1000 500 300 150 100 25 EERSTE BLAD No. SO 72e Jaargang 1934: WOENSDAG Firma F. Kill SF VELDE Ir., Walstraai 58-60, Vlissingen. Teiei. 10. Postrekening 66287 as FEBRUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENÏEUWS INGEZONDEN STUKKEN AKKEfLQCHETS MM VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco dooi het geheele rijk /2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent, ADVERTENTIEPRIJSVan 1 -5 regels i1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere rege' meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels tl.-,alles bij vooruitbetaling |)e abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze- kerd legen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bit verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEÜERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Flitsen HET DUITSCHE UITVERKOOP- RECHT. Nu het zich laat aanzien, dat dit jaar ons een wettelijke regeling' van het uitverkoop wezen zal brengen, is het niet ondienstig eens na te gaan, welke ervaringen onze groote nabuur, Duitschland, die ons op het terrein, der middenstandspolitiek zeker vooruit is, heeft opgedaan. Duitschland is reeds in 1909 begonnen met enkele rechtsregelen betreffende het uitverkoopwezen vast te leggen in de wet op do oneerlijke concurrentie. Het oogmerk hierbij was niet zoozeer het voeren van een doelbewuste middenstandspolitiek, als wel het afsnijden van excessen der concurrentie. De getroffen regeling was dan ook zeer Bimpel en hield een gebod en een verbod in. Het gebod was, dat hij, die een uitverkoop aankondigde, tevens de oorzaak ervan moest vermelden, en 't verbod hield in, dar. bij den uitverkoop geen goederen ten ver koop mochten worden gesteld, die alleen met het oogmerk van den uitverkoop waren aangeschaft. Het was echter te voorzien, dat met deze enkele omschrijvingen geen voldoende basis was gegeven. Er heeft zich dan ook om deze paragrafen van de wet op de oneerlijke concurrentie een breede rechtspraak ont wikkeld, waarbij het in hoofdzaak om drie punten liep 1. Wanneer moest van een uitverkoop ge sproken worden? 2. Wat is als oorzaak voor het houden van een uitverkoop te beschouwen 3. Wat is te verstaan onder „goederen, die alleen met het oogmerk van den uit verkoop zijn aangeschaft" Onder het regime van de wet op de on eerlijke concurrentie werd het begrip „uit verkoop" zeer ruim opgevat en werd er feitelijk alles ondergebracht, wat niet als een bizondere verkooping uitzonderings- dagen, witte weken, enz.) of als een sei zoen- en inventarisverkooping kon opgevat worden. De bizondere verkoopingen wilde men ge heel vrij laten, terwijl voor de seizoen- en inventarisverkoopingen in dezelfde wet op de oneerlijke concurrentie een afzonderlijke regeling was getroffen. Voor deze laatste gold nooit het gebod, noch het verbod. Zij moesten echter in het handelsverkeer ge bruikelijk zijn, waarbij het inzicht van de georganiseerden in de betrokken branche den doorslag gaf. Rezen er moeilijkheden, dan kwam de landsregeermg tussekenbei- den. De Duitsche rechtsspraak heeft zich bij haar beslissingen, of iets al dan niet als 'n „uitverkoop" moest beschouwd worden, laten leiden door de omstandigheid, of het koopend publiek iets al dan niet als een uit verkoop opvatte. Er werden dus hoege naamd geen objectieve maatstaven aange legd, doch de subjectieve opvattingen van het publiek gaven de uiteindelijke beslis sing. Volgens dezen gedragslijn zijn bijv. de Volgende uitdrukkingen tot uitverkoopen Verklaard Goedkoope meubelverkoop. Om op te ruimen, verkoop ik Groote opruimingsverkoop tegen enorm lage prgzen. Snelverkoop van den gelieelen voor raad. Verkoop van den geheelen voorraad te gen afbraakprijzen. Rest van den voorraad wordt goedkoop verkocht. Groote reclameverkoop. Groote hoeveelheden tegen werkelijk verlaagde