500 300 150 100 25 MAANDAG 12 FEBRUARI EERSTE BLAD IVO. 36 72e Jaargang 1934 Uitgave: Firmi f. VAN OE VELDE Jr., WalM 58-60, Vlissingen. ïelef. 10. Postrekening 6628T Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen S»Ei PROVINCIENIEUWS BUITENLAND SNEL WERKEND VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel.verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels /1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels ƒ1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit 2 bladen Examen E.H.B.O. Vrijdagavond werd in de verbandkamer van de Kon. Maatsch. „de Schelde" van de eerste groep leden der transportcolonne van het Ned. Roode Kruis, examen afge nomen voor het diploma eerste hulp bij on gelukken, uitgeschreven door de vereeni ging het Ned. Roode Kruis. De examen commissie bestond uit de doktoren Van der Bijl, Grippeling, Louwerier en De Mooij. Geslaagd zijn de heeren A. Bvozens, I. van Bel, S. Cupido, W. Coonen, F. Kronen, p. de Nooijer, H. Snoep, C. de Voogd, C. Vader en W. van der Wende. V. T. V. Concertgebouw. Een der attracties van het seizoen is het jaarlijks door deze vereeniging gegeven bal-masqué, waar steeds een gezellige toon heerscht, waar alles een ordelijk, net ver loop heeft en waar we Zaterdag eens een kijkje zijn gaan nemen. Reeds dadelijk bij het binnenkomen viel het ons op, dat in de zaal, die met guirlandes en lampions ver sierd was en op het tooneel waarvan de schitterende initialen van bovengenoemde vereeniging ons tegenblonken, een gezellige sfeer heerschte, In de rijen der dansenden bewogen zich een groep dansmeisjes, een groot aantal pierrettes, eenige zigeuner typen, Charlie Chaplin, een leuk paar, waarvan de vrouwelijke helft zoo jaloersch was, dat ze haar tweede ik zelfs niet bij iemand anders vertrouwde, een kaartleg ster, kortom een diverse menigte gemask er- den, waarbij we de groep crisislijders in jute-zak-kleeren gestoken, niet over het hoofd mogen zien. Tusschen de dansen in bewoog zich het vliegtuig de „Pelikaan" met zijn kloeke vierkoppige bemanning door de zaal. Geen wonder dan ook, dat het geen gemakkelijke taak was voor de jury, samengesteld uit bezoekers en bezoeksters, die in niet de minste betrekking tot de V. T.V. stonden, om de prijzen toe te kennen. Toen dit gewichtige oogenblik was aange broken, nam de heer A. Jansen het woord, o,a. om dank te betuigen voor de drukke opkomst, waardoor de sympathie voor de V.T.V. ten duidelijkste bleek. De jury bleek de prijzen als volgt te hebben toegekend mooiste groepde Pelikaanleukste groepdansmeisjes het mooiste paar de Biedermeiers leukste paar de baron en de barones mooiste en leukste dame resp. de Pierette in lila en de kaartlegster mooiste en leukste heer resp. de ridder en Charlie Chaplin. Alle uitslagen werden met luid applaus begroet. Het bestuur der V.T.V. mag met tevre- denheheid op haar hal masqué terugzien. Een feestvergadcrïng. Zaterdagavond was de daines-afdeeling van den Kon. Ned. Bond van Oud-Onderof ficieren te Vlissingen tot viering van het 2-jarig bestaan, in het Strandhuis van den heer Oosterhout feestelijk bijeen. Zeer velen hadden aan de uitnoodiging daartoe gevolg gegeven, zoodat de zeer gezellig uitziende zaal ten ongeveer 8.15 geheel was bezet. Onder de aanwezigen bevond zich de heer Stijldin, beschermer der afdeeling Vlissin gen van den Kon. Ned. Bond van Oud- nderofficieren. Verder de dames en heeren eden van den Bond te Middelburg', terwijl ei een groot aantal actief dienende onder officieren van land- en zeemacht met hun dames tegenwoordig waren. Nadat de feestavond met de opgewekte toaisch „Wien bleibt Wien" en gespeeld door de afdeelingsband onder leiding van en heer Faas, was ingezet, beklom de pre sidente van de Vlissingsche damesafdee- mevrouw Hillinga, het podium om in e eerste plaats aan de aanwezigen 't wei- om toe te roepen en om vervolgens mede deling te doen, waarom voor twee jaar 0 de oprichting van een damesafdeeling is overgegaan en ook waarom en op welke wl)ze deze avond is tot stand gebracht. Na aau alleib niemand uitgezonderd, voor de Medewerking .waardoor deze avond tot eestviering mogelijk is geworden, te heb ben dank gebracht, zette de band het Wil helmus m, waarvan twee coupletten door Hierna volgden verschillende muziek nummers, die zeer in den smaak vielen, ter wijl ter afwisseling enkele dansnummers werden uitgevoerd. De K.L.M.