500 150 100 25 DONDERDAG 15 FEBRUARI ÜRSTE BLAD No. 3«ï 72e Jaargang 1934 Uitgave: Firma F. VAN OE VELDE Jr.. Walstraat 58-80, Vlissingin.Telet. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- ENTROVINCÏENIEUWS KERK- EN SCHOOLNIEUWS MARINE EN LEGER VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk /2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1 -5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bii verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELÖ DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'' Pit nummer bestaat uit 2 bladen Vcreeniging: tot bevordering der belangen van slechthoorenden. Dinsdag had in de bovenzaal van het café Vermeesch de jaarvergadering plaats van bovengenoemde vereeniging. Nadat de voorzitster mej. Kamp met een hartelijk welkomstwoord de aanwezigen had toege sproken, werden wij nog eens herinnerd aan j groote teleurstelling, die de vereeniging ondervond, doordat zij wegens vertrek van mevrouw Braat, haar voorzitster moest missen. Veel heeft mevr. Braat voor de af- deeling gedaan en met groote dankbaar heid zullen wij steeds hieraan terugdenken. Hierna werden de resp. jaarverslagen Uitgebracht, waaruit bleek, dat ook de ver eeniging niet gespaard werd door de tijds omstandigheden, daar enkele leden hun lid maatschap opzegden. Wij willen echter met nieuwen moed dit jaar ingaan en wekken alien zoowel goed als slechthoorenden op Dm lid te worden van onze vereeniging. Vervolgens kwam aan de orde het ver kiezen van een secretaresse, daar tot onze groote spijt mevrouw Detmar haar taak l neergelegd. De voorzitster dankte na mens allen mevr. Detmar voor hetgeen zij gedaan heeft en sprak er haar blijdschap over uit dat mevr. Detmar lid blijft van de vereeniging en hopen haar nog dikwijls in ons midden te mogen hebben. Op voorstel van het bestuur werd met algemeene stemmen tot secretaresse geko zen mevr. Vreede, die de benoeming aan nam. Bij de rondvraag merkte een der aan wezigen op, dat er nog te weinig slecht hoorenden weten, dat er ook in onze afdee- ling een proefkist met gehoorinstrumenten is, Mej. Kamp deelde hieromtrent mede, dat de proefkist is geplaatst ten huize van mevr. Van Blerkom, Koningsweg 1, waar alle slechthoorenden (ook niet leden) die zich een instrument, willen aanschaffen, zich kunnen vervoegen, iederen Maandag van 78 uur en mevr. Van Blerkom gaarne alle gewenschte inlichtingen verstrekt. Nadat de voorzitster allen dank gebracht had, die in het belang van de vereeniging him tijd en krachten hadden geschonken, werd er nog een uurtje gezellig doorge bracht met gezelschapspelen. De volgende gezellige bijeenkomst is op 14 Maart. Albambra-Theater. Pamir, het laatste zeilschip. Pandionde Vischarend. Zeer velen hebben dankbaar van de ge legenheid gebruik gemaakt bovengenoemde cultureele films, waarmee de directie van „Alhambra" een groot financieel risico liep, te gaan zien. Beide films zijn waard, dat hedenavond dit goede voorbeeld weer ruim schoots gevolgd wordt. Voor de twee ver enigingen, die zelfs gasten uit Goes te ont vangen hadden, werd de filmavond een groote voldoening. Walter Hege, de vervaardiger van de film over het leven van den vischarend, was op natuur-historisch gebied volkomen leek. Zijn prestatie wordt daardoor nog verbluffender. Drie jaar lang is hij met zijn drie leerlingen van de kunstnijverheids school te Weimar bezig geweest met het maken van deze film. Het resultaat is dan fok een geheele biographic van het leven Van den vischarend. Wij volgen de vogels te beginnen met hun aankomst in April aan de boschrijke meren van Mecklenburg, totdat in Augustus de jongen vluchtvaar- dig zijn en met de ouders naar het Zuiden trekken. Met verschillende tele-objectieven Werden verrassende resultaten verkregen. In het eerste deel krijgen wij een indruk van de landstreek in April met zijn planten en dierenleven en en passant prachtige op namen van de uiterst moeilijk te fotogra- meerkoeten op het nest niet hun Boven het meer zien wij de arenden feeds