500 25 WOENSDAG 7 FEBRUARI EERSTE BLAD IVO. 33 72e Jaargang 1934: Uitgave: Firma f. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen.Ielei 10. Postrekening 66281 Verschijm dagelijks, uitgezonderd op Map en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCiENlEUWS KWATTA's SOLDAATJES KERK- EN SCH00LNIEUWS MARINE EN LEGER SPORT VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waai agentschappen geves tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco dooi het geheele rijk 12.50 Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.40. Voor de overige landeit bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1 -5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels t\. alles bij vooruitbetaling tuut. het naar IJs- iling het onze aan- ichte essie Tien, den- n en >ren. sche een ldel- tot d de eden oh te dooi L)e abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd legen ongelukken voor gulden bi| levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bn verlies van een hand, voet ol oog. gulden bij verlies van een duim gulden bu verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Christelijke Zangvereeniging „Hosanna". Christ. Zangvereeniging „Looft den Heer" ('t Zand). Concertgebouw. Voor een b(jna volledig bezette zaal opende het over een maand dertig jaar be staande „Hosanna", onder dirigentschap van den heer J. W. Bommeljé, gisteren avond het programma met het frisch en met bezieling en overtuiging gezongen „Bondslied" van H. Graaf van Hogendorp, om te vervolgen met een stemmingsvol, teeder genuanceerd en rustig gehouden ,/s Avonds" van Piet Brakman en een mooi van stijl en klank vertolkt „De Mor genstond" van J. Nauta (.wonderschoone woorden van Joan Luyken). Dat de heer Bommeljé wiens directie sober, doch krachtig en suggestief werkend op de koorleden is, zijn koor prachtig ge disciplineerd en tot bewonderenswaardige homogeniteit gebracht heeft, bleek voorts uit F. Möhring's „Psalm 145" en „Sanctus" van H. G. Lukkien, twee werken, welke groote beheersching eischen en groote be leving van den tekst vragen. De vroolijke noot in het programma bracht „De Wek ker" van Leo Mens, dat met muzikaliteit en doordrongen van humor en komische ernst in het „qyasi plechtig" en het „quasi verheven" werd voorgedragen. „Water land", een typisch Nederlandsch lied van H. C. Herzog, genoot een pittige weergave, terwijl 't 16e eeuwsche a cappella chanson „O, lustig spelvan Clement Jannequin luchtig werd gezongen en het minnespel suggereerde. „Verkwik me, o Heer" van Alb. Becker werd mooi ten gehoore ge bracht, ook qua voordracht. Gaven deze lie 'eren aan de verschillende partijen dankbare gelegenheid hun kunnen te toonen, dat „Hosanna" onder haar prachtig stemmenmateriaal ook over zeer verdienstelijke solisten beschikt, bewezen een tweetal dames, die „Vredeshymne" van Arnold Spoel (woorden van H. den Engels man) zongen de herhaling van het laat ste couplet moet echter aan uitdrukking winnen en een heer, die drie liederen van J. F. Tierie Jr. zong „Eenzaamheid", „Paschen" en „Christus leeft(het slot van het laatste vraagt meer gloed) bene vens een fraai klinkend, goed getroffen „De Lente komt" van H. den Engelsman, getoonzet door directeur Bommeljé. Zeer sympathiek betrok de componist den dich ter, die mede aanwezig was, in de hem ge brachte hulde. Na de pauze werd door bovengenoemde vereenigingen, die beide geleid worden door den heer Bommeljé, de cantate „Geeft Gode lof" (Jubilate Deo), van Leo Mens in loffelijke samenwerking uitgevoerd. De honderd koristen vormden een ensemble, dat was te loven en boeide. Bijzonder vol deed het koor „Hij woont in 't ontoegank'lijk licht", dat met een goede mezza voce ge zongen werd. Het koor „O God, wat is Uw schepping schoon werd prachtig gezongen, de goe de evenredigheid in den Larmonischen sa menklank kwam op haar voordeeligst uit in 't a cappella koor „Dat Hij Zijn ééngeboren Zoon", krachtig en teekenend van karakter was de weergave van het slotkoor. De soli werden door koorleden gezongen. Mej. M. de Steur van „Looft den Heer" vervulde üe sopraan-, de heer P. Woltering van „Ho sanna" de