500 300 150 100 25 BUREAU VOOR BEROEPSKEUZE 24 FEBRUARI EERSTE BLAD "gemeentebestuur binnenland stads- en provincienieuws «--No. 47 73e Jaargang 1934- Uitgave: firma f. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-80, Vlissingen.Telef. 10. Postrekening 66237 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Plaatselijk Crisis-Comité ZWANEN BERG'S GROENTEN IN BLIK VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 12.20 per 3 maanden. Franco dooi het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels /Ialles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn O RATI S verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS1' Dit nummer bestaat uit 4 bladen GEMEENTEFONDSBELASTING. Burgemeester en Wethouders van Vlis- singen brengen ter algemeene kennis, dat bjj Koninklijk besluit van 9 Februari jl., nr. 17 is goedgekeurd de Verordening betref fende de rangschikking van de gemeente in een van de drie klassen van de gemeente fondsbelasting, welke in werking zal treden 1 Mei 1934. Vlissingeu, 24 Februari 1934. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Aan het bureau van ons blad werden in de maand Februari de volgende giften ontvangen Gedeelte Politie-per- soneel .r.11.20 Leerl. Christ. U.L.O.- school - 8. Personeel Fa. Kreym- borg Co- 4.75 Vorige opgave -5028.06 Totaal ƒ5052.01 DE JEUGD VEROVERT DE LUCHT door H. VAN WAARD. Ons toekomstig verkeer hangt in de lucht. Figuurlijk 'en letterlijk. En met die toekomst vereenzelvigt zich onze jeugd. Het is dus een onvoorwaardelijke eiseh, onze dragërs der toekomst, die eenmaal Neerland's „kunnen" en „kennen" in de hoogere luchtlagen zullen moeten verte genwoordigen, zooveel en zoo vlug moge lijk met dé wijde, vrije ruimte vertrouwe lijk te maken. Waar onze koene voorvade ren als een der hesten de wateren door ploegden en zich daarop geëerd en gevreesd wisten te maken, zoo moet de levenskrach tige kern onzer jeugd de lucht als het ideaal van hun streven weten te vinden. Daar ligt de vrjjheid waar ons volkskarakter zich kan ontplooien, waar moed en vdl- barding kan worden gestaald. Onze jeugd moet de lucht in, niet als een Van Speijk en zijn mannen, doch per zweefvliegtuig. Wij verwierven een naam op de baren, w(j verwierven ons reeds een naam in de lucht, doch die moet worden vergroot en veredeld. Met de „Pelikaan'' hebben we reeds een geweldigen lucht- sprong gemaakt en we hebben het alleeu kunnen constateeren hoe de jeugd „mee- pelikaande". Met welk een geestdrift er over de kloeke bemanning en hun pre3- ktie gesproken en getwist werd. In hun jeugd-fantasie zagen zij zich als een twee- do Smirnoff en Soer, gekroond en geëerd. Die eerzucht past bij een kloeke jeugd. Zonder die stuwende kracht zou het le ven waardeloos worden, geen vooruitgang bestaan. W\j zien dagelijks de aviatiek rondom ons heen. Wjj hebben de luchtlijn, het prachtige vliegveld en dit alles legt een Onzienlijk beslag op nog slapende energie onzer jeugd. Die moet wakker. En daar toe wendden wij ons tot den heer ir. Holle nen, die reeds eenig resultaat op het ge bied van zweefvliegen in onze provincie toocht boeken. Wij vonden hem gaarne be- reid ons iets wetenswaardig te zeggen, waarvan wij hierbij een resumé laten vol gen Het zweefvliegen is niet zooals -sommi gen, ja zelfs beroepsvliegers denken, een kinderlijk spel, waarmee slechts de jeugd zich vermaakt. Het begint weliswaar met kieine sprongetjes van slechts eenige me ters, die door een katapultbeweging wor- n verkregen en waarover de beroepsman zich vroolijk maakt, doch deze dienen hechts om den leerling in zijn beginsta dium t® bereiden wegwijs te maken en langzaam voor y.ooï .de ernstige kunst van het zweefvliegen. De kunst van het zweef vliegen. Wanneer men u Zegt dat het huidige record staat op 35 zweef uren en een hoogte van 3500 meter, dan beduidt dit geen kinderwerk, doch een werkelijke kunst, waarvoor een enorme techniek en een groote meteriologische ondervinding vereischt