1000 500 300 100 25 WIENER eerste blad No. 33 72e Jaargang DONDERDAG lillin: firn F. VU DE ff IDE Ir.. Wilslml 58-10, ïlissinp. Telel. 10. Pitliiktnini (0201 8 FEBRUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen imwTpRoviNCiiiuws Bezuinigen op uw sigaren? JEKA-AROMAS J.KWiST, Sigaren-Specialist 1034 VLISSINGSCHE COURANT ABUNNEMENTSPWjS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, üuitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1 -5 regels' 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels /t -alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd legen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bii verlies van een wijsvinget gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit 2 bladen De Vlismar. Gisterenmiddag werd ten kantore der Vlissingsche Mineraalolie en Asphalt Raf finaderij, onder voorzitterschap van den heer A. Ruys te Antwerpen, een buitenge wone vergadering van aandeelhouders ge houden, waar vertegenwoordigd waren 190 aandeelhouders, uitbrengende 82 stemmen. Met algemeene stemmen werd aangeno men de wijziging van de statuten in over eenstemming met de wet op de naamlooze vennootschappen. Nog- werd aangenomen een voorstel tot uitbreiding van het kapitaal tot 1.000.000 met voorloopig uitgifte van ongeveer 500.000, naar gelang van kapitaalsbe hoefte. N utsspaa r bank. In de Nutsspaarbank aan de Coosje Bus- kenstraat alhier werden in de maand Janu ari 1541 inlagen gedaan tot een bedrag van 180.351.87 en 873 trugbetalingen tot een bedrag van 125.313.73. Er werden in die maand 93 nieuwe boekjes uitgegeven, waar door het aantal spaarders steeg tot 7045 en hun tegoed tot 2.222.711.50. Ter lediging werden 137 spaarbusjes aan geboden inhoudende 1315.55 en met 3801 zegels werd bespaard 189.97, welke be dragen op de spaarboekjes werden bijge schreven. Coltureele films. Onder de auspiciën van de Natuurhisto rische Vereeniging alhier, welke ook de leden barer zusterverenigingen in Middel burg en Goes hoopt te interesseeren, en 't Nut, worden op 14 en 15 Februari in „Al- hambra" twee zeer bijzondere cultureele films gegeven, waarvan o.m. geschreven wordt, dat geen kunstfilm de echtheid van dit filmavontuur kan overtreffen, geen han deling interessanter en geen schilderijen- verzameling mooier kan zijn. Jan P. Strijbos, de bekende vogelfoto graaf, die in „de Telegraaf" de belangen van en belangstelling voor al wat zweeft en vliegt op levende vleugels steeds boeie'nd en bljjvend onder de algemeene aandacht bracht en brengt, weet deze belangstelling voor zijn. vliegende vrienden ook op te wek ken en over te dragen door het levende woud. De beide vereenigingen hadden met dezen prettigen, vlotten verteller dan ook geen betere keuze kunnen doen, toen zij hem. verzochten Walter Hege's merkwaar dige dierenfilm „Pandion, de Vischarend" in „Alhambra" bij het publiek te willen in leiden en toelichten. Niet slechts de leden doch alle liefheb bers van cultuurfilms hebben tot dezeu boeienden en mooien filmavond tegen ver laagde prijzen toegang. Als gast van de Hamburgsche reederij Laeisz heeft Heinrich Hauser een reis met de „Pamir" gemaakt van Hamburg om Kaap Horn naar Chili. Behalve in een in teressant boek heeft hij z'n bevindingen op de viermast-bark ook op de film vastge legd. Bij ruw weer en bij zwaren storm heeft Hauser zonder op gevaar te letten, overweldigend grootsche beelden gemaakt. Het zware, ruwe leven der zeelieden in den strijd met de elementen, hun onverschrok kenheid in de meest gevaarlijke oogenblik- ken, als de bemanning ondanks de overko mende brekers in onvermoeiden kameraad- schappelijken arbeidsplicht de door den storm aan flarden gereten zeilen (3500 vier kante meter) inhaalt en nieuwe aanslaat, wordt in wonderbaarlijke beelden op een boeiende wijze getoond. Voor latere tijden zal deze film een blij kend document zijn, daar de groote, trou- sche zeilschepen geheel verdrongen worden door de moderniseering van alle verkeers