500 150 25 JECOVITOL VRIJDAG 9 FEBRUARI 72e Jaargang firma f. VAH DE VEIDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telet. 10. Postrekening 66287 Verschijn! dagelijks, uitpezonderd op Zondap en algemeen erkende Christelijke feestdagen eerste blad met de vlissinger door de lucht van amsterdam naar vlissingen STADS- EN PROVINCiENfEUWS No. 34 1934: pLEN) van [ÏUYS. Loting den be- in de bij ariaat heden. dan Kleine I Con- Car- leusch iDins- Irdam 1 VAN lat 21. Iliteit, Imont. Tlaar- Baard, leheel i met VLISSINOSCHE COURANT ABUNM'.MEN 15FKI|S: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd rijn 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland e!t Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1 -5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 -—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels 1.—, alles bij vooruitbetaling l)e abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn RAT IS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen door H. v. W. Amsterdam, Leidscheplein. Tusschen de hoogopgaande massale gebouwen, de peu terige kiosk van de K.L.M. met haar hooge idealen. Voor het trottoir staat de Maat schappij-bus gereed voor vertrek naar Schiphol, het uitgangspunt van onzen lucht- tocht naar Vlissingen. Vooraf stappen wij nog even het passagebureau binnen en kun nen wij waarnemen dat dit vertegenwoor digend, eenvoudig gebouwtje te midden der city daar niet tevergeefs is geplaatst. Het is er een voortdurend telefoongerinkel, een af- en aanloop en een sfeer van internatio naal verkeer die er op wijzen dat de winter- seizoendrukte nog van beteekenis is. Wij be stijgen de bus en na een rit van twintig minuten met een vlotte vaart, waarmee wij ook het kippenbrugje over de ringvaart der Haarlemmermeer nemen, arriveeren wij aan het vliegveld, dat met zijn animeerende gehouwen in het zonlicht van een helderen Februaridag een opgewekt beeld geeft. Voor het café is op het veld een „va et vient" van vogels van diverse pluimage. Vlak voor ons resideert een witte reuzen- machine een driemotorige Zweed van den Malmödienst, die echter niettegenstaan de al haar reusachtigheid niet meer dan zestien passagiers in zich kan opnemen. Haar buikvleugel vervaagt het, zoo ge wilde. vogelmodel en haai* lompe bouw lijkt ons niet voordeelig voor snelheid. De Londen- en Parijzenaar komen kort na el kaar binnen en even daarna zien wij <?-n bekenden piloot Soer over het terrein stap pen. Onze gedachten gaan daardoor even terug naar dien helderen vriesavond in December, waarin wij de, toen nog zoo nede rige „Pelikaan" zagen dalen na een non- stopvlucht vanaf Marseille. Een hoeveel grootere prestatie zou op haar volgenden tocht van haar worden gevergd en hoe schitterend heeft zij zich daarbij uit haar nederigheid omhoog weten te werken I Wie had haar toen kunnen voorspellen dat zij het gloeipunt der Nederlandsche aviatiek zou worden en haar naam op aller lippen zou liggen en in velerlei talen zou worden genoemd. De roem kwam voor haar onver wacht. Ten 11.20 uur staat onze éénmotorige F 7a met piloot Scholtmeijer aan de teugels gereed om ons, met nog twee medepassa giers, in het luchtruim te brengen. De eene passagier blykt later Dr. van der Sleen te zijn, die fotografisch luehtmateriaal gaat verzamelen voor zy'n lezingen en zich daar mee tevens voorbereidt voor zijn ophanden zijnden tocht naar Nederl. Indië. De tweede passagier is de heer Koster, chef der Acquisitie bij de K.L.M., die ons sympa thiek een oriënteeringskaart overhandigt. Wy runnen nu zeer gemakkelijk vaststel len 't geen er onder ons wegglijdt. Wij trek ken ons lijntje op 500 M. hoogte kaarsrecht over het echt Hollandsche landschap cn ontmoeten even na ons vertrek een dalende machine die beneden ons afglijdt. Aalsmeer en Leijmuiden worden gepasseerd het Braasemermeer overgestoken en wij kun nen vaststellen dat de Oude Rijn met zijn enorme bochten een tijdroovenden waterweg voor de scheepvaart beteekent. Voor aard rijkskunde is de vliegmachine het aange wezen leermiddel. Hazerswoude laten we links liggen en Volgen de Rotte, waar wij