500 300 25 AKKER-CACHETS ÉÉRSTE BLAD MAANDAG 36 FEBRUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdozen STADS- EN PR0VINCIEN1EUWS ~-rNO. 48 72e Jaargang 1934 VLI5SINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. Uitgavefirma f. VAN DE VELDE Jr., Waistraat 58-60, Vlissingen.Teief. 10. Postrekening 66287 ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels i1.25: iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels ;1. - .alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bn verlies van een wijsvinger gulden on verlies van eiken anderen vinper AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLJCITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen De dubbeldaagsche dienst op de Zeeuwsche luchtlyn. Naar de trMidd. Crt." verneemt zal ook minister Kalff a.s. Donderdag bij de ope ning van clen dubbeldaagschen dienst van de K.L.M. naar Haamstede en Vlissingen komen. Neutraal kinderkoor „Zang-lust". Britannia. Voor een goed bezette zaal heeft dit kin derkoor onder leiding van den heer J. A. Sturm Zaterdagavond de kinderoperette in vier bedrijven „Het gouden fluitje" (tekst van A. J. van der Knaap, muziek van E. Koning) opgevoerd. Dergelijke werken blij ven voor de kinderen steeds een groote at tractie. Ook nu was het weer een lust te er varen hoe ze met de geschiedenis medeleef den en er op uit waren om er een zoo ge trouw mogelijk uitbeelding van te geven. Dat ongekunstelde, vrije, natuurlijke en on schuldige spel van de jeugd beeft ons het meest bekoord. Het verhaal geeft er ruimschoots gele genheid toe. Een arme, doch flinke jongen, Hugo, verlost een fee, die met haar voet onder een steen beklemd is geraakt. Tot be looning ontvangt hij een gouden fluitje, dat hem niet alleen helpen zal in gevaar, doch waarmede hij ook een ongelukkige, die door s machten gevangen wordt gehouden, zal kunnen bevrijden. Een heks heeft de les van Elfenland geroofd en houdt haar in haar hol vast. Bijgestaan door hout hakkers en kabouters slaagt Hugo er ten slotte in de prinses te redden, waarna hij tot koning van het woud wordt gekroond. Het kwaad heeft zichzelven gestraft en de onschuld bloeit. Voor het zoover is hebben zich verschillende aardige tooneeltjes, waar- a dwergen, de koning en de koningin van Elfenland, elfjes, houthakkers, de woud-fee, een vogel en de heks met haar dienaars op treden, afgespeeld. Eenvoudige decors en belichting zorgden voor de juiste omgeving, terwijl passende leuke costuumpjes, -alsme de de vereischte attributen de aantrekke lijkheid verhoogden en de „werkelijkheid" suggereerden. Over den zang zijn we minder tevreden. In koor en soli waren goede momenten, doch verschillende deelen konden den toets der critiek niet doorstaan. Ook de piano begeleiding liet te wenschen over. De aanwezigen stelden het gebodene, blij kens het telkens opklaterende applaus, op hoogen prijs. Een meisje uit het koor bood den heer Sturm een mooie mand met bloe men aan, waarvoor deze met een kort woord dank zegde. De voorzitter, de heer Wolf, dankte allen, die op eenigerlei wijze hun medewerking hadden verleend en wekte de ouders op hun kinderen lid te laten worden van het neu trale kinder-zangkoor, waarin plaats is voor iedereen. Een op het kinderkoor aansluitend da meskoor, dat eenige weken bestaat, debu teerde onder den heer Sturm met een twee tal avondliederen. Het koor telt goede stem men, die zich echter voor domineeren moe ten wachten. Bal met muziek van „The Jolly Britan- fiaders" besloot den avond, O. Bondsdag Ned. Jongelings-Verbond. De 'Provinciale Zeeuwsche Bondsdag van het N.J.V. zal dit jaar op den 2en Paasch- da8' (2 April) gehouden worden in hotel ■'Britannia" alhier. De morgenvergadering zal een huishou delijk karakter dragen, in de middagverga dering zal o.m. het woord voeren de heer C. Fallentin, secretaris van het N.J.V., te Amsterdam, terwijl de avondvergadering