middelen. De film„Pamir, Het Laatste Zeilschip" is ook een juweel van een schooi- film. Populair wetenschappelijk is ook de be langwekkende cultuurfilm „Pandion, de Vischarend". Een film van Walter Hege, 0Pgenomen hoog in de Mecklenburgsche P'jnboomen, waar een zomer lang in twee nesten vyf vischarenden en twee menschen met een camera een natuurfilm maakten, an het terugkomen der groote schuwe kogels af, hun nestbouw, broedtijd, opvoe- mg der jongen, tot hun vertrek in den mfst, is dit merkwaardig vogelleven, dat nooit eerder van zoo nabij door een men- 50 °°g' gezien werd, vastgelegd in een iceka overweldigende beelden van een ab- 0 ute f°tografische volmaaktheid. Jan P. Strijbos getuigde van deze film „Van alle vogelfilms en opnamen die ik ge zien heb, is deze flim ongetwijfeld de beste en meest geslaagde. Vooral, omdat hier voor de eerste maal in een film het leven van een vogelpaar volledig werd vastge legd, men zich niet bepaalde tot enkele fragmenten, doch het geheele nestleven van den bouw af tot het uitvliegen der jon gen in alle details genomen." Deze film werd opgenomen met tailer- objectieven van Carl Zeisz, waaronder een Zeisz triplex met een brandpunts-afstand van 120 centimeter. Hierdoor konden in deze dertig meter hoogen boomtop „Close Ups" der vogelkoppen worden gemaakt, die het geheele projectiedoek vullen. De opna men in deze film zijn zóó verbijsterend en boeiend, dat men vaak vergeet en dikwijls niet zou willen gelooven, dat deze gemaakt werden in een hooge zwiepende boomtop. Ontspanning aan werkloozen. Het is nu voor den derden winter dat een commissie, samengesteld uit leden van den Chr. Besturenbond en de Chr. Vereeniging voor Jonge Mannen het gebouw der C.J.M. V., Noordstraat 34, openstelt voor alle werkloozen, onverschillig van welke rich ting, om daar gedurende de wintermaanden hun vrijen tijd op gepaste wijze door te brengen. De bezoekers houden zich bezig niet schaken, dammen en diverse andere gezel schapsspelen, terwijl een leestafel en lees bibliotheek ter hunner beschikking staat. Daartoe door verschillende organisaties en particulieren in staat gesteld, wordt den werkloozen 's morgens een kop koffie en 's middags een kop thee aangeboden, ter wijl ook steeds tabak beschikbaar wordt gesteld. Dat dit werk door de werkloozen op prijs gesteld wordt, blijkt wel uit het groot aan tal bezoekers dat eiken dag genoteerd wordt. Dinsdagmiddag werd de 10.000ste bezoeker van dit seizoen geboekt. Hoewel dit uit den aard der zaak geen reden tot verheuging is, zooals b.v. het boeken van den 50.000sten bezoeker aan ons badbedrijf, de commissie wenscht niets liever dan dat dit werk niet noodig was toch mag niet worden ontkend dat deze conversatie gelegenheid voor de werkloozen vgn groot nut is. Den gelukkige werd door den oudsten leider, den heer Lerjnse, een kleine verras sing ter hand gesteld, welke dankbaar werd aanvaard. In zijn toespraak wees de heer Leijnse er op dat sombere economische omstandigheden dit ontspanningswerk noo- dig maken. Daarom kan hij den lO.OOOsten bezoeker ook niet gelukwenschen met dit feit, alleen gelukwenschen er mee, dat voor den werklooze gelukkig iets gedaan wordt om het trieste bestaan van eiken dag wat op te fleuren. Hij sprak vervolgens den wensch uit dat velen in onze stad dit nut tige werk mochten steunen en dat de alge meene toestand in die mate zou verbeteren dat dit werk het volgende seizoen niet meer noodig zal blijken. Door enkele particulieren waren sigaren en andere versnaperingen voor dezen mid dag beschikbaar gesteld, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt. De mid dag werd verder doorgebracht met voor drachten, die door enkele werkloozen wer den ten beste gegeven. Lezing dr. W, G. N, van der Sieen. Britannia* Wie bovenstaande 1 naam noemt, noemt gezelligheid en geestigheid. Hij is een van diegenen onder de voordragers van reis avonturen of reisbeschrijvingen, naar wien, wie hem eens gehoord heeft, graag opnieuw