1000 500 300 150 100 25 DONDERDAG 22 FEBRUARI EERSTE BLAD cNo. 45 72e «Jaargang jjtgave: firma f. VAN DE VELDE Sr., Walstraat 58-60, Viissingen. Talef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen ~ÏEMEENTEBESTU1)R MALLIGHEDEN, STADS- EN PROVINCIENIEUWS i elk van 3 het i bij- 3 tot A! DE 1934- VL9SSINGSCHE COURANT Aliiji tMENTSPRl S: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 12.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk /2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. ƒ3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1 -5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels ƒ1.—, alles bij vooruitbetaling je abonné's in 't bezit eenei ,'olis, zijn GRATIS verze- ;erd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bi| verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSW AARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen VASTSTELLING DER KIEZERSLIJST. Burgemeester en Wethouders van Viis singen maken bekend, dat de op heden door hen vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 19341935 van heden af tot en met 16 Maart a.s. ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage wordt nedergelegd en tegen betaling der kosten, stemdistrictsge- wijze, in uittreksel, verkrijgbaar wordt ge steld. Tot en met 9 Maart a.s. is een ieder be voegd bij het gemeentebestuur verbetering van de vastgestelde kiezerslijst te vragen op grond, dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voor komt, niet behoorlijk voorkomt of al dan niet voor eenige verkiezing aangewezen is als bevoegd bij volmacht te stemmen. Het verzoekschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld. Viissingen, 22 Februari 1934. Burg. en Weth. voornoemd, P. G. LAERNOES, L.B. De Secretaris, F. BISSCHOP. Onlangs beleefden we een paar dagen achtereen des morgens een dikken mist, die gelukkig zoo vriendelijk was om tegen het middaguur, wanneer de zon haar krachtig ste werking uitoefent, geleidelik op te trekken. Op een dier dagen verscheen dr. Veraart per auto te Haarlem en daar stelde zich tot zijn beschikking de brandweer van die stad, teneinde den heer Veraart proe ven te laten nementer verdrijving vau den mist. Onder de belangstellenden was ook de bekende piloot Smirnoff, die u:t hoofde van beroep een mist-deskundige mag worden geheeten. Dr. Veraart vertelde met bravour, dat hij, naar zijn berekeningen uitwezen, in staat zou zijn om een mistlaag van 60 M. hoogte te verscheuren, teneinde aldus aan dc zon doorgang te verleenen, Smirnoff grinnikte. „Dan treft u het slecht", zei hij, „want de mistlaag is op het oogenblik wel 600 M. dik". De wetenschap van den heer Veraart hecht evenwel aan geen enge begrenzing de dokter durfde ook den strijd aan tegen een mistlaag van 600 M, hoogte wel aan. Hij liet den brandweer aantreden, de mo torspuit in werking stellen, en de stralen omhoog richten, de wijde misthoogte in. Dat spuiten in het oneindige met een paac waterstralen, welke nauwelijks een flinice huizenhoogte haalden, moet op zich zelf reeds een belachelijken indruk gemaakt hebben, een effect hebben gehad als het steenen mannetje weet te bereiken, dat op een der Brusselsche straathoeken staat geposteerd. Maar voor den heer Veraart was net meenens. Nadat de Haarlemsche brandweer een anderhalf uur waterstralen aan het vermorsen was geweest en intusschen het middaguur was aangebroken, zag de heer Veraart de zon doorkomen. Dat verschijn sel had zich evenwel tevoren al in Den Helder voorgedaan, zonder dat de brand weer er aan het spuiten