een gezellig samenzijn wordt met zang, Muziek en declamatie. Een aanvaring. Hedennacht heeft een aanvaring plaats ïfêhad op de Noordze in de nabijheid van «het lichtschip „Noordhinder" tusschen het stoomschip „Fauvetté", komende- van Ant werpen en bestemd naar Londen en het Pa- tmiheesche stoomschip „Penelope", komende Bahia Blanca en bestemd naar Huil, 'et stoomschip „Fauvette" is gezonken en de bemanning is aan boord genomen van tet stoomschip „Penelope". De „Penelope" ad 10 voet water in de voorpiek, doch is y eigen kracht in de richting van Dover v«trokkezi, MIDDELBURG Kring Walcheren der Z.L.M. Vrijdagmiddag hield de kring Walcheren der Z.L.M. een algemeene vergadering in een der lokalen van „de Eendracht" te Mid delburg. De voorziter, mr. M. C. van der Minne, heette de aanwezigen welkom in deze eerste algemeene vergadering van dit jaar en sprak den wensch uit, dat 1934 voor de le den een voorspoedig jaar zal zijn. Want al is het rondom duister, en al zijn de land bouwers zeer teleurgesteld door den ver minderden bietenprijs en de aanstaande vermindering van den tarweprijs, toch mag men niet bij de pakken neerzitten, maar moet men steeds het hoofd omhoog hou den en trachten door eendrachtig samen werken de moeilijkheden te overwinnen. De heer C. Franse van Kleverskerke dankte namens de leden den voorzitter voor zijn vriendelijke en bemoedigende woorden en wenschte hem wederkeerig voor hem zelf, voor zijn gezin en in zijn werkkring een voorspoedig jaar toe. Bij ontstentenis van den secretaris, den heer J. Langebeeke van Amemuiden, nam de heer C. Louwerse te Domburg zijn taak over. De voorzitter deelde mede, dat in verband met het gegeven advies aan Burg. en Weth. van Middelburg en de besprekingen, die de daartoe ingestelde commissie met den han del heeft gehad, de winstma2*ge voor de boter is vastgesteld op 75 cent per K.G. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat er in het afgeloopen jaar steeds een opgewekt vereenigingsleven heeft be staan het ledental is iets teruggeloopen. De secretaris sluit zijn verslag met de hoop dat 1934 voor de leden een voorspoedig jaar mag ztfn. Overeenkomstig het advies van de com missie tot het nazien der rekening over 1933 keurde de vergadering deze rekening goed. De voorzitter besprak vervolgens de wenschelijkheid van een goed geoutilleerd plattelandsch persbureau. De stedelijke pers, die gewoonlijk van de toestanden ten plattelande niet voldoende op de hoogte is, licht de menschen vaak verkeerd in. "Vooral toen spr. het gesprokene van den heer Lighart over den steun aan de suikerbieten teelt las, heeft hij die wenschelijkheid bij zonder gevoeld en heeft het hem goed ge daan, dat de heer Van Bommel van Vloten het verkeerde van het standpunt van den heer Ligthart zeer duidelijk heeft aange toond. De heer C. Franse zeide, dat deze kwestie ook in het N.L.C. is ter sprake gebracht. Men moet echter de beschikking hebben over een staf zeer bekwame medewerkers en dat maakt de zaak nog al duur. Nu men echter in landbouwkringen steeds meer en meer die behoefte gevoelt, zoekt mén ge regeld naar een goede oplossing dezer kwestie. De heer Joh. Marinisse uit St. Laurens achtte het gewenscht, dat de leden der dorpsafdeelingen ook lid zijn der Z.L.M. Van de bestuurstafel merkte men op, dat dit de ideale toestand zou zijn, iedere dorps- vereeniging kan hier echter zelf toe be sluiten. De heeren J. Lampert van Veere en Z. Maljaars van Oostkapelle. bestuursleden, deelden mede, dat hunne afdeelingen onder bepaalde voorwaarden dien eisch hebben gesteld. Nadat de voorzitter en de heer C. Franse nog enkele inlichtingen hadden gegeven over de schatting der tame en den steun aan aardappelen, vlas en suikerbieten, sloot de voorzitter de vergadering met dank voor de goede opkomst. OOST- EN WEST-SOUBURG Ontspanningsavond voor werkoozen. Vrijdag werd een