eenige windmo lens waarnemen waarvoor Don Quichot zyn halve roem zou hebben gegeven. Echt Hol- andsch ziet alles er uit. Vanuit de hoogte gezien heel plat en niettegenstaande e crisis welvarend. Rotterdam met zijn mooie havens levert ons in het wintersche zonlicht een schitterend panorama. Wij zien et bekende Witte Huis als een wit egeltje steken de Maas over. waarna daling in een zuiver geleidelijke for matie geschiedt. De heer Koster heeft hier- het doel van zijn reis bereikt en terwijl vijf passagiers voor Haamstede het v legtuig bestijgen, vertelt hij nog even van een merkwaardige verzending goud. Giste ren zes vandaag vier machines voor onden en Parys. Kan het vlugger en veiliger Wij nemen weer plaats in de cabine, die 8hs met haar zeven passagiers goed be- is, doch er tien kan bevatten. Daar het emen van foto's vanuit een vliegtuig ver- n is» moet de heer Van der Sleen zijn schriftelijke toestemming toonen. Want zoo goed als elke K.G. overbelasting van een machine onherroepelijk, door het uitnemen van eenig inventaris3tuk, daaruit wordt verwijderd, even zoogoed houdt men con trole op alle wettelijke bepalingen en voor schriften. Men kan dan ook verzekerd zijn, dat elke K.L.M. machine van alle smetten ontdaan in de lucht hangt. Het Hollandsch karakter vliegt, tot het voordeel van den passagier, met de K.L.M. mee. Wij vervolgden dan onze reis met zeven passagiers en den piloot, aan wien, op het Zeeuwsche traject, een mechanicien toege voegd wordt. De Radiografische verbinding met de stations onderhoudt de piloot zelf. Wij hebben al vlug weer de hoogte. Een dame zit voor ons. Zij vliegt voor het eerst en geestdriftig vraagt zij onze aandacht voor het aardsche gedoe daar beneden, dat zij thans van een andere zijde beschouwt. Haar oogen tintelen en haar opgewektheid lijkt ons een compliment voor de aviatiek. Want, evenals de overige reizigers, voelt zij geen vrees doch vestigt zij al haar gedach ten op het kleurige, gladgeschoren tapijt daar beneden. We passeeren de zandbanken, waarvan de zacht donkerbruine kleur in het mid den, naar den rand tot lichtbruin verdoe zelt en het penseel van een schilder over waard is. Zeeland is mooi om over te vlie gen en het vliegtuig beteekent voor onze provincie niet alleen een practisch, onmis baar verkeersmiddel tusschen de vele eilanden, doch is tevens een studievertrek voor allerlei kunst. De Schouwensche vuurtoren wordt maar al te spoedig bereikt en wij staan een oogenblik later voor het station, waar wij de vijf passagiers laten en er één voor terug krijgen. Op het traject RotterdamHaamstede heerscht drukKer vervoer dan op het ver dere traject HaamstedeVlissingen. Onze nieuwe passagier is een jongmensch en zijn wisselende gelaatskleur wijst op den begin neling in het vliegen. Hij maakt zichtbaar voor het eerst de sensatie van het opstijgen mee, hetgeen hem schijnbaar ontroert. Hij zou zich graag willen uiten zijn gevoe lens aan anderen meedeelen willen, hetgeen een eigenaardigheid van den beginneling- vïiegpassagier is. De sensatie schijnt dan te sterk en het gevoel loopt er door over. We komen boven Walcheren, de keurige tuin, die uit de mysterieuze diepte der wa teren opduikt en -tegelijkertijd zien wij mistflarden onder ons wegschieten, die, tot grooten spijt van den luchtfotograaf, tot een dunne laag samenpakken. Middelburg ligt met zijn stedelijk schoon in een wazige lucht, die evenwel den geestdriftigen heer Van der Sleen niet weerhoudt het mooie panorama met een 1 /2oo te nemen. Jammer dat het zonlicht juist weg is, zegt hij spijtig. MiddelburgVlissingen kan men voor een vliegtuig in één adem noemen en weldra draaien wij in een sierlijken bocht naar be neden. De Zeeuwscne Meeuw heeft haar hoogen plicht weer volbracht en ons veilig in haar nestje gelegd. We incasseeren een stevigen handdruk van den waarnemend havenchef, den heer Thijssen, waardoor we *~ot de aardsche wer kelijkheid terugkeeren en de plastische waarheid beseffen dat wij om 11 uur nog op het Leidscheplein te Amsterdam staan de, reeds nu ten 12.50 uur te Vlissingen ge land zy'n Hêt verkeersmiddel der