweetal adressen aan het algemeen bestuur: le. Om de uitzending van het Christelijk persbureau te Zwijndreeht te doen verval len. 2e. De vraag onder het oog te zien of de bestaande vorm van organisatie in de vereeniging wel voldoende de belangen der leden behartigt. Na eenige disucssie werd besloten de ge vraagde adhaesie te verleenen. de bespreking Vereenigingsaangele- genheden hadden een 8-tal personen vragen te stellen of opmerkingen te maken over verschillende punte^ zop^Iz de mogelijke radiobelasting, radiostoringen, propaganda- dienst, het te laat op den avond uitzenden van mooie gramofoonmuziek, enz. De heer Tolk als lid van het dagelijksch bestuur en de voorzitter dienden de vragers van antwoord. OOST- EN WEST-SOUBURG Werklooze abonné's der radio-centrale. De werklooze abonné's der i'adio-centrale te Souburg kunnen zich heden, des avonds 8 uur, opgeven in het gebouw „Concordia", Paspoortstraat. Een zeldzaamheid in de dierenwereld. Als een bijzonderheid kan worden ge meld, dat bij den landbouwer B. Kooie alhier, een paard twee veulens heeft ter wereld gebr~ -ht. ZOUTELANDF Een ouderavond. Vrijdagavond werd alhier een ouderavond gehouden door de vereeniging „School met den Bijbel." De voorzitter der vereeniging, ds. Oost hoek opende de samenkomst met gebed, het zingen van Ps. 118 1 en las Openb. 20 en sprak daarna een kort openingswoord. Het hoofd der school, de heer H. G. Heu- sinkveld, sprak over het gevaar der ledig heid, in het bijzonder voor de jeugd. Vervolgens werd het werk der leerlingen bezichtigd en chocolademelk genuttigd. Mejuffrouw Samuelse sprak over het heerlijke werk der onderwijzers en onderwij zeressen. De voorzitter sloot dezen geslaagden ouderavond met dankgebed. GROEDE Loop der bevolking. Over Februari 1934. IngekomentA. J. Manhave, van Breskens, op Boerenhol O 29 C. P. A. Brakman van 's-Gravenhage, op Noordstr. A 314 A. Voogdt, van Middelburg, op St. Bavodük W 101. Vertrokken J. J. van Opdurp en gezin, van Puiendijk W 150 naar Breskens; J. Casteleijn en gezin, van Nieuwewegje O 232, naar Oostburg Joh. de Feijter en ge zin, van Scherpbiersc'neweg W 10 naar WaterlandkerkjeJ, van Belois, van Nol- letjesdijk O 84 naar Breskens S. A. C. de Smit en gezin, van Rijksweg O 73, naar Rotterdam S. Bartelson, van Scherpbier- scheweg O 221 naar IJzeiidijke. TERNEUZEN De sluis te Ter Neuzen. Op dé jongste maandelijksche perscon ferentie van den Gentschen burgemeester beeft de heer Van der Stegen weer eens verklaard, dat men omtrent de kwestie van de sluis te Ter Neuzen om zoo te zeggen op een dood punt staat. De „Gazet van Antwerpen" bevat naar aanleiding van deze conferentie een be schouwing over het vraagstuk en zegt, dat de onderhandelingen opnieuw dienen te worden aangevat. Volgens het blad beweren vooraanstaande personen, dat „ér een soort kwade wil ach ter schuilt". Bij wie deze kwade wil echter schuilt, zegt het blad niet. Het besluit met op te merken, dat het tijd wordt de zaak eens „met nadruk vooruit te brengen en heel de bevolking kenbaar te maken, wat daar achter steekt." Scheepvaartbewegïn g, In de afgeloopen maand Februari zijn al hier langs de nieuwe sluis in totaal opge- schut 192 zeeschepen met een tonneninhoud. va.n 156.402 N.R.T. en afgeschut 194 zee schepen met een tonnenmaat van 162.635 N.R.T. Voor de overeenkomstige periode van het vorig jaar bedroegen de cijfers opgeschut 188 schepen metende 182.484 N.R.T. en af geschut 184 zeeschepen met een tonnenmaat van 182.113 N.R.T. Sclieepvaartberïchten, Het ongeveer 6000 ton groote Duïtsche stoomschip „Phrygia" van de H.A.P.A.G.