-hulde sloeg ter dege in en de heer Kees de Ruijter had veel succes met het Pelikaan-lied. Hierna werd overgegaan tot verloting van de door de dames vervaardigde kunst voorwerpen. Alvorens de goed geslaagde feestverga- dering een einde nam, werd door de presi dente nog een bijzonder woord van dank gebracht aan allen die aan het welslagen hadden medegewerkt. Een afscheid. Zaterdag heeft de heer C. Melis, metaal draaier in de afdeeling machinefabriek der Kon. Maatsch. „de Schelde" alhier, den dienst met pensioen verlaten, na daar 48 jaar, met een onderbreking van 3 jaar, dus 45 jaar werkzaam te zijn geweest. Na het beëindigen van den werktijd vereenigden zich chefs en collega's in die afdeeling, ten einde afscheid van den heer Melis te ne men. Met een toepasselijk woord overhan digde de werkmeester, de heer C. M. Kok, namens den hoofdingenieur, ingenieurs, chefs en personeel der machinefabriek aan den heer Melis een gouden horloge, een schoorsteengarnituur, alsmede een tabaks en sigarenpijp, daarbij de hoop uitspreken de dat het hem gegeven moge zijn hiervan met vrouw en kinderen nog vele jaren te mogen genieten en wenschte hij den heer Melis een welverdiende rust toe. De heer Melis dankte zoowel chefs als collega's voor deze stoffelijke blijken van vriendschap en den heer Kok voor de har telijke woorden tot hem gesproken. Met een driewerf hoera werd dit samenzijn beslo ten, nadat dit afscheid op de gevoelige plaat was vastgelegd. Een benoeming. Tot inspectrice der modevakscholen voor Zeeland is benoemd mej. E. N. Franke, al hier. Een openbare vergadering. Voor de anti-rev. kiesvereeniging zal Vrij dag a.s., des avonds 8 uur, in het Militair Tehuis als spreker optreden de heer J. J. C. van Dijk, lid van de Tweede Kamer, met het onderwerp „Volk en regeering". MIDDELBURG. De straatbelasting. De Vereeniging van Huiseigenaren heeft een request aan den Raad gericht waarin wordt gezegd dat zij met groot leedwezen kennis heeft genomen van het voorstel van B. en W. om op de Straatbelasting twintig opcenten te leggen dat deze straatbelasting het blijkt uit de wijze van toepassing niets anders is dan een verkapte gemeentelijke grond belasting, bedragende gemiddeld 4 yz pet. van de belastbare opbrengst van alle in de gemeente gelegen gebouwde eigendommen, met vrijstellingen, paralel aan die van de Grondbelasting dat wanneer de toestand van de kas der gemeente werkelijk zoo treurig gesteld is als verluidt, adressante van opvatting .s dat alle ingezetenen naar draagkracht in de tekorten moeten bijdragen, maar dit weer niet hoofdzakelijk ten laste moet komen van de belastbare opbrengst der ge bouwde eigendommen dat adressante op het standpunt staat dan wanneer de middelen niet door bezui niging te vinden zijn, het beter is de per- soneele belasting of nog beter de gemeen tefondsbelastingen met eenige opcenten te verhoogen, daar speciaal het laatste billij ker werkt en daarin door ieder naar draag kracht wordt betaald. Redenen waarom adressante zich tot den Raad wendt met het eerbiedig verzoek deze aangelegenheid nog eens ernstig te bezien en zoo noodig van menschen met het huizenbedrijf op de hoogte inlichtingen te vragen voor tot deze onbillijke opcenten- heffing over te gaan. a"eu staande spontaan werden medege- zon gen. 6 Verschillende gelulcwenschen werden uit- &e nacht, o.a. door de Middelburgsche zus- ^rafdeeling, terwijl een bloemstuk en een üUyert met inhoud werd overhandigd. OOST- EN WEST-SOUBURG. Mondharmonica-club „Excelsior". Zaterdagavond gaf de mondharmonica