worden. Onze Oostelijke naburen hebben het in de zweefkunst reeds zeer ver gebracht. Wij hebben eenige afleveringen van het Duit- sche aviatiekblad „Flugsport", waaruit wij het volgende ontleenen Na het beeindigen van den grooten oor log was het ir. Oskar Ursinus, die reeds in 1919 een oproep aan alle Duitschers, zoo wel ouden als jongen, richtte tot een wed strijd in de Rhön. Het gevolg was boven alle verwachting. Oorlogsvliegers en geest driftige jeugd, voldeden aan deze uitnoo- diging en allen koesterden den degelijken wensch en den gelijken wil„Wij willen vliegen, en nu eerst volop". Zij schonken den wilskrachtigen pionier van dit vliegen zonder motor den eeretitel van „Rhön- vater". Deze thans veertienjarigen Rhön- vader heeft in dien tijd onnoemelijk veel vliegkinderen verwekt die hem en vooral ook dr. Walter Georgië, professor in de vliegmeteriologie te Darmstadt, die de wetenschappelijke voorlichting gaf, hooge- lijk vereeren. Men ziet dat in Duitschland het zweef vliegen goed aangepakt werd en in weten schappelijke banen geleid. Het Duitsche vakblad „Zeitschrift für Flugtechniek und Motorluftschiffahrt" waarmee ir. Holleman als vliegtuigbouwkundige manoeuvreert wijdt heele nummers aan het zweef- en zeilvliegen. Wel een bewijs dat de zweef - sport voor de aviatiek van zeer groote be- teekenis is. De groote ernst en voorname techniek kan onzen lezers tevens blijken uit hetgeen ir. Holleman oiis verdér vertelde. Men onderscheidt onweersvluchten wolkenvluchten en thermische vluchten. De onweersvlucht leent zich uitstekend voor dé langdurige zweefvlucht. De breed- uitgebouwde onweerswolken hebben een hevige stuwkracht die zich niet direct tegsn de wolk, doch op eenigen afstand daarvan bevindt. De ruimte onmiddellijk voor de wolk is volkomen stil en nu vereischt het een zekere ondervinding om uit te maken op welk een afstand men voor de wolk moet. blij ven om er niet in te verzeilen. Raakt men er in, dan wordt het toestel he vig geslingerd en vereischt het een goede tactiek er weer uit te geraken. Bovendien bestaat de kans, door den bliksem getrof fen te worden. De zweefvlieger Kronfeld legde met zoo'n onweersvlucht een afstand af van 143 K.M. op een gemiddelde hoogte van 2900 M. Groenhoff maakte een afstand van 272 K.M. op 2200 M. hoogte. Wolkenvluchten, waarmee Kronfeld een afstand van 150 K.M. op een hoogte van 3500 M. aflegde, worden volbracht in oe wolken zelf, waarin zich een luchtstroom bevindt, dien men daarvoor benut. Begrij pelijk, moet men dan blind vliegen en is men alleen op zijn instrumenten aangewe zen. Men moet hiervoor dus over veel vlieg- kerinis beschikken. Mayer volbracht een wolkenvlucht over 125 K.M. op 3300 M. hoogte. Ir. Holleman achtte voor het Zeeuwsche zweefvliegen de Thermische vluchten het beste. Hiervoor worden de thermische luchtzuilen benut die een opstijgende lucht stroom bezitten tot een hoogte van plus minus 1000 M. Zij zy'n 's zomers kenbaar aan een wit wolkje dat den zuiltop be kroont. Hun ontstaan danken zij aan de wisselwerking tusschen sterk verhitten grond en het afkoelende water. De vlieger benut dus deze opwaartsvoerende luchtwe gen en zweeft van den een naar den ander, waarbij het er op aan komt ze door de witte wolkjes of door een roofvogel of vlinder te kunnen herkennen. Hiermee is dus tevens het, voor den leek geldende, raadsel opgelost dat een zweef vliegtuig zonder het minste windje boven kan blijven, daar de thermische luchtzuilen slechts bij volkomen windstilte optreden. Hirter bereikte met een dergelijke vlucht een afstand van 192 K.M. en een hoogte van 1000 M. Dat deze mooie prestaties slechts door een matador in de zweefkunst bereikt wordt, laat zich we! denken, doch, oefening baart kunst en het is door eiken leerling die eenigen aanleg bezit, zonder eenig gevaar te bereiken. De primitieve sprongetjes die den be roepsvlieger zoozeer kunnen vermaken lei den dus tot deze enorme vluchten, die zoo wel door dames als heeren werden