was geweest, en werd terzelfder tijd te Amsterdam vastge steld, waar evenwel den heelen dag door brandjes plegen voor te komen en het dus als mogelijk moet worden verondersteld, dat het voor het blusschingswater was, dat de mist op den loop ging. De heer Veraart heeft in ieder geval een nieuwe glorie aan zijn wetenschappelijke successen toegevoegd. Behalve regenmaker e& zonnewekker is hij. thans tot mistver- drijver gepromoveerd. Bij zóóveel geleerd heid is een schoorsteenveger en rookver drijver nog maar een klein mannetje Maar nu alle gekheid op een stokje zou de overheid nu er maar niet eens mee uit scheiden om de diverse proeven van den heer Veraart te bevorderen We betwij- telen, of onze wetenschappelijkheid anders wel serieus genomen blijft worden m het buitenland. De regenproeven met. onder- Sekoeld ijs en vervolgens met oude kran ten, werden gefinancierd door het depar tment van financiën. DéLar heeft men echter genoeg van het geëxperiraenteer en nu tracht de heer Veraart weer op kosten van gemeentebesturen zijn mistverdrij- ^ngs-proeven te nemen. Amsterdam wees het betreffende verzoek af, maar Haarlem liep er in. Het is crisis, beste menschen. In goeden tijd verdraagt een mensch wel een mop, al kost die wat geld voor opvoe ring, maar nu wekken zulke dingen maar spijt en weerzin. a AI zou het niet om het geld wezen, dat dure experimenten zonder veel nut door de overheid moeten worden nagelaten, dan toch om de moreele uitwerking van ver spillingsvoorbeelden in dezen tijd. Sommige gemeentebesturen leven maar voort, alsof er geen vuiltje aan de lucht is. We zouden daarvan tientallen voorbeel den kunnen noemen, maar memoreeren er voorloopig maar één van recenten datum. We lazen dezer dagen een annonce, waarin een gemeente-architect werd gevraagd door een gemeentebestuur. Hier en daar zal zoo'n dure ambtenaar noodig en nut tig kunnen zijn, maar deze gemeente-archi tect moest optreden in... Irderadeel. Neen, geachte lezer, ge behoeft niet meer op te zoeken, waar die gemeente ligt. Wij hebben alle beschikbare geografische werken na geslagen en kunnen thans meedeelen, dat Irderadeel in Friesland ligt en naar de laatste gegevens, een gemeente is, groot 6000 zielen, verdeeld over acht dorpen, van dus gemiddeld 750 zielen Vereen, tot Bestriding der Tuberculose. Onder voorzitterschap van den heer J. C. Paap werd gisteravond in. het Burger Weeshuis alhier de jaarvergadering- gehou den der Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose. Na welkomstwoord door den voorzitter werden door den secretaris, den heer dr. A. P. Smitt, de notulen der vorige jaarverga dering gelezen, welke onveranderd werden goedgekeurd, terwijl vervolgens door dr. Smitt het jaarverslag over 1933 werd uit gebracht, waaraan wij het volgende ont- leenen Er stierven in Viissingen 181 personen (in 1932 163), waarvan 12 aan t.b.c. en 32 aan kanker. De t.b.c. neemt dus 1/15, de kanker bijna 1/6 in van de algemeene sterf te. Per 1000 inwoners stierven in Viissin gen 8.3, in Zeeland 9.3, in het rijk 8.8. De t.b.c.-sterfte is in Viissingen lager dan in Zeeland, de kankersterfte hooger. Opmer kelijk is, dat, waar totale sterfte en t.b.c.- sterfte in de laatste jaren geregeld dalen, de kankersterfte even geregeld toeneemt. Voor het rijk bedroeg de totale sterfte in 1931, 1932 en 1933 resp. 77.000, 73.000 en 72.000, maar bedroegen de kankersterfte cijfers 9903, 9941 en 10.250. Aan de da ling der algemeene sterfte neemt wel de t.b.c. deel, doch de kanker beweegt zich voortdurend in tegengestelde richting. In ons land stierven in 1933 aan t.b.c. 4929 personen, aan kanker 10.250. Sedert het jaar 1925 is in ons land de t.b.c.