toekomstVoor zeker. Bijkantoor Amsterdamsche Bank. De zitdag van de Amsterdamsche Bank te Vlissingen wordt met ingang van 13 Fe bruari omgezet in een bijkantoor Vlissin gen. Een ouderavond. Woensdagavond werd onder groote be langstelling een ouderavond gehouden van school K (zevende leerjaar), hoofd de heer J. Butler, ambtshalve voorzitter. Na opening werd door den voorzitter een duidelijk overzicht gegeven van de gevolgen die de. reorganisatie van het onderwys hier ter stede, speciaal voor het 7de leerjaar, heeft gehad. Ondanks de daardoor ontstane moeilijkheden, hoopt hij, hoewel met een leerkracht minder en daardoor met groo- teie klassen, hieraan het hoofd te kunnen bieden. Hierna werd door hem ingeleid de heer J. van Zwol te Tilburg, die een lezing hield over „Jeugdherbergen in Nederland". Op onderhoudende wijze werd het nut en de op voedende kracht van de jeugdherbergen naar vor^n gebracht, hetwelk met licht beelden werd verduidelijkt. Onder applaus der aanwezigen dankte de voorzitter den heer Van Zwol voor zijn voordracht en sprak de hoop uit, dat het doel van deze lezing „aan de ouders meer bekendheid te geven over het werk der jeugdherbergen" vrucht moge dragen. De heer M. Laemoes, voorzitter der ver- eeniging Jeugdherberg bcheldestroom al hier, die mede aanwezig was, bevestigde een en anler en wekte de aanwezigen op tot meer belangstelling in de jeugdherber gen. Vervolgens richtte de voorzitter zich tot de ouders der leerlingen met een waarschu wend woord om toch vooral de kinderen bij het bereiken van den 14-jarigen leeftijd, niet, wanneer zij nog niet aan het werk kunnen, van school te laten gaan, maar ze toch zeker tot het eind van het leerjaar, of tot het oogenblik, dat zij aan den arbeid kunnen blijven, op school te houden, om daardoor ledigheid en straat-loopen te voor komen. Deze waarschuwing werd nog bevestigd door den wethouder van onderwys, die, zoo als wij dat van hem gewoon zijn, aan de uitnoodiging tot het bijwonen van dezen ouderavond gevolg had gegeven. Op krach tige wijze werd door den heer Edelman het nut van de avondscholen bepleit, waarbij hij de ouders in overweging gaf hun kinderen zoo veel mogelijk de cursussen van die scholen te laten volgen, opdat zij straks, wanneer de maatschappij ze roept, besla gen op het ijs zullen komen. Hierna dankte de voorzitter allen, die tot het slagen van dezen avond het hunne had den bijgedragen en noodigde de ouders uit tot het bezichtigen van het schoolwerk. Dieselmotoren voor automobielen. Voor leden en genoodigden van eenige vereenigingen van technici alhier, heeft ir. De Haan in hotel Britannia gesproken over snelloopende Dieselmotoren voor automobie len. Achtereenvolgens werden besproken de werkingswijze van de Dieselmotoren, de verschilpunten met den benzinemotor en zijn speciale voordeelen. Vervolgens werd de ontwikkelingsgang der snelloopende oliemotoren nagegaan en werden diverse thans gebruikte systemen besproken, en met duidelijke lantaarnplaat jes toegelicht. Tenslotte werd de Kromhout L.W. motor, die onder licentie van Gardner bij de Krom- hout-motorenfabriek te Amsterdam ver vaardigd wordt, meer in details behandeld en een aantal praktijkcijfers als brandstof verbruik e.a. genoemd. Tevens werden nog de bedrijfs- en onderhoudsvoorschriften be sproken, waaruit bleek, dat de dikwijls nog geplaatste tegenwerping, dat Dieselmotoren veel meer zorg en deskundig onderhoud zouden vergen dan benzinemotoren, berust althans wat de modernste uitvoeringen betreft op een misverstand. De aanwe zigen dankten met een hartelijk applaus voor de heldere en leerzame uiteenzetting. Gemeentelijke Werkloozen-cursus. De leerlingen van bovengenoemde instel ling hebben Woensdagavond eenige pretti ge uurtjes doorgebracht. Ze waren nl. door tusschenkomst van den wethouder van on derwijs, die door ambtsbezigheden verhin derd was, uitgenoodigd door het Departe ment Vlissingen van de Maatschappij „Tot Nut van het Algemeen", tot bijwoning van de lezing met lichtbeelden van dr. v. d. Sleen over „4 maanden 'kampeeren in 't Himalaya-gebergte". Allen hebben zonder uitzondering