club „Excelsior" alhier, haar tweede uitvoe ring, in het vooruitzicht gesteld op haar laatste uitvoering, een paar maanden gele den, toen „Rehoboth" bij verre niet, alle belangstellenden kon bevatten. Ook thans was de belangstelling groot. Eenzelfde pro gramma. werd afgewerkt als de eerste maal tot volle tevredenheid der aanwezigen. Wat ten gehoore werd gebracht was dan ook zeer goed. Een tooneelstukje „Johan als rentenier" deed het eveneens best, Een woord van dank aan den directeur, den. heer Labruère, voor zijn belangelooze medewerking dezen avond, was zeker ver diend. De heer J. van Houcke'had eveneens woorden van dank in ontvangst te nemen voor zijn onmisbare medewerking op zijn accordeon, waaruit hij mooie muziek weet te halen. Gevonden voorwerpen. Inlichtingen zijn te bekomen omtrent een kastlade bij Cevaal, Ritthemsche straat B 397 een handbeschermer bij Werkman, Nieuwstraat B 63. KOUDEKERKE. Gemeenteraad. De gemeenteraad te Kouderkerke houdt Dinsdag 13 Februari a.s., des avonds half acht, een spoedeischende vergadering ter behandeling geldleening ten behoeve van grondaankoop. RITTHEM. Een moedercursus. Alhier is een moedercursus opgericht, die door 12 vrouwelijke personen gevolgd wordt. De cursus wordt gegeven in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk, onder leiding van de wijkzuster mej. Meijer. ZOUTELANDE. Vergadering anti-rev. kiesvereeniging. Vrijdagavond vergaderde de anti-rev. kiesvereeniging. De heer Joh. Geschiere gaf i een inleiding op art. 14 van ons pro gram, dat handelt over de publieke eerbaar heid. Op deze inleiding volgde nog een be spre .ring, waarbij o.a. gevraagd werd hoe men er toe gekomen is om de overheid in zake de eerbaarheid alleen een taak toe te kennen op publiek terrein, terwijl de over heid bij andere overtredingen of misdrijven zich toch niet tot het publieke terrein al leen beperkt. De voorzitter deelde mede, dat 17 Febru ari om 2 uur oud-minister Van Dijk in Vlis singen komt om een praatmiddag te hou den. Verder gaf de voorzitter nog in over weging om ook hier een studieclub van anti-rev. jongeren op te richten. TERNEUZEN. Scheepvaartberichten. Zondagmorgen om tien uur is het Belgi sche binnenschip „Bemardine" ter hoogte van den Margarethapolder op de Wester- schelde in aanvaring gekomen met het Nederlandsche motorschip „Wega". Van de „Beradine" werd een plaat onder den waterspiegel ontzet, waardoor het schip lekkage kreeg. Door het inloopende water eruit te pompen, kon het schip de haven van Terneuzen bereiken. De „Bernardine" was op weg van Luik naar Gent en geladen met Thomasslak- kenmeel. Het motorship „Wega" beeft geen scha de bekomen en zijn reis naar Antwerpen voortgezet. SAS VAN GENT. Een auto-ongeluk. Hedenmorgen werd de politie te Sas van Gent verwittigd dat een auto onbeheerd op de oude sluis te Sas van Gent stond, met geopende portieren, een paar meter van het water. Vermoedens rezen dat de auto mobilist, door den mist misleid, een ver keerden weg bad genomen en voelende dat hij een hoogte opreed, heeft gestopt en is uitgestapt om zich op de hoogte te stellen waar hij zich bevond. Daarbij is hij te wa ter geraakt. Men begon dadelijk te dreg gen, met als resultaat dat het lijk van het slachtoffer uit het kanaal werd opgehaald. Het bleek te zijn de landbouwer Denijs uit Spui onder de gemeente Ter Neuzen. Het slachtoffer was den avond te voren gezien te Selzaete (België). HET NIEUWE FRANSCHE KABINET. De „Matin" schrijft, dat de vorming van het kabinet-Doumergue door de meeste Franschen met voldoening zal worden ont vangen. Zij zullen weer vertrouwen kunnen koesteren. Doumergue mag men geluk wenschen met de uitvoering van zijn taak, die geenszins gemakkelijk was, aangezien de partjjen zich weer begonnen te roeren. Nog een dag langer en de partijen hadden condities gesteld. Het verstand van den leider heeft echter over de verblinding van de partijen gezegevierd. Het kabinet kan beschouwd worden als concentratie