-sterfte 32 gedaald, de kankersterfte 22 toege nomen. In Viissingen stierven in 1925 aan t.b.c. 28, aan kanker 20 personen. De sterfte aan t.b.c. in Viissingen blijft dus geregeld afnemen. Na deze belangwekkende statistische ge gevens kwam de secretaris tot het practi- sche werk der vereeniging. Het aantal consulten aan het consulta tiebureau bedroeg 673 (in 1932 708). Op 1 Januari 1933 stonden ingeboekt 383 pa tiënten, tot einde December kwamen erbij 95 patiënten, stierven er 10, werden 58 om andere redenen afgeschreven, zoodat op 1 Januari 1934 ingeschreven stonden 423 pa tiënten. Van de nieuw-ingeschrevenen werden 29 in een inrichting opgenomen, kuurden 7 tehuis en deden 7 beiden. Van de oude be zoekers van het consultatiebureau werden opgenomen in verschillende inrichtingen 25. waarvan 10 in „Zonneveld", terwijl 6 naar een gezondheidskolonie gingen. Op 1 Januari 1933 hadden huisbezoek 114 gezinnen met 146 patiënten. Bijgeschreven werden in 1933 14 gezinnen met 17 pa tiënten afgeschreven werden 26 gezimien met 29 patiënten, zoodat op 1 Januari 1934 huisbezoek hadden 102 gezinnen met 134 patiënten. Huurtoeslag werd 25 maal gegeven. We- kelijksche toeslag aan de huisvrouw, tel kens gedurende het geheele jaar, werd 2 maal gegeven voor hulp in de huishouding en 3 maal voor de wasch. Zooals gewoonlijk werd veel steun onder vonden van „Draagt Elkanders Lasten" en den JMetaalbewerkersbond. Drie van onze kleine tenten staan in tuintjes bij de huizen en worden geregeld gebruikt, terwijl de groote tent niet ge bruikt werd dit jaar, daar ze bloot stond aan vernieling en baldadigheid, waarom de politie verzocht werd hierop te letten. Warme maaltijden, werden, dank zrj de bereidwilligheid van vele Vlissirigsche da mes, 1410 maai verstrekt (in 1932 1030 rnaal). Er werden 330 liter melk en 21 K.G. vleesch verstrekt. De. Emmabloem-collecte bracht dit jaar netto op 820.97% (vorig jaar 688.50). Dit jaar werd met groot succes een ba zaar gehouden. Door opheffing der buurt- commissies van de havenfeesten vloeide een niet onbelangrijk bedrag in de kas der vereeniging, hetwelk ten goede kwam aan het tekort. Het werk der huisbezoekster, mej. Schui- leman, is, vooral door den noodtoestand, die in vele gezinnen heerscht, uit den aard der zaak veel moeilijker en minder dank baar geworden. Het jaarverslag werd goedgekeurd en bracht de voorzitter hartelijk dank aan den secretaris en de huisbezoekster voor den velen arbeid ten dienste der t.b.c.-bestrij- ding ook in het afgeloopen jaar verricht. Vervolgens werd door den penningmees ter, den heer D. L. H. van Raalte, verslag uitgebracht van zijn financieel beheer. De rekening sloot met een nadeelig sal do van 477.73% op 8549.03. Het vorig jaar bedroeg het nadeelig saldo 673.71'/2. De penningmeester werd onder dank ge dechargeerd. De begrooting voor 1934 werd vastge steld op een bedrag van 7000. Iri verband met d~ tijdsomstandigheden is hierin reke ning gehouden met verminderde inkomsten (verlaging subisidies enz.), terwijl ook de uitgaven lager geraamd zijn geworden. De aftredende bestuursleden, de heeren W. Ceulen, M. J. Harts, J. de Meij en J. C. Paap werden bij acclamatie herkozen. Na nog eenige huishoudelijke besprekin gen, sloot de voorzitter daarna de verga dering. Een propagandavergadering voor de drankbestrijding. Uitgaande van den Zeeuwschen Bond van de Geref. vereeniging voor drankbe strijding, werd gisteravond