tenorpartij. Beider stem is van een bekoorlijk, welluidend timbre en hun voordracht getuigt van zeggingskracht. Beiden gaven veel te genieten, ook in het duet „Op kruid en boom", alleen was de sopraan door nervositeit onzeker in het hooge register. Het auditorium gaf door warme bijvals betuigingen van zijn ingenomenheid cn waardeering blijk. De voorzitter, de heer P. J. Woltering, die den avond op de ge bruikelijke wijze geopend had, betuigde zijn dank aan directeur, solisten en vereenigin gen alsmede aan mej. Rie Kesteloo, die de piano- en aan mej. De Ridder, die de orgel (harmonium) partij verzorgde. De dames Be Steur, Kesteloo en De Ridder hadden fraaie bloemen in ontvangst te nemen. Op verzoek van den voorzitter eindigde ds. H. A. Wiersinga met dankzegging. O. Schoolfeestje Neutrale School. In Britannia werd gisterenavond door Gillingen van het hoogste leerjaar een too* bcelatukje opgevoerd, dat b\j de talrijke «Wöwezigea zeer veed bjjval oogstte, De nachtegaal van Bergambacht Heel Bergambacht is in rep en roer, want in het wilgenboschje even buiten het dorp heeft zich een nachtegaal genesteld. Uit Schoonhoven, Ammerstol, ja zelfs uit de Alblasserwaard. komen de boeren overvaren om naar het gekweel van het wonderbeest te luisteren. Pleuntje uit het Roomhuis maakt daardoor goede zaken, maar nog niet genoeg naar haar zin. Ze weet den burgemeester te bewegen, de zigeunerin, die- ook van de aanwezigheid van het plii- lomeeitje wil profiteeren, door in de nabij heid van het wilgenboschje met allerlei koopwaren te venten, den toegang tot het boschje te verbieden, omdat ze schade be rokkent aan de belasting betalende nering doenden. Aai, den diender, wordt gelast dat besluit uit te voeren. Simon, de wethouder, is daarover niet te spreken. Hij zal het in den gemeenteraad brengen. Maartje, de dochter van Pleutje, wilde den nachtegaal in een kooitje hebben. Jacob van den Mole naar zal trachten het dier te vangen. Ten slotte blijkt de nachtegaalde zigeuner te zijn. De jonge acteurs kweten zich uitstekend van hun taak. De heer Amgerman, die voor de grime gezorgd had, verdient hulde voor zijn werk. De Kindersymfonie van Haydn besloot den buitengewoon gesL.agden avond. De voorzitter der vereeniging bracht dank voor het gebodene en huldigde met bloemen. De heer Edelman, wethouder van onderwijs, vroeg ten slotte het woord en prees op zijn beurt de prestaties. MIDDELBURG. Gemeente-begrooting voor 1954. Het antwoord van Burg. en Weth. is verschenen op het sectie-rapport over de gemeente-begrooting voor 1954. In verband met het door één der leden aangekondigde amendement betreffende toekenning van een kindertoeslag van 1 per week per kind beneden 16 jaar, vanaf het derde kind en met dien verstande, dat deze toelage niet mag overschrijden het be drag der toe te passen crisis-korting, mer ken Burg. en. Weth. volledigheidshalve op, dat een dergelijke toelage de gemeente-be grooting volgens globale berekening met 2000 zou belasten, daarbij uitgaande van de voorgestelde crisis-korting van 5 Een bedrag waarvoor dus nog dekking gezocht zou moeten worden. Wat het bewaarschool-onderwijs betreft meenen Burg. en Weth. dat er eigenlijk slechts de keuze blijft tusschen het voorstel van hun college en de geopperde gedachte van opheffing van de gemeente-bewaar school en stopzetting van de subsidieering van de bijzondere bewaarscholen. Burg. en Weth. meenen verder dat "bezwaarlijk tot hooger dan de voorgestelde verdubbeling van het schoolgeld kan worden gegaan. Het is inderdaad de bedoeling van Burg. en Weth. dat het voor 1934 door het school bestuur voor de handelsschool als gemeente lijke subsidie geraamd bedrag met 15 zal worden verlaagd. Op deze wijze toch is het voor het bestuur alleen mogelijk om door invoering van bezuiniging tot een sluitende begrooting te komen. Zou het subsidie de finitief op 25 y2 der netto-kosten bepaald worden dan zou vanzelfsprekend elke be groeting met een tekort moeten sluiten. Wat de vermakelijkheidsbelasting betreft achten Burg. en Weth. met een algemeene heffing van 20 de toelaatbare grens be reikt. Verdere verhooging zou 't