visschen. Het derde deel speelt in Mei, dc broedtijd in al zijn bijzonderheden, het herstellen van het oude nest, het liefde spel, de eieren in het nest en het broeden. Juni, de jongen zijn uit. Tot in bijzonder heden kunnen wij het voederen der jongen volgen, waarbij de oude telkens stukken van een visch afrukt en ze met horizon taal gehouden snavel den jongen toereikt, len slotte het uitvliegen en oefenen der 5°ngen, waarbij het nest het centrale punt waarheen de ouders het voedsel hfengeu. In een serie ongeëvenaarde beelden zien jvj dit actieve vogelleven aan ons oog voor ttrekken. Haarscherp, geen oogenblik het vertroe belde beeld4 dat zoo vaak ontstaat bü het werken met een tele-lens. Telkens weer treft de prachtige belichting en de sugges tieve landschap-photo. Buitengewoon mooi zijn b.v. de close ups van den arendskop en de opnamen van een ree, die argeloos door het bosch glipt. Biologisch belangrijk is de film om zijn volledigheid en het inzicht, dat hij ons in dit merkwaardig vogelleven geeft. De fraaie opnamen, waarbij men ziet, hoe de prooi met één poot uit het water gelicht wordt, het overnemen van de prooi op het nest door het wijfje, dat met den snavel den visch uit de klauwen van het mannetje neemt, het voederen van de jongen, het spel der jongen onderling, waarbij snavel, klauwen en ten slotte ook de vleugels ge oefend worden, de grimmigheid, waarmee ze hun prooi Legen elkaar verdedigen zijn biologisch buitengewoon interessant en boeiend. Jan P. Strijbos leidt deze film met een kort woord in en wijst op onderhoudende en vaak geestige wijze tijdens de vertooning op datgene, wat een leekenpubliek waarschijn lijk ontgaan zou. „Pamir, het laatste zeilschip", is ge maakt naar het bekende boek van Heinrich Hauser over den laatsten tocht van het laatste, groote zeilschip. De film geeft een rustig, maar boeiend beeld van dezen tocht, dien Hauser zelf heeft meegemaakt. Men ziet het schip in zijn strijd met de zee en de stormen, zQn laatsten strijd, alsmede het leven aan boord van de „Pamir". Romantisch en zeldzaam, het avontuur op de viermastbark, een der schepen, die men nog slechts hoogst zelden op een zee reis aan den horizon ziet in de volle pracht van hun gevaarlijke tuigage. De film laat een stukje cultuur zien op scheepvaartgebied op een wijze, zooals dit nooit door stilstaande beelden kan geschie den. Schitterend wordt de statige, trotsche viermaster met zijn toreuhooge zeilen (3500 vierkante meter) belicht. Visschen Har poeneeren Haaienvangst Tusschen hemel en aarde met teerpot en kwast. Matrozenwerk zeilnaaien, timmeren, breeuwenRust aan boord. Verzorgen van het wantzeilen hij- scheh, zeilen bergenzeilmanoeuvres aanslaan der Kaap Hoorn zeilen. Ten slotte de strijd tegen de woedende, bruisende en kokende zee. waartegen men onversaagd blijft vechten, om toch nog te redden, wat er te redden valt. Storm, mist, huizenhooge golven dat is Kaap Hoorn. Zeilen aan flarden brekers over dek. Behouden aankomst in de haven. Zonder op gevaar te letten heeft Hein rich Hauser, die de reis van Hamburg naar Chili om Kaap Hoorn meemaakte, overwel digende, grootsche beelden gemaakt. De schoonheid der werkelijkheid. Een documentaire film als deze, de natuur ge zien met een filmoog, leert den toeschou wer in drie kwartier een onbekende wereld kennen en vat maanden op den oceaan sa men tot enkele, uitgelezen beelden. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Een défilé van het 3e half regiment hu zaren voor de Koninklijke familie. Kolonel Diemont in gesprek met H. M. de Koningin. Schending van het stedebouwkundig schoon te Utrecht. Een kijkje op de Oude Gracht te Utrecht. Een bochtenweek te Haarlem, teneinde het aantal verkeerson gelukken te verminderen. Op onze foto ziet men hoe de bocht genomen moet worden. De openbare behandeling van de zaak Onnes van Nrjenrode. De belangstelling voor deze zaak. De groote carnavals optocht te Bergen op Zoom, de Oranjetrein in den optocht. De Nederlandsche zwem sters uit Kopenhagen te