ontspannnigsavond ge geven in „Rehoboth". Alvorens te begin nen aan het programma bracht de leider van den avond, de heer Van de Putte, een woord van dank aan Burg. en Weth. voor hun medewerking tot het houden van dezen avond, voorts heette hij allen welkom, de zaal was vol, en verzocht de aanwezigen er om te denken dat wat geboden zal wor den maar amateurswerk is. Voor het vele voorbereidingswerk dankte hij de heeren Torbijn en Roelse, waardoor alles zoo goed voor elkaar gekomen is. Wat de avond be trof, het was er een van ware ontspanning. Wat de accordeonspelers ons lieten hooren was zeer goed en werd luide geapplaudis seerd, eveneens was dit het geval waar twee heeren ons deden genieten van hun mooi spel op de fluit, wij hebben het van beroepsspelers wel eens minder gehoord. Een tooneelstukje „De verloren erfenis" werd kostelijk gespeeld en deed soms gieren van het lachen. Tot slot kregen wij een declamator te hooren, die ons vaak deed schudden van het lachen en ongetwijfeld een dankbare herinnering bij ons allen zal achterlaten. Een solisten-concours. Op het solistenconcours, Zaterdag gehou den, behaalden de heeren J. de Hondt met trombone 49 punten den Isten prijs in de 2e afdeeling, J. van Splunder met "bariton in de afdeeling met 48 punten den len prijs en J. Baljeu met piston 46 punten een 2en prijs in de 2e afdeeling. Genoeg liefhebbers. Voor de vacant komende betrekking van le ambtenaar ter secretarie alhier hebben zich 69 sollicitanten aangemeld. RITTHEM Een jaarfeest. De Christelijke Jongelingsvereeniging „Prediker 12 la" en de Christelijke Meis- jesvereeniging „Dient den Heer" hielden Vrijdagavond haar 20ste jaarfeest. Na de gebruikelijke opening door den eere-voorzitter, ds. G. de Ru, hield de voor zitter, de heer P. Daniëlse, een bijbelinlei ding over De Bergrede. De jaarverslagen van beide vereenigin- gen getuigden van. baar doel, werking en bloei. Vervolgens wisselden voordrachten en samenspraken elkaar of. De meisjesvereeniging zong eenige liede ren en liet een tweetal tableaux zien, nl. „Geloof, Hoop en Liefde" en „Het Ange lus". Het zeer goed opgekomen publiek toonde door applaus zijn dankbaarheid voor hetgeen te zien en te hooren was gegeven. ZOUTELANDE Chr. Jongelings-vereeniging. Vrijdagavond vierde de Chr. Jongelings vereeniging „Timotheus" te Zoutelande haar 4-jarig bestaan in de school. De eere-voorzitter, ds. Oosthoek, opende de vergadering en gaf daarna de leiding over aan C. Leijnse. Deze las Luc. 7 36 tot het einde. Hierover werd door W. Verhage een opstel geleverd. Uit 't verslag van den secretaris bleek, dat de vereeniging 13 le den telt en uit dat van den penningmeester, dat er in kas is 9.95. Hierna werden twee coupletten van het Bondslied gezongen. Een meisjeskoor gaf verscheidene liederen ten gehoore. Verder werd de avond gezellig doorgebracht, afgewisseld door voordrach ten en samenspraken. VEERE Jaarwedden. i Ged. Saten van Zeeland, gezien een schrijven van het gemeentebestuur van Veere, (nader mondeling toegelicht in hun ne op 8 December 1933 gehouden vergade ring), waarin wordt aangetoond, dat die gemeente niet op dezelfde lijn kan worden gesteld met een plattelandsgemeente van gelijk of ongeveer gelijk zielental, aange zien deze gemeente door het jaarlij ksch ver blijf van vele personen van vreemde natio naliteit een geheel ander karakter draagt, terwijl in het bijzonder grootere eischen worden gesteld aan de kennis van de amb tenaren dier gemeente dat de gemeente Veere door alle tijden heen haar stedelijk karakter heeft bewaardde gemeente Veere zal, te rekenen van 1 Januari 1934, geplaatst worden in de 3 e klasse. GOES Ring Zeeland Christ. Zangvereenigingen. Zaterdagmiddag vergaderde te Goes de ring Zeeland van Christ zangvereenigin gen. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat het aantal aangesloten vereeni- gingen 40 bedraagt. Te Goes wordt een directeurencursus gegeven met 19 leerlin gen. Het concours zal dit jaar op Hemel vaartsdag te Kapelle worden gehouden. De bondsregeling voor concoursen (puntenstel- sel enz.) wordt aangenomen en zal reeds dit jaar worden toegepast. Een nieuw huishoudelijk reglement werd vastgesteld. Alleen de voorzitter wordt door de algemeene vergadering gekozen. Het bestuur verdeelt de overige functies. Tot voorzitter wordt gekozen de heer Ph. J. Woltering te Vlissingen, als be stuurslid de heer C. Bustraan te Goes. De scheidende voorzitter, de heer te Gus- sinklo te Wissekerke, neemt daarna in har telijke woorden afscheid. De heer J. J. Francoys te Kruiningeri dankt den heer te Gussinklo voor alles, wat h\j voor den ring deed. Gedurende 20 jaar was hij voorzitter. Hem werd een mooie wandelstok met inscriptie aangeboden. Vergadering Handelsbelangen. Vrijdagavond hield de middenstandsver- eeniging „Handelsbelangen" haar 31e jaar vergadering. De voorzitter, de heer J. Don- ner, wees er op, dat niettegenstaande de minder gunstige tijdsomstandigheden, de vereeniging in bloeienden toestand ver keert. Ze telt 200 leden. Uit de verslagen van secretaris en pen ningmeester bleek een verlies van 5 leden. Er is een batig saldo in kas. In de plaats van de heeren J. Duvekot en J. Steketee werden tot bestuursleden ge kozen de heeren J. de Kruijter en M. Vee nis. Van de trap gevallen. Zaterdagmorgen bleef de deur van de woning van de 76-jarige alleenwonende mejuffrouw M. te Goes gesloten, hetgeen de buren verdacht voorkwam, daar mej. M. ge woonlijk altijd vroeg bij de hand was. Toen men de deur geopend had, bleek mej. M. aan den voet van de trap te liggen, terwijl de levensgeesten waren geweekn. Vermoedelijk is zij den vorigen avond bij het naar bed gaan van de trap gevallen, met bet bekende gevolg. KRUININGEN Zeeuwsche landbouwtentoonstelling. Gedi rende enkele jaren had de Z.L.M. wegens crisisomstandigheden geen land bouwtentoonstelling gehouden. Dit jaar zal er wel een worden georganiseerd en wel op 21 Juni a.s. te Kruiningen. Op 19 Juni zal daar dan een hoofdbestuurs- en op 20 Juni een algemeene vergadering der Z.L.M., ge volgd door een rijtoer, gehouden worden. BRESKENS De collecte voor de „Zeeuwsche Beker" heeft te Breskens ruim 260 opgebracht. De vereeniging voor Vreemdelingenver keer alhier overweegt het oprichten van een afdeeling Breskens van het Ned. Roode Kruis. OOSTBURG Kinder- en personeelfonds P. T. T. De feestavond ten bate van het Kinder en Personeelfonds P. T. T. Zaterdagavond j.l. alhier in de Beurs gehouden, is uitste kend geslaagd. De zaal was geheel gevuld met belangstellenden. Zoowel het cabaret gedeelte als het orkest mochten telkens een gul applaus in ontvangst nemen, ter wijl de cabaretier en de vertolkers van de klucht „Arme Rijken", herhaaldelijk cie lachspieren der aanwezigen in beweging brachten. We zijn dan ook overtuigd dat bij een volgend optreden de Beurs te klein zal zijn de liefhebbers te bevatten. Bij de in de pauze gehouden verloting was het aantal loten binnen ondenkbaar korten cijd uitverkocht. ZUIDZANDE Muziekconcours, Aanvankelijk was bepaald, dat het muziekconcours van den Bond van muziek - vereenigingen in West Zeeuwsch-Vlaande ren, op 10 Mei, Hemelvaartsdag, zou plaats hebben. Wegens ondervonden moeilijkheden bij het samenstellen eener jury tegen dien dag is het concours nu bepaald op Zondag 13 Mei a.s. TERNEUZEN Scheepvaartberickten, Het Russische stoomschip „Vyshera", op weg van Gent naar Terneuzen, is nabij Sluiskil tijdens het passeeren van het En- gelsche stoomschip „Birtly", in den ka naaloever geloopen. De beschoeiing werd over een lengte van 16 M. beschadigd. Het schip zelf bekwam echter geen schade, en kon nadat de door den waterstaat gevraag de garantie was gesteld, onze haven verla ten. Het ongeval is waarschijnlijk te wijten door de zuiging welke tengevolge