geno ten van den leerzamen en geestigen „tocht". Namens de cursisten een woord van har- telijken dank èn aan ,,'t Nutt' èn aan den wethouder van onderwijs. Aanrijding. Gisterenmiddag omstreeks 12 uur is m de Paul Krugerstraat een 12-jarig meisje bij het plotseling oversteken van de straat door een motorrijder aangereden. Het meisje werd aan een der beenen verwond er werd, nadat medische hulp was ver kend, per auto huiswaarts gebracht. MIDDELBURG. Voorstellen aan den gemeenteraad; Dc minderheid der commissie voor de fi nanciën is van meening, dat de toestand der gemeente-financiën in de komende ja ren zoo bedenkelijk is, dat de gemeente al is dit ook ten zèerste te betreuren door de harde werkelijkheid gedwongen wordt een groot deel van wat zy in den loop der jaren zonder wettelijke noodzaak op zich genomen heeft, los te laten. Die minderheid zou echter gaarne nog een uiterste poging willen doen, om het be waarschool-onderwijs, waarvan ook zij het groote nut inzien, in stand te doen blijven voor zoover dat in particuliere handen is. *1 Is een kwestie van vitaminen! Ook ieder volwassene kan JECOVITOL gebruiken voor versterking. Deze zuivere, natuurlijke lever traan bevat minstens 50 eenheden Vitamine A. en 250 prophyl. 125 internat.) eenheden Vitamine D. Geijkt door een NederL Proïes- sor. Voor Uw gezondheid! GEIJKTE LEVERTRAAN «ROCADES-STH£EMAN PHARMACIA Zij stelt daarom voor de gemeentelijke be waarschool op te heffen en aan de drie bij zondere bewaarscholen een subsidie uit te keeren van f 15 per leerling boven de 4 jaar tot een maximum van 1500 per school voor den tijd van één jaar en aan die bij zondere scholen mede te deelen, dat deze subsidie slechts voor een jaar zal worden gegeven om de scholen de gelegenheid te geven zich aan de veranderde toestanden aan te passen. Mochten de besturen van die bijzondere bewaarscholen verklaren, dat zij met een subsidie tot een maximum van f 1500 zich niet in staat achten hun school in stand te hóuden, dan ware het beter ook dit jaar voor die bijzondere scholen de sub sidie te laten vervallen. Burg. en Weth. achten het amendement van. de minderheid der commissie van fi nanciën niet aanvaardbaar. Zij voegen hier aan nog toe dat, bij opheffing der openbare bewaarschool, de leerlingen die hsCar be zochten, toch ook naar de bijzondere be waarscholen zouden afvloeien en het niet billijk zou zijn om de betrokken besturen aan een limiet van 1500 te binden. Burg. en Weth. stellen voor in verband met de opheffing van school K. het ver leende eervol ontslag aan den onderwijzer W. H. Hardon in te trekken te besluiten tot overplaatsing van den onderwijzer A. Dekker van school J naar school K en tot overplaatsing van den onderwijzer W. H. Hardon van school K naar school J, beide met ingang van 26 Februari en eervol ont slag te verleenen met ingang van 1 Maart aan den onderwijzer van school K, A. Dek ker, wegens opheffing van zijn betrekking. Ter voorziening van een vacature aan school C door het gevraagd eervol ontslag door den heer C. de Nood, wordt aanbevo len mej. J. G. Broecke, aan wie eervol ont slag is verleend wegens opheffing' van school K. Nog wordt voorgesteld aan den heer C. de Nood, overeenkomstig zijn verzoek met ingang van 1 Maart eervol ontslag te ver leenen als leeraar aan de avondschool voor nijverheidsonderwijs. Zeeuwsch Genootschap. Het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen te Middelburg is door aankoop in het bezit gekomen van een opperarmbeen van een mammoet, opgevischt in den mond der Westerschelde. Kantonrechter-plaatsvervanger. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot kanton rechter-plaatsvervanger in het kanton Mid delburg mi'. J. H. M. Stieger en mr. C. M. Kegge, beiden advocaat en procureur te Goes. OOST- EN WEST-SOUBURG. Collecte crsisis-comité. De collecte voor het crisis-comité alhier, gehouden in de maand Januari, heeft opge bracht 69.25. Loop der bevolking. Over de maand Januari 1934. Ingekomen: C. I. Wolf, van Mid delburg naar E 5; L, de Visser, van Kou- dekerke naar C 41W. Hijman en gezin, van Vlissingen naar B 40e C. van Riel, van Vlissingen naar A 63 C. J. de Vos, van Rheden naar E 22 C. A. Leenhouts, van Biervliet naar B 388 J. van Eenennaam. van Middelburg naar B 270 P. A. Davidse en gezin, van Arnemuiden naar C 172 M, van der Maas, van Slmdrec t naar B 332. Vertrokken: J. P. Polderman, van A 90 naar Bruinisse J. C. van Splun- der, van B 387 r^ar DordrechtP. Hen- drikse, van C 174 naar Ned.