500 300 150 25 v„ Boek eerste blad lO FEBRUARI gemeentebestuur i No. 351 72e Jaargang 1934 firma f. VAN DE VELDE Jr.. Walstraat 58-60. tflissingen.Telel. 10. Postrehening 66237 Verschijn! dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PROVINCiENlEUWS Boekhandel d'huy VUSSINOSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves- (j,d zijn /2.20 per 3 maanden. Franco dooi het geheele rijk /2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1 -5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 cL p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels t\. -alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zij" RAT IS verze kerd legen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ol oog. gulden bij verlies van een duim gulden bil verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen dienstplicht. Vrijstelling wegens broederdienst. De Burgemeester van Vlissingen brengt, Ingevolge artikel 30 2e lid van het Dienst plichtbesluit, ter openbare kennis, dat door den Commissaris der Koningin in Zeeland bjj besluit van 6 Februari 1934, A. no. 20, Se afdeeling, van den dienstplicht zijn vrij gesteld wegens broederdienst, de ingeschre venen voor den dienstplicht dezer gemeen te, lichting 1935 J. Kats, A. Smit, G. A. J. Spijkers, P. Sturm, A. C. Vader, L. C. van de Velde, A. Wagenaar, J. A. Wanst en J. Weijermans. Tegen deze uitspraak kunnen uiterlijk den tienden dag na den dag, waarop de uitspraak ter algemeene kennis is gebracht in beroep komen de ingeschrevene wien de uitspraak geldt, elk der overige voor d s gemeente ingeschreven personen of de wet tige vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, aan de Koningin te richten, moet met redenen zijn omkleed en worden ingediend bij den Burgemeester, waar de persoon, wien de uitspraak geldt, voor den dienstplicht is ingeschreven. De Burgemeester zendt het verzoek schrift aan de Kroon door. Vlissingen, 10 Februari 1934. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. Alhambra-Theater. Schuldig Onschuldig. 4&nd Street. „If I had A million" is een film geweset, die tien regisseurs van noode had. De vlot te, amusante, crimineele film „The Woman Accused", met de prachtige iiguur van Nancy Carroll, is door tien verschillende auteurs geschreven, w.o. beroemde namen als Vicky Baum, Zane Grey, John MacErvy, terwijl men er den lachenden kop van den parodistischen schrijver Irvin S. Cobb als het ware dwars doorheen ziet. Het verhaal bevatte „the right stuff" voor een filmdrama in den ouden stijl moord op een luxe-flat, een engerd van een man, een lief meisje aan boord van een luxe-schip, dat drie dagen op den Oceaan gaat varen om het prohibitieverbod te ont duiken, veel strijd met de wetten van het geloofwaardige doch niet met die van het spannende en een einde, dat meer beteekent dan het zoo wel lijkt. Aan' boord beleven wij nog een partijtje met een waterballet en een „mock trial" waar ieder veel plezier heeft in een getru- <iueerden moord. Slechts op het laatste oogenblik, als de beschuldigde vrouw met den schijn tegen zich reeds den kreet van de bekentenis heeft geslaakt, redt haar de advocaat door uitstel. Later aan wal volgt dan de knappe, definitieve redding, als weer bijna een verkeerd oordeel zou geveld zijn. Wij noemden reeds de prachtige figuur van Nancy Carroll in een sterke, gave rol. Bij het zeer goede spel der hoofdpersonen komt bovendien nog de vaak prachtige fo tografie op de creditzijde dezer film. Het heeft, er allen schijn van, dat War ner Bros met „42nd Street" doorgegaan is met de serie „America as it really is". Het zjjn niet zoozeer films met de sensa tioneel toegespitste bedoeling van „onthul lingen", maar wel gaan zij geen meter breed opzij voor de ruwheid en rauwheid, dle ze op hun weg ontmoeten. Het is het relaas van een revue, van al toebereidselen, vijf weken lang, tot en met de première en door die spanne tijds &n door dien buitengewoon zwaren arbeid S (jdt de filmcamera heen, geeft er a.h.w. een rePortage van, meer zóó, dat men alle moeiten, alle inspanning, alle problemen J móévoelt. Een soort van slavernij. En geen gerin- Al die girls, al