van alle republikeinsche partijen. Het „Journal" gelooft, dat thans de weg weer vrij is voor de geruststelling der ge moederen en voor den terugkeer van het vertrouwen. Het blad van Herriot, de „Ere Nouvelle", schrijft, dat vele sedert langen tijd aanhan gige kwesties van. binnen- en buitenland- sche politiek thans eindelijk hun oplossing zullen vinden. De wapenstilstand in het parlement is voltrokken. Een uit sterke en ervaren, met de belangen van den staat en het publieke welzijn rekening houdende mannen bestaand ministerie is gevormd. Het is de hoogste tijd dat Frankrijk in orde en vrede aan het werk gaat. De „Oeuvre" schrijft, dat de heer Dou mergue gevormde kabinet een kabinet van burchtvrede is. Men gelooft echter niet, dat de partijen hun conflicten zullen vergeten, in elk geval niet zonder moeilijkheden. De „Echo de Paris" zou het toegejuicht hebben wanneer meer jonge krachten in de regeering waren gekomen. Het bereikte resultaat kan slechts begrepen worden, wanneer men aan de situatie van Dinsdag avond denkt en aan het feit, dat het land bijna onder het juk van een bloedige link- sche dictatuur had kunnen geraken. Het kabinet-Doumergue is het laatste bolwerk tegen dit gevaar, doch ook de laatste po ging om met een legaal parlementarisme te regeeren. Het blad acht ontbinding /an de Kamer en herziening van de grondwet noodzakelijk. De „Figaro" gelooft dat de samenstelling der regeering in breede kringen teleur stelling zal wekken. Inplaats van een groot ministerie is een overgangskabinet tot stand gekomen, dat in elk geval de orde op straat zal herstellen en aan de bloedige onlusten een einde zal maken. Het dagblad der Vakbeweging, de „Peu- ple", verklaart, dat Frankrijk aan den tweesprong staat. Het kabinet-Doumergue is een wapenstilstandskabinet. Het fascis me zal men er echter niet door kwijt raken. Dat moet neergeslagen worden of het komt aan de macht. In het socialistische partijorgaan, de „Populaire", schrijft Léon Blum, dat de re- geering-Doumergue moet beschouwd wor den als het herstel van het nationale blok. Wederom zijn de revanche-maatregelen der reactie door de fouten en de deceptie der radicaal-socialistische regeering begun stigd. De socialisten zouden dezen regee ringen in den strijd nooit hun steun hebben geweigerd, doch zij hebben zichzelf over gegeven. Dat zal de socialistische partij zeer lang moeten onthouden. DE NAZI'S EN DE DUITSCHE VROUW. In het Sportpaleis te Berlijn heeft giste ren een nat.-soc. vrouwendemonstratie plaats gehad, waaraan door 25.000 perso nen werd deel genomen. Het woord werd o.a. gevoerd door Dr. Ley, die verklaarde, dat men den confessioneelen kringen dui delijk zal maken, dat Duitschland niet confessioneel gevormd is, maar als één groot volk. Het doel moet zijn, de vrouw tot het gezin terug te voeren. De vrouw moet de beschermster zijn van het Duit- sche erfgoed. Dr. Ley deelde daarna mede, dat Hilgen- feldt was benoemd tot leider der nat.-soc. vrouwenorganisatie Hilgenfeldt nam vervolgens het woord over de toekomstige taak der Duitsehe vrouw. Uitgaande van de natuurwetten van het menschelijk leven verlangde hij naast de strijdbare mannen een volledig ontwikkeld „vrouwendom" dat zijn hoofd taak ziet in het moederschap en het zorgen voor een nakomelingsschap. Een belang rijke stijging van het geboorte-cijfer kan verwacht worden. Dr. Stadler heeft gezegd, dat de helft van alle abortusgevallen in het vorig jaar geweten moet worden aan de sociale indi caties. Een staat, die duldt, dat het jonge leven wordt vernietigd, omdat hij niet in staat is, voor dat leven te zorgen, verdient zelfs niet anders dan vernietiging. Het nat.