-Indië C. Gil de, van E 9 naar Ned.-Indië C. Vleugel, van B 313 naar Ned.-Indië H. Overduijn, van B 42III naar Brielle N. Brouwer, van B 39 naar IJsselmonde J. de Voogd, van A 273 naar Middelburg J. G. F. Wulff, geb.Pluijmers, van D 18 naar Bergen-op» Zoom P. van den Hoek en gezin, van C 253 naar 's-Gravenhage A. T. Polderman, van B 3 naar 's-Gravenhage A. K. Bier steker, jeb. Biesboer, van B 388 naar Den Helder G. Kik en gezin, van B 40e naar Vlissingen H. Biersteker, van B 388 naar Ned.-Indië M. N. van der Est, van A 97 naar Vianen N. Davidse van A 242 naar Middelburg A. Vos en gezin, van B 330 naar Ritthem C. J. Stokx, van C 107 naar Amsterdamwed. E. Achterberg, geb. Scheele, van B 332 naar Middelburg. BIGGEKERKE. Uitvoering Christ, zangvereeniging. Woènsdagavond gaf de Chr. zangveree- niging „Hallelujah" een uitvoering in de kerk. De voorzitter, de heer P. Janse, wees er op, dat het ledental is achteruitgegaan en wekte daarom op tot toetreding. Onder leiding van den directeur, den heer J. Wijkhuijs, werd een rijk gevarieerd pro gramma van 20 nummers uitgevoerd, waar van vooral het lied „Een groet van de hei de aan Biggekerke" bijzonder in den smaak viel. Ds, G. W. Korevaar sprak een slotwoord. BRESKENS. Winkeliersvereen iging. Naar het „Dagblad van Noord-Brabant" verneemt zal door het bestuur der winke- liersvereeniging te Breskens een onderzoek worden ingesteld om na te gaan of in het vervolg de publieke verkoop van allerlei goederen in lokalen met verlof of vergun ning verboden kan worden. Door bedoelde verkoopingen wordt veelal door vreemden groote schade aan den plaatselijken winkel stand toegebracht. OOSTBURG. Actie tegen de instelling van een verkeersfonds. Een door den Bond van Bedrijfsautohou ders in het café van den heer Hinneman te Oostburg belegde vergadering was tamelijk bezocht, doch niet voldoende, gezien het groote belang voor de houders van vracht auto's. De heer A. de Graag van Goes, opende de bijeenkomst en verleende het woord aan het hoofdbestuurslid, den heer mr. M. Har» tog uit Bergen op Zoom. Deze begon met de mededeeling, dat hij namens het hoofd bestuur van den B.B.N. wilde waarschuwen tegen het gevaar gelegen in het aan de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp tot instelling van een verkeersfonds. De minister wilde aanvankelijk een con cessiestelsel voor de bedrijfsauto's invoeren, zoogenaamd tegen den chaos op den weg, maar dit was niet de ware reden, doch wel, dat men hoopte door invoering van wette lijke maatregelen de tekorten op de auto houders te verhalen. Hiertegen zette de inleider zijn bezwaren breedvoerig uiteen en kwam tot de con clusie dat de weg vrij moet blyven. Diefstallen. De laatste twee nachten hebben onge- wenschte bezoekers bij eenige ingezetenen him slag geslagen. Zoo werd een paar da gen geleden het op een bleek achtergelaten waschgoed ontvreemd, terwijl in den afge- loopen nacht bij den heer v. d. V. in dezelf de buurt een rijwiel is gestolen. IJZENDIJKE. Brand. Gisterenmorgen ontstond brand in het vlasfabriekje van den heer R. G. Den vo- rigen dag had men een groote hoop leem welke in de directe nabijheid lag verbrand. Door den feilen wind was het vuur gisteren morgen weer aangewakkerd en had zich aan de fabriek, welke van hout is opgetrok ken, medegedeeld. Met de hulp brandspuit kon het vuur worden gebluscht. Het pand was niet veel beschadigd, zoodat het per soneel kon blijven doorwerken. Proces-verbaal werd opgemaakt wegens onvoorzichtigheid. TERNEUZEN. Gemeenteraad. De vengehouden vergack-i ing werd door den voorzitter geopend met een inlei dend woord, waarin hij aanstipte dat de gemeente zich kan verheugen in een ges la-

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1