vol bracht. Zeeland is nog achterlijk op dit gebied. Het moet dus vooruit met ir. Holleman aan het hoofd, Men, telt reeds achttien leden, doch er moet een toestel gebouwd worden dat geld kost. De jaarlijksche contributie bedraagt bij genoegzame deelname slechts tien gulden, hetgeen dus geen ernstig oe- zwaar behoeft te zijn. De heer Terwoert tc Koudekerlce heeft zich bereid verklaard eventueele leden te noteeren en is tevens bereid inlichtingen te geven. Nederland en België. Volgens de „Maasbode" zou de minister van economische zaken, mr. Verschuur, op zijn terugreis van Rome ook Brussel aan doen om daar met prof. dr. Sap, minister van landbouw van België, dé besprekingen voort te zetten en te besluiten, welke beide ministers verleden week te 's-Gravenhage zijn begonnen over dè wederzijdsche agra rische belangen. De termijn voor onjuiste belastingaangiften verlengd. De minister van financiën maakt, in aan sluiting op hetgeen hij in de Eerste Kamer heeft medegedeeld, bekend, dat de termijn, gedurende welken gelegenheid bestaat om onjuiste belastingaangiften straffeloos te verbeteren wordt verlengd tot 1'Mei a.s. Na dien datum zullen b\j hét ontdekken van verzwegen bedragen de bepalingen der wet in haar volle strengheid worden toege past. Gisteren is te Hilversum de 65000ste in woner geboren. De bevolking van déze ge meente is de laatste jaren bijzonder snel toegenomen. Van een dorp is Hilversum uit gegroeid tot de 12e gemeente wat het aan tal inwoners betreft. Ongelukken bjj bewaakte overwegen. Bij de z.g. bewaakte spoorwegover gangen komen veelvuldig verkeersonge vallen voor. Volgens een mededeeling van den minister van Waterstaat in de Tweede Kamer was dit aantal in een jaar tijds niet minder dan 376. Aangezien onlangs een ernstig ongeval plaats had, dat wederom het gevolg was van het niet of niet vol doende opvolgen van de voorschriften be treffende het verbod tot het voeren van verblindende verlichting geven de A.N.W.B. én de K.N.A.C. den weggebruikers bij her haling in overweging, zoowel in him eigen belang als in dat van de algemeene ver keersveiligheid bij de nadering van of het stilstaan voor de afsluitboomen van spoor wegovergangen terdege rekening te houden met het bepaalde in artikel 19 van het Motor- en Rijwielreglement, n.l. dat een motorrijtuig, dat zich op een weg bevindt tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur voor zonsopgang, geen ver blindende verlichting mag voeren, voor zoover de weg is gelegen binnen een be bouwde kom eener gemeente, wanneer het motorrijtuig stilstaat en het motorrijtuig een ander motorrijtuig of een rijwiel, een ander rij- of voertuig, of een rij- of trek dier of vee tegenkomt, van het oogenblik af, dat het op 100 M. genaderd is, tot op het oogenblik, waarop de ontmoeting heeft plaats gehad. TE VLISSINGEN. Zitting op a.s. DINSDAG 27 FEBRUARI Badhuisstraat, van 7 '/29 uur. Inlichtingen, zoowel voor meisjes als jongens, worden kosteloos verstrekt. Ouders, kiest een beroep voor uw kind in overleg met het Bprean. Alhambra-Theater. Jennie G er hardt. De grootekleine man. Van Theodore Dreiser was reeds ver filmd „American Tregedy". Thans is van dezen vermaarden, Amerikaanschen schrij ver verfilmd „Jennie Gerhardt", waarbij de auteur zijn groote blijdschap heeft uitge sproken over de wijze, waarop men Jennie Gerhardt verfilmd heeft. In deze film speelt Sylvia Sidney, de jeugdige Amerikaansche actrice, die in een speciaal genre sublieme dingen doet, de hoofdrol. Gedurende het eerste deel van de film stelt zrj een dienstmeisje voor, dat te genover de levensproblemen vreemd staat. De wijze, waarop zij dit doet, heeft de mee ning bevestigd, dat er op dit oogenblik geen filmactrice is, die haar in een derge lijke creatie zou evenaren. Zij heeft hier mede zelfs haar spel in „Madame Butter fly", waarin zij een zeer groot succes be haalde, overtroffen. In Amerika vergelijkt men Jennie Ger hardt met een andere film, die, ongeveer eenzelfde