geenszins denkbeeldig maken dat een belangrijk ob ject, zooals de voetbalbelasting, voor de ge meente verloren ging. Invoering van een progressief tarief voor de hondenbelasting, naar het inkomen van de eigenaren, voor luxe honden, zou tot vreemde consequenties leiden. Wat de reorganisatie van de politie be treft, zouden Burg. en Weth. dit vraagstuk bij de begrootings-behandeling willen uit schakelen. Vereeniging van gemeentewerken en rei niging onder één en dan nieuwen directeur, zou volgens Burg. en Weth. gedurende lan ge jaren voor de gemeente een belangrijk grootere uitgaaf meebrengen. Burg. en Weth. zullen streven naar be perking der uitgaven voor bezoeken van congressen door diensthoofden. Burg. en Weth. zullen den raad in de ge legenheid stellen vóór het begin van hei reisseizoen zich afzonderlijk over de win kelsluiting uit te spreken. In hoeverre de g? ''fabriek in de toekomst wellicht geheel oveibodig zal worden, ver mogen Burg, en Weth. thans niet te be- oordeelen. De vraag of binnen een afzienbaren tijd een tariefsverlaging van de electriciteit zou mogelijk zijn, hangt ten nauwste samen met den financieelen en economisch'"! toe stand. Burg. en Weth. zullen trachten de uitga ven, welke op den post druk- en bindwerk verantwoord worden, nog omlaag te bren gen en daarbij de belangen der ingezetenen niet uit het oog verliezen voor zoover dat niet belangrijk hooger uitgaven zou vorde ren. In het instellen van een grondbedrijf kun nen Burg. en Weth. geen bepaald belang voor de gemeente zien, zeker niet in jaren van economischen teruggang, zooals wij nu beleven. Gaarne zullen Burg. en Weth. den raad in de gelegenheid stellen, met kennisneming van te verzamelen gegevens omtrent de kosten enz., zich eerlang uit te spreken over het eventueel cyclostyleeren der Handelin gen. na 1 Januari 1935, tot welken datum de tegenwoordige overeenkomst nog loopt en over eventueele bekorting van het ver slag. OOST- EN WEST-SOUBURG. Oprichting van een vereeniging voor algemeene feestelijkheden. Maandagavond had de aangekondigde vergadering plaats in café „Dorpszicht", belegd om zoo mogelijk tot de oprichting te komen van een vereeniging die leiding kan geven en voornamelijk organiseerend op kan treden bij algemeene feestelijkheden. Nadat de bijeenkomst geopend was met een woord van welkom door den heer Bal jé, inzonderheid tot den heer Abeieven Sr., oud-officier en oud-inspecteur brj het L.O., die bereid was bevonden een causerie te houden over het nut en den aard der werk zaamheden van een bovenbedoelde vereeni ging, speet het spreker dat de burgemees ter verhinderd was tegenwoordig te zijn. Na het doel der vergadering uiteengezet te hebben, gaf hrj het woord aan den heer Abeleven Sr., die daarna, aan de hand van zijn ondervinding als bestuurslid in soort gelijke vereenigingen op zijn voorgaande standplaatsen opgedaan, voorlichting gat en uiteenzette hoe ongetwijfeld hier op Souburg, zijn tegenwoordige woonplaats, een soortgelijke vereeniging tot meerdere aaneensluiting van bestaande of nog op te richten buurtvereenigingen zou kunnen medewerken, en goede stuwkracht zal blij ken te zijn om eventueel te vieren feesten zoo goed mogelijk te doen slagen. Hier is natuurlijk geld voor noodig. Om lid van deze vereeniging te worden zijn de kosten echter zoo gering, dat wel voor nie mand een bezwaar kan zijn. Vooral ook zul len voor de kinderen zulke dagen ware feestdagen moeten zijn en wie van de ouderen geniet niet waar hij zooveel kin deroogjes ziet schitteren van genot en blijdschap. Nadat menige vraag was ge daan en beantwoord, werd met algemeene stemmen aangenomen een vereeniging op te richten en deze de naam te geven van „Uit het Volk-Voor het Volk". Bij acclama tie werd tot voorzitter benoemd de heer Abeleven Sr., en op gelijke wijze den bur gemeester het eere-voorzitterschap aange boden. Verder de heeren J. C. Gabriëlse, B. boden. Verder werden als bestuursleden gekozen de heeren J. C. Gabriëlse, B. Baljé, J. Huijsman, Abeleven Jr., Kaste- leijn, terwijl nog eenige bestuursleden zul len worden aangezocht. Aangenomen werd voorts de jaardag van Prinses