prijzen. Was nu eenmaal uitgemaakt, dat er van een uitverkoop gesproken moest worden, dan kwam allereerst de verplichting, om bij de aankondiging ervan een oorzaak te ver melden. Die oorzaak moest een ernstig ge meende en een economisch gerechtvaardig de zijn. De rechtspraak heeft in vele geval len beslist. Wat verstaan moet worden "onder „goe deren, die alleen met het oogmerk van den uitverkoop zijn aangeschaft" kan het best aan enkele voorbeelden worden duidelyk ge maakt. Een brand heeft schade veroorzaakt, en voordat de uitverkoop plaats heeft, vult men de voorraad nogeens aan. Na des dood van een bepaalden, bij de zaak betrokken persoon, koopt men nog verschillende goederen in, en brengt dan alles onder een uitverkoop. Aangekondigd is een uitverkoop van de goederen op 1 Januari aanwezig, en na dien datum voegt men nog goederen toe, die eveneens in uitverkoop worden verkocht. In al deze gevallen is er sprake van goe deren, die alleen met het doel, om uit te verkoopen zijn aangeschaft. Hierin ligt een oneerlijkheid, want de uitverkoop is in dit geval meer omvattend dan wat de aankon diging doet vermoeden. Men hoopt via deze misleiding zijn concurrentievermogen te vergrooten, en vandaar dan ook, dat in Duitschland dergelijke handelingen als vor men van oneerlijke concurrentie worden be schouwd, die door een wettelijk verbod ge troffen worden. Deze regeling voldeed op verschillende punten niet meer, en in een volgend artikel, dat wij morgen opnemen, willen wij zien, welke aanvullingen hebben plaats gehad. Opening tweedaagschen dienst op de Zeeuwsche lijn. Wij vernemen nader dat morgen, ter ge legenheid van de opening van den twee daagschen dienst op de Zeeuwsche lijn, de ministers van binnenlandsche zaken en van financiën, de heeren mr. J. A. de Wilde en mr. P. J. Oud, de reis van Rotterdam via Haamstede naar Vlissingen zullen maken. Het bezoek van de ministers draagt even wel geen officieel karakter en moet slechts als een uitstapje beschouwd worden. De minister van waterstaat, ir. J. A. Kalff, die eerst ook voornemens was den tocht mede te maken, is evenwel verhin derd, omdat hij voor ambtsbezigheden mor gen in de zitting van de Tweede Kamer aanwezig moet zijn. Zooals wij reeds hebben gemeld wordt het vliegtuig morgenmiddag kwart over twee op het vliegveld alhier verwacht. De heeren Plesman en Dudok van Heel zullen als vertegenwoordigers van de K.L.M. den tocht medemaken. Na aankomst op het vliegveld alhier, zul len de ministers zich naar het Wooldhuis begeven en om kwart over vier per vlieg tuig weer naar Rotterdam terugkeeren. Voorstel aan den gemeenteraad. Door B. en W. is nog het volgende voor stel aan den gemeenteraad gedaan In een overgelegd adres verzoekt de heer B. J. N. Schmelzer q.q. alhier, van de ge meente in koop te mogen ontvangen een perceel grond gelegen aan de Van Dis- hoeckstraat ter oppervlakte van 120 M2. Van dezen grond bedraagt volgens het door uw college genomen besluit de prijs 12 per M2. Waar tegen de inwilliging van dit ver zoek bij ons college geen bezwaar bestaat, hebben wij de eer U voor te stellen, den verlangden grond aan adressant in koop af te staan tegen een koopsom van 1440 ten bate van het Grondbedrijf en zulks on der de gebruikelijke'voorwaarden. Koninklijke onderscheidingen. Hedenmorgen werd aan de heeren W. van der Hoek en H. Meuldijk bij het verlaten met pensioen van den dienst der stoom vaart-maatschappij „Zeeland" na respectie velijk 44 en 50 jarigen diensttijd, door den directeur der maatschappij, met een harte lijke toespraak de eere-medaille in zilver verbonden aan de Oranje-Nassau-orde over handigd. Aan boord van de „Prinses Juliana" was de état-major van alle schepen tegenwoor dig, om afscheid te nemen van den heer Meuldijk, ex-machinist. Met een toespraak van den heer J. P. F. Mentink, machinist, werd den heer