die sterren, al die trai- neis> al dat technische personeel is dag en nacht tu touw, zwoegt en zweet en laat Zlc steeds heftige* opzweepen door den regisseur, Julian Marsh, die er zichzelf bij 1 put' Eiken dag meer gebroken, meer kn .hi^ keurt af, hij vuurt aan, hg eedt ieder en elkeen. Slechts door volko- r1. n over&ave echter ook komen groote dl*gen tot stand. I dc 6 *0escIl0Uwer wordt meegevoerd door Sroote suggestie en het wel en wee der revue gaat ook hem steeds meer ter harte. Het welslagen wordt voortdurend bedreigd door de onvermijdelijke intriges, terwijl op het allerlaatste oogenblik de diva nog haar enkel breekt. Niettemin wordt het een grandioos suc ces. Ook voor ons, toeschouwers. Hoeveel revue-films zijn er al niet geweest en de eene was al vervelender dan de andere. In deze revue stellen wij echter al belang nog terechtkomen. En het tempo van de film. vóór wg weten kunnen, of er iets van zal de meesterlijke wijze, waarop het draaiboek is geschreven en waarop de beelden alleen het essentieele bevatten, is oorzaak, dat wg geboeid blijven. Als dan eindelijk na alle „Mühe und Not" de première gaat, blijkt het werkelijk een schitterende revue te zijn. Een, die herin nert aan de befaamde Ballets russes de Monte Carlo, die door en door artistiek mag heeten en die ook zoo wordt geboden, dat zij tevens een volkomen filmisch genot geworden is. Wie bijv. zal niet, als de beschouwingen van Mokoly-Nagy over de fantastische her scheppingskracht van het licht hem voor den geest gebleven zijn, getroffen worden door de uitwerking, welke dit beginsel, wel licht onbewust, gevonden heeft in de uit beelding van de scène om den song „Ir.i young and healthy", waarin tegen een vol slagen zwarten achtergrond de beengri- massen van de koormeisjes rhythmische hieroglyphen worden, waarin een nieuwe taal van wonderlijke verbeeldingen geschre ven wordt. Maar eer het zoover is. Hoeveel onopge smuktheid, niet geidealiseerdheid van het leven hebben wij gezien De revue-scènes zélf verraden een meesterschap en een kunstzin, die niemand vermoedde. Bij „Golddiggers 1933" was de tegen kracht tegen de zuivere vormschoonheid gezocht en gevonden in een burleske persi flage van het burgermansbegrip van de revuegirl als parasiet, vampyr, golddigger. Ook „42nd Street" wil ons nog iets anders laten zien dan den blijspelkant van het le ven. Zij slingert ons terug naar den achter grond daarvan, tot in het diepst der alge meene, maatschappelijke misère. Men denke aan het gesprek met Marsh,, waarin de sociale grondtoon van de geheele revue doorklinkt „Ge moogt dit niet doen, bedenk toch, dat het het brood van eenige honderden menschen is", maar tot welk een laffe broodvleierg van den „Angel of Broadway" moet hij zich veriagen, om al thans gedaan te krggen, dat met de excu ses van Dorothy genoegen wordt genomen. Het feit, dat de tegenwoordige tijd zijn romantische behoeften juist in een hard nekkig démasqué van den vroeger begeer den schijn zoekt te bevredigen, heeft de filmkunst, die immers bg uitstek de kunst is, die reageert op de gevoelens van de massa, den opstoot kunnen geven, die haar van een oppervlakkigheid tot een verdie ping heeft geleid, welke ook eerst recht de creatieve mogelijkheden in beweging brengt. Een zeer interessante film, die zonder twijfel uw aandacht verdient. Luxor-Theater. Dieven aan boord. Elf uur getrouwd. Het zeer goed verzorgde voorprogram ma bestaat uit journaal, screen-song en een aardige klucht „Een ongeluk komt zelden alleen", waar braaf om gelachen wordt. Als eerste hoofdnummer gaat een span nende rolprent, welke zich gedeeltelijk ai- speelt aan boord van een Oceaan-stoomer, welke eerlijke maar ook niet eerlijke men schen onder zijn passagiers telt. Er i3 voorts sprake van een collectie smaragden, naar welker bezit door meedere heeren- dieven wordt gehaakt. De kostbare edel- steenen worden ettelijke malen gestolen, doch ook weer gevonden. Een der dieven wordt bovendien verliefd op een nichtje van de steeds gedupeerde dame, waaruit na tuurlijk voortspruit, dat na allerlei weder waardigheden èn het meisje èn de juwee- len haar gewenschte bestemming