Juliana m April a.s. waardig te vieren. Namens de vereeniging Nemidso werd medegedeeld dat dien dag ook door haar zal worden her dacht in een vorm welke nader zal worden bekend gemaakt. Aan de jonge vereeniging werd „carte blanche" verleend hoe te handelen en welk-i middelen aan te wenden om dit eerste feest met haar hulp, zoo goed mogelijk te doen slagen. Hoewel de tijd kort is kan met eendrachtige samenwerking der ingezete nen veel bereikt worden. ZOUTELANDb. Gemeenteraad. Gisterenmiddag vergaderde de gemeente raad alhier voor de eerste maal in dit jaar. De voorzitter, de heer D. Kodde, gaf een opsomming van hetgeen in 1933 door het gemeentebestuur is besloten en uitgevoerd. Ingekomen was a. een verzoek van het schoolbestuur om voorschot op de vergoe ding als bedoeld in art. 101 der lager on derwijs 1920 over 1934 b. een verzoek van het schoolbestuur om vergoeding als be doeld in de lager onderwijswet 1920 over 1933 c. een verzoek van het schoolbestuur om een regenbak met pomp bij de school aan te brengen ,- d. een verzoek van den heer P. Metfers en 29 anderen om den Oost weg te verharden en de kosten door middel eener belasting te verhalen. Al deze ver zoeken werdc in handen van Burg. en Weth. gesteld om advies. Op voorstel van Burg. en Weth. werd besloten een geldleening aan te gaan van ten hoogste 3600, tegen een rente van ten hoogste 4V2 om de verharding van den Duinweg te financieren. De voorzitter deel de nog mede, dat het burgerlijk armbestuur bereid is genoemd bedrag te leenen tegen 4 Verder werd op voorstel van Burg. en Weth. besloten, dat de bestelling van ex presse brieven buiten den kosteloozen be- stelkring, niet meer voor rekening van de gemeente zal vorden gedaan. De heer Adri- aanse stelde voor ook ten opzichte van de telegrammen hetzelfde te besluiten, doch zijn voorstel werd niet gesteund. Vervolgens besloot de raad thans defini tief om zijn bevoegdheid tot het verhuren van gemeentegrond voor kampeerterrein over te dragen aan Burg. en Weth. Het ta rief zal 0.25 per persoon en per dag be dragen met een minimum van 2 per ver gunning'. Besloten werd, op voorstel van Burg. en Weth., de toegezegde (voorwaardelijk) som van 25 aan de plaatselijke commissie van de „Centrale voor Werlkoozenzorg door de Kerken" geheel uit te betalen, aangezien het werk der commissie aan het gestelde doel beantwoordt. Bij de rondvraag geeft de heer Verhage te kennen, dat hij gaarne zou zien, dat het besluit van den raad tot plaatsing van schoolborden, werd uitgevoerd. De voorzit ter deelde mede, dat nog gewacht wordt op de officieele vaststelling van de betreffende modellen, hetgeen vermoedelijk welhaast zal geschieden. GRIJPSKERKE. School jubileum. De Chr. school te Grijpskerke zal op 17 Februari a.s. veertig jaar bestaan. In ver band hiermee zal op IS Februari een dank stond in de Geref. kerk worden gehouden, terwijl op 19 Februari het jubileum in een samenkomst met leden, oud-leerlingen en genoodigden zal worden gevierd. OOSTBURG. Gemeenteraad, De eerste vergadering van den gemeen teraad te Oostburg werd gisteren door den burgemeester, den heer P. Erasmus, met een woord van welkom geopend. De voor zitter gaf het gebruikelijke overzicht over het afgeloopen jaar we stippen daar alleen uit aan, dat de aanvoer ter veemarkt eenigszins toegenomen was. Het bedroeg namelijk 617 stuks groot vee, 371 stuks jong vee, 211 biggen, 9 vette varkens en 1 schaap, totaal 1209 stuks tegen 1158 in 1932. In den aanvang was de handel slap, welke later aanzienlijk verbeterde, zoodat de aanvoer zich daar naar richtte. De paardenmarkt zag slechts 51 dieren aan de lijn, de handel was slap. Overigens was het marktbezoek dooreen zeer druk. Voor huis slachting waren aangegeven 322 varkens, 10 geiten, 4 schapen en voor de vleesch- keuring 219 runderen, 37 gras- en 11 vette kalveren, 11 schapen en 227 varkens. Na behandeling van enkele punten van ondergeschikt belang werd aan het plaat selijk crisis-comité met algemeene stemmen een subsidie van 117.60 toegestaan. De, in een vorige vergadering vastgestel de verordening op de heffing van leges werd op verzoek van Ged. Staten op