- ljjn heeft alhier op de Westerschelde een defect aan het roer gekregen. Het defect kan niet aan boord ge2'epareerd worden, zoodat de kapitein besloten heeft de hulp van de Duitsche zeesleepboot „Seeteufel" in te roepen die de „Phrygia" naar Hamburg zal sleepen alwaar de schade gerepareerd zal worden. Het schip is nabij den Marga- rethanolder ten anker gegaan. SEROOSKERKE (S.) Een ernstig verkeersongeval. Zaterdagmiddag heeft, onder de gemeente Serooske2'ke (Sch.) een ernstige botsing plaats gehad tusschen v een auto en een tweewielig motorrijtuig, fonder die gemeen te. kwam de garagehouder j. van Renesse met zijn auto gereden, toen hij op een gege ven moment door den van tegenovei'gestel- de richting komenden motorrijder H. uit Haamstede werd aangereden. De motorrij der kwam in botsing met de auto tengevol ge waarvan hij en een duoiijdster van den motor werden geslingerd. Laatstgenoemde kwam er nog al goed vanaf doch de motor rijder moest tengevolge van de bekomen verwondingen in het ziekenhuis te Noord- gouwe tér verpleging worden opgenomen. Beide voertuigen bekwamen belangrijks schade.. Het motorrijwiel is in beslag geno men. De politie stelt een onderzoek in, naar de oorzaak van deze botsing. KERK- EN SCHOÖLN1EUWS Ned. Herv. Kerk. Aangenomen het beroep naar Assendelft door ds. J. N. Drost te Brouwershaven. Ds. C. A. Lingbeek. Zondag 11 Maart hoopt het Tweede Ka merlid ds. C. A. Lingoeek te 's-Gravenhage den dag te herdenken, waarop hij voor 40 jaar het predikambt in de Ned. Herv. Kerk aanvaardde. Ds. Casper Andries Lingbeek werd 5 Fe bruari 1866 geooren en stuc1 eerde aan de Stedelijke Universiteit te Amsterdam theo logie. In 1893 werd hij candidaat in Nooi'd- Bi-abant, om 11 Maart 1894 te Voorthuizen het predikambt te aanvaarden. In 1896 ging hij naar Cubaard, welke standplaats hij in 1899 met Klundert verwisselde. In 1903 vertrok de jubilaris naar Voorst, om in 1908 te Spijk (Gron.) zijn intrede te doen. In 1918 werd ds. Lingbeek predikant te Steenv.ijk, vanwaar hij in 1919 reeds naar Reitsum vertrok. Hier was hij werkzaam tot 1925, toen de Herv. Geref. Staatspartij, aan wel. oprichting ds. Lingbeek een actief aandeel had genomen, hem als haar eerste afgevaardigde naar de Tweede Ka mer zond. Ds. Lingbeek maakte gedurende zijn eerste zittingsperiode in de Kamer ook deel uit van de Prov. Staten van Zuid-Hol land en den gemeenteraad van Den Haag. In 1931 stelde hij zich niet meer herkies baar en 10 Januari 1932 deed hij zijn intre de bij de Ned. Herv. gemeente op Urk, waarheen hij een beroep had aangenomen. Bij de jongste Kamerverkiezingen was ds. Lingbeek wederom lijstaanvoerder van de H.G.S. en nam in 1933 opnieuw zitting voor deze partij, waarom hij op22ieuw emeritaat moest aanvragen, aangezien de Aïg. Syno de der Ned. Herv. Kerk het Kamerlidmaat schap onvereenigbaar heeft verklaard met het actieve predikambt. Ds. Lingbeek zal Zondag a.s. in het bui tenland vertoeven, teneinde zich aan alle openlijke herdenking van zijn jubileum te onttrekken. Eind-examen H.B.S, Naar het „Handelsblad" verneemt mag men dezer dagen het besluit tegemoet zien tot reorganisatie van het eindexamen H. B. S., waardoor het aantal gecommitteerden bij dit examen van 5 op 3 zal worden terug gebracht, waarmede de regeering een be zuiniging tot stand wenscht te brengen. Hi*. Ms. onderzeebooten K XV en K XIV zijn den 4den dezer te Palermo aangeko men. Commandant van „De Mok." Bij beschikking van den minister van de fensie is de kapitein-luitenant ter zee J. Fruin den 7 Maart belast met het bevel over het vliegkamp „De Mok" en is de lui tenant ter zee der eerste klasse L. Stroband met dien datum op dit vliegkamp geplaatst. Begrafenis vice-admiraal De Booyv> Zaterdag heeft op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te 's-Gravenhage, onder vele blijken van belangstelling uit marine- en andere kringen de teraardebestelling plaats gevonden van het stoffelijk overschot van den gepensionneerd vice-admiraad W. Th. de Booy. Bij dc plechtigheid was o.m. aanwezig de schout bij. nacht J. de Graaff, chef van den marinestaf, als vertegenwoordiger van den minister van defensie. Tal van kransen dekten de baar. In de. rouwkapel sprak dc heer