bereiken. De hoofdrollen zijn bij Thomas Meighan, Charlotte Grennwood, Barbara Weeks en William Bakewell in meer dan goede han den. In de tweede hoofdfilm eclipseert de vrouw, nadat zij elf heele uren in den echt verbonden is. Na jaren duikt op het juiste moment de man op om zijn vrouw te red den uit de handen van een doorloopend m kennelijken staat verkeerenden rnillionair, die zich in het bezit heeft weten te stellen van aandeelen, welke aan den echtgenoot behooren. De liefdes-idylle van den rnillio nair wordt plots beëindigd en na een ste vige kloppartij sluiten de beide hereenigden elkaar in de armen. In de vrouwelijke hoofdrol Jeanette Mac Donald. Dit programma loopt wederom maar vier dagen. Van Dinsdag af draaien twee nieu we hoofdfilms, welke de bezoekers van de eerste speelweekhelft gratis kunnen gaan zien. „Vrouw tegen vrouw" verhaalt van een officier, die aan het front een verhouding had met een danseres, welke tot een hu welijk zou geleid hebben, ware de luitenant niet plotseling overgeplaatst. Na eenige jaren is de officier gehuwd. Dan ontmoet bij zijn vroegere geliefde en hun beider liefdespand. Zijr. vrouw weel de moeder te bewegen haar kind af te staan, die aldu3 blijken geeft van de groote liefde voor haar jongen. Betty Compson speelt de hoofdrol in deze dramatisch getinte rolprent. „Gouden slavenketenen" verplaatst ons naar het Oosten (Bagdad), waar de jonge Kalief verliefd wordt op de dochter van*een bedelaar, die samenspant met een vizier. Hieruit vloeien spannende dramatische ge beurtenissen voort, welkeeindigen in een overwinning voor den Kalief. De hoofdrol len worden vervuld door Gustav Fröhlich en Dita Parlo. Een fraaie rolprent in ty pisch Oostersehe sfeer. Industrie- en Huishoudschool Middelburg. Afdeeling Vlissingen. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, wordt op Woensdag 14 Februari a.s. de tentoonstelling gehouden der afdeeling Vlissingen van de Industrie- en Huishoud school te Middelburg, in het gebouw Bad huisstraat 64. Hier kunnen alle werkstukken bezichtigd worden, die de deelneemsters aan den laat- sten cursus hebben vervaardigd. De leer lingen zijn geheel vrij in hun keuze van hetgeen zij wenschen te maken ondergoed, japonnen, blouses, mantels, kindergoed, het patroonteekenen en knippen. Ook het van oud nieuw maken komt zeer veel voor. Het nut van deze cursussen valt bg een bezoek aan de tentoonstelling duidelijk in het oog. Beseffende hoeveel praktische kennis hier wordt opgedaan én hoeveel daardoor wordt uitgespaard, moet men den prijs voor den cursus van ruim 5 maanden wel zeer gering achten. Al is deze door de moeilijke economische omstandigheden verhoogd moeten worden tot 5 per cursus. Mogen dus weer zeer veel deelneemsters zich opgeven voor den volgenden cursus, die de week na de tentoonstelling zal aan vangen. Op de tentoonstelling bestaat gelegen heid zich hiervoor op te geven. De ten toonstelling is geopend van 35 en van 79 uur. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Een tweetal opnamen van de hengsten- keuring te Goes. Het vertrek van de on derzeebooten K XIV en K XV van Den Hel der naar Ned. Oost-Indië. De R.A.I. te Amsterdam. Dgkdoorbraak bij Texel. Het modernste tweemotorige verkeers vliegtuig ter wereld, dat binnenkort door Fokker voor de Europeesche markt zal worden gebouwd. Gecostumeerde vaar- jool der Leidsche studenten. De huldi ging van de medespelenden, die tegenwoor dig waren bjj de première nachtvoorstel ling van de Hollandsch sprekende film „De Jantjes" in theater Tuschinski te Amster dam. De brand in De Raay's Vulmate- rialenfabriek te Amsterdam. Debouw van de niet-permanente gebouwen voor de a.s. Utrechtschc Jaarbeurs. Honderden vifischers op de houtvlotten in de Waal haven die dagelgks hun maaltje visch zeir vangen. De ouderwetsche mailcoach in de residentie. Een jubileum. Gisteren werd aan den sergeant H. van den Bosch van de 2e schoolcompagnie van bet regiment lcust-artillerie alhier, de zilve ren medaille voor 24-jarigen trouwen dienst uitgereikt. Nadat alle officieren en onderofficieren vereenigd waren in de zitzaal onderofficie ren en het officieele