in het jeugdge- bouw van de Geref. Kerk een propaganda- vergaö?ri-g gehouden. De bijeenkomst werd door den heer P. Loof uit Middelburg op de gebruikelijke wijze geopend. Na een welkomstwoord tot alle aanwezigen, hoopte hij dat men er de zen avond in zou slagen weder een afdee- ling van bovengenoemden bond in Viissin gen op te richten. De strijd in Zeeland te gen het alcoholisme is zeer zwaar, maar met alle kracht moet hij worden aange bonden. Hierna sprak ds. W. F. Laman over het onderwerp „Slechts een weinig zout". Vooral wijzende op de geestelijke beteeke- nis van dit woord, schetste spreker de roe ping, die ieder heeft in deze tijden, waarin 't volk door allerlei verkeerde inlichtingen vergiftigd wordt deze naar Gods Woord uit te dragen. De alcohol is het doodsgevaar voor den mensch. Een zware taak is ons dus opgelegd. Wanneer men kennis ge maakt heeft met het levensleed, veroor zaakt door drankmisbruik, is drankbestrij ding geen liefhebberij, iets wat wij voor ons genoegen doen. Bij het minste alcoholge bruik is het dadelijk merkbaar dat de rem men van het wilsleven worden uitgescha keld en men juist dan voor de geestelijke indrukken onvatbaar wordt. Maar het Ge reformeerde standpunt is dat de drank zuchtige ook een ziel te verliezen heeft. Met eenige treffende voorbeelden verhaalde spreker de verschrikkelijke ellende van het drankmisbruik. De drank is een demoni sche macht, die steeds weer op den aan drank verslaafde terugkeert. De welvaart van ons volk wordt er door vergiftigd. Met het evangelie aan de hand zullen wij den strijd aanbinden en als Christen waken voor de belangen van onzen naaste. Als het gaat om een leven te redden eischt dit absolute onthouding. Dit lichte offer moet gebracht worden. De beteekenis van het zoutende zout, doet ons besluiten om uit te gaan met het paroolAltijd paraat voor den alcoholist". Op deze vurige rede werden nog eenige vragen gesteld, die door den spreker wer den beantwoord. In aansluiting hier op sprak ds. M. Vreugdenhil van Meliskerke over „Zout en Licht". Deze wees op de roeping der Chris tenen om de wereld te bearbeiden. Daarom behooren de drankbestrijders uit te gaan om gezamenlijk en als eenling te arbeiden en spreker riep de talrijke aanwezigen toe „Afdeeling Vlis: ngen, zet uw licht boven op een kandelaar. Sluit u aan om weer een afdeeling te vormen, om weer te werken en Christus' gebod te volbrengen." De voorzitter sprak nog een opwekkend woord om te komen tot wederoprichting van een afdeeling hier ter plaatse en deelde mede, dat ds. Vreugdenhil zich bereid had verklaard als voorzitter op te treden. Staande de vergadering gaven enkelen zich reeds op en kon een voorloopig be stuur worden gevormd. De voorzitter hoopte dat de afdeeling spoedig in ledental mag toenemen en ver trouwde dat er van haar een intensieve kracht zal uitgaan. Ds. Laman eindigde met dankgebed. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Generaal Higgens in audiëntie ontvangen door H. M. de Koningin. De vernieuwing van de bekende Magere brug te Amster dam. Tentoonstelling van vervroegde narcissen te Sassenheim. De collecte voor het Pelikaan-comité te Rotterdam. De belangstelling bij een kooi met drie pelika nen, welke op den Coolsingel is geplaatst. Vertrek van Z. K. H. Prins Hendrik met de Nederlandsche deputatie voor de begra fenis van koning Albert. Het bouwen van een graansilo aan de Brielsche Laan te Rotterdam. Stilleven tijdens de afbraak van de automobiel-tentoonstelling in het R.A.I. gebouw te Amsterdam. De jonge kangeroe in den Haagschen dierentuin ge boren. Vereenlgingen. Met de „Staatscourant" no. 37 zijn ver zonden afdrukken van de R.