Rotterdam terug gekeerd. In het midden Willy den Ouden. Een Zondagsschool-conferentie. De Nederlandsche Zondagsschool-vereeni- ging heeft op Zaterdag 24 Febrauri a.s. een Zondagsschool-conferentie belegd in het Gebouw voor Chr. Sociale Belangen, Pa lingstraat alhier. De bijeenkomst, die om 2 uur aanvangt, staat onder leiding van den heer H. A. de Boer Azn, secretaris der N.Z.V. Hij zal spreken over den Zondagsschool-onderwij zer, waarna gelegenheid tot bespreking ge geven zal worden. Blijkens een advertentie in dit blad zijn belangstellenden hartelijk welkom. Scheldekroniek. In nummer 4 van de „Scheldekroniek", mededeelingen van de N.V. Koninklijke Maatschappij „de Schelde" worden behan deld de Schelde-Sulzer Diesel-motoren, toe gelicht door verschillende teekeningen en foto's. Er wordt gewezen op het toenemend ge bruik van dit machine-type, ook voor klei nere kracht-ontwikkeling:. Vergadering uitgesteld. De openbare vergadering van de anti-rev. kiesvereeniging, waarin de heer J. J. C. van Dijk, morgenavond als spreker zou optre den, gaat, wegens ongesteldheid van den spreker, niet door. MIDDELBURG. Gemeenteraad, Bij de gisteren vortgezette behandeling der gemeente-begrooting voor 1934, werd eerst gestemd over het voorstelVan der Feltz om de gemeente-bewaarschool met 1 Mei op te heffen, over welk voorstel Dinsdagavond de stemmen hadden ge staakt. Het voorstel werd nu aangenomen met 9 tegen 8 stemmen. Vóór stemde de ge heele rechterzijde en de heer Jeronimus (bezuinigingspartij Bij de artikelsgewijze behandeling der begrooting zegt wethouder Onderdijk dat een vereeniging der boekhouding van de gemeentewerken en gemeente-reiniging mogelijk is. De heer Jeronimus vindt twee directeu ren voor gemeentewerkeil en gemeenterei niging overbodig. Bij een voorkomende va cature zou hij den reinigingsdienst weer willen verpachten. Na eenige opmerkingen wordt de be grooting van de reiniging zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Bij de verdere voortzetting van de be handeling van de gemeente-begrooting werd een voorstelVan der Feltz om de telefoon-aansluiting voor den gemeente secretaris te schrappen, met 11 tegen 6 stemmen verworpen. Mevr. Weijl wil de presentiegelden voor de raadsleden met 5 verminderen. De heer Portheine stelt 3 r>er zitting voor (thans 5) en de heer Comelisse 4 per zitting. Het voorstelPortheine werd ver worpen met 12 tegen 5 stemmen en het voorstelComelisse aangenomen met 13 tegen 4 stemmen. Besloten werd om de Kroon te verzoe ken de korting, welke op de ambtenaren zal worden toegepast, ook van toepassing te verklaren op de jaarwedde van den commissaris van politie. De heer Wondergem wil bezuiniging op de straatverlichting, door de lantaarns des avonds een half uur later te ontsteken. Door den heer Mondeel werd gevraagd hoe het met de regionale brandweer staat. Wethouder Onderdijk antwoordde dat met de dorpen op Walcheren een hulpver- leenings-overeenkomst is gesloten en met de gemeente Vlissingen een wederkeerig- heids-overeenkomst. Door den heer Den Hollander werd het volgende voorstel gedaan: „De raad, over wegende, dat de positie van den dii'ecteur van gemeentewerken het wenschelijk maakt, dat zijn ambtelijke bezigheden zich beperken tot die, welke in de verordening zijn. neergelegd verzoekt Burg. en Weth. geen vrijstelling te geven voor het maken van plannen of het toezicht houden op an dere werken dan voor rekening der ge meente worden uitgevoerd, met uitzonde ring van die welke in betrekking staan tot de Godshuizen en waarvoor hij met 350 wordt gesalarieerd". Na eenige discussie werd aangenomen een voorstelVan der Feltz om eerst overleg te plegen met de Godshuizen. Door wethouder Onderdijk werd mede gedeeld dat volgens een onderzoek door de monumenten-zorg ingesteld, de spits van den Abdijtoren een belangrijke herstelling noodig heeft, welke zeker 25.000 zal kos ten. De mogelijkheid bestaat dat het rijk hiervoor een bijdrage zal verleenen. Er zal nu eerst een tijdelijke voorziening worden aangebracht. Nog