Meuldijk een gouden horloge met inscripte aangebo den, als herinnering aan de prettige samen werking in den loop der jaren. Een afscheid. Wegens het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd heeft de heer C. de Jonge, hoofd van school B, hedenmorgen het onderwijs verlaten. Nadat de leerlingen van alle klassen den scheidenden onderwij zer hadden vaarwel gezegd, heeft de wet houder van onderwijs eenige gevoelvolle woorden tot den heer De Jonge gesproken. Namens het personeel der school werd hen een fraaie mand met bloemen als blyk van waardeering aangeboden. Zeer aangedaan dankte de heer De Jonge voor dit bewijs van vriendschap en voor de tot hem gesproken woorden. Ook het nieuwbenoemde hoofd, de heer Lemmers, heeft den scheidenden collega in hartelijke bewoordingen toegesproken, Diploma Ned. Bond tot redding van drenkelingen. Het lid der Vlissingsche Reddingbrigade I. van Bel slaagde te Rotterdam voor het diploma A, uitgegeven door den Ned. Bond tot redding van drenkeling»©». Ontvanger directe belastingen. Bij beschikking van den minister van fi nanciën is de ontvanger der directe belas tingen enz. W. de Ruiter, v erplaatst van het kantoor der directe belastingen, enz. te Rheden naar het kantoor der directe belas tingen te Vlissingen. Wijkavonden. Op Donderdag 1 Maart, des avonds 8.15 uur, zullen wijkavonden worden gehouden door de Ned. Herv. gemeente, waarin 3 predikanten van deze gemeente als sprekers zullen optreden. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advententie. MIDDELBURG Centraal Genootschap voor Kinder- herstellings- en Vacantiekoïonies. De afdeeling Middelburg van het Cen traal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekoïonies hield haar jaarlijksche vergadering. De voorzitter, de heer dr. C. Orbaan, her dacht in zijn openingswoord in gevoelvolle woorden den administrateur van het Ge nootschap, den heer A. C. Bos, die 20 Ja nuari jl. is overleden. Hij was de ziel van het Genootschap en heeft dit gemaakt tot hefc groote lichaam, dat het nu is. A. C. Bos zal steeds blijven voortleven in het werk, dat in zijn geest zal voortgezet worden. De rekening van den penningmeester, den heer P. Luteijn, aanwijzend in ontvang' 1106.06 en in uitgaaf 1099.24, alzoo een goed slot van 6.81 y2, keurde de ver gadering goed. Hierna bracht de secretaresse, mej. M. de Cleijn Brem, haar jaarverslag over 1933, het 26ste der afdeeling, uit. Hieruit blijkt, dat de afdeeling lijdt onder de crisis, want niet alleen overleden 5 leden en vertrokken er 8, maar er bedankten ook 26 personen. Daarentegen traden 8 nieuwe leden toe. Het aantal is thans 311 met 405.50 con tributie, tegen 342 en 541 verleden jaar. Dank zij 40.85 van den heer De Groot van de entrée's in het venduhuis en extra giften van eenige kindervrienden is het jaar niet met een tekort gesloten. Er zijn in 1933 weer vele kinderen opge geven door de hoofden van scholen. Enkele ouders wilden hun kinderen niet mede laten gaan, roodat alle andere geplaatst konden worden öf door de afdeeling öf door een andere vereeniging. De afdeeling zond 38 kinderen naar Oostvoome van 18 Mei tot 20 Juni. Voor acht kinderen is verlenging aangevraagd, doch er was slechts geld voor vier. Deze bleven nog tot 25 Juli en een vijfde kreeg nog een plaatsje op Westhove. De resultaten der uitzending der vier meisjes en 14 jongens wisselden af van on voldoende tot zeer goed de gewichtstoe name van 0.5 tot 2.5 K.G., gemiddeld 1.7 K.G. De kosten beliepen per week en per kind 11.81, alles inbegrepen. Het hoofdbestuur zond een vragenlijst toe, met verzoek zich uit te spreken voor de vijf- of de -esweeksche verpleging in de koloniehu'Ten. Mevrouw Weijl achtte me disch zes weken beter, doch financieel maakt 5-weeksche verpleging de kans op uitzending van meer kinderen grooter en men kan altijd verlenging toepassen. In