-Kath. Coöpe ratieve Productie- en Verbruiksvereeniging „Ons Voordeel" U.A., te Viissingen en vau de N.V. Zeeuwsche Hypotheekbank te Mid delburg. MIDDELBURG Industrie- en huishoudschool te Middelburg. De vereeniging Industrie- en Huishoud school te Middelburg heef t Ju .het schoolge bouw aan het Molenwater haar algemeene vergadering gehouden, onder voorzitter schap van mevr. L. Alberts-Salberg, presi dente der vereeniging. Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer mr. J. H. C. Heijse, ontleenen wij dat op 1 Januari 1933 de school 137 dag leerlingen telde, verder 18 op de cursussen voor meergegoeden en 276 op de avondcur sussen, totaal 431 tegen 404 op 1 Januari 1932. In het voorjaar 1933 namen 7 leerlingen deel aan de cursussen voor meergegoeden, 222 aan vervolgavondcursussen in lingerie- en costuumnaaien enz. Totaal is dus gedu rende het schooljaar 19321933 onderricht gegeven aan 660 leerlingen tegen 641 in het vorige schooljaar. Aan het eind van hét schooljaar 1932 1933 ontvingen 11 leerlingen een diploma voor de gezinstaak, 3 voor hulp in de huis houding, 1 voor costuumnaaister, 2 voor huishoudkundige, 2 het diploma A costuum naaien en 2 het diploma voor hulp der moe der. Van deze geslaagden bleven 5 leerlin gen op school3 slaagden voor het staats examen fraaie handwerken. Bij het begin van den cursus 19331934 waren 172 leerlingen voor volledig onderwijs ingeschreven, van wievan buiten Middel burg 55, nl. Viissingen 14, Koudekerke 8, Souburg 12, Serooskerke (W.) 2, St. Lau rens 6, Veere 2, Oostkapelle 1, Biggekerke 1, Kruidingen 1, 's-Heer Arendskerke 2, Nieuw- en St. Joosland 1, Vrouwepolder 4 en Westkapelle 1. Er waren 16 leerlingen kosteloos toegelaten en 3 tegen verminderd schoolgeld, ^.an de cursussen voor meerge goeden namen toen deel 7 leerlingen, voor de avondcursussen meldden zich 172 leer lingen aan. Voor 31 December hebben 4 leerlingen de school verlaten en bedroeg het aantal toen nog 347 tegen 431 op 31 December 1932. Een leerares werd met het verstrijken van haar tijdelijken diensttijd niet herbenoemd een andere werd op haai verzoek tgdelrjk ontslagen beiden werden niet vervangen. In plaats van mej Maus als assistent-huis- houdstei werd benoemd mej. M. N. Bakker. Mej. Goetheer werd voor een jaar herbe noemd als leerares. Een schooltentoonstelling is dit jaar niet gehouden. De leerlingen van sommige klas sen brachten bezoeken aan enkele industri- eele ondernemingen en aan tentoonstellin gen van de vereeniging „Voor de Kunst" en van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen. Te Viissingen zijn dit jaar wederom cursus sen gehouden, een van half Februari tot Juli en een van September tot half Febru ari, waaraan totaal 81 leerlingen deelna men. De vergadering keurde het verslag goed. RITTHEM Vergadering Landbouw-vereeniging. De landbouwvereeniging hield Dinsdag avond een algemeene vergadering, waarin de heer Van Dorst, secretaris van de Z.L.M. een lezing hield over de voornaamste dei- tegenwoordige crisis-wetten, die betrek king hebben op den landbouw. Hij besprak uitvoerig het ontstaan en de werking vau die wetten. Spreker deed ook uitkomen, dat die wetten niet alleen rechtstreeks de i landbouwer, maar ook de geheele bevol king van het platteland ten goede komen. Na de pouze liet hij nog een serie lan taarnplaatjes zien, die een duidelijk beeld gaven van de Zuiderzee-werken. Vereeniging voor Chr. Lager Onderwijs. De vereeniging