van het voorbijvaren der „Birtly" ontstond. Rijksveldwachfc. Met ingang van 1 Maart is de rijksveld wachter J. A. Smits van lerseke verplaatst naar Wemeldinge, en dè rijksveldwachter Ch. Schipper van Gemert naar lerseke. Benoemd tot rijksveldwachter ter stand plaats Zuiddoipe, de gemeenteveldwachter H. Molenberg te Someren (N.Br.) Neerslachtig en vervelend, hoofdpijn, kramp of onpasse lijk? Neem een AKKERTJE" en in plaats van onbehaag lijk, zult Ge U binnen een kwartier prettig en opge wekt gevoelen, vol levens lust. AKKER-CACHETS hei pen U over nare dagen heen. Probeert ze! Elkeen roemt ze! Per 12 stuks slechts 50 cent. Gebruikt dus voortaan uitsluitend: Volgens recept van Apotheker Dumont "AKKERTJES" Bovengenoemde prijs wordt verhoogd met Bijslag voor Omzetbelasting. KERK- EN SCH00LN1EUWS Ned. Herv. Kerk. Aangenomen het be roep naar GroedeNieuwvliet door ds. G. J. Derksen te Oudelande. MARINE EN LEGER De luitenant ter zee le klasse J. A. L Muller, 14 dezer met de „Baloeran" naar Oost-Indië vertrokken, met bestemming voor den dienst aldaar, wordt gedetacheerd bij het gezantschap te Tokio, ter bestudee- ring van de Japansche taal. De luitenant-kolonel der mariniers H. F. J. M. A. von Frijtag Drabbe, commandant der afdeeling van 't korps te. Rotterdam, ts aangewezen voor den dienst in Oost-Indië en zal 21 Maart, aan boord van het motor schip „Johan van Oldenbarnevelt", uit Am sterdam derwaarts vertrekken. Opgave van overgeplaatste onderofficie ren der marine Sergeant-bottelier H. J. Terol van Wacht- schip Willemsoord naar Kazerne Willems oord sergeant-konstabel J. G. C. Rammers van Kazerne Willemsoord naar Wachtschip Willemsoord sergeant-konstabel Y. Wij- brands van Wachtschip Willemsoord naar Kazerne Willemsoord Opper-geschutma- ker F. Groen van „Schorpioen" naar At'd. Mariniers Rotterdam sergeant-ziekenver pleger J. N. Kuitems van Marine Hospitaal naar Kazerne Willemsoord. De Zeven Provinciën. Volgens de bladen heeft mr. Brants, ad vocaat-generaal bij het Hoog Militair Ge rechtshof, in zijn requisitoir tegen den oud commandant van Hr. Ms. „De Zeven Pro vinciën" ongeveer gezegd „Op die verga dering wordt het ongelukkige telegram van den minister van defensie bekend, waarin de salarisverlaging wordt uitgesteld. De schepelingen schreven dit toe aan hun on behoorlijk telegram en dat is dan ook zoo". De verdediger, mr. Rolandus Hagedoorn, maakte soortgelijke opmerkingen. „Toen kwam het ongelukkige telegram van den minister, zoo gesteld, dat ieder moest geloo- ven, dat de salarisverlaging uitgesteld was, dank zij het onbehoorlijke telegram van de bonden". Ten einde misverstanden te voorkomen wordt van bevoegde zijde medegedeeld le. dat het in de redevoeringen der hee ren mr. Brants en mr. Rolandus Hagedoorn bedoelde telegram niet is verzonden door den minister van defensie, doch door den minister van koloniën, na een op mondeling overleg met dien bewindsman berustend schrijven van den minister van defensie, hetwelk op 29 December is uitgegaan, een schrijven, waarvan het telegram van den minister van koloniën het onmiddellijk ge volg is geweest 2e. dat dit telegram niet een gevolg kan geweest zijn van het telegram der bonden, wijl dit op 29 December 1932 te 19.45 uur ten departemente van defensie is binnenge komen, dus na bureautijd en bij gevolg eerst den volgenden dag in behandeling ;s kunnen genomen worden 3e: dat het telegram van den minister van koloniën den volgenden inhoud had „Defensieminister bezwaar tegen verhoo ging salariskorting Europeesch marineper soneel tot zeventien procent en acht slechts aanziens bepaalde groepen zeemacht mili tairen bestaande korting voor eenige ver hooging vatbaar. Aangezien overleg niet Deckers nog eenigen tijd vordert dient be staande kortingsregeling marinepersoneel nog korten tyd gehandhaafd",,

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1