H. de Booy, broe der van den overledene, woorden van af scheid en schetste den ontslapene als iemand met schier onbeperkte werkkracht, die na een eervolle marineloopbaan nog zeer moeilijk werk in de 2naatschappij op zich nam. Jhr. mr. W. M. de Brauw bracht den ont slapene dank voor wat deze heeft gedaan voor de Bataafsche Brandwaarborg-Mij. ge durende 12 jaren na zgn marineloopbaan. Bij het graf dankte een zoon voor de be langstelling. De eerste luitenant der infanterie J. T. Kuiper is van zijn nonactiviteit in actieven dienst hersteld bij het 21e regiment infan terie te Amersfoort en gedetacheerd hij de luchtvaartafdeeling te Soesterberg ter op leiding tot waarnemer. De eerste ploeg der lichting 1934, aange wezen voor de onderofficiersopleiding bij het korps luchtdoelartillerie te Utrecht, wordt 5 Maart ingelijfd. Heden zijn door de Rechtbank te Middel burg failliet verklaard g le. N.V. Land- en Exploitatie Mb". „Nieuw Haamstede", gevestigd en kantoorhoudend te Haamstede. Rechter-commisaaris mr. Th. Portheine, rechter en curator mr. F. B. Evers, advocaat en procureur te Middel burg. 2e. N. van der Pas, landbouwer te Schore. Rechter-commissaris mr. A. van der Hoop rechter en curator mr. C. Kegge, advocaat en procureur te Goes. EEN REDE VAN BONDSKANSELIER DOLLFUSS. De Oostenrijksche bondskanselier Doll- fuss heeft gisteren een rede gehouden op een vergadering- van het Vaderlandsche Front te Villach. Hij behandelde hier de grondslagen van de nieuwe grondwet, welke de volgende week van kracht zal worden, naar Dollfuss meedeelde. Ten aanzien van de jongste gebeurtenis sen zeide hij, dat de leiders van de sociaal democraten in de laatste jaren voorberei dingen hebben getroffen, welke vroeg or laat tot een burgeroorlog moesten voeren. Indien het parool tot een algemeene sta king werkelijk doorgevoerd was, dan zou de strijd nog moeilijker geweest zijn men weet niet welke catastrofe dan het land zou hebben getroffen. Dezer dagen zal bij verordening een vak verbond voor Oostenrijksche arbeiders en beambten worden gesticht, welke de eenige belangen-vertégenwoordiging van de Oos tenrijksche werknemers zal worden. Ande re vakverbonden zijn hiernaast niet toege staan. De bestaande boerenbonden en land- bouwkamers zullen de landbouwers verte genwoordigen. De komende week zal Oostenrijk een nieuwe grondwet hebben, waarbij Oostenrijk een staat zal zijn, gegrondvest op de beroe pen onder autoritaire leiding. Voor den op bouw van de beroepsstanden zal eenige tijd noodig zijn, in welken tijd een overgangs wetgeving noodzakelijk zal zijn. De lands- regeeringen hebben hiervoor reeds maatre gelen getroffen door omgroepeering, zoodat hier geen politici meer zitting kunnen ne men. De landdagen zullen ook slechts uit de beroepsstanden bestaan, doch de autono mie van de landen zal gehandhaafd blij ven. De opbouw van den staat op christe- lijken en katholieken zm heeft niets te ma ken met „clericalisme". De bisschoppen hebben de priesters uit het openbare leven teruggetrokken en hier mede heeft de kerk bewezen, dat er geen sprake is van een brutale politieke voogdij, doch slechts de leer van Christus in het volk te vertegenwordigen en hierdoor het volk omhoog te voeren, WAAR KONING ALBERT STIERF. In verband met de plannen om te Marche les Dames een monument op te richten op de plaats waar koning Albert is veronge lukt, heeft koning Leopold den wensch te kennen gegeven, dat daar alleen een kope ren plaat zal worden geplaatst met een korten Latijnschen tekst, die aan het onge val zal herinnei-en. Verder wenscht de koning, dat een afrastering zal worden aangebracht rondom de historische plaats en dat het kapelletje „van den Goeden Ouden God" beter zal worden ingericht als plaats van meditatie en gebed. De koning heeft t-r geen bezwaar tegen, dat te Namen aan het ?jegin van den weg s> Bij opkomende ongesteldheid, hoofdpijn; kiespijn en