geluisterd wordt, in de eerste plaats omdat hij een prettig causeur is en in de tweede plaats omdat het vrijval wetenschappelijke wat schijnbaar dor is gekruid wordt door geestige opmerkingen, die bewijzen, hoe stevig de causeur zijn stof beheerscht. En daarbij denken we onwillekeurig aan zijn geestige opmerking in. „4 maanden kampeeren in de Himalaya" over het hospi taal van den Radjah, waar alleen de zwaar ste vergiften voorhar den waren. Of aanzijn guitig verhaal van de vrouw met 6 mannen of de man met zijn 6 echtgenooten. Of aan de beschouwing geleverd over het meisje met het hangslot en de ringen door de neusvleugels. Of aan de beschrijving van den god, bij wien hem de toegang gewei gerd werd en dien hij toch kon fotografee ren op een feest, waarbij een groot aantal jonge geiten en andere dieren werden geof ferd, terwijl op sommige tijden dit bloedig offer niet werd beperkt tot dieren, maar zich uitstrekte tot een jongeling of een maagd. En tusschen de beelden, die illustra tie gaven aan het levende woord van den spreker, dat glsterenvond een groot aantal leden en introducé's van het departement BSIIIWIIIIBIIIlMllliBllllBIIIIBIIIWIIIiaillliailllBIIIIMIIIIIIIIIEillll ROOKT DAN Een fijne 8 ets. sigaar voor 6 ets. In geheel Vlissingen geen betere sigaar verkrijgbaar SCHELDESTRAAT 28. N.B. De 8 ets. kwaliteit wordt door mij gegarandeerd. ZIET HEDEN ETALAGE TEL. 523 KIliiBlil IIIBIIIIBIIIIHIIIIflllllHIII IIHSHIIHill Vlissingen van het Nut heeft geboeid, wer den beelden geprojecteerd op het witte doek, die een kijk gaven op de zwaarte van den tocht. Over bijna ongebaande paden, waar de voorzichtig loopende muilezels nauwelijks plaats vinden voor hun pooten over zeer smalle wegen, die vanwege het gevaar dat steenen die door de uitzet ting door de warmte of door het indringen van de wortels der boomen losgeraakt naar beneden dreigden te storten en daar om tusschen 6 en 10 uur en na 4 uur niet mochten betreden worden, volgden we den spreker op zijn gevaarvollen, maar interes santen tocht door het gebergte, dat op som mige punten zich meer dan 8000 M. boven den zeespiegel verheft. We zagen de met cederboomen, die slechts gekapt mogen worden als ze een minimumhoogte van 40 M. hebben, bedekte hellingende van de bergen naar beneden snellende bergstroom op of bij de plaats, waar de spreker ons heen voerde ontspringen de Bramapoetra, Ganges en Indus die groote steenvelden mee naar beneden brengen. We zagen de dierenwereld, o.a. de heilige apen en flora van die machtige bergen niet de vaak steil- recht omhoog loopende hellingen. We maak ten kennis met de woningen o.a. van den hofkleermaker en woonden den overtocht over de rivier mee over een zeer primitieve „brug" en zagen ook de „heilige bron", waar zooveel verontreinigd werd, dat spre ker zijn watervoorraad daar niet wilde aan vullen, kortom van alle wederwaardigheden werden we zoowel mondeling als visueel op de hoogte gesteld. Spreker wees, met aan duiding van de hoogte, waardoor het adem halen bemoeilijkt werd, op de vermoeiende tochten om die bergtoppen te bereiken, waar ze op eigen gelegenheid waren aange wezen, zonder hulp van hun personeel, dat zich niet waagde in de woning van den god (Siwah). Projecties op het witte doek toonden ons den mooien plantengroei, ter wijl spreker ook wees op de eigenaardig heid, dat de gerequireerde mannen niet kwamen, maar in hun plaats vrouwen zon den, die de zaak ook goed opknapten. Spre ker sloot zijn interessante, boeiende voor dracht met de moeilijkheden veroorzaakt door de weersgesteldheid in den natten moesson, waarbij de wolken steeds dikker worden, zich langzamerhand tot fijnen re gen vormen en ten slotte in een regenbui ontlasten, die uren en uren kan duren. Aangehouden. Voor het kantongerecht te Middelburg werd gisteren behandeld een zaak tegen zekeren C.,koopman, wonende te Vlissingen, wegens overtreding van de motor- en rij- wielwet. In diens zaak werd als getuige décharge gehoord de koopman D. C. te Vlis singen, broeder van verdachte. Op grond dat de kantonrechter van oordeel was, dat deze getuige niet de volledige waarheid vertelde, heeft hij termen gevonden tegen dien getuige een bevel tot inhechtenisne ming uit te vaardigen als verdacht van meineed. Na afloop der zitting is verdachte ter beschikking van de justitie te Middel burg gesteld. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tydinghal. De Koningin en Prinses Juliana (in het midden op de foto) woonden in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gra venhage den volkszangavond bij, onder lei ding van Arnold Spoel. Beëediging op terrein „Kijk in de Pot" te Bergen op Zoom van 10 officieren door den commandant van het 7e regiment veld-artillerie. Versche ping van goud naar Amerik met het stoom schip „Volendam" van de Holland-Amerika- lijn. De behandeling van de zaak betref fende het straperlo-spel voor de rechtbank te 's-Gravenhage. De Nederlandsche schaatsenrijders die deelgenomen hebben aan de wedstrijden te Oslo, zijn gisteren op Schiphol aangekomen. Een zitting van het Permanente Hof van Internationale Ju stitie te 's-Gravenhage. De nieuwe auto matische telefoon-centrales te Hillegom en Bennebroek. Minister Marchant voor de microfoon. A. G. O. Op Vrijdag 16 Februari treedt liet Ned. Indisch Tooneel nog eenmaal op voor de vereeniging A.G.O. in het Concertgebouw, met een nieuw blijspel, getiteld „School van getrouwde mannen". Over den zesden en laatsten avond in dit seizoen zullen nog nadere mededeelin- gen volgen. Een schoorsteenbrand. Een schoorstenbrand, welke zich aanvan kelijk ernstig liet aanzien, woedde gisteren in een perceel Achter de Kerk. De politie heeft dezen brand gebluscht. De oorzaak van den brand moet worden toegeschreven aan een constructiefout in den schoorsteen, waarin zich houtwerk be vond. MIDDELBURG. Bakkerswedstrijd. Bij den te Middelburg gehouden wedstrijd der Zeeuwsche bakkerszonen-vereeniging zijn voor de afdeeling beschuit de prijzen als volgt behaald le prijs C. A. Corstanje, Middelburg, zilveren lauwertak 2e prijs A. Corstanje, Middelburg, verguld zilveren me daille 3e prijs J. M. Contant, Colijnsplaat, bronzen medaille 4e prijs S. Sanders en 5e prijs P. H. Felius, beiden diploma. Verder was een kampioensprij3 beschik baar gesteld voor het hoogst aantal punten in 4 klassen. Deze prijs, bestaande uit een Agfa-fototoestel, werd toegekend aan den heer C. A, Corstanje te Middelburg. Ned. Christ. Reisvereeniging. De afdeeling Walcheren van de Nederl. Christ. Reisvereeniging hield Dinsdagavond in „St. Joris" te Middelburg een filmavond, waarvoor veel belangstelling was. Deze sa menkomst was tegeijk een propagandaver- gadering. De voorzitter der afdeeling, ds. C. F. Nolte had de leiding. De vertegen woordiger der Duitsche Verkeerscentrale, de heer Max. K. W. Gerisch uit Rotterdam, lichtte iedere film in het kort toe. Daarna gingen we in gedachten op reis. Het programma was zeer afwisselend, vers--lillende deelen van Duitschland be zochten we. Eerst maakten we een reis naar den Harz, om de wintersport te gaan beoefenenskiloopen en bobslee-rijden. Door een prachtig sneeuwlandschap be klommen we den koogsten berg van den Harz, de Broeken. Dan onze zomerreizen eerst naar Keulen aan den Rijn, met zijn geweldigen dom, door vele Nederlanders bezocht. Prachtig was ook het dal van de Moezel, die bij Coblenz in den Rijn valt. Loe indrukwekkend liggen de oude roofburch ten daar tegen de bergen, soms temidden van de wijnbergen, die de bekende Moezel wijn leveren. Lang vertoefden we in het oude Trier met zijn schlderacktige gevels en gebouwen uit vroeger eeuwen. Een andere reis was naar Augsburg, de stad der Augsburgscke confessie, een echt- Duitsche stad met tal van monumenten en fonteinen. Om tenslotte onze reis te beslui ten met een tocht door Thuringen, „het groene hart van Duitschland", waar ver schillende plaatsen ons herinneren aan be kende mannen uit de geschiedenis