deelde de wethouder mede, dat het de bedoeling is de Veersche brug te ver vangen door een dam en de vest aan den Dampoortsingel te dempen met de bagger uit de andere vesten. In de avondvergadering werd door den heer Van der Feltz voorgesteld den post schoolreisjes van 300 op 200 te bren gen. Alleen de heer Van der Feltz stemde voor dit voorstel. De heer Van der Feltz wil schoolvoeding en kleeding onderbrengen bij het burger lijk armbestuur, omdat zij daar behooren en misbruiken dan voorkomen kunnen worden. De heer Paul zegt dat het een onderdeel van het onderwijs is. De posten worden aangenomen met al leen de stem van den heer Heemskerk te gen en wel op principieele gronden. Bij den post handelsonderwijs deelde de voorzitter mede juist te hebben vernomen dat het aantal leerjaren op die school van 5 op 4 zal worden gebracht, waardoor dus vanzelf op dit onderwijs bezuinigd wordt. Door den heer Mondeel werd aangedron gen op bezuiniging bij het gymnasium. De heer Van der Feltz zegt dat het cu ratorium tot overleg bereid is. Het onder wijs is echter gebonden aan de wet. De heer Mondeel merkte op dat het zelfde kan gezegd worden van het han delsonderwijs en daar is bezuiniging wel mogelijk. Hierna werden de bovengenoemde pos ten goedgekeurd. Door den heer Van der Feltz werd voor gesteld den post van 1000 subsidie voor het muziekkorps te schrappen, omdat wij het volgend jaar zeker geen subsidie meer kunnen geven. De heer Onderdijk wil de subsidie nog een *aar behouden. Als wij het volgend jaar bij de regeering moeten aankloppen is er eenige kans dat het korps de 1000 zal mogen behouden, als tot het uiterste is bezuinigd. De heer Portheine zeide dat de leden van het korps het grootste offer zullen moeten brengen. Het voorstelVan der Feltz wordt ver worpen met 13 tegen 3 stemmen. Besloten werd de posten subsidie aan de vereeniging tot instandhouding van oude gebouwen en van de vereeniging Neha- lennia pro memorie uit te trekken. Door den heer Van der Feltz werd voor gesteld met ingang van 1 Mei aan dr. Weijl ontslag te verleenen als gemeente geneesheer, omdat er geen 2 gemeente-ge- neesheeren noodig zijn. De voorzitter zeide dat Burg. en Weth. over dit voorste prae-advies zullen uit brengen en werd het voorstel nog aange houden. Den post Burgerlijk Armbestuur willen Burg. en Weth, vaststellen op 153.000, welk bedrag niet zal overschreden worden. De voorzitter en wethouder Onderdijk zijn tegen verhooging van den post. Als het burgerlijk armbestuur meer noodig heeft dan wat aangevraagd is, dan dient hiervan eerst kennis te worden gegeven aan Burg. en Weth. Met alleen de stem van den heer Jero nimus tegen werd aangenomen het voor stel tot heffing van 20 opcenten op de straatbelasting. De heer Heemskerk zeide dat het be drag van 5100 dat de kermis opbrengt, kan gevonden worden door verhooging van de opcenten op de personeele belasting met 8 a 10. De voorzitter is principieel tegen de kermis, maar Burg", en Weth. zullen thans al of niet afschaffing niet aan de orde stellen. Met 12 tegen 4 stemmen werd aangeno men het voorstel tot verhóoging van de hondenbelasting. De heer Paul verzocht vrijstelling van vermakelijkheidsbelasting voor vereeni- gingen die uitvoeringen voor haar leden geven zon'er winstbejag. Burg. en Weth. zullen overwegen of de ze vrijsteling verleend kon worden. Besloten werd 160 opcenten te heffen op de personeele belasting. De heer Jeronimus verklaarde tegen de begrooting te zullen stemmen. Hij vindt de salarisverlaging te gering en belasting- verhooging had niet noodig moeten zijn. De begrooting werd aangenomen met de stemmen van de heeren Jeronimus en Mes tegen. De voorzitter richtte enkele waardee- rende woorden tot den heer Bybau, die wegens zijn benoeming tot president van de rechtbank te Zutfen de gemeente ver laat en dankt hem voor hetgeen hij in het belang der gemeente Leeft gedaan. De heer Bybau dankt den voorzitter voor zijn vriendelijke woorden en den raad voor zijn instemming daarmede. Hierna werd de