dien zin is de vragenlijst beantwoord. De vergadering herkoos tot bestuursle den de heeren dr. C. Orbaan en P. Luteijn, die deze herbenoeming aannamen. Besloten is dit jaar 16 kinderen uit te zenden naar Heelsum. Belastingontduiking. De inspecteur der directe belastingen to Middelburg deelde op verzoek aan de „Midd. Crt." mede, dat in deze inspetie, omvatten de Walcheren en Noord-Beveland (de ge meente Middelburg uitgezonderd) zich 142 belastingplichtigen hebben aangemeld, die gezamenlijk een bedrag van plm. 850.000 aan verzwegen vermogen aangaven. Voor de gemeente Middelburg, waarvan de aanslagregeling ressorteert bij den in specteur der registratie enz., zijn de cijfers resp. 25 en ruim 200.000. Door een der belastingplichtigen werd de opmerking gemaakt, dat het te betreuren is, dat aan de belangrijke belastingbedra gen, die thans extra binnenkomen, niet een bepaalde bestemming is gegeven. Thans gaan ze verloren in de gewone ontvangsten en hebben ze misschien tot gevolg, dat ove rigens noodzakelijke bezuinigingen achter wege blijven, door het ruimer vloeien der middelen. 's-HEER ARENDSKERKE Oplichting. Door de rijkspolitie te 's-Heer Arends- kerke is aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld zekere E. B., koop man te 's-Heer Arendskerke, als verdacht van oplichting ten nadcele van de Gewes telijke Tazweorganisatie. BRESKENS De trek der garnalen. Zaterdag had te Breskens in de O.L.* school een bijeenkomst plaats van eenige visschers. en leerlingen van de Binnen- vaartvisscherijschool, teneinde op intiatief van den heer J. de Pagter, te komen tot een regelmatig onderzoek naar het ver band tusschen den trek der garnalen en de temperatuur van het water. De heer Ter Meulen las in verband hier mede, de gevoerde correspondentie met het Rijksinstituut voor visscherijonderzoek voor, en hield een korte voordracht naai aanleiding van een geschrift hierover van de hand van dr. B. Havinga, directeur van bovengenoemd instituut, die met belang stelling werd gevolgd. Eenige visschers zegden hun medewerking toe en zullen een bespreking houden met den heer Kavinga, die daartoe 1 Maart a.s. naar Breskens zal komen. HOOFDPLAAT Te water geraakt en bewusteloos opgehaald Gisterenmorgen zagen eenige kinderen, die naar school gingen, in een diepe sloot nabij deze gemeente, een paar beenen van een manspersoon boven het water uitste ken, een rijwiel lag er naast. Na eenige om wonenden te hebben gewaarschuwd, werd de man uit de sloot gehaald. Men herkende hem als den tuinder A. v. d. B. uit IJzen- dijke. Hij was geheel verstijfd. Na kunst matige ademhaling te hebben toegepast, mocht het gelukken de levensgeesten op te wekken. Men vermoedt, dat hij door het uitwijken voor een auto in de sloot is te recht gekomen. Een inmiddels ontboden geneesheer heeft hem naar het ziekenhuis te Oostburg ver voerd. Gisterenavond was hij nog steeds niet bij kennis. Men vreest voor zijn leven. HULST Beëediging. Ter burgerlijke zitting van de rechtbank te Middelburg werd heden beëedigd als no taris ter standplaats Hulst de heer N. H. J. H. Pyls, aldaar. OVERSLAG Eervol ontslag verleend. De Commissaris der Koningin heeft aan den heer C. van Rooyen met ingang van 1 Juli 1934, eervol ontslag verleend als be zoldigd veldwachter in de gemeente Over- Bulten verantwoordelijkheid der redactie. - De copie wordt niet teruggegeven. YERKEERS-CONFEKhjisVm IN DE PROVINCIE ZEELAND. Mynheer Redacteur, Mag Abonné een vraag stellen naar aan leiding uwer berichtgeving over de Ver- keers-conferentie, gehouden op jl. Vrijdag 23 Febr., waarin voorkomt dat door den heef hoofdingenieur van den provincialen water staat en nog een ingekomen verzoek aan gaande het elec arisch trambedrijf, tot en kele wijzigingen in het trambedrijf de heer Slooves. directeur van de N.V. Pzem, zeide dat deze verzoeken op