onderwerp behandelend, eveneens een diepen indruk maakte „Back Street" naar het boek van Fannie Hurst vervaar digd. Het tempo van laatstgenoemde film moge een nuance vlugger zijn, Jennie Ger- harjit maakte een niet minder ontróeren den indruk, omdat Sylvia Sidney, de uiterst gevoelige, uiterst geconcentreerd spelende kunstenares, in Öit werk d e rol van haar loopbaan heeft gecreëerd. Edward G. Robinson, de veertigjarige. Roemeensche tooneelspeler, die in Ameri ka groote vermaardheid verwierf, is in de studio het sterkst in rollen, welke hem toe staan het tikje protserige te onderstrepen, waarin hij zich blijkbaar thuis voelt. „Silver Dollar" toonde hem als speculant in zilver in een soortgelijke rol als „The Little Giant". De nieuwe drankwet bracht in Amerika groote veranderingen te weeg in de kringen van de bootleggers, de voor niets terugdeinzende ontduikers van de zg. Prohibitie-wetten. Bugsthearn, een te Chi-- cago zijn onwettig bedrijf uitoefende Bier baron, besluit zijn zaken aan kant te doen, de machinegeweren en de munitie aan de legerautoriteiten te schenken en met zijn clandestiene brouwerijen de regeering ge lukkig te. maken. De fragmenten, welke een beeld geven van dit ondergrondsch wroe tend bedrijf, zijn zeer gelukkig. Uitstekend heeldt Robinson uit d tot parvenu gewor den éx-dranksmokkelaar. Hierin is hij een groot acteur, al ontroert hij nergens. H\j doet met ziju rol, wat hjj wil. Ook be- heerscht hij zich op een wijze, welke hem belemmert zelf de ontroering van het ge beuren te ondergaan. Het is mogelijk, dat daarin de oorzaak schuilt, dat de verschil lende publieken geheel verschillend op zijn spel reageeren. Het is 'n kostelijke, fijn-ironische vondst geweest hem als misdadiger-in-ruste te la ten kennis maken met een familie, die uiterlijk mijlen boven hem staat, maar, als het er op aan komt hem te plunderen, dit op een zeer geraffineerde wijze doet. In een meesleepende finale bewijst de bandiet, dat er toch nog rltijd baas boven baas is. Het tempo van het slot is uitnemend volge houden. Van de vele uitstekende bijfiguren mag nog het verfijnde, intellectueele spel van het „arme meisje" van Mary Astor ge noemd worden. Het is een -mi geworden, die men als uitermate typisch voor de nieuwe,- Amerikaansche richting zeker niet mag missen, hoe ruw zij in haar cri- tiek ook te werk gaat. Luxor-Theater. An heiligen Wassern. Zoo is het leven. De eerste hoofdfilm brengt de opoffe rende daad in beeld van een dalbewoner, die, onder pressie van den zeer onsympa- thieken burgemeester, zoogenaamd vrijwil lig de taak op zich neemt om het houten kanaal, dat sedert eeuwen het gletscher- water dalwaarts voert en het bergdorp van water voorziet, te herstellen, wanneer dit door lawines onklaar is geworden. Bestaat tusschen beide mannen sedert jaren een veete, de dochter van het dorpshoofd en de zoon van den ander kunnen het, tot zeer groote ergernis van de., eersten burger, uitstekend met elkander vinden. Alle po gingen v' n den burgemeester om zijn doch ter met een man van zijn keuze in het hu welijk te laten treden falen. Als haar uit verkorene met een jong ingenieur in aanra king komt, die een weg door de bergen aanlegt, rijpt in hem het plan om zijn dorpsgenooten voor goed van den gevaar lijken plicht, die reeds velen en ook zijn vader het leven heeft gekost, te verlossen door de door de lawines bedreigde gedeel ten te laten springen en het water té lei den in de natuurlijke kanalen, die door de explosies zijn ontstaan. Trots de tegenwer kingen van de onwetende dorpelingen slaagt hij, daarbij gesteund door den inge- rieur en geholpen door twee vrienden. Als de burgemeester begrijpt welk een belang rijk werk de moedige jongens tot stand hebben gebracht, is er bij hem geen be zwaar meer tegen een huwelijk van zijn dochter Sabine (Karin Hardt) met haar Josi (Carl Balhaus). De ondertitel der film Zegepraal der liefde is waarheid ge worden. De Ufa had voor dit gegeven kostbaar