-soc. zal ook de ongehuwde moeder helpeil zonder zich het recht aan te matigen haar te veroordeelen. HET LOT DER BULGAREN. De „Times"-correspondent te Berlijn meldt, dat de Bulgaarschc tolk Dunovski, die de moeder van Dimitroff steeds heeft bijgestaan, Zaterdagavond op bevel der re geering Berlijn heeft verlaten. De regeering heeft dit bevel gegeven wegens propaganda door Dunovski in de buitenlandsehe bladen gemaakt, ten behoeve van de Bulgaren. Hij zou onware dipgen hebben verteld, hetgeen en onschadelijk Tegen een opko mende ongesteld-j heid en tegen hoofd pijn helpt As pirin afdoen-i de. Let erop,: dat U de echte Aspirinj krijgt met hel Bayer-kruis den oranje band. Die alleen helpt snel, zonder schadelijk/ zijn. (Uitsluitend verkrijgbaar in do oranjeband-buisjes van 20 tabl. 70 ets. en aranjeiakjas van 2 tabl. a 10 ets. Dunovski ontkent. De geheime politie heeft te kennen gege ven, dat als de propaganda niet gestaakt wordt, de familie der gevangenen ook het land zal moeten verlaten. Volgens Dunovski is de toestand der Bul garen, sedert zij in Berlijn zijn, er vee! slechter op geworden. Zij zijn van elkaar gescheiden en zitten opgesloten in cellen, gelegen in de kelderverdieping van het ge bouw der geheime politie. Deze cellen zijn: zoo donker, dat lezen bijna niet mogelijk is en na donker geheel onmogelijk, omdat cv geen verlichting in is. BOUISSON VERLAAT DE SOCIALISTI SCHE PARTIJ. Femand Bouisson, voorzitter der Fran- sche Kamer en socialistisch afgevaardigde van Marseille, heeft als lid van de partij be dankt, meldt dc Parrjsche correspondent van „t1 Tel." In zijn brief aan den secretaris-generaal van de socialistische partij, Paul Fan re, verklaart Bouisson, dat hij het, nu de socia listische parriij onder de huidige omstandig heden de algemeene staking heeft afgekon digd, niet met zijn functie, noch met zijn persoonlijke overtuigng vindt strooken, deel van de partij uit te maken en derhalve als partij-lid zijn ontslag indient. In zijn antwoord verklaart Faure de overwegingen, die Bouisson tot zijn besluit hebben geleid, te kunnen begrijpen en het ontslag te aanvaarden. HET AMERIKAAN SCHE VLOOT- ONTWERP. De federale raad der christelijke kerken in de Ver. Staten heeft een telegram gezon den aan Roosevelt met het dringend ver zoek om niet zijn steun te verleenen aan het vlootwetsontwerp-Vinson, dat de raad kenschetst als de ontkenning der moreele verplichtingen van de Ver. Staten krach tens het Kellogg-pact. De raad protesteert ook tegen de nadrukkelijke wijze, waarop de aanvaarding van het ontwerp aan het Congres is aanbevolen. Het ontwerp-Vinson, dat reeds door het Huis van Afgevaardigden is aangenomen, voorziet in een crediet van ruim 616 milli- oen dollar voor den bouw van 120 oorlogs schepen, waarmee de dcor de vlootovereen- komst toegestane maximumgrens zou wor den bereikt. BEREIDT JAPAN ZICH TOT DEN OORLOG VOOR Op de slotzitting van het 17e congres van de communistische partij Zaterdag te Mos kou, werden de leidende partij-organisaties gekozen. Generaal Blücher heeft een redevoering gehouden over den toestand in het verre Oosten. Hij verklaarde, dat Japan zich op koortsachtige wijze uitrust voor den oor log. De Sovjet Unie wil geen oorlog. De politiek van Japan geeft helaas niet de ze kerheid, dat militaire verwikkelingen ver meden kunnen worden. Tegenover het ver wet, dat Sovjet-Rusland 300 vliegtuigen heeft in het Verre Oosten, verklaart Blue- cher, dat de Japanners in Mandsjoerije niet minder dan 500 toestellen bezitten. Japan legde meer dan 50 vliegvelden aan binnen den driehoek MoedkenHarbin Tsitsihar. De troepenmacht van Japan in Mandsjoerije bedraagt 1.300.000 man, waarbij nog komen 110 118.000 Mands- joekwotroepen en 12.000 door Japan be wapende Wit-Gardisten. Blücher vestigde er de aandacht op, dat voor het Verre Oosten een groot industriealisatieplan zai worden doorgevoerd. In deze gebieden toch ligt een steenkolen voorraad van 100 milli ard ton en van 2 milliard ton ijzer en ko per. Ook de landbouw zal sterk worden bevorderd. Blücher werd een groote ovatie bereid, toen hij verklaarde, dat de Sovjet Unie niet de "lx .loding heeft Japan aan te vallen, i noch dat zij niettemin voldoende m.aatre-

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1