practische be zwaren afstuiten zonder meer. Nu vraagt Abonné zich af, hoe is het mogelijk geweest, dat de Verkeers-confe- rentie met dat antwoord zoo maa.r als af gedaan genoegen nam. Zou hier een bewijs van die practische bezwaren in het open baar gevergd kunnen worden. Speelt hierin o'Terheersching van macht of is die Ver- keers-conferentie maar een(lezeres sen) vul zelf maar in). Zouden vele Zeeuwsche belastingbetalers weten, dat als de N.V. Pzem winsten maakt, dit ten -oede komt voor de aange geven namen der N.V. Pzem en bij een te- j Wordt IJ gekweld door ver schietende pijnen, soms in hoofd of aangezicht, dan weer in Uw ledematen? La- Nedertandsch ten "AKKERTJES" U daar Product van afhelpen, want die wer ken verrassend bij zenuw pijnen, rheumatische pijnene pierpijnen, vrouwenpijnen, oofdpijnen, kies- en tand pijn enGe proeft niets! Gebruikt dut voortaan uitsluitend Volgens recept van Apotheker Dumont kort het op zijn belastingbiljet merkbaar wordt. Zaken zijn zaken. Uit sportief oogpunt is voor een meer ingewijde een kans om bij een volgende verkiezing in belangstelling te komen om eens een ander geluid te hooren en een ieder in de gelegenheid wordt gesteld hoog noodige verbeteringen, dienstig' voor het algemeen belang, te verzoeken en toe te lichten en hij afwijzing in het openbaar vermeldt wordt, waarom dit geschiedt. Dankend voor de plaatsing, ABONNÉ. AANBESTEDINGEN Door den rijkswaterstaat werd heden to Middelburg aanbesteed het maken van den onderbouw met bijkomende werken voor do brug over het kanaal door Zuid-Beveland te Vlake. Raming 450.000. Het minst was ingeschreven door de NecL, Beton Maatschappij Bato te 's-Gravenhage voor 388.040 met inlandsche en 382.400 met buitenlandsche cement en volgens eigen ontwerp resp. voor 372.100 en 367.350. Door Ged. Staten is aanbesteed het verbe teren van een gedeelte van den weg no. 25b van het provinciaal wegenplan, vak grens ZuiddorpeHet Zand, gelegen in de ge meente Koewacht. Het minst was ingeschreven door de N.V. Betumenweg te Utrecht voor 53860. MARINE EN LEGER De wisseling van het vlootcommando in Indië, Aneta seint d.d. 27 dezer uit Tandjong- Priok Hedenmorgen vond aan boord van Hr. Ms. kruiser „Java" de wisseling van het vlootcommando plaats. Bij deze plechtigheid waren vier onderzeebooten, de K VI, K VIL K XII en K XIII, een aantal torpedojagers, alsmede het flottieljevaartuig „Soemba" aanwezig. Schout bij nacht Van Duim nam het vlootcommando over met een toespraak, waarin de gebeurtenissen op de „De Zeven Provinciën" werden gememoreerd, en de hoop werd uitgesproken, dat indien onver hoopt de vloot daadwerkelijk zou moeten, optreden, deze paraat zou zijn om de Neder- landsche vlag hoog te houden. Schout bij nacht Van Duim hoopte, dat de gebeurtenis sen aan boord van de „De Zeven Provin ciën" „voor ieder een les zouden zijn ge weest". Hierna vond de bekendmaking van de commandowisseling plaats aan boord van het gouvernementsvaartuig „Zuider kruis". De luitenant ter zee le klasse J. Houts muller, werkzaam bij den marine-radio dienst te Amsterdam, wordt 2 Maart over geplaatst naar Nieuwediep en belast met het bevel over Hr. Ms. torpedoboot Z S. Kapitein-luitenant ter zee P. T. de Mees ter, wien vergund is uit Oost-Indië terug te keeren, is 14 Februari met de „Dempo" van Tandjong Priok vertrokken, wordt 6 Maart te Marseille en daarna hier te lande terugverwacht. Bij beschikking van den minister van de fensie zijn de luitenants ter zee le klasse mr. M. W. Mouton en P. Wentholt, 1 Maart a.s. geplaatst aan boord van Hr. Ms. wacht schip te Willensoord. „De Zeven Provinciën". Bij het geding tegen den gewezen com mandant van „De Zeven Provinciën" voor het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag heeft de advocaat-fiscaal een verklaring af-

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1