van Duitschland, zooals Luther, Goethe, Bach. Zoo zagen we Eisenach (Luthers geboorte plaats, Weimar, Gotha (met het Goethe- huis) en nog veel meer andere plaatsen ook d~ Wartburg, waar Luther gevangen ir geweest. Het slotwoord van den voorzitter getuig de van tevredenheid en dankbaarheid en wekte de talrijke niet-leden op zich bij de Ned. Chr. Reisvereeniging aan te sluiten. BIGGEKERKE. Bijeenkomst Bijzondere Vrijwillige Landstorm. De afdeeling van den Bijzondere Vrijwil- ligen Landstorm hield Dinsdagavond haar jaarlijksche bijeenkomst onder leiding vaa burgemeester Simonse. Uit het jaarverslag van den leider bleek, dat het ledental thans 38 bedraagt. De heer P. G. Laernoes wees er op, dat Zeeland thans 103 afdeelingen telt met ruim 3000 leden. Hij memoreerde het ge beurde in 1933, dat, naast een schending van het gezag, zooveel nationalen trots en Oranje-gezindheid heeft gebracht. Vertoond werd de film van het Nationaa: défilé in Amsterdam en van den Landdag in Hulst, waarbij de afdeeling met 19 man aanwezig was. WITTE WEEK BIJ MIDDELBURG Brevetten werden uitgereikt aan P. da Lange, H. Verschuure, J, Konraad en A., Harpe. Namens de landstormers sprak de heer I. A. de Moor een woord van dank voor het gebodene op dezen avond en verzekerde, dat ondanks de moeilijkheden, welke den B. V. L. in den weg worden gelegd, het wettig gezag op de Landstormers kan re kenen. Met enthousiasme werden gezongen het „Wilhelmus" en „Zij zullen het niet heb ben", waarna de burgemeester de gezellige bijeenkomst sloot. TERNEUZEN. 350-jarig bestaan der stad. Op 23 April a.s. zal het 350 jaar geleden zijn, dat de Prins van Oranje op 23 April 1584 aan Terneuzen een zelfstandig bestuur schonk, zoodat men op dien datum in na volging van andere gemeenten, het 350- jarig zelfstandig bestaan der gemeente kan herdenken. OUD-VOSSEMEER. Benoeming burgemeester. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester der gemeente Genemuiden J. G. Hamer, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der ge meente Oud-Vossemeer, Besmettelijke ziekten. In de week van 28 Januari tot en met 3 Februari zijn in onze provincie voorgeko men 11 gevallen van roodvonk, waarvan 5 te Krabbendijke (in één gezin), 3 te Sluis (w.o. 1 geval in een pensionaat, waar de ziekte reeds voorkwam) en 1 geval in ieder der gemeenten Kruiningen, 1 te Kortgene en 1 te Tholen en 1 geval van diphterie te Goes. Zeeuwsch Vlaamsche uitvoer van uien. Tengevolge van de vorst heeft de uien- uitvoer uit Zeeuwseh-Vlaanderen in de maand December j.l. slechts 50 procent bedragen van die in de maand December 1932. Toen werden 816.225 K.G. uitgevoerd tegen 413.625 K.G. in December. In deze maand zijn talrijke partijen uien door de vorst getroffen en afgekeurd geworden, waardoor de telers groote schade hebben geleden. De uitvoer van het tweede half jaar 1933 bedroeg 7.264.487 K.G. tegen 6.871.230 K.G. in die periode in 1932. Naac we vernemen beweegt de prijs der uien zich .den laatsten tijd weer in stijgende lijn, meldt het „Dagblad van N.-Brabant", KERK- EN SCHOOLNIEUWS De gezangen in de Geref. Kerk. In „Het Schild", (r.k.) apologetisch maandschrift der Petrus Canisiusvereeni- ging, schrijft prof. J. P. Verhaar te War mond, over de beslissing van de Gen. Sy node der Geref. Kerken te Middelburg ge houden, inzake de uitbreiding van den bun del „Eenige Gezangen". De hoogleeraar merkt op „Natuurlijk juichen wij het van ganscher harte toe, dat de groote meerder heid zich uitgesproken heeft voor het her stel van het „Te Deum", het prachtige ge zang van de Gemeenschap der Heiligen, dat reeds eeuwenlang in de aloude Moeder kerk werd gezongen. En met groote en lief devolle belangstelling blijven ook wij deze „reformatie" in de afgescheiden Kerken volgen. Moge we elkander in de lieicie Christi steeds dichter benaderen.' Ger. Gem. Op het tweetal te Rotterdam- Zuid komt voor ds. M. Hofman te Krabbeu- dijke.

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1