besluit was voorgele zen, werd de jubilaris door den waarne mend-commandant, den 2en luitenant R. G. Lemstra, op zeer hartelijke wijze toege sproken, welke toespraak getuigde van bijzondere waardeering voor de wijze waar op de jubilaris immer zijn dienst heeft ver richt. Deze liet in zijn toespraak uitkomen dat het als een bijzonderheid mag worden aan gemerkt dat deze onderscheiding aan Van den Bosch, als sergeant, wordt uitgereikt. Dit alles zegt spr. ligt buiten de macht van betrokkene en speelt ook hier de crisis toestand zeer zeker een woordje mee. Spr. sprak tenslotte den jubilaris moed in voor de toekomst. Nog deelde hij mede dat het den com mandant, den kapitein mr. P. M. W. J. van der Slikk- buitengewoon speet dat wegens ziekte het hem niet mogelijk was deze plechtigheid bg te wonen, temeer waar de en's avends een Te!. 348, Badhuisstr. 15 kapitein reeds uit vroeger jaren zooveel aangename herinneringen aan Van den UL.-.1 T -aren bijgebleven. Namens de officieren werd door den waarnemend commandant den jubilaris de kleine zilveren draagmedaille aangeboden. Hierna verkreeg de oudste onderofficier, de heer S. M. A. Buijs, het woord, die namens alle onderofficieren den jubilaris hartelijk gelukwenschte, hem als goed kameraad en onderofficier naar voren bracht, waarbij hg de hoop uitsprak dat Van den Bosch in de nabge toekomst het genoegen zou mogen smaken de dubbele chevrons te krijgen. Ook deze toespraak gjng gepaard met het aanbieden van een stoffelijk blijk van waardeering". De jubilaris dankte den waarnemend commandant, officieren en onderofficieren hartelijk voor de gesproken woorden en ontvangen cadeaux en liet hierbg uitkomen, dat hoe moeilijk ook de positie der onder officieren, speciaal op gebied der bevorde ring is, Lg immer zal voort gaan naar beste weten en kunnen het leger te dienen. Nadat allen Van den Bosch hun geluk- wenschen met een handdruk hadden beze geld bleef men nog eenigen tijd in gezellig samenzijn bijeen. Jubileum Piet Leenhouts. Ter herdenking van zijn 30-jarig jubi leum als artist zal de populaire humorist Piet Leenhouts Zaterdag 17 Februari, des avonds 8 uur, in het Concertgebouw alhier optreden. Verschillende artisten zullen aan deze jubileum-voorstelling hun medewerking verleenen en als slot zal worden opgevoerd „Diogenes tegen wil en dank", klucht m één bedrijf. Men zie de in dit nummer voorkomende advertentie. MIDDELBURG. Vergadering Vryz.-Dem. Bond. De afdeeling Middelburg van den Vrijzin- nig-Democratischen Bond hield gisteren avond op de bovenzaal van de sociëteit „de Vergenoeging" te Middelburg een openbare vergadering, waarin als sprekers optraden de minister van financiën, mr. P. J. Oud, en de heer mr. A. M. Joekes, voorzitter van de V.-D. fractie van de Tweede Kamer. Voor deze bijeenkomst bestond groote belangstelling. Ook uit Vlissingen en ver schillende deelen van Zeeland, Zuid- en Noord-Beveland en Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen waren vele personen tegen woordig. De vergadering werd geopend door den voorzitter, den heer W. de Graaf, die zeide dat het tot de goede gewoonte behoort van de afdeeling om eenmaal per jaar een spre ker in het openbaar te laten optreden. Na een inleiding van den voorzitter, werd eerst het woord gevoerd door den heer mr. A. M. Joekes, die sprak over hand having der democratie. Hij zeide dat er een economische druk op de verschillende deelen der maatschap pij wordt uitgeoefend en besprak de ver schillende belemmeringen sedert den oor log voorgekomen, die op ons economisch leven van zoo grooten invloed zijn geweest. De samenstelling der regeering, die op een breede basis is tot stand gekomen, werd door den heer Joekes besproken. Dat op deze regeering critiek zou worden uitge oefend spreekt vanzelf. Hij wees op de groot© waarde welke het democratische staatsbestel heeft. Vervolgens ging spreker na wat onder democratie verstari moet worden. In plaats van de drie woorden der Fran sche revolutie vrijheid, gelijkheid en broe derschap, noemt spreker als de drie woor den van de democratie gelijkwaardigheid, saamhoorigheid en persoonlijkheid. Deze drie slagwoorden werden door spre ker nader toegelicht. Alle goede democratie zal worden gedra gen door zuivere gevoelens over de natio nale gemeenschap. Wie de democratie verstaat als de vrrjz.