voor Chr. Lager Onder wijs hield Woensdagavond haar jaarverga dering. In zijn openingswoord wees cie voorzitter er op, dat de nood dezer tijden niet alleen bestaat op maatschappelijk, maar ook, vooral ziende op het buitenland op geestelijk gebied. Dankbaar moeten wij, Nederlanders, daarvoor zijn, dat in ons vaderland nog de gelegenheid bestaat, dat onze kinderen christelijk onderwijs kunnen ontvangen. Het jaarverslag van den secretaris gaf een gunstig en duidelijk beeld van den toe stand van het onderwijs in het afgeloopen jaar. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat ook de financieele toestand gunstig was. Totleden van de kascomniissie over 1934 werden benoemd de heeren K. de Visser en P. Tange. Het hoofd der school hield een lezing over de geschiedenis van het onderwijs. Van dit uitgebreid onderwerp besprak hij eenige voorname punten. Hierop volgde een aangename en leerzame discussie. Aan het eind der vergadering deden enkele leden eenige vragen, schoolzaken betreffende. DOMBURG Instrumentmaker telegraaf® en telefoondienst. Benoemd tot instrumentmaker bij den telegraaf- en telefoondienst te Domburg, Versterkingsinrichting, J. Worms, voordien op arbeidscontract werkzaam bij den tech- nischen dienst der telegrafie en telefonie aldaar. TERNEUZEN 350-jarig bestaan van de stad. Op 23 April a.s. zal het 350 jaar geleden zijn dat de Prins van Oranje in 1584 aan Terneuzen een zelfstandig bestuur schonk. Naar we uit goeden bron vernemen, be staan er plannen deze herdenking, zij het dan ook op kleine schaal, plechtig te her denken. Van de oudste geschiedenis van ons ge west is slechts zeer weinig bekend. De steeds terugkeerende watervloeden hebben herhaaldelijk groote stukken land in zee doen verdwijnen, terwijl door de krachtige aanslibbing en inpoldering telkens weer nieuwe gebiedsdeelen ontstonden. Zoo heeft de kaart van Zeeland vele veranderingen ondergaan. De naam Terneuzen is waarschijnlijk af geleid van het Middelèeuwsehe woord „No- se", dat neus beteekent. In de veertiende eeuw wordt ook in een acte gesproken van het „land onder Nose". Terneuzen lag op een vooruitspringende punt in zee, die een merkwaardige overeen komst vertoonde met het genoemde lichaamsdeel. Terneuzen zou dan afgeleid zijn van te der Neuse, wat op de Neus, be teekent. Anderen meenen echter dat het vaarwater dat reeds in oude tijden Axel met de zee verbond, en de Oude Vaart wordt genoemd, zijn naam aan onze stad heeft gegeven. Deze oude vaart stroomde in talrijke bochten en kronkelingen zee waarts Doch ook hierbij wordt aan den neusvorm gedacht. Pas in het midden der zestiende eeuw krijgen we meer gegevens omtrent Terneu zen. Zoo moet het onomstootbaar vast staan dat een broer van den Spaanschen Hertog- van Alva, hier het burgemeestersambt heeft bekleed. In een ordonnantie van het jaar 1576 wordt de regeering van Terneu zen aan die van het naburige Axel opge dragen. In 1583 steekt de graaf van Hohenlo met een leger Duitsche huurlingen de Schelde over, verovert Terneuzen op de Spanjaar den, waarna hij de stad in staat van tegen weer stelde, o.a. door het aanleggen van een schans, aan de Zuidzgde van de stad, die thans nog bekend staat onder den naam van „Moffen schans". Vanuit deze sterkte werden talrijke aanvallen op de nabijgele gen dorpen gedaan. De Spanjaarden weten Terneuzen weer te hernemen en tot het jaar 1584 blijft het in hun handen. In dit jaar is Prins Maurits, vergezeld van den krijgsoverste Sidney, de tocnmali-

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1