materiaal in de reeds genoemde hoofdfiguren, alsmede in Eduard von YVin- terstein, Adalbert von Sehlettow, Peter Er kelenz, e.a. Doch ook de regie van Ericb Speciaal geconserveerd voor 'I behoud van den verschen smaak Veertien soorten. Waschnek, die het leven van het bergvolk op knappe wijze door dit verhaal wist te weven en imposante bergtafereelen cn schitterende natuuropnamen daarin ver werkte, dient geroemd. Een uiterst boeien de rolprent Het tweede hoofdnummer Iaat zien, hoe een winkel uitgroeide tot een geweldig wa renhuis, dank zij de energie van den eige naar. In zijn plannen, om zijn kinderen la ter in de voor hen opgebouwde zaak te zien, ondervond hij echter bittere teleur stelling. Het noodlot striemde den ijverigen man met harde slagen hij verloor zijn vrouw en zijn kroost baarde hem slechts verdriet. Op het laatst komt een gedeelte van de aandeelen zelfs in het bezit van zijn ouden „chef", doordat zijn kinderen in vreeselijke geldverlegenheid zijn geraakt. Deze grandioos opgezette film wordt ge dragen door den beroemden karakterspeler Lionel Barrymore, die de tragiek van een man, wiens leven gebroken is, scherp ac centueert en de geheele figuur tot een creatie maakt. Voorts dient nog gewezen op een uitne mend voorprogramma, zoodat onze lezers geen spijt zullen hebben, wanneer zij naar het Bellamypark trekken. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Een zestal foto's yan de begrafenis van koning Albert I te BrusselDe lijkbaar bij de St. Gudule, Prins Hendrik en andere prinsen in den stoet, de oorlogsvaandels, oorlogsinvaliden, Italiaansche afgevaardig den volgen het stoffelijk overschot en een overzicht van den stoet. Rouwdienst voor koning Albert in de R. Kath. kerk aan de Prinsengracht te 's-Gravenhage. Af scheid van den president der arr.-rechtbank te Rotterdam. Dertig reserve-officieren worden in de trouwzaal van het Rotter- damsche raadhuis beëedigd. Gesprek voor de microfoon te Hilversum tusschen mej. Schuurman, de Europeesche kampi oene hardloopen en den nieuw benoemden, voorzitter der K.N.A.U., den heer Streng- holt. Ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum van den A.N.W.B. wordt in het Tuindorp-Watergraafsmeer een boom ge plant. De laatste tocht van het pontje over het Rokin. Architect Wijdeveld ver trekt uit Amsterdam naar Zuid-Frankrijk als directeur van de Académe Europeënne Méditerranée. Verduistering, Wij vernamen voor een paar dagen dat sinds eenigen tijd de af deeling van den Bond van marine onderoficieren de contri butie-gelden niet op tijd had afgedragen aan het hoofdbestuur te Den Helder, waar door een tekort in de kas was ontstaan van eenige honderden guldens. Verder vernemen wij, dat op last van den commissaris van politie gisteren een mari ne-onderofficier is gearresteerd, als ver dacht zich aan verduistering van deze gel den te hebben schuldig gemaakt en dat hij na beëindiging van het politioneel onder zoek ter beschikking van het maritiem gezag is gesteld. Werklooze abonné's van de radio distributie. Op verzoek vestigen wij de aandacht op achterstaande advertentie, waarin de werk looze abonné's van de radio-distributie, wor den uitgenoodigd tot bijwoning van een ver gadering, welke Maandag a.s., des avond 8 uur in het R.-Kath. Vereenigingsgebouw in de Beursstraat wordt gehouden. Een propaganda feestvergadering. De afdeeling Vlissingen van den Ned. Ned. Coöperatieven Vrouwenbond houdt Vrijdag 2 Maart, des avonds 8 uur, in het Concertgebouw een groote openbare propa ganda feestavond. Als spreekster zal optreden mevr. A. Beukraan uit Dordrecht, die tevens decla- meeren zal. De gemengde zangvereeniging „D.O.V." zal haar medewerking verleenen. Ergerlyke baldadigheid. Een reiziger uit Dordrecht reed met zfn auto op den Vlissingschen weg alhier, toen door een 11-jarigen jongen uit baldadigheid met een steen een voorruit werd ingewor pen. De automobilist wist den jongen te

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1