vergadering om half twaalf gesloten. OOST- EN WEST-SOUBURG. YVinkelnieuws. Daartoe uitgenoodigd, hebben wij een kijkje genomen in dei. nieuw geopenden winkel in de kanaalstraat, waar mej. A. Kruithof een schat van bloemen heeft uit gestald. Naast de bloeiende en in knop staande Azalia's, Clivia's, Cyclamen enz ontbreken evenmin de eerste voorloopers der lente, de Crocusjes. Alles ziet er frisch uit en zal iederen bloemliefhebber, een kijkje doen nemen en waar de leuze van onzen tijd is „Zeg het met bloemen", onge twijfeld, waar hij wat te zeggen heeft, naar binnen dóen stappen, er is voor ieder wat te bekomen uit dc rijke collectie bloe men en planten. Verder verwijzen we naar de advertentie in dit nummer voorkomende. KOUDEKERKE. Baldadigheid. Maandagavond jl. zijn om en op het dorp verschillende baldadigheden gepleegd. In den Molenweg waren takkenbossen, (musters) rechtop op den straatweg gezet, en op den Middelburgschen weg was een betonnen ring in de sloot geworpen. Het is de politie gelukt de daders, een drietal jongens van 1719 jaar op te spo ren, welke een volledige bekentenis hebben afgelegd. De oudste van dit drietal heeft zich ook nog schuldig gemaakt aan diefstal van een electriseh rijwiellampje. Proces-verbaal is opgemaakt. TERNEUZEN. Naainloozc vennootschap. Met de „Staatscourant" no. 32 zijn ver zonden afdrukken van de akten betreffen de de naamlooze vennootschap Sluiskil Co- keshandel (Sluiscokes) te Terneuzen. Scheepvaartberichten. Hedennacht is het Duitsche stoomschip „Emma Sauber", geladen met kolen, be stemd van Gayninne naar Terneuzen, nabij de Oostelijke havenpier in de nieuwe haven, te Terneuzen omhoog gevaren. Met behulp van 3 sleepbooten is het schip vlot ge sleept. Besmettelijke ziekten. In de week van 4 tot en met 10 Februari zijn in onze provincie voorgekomen 14 ge vallen van roodvonk, waarvan 8 te Goés (w.o. 3 gevallen in één gezin), 3 te Arne- muiden (w.o. 2 gevallen in één gezin) en, 1 geval in ieder der gemeenten Ter Neuzen, Schore en Vlissingen en 2 gevallen van diphtherie te Goes. De Oranje-trein naar Zeeuwsch- Vlaanderen. Naar het „Dagblad van N.-Br." ver neemt ligt het in het voornemen om deri Oranje-trein binnenkort naar Zeeuwsch- Vlaanderen te doen komen. Ger. Gem. Op het drietal te Scheveningen komt voor dr. A. Verhagen te Middelburg. Examens. Voor het diploma als coupeuse leerares zijn te 's-Gravenhage geslaagd de dames K. Lameijnvan Gemert en L, van der Linde, beiden alhier. Benoeming' onderwijzer, Aan de Christelijke Hervormde School te Middelburg (Molenwater) is tot onderwij zer benoemd de heer J. Laferte te Holland- scheveld en tot kweekeling met akte da heer J. van Damme te Vlissingen. Hr. Ms. pantserschip „Hertog Hendrik", onder bevel van den kapitein ter zee C. ter Poorten, is eergister te Venetië aangeko men. Bij beschikking van den minister van de fensie is de luitenant-kolonel der mariniers H. F. J. M. A. von Frijtag Drabbe den 3 Maart 1934 eervol ontheven van het bevel over de afdeeling mariniers en ter beschik king gesteld en met het bevel dier afdeeling' tijdelijk belast de kolonel der mariniers J. Oele, De Portugeesche minister van marine heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Nederlandsche onderzeebooten K XIV en K XV, in de laven van Lissabon. Heden zijn de beide vaartuigen naar Palermo vertrokken om de reis naar Ned.- Indië voort te zetten. Bij Kon. besluit zijn overgeplaatsta. bij het regiment grenadiers, de kapitein A. B. Neujean, van het 14e regiment infanterie b. bij het regiment jagers, de kapitein K. J. Evenwel, van het 7e regiment infanterie is benoemd tot reserve-kolonel bij den staf der Vilde infanteriebrigade Hr. Ms. adjudant in buitengewonen dienst, de re serve luitenant-kolonel W. G. van Hoogen- huyze, van het regiment jagers is majoor L. H. van Oijen eervol ontheven uit de functie van adjudant in gewonen dienst van H.M. de Koningin en is .hij be noemd tof. adjudant in buitengewonen dienst.

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1