- democraten zal den klassenstrijd niet aan vaarden. In een tijd als wij nu beleven komt de kracht van de vrijz.-dem. meer tot zijn recht. Wij moeten het belang van het volk niet zoeken in verschillende revolutionaire maatregelen of geweldmiddelen. Wij moe ten het beleid zoo voeren dat het in het belang van de geheele volksgemeenschap is. De democratie is bij de V.-D. goed geves tigd. Staatkundig mankeert er nog wel wat aan. In de moeilijkheden, die wij thans bele ven wees spreker op de groote beteekenis van de samenstelling van onze vertegen woordigende lichamen. Spreker ontkende dat de democratie het heeft afgelegd. Wg moeten ons niet van de wijs laten brengen door klachten die voor ons land tenminste niet opgaan. Wat zich in andere landen afspeelt mag toch niet als voorbeeld worden genomen. De geschiedenis van de omzetbelasting werd door den heer Joekes besproken en zeide hij, dat aan verschillende bezwaren is tegemoet gekomen. Hierdoor wordt het voorbeeld geleverd dat er ernstig rekening wordt gehouden met wat er omgaat in het land. Dit is ook gebleken bij de verhooging van de tabaksbelasting. Ook hier is door over leg veel verbeterng gekomen. Dit zijn resultaten van het vertegen woordigend stelsel. De groote kracht van de democratie is dat in een democratischen staat de organen aanwezig zijn om tegen groote fouten op te komen. De verschillende regeringsmaatregelen ten opzichte van den land- en tuinbouw en meerdere crisis-maatregelen werden be sproken en noodzakelijk genoemd, hoewel er hier en daar natuurlijk fouten aan kle ven. Over de leiding der crisis-centrales heerscht nogal ontstemming. De regeering heeft gezegd dat er geen reden is tot wantrouwen bij de crisis-cen trales. Toch heeft de regeering een com missie benoemd om deze grieven te onder zoeken. Als er misslagen zijn begaan zullen wg deze dus wel te weten komen. Wij hebben deze commissie gekregen om dat wij hebben een democratisch staats bestel. Als wij een ander stelsel zouden heb ben in ons land, wie zou dan zulke maat regelen kunnen nemen. Het Nederlandscne volk zou dan slechter af zijn dan nu. Spreker wees op de stelsels die wij in andere landen hebben zien tot stand komen, nl. het nationaal-socialisme en het fascis me, van welk eerste wij in ons land een uitlooper zien tot stand komen. De propa- gande van de groep-Mussert is reusachtig en men vraagt hoe deze groep aan het geld komt. De heer Mussert treedt geheel zelf standig op en decreteert zooals hij het heb ben wil. Deze partij mag zeker een bonzen- partij genoemd worden. Zij is de bons dei- bonzen. De wijze van propagande der Mussert- partij werd becritiseerd. Het stelsel van het nat.-socialisme leidt tot een éénhoofdig leider en worden wij ge forceerd tot een schijn-eenheid. Hij kwam op tegen het oefenen van de Mussert-groepen, wat beslist afkeuring verdient. Wij behoeven maar te kijken in Duitsch land, wat de nationaalrsocialisten eigenlijk willen. Wij moeten nauwlettend toezien wat in Duitschland gebeurt. Laten wij als Nederlanders hoog houden onzen eigen volksaard. Na een korte pauze kwam de heer mr. P. J. Oud, minister van financiën, aan het woord met het onderwerp „Regeering en crisis". Wg moeten zeker teruggaan tot de Fransche revolutie om een tijdperk voor onze gedachten te roepen, dat met den te- genwoordigen toestand vergeleken kan worden. Hg besprak de gevolgen van het loslaten van de munt, die reeds in verschillende landen is voorgekomen. Wij hebben in onze dagen zien gebeuren dezelfde inflatie die wij met de Fransche revolutie hebben gezien. Het is van overgroot belang dat wij 'n ons land onze financiën gaaf en onzen gul den op peil houden. De regeering acht inflatie een groot on recht tegenover breede groepen van ons volk. Wanneer de munt het goudvlak heeft verlaten, gaat het vertrouwen in groote mate verloren. Voor alles hebben wij te zor gen dat Nederland niet in dezelfde moei-

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1