pijnen, ontstaan door een ver-- koudheid: Aspirin! Sinds jaren beproefd; altijd onschadelijk bevonden. Let er op, dat U de echte Aspirin krijgt met Bayer? kruis en oranje band Om de verpakking Uitsluitend verkrijgbaar in de oranjeband-buisjes van 20 tab!: 70 ets. en oranjezakjes Van 2-tabl. a ets die naar de tragische plaats leidt, eert monument tot de nagedachtenis van zijn; vader zal worden opgericht. DE STAVISKY-ZAAK. De Fransche minister Cheron verklaar de Zaterdag, dat het land onveilig wordt s^«.a«,x. door een bende misdadigers, die voor niets terugdeinzen bij het voltrekken van hun misdaden. „Figaro" meent, dat de justitie op het punt staat deze bende te ontmaskeren. De onderzoekingen hebben naar de over zijde van den Rijn geleid. Zij wijzen hier naar een persoon, die nauw, doch geheim, betrokken was bij de jongste politieke ge beurtenissen in Dutischland. Heeft het ondezoek niet uitgewezen, dat deze persoon van Stavisky een „bon Bayon- ne" heeft gekocht voor 20 millioen franc, terwijl hij wist, dat deze valsch was Heeft deze persoon verder niet geëiseht, dat deze 20 millioen gebruikt wei-den voer een pers-campagne, welke werd geleid door twee journalisten, die thans in hechtenis zijn Zondagochtend heeft Cheron een lang durig onderhoud gehad met den procureur- generaal van Dijon. Men is hierbij tot de slotsom gekomen, dat geen sprake kan zijn. van een zelfmoord van raadsheer Prince.' Men is ervan overtuigd, dat Prince ver moord is. Volgens een bericht uit Parijs verkeert het ondezoek in de moordzaak Prince thans in een zoodanig' stadium, dat men goede hoop heeft de moordenaars spoedig te kun nen arresteeren. Er worden een viertal spo ren gevolgd, EEN COMPLOT TEGEN HET LEVEN VAN MUSSOLINI. Eerst thans wordt officieel kennis gege ven van het bestaan van een complot tegen het leven vail Mussolini, dat reeds 16 Maart a.s. voor de rechtbank zal komen. Men her innert zich nog', hoe in Juni van het vorig' jaar in de voorhal van St. Pieter een bom ontplofte, waardoor 4 personen gewond werden. Vier mannen, die beschuldigd wór den hiervan de daders te zijn, wordt even* eens ten laste gelegd, dat zij met gifgas bommen een aanslag op Mussolini wilden plegen. Men beschuldigt hen er ook van, dat zij zich lieten betalen door de bekende orga nisaties van anti-fescistische intellectueelen in Parijs en Londen. DE VER. STATEN EN DE ONTWAPENING. Ofschoon de Ver. Staten volkomen in stemmen met het Engelsche standpunt ten aanzien van de ontwapening, meent het de partement van staat, dat de Engelsche voor stellen niet ver genoeg gaan, dit heeft Philips aan Lindsay verklaard. De regeering der Ver. Staten wijst speciaal op de nood zakelijkheid om die wapens af te schaffen, welke onmisbaar zijn voor dengene, die vreemd grondgebied wil binnen rukken en dringt ook aan op een voortdurende, auto matische inspectie der bewapeningen, even als een algemeen verdrag van no-agressie. Het Amerikaansche departement van staat heeft thans het Britsche ontwape- ningsmemo2*andum gepubliceerd benevens den tekst van de uiteenzettingen van den Amerikaanschen onderstaatssecretaris van staat, Philips, van 19 Februari aan den Britschen ambassadeur. Daarin stelt Philips in het licht, dat de Vei'. Staten principieel accoord gaan met de Britsche voorstellen ia het ontwapeningsvraagstuk. De Ver. Staten zien in, dat de Britsche regeering, met het oog op de politieke verhoudingen in Eui'opa, niet zoo ver kon gaan als de Ver. Staten zouden hebben gewenscht en Roosevelt het indertijd in de bekende drie punten heeft uiteengezet. De Ver. Staten mengen zich niet in de Europeesche politiek. Zij zijn ech« ter zeer geïnteresseerd bij het behoud vafi den vrede in Europa en beschouwen derhal ve een overeenkomst, welke de feitelijke ontwapening tot stand brengt, als niet al leen op zichzelf zeer noodzakelijk, maar ook

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1