enke le onderdeelen gewijzigd. Het gymnastiek lokaal der openbare school werd voor 3 jaar tegen 100 per jaar in gebruik afgestaan voor het voorbereidend militair onderricht. Ingevolge de wet op de couponbelasting, die op 25 Februari in werking treedt, werd door het dagelijksch bestuur een verorde ning voorgesteld, waarin bepaald wordt, dat bij de uitbetaling van opbrengsten in den zin van de wet op de couponbelasting van 29 December 1933 van effecten ten laste der gemeente aan de daarop rechtheb benden, af te houden de belasting, welke daarop ingevolge genoemde wet zal worden geheven. Met 5 tegen 1 stem, die van den heer De Waeter, werd het voorstel aange nomen. EEDE. De beer was los. De vorige week werd de gemeente Eedo bezocht door een berenleider. Op een gege ven oogenblik was bruintje los van den ketting en ging uit wandelen.Tot schrik van enkele dorpelingen bleef hij voor een vijf jarig kind staan, dat hij oogenschijnlij goed waarnam. Gelukkig kwam de baas spoedig aansnellen, waardoor misschiet) erger voorkomen werd Geen reden tot ongerustheid blijven hun waarde altijd houden COLIJNSPLAAT. Honderdjarige overleden. De oudste ingezetene van Colijnsplaat, wed. L. M. de Vos, die de vorige week haar honderdsten jaardag had gevierd, is giste ren overleden. TERNEUZEN. Rijkswaterstaat. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Fe bruari P. Noë te Terneuzen bevorderd tot technisch hoofdambtenaar van den rijks waterstaat. Herdenking van de Afscheiding. Het comité tot herdenking van de Af scheiding van 1834 is er in geslaagd voor het geheele land provinciale comité's samen, te stellen, die zullen trachten gelden te ver zamelen, om daardoor het comité te steu nen in de uitvoering van zijn plannen, die door de Synode van Middelburg" in de be langstelling van de Gereformeerde Kerken zijn aanbevolen. Het provinciaal cor 'té voor Zeeland is als volgt samengesteld Classis Axel ds- A. B. W. M. Kok, Zaamslag Goes ds. W. H. v. d. V'gt, Goes Middelburg ds. W. F, M. Lindeboom, Serooskerke Tholen ds* W. M. Ie Cointre, Bergen op Zoom Zierik- zee ds. F. J. van den Ende, Kamperland» Voorzitter ds. A. Scheele, KapelleBie- zelinge. Examens. Voor het examen als tweede stuurman is geslaagd de heer J. H. Langeraar en voor radio-telegrafist 2e klasse de heer C. J. J* van den Brand, beiden leerling van de Da Ruyterschool. Voor het examen als costumière, afge nomen door de Modevakschool Vereeniging te Amsterdam, zijn geslaagd de dames T« van Bers, A. Góerije en M. Weeland, leer lingen van de modevakschool, Koningsweg 5, alhier. Bij beschikking van den minister vafi defensie zijn de volgende plaatsingen ge last met 1 Februari de officier van den ma rinestoomvaartdienst der 2e klasse T. A, Vos bij het Kon. Instituut voor de marine te Willemsoord met 5 Februari de officier van den mari- nestoomvaartdienst der 2e klasse T. C. van, der Sterre bij de marinekazerne te Wil lemsoord met 12 Februari de luitenants ter zee de£ 2e klasse S. A. l'Honoré Naber, J. M. L. Lj Chömpff, W. van Haaften, A. van Miert,, J. G. Broekhuijsen, de kapitein der mari niers D. P. Ravelli bij de marinekazerne ta Willemsoord en zijn de officieren van den marinestoomvaartdienst der 2e klasse J» van Santwijk, A. Broere en A. Hoogkamer ter besc likking gesteld. Bij Kon. besluit is benoemd tot reserve officier van gezondheid der tweede klasse brj de landmacht S. J. P. Dercksen, arts. De eerste-luitenant der mariniers G. Wil- helmy Damsté, onlangs uit West-Indië te ruggekeerd, wordt 12 dezer geplaatst bij de marinekazerne te Willemsoord. De officier van den marinestoomvaart dienst 1ste klas J. van de Velde, wien ver gund is uit Oost-Indië terug te keeren, is 24 Januari aan boord van het s.s. „Slamat"' van Batavia vertrokken, wordt 13 dezer te Marseille en daarna hier te lande terug verwacht. VOETBAL. In de 2e klasse A heeft Hero weer de leiding genomen door een groote overwin ning op Alliance. Het puntenaantal der conserven-menschen is nu 18. Dan volgt dé Baronie met 17 winstpunten en T.S.C. met 16 winstpunten. Er resten voor de drie kop-

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1